[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To buisness model του ΣΥΡΙΖΑ είναι να πάμε σε εκλογές το Φθινόπωρο, για να κατηγορήσει τη νέα κυβέρνηση για την μείωση των συντάξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
To buisness model του ΣΥΡΙΖΑ είναι να πάμε σε εκλογές το Φθινόπωρο, για να κατηγορήσει τη νέα κυβέρνηση για την μείωση των συντάξεων.

είμαστε εμείς να θυμηθούμε στον κόσμο (κινημα αλλαγης) ότι οι συντάξεις στις 1/1/19 θα κοπούν 19% με υπογραφή Συριζα - Ανελ
Υγ με τα καύσιμα τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ νομίζω ότι όσοι προβλέπετε πρόωρες, θα πάτε για πολλοστή φορά κουβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι όσοι προβλέπετε πρόωρες, θα πάτε για πολλοστή φορά κουβά.

και αύριο το πρωι να γίνουν (που λέει ο λόγος) ρόδες θα βάλουμε στα πόδια μας για να φύγουν αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Το κακό με τους ψηφοφόρους είναι οτι έχουν βραχυπρόθεσμη μνήμη. Δεν κοιτούν ποιος ανάγκασε τον Τσίπρα να κάνει όλα τα (άσχημα δεν το αρνούμαι) πράγματα που έκανε. Είναι σαν το μωράκι που αγαπάει όποιον τού δώσει τελευταίος σοκολάτα. Μηδέν αντικειμενικότητα. Αν είχαμε αντικειμενικότητα ως λαός δε θα ψηφίζαμε κανένα από τα μεγάλα κόμματα. Πιστέψαμε τον Γιωργάκη και τα λεφτά υπάρχουν. Πιστέψαμε τα Ζάππεια. Πιστέψαμε το ελπίδα έρχεται. Και τώρα, σαν αρνιά, θα πάμε να ψηφίσουμε ξανά κάποιους οι οποίοι έχουν ήδη αποτύχει! :elf:

Για να με πείσει ένα κόμμα να το ψηφίσω θα πρέπει να μού αναφέρει με αποδείξεις ποιες θα ήταν οι κινήσεις του τα τρία + χρόνια που είναι ο Συριζα στην εξουσία σε όλα τα θέματα που προέκυψαν. Μνημόνια, μεταναστευτικό, εγκληματικότητα, Μακεδονικό, παιδεία κλπ. Αλλά κανείς δε θα το κάνει. Πώς μπορώ να συγκρίνω τι έκανε ο Τσίπρας με τα αόριστα που ΘΑ έκαναν τα υπόλοιπα κόμματα; Και πώς περιμένουν να πιστέψουμε οτι ΘΑ τα έκαναν όλα καλύτερα μόνο και μόνο επειδή .... μάς το λένε;:bye2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το κακό με τους ψηφοφόρους είναι οτι έχουν βραχυπρόθεσμη μνήμη. Δεν κοιτούν ποιος ανάγκασε τον Τσίπρα να κάνει όλα τα (άσχημα δεν το αρνούμαι) πράγματα που έκανε. Είναι σαν το μωράκι που αγαπάει όποιον τού δώσει τελευταίος σοκολάτα. Μηδέν αντικειμενικότητα. Αν είχαμε αντικειμενικότητα ως λαός δε θα ψηφίζαμε κανένα από τα μεγάλα κόμματα. Πιστέψαμε τον Γιωργάκη και τα λεφτά υπάρχουν. Πιστέψαμε τα Ζάππεια. Πιστέψαμε το ελπίδα έρχεται. Και τώρα, σαν αρνιά, θα πάμε να ψηφίσουμε ξανά κάποιους οι οποίοι έχουν ήδη αποτύχει! :elf:

Για να με πείσει ένα κόμμα να το ψηφίσω θα πρέπει να μού αναφέρει με αποδείξεις ποιες θα ήταν οι κινήσεις του τα τρία + χρόνια που είναι ο Συριζα στην εξουσία σε όλα τα θέματα που προέκυψαν. Μνημόνια, μεταναστευτικό, εγκληματικότητα, Μακεδονικό, παιδεία κλπ. Αλλά κανείς δε θα το κάνει. Πώς μπορώ να συγκρίνω τι έκανε ο Τσίπρας με τα αόριστα που ΘΑ έκαναν τα υπόλοιπα κόμματα; Και πώς περιμένουν να πιστέψουμε οτι ΘΑ τα έκαναν όλα καλύτερα μόνο και μόνο επειδή .... μάς το λένε;:bye2:

Να σου πω τι να κάνεις
Βάλε και δες στο μακεδονικό τι έκανε ο Συριζα τι το Πασοκ τι η ΝΔ
τα μνημόνια το ιδιο
το μεταναστευτικο το ιδιο και τα λοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Να σου πω τι να κάνεις
Βάλε και δες στο μακεδονικό τι έκανε ο Συριζα τι το Πασοκ τι η ΝΔ
τα μνημόνια το ιδιο
το μεταναστευτικο το ιδιο και τα λοιπα


Διευκόλυνέ με και πες τα μού εσύ.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
@klean Αν δεν πάμε σε εκλογές πριν τη νέα χρονιά ο ΣΥΡΙΖΑ αυτοκτονεί πολιτικά, καθώς από 1/1/2019 αλλάζει ο οικονομικός προγραμματισμός πολλών ανθρώπων. Εδώ οι κυβερνήσεις ΝΔ/ΠΑΣΟΚ, που δεν μείωσαν τις συντάξεις κάτω από 1000 ευρώ αλλά τις συντάξεις των πλουσίων είχαν σοβαρές επιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
@klean Αν δεν πάμε σε εκλογές πριν τη νέα χρονιά ο ΣΥΡΙΖΑ αυτοκτονεί πολιτικά, καθώς από 1/1/2018 αλλάζει ο οικονομικός προγραμματισμός πολλών ανθρώπων. Εδώ οι κυβερνήσεις ΝΔ/ΠΑΣΟΚ, που δεν μείωσαν τις συντάξεις κάτω από 1000 ευρώ αλλά τις συντάξεις των πλουσίων είχαν σοβαρές επιπτώσεις.

Μακάρι να πάμε το 2019 και όχι το 2018
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Δεν νομίζω να αυτοκτονήσει πολιτικά ο ΣΥΡΙΖΑ. Θα γίνουν εκλογές και μετά θα διαμαρτύρεται για τη μείωση των συντάξεων που ο ίδιος ψήφισε.

Έχει όλα τα μέσα για να κατευθύνει τη κοινή γνώμη όπως θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δε με ενδιαφέρει ούτε είπα αν υπάρχουν παρατάξεις που να λειτουργούν όπως εδώ. Είπα πως υπάρχουν παρατάξεις και φοιτητικές οργανώσεις. Όπως είπε και ο jj. Δεν έχω υπόψη μου συγκεκριμένα Ιδρύματα, πάντως θαρρώ πως τα περισσότερα γνωστά που μπορεί να σκεφτεί κάποιος, έχουν.
Καταλαβαίνεις ότι είναι διαφορετικές οι παρατάξεις από τις οργανώσεις και καλό είναι να μην συγχέονται οι δύο όροι. Επίσης, είναι διαφορετικό πράγμα ο φοιτητικός σύλλογος. Ο φοιτητικός σύλλογος εκπροσωπεί τους φοιτητές σε κάθε πανεπιστήμιο του κόσμου και (πρέπει να) είναι ενεργός για θέματα που αφορούν το πανεπιστήμιο, προς το συμφέρον των φοιτητών. Στην Ελλάδα τα πράγματα είναι διαφορετικά, γιατί έχουμε ομάδες φοιτητών (παρατάξεις) κομματικά χρωματισμένες, οι οποίες δεν τα βρίσκουν ούτε μεταξύ τους. Αν οποισδήποτε από εδώ μέσα έχει πάει σε συνέλευση του φοιτητικού συλλόγου, πέρα από το γεγονός ότι θα αντιμετωπίσει σαπίλα (φοιτητές που δεν πατάνε στα μαθήματα και λένε τα δικά τους), θα καταλάβει γρήγορα ότι οι αποφάσεις είναι προδιαγεγραμμένες και βάσει των συμφερόντων της μίας παράταξης, που απαρτίζεται από 10-20-100 άτομα...

Νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι ότι από κάπου μπάζει το πράγμα, όταν στις εκλογές δεν προσέρχεται ούτε το 1/10 των εγγεγραμμένων φοιτητών και οι οι φοιτητικοί σύλλογοι περνούν τις αποφάσεις τους μόνο με τους δικούς τους, οι οποίοι κατά τα άλλα δεν πατάνε καν στη σχολή (ξαναλέω). Αν αυτό, Κλεάνθη, κι οποιοσδήποτε, το θεωρείς σωστό, ηθικό και μέσα στα πλαίσια του αγώνα όλων των φοιτητών, νομίζω ότι δεν έχουμε να πούμε τίποτα άλλο, γιατί εκπέμπουμε σε διαφορετικό μήκος κύματος. Καταλάβετε τη σημασία της συμμετοχής στον φοιτητικό σύλλογο των ενεργών φοιτητών. Αν συμμετέχουν μόνο οι κομματικά χρωματισμένοι, οι οποίοι δεν έχουν ιδέα πώς λειτουργεί η σχολή ή πώς είναι τα μαθήματα και παρόλα αυτά απαιτούν καλύτερες συνθήκες, τότε όλοι είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Μιλάει ένα παιδί που δεν ασχολήθηκε ποτέ με τις παρατάξεις, πηγαίνει συνέχεια στις συνελεύσεις του φοιτητικού συλλόγου και θέλει κάτι καλύτερο για το πανεπιστήμιό του. Τις περισσότερες φορές τα θέματα συζήτησης στον φοιτητικό σύλλογο είναι γελοία και εκτός πραγματικότητας (τύπου: "Ψήφισμα για την τάδε φίρμα που είναι ανάδοχος έργου"). Τα περισσότερα παιδιά δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει Διαύγεια, ότι υπάρχουν ανοιχτοί διαγωνισμοί και ότι είναι συγκεκριμένοι για κάθε περίπτωση οι λογαριασμοί κονδυλίων. Είναι αφελές να περιμένεις να πληρωθεί η στέγαση των φοιτητών από τα λεφτά του ΕΣΠΑ, που δίνονται για την κατασκευή κτιρίων/εργαστηρίων, ας πούμε...

Στο πανεπιστήμιο δεν πηγαίνουμε για να είμαστε Ρομπέν των Δασών. Πηγαίνουμε για να σπουδάσουμε. Ξαναλέω για τρίτη φορά ότι οι περισσότεροι φοιτητές που είναι γραμμένοι σε παρατάξεις, πρακτικά δεν διαβάζουν ή έστω δεν διαβάζουν όσο θα έπρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Σωτήρη νομίζω οτι η βασική μας διαφορά και ο λόγος που δε θα συμφωνήσουμε πολιτικά ποτέ είναι οτι εγώ πιστεύω οτι για όσα τραβάμε σήμερα φταίμε εμείς ως λαός (πολίτες και πολιτικοί) γιατί είτε εμείς είτε οι γονείς μας είτε οι παππούδες, προπαππούδες μας στάνταρ κάποια λαμογιά έχουν κάνει και τώρα ήρθε ο λογαριασμός και δυστυχώς τον πληρώνουμε όλοι ενώ εσύ θεωρείς οτι τα προηγούμενα κόμματα πήγαιναν καλά και φταίει ο σύριζα για τη σημερινή κατάσταση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
jj συμφωνώ απόλυτα. Δε καταλαβαίνω πού λέω κάτι διαφορετικό. Προφανώς δεν υπερασπίζομαι τον κομματικό χρωματισμό. Είναι βαρίδι, πρώτα απ' όλα για τη δημοκρατική πολιτική λειτουργία του συλλόγου, που για μένα είναι πρωτεύον.

Άκικε, τα ίδια έλεγες και πρόπερσι και πάπαλα. Μάλλον δε λειτουργούν όπως νομίζεις. Μένει να δούμε αν αλλάξουν τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
@Himela ε μου πες να σου συγκρίνω πασοκ νδ με συριζα ανελ
ήταν 100% αντικειμενική οπότε πασοκ νδ >>> συριζα ανελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
JJ συμφωνώ σε όσα λες απολύτως αλλά όμως θέλω να σε ρωτήσω κάτι.
Ούτε κι εγώ ήμουν και δεν πρόκειται να είμαι για όσο είμαι φοιτήτρια σε καμία κομματική παράταξη όσο και να μου σπάνε τα νεύρα μπες και μπες στο ψηφοδέλτιο κλπ! Γενικά είμαι από τα άτομα που δεν έχω πάει να ψηφίσω σε φοιτητικές εκλογές γιατί δε με αντιπροσωπεύει καμία παράταξη έτσι όπως ενεργεί και δρα. Το ξέρω ότι είναι κακό και προκαλώ κακό στον φοιτητικό σύλλογο καθώς παίρνουν αποφάσεις εν ερήμει μας καθώς δεν έχουμε "φωνή" και τους αφήνουμε να δρουν όπως θέλουν. Αλλά έχω πάει μόνο μία φορά σε συνέλευση και συγκεκριμένα τότε για το θέμα με τις καταλήψεις και το ΠΑΝΔΑ και αντί να βρουν λύση τσακώνονταν οι παρατάξεις μεταξύ τους για το ποιος θα επικρατήσει. Δεν πήγα ξανά. Θεωρώ ότι τροφοδοτούν κομματικές οργανώσεις και δεν ενδιαφέρονται καθαρά για τα φοιτητικά προβλήματα.

