[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Δεν εχω καμία ιδιαίτερη αγάπη (ή μίσος) για το Δημόσιο, αλλά θεωρώ πως το ηθικό πλεονέκτημα της αξιοκρατίας που είχαν οι του Ιδιωτικού Τομέα έχει προ πολλού χαθεί.

Έχω πει και σε άλλο ποστ, πως είναι ανούσιο να μαλώνετε για το ποιός έχει κάνει τις περισσότερες λαμογιές και ποιός είναι περισσότερο ηθικός και σωστός απέναντι στο κοινωνικό σύνολο, ακριβώς επειδή σαν κράτος γενικά είμαστε διεφθαρμένοι και με πολύ κακή νοοτροπία.

Και οι μεν κάνανε και οι δε κάνανε. Από τη μια ανοίξτε δείτε μια προκύρηξη του ΑΣΕΠ να καταλάβετε για δήθεν αξιοκρατίες και κολοκύθια τούμπανα, όταν για παράδειγμα διορίζεις Χ άτομα σε κρατική Τράπεζα ή σε οποιοδήποτε οργανισμό, με ποσόστωση 10% πολύτεκνοι, 10% τρίτεκνοι (να η πρώτη αδικία, γιατί ξεχωριστά αυτά τα δύο; ) και 15% ανάπηροι, με τον διαμοιρασμό των θέσεων να πηγαίνουν όχι σε ανθρώπους ακίνητης εργασίας (πχ γραφείου) αλλά σε υδραυλικούς. Ανάπηροι υδραυλικοί, σε Τράπεζα. Τι; Όχι; Κι όταν βγαίνουν τα αποτελέσματα βλέπεις να χουν υπολογίσει μόρια προυπηρεσίας στον άλλο που δουλευε υπάλληλος σε ψαροταβέρνα, ως σχετική προϋπηρεσία με τη θέση δικαστικού υπαλλήλου ξερωγω.

Και μετά πας στον Ιδιωτικό Τομέα, αυτό τον Ιδιωτικό Τομέα ναι που βγάζει ψευτικες αγγελίες στα σαιτ εύρεσης εργασίας και τις ανακυκλώνει κάθε 2 μήνες (για να φοβίζει τους υπαλλήλους ότι να ποσοι κανανε αίτηση για τη θέση σας αν δεν πιάσετε τους στόχους, ή να διαφημίζεται εξω οτι προσλαμβάνει εν μέσω κρισης, ή και να μαζεύει δεδομένα από τα βιογραφικά για να τα κάνει ένας διάολος ξέρει τι), με την ψευτοδικαιολογία "μα ψάχναμε κάποιον Project Manager απο δω γύρω". Για εργάτη να το καταλάβω, οδηγό που να ξέρει την περιοχή αλλά και πάλι. Μα για Manager ταχα οτι ανακυκλώνεις τη θέση για να βρεις ντόπιο από τη Θέση Τραβαραχούλα στα Ακαρνανικά όρη; Θα μας πεθάνετε ρε κερατά στη δικαιολογία; Τα ΕΣΠΑ τα ξεχάσαμε και τις επιδοτήσεις από τον ΟΑΕΔ; Τα λαεκ που τα κανανε ΣΚ ενω επιδοτούνταν για εργάσιμη μέρα; Για να μην πω για τις αξιοκρατικές προσλήψεις που σε καλούν μεν "βόλτα για να σας δούμε", πληρώνεις εσύ σα το μαλάκα ταξί να πας και ο φαντασμένος HR που νομίζει ότι είναι στην Pearson Specter στο Μανχάταν σου πουλάει υφάκι "δεν έχετε τα απαραίτητα soft skills" επειδή σε είδε χοντρούλα από κοντά και τελικά δεν του άρεσες όσο η άλλη με τις βυζάρες.


Όχι, δε γίνονται αυτά στην Ελλάδα. Οι Ιδιώτες χύνουν ιδρώτα τίμιο και οι Δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι με τίποτα κομματικοδιορισμένοι αλλά αξιοκρατικά τοποθετημένοι!

Οκ, κι εγω είμαι ο Τζέησον Στάθαμ και όλες με θέλουν για το κορμί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Μα φυσικά όλοι οι τεμπέληδες στο δημόσιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Συμφωνώ Valder. Και για τους μέν και για τους δέ. Προφανως και στο δημοσιο υπάρχουν τενεκέδες εις βάρος άλλων πιο ικανων ανθρώπων. Υπο άλλες συνθηκες θα πουλούσανε κουλούρια στην Ομονοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Συμφωνώ Valder. Και για τους μέν και για τους δέ. Προφανως και στο δημοσιο υπάρχουν τενεκέδες εις βάρος άλλων πιο ικανων ανθρώπων. Υπο άλλες συνθηκες θα πουλούσανε κουλούρια στην Ομονοια.

