[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Το θέμα εξαρχής ήταν οι κρατικές δαπάνες και πως αυτές μας οδήγησαν στην πτώχευση...ούτε το "ηθικό πλεονέκτημα" ούτε τίποτα απ' όσα έκανες τον κόπο να γράψεις!


Ποιες πλάτες σου;!:confused:

Δεν εννοώ δικές μου πλάτες, παρεξήγηση, εννοώ με τι "μπαλάκια", με τι ηθικό έρεισμα κουνιέται αυτός σε μένα, ότι α ξες εμείς εδω είμαστε equal opportunity employer, δίνουμε θέσεις εργασίας στη χώρα, είμαστε ελληνική εταιρία και κολοκύθια τούμπανα. Είναι αποδεδειγμένο ότι δεν ισχύει τίποτα απ ολα οσα λένε και τα κανουν χάριν εντυπωσιασμού και μάρκετινγκ.

Όσο για τις κρατικές δαπάνες και την πτώχευση, θεωρω πως έχεις άδικο σε αυτό που λες ως αντίκρουση σε μένα, για έναν και μονο λόγο: Η οικονομία δεν είναι μονολιθική-κρατική (Κομμουνισμός/Ναζισμός) όλως παραδόξως και τα δυο μοντέλα καθαρά σοσιαλιστικά και κεντρικού σχεδιασμού.

Υποτίθεται ότι είχαμε και έχουμε καπιταλισμό, με κάποιον έχει σχέσεις το κράτος, κάποιον επιδοτεί, από κάποιον δεν εισπράττει φόρους όπως πρέπει, σε κάποιον δεν επιβάλλει την εργατική νομοθεσία και από κάποιον μπορεί και να τα παίρνει. Ποιός είναι αυτός εαν όχι ο Χ Υ Ζ ιδιώτης; Από τη στιγμή που θα βάλεις το χέρι σαν ιδιώτης στο μέλι, τελείωσες, είσαι τόσο λερωμένος όσο και το κράτος.

Το διαβάσαμε. Και το ξέρουμε αυτό. Τι θες να πεις;

Οτι ακόμα και οι πιό ακραιφνώς ορισμένοι Λιμπερταριανιστές παραδέχονται τα περί απατεώνων Μάνατζερς κι ότι τίποτα στον κόσμο δεν είναι αγγελικά πλασμένο στη μια πλευρά και δαιμονικά στην άλλη. Η βρώμα στον Ιδιωτικό τομέα βρίσκεται σε "αγαστή συνουσία" με το Δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι είχαμε και έχουμε καπιταλισμό, με κάποιον έχει σχέσεις το κράτος, κάποιον επιδοτεί, από κάποιον δεν εισπράττει φόρους όπως πρέπει, σε κάποιον δεν επιβάλλει την εργατική νομοθεσία και από κάποιον μπορεί και να τα παίρνει. Ποιός είναι αυτός εαν όχι ο Χ Υ Ζ ιδιώτης; Από τη στιγμή που θα βάλεις το χέρι σαν ιδιώτης στο μέλι, τελείωσες, είσαι τόσο λερωμένος όσο και το κράτος.

Τα κράτη πτωχεύουν όταν δε μπορούν να εξυπηρετήσουν τις υποχρεώσεις τους, δηλαδή την καταβολή μισθών & συντάξεων...τι σχέση έχει λοιπόν η πτώχευση με την κατάσταση στον Ιδιωτικό τομέα;!
...από κάποιον δεν εισπράττει φόρους όπως πρέπει...

Και τι πρέπει να γίνει γι' αυτό;
Να γίνουν οι ιδιώτες ιεραπόστολοι ή να οργανωθεί το Δημόσιο και να κάνει αυτό που πρέπει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εννοώ δικές μου πλάτες, παρεξήγηση, εννοώ με τι "μπαλάκια", με τι ηθικό έρεισμα κουνιέται αυτός σε μένα, ότι α ξες εμείς εδω είμαστε equal opportunity employer, δίνουμε θέσεις εργασίας στη χώρα, είμαστε ελληνική εταιρία και κολοκύθια τούμπανα. Είναι αποδεδειγμένο ότι δεν ισχύει τίποτα απ ολα οσα λένε και τα κανουν χάριν εντυπωσιασμού και μάρκετινγκ.
Κανείς δε διαφωνεί πως αυτοί οι άνθρωποι είναι πολλοί και γελοίοι. Υπάρχουν όμως κάποια πράγματα που ισχύουν έτσι κι αλλιώς. Καταρχάς, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι δεν κλέβουν από κανέναν. Οι ιδιωτικές εταιρίες βέβαια που συνεργάζονται με το δημόσιο νόμιμα ή μη κλέβουν. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που κλέβει το δημόσιο.

Κάτα δεύτερον, η κατάσταση του ιδιωτικού τομέα οφείλεται στη διαφθορά και το μέγεθος του δημοσίου τομέα. Οι εταιρίες - ελληνικές ή μη - βελτιώνονται και αντικαθίστανται μέσω του ανταγωνισμού - η έλλειψη του οποίου οφείλεται προφανώς στο κράτος.

