[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εδώ είχαν το θράσος, πέρυσι αν δεν κάνω λάθος, ο Συριζα να φέρει στη βουλή νομοσχέδιο για αύξηση του βουλευτικού μισθού! Αυτοί οι άνθρωποι δεν παίζονται. Τόσο θράσος. Δεν περιγράφω άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εδώ είχαν το θράσος, πέρυσι αν δεν κάνω λάθος, ο Συριζα να φέρει στη βουλή νομοσχέδιο για αύξηση του βουλευτικού μισθού! Αυτοί οι άνθρωποι δεν παίζονται. Τόσο θράσος. Δεν περιγράφω άλλο!


Αυτοι μονο δεν παιζονται ή και οσοι τους ψήφισαν; Εννοειται μείωση του βουλευτικου μισθού εδω και τώρα. Θα το έκανα (αν με άφηναν) και μετά θα μπορουσα να κάνω και άλλες πολλές μεταρυθμισεις.


Η διακυβερνηση-διοικηση θέλει να έχεις κοτσια και να κάνεις κινησεις να μην εισαι νεροβραστος και φυγοπονος.


Πηγαν την άλλη φορα στο νησι τους έλεγαν για το ΦΠΑ και η απαντηση ηταν ... "Χεχεχ χουχου χαχα ... τι να σας κανουμε μωρε"



ολο χαχα και χζουχου =S βλέπεις κάτι αστειο οταν κάποιος πολιτης σου κάνει παράπονα για τον φπα εσυ προσωπικα; εγω κάτι αστειο δεν βλέπω πάντως. Μηπως ειμαι περιεργος και σκληρος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Και γιατι να μη κοψει ο άλλος ρε φιλε απο την βουλευτικη του αμα το πάμε ετσι και να κοψει απο τον συνταξιουχο ή απο τον νέο εργαζομενο των 400 (δυστυχως) ευρώ;


εγω ετσι θα εκανα. Οπως ο Τραμπ στην Αμερικη. Αναστολή του Ομοσπονδιακου κράτους. Σιγα μην με άφηναν να το κανω βεβαια αλλα αλλο θέμα αυτο :loltooth:

Οι Βουλευτές ήδη παίρνουν λίγα καθώς για να βγουν πρέπει να ξοδέψουν χρήματα που τις περισσότερες φορές δεν τα παίρνουν πίσω. Ακόμα και μηδενική να ναι η βουλευτική αποζημοίωση οι συντάξεις πρέπει να πέσουν στα επίπεδα της αμοιβής του κατώτατου μισθού.

Πιστεύω ότι η αποζημιώση τους πρέπει να αυξηθεί και να κοπούν οι τζάμπα τηλεοπτικοι χρόνοι, οι χορηγίες στα κόμματα κ.λπ. να σταματήσει δηλαδή ο βουλευτής να είναι εξαρτώμενος από το κάθε κόμμα.

Ακόμα και να μηδενίζεις την αποζημίωση του Βουλευτών το συνταξιοδοτικό δεν θα ισσοροπήσει. Ξέρω 2, 3 οικογένειες με γονείς συνταξιούχους δασκάλους και παιδιά άνεργα και παρά τη κρίση κάνουν ζωάρα... Δηλαδή ταξίδια σε νησάκια καθε Αύγουστο, εξωτερικό 2, 3 φορές το χρόνο...

Κρατώντας τις συντάξεις ψηλά καταστρέφεις τη νεολαία. Αργά ή γρήγορα τους γονείς μας θα τους χάσουμε και τότε η πηγή εισοδήματος θα εξαφανιστεί. Καλύτερα να γίνει αυτό όσο μικρός γίνεται να προγραμματίσεις τη ζωή σου.