Προφανώς! Και έχω να σου πω και υπηρεσίες και παραδείγματα, οπου πχ μια υπάλληλος έφερνε μόνη της βόλτα ένα ολόκληρο τμήμα, τη στιγμή που ένας διανοητικά καθυστερημένος (πραγματικά, δεν κοροιδευω το πρόβλημα) υπάλληλος το μονο που έκανε είναι να φωνάζει "εσυ γιατι ηρθες εδω; Τι θες; " και ο άλλος δίπλα του να ατμίζει και να παίζει πασιέτζα περιχαρής στον υπολογιστή.

Το ζήτημα όμως με τους ιδιώτες, είναι ότι όσο ήταν καλά η αγορά και δεν είχε σκάσει η φούσκα, μιλάγανε εκ του ασφαλούς για τα κακώς κείμενα του Δημοσίου (και σωστά λέγανε, άδικο δεν είχαν). Απλά όταν έσπασε ο βόθρος της οικονομίας και ξεχύθηκαν τα σκατά στο δρόμο, ο Ιδιωτικός τομέας βρέθηκε εξίσου ή και χειρότερα λερωμένος από τον Δημόσιο. Εγω αυτή την υποκρισία δεν την σηκώνω. Τουλάχιστον το λαμόγιο του Δημοσίου έτσι ήταν μια ζωή, έτσι το ξερα. Ο ιδιώτης με τι πλάτες μου κουνιέται πλέον αφού αποδείχθηκε εξίσου λαπάς και διεφθαρμένος;

Παρακαλώ όσοι έχετε όρεξη για διάβασμα και είστε της πιο φιλελεύθερης αντίληψης, διαβάστε λίγο τι λέει η Αυστριακή σχολή οικονομολόγων για το θέμα και τελικά ποιούς ωφελεί το κράτος με το πτωχευτικό δίκαιο (σπόιλερ: Τους άχρηστους Μάνατζερ του Ιδιωτικού Τομέα) :

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Καλά έχουνε κάνει κάτι παρτυ και στον Ιδιωτικο τομέα ουυυυυ καλα απο υποκρισια ειμαστε πρώτοι. ΠΡΩΤΟΙ! Και επισης ΠΡΩΤΟΙ ειμαστε στο να ριχνει ο ένας την ευθύνη στον άλλον.

Κοιταξε να δεις για αυτους που λες στο Δημοσιο δεν φταινε αυτοι φταιει οτι δεν κινειται το συστημα να τους συμμορφώσει. Ο καθενας λέει δεν βαριεσαι εγω θα αλλάξω το συστημα κανεις δεν θελει να ασχοληθει με τιποτα τον νοιάζει να πάει η ωρα 2 και να πάει σπιτι του. Ετσι δεν θα αλλάξει οχι και θα έχεις τον τενεκέ να τον πλήρωνεις και εσυ και ο συναδελφος του να βγάζει την δουλεια επειδη ειναι φιλοτιμος και να μην αφησει το γραφειο να καταληξει στα βράχια. Μη νομιζεις οτι μονο εσυ σαν πολιτης εισαι δυσαρεστημενος μκε αυτο.

Αλλα ετσι ειναι ρε φιλε οταν οι περισσοτεροι στην Ελλάδα μου έχουν μαθει να κάνουν μονο δημοσιες σχέσεις και να μη λένε τη γνωμη τους επειδη φοβουνται δεν προκειται να αλλάξει τιποτα. Φοβουνται μην φανουν κακοί. ΝΑυτα εξω τα έχουν λυσει να ξέρεις δεν έχουν τέτοιες αναστολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί απαξιώνετε τις δημόσιες σχέσεις; Στον ιδιωτικό τομέα οι δημόσιες σχέσεις και το πως πουλά τον εαυτό σου είναι το Α και το Ω.

