[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα του αν είναι συνταγματικές ή όχι οι μειώσεις. Το κράτος σε λίγα χρόνια δε θα έχει λεφτά να πληρώνει. Πως το λένε και να θέλει δε θα έχει από που να πάρει τα λεφτά. Τώρα υποστηρίζεις τις υψηλές συντάξεις αλλά κάτι συντάξεις ΔΕΚΟ κλπ παίρνουν αυτή τη στιγμή πολύ παραπάνω λεφτά από ότι έδωσαν. Το ασφαλιστικό έχει πολλές τρύπες. Έχω πει και σε αρκετά παλιότερο ποστ ότι οι συντάξεις θα πρέπει να έχουν ένα κάτω όριο και το πάνω όριο να εξαρτάται με βάση το ποσό που έδωσες. Αυτή τη στιγμή δε λειτουργεί έτσι το ασφαλιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα του αν είναι συνταγματικές ή όχι οι μειώσεις. Το κράτος σε λίγα χρόνια δε θα έχει λεφτά να πληρώνει. Πως το λένε και να θέλει δε θα έχει από που να πάρει τα λεφτά. Τώρα υποστηρίζεις τις υψηλές συντάξεις αλλά κάτι συντάξεις ΔΕΚΟ κλπ παίρνουν αυτή τη στιγμή πολύ παραπάνω λεφτά από ότι έδωσαν. Το ασφαλιστικό έχει πολλές τρύπες. Έχω πει και σε αρκετά παλιότερο ποστ ότι οι συντάξεις θα πρέπει να έχουν ένα κάτω όριο και το πάνω όριο να εξαρτάται με βάση το ποσό που έδωσες. Αυτή τη στιγμή δε λειτουργεί έτσι το ασφαλιστικό.

Πως δεν ειναι θέμα; δεν θα πρέπει κάποιος να μας προστατεύει απο την αυθαιρεσια της άποψης του καθενος; και δεν λέω απαραιτητα εσενα οτι εισαι αυθαιρετος αλλα εδω έχουμε διαβασει και ακουσει πράγματα και θάματα. Εδω ο άλλος βγαινει και λέει να μειωθούν οι μισθοι των αστυνομικων που κάνουν περιπολιες στους δρομους παιρνουν λεει 800-1000 ευρω ειναι πολλά. Αυτος ομως δεν έχει βρεθει ποτέ στη θέση τους δεν έχει βγει ποτέ εξω να κάνει περιπολια και να κινδυνέψει η ζωή του. Ένα παράδειγμα φέρνω. Και αυτοι δημοσιοι θεωρούνται και έχουν ακουσει αρκετες φορές πολλά. Αν δεν σ αρεσει λέει παραιτησου , ακου τωρα άποψη και θέση. Βρέθηκε η λύση. Να παραιτηθει. Λες και θα έρθει κανας αλλος με ενα 500αρικο να παιζει ξύλο με τους αναρχικους για να κοιμομαστε εμεις ησυχοι τα βράδια.

Ο άλλος έγραψε να καταργηθει εντελως το δημοσιο και οτι ολοι οι ΔΥ ειναι τεμπέληδες. Λοιπον δεν βγάζεις ακρη ο καθενας λέει τα δικά του αρα η υπαρξη ενος δικαστηριου οπως στο ΣτΕ και των αποφασεών τους ειναι μέγιστο θέμα οχι απλά θέμα.

Αν το κράτος δεν έχει λεφτά να πληρώσει να μειώσει την φορολογια στις Ιδιωτικές επιχειρησεις εννοειται ωστε να ανοιχτουν να κάνουν επενδυσεις και να έρθουν περισσοτερα λεφτά. Για να ειναι το χρέος βιώσιμο δεν μπορεις μια ζωη να ζεις με περικοπες και λιτοτητα. Και η Αμερικη ειναι το κρατος με το μεγαλυτερο χρέος στο κοσμο και ταυτοχρονα το πιο δυνατο οικονομικα. Μειναμε εμεις εδω να λεμε για περικοπες. Κάνε περικοπες στις συντάξεις στο τέλος θα χάσεις και εσυ σαν ελευθερος επαγγελματιας και τα μαγαζια που λένε οτι τρέφουν τους δημοσιους υπαλληλους.