Όσο για τις κρατικές δαπάνες και την πτώχευση, θεωρω πως έχεις άδικο σε αυτό που λες ως αντίκρουση σε μένα, για έναν και μονο λόγο: Η οικονομία δεν είναι μονολιθική-κρατική (Κομμουνισμός/Ναζισμός) όλως παραδόξως και τα δυο μοντέλα καθαρά σοσιαλιστικά και κεντρικού σχεδιασμού.
Δηλαδή έχεις μια άκρως αντικαπιταλιστική χώρα που δεν είναι όμως απόλυτα σοσιαλιστική οπότε οι "ευθύνες" μοιράζονται ίσα-ίσα στο καπιταλισμό και στο κράτος de facto. Χωρίς να το σκεφτούμε και να το μελετήσουμε και καθόλου. Αγνός τσαρλατανισμός, θυμίζει μεσημεριανή εκπομπή.
Υποτίθεται ότι είχαμε και έχουμε καπιταλισμό, με κάποιον έχει σχέσεις το κράτος, κάποιον επιδοτεί, από κάποιον δεν εισπράττει φόρους όπως πρέπει, σε κάποιον δεν επιβάλλει την εργατική νομοθεσία και από κάποιον μπορεί και να τα παίρνει. Ποιός είναι αυτός εαν όχι ο Χ Υ Ζ ιδιώτης; Από τη στιγμή που θα βάλεις το χέρι σαν ιδιώτης στο μέλι, τελείωσες, είσαι τόσο λερωμένος όσο και το κράτος.
Μπα. Αν γλυτώσω 1000ε από την φορολογική δήλωση είναι το ίδιο με το να κλέψω τα 100πλάσια από οικογένεις που τα έχουν ανάγκη; Extreme strawman.

Οτι ακόμα και οι πιό ακραιφνώς ορισμένοι Λιμπερταριανιστές παραδέχονται τα περί απατεώνων Μάνατζερς κι ότι τίποτα στον κόσμο δεν είναι αγγελικά πλασμένο στη μια πλευρά και δαιμονικά στην άλλη. Η βρώμα στον Ιδιωτικό τομέα βρίσκεται σε "αγαστή συνουσία" με το Δημόσιο.
Ψιλομπέρδεμα. Κανείς, πέρα από κομμουνιστές και φασίστες, δεν υποστήριξε πως ο κόσμος είανι ή μπορεί να γίνει τέλειος χωρίς διαφθορά και απατεώνες. Ο δημόσιος τομέας στις περισσότερες χώρες είναι φτιαγμένος να δημιουργεί απαταιώνες και underperformers και "κλέφτες". Οι εξαιρέσεις δεν αναιρούν τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οτι ακόμα και οι πιό ακραιφνώς ορισμένοι Λιμπερταριανιστές παραδέχονται τα περί απατεώνων Μάνατζερς κι ότι τίποτα στον κόσμο δεν είναι αγγελικά πλασμένο στη μια πλευρά και δαιμονικά στην άλλη. Η βρώμα στον Ιδιωτικό τομέα βρίσκεται σε "αγαστή συνουσία" με το Δημόσιο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συγκρίνεις. Θα έπρεπε το κράτος να πληρώνει τα χρέη επιχειρηματιών; Όχι. Θα έπρεπε να τους παίρνει το 80% των κερδών; Πάλι όχι.

Η ζημιά που γίνεται λοιπόν στον ιδιωτικό τομέα αφορά τον ιδιώτη και το προσωπικό του κέρδος, αν σταματήσουν επιπλέον να αποπληρώνουν τα χρέη του και να κλέβουν παράλληλα τα κέρδη του. Η ζημιά στον δημόσιο τομέα αφορά όλους τους πολίτες. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Ή μήπως θες να δικαιολογήσεις τις λαμογιές, την αυθαιρεσία και τη σπατάλη του δημόσιου τομέα με το επιχείρημα "ναι αλλά οι ιδιώτες";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Τα κράτη πτωχεύουν όταν δε μπορούν να εξυπηρετήσουν τις υποχρεώσεις τους, δηλαδή την καταβολή μισθών & συντάξεων...τι σχέση έχει λοιπόν η πτώχευση με την κατάσταση στον Ιδιωτικό τομέα;!


Και τι πρέπει να γίνει γι' αυτό;
Να γίνουν οι ιδιώτες ιεραπόστολοι ή να οργανωθεί το Δημόσιο και να κάνει αυτό που πρέπει;

Πρίν έκανες λαϊκ σε κάποιον που έγραψε οτι ολοι στο δημοσιο ειναι τεμπέληδες και πρέπει να καταργηθει και τώρα ισχυριζεσαι οτι πρέπει να υπάρχει και να κάνει αυτο που πρέπει; :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Πρίν έκανες λαϊκ σε κάποιον που έγραψε οτι ολοι στο δημοσιο ειναι τεμπέληδες και πρέπει να καταργηθει και τώρα ισχυριζεσαι οτι πρέπει να υπάρχει και να κάνει αυτο που πρέπει; :down:

Αν δε βάλει χέρι στους φοροφυγάδες η Εφορία (και οι υπόλοιποι φορείς του Δημοσίου) ποιος θα το βάλει;

Υ.Γ. Δεν έκανα τέτοιο like, μάλλον απ' την εμμονή σου στο πρόσωπο μου βλέπεις φαντάσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Έχει εδώ και πόσα μηνύματα που έχεις χάσει τα αυγά και τα καλάθια......τι "απάντηση" θες;
Είναι μια κατάσταση που την ξέρουμε, είναι απαράδεκτη κ.λπ. τι άλλο να πούμε;!