Εγώ έχω συνταξιούχο 1 γονέα. Παίρνει 1300 ευρώ. Τα Χριστούγεννα πήρε και αυτός δωράκι 300 ευρώ από το Τσίπρα. :loltooth:

Πρέπει να χωνέψουμε ότι τα μνημόνια δεν είναι μια προσωρινή κατάσταση, αλλά μόνιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Οι Βουλευτές ήδη παίρνουν λίγα καθώς για να βγουν πρέπει να ξοδέψουν χρήματα που τις περισσότερες φορές δεν τα παίρνουν πίσω. Ακόμα και μηδενική να ναι η βουλευτική αποζημοίωση οι συντάξεις πρέπει να πέσουν στα επίπεδα της αμοιβής του κατώτατου μισθού.

Πιστεύω ότι η αποζημειώση τους πρέπει να αυξηθεί και να κοπούν οι τζάμπα τηλεοπτικοι χρόνοι, οι χορηγίες στα κόμματα κ.λπ. να σταματήσει δηλαδή ο βουλευτής να είναι εξαρτώμενος από το κάθε κόμμα.

Ακόμα και να μηδενίζεις την αποζημείωση του Βουλευτών το συνταξιοδοτικό δεν θα ισσοροπήσει. Ξέρω 2, 3 οικογένειες με γονείς συνταξιούχους δασκάλους και παιδιά άνεργα και παρά τη κρίση κάνουν ζωάρα... Δηλαδή ταξίδια σε νησάκια καθε Αύγουστο, εξωτερικό 2, 3 φορές το χρόνο...

Κρατώντας τις συντάξεις ψηλά καταστρέφεις τη νεολαία. Αργά ή γρήγορα τους γονείς μας θα τους χάσουμε και τότε η πηγή εισοδήματος θα εξαφανιστεί. Καλύτερα να γίνει αυτό όσο μικρός γίνεται να προγραμματίσεις τη ζωή σου.

Εγώ έχω συνταξιούχο 1 γονέα. Παίρνεις 1300 ευρώ. Τα Χριστούγεννα πήρε και αυτός δωράκι 300 ευρώ από το Τσίπρα. :loltooth:

Πρέπει να χωνέψουμε ότι τα μνημόνια δεν είναι μια προσωρινή κατάσταση, αλλά μόνιμη


Ρε συ ακικο τι ειναι αυτα που γράφεις. Εισαι και αποφοιτος του Πολυτεχνειου. Exeις και συνταξιουχο γονέα.

Εδω έπαιρναν επιδομα ενοικιου 12000 ευρω το χρονο πλάκα μου κανεις. Εγω γιατι πληρωνω μονος μου το ενοικιο μου που ειμαι μακρυα απο το ιδιοκτητο σπιτι μου;



τωρα σοβαρά το πιστευεις αυτο που έγραψες, αν το πιστευεις τι κουβεντα να κάνουμε αστο, πες τιποτα για ηλεκτρονικα παιχνιδια.:/:


Οι βουλευτες εχουν ενα καρο προνομια και έξτρα εκτος των μισθων που παιρνουν και μου έγινες και φανατικος πολεμιος των συνταξιουχων; ΓΙΑΤΙ επειδη ειναι η εύκολη λυση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Παιδιά που το βλέπετε το παράξενο;εδώ η Αυλωνίτου λέει ότι η Ελλάδα πάει πολύ καλά!Βεβαι η γερμανια λέει ότι η Ελλάδα δεν βγαίνει από το μνημόνιο ενώ ο τσιπρας το λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Ρε συ ακικο τι ειναι αυτα που γράφεις. Εισαι και αποφοιτος του Πολυτεχνειου. Exeις και συνταξιουχο γονέα.

Εδω έπαιρναν επιδομα ενοικιου 12000 ευρω το χρονο πλάκα μου κανεις. Εγω γιατι πληρωνω μονος μου το ενοικιο μου που ειμαι μακρυα απο το ιδιοκτητο σπιτι μου;
Είμαι της άποψης να τους κούψουν τα extraδακια και τα επιδόματα και να τους αυξήσουν το μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Είμαι της άποψης να τους κούψουν τα extraδακια και τα επιδόματα και να τους αυξήσουν το μισθό.