Αν ο εργαζομενος δεν έχει λεφτά πολυ απλά θα κοψει την ταβέρνα - το εστιατοριο και αλλα πολλά τέτοια που πηγαινε να διασκεδάσει Σαββατο ή Κυριακη με την οικογενεια του. Λοιπον αν δεν το καταλαβαινετε και την πέφτετε ο ένας στον άλλον εδω μέσα (ειμαστε γνωστοι στην Ιστορια για τους διχασμους μας και τους εμφυλιους) ας βουλιάξουμε στη τελική. Οπως βουλιάξαμε και με τους τωρινους να βάλουμε μυαλο.

Οι περισσοτερες επιχειρησεις που έχουν πελατολογειο τους απλούς πολιτες μισθωτούς ή και συνταξιουχους θα χάσουν πολλά λεφτά με τις μειώσεις που ζητούν απο αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Devil θεωρείς δίκαιο ένας συνταξιούχος ΔΕΚΟ να παίρνει σύνταξη 1500 ευρώ ενώ ένας 30χρονος ελεύθερος επαγγελματίας να βγάζει 1000 ευρώ του μήνα αλλά στο τέλος να του μένουν 400 ευρώ γιατί τα άλλα τα δίνει σε φόρους και να πρέπει να ζήσει με αυτά τα 400 από τα 1000;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Devil θεωρείς δίκαιο ένας συνταξιούχος ΔΕΚΟ να παίρνει σύνταξη 1500 ευρώ ενώ ένας 30χρονος ελεύθερος επαγγελματίας να βγάζει 1000 ευρώ του μήνα αλλά στο τέλος να του μένουν 400 ευρώ γιατί τα άλλα τα δίνει σε φόρους και να πρέπει να ζήσει με αυτά τα 400 από τα 1000;

Οχι ρε φιλε δεν ειναι δικαιο. Αλλα στη τελική και που ξέρω εγω αυτος τι εισφορές έχει δωσει για να παιρνει τέτοια σύνταξη; αν δεν έχει δώσει οκ. Κοψτου τη. Αλλα δεν μιλησε κανεις για αυτες με τα 1500 εδω μιλαμε να παιρνει κάποιος 800 ή 1000 και να σου λέει το κράτος έρχονται νέες περικοπές 200 ευρω. Και να σε ρωτησω εγω κάτι αλλο ρε συ Τζονυ αν σε μια οικογένεια ειναι δύο άτομα και ο ένας ειναι συνταξιούχος αλλα ο άλλος δεν ειναι και συντηρούνται και οι δύο απο έναν μισθο εσυ το θεωρεις δικαιο να τους πει το κράτος ζηστε και οι 2 με 600 ευρώ; δεν θα πρέπει τουλάχιστον αυτους να τους αφήσει ήσυχους; για αυτο έγραψα και πριν οτι δεν ειναι απλή αυτη η κουβέντα αντε βγαινει ένας και λέει κοψτε τα ολα και σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Devil είναι δύσκολη κουβέντα για αυτό εγώ και μίλησα για συντάξεις μεγαλύτερες των 1000 ευρώ. Συνήθως σε μια οικογένεια συνταξιούχων παίρνουν και οι 2 συντάξεις. Μεγαλύτερο πρόβλημα έχει η οικογένεια συνταξιούχων που παίρνουν και οι 2 σύνταξη ΟΓΑ από 300 ευρώ και όχι όσοι παίρνουν 1200 ευρώ σύνταξη ακόμη και ας είναι ο ένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Για τα εφ' άπαξ των 70.000€ τί έχεις να πεις Ντεβιλ; Δίκαια κι αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Για τα εφ' άπαξ των 70.000€ τί έχεις να πεις Ντεβιλ; Δίκαια κι αυτά;

Έχω να πώ οτι καταρχην εφάπαξ έπαιρναν και του ιδιωτικού τομέα αναλογα τις εισφορές τους απο οσο νομιζω. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος σε αυτο. Εδω μιλάμε για την προ μνημονιακή εποχή και πριν το 2012.

Επισης έχω να πω μιας και οπως τέθηκε χθές "Οι τράπεζες δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα" να μας απαντησει κάποιος για ποιο λογο να πάρει εφάπαξ 150.000 ευρώ κάποιος ο οποιος ειναι του Γυμνασιου και ήταν τραπεζικος υπάλληλος. Επειδη η Τράπεζα σαν αντιδικος θα έρθει αυριο μεθαυριο να κοντράρει πχ εμενα (το εμενα ειναι γενικο φυσικα) να μου πει οτι "Κυριε δεν έπρεπε να πάρετε λεφτά που δεν θα μπορουσατε να επιστέψετε" και θα τους πω και εγω βρε μλκες τσεκάρετε τι εφάπαξ δινετε στους δικούς σας και μετά ελάτε σε εμάς να κάνετε τους υμνητές της κοινωνικής δικαιοσυνης.