Κι εγώ σου ξαναπαντάω ότι ναι, είναι...κι επειδή δεν τα πιάνεις καθόλου στο κάνω πιο λιανά:
α)Αν έχει λεφτά να πάει διακοπές, είναι ηλιθιότητα να πάρει δάνειο και να χρεωθεί τόκους γι' αυτό το σκοπό,
β)Αν δεν έχει λεφτά να πάει διακοπές (και άρα δεν του περισσεύουν λεφτά γενικότερα) και δεν τον νοιάζουν οι δόσεις & οι τόκοι που θα επιβαρυνθεί τότε είναι ή ηλίθιος ή φεσατζής...
"Δουλειά" της τράπεζας είναι να χορηγεί δάνεια, κάρτες κ.λπ. απ' αυτό κερδίζει και γι' αυτό υπάρχει ως επιχείρηση...και "δουλειά" του καταναλωτή είναι να προσέχει και να αποφεύγει τις όποιες "παγίδες" του στήνουν οι τράπεζες στην προσπάθεια τους να κονομήσουν!

Όχι, περίμενα εσένα να μου μάθεις...

Δουλειά της τράπεζας ειναι να χορηγει δάνεια που πιο πριν δεν έχει εξετάσει αν ο άλλος που τον δανειζει μπορει να τα επιστρέψει με βαση το οικονομικο του προφιλ; και μετα ειρωνεύεσαι κιολας οτι περιμενες απο μένα να στα μάθω; καλα κρασιά. Νομιζω δεν πρέπει να έχεις μπει ποτέ στην διαδικασια να πάρεις κάποιο δάνειο ή να έρθεις σε συναλλαγή με την τράπεζα.

Ναι, έτσι είναι κι έτσι λειτουργεί η κοινωνία είτε σου αρέσει είτε όχι, καλώς ή κακώς...ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεων του και πρέπει να μπορεί ως ένα σημείο να προφυλάσσει τον εαυτό του από κάθε λογής κακοτοπιά!
Έχεις κι άλλα off-topic θέματα να συζητήσουμε;
Γράψε και για τα ζώδια κάτι...:lol:

Ναι αν βρεις τιποτα ξεκάρφωτους "συνεργάτες" που ειναι στο κοσμο τους και δεν κοιτάνε πέρα απο τη μύτη τους σιγουρα έτσι λειτουργει η κοινωνια. Αλλα εμενα δεν με ενδιαφέρουν αυτοι γιατι πλέον πριν συναλλαχθώ σοβαρά με τον οποιονδήποτε φροντιζω να μάθω εκ των προτέρων τι ρολο βαράει να το πούμε λαϊκα.

Εγω μιλησα συγκεκριμενα για την τράπεζα η οποια οταν ηταν να πάρεις δάνειο σε γέμιζε με υποσχέσεις και οτι ειστε συνεργάτες και οτι ενδιαφέρεται και αυτη πρωτα απο ολα για σενα ωστε να πετυχει η συνεργασια σας αυτα δεν τα ξέρεις γιατι προφανώς δεν έχεις έρθει σε σοβαρή συναλλαγή με τις τράπεζες.

Μολις με το καλο έρθεις και αποκτησεις εμπειρια φωναξε με να συζητησουμε γιατι εισαι και ειρωνικος συν τοις άλλοις και δεν σηκώνει. Καληνύχτα απο μένα. :cool:

ο δημοσιος τομεας επρεπε να μην υπαρχει γιατι δεν προσφερει τιποτα.ειδαμε στο ικα να ειναι 200 ατομα σε καθε κτηριο και να μην κανουν τιποτα.

Αν δε βάλει χέρι στους φοροφυγάδες η Εφορία (και οι υπόλοιποι φορείς του Δημοσίου) ποιος θα το βάλει;

Υ.Γ. Δεν έκανα τέτοιο like, μάλλον απ' την εμμονή σου στο πρόσωπο μου βλέπεις φαντάσματα...

Σε αυτο εδώ δεν έκανες λαϊκ;;; εισαι σιγουρος; γιατι γράφεις ψέμματα;

Θες να στο βάλω printscreen ή θα το παραδεχτεις απο μονος σου; xaxax
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δουλειά της τράπεζας ειναι να χορηγει δάνεια που πιο πριν δεν έχει εξετάσει αν ο άλλος που τον δανειζει μπορει να τα επιστρέψει με βαση το οικονομικο του προφιλ; και μετα ειρωνεύεσαι κιολας οτι περιμενες απο μένα να στα μάθω; καλα κρασιά. Νομιζω δεν πρέπει να έχεις μπει ποτέ στην διαδικασια να πάρεις κάποιο δάνειο ή να έρθεις σε συναλλαγή με την τράπεζα.
Αν οι τράπεζες είναι "υπόλογες" για κάτι αυτό είναι α)η χορήγηση δανείων χωρίς ή με ανεπαρκείς εγγυήσεις (συνήθως με πολιτικό βύσμα) και β)τα διάφορα "τρικ" που χρησιμοποιούν κατά καιρούς για να αυξάνουν τους τόκους...
Καλά κρασιά σε σένα αγόρι μου που μας αναγκάζεις να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια επειδή δε μπορείς ούτε τη μητρική σου γλώσσα να κατανοήσεις...καιρό είχα να συνατήσω εδώ μέσα τόσο κακό συνομιλητή!
Ναι αν βρεις τιποτα ξεκάρφωτους "συνεργάτες" που ειναι στο κοσμο τους και δεν κοιτάνε πέρα απο τη μύτη τους σιγουρα έτσι λειτουργει η κοινωνια. Αλλα εμενα δεν με ενδιαφέρουν αυτοι γιατι πλέον πριν συναλλαχθώ σοβαρά με τον οποιονδήποτε φροντιζω να μάθω εκ των προτέρων τι ρολο βαράει να το πούμε λαϊκα.