Το οτι έπαιρναν 12000 ευρω κάποιοι που ηταν εκτος για να πληρώνουν το ενοικιο τους το γνώριζες; επειδη μου έγραψες οτι έχουν πολλά εξοδα :loltooth::loltooth:



ο δάσκαλος και ο αστυνομικος και ο γιατρος και ο πυροσβεστης που έχουν μεταθεσεις γιατι πληρώνουν απο τον ηδη χαμηλο μισθο τους (ειδικα οι δάσκαλοι) το ενοικιο τους; σε αυτο έχεις κάποια απάντηση;



1200 ευρω το μήνα για ενοικιο. Αυτά ειναι. Αλλοι τραβάνε κουπί σε αυτη τη ζωη και αλλοι ειναι οι ταξιδιώτες :loltooth: ελα μετα να μιλησουμε με 'επιχειρηματα' :loltooth: Με 5 κατοσταρικα το μηνα μένεις σε ΛΟΥΞ σπιτι και τα αλλα 700 στην άκρη .... για τα "εξοδα" τα πολλα που έχουνε (τηλέφωνα εταιρικα - επιδοτηση γραφειου) κτλπ


700 ευρω καθε μηνα στην ακρη σημαινει 8400 το χρονο. Να και ενα αμάξι δωρο στον κανακάρη ή την κοράκλα επειδη πέρασε στο πανεπιστημιο. Μην πάει και με τις συγκοινωνιες .... δεν λέει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει τα τελευταία χρόνια η τάση να λέμε να κοπούν οι μισθοί των βουλευτών, απλά και μόνο για λόγους εκδίκησης, ή γιατί "δε ξέρουν πώς είναι να ζεις με 300 ευρώ". Δεν είναι σωστή αυτή η λογική. Η δημοκρατία έχει κόστος, είτε μας αρέσει είτε όχι. Δε λέω ότι πρέπει να αυξηθούν οι αποδοχές τους γιατί δεν έχω εικόνα τι παίρνουν, πιθανώς να πρέπει όντως να μειωθούν, σίγουρα να κοπούν πολλές πελατειακές παροχές, όμως ποια πρέπει να είναι η γενική αρχή; Κατά τη γνώμη μου, να αμείβονται τόσο ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στα βουλευτικά τους καθήκοντα. Τόσο ώστε να μη χρειάζεται να είσαι πλούσιος για να ασχοληθείς με την πολιτική, αλλά ακόμα και άτομα της κατώτερης οικονομικά τάξης να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ενδεχόμενη βουλευτική ιδιότητα. Αυτό είναι υποχρέωση της Πολιτείας και έχει κόστος. Όχι μικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για τις επιπλέον περικοπές Συριζα (αφού έχουν κάνει ήδη πολλές και έκοψαν και τον ΕΚΑΣ) τι έχεις να πεις Κλεάνθη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Υπάρχει τα τελευταία χρόνια η τάση να λέμε να κοπούν οι μισθοί των βουλευτών, απλά και μόνο για λόγους εκδίκησης, ή γιατί "δε ξέρουν πώς είναι να ζεις με 300 ευρώ". Δεν είναι σωστή αυτή η λογική. Η δημοκρατία έχει κόστος, είτε μας αρέσει είτε όχι. Δε λέω ότι πρέπει να αυξηθούν οι αποδοχές τους γιατί δεν έχω εικόνα τι παίρνουν, πιθανώς να πρέπει όντως να μειωθούν, σίγουρα να κοπούν πολλές πελατειακές παροχές, όμως ποια πρέπει να είναι η γενική αρχή; Κατά τη γνώμη μου, να αμείβονται τόσο ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στα βουλευτικά τους καθήκοντα. Τόσο ώστε να μη χρειάζεται να είσαι πλούσιος για να ασχοληθείς με την πολιτική, αλλά ακόμα και άτομα της κατώτερης οικονομικά τάξης να μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ενδεχόμενη βουλευτική ιδιότητα. Αυτό είναι υποχρέωση της Πολιτείας και έχει κόστος. Όχι μικρό.