Έχω πολλά περιστατικα να πώ αν χρειαστει.

Devil είναι δύσκολη κουβέντα για αυτό εγώ και μίλησα για συντάξεις μεγαλύτερες των 1000 ευρώ. Συνήθως σε μια οικογένεια συνταξιούχων παίρνουν και οι 2 συντάξεις. Μεγαλύτερο πρόβλημα έχει η οικογένεια συνταξιούχων που παίρνουν και οι 2 σύνταξη ΟΓΑ από 300 ευρώ και όχι όσοι παίρνουν 1200 ευρώ σύνταξη ακόμη και ας είναι ο ένας.

Φυσικά και ειναι δυσκολη κουβεντα. Δεν εχω να σου απαντησω σε αυτο που λες. Και αυτες οι κουβεντες έχουν καταληξει και στα Διοικητικά Δικαστηρια. Εγω σου λεω ο καθενας μπορει να πει οτι θέλει σε ενα φορουμ ή και αλλού. Το θεμα ειναι ο αμεσα θιγομενος τι συνθηκες έχει καιμε βάση την νομοθεσια τι μπορει να γινει. Αλλα η μπάλα χάθηκε επειδη μπήκαν πολλοι στο κολπο. Δεν ειναι μονο αυτοι ειναι και οι Τροϊκανοι , ειναι και τα Δικαστηρια ειναι και η Κυβερνηση που μπηκε στη μέση και προσπαθουν τωρα ολοι αυτοι να βρουν κοινούς τοπους.

Το ταμειο δεν το νοιάζει σου λεει σου δινω αυτα τα λεφτά πρέπει να κάνεις αυτά. Δεν έχει να έρθει σε αντιπαράθεση με την λαϊκή γνώμη τα δε δικαστηρια πάνε να κρινουν πράγματα που σε κάποια σημεια ειναι αντιθετα με το Συνταγμα της χώρας και να σου πω και κατι αλλο .... και που ξέρει ο Ευωρπαίος αν αυτα που διατάζει να γινουν για να εκταμιεύσει τη δοση ειναι συνταγματικά. Το ξέρει;

Οπως έλεγε και ο αειμνηστος Τζιμης .... ΕΥΡΩΠΗ εσυ μας μάρανες. Μας έβαλε ο Κινεζος με πλαστά στοιχεια στην ΕΕ τοτε και τωρα τρέχουμε και δεν φτάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Όταν παίρνεις ένα δάνειο υπογράφεις οτι θα το ξοφλήσεις μαζί με τους τόκους του στον προβλεπόμενο χρόνο. Την τράπεζα δεν την ενδιαφέρει πώς θα το κάνεις, θα δουλέψεις; θα δανειστείς από αλλού; θα κλέψεις; - θέλει τα λεφτά της. Αφού λοιπόν εσύ υπέγραψες να ξοφλήσεις το δάνειο αυτό, έχεις την υποχρέωση να το κάνεις. Αν δεν το σκέφτηκες καλά, αν απολύθηκες, αν έπεσε ο μισθός σου, γιατί είναι κάτι που πρέπει να απασχολεί την τράπεζα; Πόσοι είναι αυτοί που πήραν δάνειο και με χίλια βάσανα το εξοφλούν; Ή θα το εξοφλήσουν όλοι ή κανένας. Αυτή η αδικία των μπαταξήδων εις βάρος των καλοπληρωτών πρέπει να τελειώσει. Αν δεν είσαι σίγουρος οτι για τα επόμενα Χ χρόνια θα έχεις το Ψ ποσό να δίνεις στην τράπεζα μην πάρεις δάνειο. Αλλά είναι η νοοτροπία του "ωχ αδελφέ, εγώ θα το πάρω, θα γράψω τα σπίτια στους συγγενείς μου κι άσε να με κυνηγάνε, δε θα μπορέσουν ποτέ να μού πάρουν τίποτα". Μήπως αυτός ο νόμος θα έπρεπε να αλλάξει; Το είχε αναφέρει πρόσφατα ο Συριζα νομίζω αλλά δεν έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Όταν παίρνεις ένα δάνειο υπογράφεις οτι θα το ξοφλήσεις μαζί με τους τόκους του στον προβλεπόμενο χρόνο. Την τράπεζα δεν την ενδιαφέρει πώς θα το κάνεις, θα δουλέψεις; θα δανειστείς από αλλού; θα κλέψεις; - θέλει τα λεφτά της. Αφού λοιπόν εσύ υπέγραψες να ξοφλήσεις το δάνειο αυτό, έχεις την υποχρέωση να το κάνεις. Αν δεν το σκέφτηκες καλά, αν απολύθηκες, αν έπεσε ο μισθός σου, γιατί είναι κάτι που πρέπει να απασχολεί την τράπεζα; Πόσοι είναι αυτοί που πήραν δάνειο και με χίλια βάσανα το εξοφλούν; Ή θα το εξοφλήσουν όλοι ή κανένας. Αυτή η αδικία των μπαταξήδων εις βάρος των καλοπληρωτών πρέπει να τελειώσει. Αν δεν είσαι σίγουρος οτι για τα επόμενα Χ χρόνια θα έχεις το Ψ ποσό να δίνεις στην τράπεζα μην πάρεις δάνειο. Αλλά είναι η νοοτροπία του "ωχ αδελφέ, εγώ θα το πάρω, θα γράψω τα σπίτια στους συγγενείς μου κι άσε να με κυνηγάνε, δε θα μπορέσουν ποτέ να μού πάρουν τίποτα". Μήπως αυτός ο νόμος θα έπρεπε να αλλάξει; Το είχε αναφέρει πρόσφατα ο Συριζα νομίζω αλλά δεν έγινε.

