[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,313 μηνύματα.
χαχα κλεανθη.πραγματικα τι αλλο θα πεις για να υποστηριξεις το κομμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πρέπει να αλλάξει το σύνταγμα σίγουρα. Πχ η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων νομίζω είναι κατοχυρωμένη στο σύνταγμα. Τέτοια άρθρα πρέπει να αλλάξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χαχα κλεανθη.πραγματικα τι αλλο θα πεις για να υποστηριξεις το κομμα σου.

Ποιο είναι το κόμμα μου;

Και βεβαίως θα αναδεικνύω τον σκοταδισμό απ' όπου κι αν προέρχεται, πόσω μάλλον από την δικαστική εξουσία, εις διπλούν τις τελευταίες μέρες. Είχαμε και την αθώωση του φασίστα των Καλαβρύτων πρόσφατα. Αν εσύ αυτό το θεωρείς υποστήριξη κόμματος, λυπάμαι αλλά κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,313 μηνύματα.
χαχα.Καλα εκανε το στε και μπλοκαρε τον συριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν συμμετέχω σε καμία παράταξη, απλώς εκφράζω την αποψή μου σε πολιτικά ζητήματα. Δουλεύω στο ιδιωτικό τομέα και δεν θέλω να πάω στο δημόσιο.

Δε νομίζεις ότι κατά κάποιο τρόπο αυτοαναιρείς όλα όσα έγραψες προηγουμένως;:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άλλο να εκφράζεις την ελληνική πραγματικότητα και άλλο να την υποστηρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αν δεις πως γίνονται οι κρίσεις των καθηγητών θα καταλάβεις ότι έχεις άδικο. Σχεδόν όλοι οι νεότεροι καθηγητές πήραν τη θέση τους μέσω του κομματικού μηχανισμου. Στη τελευταία ερώτηση απαντώ με ερώτηση. Πως το ξέρεις;

Οι θέσεις πλέον στο δημόσιο είναι περιορισμένες λόγω μνημονίου αλλά ο κρατισμός παραμένες μεγάλος. Αν θέλετε καριέρα στο δημόσιο και σε κρατικούς οργανισμούς μπείτε σε μια παράταξη. Λυπάμαι είναι η αλήθεια.

Πετάς ένα "αν είσαι ένας από τους καλύτερο στο τομέα σου" και δεν καταλαβαίνεις ότι οι κομματικοί μηχανισμοί σε βοηθάνε να γίνει καλύτερος στο τομέα σου, ειδικά αν προέρχεσαι σε κύκλο άσχετο με αυτό που σπουδάζεις.

Στα 40 του ο ΔΑΠίτης θα έχει διδακτρορικό κάμποσες δημοσιεύσεις και μια καλή θέση εργασίας. Κανένας δεν θα κοιτάξει πως τις απέκτησε. Γνωστός μου που έκανε διδακτορικο Ελλάδα και τώρα είναι Αγγλία για να του κάνει μια δημοσίευση ο καθηγητής έκανε κάμποσες αγγαρίες. Όταν δημοσιεύτηκε η εργασία του μπήκαν στη εργασία ονόματα που είχε δει μια δυο φορές κατόποιν εντολής του καθηγητή. Αντέ αυτός μετά να διεκδικήσει καθηγητή σε κρατικό πανεπιστήμιο :loltooth:

Τόσοι τρόποι υπάρχουν πάντως να γίνεις καλός στον τομέα σου. Δεν είναι μόνο οι κομματικές διασυνδέσεις. Καταλαβαίνω τι λες και με ποια λογική τα λες, απλά μπορείς να έχεις δημοσιεύσεις κλπ χωρίς να γίνεις κομματόσκυλο. Οι καλύτεροι Έλληνες επιστήμονες πχ δε νομίζω πως υπήρξαν ποτέ κομματόσκυλα.

Όσον αφορά στις κρίσεις των καθηγητών φαντάζομαι εξαρτάται από το πανεπιστήμιο και τη σχολή. Ισχύει πως λείπει η αξιοκρατία, αλλά ξαναλέω πως δε νομίζω πως ο κομματικός παράγοντας είναι πάντα ο σημαντικότερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Ποιο είναι το κόμμα μου;

Και βεβαίως θα αναδεικνύω τον σκοταδισμό απ' όπου κι αν προέρχεται, πόσω μάλλον από την δικαστική εξουσία, εις διπλούν τις τελευταίες μέρες. Είχαμε και την αθώωση του φασίστα των Καλαβρύτων πρόσφατα. Αν εσύ αυτό το θεωρείς υποστήριξη κόμματος, λυπάμαι αλλά κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
O μητροπολίτης κατηγορείται για υποκίνηση βίας, όταν οι αντιεξουσιαστές έξω έσπασαν τα τζάμια του δικαστηρίου και δεν τους συνέλαβε καν η αστυνομία. Δεν μπορούσε να καταδικαστεί γιατί απλώς έκφρασε τη θέση της εκκλησία που την αποδέχεται το κράτος.

Δε νομίζεις ότι κατά κάποιο τρόπο αυτοαναιρείς όλα όσα έγραψες προηγουμένως;:rolleyes:
Αναφέρομαι στα παιδιά που όνειρο τους είναι να γίνου καθηγητές πανεπιστημίου, γραμματείς σε ένα υποργείο, διοικητές σε ένα νοσοκομείο αλλά και απλοί δημόσιοι υπάλληλοι.