Ναι αλλα δεν απαντατε στην ερωτηση μου ομως. Γιατι να θεωρειται εκδικηση η περικοπη στους βουλευτες και να μην θεωρειται εκδικηση η ιδια περικοπη στους ηδη περικομένους μισθους των συνταξιουχων;



Απο αυτες τις περικοπες εγω προειδοποιώ ηδη οτι θα υπάρξει πολυ μεγάλη πτώση στους ελευθερους και άλλους επαγγελματιες. Θα κοπουν πολλά με τη σειρά απο οσους έστω ειχαν πελάτες συνταξιούχους. Οσοι ειστε υπέρ αυτου να το θυμηθειτε αυτο μολις (που δεν το ευχομαι) δειτε πτώση στα κέρδη σας. Τα μηνιαια. Να τα θυμαστε αυτα γιατι ειναι αλυσιδα η κοινωνια και οχι κοιτάει ο καθενας τη πάρτη του και δεν παιρνει θέση πουθενα.

Για τις επιπλέον περικοπές Συριζα (αφού έχουν κάνει ήδη πολλές και έκοψαν και τον ΕΚΑΣ) τι έχεις να πεις Κλεάνθη;


Και εγω αυτο περιμενω να δω τι θα πει ο κλεάνθης.


ΥΓ Δεν υπάρχει εκδικηση απο τη στιγμη που δεν ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ θα υποστουν μειώσεις ΟΛΟΙ οχι μονο οι αδυναμοι. Αυτο ειναι η δημοκρατια. Τα αλλα ειναι να έχουμε να λεμε σε τηλεοπτικές εκπομπες που το γυρνάνε γυρω γυρω και συμπέρασμα δεν βγαινει στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ έχω πει την άποψη μου στο θέμα. Θα πρέπει να υπάρχει κατώτατη σύνταξη η οποία είναι μεγαλύτερη από αυτή που είναι τώρα. Και αν πρέπει να κοπούν οι συντάξεις, να κοπούν από αυτούς που έχουν. Υπάρχουν γύρω στους 300 χιλιάδες συνταξιούχους που παίρνουν πάνω από 1500 ευρώ. Ας κοπεί εκεί, ότι από αυτόν που παίρνει 300 και 500.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καθησυχαστικό μήνυμα στέλνουν οι Βρυξέλλες για την Ιταλία, την ώρα που οι αναλυτές εκτιμούν ότι οι πιθανότητες επιβίωσης της νέας κυβέρνησης, είναι μικρές.

«Ενα Italexit είναι εντελώς απίθανο. Η Λέγκα και τα Πέντε Αστέρια δεν έχουν κανένα συμφέρον να γίνουν πραγματικότητα τα χειρότερα σενάρια», δήλωσε χαρακτηριστικά ο επίτροπος αρμόδιος για τον προϋπολογισμό της Ένωσης Γκίντερ Ότινγκερ.

Από την πλευρά του ο γραμματέας της Λέγκα, Ματέο Σαλβίνι, παρενέβη και πάλι μέσω Facebook σχετικά με την προσπάθεια του ιταλού εντολοδόχου πρωθυπουργού Τζουζέπε Κόντε να συνθέσει κυβέρνηση και την αρνητική στάση του προέδρου της Δημοκρατίας, ως προς την πιθανότητα να είναι ο «ευρωσκεπτικιστής καθηγητής» Πάολο Σαβόνα, ο νέος υπουργός Οικονομικών.

«Γερμανοί πολιτικοί και εφημερίδες προπηλακίζουν: ιταλοί ζητιάνοι, τεμπέληδες, φοροφυγάδες, που πάνε να ρίξουν τους άλλους και δεν γνωρίζουν την ευγνωμοσύνη. Και εμείς θα έπρεπε να διαλέξουμε έναν υπουργό Οικονομικών που να εγκρίνουν αυτοί; Όχι, ευχαριστώ», έγραψε ο επικεφαλής της Λέγκα στην σελίδα του στο Facebook.
Πηγή Καθημερινή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αναφέρθηκα συγκεκριμένα στον τομέα των βουλευτών. Προφανώς αντίστοιχα θα πρέπει να φροντίζονται και οι αποδοχές γιατρών, καθηγητών, συνταξιούχων κλπ. Για να μην υπάρχει καμιά σκιά, μπορείτε να ψάξετε τα μηνύματά μου ήδη από την αρχή των μνημονίων, σχετικά με τις περικοπές.

