[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Γιάννη, δεν πληρώνουν "άλλοι" για "άλλους", έχουν τομή τα 2 σύνολα, παραλείπω τα ευκόλως εννοούμενα.
Είπες ότι οι δωρεάν ή πολύ φθηνές συγκοινωνίες είναι δικαίωμα.
Οι συγκοινωνίες κοστίζουν (είτε είναι δημόσιες είτε ιδιωτικές).
Αυτός που θα έχει το δικαίωμα που λες δεν έχει να πληρώσει ή έστω δεν έχει να πληρώσει ολόκληρο το ποσό.
Λεφτόδεντρα δεν υπάρχουν.
Άρα, κάποιος άλλος θα πληρώσει το κόστος του εισιτηρίου και αφού μιλάμε για δικαίωμα (και όχι για πιθανή παροχή, που μπορεί να μην υπάρξει) τότε είναι υποχρέωση αυτού του κάποιου να πληρώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, εγώ πχ μπορώ να πληρώσω. Αλλά θα θεωρούσα σωστό να μην πλήρωνα για να πηγαίνω στη σχολή μου. Η οπουδήποτε με το μετρό. Δε λέω το κόστος να πηγαίνει στο εισιτήριο του άλλου, λέω να το χρηματοδοτεί το κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Όχι, εγώ πχ μπορώ να πληρώσω. Αλλά θα θεωρούσα σωστό να μην πλήρωνα για να πηγαίνω στη σχολή μου. Η οπουδήποτε με το μετρό. Δε λέω το κόστος να πηγαίνει στο εισιτήριο του άλλου, λέω να το χρηματοδοτεί το κράτος.

Το οποίο κράτος έχει έσοδα μόνο από την φορολογία των πολιτών, άρα πάλι το ίδιο συμπέρασμα βγαίνει. Ακόμα και να έχει κάποια έσοδα από ένα δημόσιο αεροδρόμιο ας πούμε, αφού είναι δημόσιο προήλθε από τους φόρους των πολιτών και τα κέρδη του πρέπει να μοιραστούν σε αυτούς ανάλογα με τον φόρο που πλήρωσε ο καθένας, αν τα δώσεις σε εισιτήρια βγαίνει το ίδιο συμπέρασμα, καθώς δίνει ο πολίτης χρήματα για κάτι και το κέρδος (ή μέρος αυτού) πάει υποχρεωτικά (αφού μιλάς για δικαίωμα) σε κάποιον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαφωνία μου ήταν σε αυτό που είπες ότι κάποιοι πληρώνουν για κάποιους άλλους. Και λέω ότι μέσω φορολογίας και αυτοί που δικαιούνται δωρεάν μετακίνηση θα συνεισφέρουν. Δε λέω κάτι φοβερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Η διαφωνία μου ήταν σε αυτό που είπες ότι κάποιοι πληρώνουν για κάποιους άλλους. Και λέω ότι μέσω φορολογίας και αυτοί που δικαιούνται δωρεάν μετακίνηση θα συνεισφέρουν. Δε λέω κάτι φοβερό.

Από την στιγμή που κάποιος θα δώσει υποχρεωτικά έστω και 1 λεπτό του ευρώ σε κάποιον άλλο (ακόμα και αν αυτός ο άλλος συνεισφέρει το υπόλοιπο ποσό), η λογική παραμένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ε ντάξει, το ξέρω ότι θα καταλήξουμε στη διαφωνία σου με τον τρόπο που οργανώνονται οι σύγχρονες κοινωνίες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
ε ντάξει, το ξέρω ότι θα καταλήξουμε στη διαφωνία σου με τον τρόπο που οργανώνονται οι σύγχρονες κοινωνίες :P

Όταν ανέφερες (και από εκεί ξεκίνησε το συγκεκριμένο κομμάτι της συζήτησης) το δικαίωμα στην ελεύθερη μετακίνηση δεν βασίστηκες σε ένα τρόπο οργάνωσης της κοινωνίας; Εκτός κι αν τα δικά σου πιστεύω είναι υπεράνω κριτικής. Λυπάμαι, στην φιλοσοφία και έτσι και στην πολιτική φιλοσοφία κρίνονται τα πάντα και όπως δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με το αν πρέπει να είμαστε ρατσιστές με τους μαύρους ή με τους Ασιάτες, αφού είμαι εναντίον του ρατσισμού, έτσι και δεν θα δεχθώ την δωρεάν μετακίνηση, όπως την θέτεις τουλάχιστον.