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι οι Τράπεζες και οι Ιδιωτικοι φορεις φωνάζουν για τους υπαλλήλους του δημοσιου οτι παιρνουν πολλά λεφτά και κατέστρεψαν την Ελλάδα αλλα την ιδια στιγμή ο καθενας απο αυτους έφευγε με εφάπαξ πάνω απο 100.000 ευρω :loltooth::loltooth: αυτο τοήξερες Χιμελα; :loltooth: παντως πραγματικα ομολογω ειναι πολυ αστειο με έχουν πιάσει τα γέλια!

Τωρα οσο για τα άλλα που γραφεις δεν ξερω τωρα αν οκαθενας ειναι μπαταχτσής ή οχι δεν ειμαι συνηγορος του εγω πιστευω οτι πρέπει να την απασχολει την τράπεζα ναι γιατι αν δεν την απασχολησει να κάνει εναν διακανονισμο θα χάσει και αυτή τα λεφτά της. Ποσο κάνει ένα ακινητο ..... και να το πάρει. Χαμενα θα πάνε πολλά λεφτά που έδωσε.

Οταν κάποιος συμφωνα με στοιχεια που θα προσκομισει στο δικαστηριο πληρωνε κανονικα μέχρι το 2012 αλλα μετά βάρεσε κανονι λογω περικοπων η τράπεζα αν θέλει να πάρει τα λεφτά της σε βάθος 20-30ετιας θα μειώσει τη δοση (με δικαστικη αποφαση προφανώς) απο τα 700 ευρω ας πουμε στα 300. Και θα γινει και κουρεμα του δανειου ισως. Δεν μπορουσε να ξέρει ο μισθωτος οταν έπαιρνε το δάνειο οτι θα υποστει μειώσεις μέχρι και 50% στις απολαβές του.

Αυτο βασιζεται στο σκεπτικο οτι οταν έγινε το συμβολαιο επικρατουσαν κάποια κριτηρια πανω στα οποια βασιστηκε και ο δανειοληπτης αλλα και ο δανειστης. Εφοσον αυτά πλεον δεν υπάρχουν πρέπει να γινει επανεκτιμηση. Ο δανειοληπτης βάρεσε κανονι επειδη οταν παιρνεις 800 ευρω πλεον απο εκει που έπαιρνες 1500 δεν μπορεις τα 700 να τα δώσεις στην Τράπεζα οπως τα έδινες πριν. Το ειπαμε και πριν το "Δεν με ενδιαφέρει" ειναι σχετικο. Ολοι ειμαστε στο ιδιο καζάνι πάνω κάτω ζουμε σε μιακοινωνια και ο ενας αλληλεπιδρά με τον άλλον οποτε ο καθενας έχει αναγκη τον άλλον. Αυτα τα δεν με νοιάζει και δεν με ενδιαφέρει δεν ειναι σοβαρά επιχειρηματα.