Όσοι από το 2010 μέχρι και σήμερα ευθύνονται για τις αντισυνταγματικές κλοπές που βαφτίζονται περικοπές (κυρίως συντάξεων) θα πρέπει να λογοδοτήσουν στη Δικαιοσύνη. Και ειδικά από τους δανειστές που τα επέβαλαν μέσω συμφωνιών-μνημονίων που λεηλάτησαν τη χώρα και δεν πέτυχαν απολύτως τίποτα, πρέπει να απαιτηθεί αποζημίωση από το ελληνικό κράτος. Ελπίζω να σας καλύπτει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Κλεάνθη οτι και να ψάξουμε δεν εχει νοημα. έτσι και αλλιως ειτε τα πουμε εμεις εδω ειτε οχι πάλι τους πιο αδυναμους θα κυνηγησουνε. Ο Θεος βλέπει ομως απο πάνω και θα πληρώσει τον καθε ενα την κατάλληλη στιγμή. Οσα κονε και αν εχει , οσα λεφτά και αν έχει την τελευταια ωρα ολοι ιδιοι θα ειμαστε. Η αναμνηση μας θα μεινει μονο...... και τα ΕΚΡΗΚΤΙΚΑ μου ποστ στο e-steki.gr :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ντάξει, άμα βλέπει ο Θεός τι καθόμαστε και κουραζόμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Καταλαβα...απο εκει που θα επρεπε να βλεπεις νεα παιδια να κατακλειζουν τις πολεις βλεπεις ολες τις κατηγοριες που ανεφερες,μετα σου λενε παιδεια και οτι ολοι φευγουν ,"φευγουν" οχι οτι τους διωχνουν...και ξαναλεω δεν εχω τιποτα εναντια στους γερους αλλα,τις τελευταιες μερες εχω ακουσει τα παραπονα ολων σχετικα με τα ηλεκτρονικα εισητηρια,λες και εγω το αποφασισα να πουμε. :whatever:.

Δεν σου κάνει εντύπωση ότι συνήθως αυτοί που μυξοκλαίνε υποκριτικά για τις "χαμέδες γενιές, πατρίδες, γκόμενες, πεθερές" κλπ, είναι άνθρωποι βολεμένοι και με ρίζες βαθιές σε μηνιάτικους μισθούς; :down: Δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που υπομένουν αυτές τις ταμπέλες παθητικά από συνέλληνες που θέλουν αυτή την κατάσταση για να έχουν οι ίδιοι δια βίου τη βόλεψή τους.

Εδώ είναι το πρόβλημα της Ελληνική κοινωνίας: ένας άτυπος διχασμός και ένα εσωτερικό μίσος στη νέα γενιά. Η χώρα για τη μικροκομματική πελατεία και τα φράγκα από την ΕΕ, αντί να επενδύει στο νέο αίμα, συντηρεί δυναμικές που έχουν εκπνεύσει. Η εποχή με τα διεθνή δεδομένα ξεπερνάει την νοοτροπία του χθες, του Ελληνικού βολέματος με αποτέλεσμα, η ίδια η κοινωνία να βρίσκεται σε χαοτική κατάσταση.