Εγω μιλησα συγκεκριμενα για την τράπεζα η οποια οταν ηταν να πάρεις δάνειο σε γέμιζε με υποσχέσεις και οτι ειστε συνεργάτες και οτι ενδιαφέρεται και αυτη πρωτα απο ολα για σενα ωστε να πετυχει η συνεργασια σας αυτα δεν τα ξέρεις γιατι προφανώς δεν έχεις έρθει σε σοβαρή συναλλαγή με τις τράπεζες.

Μολις με το καλο έρθεις και αποκτησεις εμπειρια φωναξε με να συζητησουμε γιατι εισαι και ειρωνικος συν τοις άλλοις και δεν σηκώνει. Καληνύχτα απο μένα. :cool:

Σε αυτο εδώ δεν έκανες λαϊκ;;; εισαι σιγουρος; γιατι γράφεις ψέμματα;

Θες να στο βάλω printscreen ή θα το παραδεχτεις απο μονος σου; xaxax

Μετανιώνω πραγματικά που μπήκα σε διάλογο μαζί σου...τώρα ασχολείσαι με το αν έκανα ή όχι like σε μια δημοσίευση κάποιου...ό,τι να 'ναι!:whatever:
Κάνε ό,τι θες, αρκετά ασχολήθηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Καλά κρασιά σε σένα αγόρι μου που μας αναγκάζεις να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια επειδή δε μπορείς ούτε τη μητρική σου γλώσσα να κατανοήσεις...καιρό είχα να συνατήσω εδώ μέσα τόσο κακό troll!




Μετανιώνω πραγματικά που μπήκα σε διάλογο μαζί σου...τώρα ασχολείσαι με το αν έκανα ή όχι like σε μια δημοσίευση κάποιου...ό,τι να 'ναι!:whatever:
Κάνε ό,τι θες, αρκετά ασχολήθηκα...

Σε μένα δεν θα κάνεις τον είρωνα ενω γράφεις ψέμματα.

Αν δε βάλει χέρι στους φοροφυγάδες η Εφορία (και οι υπόλοιποι φορείς του Δημοσίου) ποιος θα το βάλει;

Υ.Γ. Δεν έκανα τέτοιο like, μάλλον απ' την εμμονή σου στο πρόσωπο μου βλέπεις φαντάσματα...

#post 14052

Και κοψε τους χαρακτηρισμους. Μην πουλάς μαγκιά σε μένα.Θα γράφεις ωραία. Οπως σου γράφουνε. Δεν θα μας πεις εσυ τι ειμαστε εδω μέσα. Oπως βλέπεις εγω προσέχω τι σου γράφω ενω απο το μεσημερι ο τροπος σου ειναι απαράδεκτος οπως έχουν παραπονεθει και άλλα μέλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα δικαστηρια κρινουν με βάση τη λογική.
Όχι με βάση τους νόμους;:rolleyes:
Και κοψε τους χαρακτηρισμους. Μην πουλάς μαγκιά σε μένα.Θα γράφεις ωραία. Οπως σου γράφουνε. Δεν θα μας πεις εσυ τι ειμαστε εδω μέσα.

Όλοι οι αναγνώστες βλέπουν τι είσαι, δε χρειάζεται να πω εγώ κάτι!:rolleyes:
Μηδέν συνειρμός, μηδέν επιχειρήματα, μηδέν σεβασμός & προσοχή στο συνομιλητή και σε αυτά που γράφει (και φυσικά παράθεση & απάντηση σε ό,τι γουστάρεις, όπως γουστάρεις)...ένα συνονθύλευμα χωρίς αρχή μέση & τέλος!
Εγώ απλώς σχολιάζω στα όρια των κανονισμών (σε αντίθεση με σένα που τα έχεις ξεπεράσει ήδη εδώ και 2 σελίδες)...
...ενω απο το μεσημερι ο τροπος σου ειναι απαράδεκτος οπως έχουν παραπονεθει και άλλα μέλη...
...είπε ο άνθρωπος που ξεκίνησε τον πλούσιο σε επιχειρήματα (:lol:) διάλογο του ρωτώντας με κακόβουλα τι δουλειά κάνω (την ίδια στιγμή που δεν είχε τα κότσια να μας μιλήσει για το ύψος της σύνταξης του μπαμπά του):
Εσυ εργάζεσαι σαν ελεύθερος επαγγελματιας;

Μπορει να μην έχει αυτος τι σύνταξη που θέλει αλλα δεν θα έχεις και εσυ την τιμή που θα θέλεις να χρεώσεις σαν ελευθερος επαγγελματιας για τις υπηρεσιες σου. Αν ο πελάτης ειναι συνταξιούχος πάντα.
:rofl:
Αλήθεια σε ποια μέλη αναφέρεσαι;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Όλοι οι αναγνώστες βλέπουν τι είσαι, δε χρειάζεται να πω εγώ κάτι!:rolleyes:
Εγώ απλώς σχολιάζω στα όρια των κανονισμών (σε αντίθεση με σένα που τα έχεις ξεπεράσει ήδη εδώ και 2-3 σελίδες)...

Υπάρχει κανονισμος που λέει οτι εχεις το δικαιωμα να αποκαλεις τον συνομιλητη τρολλ και να τον προσβάλλεις οτι δεν ξέρει την μητρική του γλώσσα επειδη εσενα δεν σε συμφέρουν αυτα που γράφει;
αν δεν μπορεις να κανεις πολιτισμενο αντιλογο και θέλεις να προσβάλλεις οποιον διαφωνει μαζι σου να μην μπαινεις στον κοπο να γράψεις εδω εγω σέβομαι την διαφωνια και το απεδειξα.