Και οταν λεω σοβαρο επιχειρημα δεν εννοω αν θα το δεχτει ο Λάκης απο το καφενειο με συγχωρεις εννοω αν θα γινει αποδεκτο απο κάποιο δικαστηριο πχ αν χρειαστει. Τωρα το αν θα το δεχτει ο Λάκης και ο Πάκης και ο Μάκης ειναι άλλο θεμα :loltooth: εγω δεν εκανα συμφωνια με τον Πάκη ουτε πηρα απο αυτον το δάνειο ... το πήρα απο την Τράπεζα η οποια πρέπει να συμμορφωνεται και αυτη με τη σειρά της οπως και εγώ σε νομους. Αυτα που σου λέω τωρα τα έχω συζητήσει με διευθυντές αυτοπροσώπως δεν τα γράφω μονο στο φορουμ.

Και δεν έχουν μονο οι μισθωτοι δάνεια .... έχουν και οι μεγαλοκαρχαριες που χρωστάνε πολλά. Βεβαια σε κάποιους χρωστάει και το Δημοσιο για να λέμε κλαι το δικαιο και ειναι μια αλυσιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι υψηλές συντάξεις στη χώρα μας έχουν πολύ κακές επιπτώσσεις στην οικονομία και στη κοινωνία:
- Κάποιοι συνταξιούχοι γονείς αποτρέπουν τα παιδιά τους να δουλέψουν σε κατώτερου γι αυτούς επιπέδου δουλειές. Αν αυτοί παίρνουν από 1000 ευρώ και το παιδί βρίσκει μια δουλειά 400 ευρώ δεν έχουν ανάγκη.
- Επειδή οι περισσότεροι παίρνουν σύνταξη νέοι (55 - 65 ετών) μετά κάνουν διακοπές όλο το χρόνο. Ανεβάζουν τις τιμές στα τουριστικά μέρη σε επίπεδα απλεισίαστα για τον εργαζόμενο με τον κατώτατο μισθό.
- Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν αυτοκίνητο με αποτέλεσμα κυκλοφοριακή συμφόρηση στις πόλεις. Οι κυβερνήσεις προσπαθούν να μειώσουν τη συμφόρηση με αύξηση του κόστους μεταφοράς με αποτέλεσμα ο μέος νέος εργαζόμενος να μην μπορεί να συντηρήσει ένα αυτοκίνητο και να μη βελτιώνει τη ποιότητα ζωής του.
- Το εφάπαξ είναι αρκετά λεφτά που οι μισοί εργαζόμενοι δεν θα αποκτήσουν σε όλη την εργασιακή τους ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himalaian

Νεοφερμένος

Ο Himalaian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να μεταβιβάσεις ένα ακίνητο όταν είναι υποθηκευμένο σε τράπεζα. Όπως οι δανειζόμενοι πρέπει να προσέχουν τις αποπληρωμές ενός δανείου, το ίδιο και οι τράπεζες πρέπει να ελέγχουν αντίστοιχα την οικονομική δυνατότητα του πελάτη σε βάθος χρόνου αποπληρωμής του δανείου και όχι να δίνουν δάνεια αφειδώς χωρίς μακροοικονομικό έλεγχο (risk analysis) όπως γινόταν πριν την κρίση. Όταν άρχισε η κρίση ελάχιστοι γνώριζαν το βάθος της και το τι θα επακολουθήσει, έτσι πολύς κόσμος (δεν αναφέρομαι στους μπαταχτσήδες) πήρε στεγαστικά δάνεια για κάνει πραγματικότητα ένα όνειρο που είχε σε όλη του τη ζωή. Αποτέλεσμα λοιπόν ήταν μετά τις μεγάλες περικοπές μισθών και συντάξεων να βρεθούν εκτεθειμένοι.
Για μένα αποκλειστική ευθύνη φέρουν οι πολιτικοί που δεν πήραν έγκαιρα τα κατάλληλα μέτρα ώστε να μη φθάσουμε σε αυτό το σημείο. Πιο συγκεκριμένα, κατά τη γνώμη μου, αντί να μας βάλουν πανηγυρίζοντας στο Ευρώ το 2001 με ψεύτικα στοιχεία (Goldman Sachs), θα μπορούσαν ενημερώνοντας το λαό να προχωρήσουν σε μια μακροχρόνια διολίσθηση (υποτίμηση) της δραχμής και να προγραμματίσουν προοδευτικά τις απαραίτητες αλλαγές (μέτρα) χωρίς τη παρέμβαση των ξένων.
Δυστυχώς είμαστε κοντόφθαλμοι (πολιτικοί & πολίτες) εδώ στην Ελλάδα και κοιτάζουμε πάντα το τώρα και όχι το αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ocean_08