Επίσης αν δεν θέλετε μια ιδιωτική υπηρεσία έχετε κάθε δικαίωμα να μη τη χρησιμοποιείτε. Τους δημόσιους φορείς τους χρησιμοποιείς θες δεν θες.
Παράδειγμα η ΕΡΤ:

Τόσα λεφτά παίρνουν και ψάχνουν χορηγούς ακόμα και για τα χαρτιά τουαλέτας :pardon:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ά το οτι δεν υπάρχει ή δεν υπηρχε ως τώρα αποτελεσματικος έλεγχος και οι Ιδιώτες έβρισκαν ένα κάρο παράθυρα για να γλιτώνουν τη φορολογια ειναι άλλη συζήτηση ενω το οτι ο Ιδιωτικος τομέας χρηματοδοτει και ταϊζει τους δημοσιους ειναι η κατάλληλη. Κατα τα αλλα οπως διαβάζω πιο κάτω οπως γράφεις εγω πάω τη κουβέντα εκει που με συμφέρει ε;

Εδώ μιλάμε για κρατικές δαπάνες (στην προκειμένη περίπτωση, συντάξεις) και πως αναμφισβήτητα η μείωση τους θα ανακουφίσει την πραγματική οικονομία κι εσύ πετάγεσαι (εμφανώς θιγμένος γιατί προφανώς έχεις πατέρα συνταξιούχο και το μόνο που σε νοιάζει είναι μη χάσεις το χαρτζιλίκι) και μπλέκεις ένα σωρό δευτερεύοντα θέματα για να αιτιολογήσεις την άποψη σου (ότι δηλαδή οι συντάξεις πρέπει να προστατευτούν πάση θυσία): τράπεζες, θαλασσοδάνεια, φοροδιαφυγή κ.α.
Λες και τα 100 π.χ. εκατομμύρια που πήρε δάνειο ο Μπόμπολας του τα χάρισαν ή ήταν η αιτία να πτωχεύσει η χώρα!:rolleyes:
Το Δημοσιο χρέος δεν ειναι μονο οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων...

Φυσικά...είπαμε, είναι και τα εφάπαξ, οι συντάξεις κ.λπ.
Μήπως εννοείς κάτι άλλο;
Σιγουρα μια συμφωνια ειναι συμφωνια .... αλλα με τα κριτήρια που υπηρχαν οταν αυτή έγινε. Εγω δεν ειχα πχ καμια εικονα για το τι θα επακολουθησει οπως ΟΥΤΕ και η τράπεζα εφοσον μου ενέκρινε ένα δάνειο. Γιατι αν ειχε και ήξερε οτι δεν θα πάρει τα λεφτά της ουτε η ιδια δεν θα τα έδινε έτσι δεν ειναι; Επομένως υπάρχει ή καλυτερα συντρέχει για να μιλήσω και με νομικους ορους νομιμη αιτιολογια για καταγγελια της αρχικής συμφωνιας. Και τα αλλα οτι αν δεν σου δώσω θα έρθεις να μου πάρεις το σπιτι αδιαφορώντας για την κατασταση μου παραπέμπουν σε τιποτα τοκογλυφους εξωθεσμικους οι οποιοι κινούνται με μπράβους και δεν ξερω και εγω τι αλλο. Δεν πηγα να κάνω με τέτοιους τη συμφωνια με συγχωρεις.
Και τι είναι η τράπεζα για να την ενδιαφέρει αν εσένα σου μειώσανε το μισθό, φιλανθρωπικό ίδρυμα;!
Αν οι τράπεζες είναι "υπόλογες" για κάτι αυτό είναι α)η χορήγηση δανείων χωρίς ή με ανεπαρκείς εγγυήσεις (συνήθως με πολιτικό βύσμα) και β)τα διάφορα "τρικ" που χρησιμοποιούν κατά καιρούς για να αυξάνουν τους τόκους...από εκεί και πέρα ο δανειολήπτης έχει την πλήρη ευθύνη να βρει τα χρήματα που χρωστάει στην τράπεζα και να τα εξοφλήσει!
Και να σου πώ κάτι κάτι ακομα .... εσυ λές οτι θρέφεις τους δημοσιους υπάλληλους για ποιο λογο να βγαινει ο άλλος στα Εξάρχεια ή και αλλού ως αστυνομικος υπάλληλος και να προστατεύει εσενα οταν έχεις την ανάγκη και τον καλεις ή επειδη τσακώνεσαι εσυ με τον γειτονα και να του λές θα σου δινω οσα ο ιδιωτικος. Τράβα κάνε την φυλαξη μονος σου. Γιατι στο γραφειάκι που κάθεσαι και εργάζεσαι σιγουρα δεν κινδυνευεις να φάς και καμια σφαίρα ή να έρθεις σε επαφη με τον κάθε αδιστακτο εγκληματια.