Έχουν βαλθεί οι πάντες από ΜΜΕ μέχρι παπαδαριό να πείσουν την Ελληνική κοινή γνώμη περί χαμένης γενιάς και την ίδια στιγμή ούτε ένας από αυτούς τους ηθικάκηδες με την υποκριτική τους λύπη δεν προτείνουν κάποια λύση. Αντιθέτως συνένοχα κλείνουν το μάτι στην εκάστοτε ηγεσία του δημοκρατικού τόξου για δημιουργία γενεών με επίδομα και ένα ...ταψί γεμιστά (μαζί με τη φάτσα της θεοφανώς). Βέβαια αυτοί που μιλάμε για το επίδομα και την δημιουργία "χιλιάδων θέσεων εργασίας" μόλις βγούμε από το μνημόνιο έχουν ήδη θέση εργασίας με ένσημα. Αυτή την υποκρισία δεν την αντέχω και ας με πουν φασίστα. :) Ποιοι είναι αυτοί οι κήνσορες που θα υποδεικνύουν μια ζωή στον κάθε Έλληνα πολίτη πως θα ζει; Με ποιο δικαίωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ένα ενδιαφέρον άρθρο για τη διεθνή τάση προς δημόσιες δωρεάν μετακινήσεις, θέμα που συζητούσαμε εδώ τις προάλλες: https://www.citylab.com/transportat...ll-out-free-public-transit-nationwide/560648/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
Δεν σου κάνει εντύπωση ότι συνήθως αυτοί που μυξοκλαίνε υποκριτικά για τις "χαμέδες γενιές, πατρίδες, γκόμενες, πεθερές" κλπ, είναι άνθρωποι βολεμένοι και με ρίζες βαθιές σε μηνιάτικους μισθούς; :down: Δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που υπομένουν αυτές τις ταμπέλες παθητικά από συνέλληνες που θέλουν αυτή την κατάσταση για να έχουν οι ίδιοι δια βίου τη βόλεψή τους.

Εδώ είναι το πρόβλημα της Ελληνική κοινωνίας: ένας άτυπος διχασμός και ένα εσωτερικό μίσος στη νέα γενιά. Η χώρα για τη μικροκομματική πελατεία και τα φράγκα από την ΕΕ, αντί να επενδύει στο νέο αίμα, συντηρεί δυναμικές που έχουν εκπνεύσει. Η εποχή με τα διεθνή δεδομένα ξεπερνάει την νοοτροπία του χθες, του Ελληνικού βολέματος με αποτέλεσμα, η ίδια η κοινωνία να βρίσκεται σε χαοτική κατάσταση.

Έχουν βαλθεί οι πάντες από ΜΜΕ μέχρι παπαδαριό να πείσουν την Ελληνική κοινή γνώμη περί χαμένης γενιάς και την ίδια στιγμή ούτε ένας από αυτούς τους ηθικάκηδες με την υποκριτική τους λύπη δεν προτείνουν κάποια λύση. Αντιθέτως συνένοχα κλείνουν το μάτι στην εκάστοτε ηγεσία του δημοκρατικού τόξου για δημιουργία γενεών με επίδομα και ένα ...ταψί γεμιστά (μαζί με τη φάτσα της θεοφανώς). Βέβαια αυτοί που μιλάμε για το επίδομα και την δημιουργία "χιλιάδων θέσεων εργασίας" μόλις βγούμε από το μνημόνιο έχουν ήδη θέση εργασίας με ένσημα. Αυτή την υποκρισία δεν την αντέχω και ας με πουν φασίστα. :) Ποιοι είναι αυτοί οι κήνσορες που θα υποδεικνύουν μια ζωή στον κάθε Έλληνα πολίτη πως θα ζει; Με ποιο δικαίωμα;

Η Ελλαδα μεσα απο την ολη καταντια και μιζερια της,εχει ταλεντα και αξιους ανθρωπους.Εαν πας να πεις οτι ολοι αυτοι που μιλανε για τις χαμενες γενιες θα επρεπε να κανουν κατι και να βρουν λυση θα γυρισουν να σου πουν οτι οι νεοι ειναι αυτοι που πρεπει να ξεκινανε τους αγωνες για διεκδικηση δικιαιωματων η ενος καλυτερου μελλοντος.Ασχετα βεβαια που οπως λες προτιμουν να κανουν τα τσιρακια της κυβερνησης.Εγω σου λεω και για τον καθε μεσο Ελληνα πολιτη,μπορει να μην ταζεται υπερ της κυβερνησης απαραιτητα αλλα θα ειναι αυτης της νοοτροπιας.