Οσο για το ψέμματα που έγραψα οτι λες ειναι αληθεια αυτο και μπορω να το αποδειξω. Τη μια κάνεις λαϊκ σε κάποιον που γράφει οτι θέλει να καταργηθει το δημοσιο και στην άλλη λές η εφορια να κάνει τη δουλεια της. Kαι οταν σε ρωτάνε γιατι το κάνεις αυτο λές ψέμματα οτι δεν το έκανες. Οπως έγραψες και με την τραπεζα οταν ήθελε να πάρει λεφτά ηταν καλος ο πελάτης μετα ειναι βοδι και ηλιθιος. Και εγω ειμαι το κακο τρολλ; θα σου κανω αναφορα ετσι και τολμησεις να με ξαναπαραθέσεις και αυτο δεν ειναι απειλή.

Να προσέχεις. Εχω κρατήσει ολη την συνομιλια με τους προσβλητικούς χαρακτηρισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
αν δεν μπορεις να κανεις πολιτισμενο αντιλογο και θέλεις να προσβάλλεις οποιον διαφωνει μαζι σου να μην μπαινεις στον κοπο να γράψεις εδω εγω σέβομαι την διαφωνια και το απεδειξα.
Αμα ήθελες μείωση των φορολογικών βαρών του ιδιωτικού τομέα τοσα χρονια ο ιδιωτικός τομέας θα έπρεπε να προσέχει και να μη κάνει λαμογιές. Δεν θα κυνηγησεις εσυ πχ τον δικο μου τον πατέρα που παιρνει μια συνταξη επειδη οι μεγαλοκαρχαριες κατέστρεψαν την Ελλάδα με τα θαλασσοδάνεια.

Αλοίμονο, ξεχειλίζεις σεβασμό στο συνομιλητή σου...τόσο που με το καλημέρα κάνεις κακόβουλες ερωτήσεις και του κάνεις υποδείξεις ποιον θα "κυνηγήσει" (:confused:) και τι θα κάνει!
Μην επεκταθώ παρακάτω γιατί δεν υπάρχει λόγος, έχω ήδη κάνει αναφορά για off-topic και πλέον και για χαρακτηρισμούς...
αν δεν μπορεις να κανεις πολιτισμενο αντιλογο και θέλεις να προσβάλλεις οποιον διαφωνει μαζι σου να μην μπαινεις στον κοπο να γράψεις εδω εγω σέβομαι την διαφωνια και το απεδειξα.

Όταν ο συνομιλητής σου λέει αυτό:
Αν οι τράπεζες είναι "υπόλογες" για κάτι αυτό είναι α)η χορήγηση δανείων χωρίς ή με ανεπαρκείς εγγυήσεις (συνήθως με πολιτικό βύσμα) και β)τα διάφορα "τρικ" που χρησιμοποιούν κατά καιρούς για να αυξάνουν τους τόκους...
Κι εσύ καταλαβαίνεις ότι εννοεί αυτό:
Δουλειά της τράπεζας ειναι να χορηγει δάνεια που πιο πριν δεν έχει εξετάσει αν ο άλλος που τον δανειζει μπορει να τα επιστρέψει με βαση το οικονομικο του προφιλ; και μετα ειρωνεύεσαι κιολας οτι περιμενες απο μένα να στα μάθω; καλα κρασιά.
Τότε ή δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά ή δε δίνεις σημασία σ' αυτά που γράφει ή έχεις κάποιο άλλο "πρόβλημα"...διαλέγεις και παίρνεις!
Οσο για το ψέμματα που έγραψα οτι λες ειναι αληθεια αυτο και μπορω να το αποδειξω. Τη μια κάνεις λαϊκ σε κάποιον που γράφει οτι θέλει να καταργηθει το δημοσιο και στην άλλη λές η εφορια να κάνει τη δουλεια της. Kαι οταν σε ρωτάνε γιατι το κάνεις αυτο λές ψέμματα οτι δεν το έκανες..
Δεν ξέρω τι κόλλημα έχεις φάει με το like...αλλά ακόμη κι έτσι να ήταν, αλλάζει τίποτα;
Μήπως ξαφνικά αποκτούν "βάση" όλες οι ασυναρτησίες που έχεις γράψει ως τώρα;
Τόση εμμονή έχεις πια μαζί μου που πιάνεσαι απ' ότι βρεις για να μου την πεις;:rolleyes:
Οπως έγραψες και με την τραπεζα οταν ήθελε να πάρει λεφτά ηταν καλος ο πελάτης μετα ειναι βοδι και ηλιθιος.
Ό,τι να 'ναι...εγώ είπα οτι "βόδι και ηλίθιος" είναι ΚΑΙ πριν ΚΑΙ μετά τη συναλλαγή κι η τράπεζα απλώς θα υποσχεθεί το οτιδήποτε προκειμένου να αποκτήσει πελάτες...εσύ φυσικά κατάλαβες ό,τι ήθελες!
Μετά θίγεσαι όταν σου λέω ότι έχεις πρόβλημα κατανόησης των γραφομένων!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Kαλά μάθε εσύ τι είναι πρώτα από όλα ο.... ρεαλισμός και μετά έλα πές μου και για τη δομή του, μεσιέ. :whistle:


Γι αυτό Σ'ΑΓΑΠΩ, Valder. Μοναδικός to the Core.

Πάρε και αυτό Nτιμίτρι για να μάθεις τι σημαίνει διεθνής πολιτική και μετά παίξτο μάγκας.