Κανένας δεν κάθεται στο Δημόσιο με το ζόρι, σ' όποιον δεν αρέσει η δουλειά του ή ο μισθός του κ.λπ. μπορεί κάλλιστα να δηλώσει παραίτηση και να αναζητήσει κάτι καλύτερο αλλού!
κΑΛΑ τωρα με δουλευεις; Ιδιο δάνειο πηρε ο Μπομπολας και ιδιο δάνειο κάποιος που απλά ηεθελε να φτιάξει ένα σπιτι να μπει μέσα;
Για κάποιο μη σχετικό με την υπόθεση ναι, το ίδιο είναι...η μόνη διαφορά (εκτός απ' το ύψος του δανείου) είναι ότι ο ένας το πήρε χωρίς εγγυήσεις και ο άλλος πιθανότατα έβαλε υποθήκη κάποιο περιουσιακό στοιχείο για να το πάρει!
Αν δεν το πλήρωνε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για "κλοπή δημοσίου χρήματος" κι ότι "το φεσωθήκαμε εμείς" κ.λπ.
Δόξα το Θεό όμως, η συντριπτική πλειοψηφία των θαλασσοδανειοληπτών δημιούργησαν εταιρίες κολοσσούς κάνοντας καλό σε πάρα πολύ κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Οι παρακάτω έχουν κάνει το συνδικαλισμό επάγγελμα.

Όποιος δεν θέλει να δουλέψει για ιδιώτες μπορεί να παραιτηθεί. Υπάρχει απόφαση της Βουλής και όποιος την αμφισβητεί είναι φασίστας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν εχω καμία ιδιαίτερη αγάπη (ή μίσος) για το Δημόσιο, αλλά θεωρώ πως το ηθικό πλεονέκτημα της αξιοκρατίας που είχαν οι του Ιδιωτικού Τομέα έχει προ πολλού χαθεί.

Έχω πει και σε άλλο ποστ, πως είναι ανούσιο να μαλώνετε για το ποιός έχει κάνει τις περισσότερες λαμογιές και ποιός είναι περισσότερο ηθικός και σωστός απέναντι στο κοινωνικό σύνολο, ακριβώς επειδή σαν κράτος γενικά είμαστε διεφθαρμένοι και με πολύ κακή νοοτροπία.

Και οι μεν κάνανε και οι δε κάνανε.

Το θέμα εξαρχής ήταν οι κρατικές δαπάνες και πως αυτές μας οδήγησαν στην πτώχευση...ούτε το "ηθικό πλεονέκτημα" ούτε τίποτα απ' όσα έκανες τον κόπο να γράψεις!
Ο ιδιώτης με τι πλάτες μου κουνιέται πλέον αφού αποδείχθηκε εξίσου λαπάς και διεφθαρμένος;

Ποιες πλάτες σου;!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εδώ μιλάμε για κρατικές δαπάνες (στην προκειμένη περίπτωση, συντάξεις) και πως αναμφισβήτητα η μείωση τους θα ανακουφίσει την πραγματική οικονομία κι εσύ πετάγεσαι (εμφανώς θιγμένος γιατί προφανώς έχεις πατέρα συνταξιούχο και το μόνο που σε νοιάζει είναι μη χάσεις το χαρτζιλίκι) και μπλέκεις ένα σωρό δευτερεύοντα θέματα για να αιτιολογήσεις την άποψη σου (ότι δηλαδή οι συντάξεις πρέπει να προστατευτούν πάση θυσία): τράπεζες, θαλασσοδάνεια, φοροδιαφυγή κ.α.
Λες και τα 100 π.χ. εκατομμύρια που πήρε δάνειο ο Μπόμπολας του τα χάρισαν ή ήταν η αιτία να πτωχεύσει η χώρα!:rolleyes:


Φυσικά...είπαμε, είναι και τα εφάπαξ, οι συντάξεις κ.λπ.
Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Και τι είναι η τράπεζα για να την ενδιαφέρει αν εσένα σου μειώσανε το μισθό, φιλανθρωπικό ίδρυμα;!
Αν οι τράπεζες είναι "υπόλογες" για κάτι αυτό είναι α)η χορήγηση δανείων χωρίς ή με ανεπαρκείς εγγυήσεις (συνήθως με πολιτικό βύσμα) και β)τα διάφορα "τρικ" που χρησιμοποιούν κατά καιρούς για να αυξάνουν τους τόκους...από εκεί και πέρα ο δανειολήπτης έχει την πλήρη ευθύνη να βρει τα χρήματα που χρωστάει στην τράπεζα και να τα εξοφλήσει!