Ποιος νοημον θα κατσει να διορθωσει το μπαχαλο;Ποιος και να προσπαθησει θα βγαλει ακρη και στο τελος δεν θα βγει και ζημιωμενος;Πολυ απλα η λυση ειναι εξω.Γι'αυτο η Ελλαδα πλεον εχει καταληξει η χωρα των παππουδων και των οπισθοδρομικων.Διοτι ολοι οι εξυπνοι πλεον εχουν φυγει.Εχουν καταλαβει τι επικρατει εδω και απλα δεν περιοριζουν τις ικανοτητες τους σε ενα επιδομα,ξερουν οτι μπορουν καλυτερα και παραπανω.

Πρεπει να βγουμε απο τα κοινωνικα και πνευματικα μνημονια πρωτα για να βγουμε και απο τα κανονικα.Διοτι καλως κακως,οταν και εαν τελικα βγουμε,θα πρεπει να υπαρχει κατι στο οποιο θα κτισουμε πανω,διοτι δεν θα αργησει η ιστορια να επαναληφθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,083 μηνύματα.
Αν μπορούσα να επιλέξω δύο αίτια για το πού έχουμε φτάσει θα έλεγα το δημόσιο και η νοοτροπία του ρουσφετιού. Αυτά τα δύο είναι οι πληγές της χώρας και δε βλέπω να κλείνουν. Φεύγουν οι επιστήμονες, φεύγουν οι εργάτες, μένουν οι άνεργοι που ζούν από επιδόματα και μένουν και οι γέροι. Ποιος θα μείνει να πληρώνει τα επιδόματα, τις συντάξεις και τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων; Πώς θα υπάρξει η λεγόμενη ανάπτυξη υπό αυτές τις συνθήκες; Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του. Οι συνταξιούχοι είχαν μάθει στις υψηλές συντάξεις και τους κακοφαινεται η μείωσή τους. Δε λένε όμως πόσα λεφτά έκαναν επί ΠΑΣΟΚ και Νέας Δημοκρατίας. Δε λένε πόσα σπίτια κι εξοχικά έχτισαν. Δε λένε πόσα ρουσφέτια ζήτησαν, πόσους φόρους γλίτωσαν, πόσα δάνεια πετσοκοφτηκαν, πόσες κλήσεις ή πρόστιμα έσβησαν οι γνωστοί τους. Κάθε πατέρας στην τότε Ελλάδα έφτιαξε κι ένα σπίτι ή διαμέρισμα για κάθε του παιδί. Που τώρα μετράμε τα φραγκοδιφραγκα. Ξέχασαν τη χλιδάτη ζωή που ζούσαν με τα διακοποδανεια και τα μπουζούκια και τις εξοχές. Είναι ο συνταξιούχος, δηλώνει ότι φιλοξενεί στο σπίτι τα παιδιά και τα εγγόνια (που επισήμως είναι άνεργα αλλά δουλεύουν μαύρα) και παίρνουν όλοι επιδόματα, δωρεάν ασφάλιση, μετακινήσεις, χριστουγεννιάτικα εφάπαξ κλπ. Και μένουν οι τελευταίοι ιδιωτικοί υπάλληλοι να δουλεύουν για όλους αυτούς. Κι όλοι αυτοί έχουν την απαίτηση να μην κοπούν συντάξεις και μισθοί δημοσίου. Ο παραλογισμός...
(δεν ξέρω ποιο ήταν το θέμα, πορωθηκα, σχωρεστε με)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O Leo Panitch για τη Δημοκρατία και τη ριζοσπαστική σκέψη στην εποχή της ιδεολογικής εξαχρείωσης + μια αποτίμηση της "τραγωδίας ΣΥΡΙΖΑ": https://www.news247.gr/politiki/lio-panits-o-agonas-gia-ti-dimokratia-tha-synechistei.6617685.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top