Ωραια τα έγραψε το απογευμα ο Valder. Τον παραδέχτηκα. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μεγάλη φόλα σήμερα απο Μητσοτάκη... απογοήτευση.
Στις επόμενες εκλογές Θάνος Τζημερος και δημιουργία ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι συγκρίνεις. Θα έπρεπε το κράτος να πληρώνει τα χρέη επιχειρηματιών; Όχι. Θα έπρεπε να τους παίρνει το 80% των κερδών; Πάλι όχι.

Η ζημιά που γίνεται λοιπόν στον ιδιωτικό τομέα αφορά τον ιδιώτη και το προσωπικό του κέρδος, αν σταματήσουν επιπλέον να αποπληρώνουν τα χρέη του και να κλέβουν παράλληλα τα κέρδη του. Η ζημιά στον δημόσιο τομέα αφορά όλους τους πολίτες. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Ή μήπως θες να δικαιολογήσεις τις λαμογιές, την αυθαιρεσία και τη σπατάλη του δημόσιου τομέα με το επιχείρημα "ναι αλλά οι ιδιώτες";

Τζονυ η τοποθετηση του Valder ηταν εξαιρετική. Σου έγραψε με δύο λογια οτι για τα χάλια μας ευθυνονται ολοι ειτε δημοσιο ειτε ιδιωτικο. Πάντα βεβαια σε αυτα υπάρχουν οι χρυσές εξαιρεσεις. Δηλαδη ο ωραιος ιδιωτης ο οποιος δουλευει σωστα σέβεται το κράτος και παράλληλα τους εργαζομενους που έχει. Στο Δημοσιο επισης υπάρχει ο υπάλληλος ο οποιος διαβάζει ειναι τυπικος και δουλευει για να εξυπηρετησει τους πολιτες.

Εμενα δεν μου έκατσε καλά εξαρχής που κάποιος ισχυρίστηκε πως πρέπει να κοπουν και άλλο οι συντάξεις και αυτο το θεώρησα επιθεση στους αδυναμους. Απο εκει και πέρα στραβωσε η κουβεντα. Γιατι δεν μ αρεσαν αυτα που διάβασα αλλα παρολαυτα προσπάθησα να κρατησω ένα επιπεδο προσέχοντας την ειρωνια και τους χαρακτηρισμους. Οι ερωτησεις δεν ειναι ουτε ειρωνια ουτε προσβολές. Δεν υπάρχει κακοβουλη ερώτηση.

Δεν διαφωνώ οτι οι νέοι υποφέρουν και οταν πάνε να πιάσουν μια δουλειά οι οροι και οι συνθηκες ειναι επαχθεις εξαρχής. Η λυση ομως δεν θα δοθει με το να κάνουμε επιθεση στους αδυναμους. Ο Συνταξιουχος δεν μπορει πλέον να δουλέψει ενω ένας νέος μπορει πχ να κάνει και δευτερη δουλειά ή να βρει μια καλύτερη ειναι σιγουρα πιο δυνατος απο εναν συνταξιούχο. Ειναι άσχημο να στρεφομαστε κατα αυτων των ανθρώπων. Κτυπώντας τους και άλλο με περαιτέρω μειώσεις. Ειναι τελειως απάνθρωπο ακομα και αντισυνταγματικο.

Ας μην μας κάνουν οι κακες συνθηκες να χάσουμε την ανθρωπιά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τζονυ η τοποθετηση του Valder ηταν εξαιρετική. Σου έγραψε με δύο λογια οτι για τα χάλια μας ευθυνονται ολοι ειτε δημοσιο ειτε ιδιωτικο.