Δεν παιρνω χαρτζηλικι απο τον μπαμπά μάλλον το αντιθετο γινεται. Αμα δεν ξέρεις τι γινεται καλυτερα να μη λές πολλά.

Την τράπεζα μπορει να μην την ενδιαφέρει τώρα αλλα θα ενδιαφέρει το δικαστήριο.

Παλιά την ενδιέφερε την τράπεζα. Ερχοταν και στα πανεπιστημια να ψάξει υποψηφια θύματα να βγάλουν καταναλωτικο δάνειο και κάρτα με 17-20% επιτοκιο. Τοτε που μας παρακαλούσανε τι ηταν φιλανθρωπικο ιδρυμα;

Τα δικαστηρια κρινουν με βάση τη λογική. Οταν σου λέει οτι εγω πήρα δάνειο και ειχα μισθο 1500 ευρω πχ και μπορουσα να δινω τα 700 για την δοση αλλα μετά απο χρονια εντελως ξαφνικά και ενω ολα τα χρονια ημουν κανονικος πληρωτής ο μισθος μου πηγε στα 1000 τοτε πως θα δώσω δοση στα 700; εγω φταιω που έχασα το εισοδημά μου;

Οι αντιδικοι ο καθενας ενας λέει τα δικά του και πιστευει πως έχει δικιο αλλα το δικαστηριο θα κοιτάξει να κρινει την κατασταση και που στηριζονται ολα αυτά. Και σιγουρα το επιχειρημα "Τι ειναι η τράπεζα φιλανθρωπικο ιδρυμα να ενδιαφερθει επειδη κοψανε εσενα το μισθο σου" δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα. Ετσι και ησουν δικηγορος και το έλεγες αυτο θα τους έκαιγε με τη μια στο δικαστηριο.

Αναφερω δικαστηρια γιατι απο οτι φαινεται δεν μπορουμε πάντα να τα βρουμε όλοι με ολους αλλιώς ο καθενας πιστευει πως έχει δικιο στα επιχειρηματα οποτε μια τρίτη θεσμική αρχη μπορει να μας πει ποιος τελικά δικαιώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν παιρνω χαρτζηλικι απο τον μπαμπά μάλλον το αντιθετο γινεται. Αμα δεν ξέρεις τι γινεται καλυτερα να μη λές πολλά.

Την τράπεζα μπορει να μην την ενδιαφέρει τώρα αλλα θα ενδιαφέρει το δικαστήριο.

Παλιά την ενδιέφερε την τράπεζα. Ερχοταν και στα πανεπιστημια να ψάξει υποψηφια θύματα να βγάλουν καταναλωτικο δάνειο και κάρτα με 17-20% επιτοκιο. Τοτε που μας παρακαλούσανε τι ηταν φιλανθρωπικο ιδρυμα;

Έτσι, συνέχισε να γράφεις άσχετα...

Υ.Γ. Καλά έκανε και παρακαλούσε, αφού ήξερε με τι βόδια είχε να κάνει!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Όποιος έχει οικονομικά πρόβλημα και χαμηλή ακίνητη περιουσία τον καλύπτει ο νόμος Κατσέλη και δεν μπορεί να του πάρει τπτ η τράπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Το θέμα εξαρχής ήταν οι κρατικές δαπάνες και πως αυτές μας οδήγησαν στην πτώχευση...ούτε το "ηθικό πλεονέκτημα" ούτε τίποτα απ' όσα έκανες τον κόπο να γράψεις!


Ποιες πλάτες σου;!:confused:

Tα αλλα τα αισχη που έγραψε ο φιλος με τον Ιδιωτικο τομέα τα προσπέρασες βλέπω. Αμα θες ομως ξεκινάω να φορτώνω εγω λινκ να σου τα υπενθυμισω. Μια και μας λες οτι εμεις γυριζουμε τη κουβεντα εκει που μας συμφέρει.

Έτσι, συνέχισε να γράφεις άσχετα...

Υ.Γ. Καλά έκανε και παρακαλούσε, αφού ήξερε με τι βόδια είχε να κάνει!:thumbup:

:loltooth::loltooth: στριμώχθηκες έ; αλλα δεν έχεις το σθένος να γράψεις οτι έχεις άδικο. Κακο αυτο για συνεργασιες. Να ξέρεις.

Οχι δεν έκανε καλά. Και τα βοδια τωρα λοιπον καλα κάνουν που πάνε στα δικαστηρια και πετυχαινουν σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι και 50% κουρεμα στο δάνειο και στους τοκους. Αυτο το ξέρεις ή θέλεις να στο δειξουμε; εσενα που γράφεις σχετικά.