Απάντησε λοιπόν αν θες σε αυτό και στα υπόλοιπα που έχω πει (δεν μιλήσαμε μόνο για αυτά) και το που θα καταλήξουμε και τα emoticon άστα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Η διαφωνία μου ήταν σε αυτό που είπες ότι κάποιοι πληρώνουν για κάποιους άλλους. Και λέω ότι μέσω φορολογίας και αυτοί που δικαιούνται δωρεάν μετακίνηση θα συνεισφέρουν. Δε λέω κάτι φοβερό.

Αν "άλλοι" δεν πληρώνουν για "άλλους", τότε γιατί να είναι δωρεάν και να πληρώνεται από το κράτος και άρα από την φορολογία?
Αν εγώ πληρώνω 10 ευρώ φόρους και χρησιμοποιώ δημόσιες συγκοινωνίες που κοστίζουν επίσης 10 ευρώ, γιατί να πρέπει εγώ να δίνω τα λεφτά στο κράτος και αυτό να τα δίνει στον οργανισμό συγκοινωνιών? Γιατί να μην πληρώνω απλά εισητήριο 10 ευρώ και να ξέρω πού πάνε τα λεφτά μου?

Το όλο concept με την ύπαρξη της φορολογίας είναι να συλλέγονται κεντρικά κάποια χρήματα και να αποφασίζεται μετά πώς αυτά θα διανεμηθούν, πιο λαϊκά εκφρασμένο είναι γνωστό και ως "αναδιανομή του πλούτου". Εγώ πληρώνω 10 ευρώ, εσύ 8, ο γιάννης είναι φραγκάτος και πληρώνει 15. Όλα αυτά μαζί μπαίνουν σε ένα πορτοφόλι και κάποιος τέταρτος αποφασίζει να τα δώσει για την λειτουργία κάποιας δημόσιας συγκοινωνίας. Εγώ και εσύ χρησιμοποιούμε το αστικό, το οποίο κοστίζει 43 ευρώ, εγώ έχοντας πληρώσει 10 και εσύ 8 ευρώ, ενώ ο γιάννης (ο φραγκάτος) χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του, παρόλο που πληρώνει τα περισσότερα για να λειτουργεί το αστικό. Άρα, άλλος πληρώνει και άλλος επωφελείται....

Γενικώς, οτιδήποτε παρέχεται "δωρεάν" από το κράτος, από κάπου πληρώνεται, καθώς το κράτος δεν έχει κάνα λεφτόδεντρο φυτεμένο στο υπόγειο του Μαξίμου... Η λογική πίσω από την υποστήριξη της παροχής αυτών των "δωρεάν" υπηρεσιών είναι ότι αν η φορολογία που πληρώνω ΕΓΩ είναι χαμηλότερη από των ΑΛΛΩΝ, τότε χρησιμοποιώ κάτι το οποίο είναι όντως δωρεάν για εμένα. Εκτός αν κάποιος εξάπτεται να πληρώνει την "δωρεάν" παιδεία, υγεία, ασφάλεια, συγκοινωνία μέσω συλλογικών φόρων και όχι απευθείας, οπότε η συζήτηση γίνεται περισσότερο περί σεξουαλικότητας και φετίχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς όπως τα λες DumeNuke, έτσι θα απαντούσα και στον Γιάννη. Δε νομίζω (πλέον) να αγνοεί κανείς τι σημαίνει δωρεάν παιδεία, υγεία, μετακίνηση κλπ. Προφανώς δεν υπάρχουν λεφτόδεντρα. Ο φραγκάτος λοιπόν μπορεί να χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του, αν επιλέξει πάντως κάποια φορά τη συγκοινωνία, θα είναι δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Ακριβώς όπως τα λες DumeNuke, έτσι θα απαντούσα και στον Γιάννη. Δε νομίζω (πλέον) να αγνοεί κανείς τι σημαίνει δωρεάν παιδεία, υγεία, μετακίνηση κλπ. Προφανώς δεν υπάρχουν λεφτόδεντρα. Ο φραγκάτος λοιπόν μπορεί να χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του, αν επιλέξει πάντως κάποια φορά τη συγκοινωνία, θα είναι δωρεάν.