Δεν διαφωνώ οτι οι νέοι υποφέρουν και οταν πάνε να πιάσουν μια δουλειά οι οροι και οι συνθηκες ειναι επαχθεις εξαρχής.
Αυτό που αδυνατείς (ή δεν θέλεις) να καταλάβεις είναι ότι οι "επαχθείς συνθήκες" για τους εργαζόμενους στον Ιδιωτικό τομέα ΔΕΝ προέκυψαν ούτε απ' τα "κακά αφεντικά" που "θέλουν να κρατήσουν τα κέρδη τους στα προ κρίσης επίπεδα" ούτε απ' τα "θαλασσοδάνεια" π.χ. του Νιάρχου κι όλα τα άλλα άσχετα που ανέφερες χθες...
Το κράτος έφτασε στο σημείο της χρεοκοπίας κατά 95% λόγω των υψηλών κρατικών δαπανών του και κατά 5% λόγω των απολεσθέντων εσόδων από τον ιδιωτικό τομέα...κι όταν ήρθε η ώρα να βελτιώσει τα κακώς κείμενα και να βγάλει το κάρο απ' τη λάσπη, επέλεξε να προστατεύσει (όσο μπορεί) μισθούς Δ.Υ. και συντάξεις!
Αποτέλεσμα;Να υπερφορολογήσει τον Ιδιωτικό τομέα και το "μάρμαρο" να το πληρώσουν κατά κύριο λόγο οι μικροί επιχειρηματίες (που δεν τα έβγαζαν πλέον πέρα κι έκλεισαν) και οι εργαζόμενοι (που είτε έχασαν τη δουλειά τους είτε σημαντικό μέρος του μισθού τους) και να αυξήσει την ήδη αυξημένη από πριν φοροδιαφυγή (στην οποία οι ιδιώτες επιδόθηκαν είτε κατ' ανάγκη είτε από πρόθεση, με επιχειρηματολογία του τύπου "αφού μ' έχει βάλει στο μάτι το κράτος και με αρμέγει, θα το κλέψω")...
Εμενα δεν μου έκατσε καλά εξαρχής που κάποιος ισχυρίστηκε πως πρέπει να κοπουν και άλλο οι συντάξεις και αυτο το θεώρησα επιθεση στους αδυναμους.
Δε νομίζω ότι υπάρχουν τόσο χαιρέκακοι άνθρωποι που θέλουν ή θα χαιρόντουσαν αν μειωθούν π.χ. συντάξεις των 500€ ή 600€ από ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη...κανείς δε θέλει περικοπές!
Εδώ που έφτασαν όμως τα πράγματα α)δε γίνεται αλλιώς και β)δεν είναι δυνατό να βάζουμε σε προτεραιότητα τη διατήρηση συντάξεων ανθρώπων που έζησαν τη ζωή τους εις βάρος των νέων που με τα σημερινά δεδομένα ούτε ζωή θα αποκτήσουν, ούτε σύνταξη...
Οι ερωτησεις δεν ειναι ουτε ειρωνια ουτε προσβολές. Δεν υπάρχει κακοβουλη ερώτηση.
Εξαρτάται απ' το περιεχόμενο!:rolleyes:
Ο Συνταξιουχος δεν μπορει πλέον να δουλέψει ενω ένας νέος μπορει πχ να κάνει και δευτερη δουλειά ή να βρει μια καλύτερη ειναι σιγουρα πιο δυνατος απο εναν συνταξιούχο.
:down:
Έλα να σε πάω μια βόλτα στις εργολαβικές που συνεργάζομαι να δεις πόσοι συνταξιούχοι περνάνε κατά καιρούς από αυτές για "αρπαχτή" (μελέτη, επίβλεψη έργου κ.α.) και τα παίρνουν 100% "μαύρα"...ή αν αυτό σου φαίνεται πολύ "ψαγμένο", γύρνα μια βόλτα τα περίπτερα, ψιλικατζίδικα κ.λπ. μαγαζιά της Ελλάδας να δεις πόσοι συνταξιούχοι είναι μέσα και τα κρατάνε...
Ας μην μας κάνουν οι κακες συνθηκες να χάσουμε την ανθρωπιά μας.
Άλλο "δείχνω ανθρωπιά" και άλλο "δείχνω ανθρωπιά εκεί που με συμφέρει"...η δική σου "ανθρωπιά" στο εν λόγω θέμα αρχίζει και τελειώνει στους συνταξιούχους, γιατί σε αυτούς ανήκει μέλος της οικογένειας σου!:rolleyes:
Για τους συνομίληκους σου που πληρώνουν μεγαλύτερες εισφορές από τις αντίστοιχες του πατέρα σου, για περισσότερα χρόνια, με πολύ μικρότερο μισθό κ.λπ. και στο τέλος δε θα πάρουν ούτε 100€ σύνταξη δεν είδα να δείχνεις καμιά "ανθρωπιά"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμενα δεν μου έκατσε καλά εξαρχής που κάποιος ισχυρίστηκε πως πρέπει να κοπουν και άλλο οι συντάξεις και αυτο το θεώρησα επιθεση στους αδυναμους. Απο εκει και πέρα στραβωσε η κουβεντα. Γιατι δεν μ αρεσαν αυτα που διάβασα αλλα παρολαυτα προσπάθησα να κρατησω ένα επιπεδο προσέχοντας την ειρωνια και τους χαρακτηρισμους. Οι ερωτησεις δεν ειναι ουτε ειρωνια ουτε προσβολές. Δεν υπάρχει κακοβουλη ερώτηση.

Εγώ για τις συντάξεις είχα γράψει το εξής, οι χαμηλές να ανέβουν λίγο γιατί θεωρώ τα 300 ευρώ πολύ λίγα αλλά να κατέβουν οι υψηλές. Μπορούν να κοπούν οι συντάξεις; Ναι μπορούν. Γιατί να παίρνει κάποιος σύνταξη πάνω από 1000 ευρώ στις μέρες μας ενώ ο νέος να δουλεύει για 500;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εγώ για τις συντάξεις είχα γράψει το εξής, οι χαμηλές να ανέβουν λίγο γιατί θεωρώ τα 300 ευρώ πολύ λίγα αλλά να κατέβουν οι υψηλές. Μπορούν να κοπούν οι συντάξεις; Ναι μπορούν. Γιατί να παίρνει κάποιος σύνταξη πάνω από 1000 ευρώ στις μέρες μας ενώ ο νέος να δουλεύει για 500;

Γιατι δεν εχει καμια σχέση ο συνταξιουχος με σενα ρε συ Τζονυ. Έχετε μπει στο τρυπάκι να επιτιθεται ο ένας στον άλλον επειδη οι συνθηκες και οι άλλοι τα έκαναν σκατά. Ο συνταξιούχος πληρωσε τις εισφορές του οσο δουλευε. Δεν του κανει κανεις καμια χάρη επειδη του δινει σύνταξη.

Jack of Spades μην ξαναγράψεις για δικο μου μέλος οικογενειας εδω μέσα. Το πατέρας μου που έγραψα ηταν συμβολικο. Εννοουσα κάθε πατέρα και κάθε μανα συνταξιούχους. Δεν εχεις καμια δουλειά να αναφέρεις μέλη της δικής μου οικογένειας εδω μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατι δεν εχει καμια σχέση ο συνταξιουχος με σενα ρε συ Τζονυ. Έχετε μπει στο τρυπάκι να επιτιθεται ο ένας στον άλλον επειδη οι συνθηκες και οι άλλοι τα έκαναν σκατά. Ο συνταξιούχος πληρωσε τις εισφορές του οσο δουλευε. Δεν του κανει κανεις καμια χάρη επειδη του δινει σύνταξη.