Εγω σου γράφω συγκεκριμενα γεγονοτα και τα στηριζω με αποφάσεις δικαστηριων αμα λάχει. Εσυ κάτι συγκεκριμενο έχεις να γράψεις κυριε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Tα αλλα τα αισχη που έγραψε ο φιλος με τον Ιδιωτικο τομέα τα προσπέρασες βλέπω.

Τα προσπέρασα γιατί α)είναι άσχετα με το θέμα "συντάξεις", "κρατικές δαπάνες", "πτώχευση" κ.λπ. (άλλο που εσύ προσπαθείς με το ζόρι να τα κάνεις "σχετικά" και να τα αναδείξεις, μη έχοντας κάπου αλλού να στηρίξεις την άποψη σου υπέρ της διατήρησης των συντάξεων) και β)τα ξέρουμε όλοι λίγο πολύ κι είναι κουραστικό να επαναλαμβανόμαστε (κάτι το οποίο εσένα σου αρέσει απ' ότι βλέπω)...
Αμα θες ομως ξεκινάω να φορτώνω εγω λινκ να σου τα υπενθυμισω. Μια και μας λες οτι εμεις γυριζουμε τη κουβεντα εκει που μας συμφέρει.
Όχι να χαρείς ό,τι αγαπάς, αρκετά το ξεχείλωσες...
στριμώχθηκες έ; αλλα δεν έχεις το σθένος να γράψεις οτι έχεις άδικο. Κακο αυτο για συνεργασιες. Να ξέρεις.
"Αδικο" ως προς τι;:lol:
Που καταλήξαμε;
Ότι πρέπει να διαλύσουμε τον Ιδιωτικό τομέα για να διατηρήσουμε τις συντάξεις εκεί που είναι;
Ότι πρέπει να δανειζόμαστε συνεχώς απ' έξω χρήματα που δεν έχουμε για να χρηματοδοτούμε τα ταμεία;
Ότι πρέπει να "τιμωρήσουμε" τον "κακό" Ιδιωτικό τομέα με εξοντωτική φορολόγηση επειδή κάποιοι εντός του δεν απέδωσαν όσους φόρους θα ήθελε το κράτος;
Δεν κάνουμε "διαλογομαχίες" εδώ πέρα αγοράκι μου, ο καθένας λέει την άποψη του, τη στηρίζει κάπου και πάμε παρακάτω...επιχειρηματολογία από μέρους σου υπέρ των συντάξεων δεν έχουμε διαβάσει ακόμη, μόνο κραυγές για "τα αίσχη του Ιδιωτικού τομέα" και κλάμα για τη σύνταξη που θα σας κόψουν!:rolleyes:
Οχι δεν έκανε καλά. Και τα βοδια τωρα λοιπον καλα κάνουν που πάνε στα δικαστηρια και πετυχαινουν σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι και 50% κουρεμα στο δάνειο και στους τοκους. Αυτο το ξέρεις ή θέλεις να στο δειξουμε; εσενα που γράφεις σχετικά.
Όποιος είναι τόσο ηλίθιος που θα πάει να πάρει π.χ. 3.000€ διακοποδάνειο για να πάει 7 μέρες στις Μπαχάμες χωρίς να έχει δεύτερο βρακί να βάλει, είναι άξιος της μοίρας του...
Για τα δικαστήρια κ.λπ. που μας τα έχεις κάνει τσουρέκια μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα με τα Ελληνικά σου...είπα εγώ πουθενά ότι δεν βγαίνει άκρη στα δικαστήρια;
Αυτό τι σημαίνει, ότι η νομοθεσία που προστατεύει τους ληξιπρόθεσμους δανειολήπτες (μέσα στους οποίους κρύβονται και πολλοί οικειοθελείς μπαταχτσήδες) είναι "δίκαιη";:rolleyes:
...αμα λάχει...
:big_boss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Το προσπέρασες γιατι δεν έχεις απαντηση οχι γιατι δεν ειναι σχετικο με το θέμα. Ο καθενας λέει την αποψη του αλλα εσυ δεν μπορεις να την στηριξεις πουθενά. Πηγαινε ρωτα τους ιδιωτες που υποστηριζεις ποσα λεφτά φάγανε απο τα ταμεια και φέσωσαν τον κοσμο και μετά έλα να κανεις τον συνηγορο τους.