Νεοφερμένος

Η ocean_08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σωστά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Για μένα αποκλειστική ευθύνη φέρουν οι πολιτικοί που δεν πήραν έγκαιρα τα κατάλληλα μέτρα ώστε να μη φθάσουμε σε αυτό το σημείο. Πιο συγκεκριμένα, κατά τη γνώμη μου, αντί να μας βάλουν πανηγυρίζοντας στο Ευρώ το 2001 με ψεύτικα στοιχεία (Goldman Sachs), θα μπορούσαν ενημερώνοντας το λαό να προχωρήσουν σε μια μακροχρόνια διολίσθηση (υποτίμηση) της δραχμής και να προγραμματίσουν προοδευτικά τις απαραίτητες αλλαγές (μέτρα) χωρίς τη παρέμβαση των ξένων.
Δυστυχώς είμαστε κοντόφθαλμοι (πολιτικοί & πολίτες) εδώ στην Ελλάδα και κοιτάζουμε πάντα το τώρα και όχι το αύριο.

Αυτα για να τα κάνουν κάποιοι προϋποθέτει να έχουν κοτσια. Και οι δικοι μας δεν ειχαν. Εδω τωρα τι περιμενεις βάλανε Υπουργο που παλαιοτερα το έβαλε στα ποδια για να μην τις μαζέψει απο πλήθος :loltooth::loltooth:

θα γινοταν αυτο σε καμια άλλη χώρα :loltooth: αφου ειμαστε για τα πανηγυρια.

Χαχα και χουχου. Δεν γινεται έτσι δουλεια. Ο άλλος πριν βγει έλεγε πραματα και θάματα εξω απο την Ευρωπη εξω απο το Νατο δεν χρειαζομαστε δαπανες για εξοπλισμους δεν υπάρχουν θαλάσσια συνορα και ενα κάρο ιστοριες που οπως έγραψα και τις προαλλες ειναι για φιλοσοφικη-καλλιτεχνική συζητηση.

Οταν εισαι με τη παρέα σου εκει ολοι αριστερο τέτοιοι και πάμε επανασταση και τέχνες και ποιηση κτλπ ενταξει μπορεις να τα πεις αυτα και να σε χειροκροτήσουν. Στο διεθνές στερέωμα ομως αυτα δεν υπάρχουν. Κάθε χωρα έχει τα συνορα της και αν δεν προνοήσεις ο γειτονας θα στη φέρει. Απλά τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το πρόβλημα της Ελλάδος, και κάθε άλλης σοσιαλιστικής χώρας:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Νεοναζί βανδάλισαν το σχολείο όπου ήταν η φυλακή του Μπελογιάννη

https://www.katiousa.gr/epikairotita/neonazi-vandalisan-scholeio-opou-itan-fylaki-tou-mpelogianni/


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Μολότοφ κατά αστυνομικών για ακόμη μια νύχτα στα Εξάρχεια

https://www.kathimerini.gr/962600/ar...-astynomikwn-gia-akomh-mia-nyxta-sta-e3arxeia


Ηλίθιος και πανηλίθιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.


hmmmmMmMmMmMmMmMmmm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο φωτογράφος πέτυχε το εστιατόριο σε ώρα μη αιχμής. Ας ξαναπροσπαθήσει καθημερινές κατά τις 14:30.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.

Και να το ξαναβαψουν σε λιγες ημερες παλι ιδιο θα ειναι οποτε πλεον δεν μπαινουν στον κοπο να αλλαξουν κατι ειναι σπαταλη χρονου και χρηματος...Μετα μιλανε για international students στα Ελληνικα πανεπιστημια επι πληρωμη.Γιατι για να ειναι σε εναν χωρο πενταβρωμικο και γεματο συνθηματα φανατικων η να τρωνε ξυλο η να βλεπουν τις σχολες στο ελεος των εγκληματικων οργανωσεων,των παραταξεων η να βλεπουν τα κτιρια να γινονται εργαστηρια των αναρχικων...κριμα,πραγματικα κριμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ο φωτογράφος πέτυχε το εστιατόριο σε ώρα μη αιχμής. Ας ξαναπροσπαθήσει καθημερινές κατά τις 14:30.

What if I told you ότι το «εγκαταλελημένο εργοτάξιο» δεν αναφέρεται στον αριθμό των ατόμων που υπάρχουν στο Πολυτεχνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top