Πρέπει να αλλάξει το σύνταγμα σίγουρα. Πχ η μονιμότητα των δημοσίων υπαλλήλων νομίζω είναι κατοχυρωμένη στο σύνταγμα. Τέτοια άρθρα πρέπει να αλλάξουν.
Αν καταργηθεί η μονιμότητα κάθε φορά που έχουμε βγαίνει νέα κυβέρνηση θα έχουμε και αλλαγές στους δημοσίους υπαλλήλους.

Τόσοι τρόποι υπάρχουν πάντως να γίνεις καλός στον τομέα σου. Δεν είναι μόνο οι κομματικές διασυνδέσεις. Καταλαβαίνω τι λες και με ποια λογική τα λες, απλά μπορείς να έχεις δημοσιεύσεις κλπ χωρίς να γίνεις κομματόσκυλο. Οι καλύτεροι Έλληνες επιστήμονες πχ δε νομίζω πως υπήρξαν ποτέ κομματόσκυλα.

Όσον αφορά στις κρίσεις των καθηγητών φαντάζομαι εξαρτάται από το πανεπιστήμιο και τη σχολή. Ισχύει πως λείπει η αξιοκρατία, αλλά ξαναλέω πως δε νομίζω πως ο κομματικός παράγοντας είναι πάντα ο σημαντικότερος.
Μπορώ να σου πω πολλές περιπτώσεις που καθηγητές έχουν δώσει θέσεις καθηγητή στα παιδιά τους ή στα ανήψια τους. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν ισχύει το ίδιο και με κομματικούς μηχανισμούς. Οι εποχές έχουν αλλάξει πλέον. Είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που έχουν τα προσόντα να γίνουν καθηγητές πανεπιστημίου σε σύγκριση με παλαιότερα. Οι θέσεις για τους "ηθικούς" δεν υπάρχουν πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
O μητροπολίτης [...] Δεν μπορούσε να καταδικαστεί γιατί απλώς έκφρασε τη θέση της εκκλησία που την αποδέχεται το κράτος.

Τι πράγμα; :stunned:
Για κάνε μια εξήγηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Τι πράγμα; :stunned:
Για κάνε μια εξήγηση...

Η θέση της εκκλησίας είναι κατά του σύμφωνου συμβίωσης. Ο ίδιος δικαιολόγησε ότι οι ύβρεις πήγαιναν στους πολιτικούς και όχι στους ομοφυλόφιλους κάτι που δέχθηκε το δικαστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τόσοι τρόποι υπάρχουν πάντως να γίνεις καλός στον τομέα σου. Δεν είναι μόνο οι κομματικές διασυνδέσεις. Καταλαβαίνω τι λες και με ποια λογική τα λες, απλά μπορείς να έχεις δημοσιεύσεις κλπ χωρίς να γίνεις κομματόσκυλο. Οι καλύτεροι Έλληνες επιστήμονες πχ δε νομίζω πως υπήρξαν ποτέ κομματόσκυλα.

Όσον αφορά στις κρίσεις των καθηγητών φαντάζομαι εξαρτάται από το πανεπιστήμιο και τη σχολή. Ισχύει πως λείπει η αξιοκρατία, αλλά ξαναλέω πως δε νομίζω πως ο κομματικός παράγοντας είναι πάντα ο σημαντικότερος.

Γιατί όλο μιλάς για τους Έλληνες επιστήμονες και καθηγητές; Οι δημόσιες σχέσεις σε βάζουν μέσα σε εργασιακούς κύκλους τόσο στο δημόσιο (ΔΕΗ, ΟΤΕ, δημαρχεία, νομαρχίες, υπουργεία κλπ) όσο και σε ιδιωτικές εταιρείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Γιατί όλο μιλάς για τους Έλληνες επιστήμονες και καθηγητές; Οι δημόσιες σχέσεις σε βάζουν μέσα σε εργασιακούς κύκλους τόσο στο δημόσιο (ΔΕΗ, ΟΤΕ, δημαρχεία, νομαρχίες, υπουργεία κλπ) όσο και σε ιδιωτικές εταιρείες.

Στις ιδιωτικές εταιρείες τα πράγματα το φαινόμενο είναι περιορισμένο. Όταν κάποιος αποδίδει θα τον προτιμήσει γιατί σκοπός είναι του ίδιωτη κυρίως είναι το κέρδος και όχι οι δημόσιες σχέσεις.

Στους δημόσιους οργανισμούς διορίζουν σύμφωνα με τις δημόσιες σχέσεις. Έτριβα τα μάτια μου σε μια εξεταστικη επιτροπη εναντίον του Άδωνη που τον κατηγορούσαν γιατί δεν προσλάμβανε τους συμβούλους του σύμφωνα με κοινωνικά κριτίρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,313 μηνύματα.
Ποσό μου αρέσει να βλέπω τα συριζοτρόλ να μην ξέρουν τι να πουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.
Ποσό μου αρέσει να βλέπω τα συριζοτρόλ να μην ξέρουν τι να πουν.

Ποια είναι τα συριζοτρολ;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,313 μηνύματα.
Ρητορική ερώτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,087 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,313 μηνύματα.
Θέω να πω ότι μερικοί εδώ μέσα υποστηρίζετε ότι πει ο ΣΥΡΙΖΑ ακόμα και αν είναι μια βλακεία.Ο ένας είπε να μη έχει η δικαστική εξουσία (ΣΤΕ)θέση σε σημαντικά ζητήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,659 μηνύματα.
Εμεις μπορει να κοροιδευουμε .

Εσυ δεν υποστηριζεις κατι χωρις να εχεις σκεφτει εαν ειναι βλακεια ή οχι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,313 μηνύματα.
Όχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά να υπάρχει διάλογος! Φώτη τώρα δεν κάνεις διάλογο, μην ρίχνεις κατηγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top