Μάλλον εσυ εχεις προβλημα με τα ελληνικα σου. Σου ξαναλέω οτι η ΙΔΙΑ η τράπεζα προσεγγιζε τον υποψηφιο πελάτη και τον παρακαλουσε να βγάλει δάνειο για διακοπες - αγορές κτλπ και μετά λές ηλιθιο κάποιον που το πήρε; δηλαδη οταν τον έχεις αναγκη τον άλλον και τον παρακαλάς ειναι καλά αλλα μετα ειναι βοδι και ηλιθιος και δεν εισαι φιλανθρωπικο ιδρυμα; :laugh::laugh:

καμια συναλλαγή έχεις κάνει ποτέ να δεις πως δουλευουν οι συμφωνιες και τα συμβολαια;

απο αυτο που έγραψες πάντως καταλαβαινει κάποιος πολλα .... οταν έχουμε αναγκη κάποιον ειναι καλος αλλα μετά ειναι βοδι και δεν ειμαστε εμεις φιλανθρωπικο ιδρυμα. Συγχαρητηρια. Πολυ λογική και σωστή θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παρακαλώ όσοι έχετε όρεξη για διάβασμα και είστε της πιο φιλελεύθερης αντίληψης, διαβάστε λίγο τι λέει η Αυστριακή σχολή οικονομολόγων για το θέμα και τελικά ποιούς ωφελεί το κράτος με το πτωχευτικό δίκαιο (σπόιλερ: Τους άχρηστους Μάνατζερ του Ιδιωτικού Τομέα) :


Το διαβάσαμε. Και το ξέρουμε αυτό. Τι θες να πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ά το οτι δεν υπάρχει ή δεν υπηρχε ως τώρα αποτελεσματικος έλεγχος και οι Ιδιώτες έβρισκαν ένα κάρο παράθυρα για να γλιτώνουν τη φορολογια ειναι άλλη συζήτηση ενω το οτι ο Ιδιωτικος τομέας χρηματοδοτει και ταϊζει τους δημοσιους ειναι η κατάλληλη. Κατα τα αλλα οπως διαβάζω πιο κάτω οπως γράφεις εγω πάω τη κουβέντα εκει που με συμφέρει ε;
Extreme strawman. Σε μια χώρα με τραγική φορολογία και γραφειοκρατία είανι θεότρελο να περιμένεις τους επιχειρηματίες να συμβαδίσουν με τα συμφέροντα σου. Προφανώς διαφθορά κ φοροδιαφυγή πάντα θα υπάρχει, αλλά, επίσης προφανώς, συνεπές κράτος βγάζει συνεπείς πολίτες.

Κατά τ΄ άλλα είναι τρελό το πόσοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν πως το κράτος στηρίζεται στα λεφτά των πολιτών μέχρι απόδειξης του αντιθέτου. Σε. Κάθε. Περίπτωση.

Μα μα τι θα γίενι με τα σχολεία και με τα ΚΕΠ και μετα νοσοκομεία; Αν τ' αφήσεις στην ελεύθερη αγορά ιστορικά θα έχιες καλύτερες επιλογές και φθηνότερες τιμές. Μα μα δεν σε πιστέυω. Τότε σύγκρινε τα νούμερα. Γιατί υποθέτεις(απρόσωπο) πως το δημόσιο είανι αποδοτικό και δεν δέχεσαι ούτε αποδείξεις ούτε τίποτα. Το Δημόσιο είναι θρησκεία.:whistle:

Ναι σιγουρα τα ποσά που παιζονται κάθε βράδυ στις φοροδιαφυγες στη Μύκονο ή και αλλού ειναι σταγονα στον ωκεανό.
Το Δημοσιο χρέος δεν ειναι μονο οι μισθοι των δημοσιων υπαλληλων.


Και να σου πώ κάτι κάτι ακομα .... εσυ λές οτι θρέφεις τους δημοσιους υπάλληλους για ποιο λογο να βγαινει ο άλλος στα Εξάρχεια ή και αλλού ως αστυνομικος υπάλληλος και να προστατεύει εσενα οταν έχεις την ανάγκη και τον καλεις ή επειδη τσακώνεσαι εσυ με τον γειτονα και να του λές θα σου δινω οσα ο ιδιωτικος. Τράβα κάνε την φυλαξη μονος σου. Γιατι στο γραφειάκι που κάθεσαι και εργάζεσαι σιγουρα δεν κινδυνευεις να φάς και καμια σφαίρα ή να έρθεις σε επαφη με τον κάθε αδιστακτο εγκληματια.
Και λιγα παιρνουν αν θές τη γνώμη μου.
Περισσότερα off topic...