Jack of Spades μην ξαναγράψεις για δικο μου μέλος οικογενειας εδω μέσα.

Για τις συντάξεις των συνταξιούχων πληρώνουν οι εργαζόμενοι. Επειδή έχει ανέβει πολύ η ανεργία, έχει μειωθεί το αεπ κλπ. Με λίγα λόγια η Ελλάδα δίνει το μεγαλύτερο ποσοστό του αεπ της σε συντάξεις σε σχέση με όλες τις άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωση. Αν από την άλλη είσαι λίγο πιο προβλεπτικός και σκεφτείς το μέλλον, οι μεγαλύτερες εισφορές που πληρώνουν σήμερα οι νέοι πως θα αποπληρωθούν όταν η Ελλάδα γερνάει; Δε θα αποπληρωθούν ποτέ. Οπότε δεν είναι συνετό να λέμε "αφήστε τους" γιατί δεν είμαστε σε περίοδο οικονομικής χαλαρότητας στην Ελλάδα. Μας σφάζουν παντού σε φόρους και πρέπει να μπει μια τάξη. Είναι κοινωνική κοροϊδία να υπάρχουν συντάξεις άνω των 1000 ευρώ σήμερα όταν ο νέος καλείται να εργαστεί, ζήσει και κάνει οικογένεια με λιγότερο από 700 στις περισσότερες δουλειές επειδή κάποτε επί πασοκ ο γέρος έδινε εισφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Για τις συντάξεις των συνταξιούχων πληρώνουν οι εργαζόμενοι. Επειδή έχει ανέβει πολύ η ανεργία, έχει μειωθεί το αεπ κλπ. Με λίγα λόγια η Ελλάδα δίνει το μεγαλύτερο ποσοστό του αεπ της σε συντάξεις σε σχέση με όλες τις άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωση. Αν από την άλλη είσαι λίγο πιο προβλεπτικός και σκεφτείς το μέλλον, οι μεγαλύτερες εισφορές που πληρώνουν σήμερα οι νέοι πως θα αποπληρωθούν όταν η Ελλάδα γερνάει; Δε θα αποπληρωθούν ποτέ. Οπότε δεν είναι συνετό να λέμε "αφήστε τους" γιατί δεν είμαστε σε περίοδο οικονομικής χαλαρότητας στην Ελλάδα. Μας σφάζουν παντού σε φόρους και πρέπει να μπει μια τάξη. Είναι κοινωνική κοροϊδία να υπάρχουν συντάξεις άνω των 1000 ευρώ σήμερα όταν ο νέος καλείται να εργαστεί, ζήσει και κάνει οικογένεια με λιγότερο από 700 στις περισσότερες δουλειές επειδή κάποτε επί πασοκ ο γέρος έδινε εισφορές.

Εντάξει Τζονυ απο οτι φαινεται ο καθενας λέει τη γνωμη του με βάση τα προσωπικά του κριτηρια που προέρχονται απο άλλες ιστοριες κτλπ κτλπ.

Οποτε οπως έγραψα και χθες αφου δεν τα βρισκουμε μεταξυ μας και ο ένας πάει να "φάει" τον άλλον και επιλεκτικά λαμβάνει υποψη καταστασεις οπως πχ το οτι δεν αναγνωριζεται οτι οι μεγαλοκαρχαριες με τα θαλασσοδανεια τους και οι καναλαρχες και ολοι αυτοι πηραν πολλά εκατομυρια ευρώ (αλλα ο συνταξιουχος να μπει στο μικροσκοπιο) θα μιλήσω και εγω ξανά με αποφασεις δικαστηριων και προσφυγές στο ΣτΕ.

https://curia.gr/vomva-ste-gia-tis-...akoi-nomoi-gia-tis-perikopes-stis-sintakseis/

Απο τη στιγμή που το ΣτΕ έκρινε ή θα κρινει για οποιον προσφυγει με βάση τις αρχές του Συντάγματος οτι κάτι δεν ειναι νομιμο και παραβιάζει την ζωή του άλλου εμενα μου αρκεί. Αν το ΣτΕ αποφασιζε κάτι άλλο πάλι θα μου αρκουσε εφοσον θα ηταν αντιθετο απο αυτα που γράφω θα το δεχομουν διοτι έχει προκυψει απο δικαστήριο.

Λυπαμαι πάντως που πέτυχαν να μεταθέσουν τις ευθυνες αλλού. Γιατι βεβαια ολοι αυτοι δεν έχουν τα κοτσια να αρπάξουν τον μεγαλοκαρχαρια επειδη εχει τα λεφτά και τα διαχειριζεται. Οποτε θα πάνε στους πιο αδυναμους στους συνταξιούχους , στους νέους βεβαια που πάνε να πιάσουν δουλεια στον ιδιωτικο τομεα κτλπ. οι νεοι αυτοι παλι θα στραφούν εναντιον των συνταξιούχων και θα φαγωνονται ολοι μαζι μεταξύ τους την ιδια στιγμή που κάποιος θα παιρνει δανεια υπέρογκα και αμα λάχει βαράει και μια πτωχευση και αφηνει και απλήρωτους τους υπαλλήλους του. Τον μονο που παραδέχομαι ηταν τον Γαβαλά που μπηκε φυλακή αλλα τους έλεγε εκει έχω το ακινητο αν θέλετε πάρτε το ή αφηστε με να δουλέψω.

Εντάξει ο καθενας εχει τη γνωμη του οποτε θα αποφανθει το δικαστηριο για την εγκυροτητα ή οχι αυτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top