Ο Dumenuke δεν λέει κάτι διαφορετικό από εμένα. Και θα είναι δωρεάν μόνο φαινομενικά. Θα έχει πληρωθεί ήδη μέσω φορολογίας (το ποσό που θα δώσει ο καθένας μας διαφέρει). Και είπα στο #14191 αν το θεωρώ αυτό ηθικό ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
«Δεν υπάχουν λεφτόδεντρα» και «θα είναι δωρεάν», στην ίδια πρόταση. Seems legit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ακριβώς όπως τα λες DumeNuke, έτσι θα απαντούσα και στον Γιάννη. Δε νομίζω (πλέον) να αγνοεί κανείς τι σημαίνει δωρεάν παιδεία, υγεία, μετακίνηση κλπ. Προφανώς δεν υπάρχουν λεφτόδεντρα. Ο φραγκάτος λοιπόν μπορεί να χρησιμοποιεί το αυτοκίνητό του, αν επιλέξει πάντως κάποια φορά τη συγκοινωνία, θα είναι δωρεάν.

Γιατί τότε να -μην είναι "δωρεάν"- και όταν ο φραγκάτος αποφασίζει να χρησιμοποιήσει τη δημόσια συγκοινωνία απλά να την πληρώνει? Αφού τα ίδια λεφτά θα δίνει και στα δύο σενάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
προσωπικη μου αποψη δεν θα πρεπει να υπαρχουν δωρεαν πανεπιστημια.ειδαμε τον σεβασμο προς αυτα τοσα χρονια αρα γιατι να υπαρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού τα ίδια λεφτά θα δίνει ποιο είναι το πρόβλημά σου; (Δε θα είναι τα ίδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
προσωπικη μου αποψη δεν θα πρεπει να υπαρχουν δωρεαν πανεπιστημια.ειδαμε τον σεβασμο προς αυτα τοσα χρονια αρα γιατι να υπαρχουν?

Τίποτα δεν είναι δωρεάν σε αυτό το κόσμο το πληρώνεις μέσω της φορολογίας.

Αφού τα ίδια λεφτά θα δίνει ποιο είναι το πρόβλημά σου; (Δε θα είναι τα ίδια)

Δεν είμαι σίγουρος για την ποιότητα του ιδιωτικού πανεπιστημίου στην Ελλάδα αν θα είναι η ίδια :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τίποτα δεν είναι δωρεάν σε αυτό το κόσμο το πληρώνεις μέσω της φορολογίας.

Το αντεπιχείρημα σε αυτό είναι ότι δεν πληρώνουν όλοι το ίδιο ποσό. Εγώ ο φτωχός πληρώνω λίγο, εσύ ο πλούσιος πληρώνεις περισσότερο, συνεπώς συνολικά βγαίνω κερδισμένος. Do I though?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αναφέρομαι στον Φώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το αντεπιχείρημα σε αυτό είναι ότι δεν πληρώνουν όλοι το ίδιο ποσό. Εγώ ο φτωχός πληρώνω λίγο, εσύ ο πλούσιος πληρώνεις περισσότερο, συνεπώς συνολικά βγαίνω κερδισμένος. Do I though?

Κοίταξε ο κλάδος εκπαίδευσης όπως και πολλοί άλλοι κλάδοι μπορούν να αποτελέσουν οικονομίες κλίμακας οπότε ναι θα μπορούσες θεωρητικά να πλήρωνες λιγότερα απο ότι αν πλήρωνες ατομικά.Επειδή βέβαια η φορολογία δεν είναι κατατισμένη με βάση το κόστος λειτουργίας της εκάστοτε δημόσιας υπηρεσίας δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.



Ας δει κάποιος το 8 και το 10¨30' τι λέγανε τοτε ο κυριος Κατρουγκαλος. Το 2013


"Η κοινωνια πρέπει να αντιδρά ακομα και αν ειναι εξω απο θα θεσμικα ορια της νομιμοτητας" στο 10¨30 επισης λεει οτι το γιουχάρισμα δεν ειναι κάτι κατακριτεο και ποινικά κολάσιμο.


Με λένε Ριζο και οπως θέλω τα γυριζω.



Σε ποινή φυλάκισης 14 μηνών με τριετή αναστολή καταδικάστηκε από το Β´ Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελειοδικείο της Αθήνας ο γιος του Υπουργού Πάνου Σκουρλέτη καθώς και τρία ακόμα άτομα για τα επεισόδια που σημειώθηκαν έξω από τα γραφεία της Χρυσής Αυγής στο Μαρούσι την περασμένη εβδομάδα.

Read more: https://www.newsbomb.gr/ellada/news/...tike-o-gios-toy-panoy-skoyrleti#ixzz5GCUgAFTW



Ο Σκουρλέτης δηλώνει υπερήφανος για την παρακρατική δράση του τρομοκράτη γιου του δείτε 3.45


https://www.youtube.com/watch?v=burfduuxfPo


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
για αυτο το λεω και εγω.ο τσιπρας εξαπατησε ολον τον λαο κανονικο το πολυ 12% πρεπει να εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top