Η ιδεολογία σου είναι η τυπική "εμείς τα φάγαμε" και "όταν ο κόσμος αλλάξει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Το προσπέρασες γιατι δεν έχεις απαντηση οχι γιατι δεν ειναι σχετικο με το θέμα.

Έχει εδώ και πόσα μηνύματα που έχεις χάσει τα αυγά και τα καλάθια......τι "απάντηση" θες;
Είναι μια κατάσταση που την ξέρουμε, είναι απαράδεκτη κ.λπ. τι άλλο να πούμε;!
Δε θα μας τρελάνεις όλους επειδή θες ντε και καλά να συσχετίζεις αυτό το θέμα με το αρχικό...
Ο καθενας λέει την αποψη του αλλα εσυ δεν μπορεις να την στηριξεις πουθενά.

Ό,τι πεις εσύ αγόρι μου!:thumbup:
Ευτυχώς που έχουμε κι εσένα και μας βάζεις τα γυαλιά με τα αμέτρητα off-topic παραδείγματα (που στο δικό σου λεξικό ερμηνεύονται ως "επιχειρήματα") και την παράθεση & απάντηση στο 20% (το πολύ) όσων γράφει ο συνομιλητής σου...
Σου ξαναλέω οτι η ΙΔΙΑ η τράπεζα προσεγγιζε τον υποψηφιο πελάτη και τον παρακαλουσε να βγάλει δάνειο για διακοπες - αγορές κτλπ και μετά λές ηλιθιο κάποιον που το πήρε; δηλαδη οταν τον έχεις αναγκη τον άλλον και τον παρακαλάς ειναι καλά αλλα μετα ειναι βοδι και ηλιθιος και δεν εισαι φιλανθρωπικο ιδρυμα; :laugh::laugh:

Κι εγώ σου ξαναπαντάω ότι ναι, είναι...κι επειδή δεν τα πιάνεις καθόλου στο κάνω πιο λιανά:
α)Αν έχει λεφτά να πάει διακοπές, είναι ηλιθιότητα να πάρει δάνειο και να χρεωθεί τόκους γι' αυτό το σκοπό,
β)Αν δεν έχει λεφτά να πάει διακοπές (και άρα δεν του περισσεύουν λεφτά γενικότερα) και δεν τον νοιάζουν οι δόσεις & οι τόκοι που θα επιβαρυνθεί τότε είναι ή ηλίθιος ή φεσατζής...
"Δουλειά" της τράπεζας είναι να χορηγεί δάνεια, κάρτες κ.λπ. απ' αυτό κερδίζει και γι' αυτό υπάρχει ως επιχείρηση...και "δουλειά" του καταναλωτή είναι να προσέχει και να αποφεύγει τις όποιες "παγίδες" του στήνουν οι τράπεζες στην προσπάθεια τους να κονομήσουν!
Πηγαινε ρωτα τους ιδιωτες που υποστηριζεις ποσα λεφτά φάγανε απο τα ταμεια και φέσωσαν τον κοσμο και μετά έλα να κανεις τον συνηγορο τους.
Αυτούς τους "ιδιώτες" στους οποίους αναφέρεσαι (εγώ τους λέω "απατεώνες") είναι δουλειά του Δημοσίου (το οποίο με τόση θέρμη υποστηρίζεις) να πάει να τους πιάσει...αλλά γιατί να το κάνει;
Αφού υπάρχει η εύκολη λύση, Φ.Π.Α. στο 24%, 100% προκαταβολή φόρου κ.λπ. ποιος τρέχει τώρα μωρέ!:rolleyes:
Οι υπόλοιποι "ιδιώτες" με ποιο τρόπο έφαγαν λεφτά απ' τα ταμεία;
καμια συναλλαγή έχεις κάνει ποτέ να δεις πως δουλευουν οι συμφωνιες και τα συμβολαια;

Όχι, περίμενα εσένα να μου μάθεις...
απο αυτο που έγραψες πάντως καταλαβαινει κάποιος πολλα .... οταν έχουμε αναγκη κάποιον ειναι καλος αλλα μετά ειναι βοδι και δεν ειμαστε εμεις φιλανθρωπικο ιδρυμα.

Ναι, έτσι είναι κι έτσι λειτουργεί η κοινωνία είτε σου αρέσει είτε όχι, καλώς ή κακώς...ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του και πρέπει να μπορεί ως ένα σημείο να προφυλάσσει τον εαυτό του από κάθε λογής κακοτοπιά!
Έχεις κι άλλα off-topic θέματα να συζητήσουμε;
Γράψε και για τα ζώδια κάτι...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top