Ακόμα οι ίδιες παρατάξεις θεωρώ μόνοι τους εκπροσωπούν και τον φοιτητικό σύλλογο (κάνουν καταλήψεις οι παρατάξεις όχι ο σύλλογος ενεργών φοιτητών) εμένα αυτό με ενοχλεί.
Ενώ αυτός έπρεπε να έχει όργανα μόνο από φοιτητές που συμμετέχουν ενεργά. Όπως σχολείο είχαμε 5μελές 15 μελές θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Αλλά αυτά τα άτομα να δεσμεύονταν ότι θα έμεναν μακριά από πολιτικές ιδεολογίες κλπ!

Δεν ξέρω αν γίνονται τα ίδια και σε εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είτε έχεις παρατάξεις είτε όχι, δε μπορείς να μείνεις εκτός της πολιτικής ιδεολογίας. Ακόμη και αυτό, η υποτιθέμενη απαγόρευση των παρατάξεων είναι μια πολιτικού τύπου πρακτική. Που κατά τα άλλα "πρέπει να μείνει έξω από τις σχολές".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Είτε έχεις παρατάξεις είτε όχι, δε μπορείς να μείνεις εκτός της πολιτικής ιδεολογίας. Ακόμη και αυτό, η υποτιθέμενη απαγόρευση των παρατάξεων είναι μια πολιτικού τύπου πρακτική. Που κατά τα άλλα "πρέπει να μείνει έξω από τις σχολές".

Να είσαι πολιτικοποιημένος όχι κομματικοποιημένος. Τεράστια διαφορά. Εννοούσα ότι οι ενεργοί φοιτητές που θα εκπροσωπούν τον φοιτητικό σύλλογο φυσικά έχουν δικαίωμα να υποστηρίζουν όποιο κόμμα θέλουν αλλά να μην δρουν βάζοντας πάνω από όλα το κόμμα και την ιδεολογία του παρά το καλό των φοιτητών. Θα μπορούσαν πχ όργανα φοιτητικού συλλόγου να είναι αυτά που δεν ανήκουν σε καμία παράταξη.

Ναι στις παρατάξεις στην σχολή αρκεί να μην επεμβαίνουν στα φοιτητικά θέματα. Δεν τους ενδιαφέρουν αυτά αλλά τα κομματικά μόνο και φυσικά να μην σε ζαλίζουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Άλλη μια περίπτωση στην οποία έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας, κανείς δεν ορίζει ή εξηγεί τις έννοιες που χρησιμοποιεί, οπότε όλοι συμφωνούμε με όλους και όλοι διαφωνούμε με όλους, γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το κακό με τους ψηφοφόρους είναι οτι έχουν βραχυπρόθεσμη μνήμη. Δεν κοιτούν ποιος ανάγκασε τον Τσίπρα να κάνει όλα τα (άσχημα δεν το αρνούμαι) πράγματα που έκανε. Είναι σαν το μωράκι που αγαπάει όποιον τού δώσει τελευταίος σοκολάτα. Μηδέν αντικειμενικότητα. Αν είχαμε αντικειμενικότητα ως λαός δε θα ψηφίζαμε κανένα από τα μεγάλα κόμματα. Πιστέψαμε τον Γιωργάκη και τα λεφτά υπάρχουν. Πιστέψαμε τα Ζάππεια. Πιστέψαμε το ελπίδα έρχεται. Και τώρα, σαν αρνιά, θα πάμε να ψηφίσουμε ξανά κάποιους οι οποίοι έχουν ήδη αποτύχει! :elf:

Για να με πείσει ένα κόμμα να το ψηφίσω θα πρέπει να μού αναφέρει με αποδείξεις ποιες θα ήταν οι κινήσεις του τα τρία + χρόνια που είναι ο Συριζα στην εξουσία σε όλα τα θέματα που προέκυψαν. Μνημόνια, μεταναστευτικό, εγκληματικότητα, Μακεδονικό, παιδεία κλπ. Αλλά κανείς δε θα το κάνει. Πώς μπορώ να συγκρίνω τι έκανε ο Τσίπρας με τα αόριστα που ΘΑ έκαναν τα υπόλοιπα κόμματα; Και πώς περιμένουν να πιστέψουμε οτι ΘΑ τα έκαναν όλα καλύτερα μόνο και μόνο επειδή .... μάς το λένε;:bye2:

Πω Χιμέλα μόνο συναισθηματικά κοιτάς την πολιτική και αυτό είναι κακό. Λες ο ΓΑΠ ή ο Σαμαράς να υπέγραψαν το μνημόνιο και να γούσταραν να τους καταψηφίσει ο κόσμος μετά; Όλες οι κυβερνήσεις αναγκάστηκαν να τα ψηφίσουν. Μνημόνιο δεν είχε μόνο η Ελλάδα, είχαν πόσες χώρες. Όλες γούσταραν να ψηφίσουν μνημόνιο; Όχι, αναγκάστηκαν. Οπότε σταμάτα να ξεπλένεις το Συριζα συνεχώς ενώ να κατηγορείς τους άλλους.

Το θέμα είναι προσέφεραν στην κοινωνία όσο κυβερνούσαν. Ο Σαμαράς για παράδειγμα παρέλαβε τη χώρα με 8% έλλειμμα και την παρέδωσε στον Τσίπρα με 0.5% πλεόνασμα. Αυτό σημαίνει ότι τα μέτρα του Σαμαρά ήταν για να μειωθεί ένα ολόκληρο έλλειμμα 8%. Ο Τσίπρας από την άλλη έχει καταφέρει να περάσει πολύ χειρότερα μέτρα από τον Σαμαρά και η ανάπτυξη της χώρας παραμένει στο 1%, σχεδόν καθόλου διαφορά με αυτή που παρέλαβε, κατάφερε να προκαλέσει capital controls και τραπεζική καταστροφή η οποία μας προκάλεσε νέα μέτρα τα οποία αποφεύγαμε με την σταθερότητα που είχαμε προηγουμένως, ενώ ο προηγούμενος ξαναλέω ούτε πείραξε συντάξεις κάτω των 1000 ευρώ, ούτε μείωσε το αφορολόγητο, άρχισε να δίνει μέρισμα, ούτε δέχτηκε να ανοίξει το θέμα του Μακεδονικού γιατί και τότε τον πίεζαν, γενικά η πολιτική του καριέρα ήταν πολύ πιο αποτελεσματική από αυτή του Τσίπρα. Εξήγησε μου δηλαδή πως γίνεται αυτό το πράγμα και να συνεχίζεις να τον στηρίζεις.

Οπότε Χιμέλα έχω κουραστεί να διαβάζω αρλούμπες γιατί λες συνέχεια τα ίδια και τα ίδια συναισθηματικά κριτήρια "οι προηγούμενοι μας πρόδωσαν" ενώ αποφεύγεις να δεις την πραγματικότητα ότι δηλαδή ο Τσίπρας κυβερνάει πολύ χειρότερα, καταφέρνει να περνάει ακόμη χειρότερα μέτρα, ενώ στον τομέα της αξιοκρατίας έχει φύγει άπατος καθώς έχει διορίσει όλα τα φιλαράκια του από το πανεπιστήμιο σε διάφορες θέσεις δίχως αξιολόγηση.

Οπότε πέρα από το οικονομικό που ο Τσίπρας έκανε κουβά, πέρα από το αξιοκρατικό στο δημόσιο όπου και εκεί έκανε κουβά, τι θετικό έχει προσφέρει στην Ελλάδα; Τίποτα. Όταν όλες οι χώρες έχουν βγει από τα μνημόνια, η Ελλάδα αποφάσισε να ψηφίσει Τσίπρα και να παραμείνει. Αυτή είναι η αλήθεια. Έχω ψηφίσει και εγώ Τσίπρα στο παρελθόν μαι φορά ακριβώς επειδή έλεγα "ας βγει κάποιος καινούριος μια φορά" και κατάλαβα ότι ήταν το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου. Ο Σύριζα ούτε καινούριος είναι, ούτε ικανός, μας έφερε χειρότερα μέτρα για λιγότερο κέρδος και τώρα μαλακίζεται και διπλωματικά.

Θες να σου πω ένα πράγμα που δε θα είχαμε αν δεν είχαμε ψηφίσει Συριζα; Capital controls, κλείσιμο των τραπεζών που από μόνο του στέγνωσε τα ταμεία και αναγκαστήκαμε να δανειστούμε πάλι και αυτό έφερε τις νέες περικοπές συντάξεων. Άρα το μνημόνιο δεν ήταν καν ευθύνη του παρελθόντος, ήταν ευθύνη Συριζα. Μην λες ψέμματα στον εαυτό σου λοιπόν.

Τόσο καιρό ένα αντικειμενικό πράγμα δεν έχω διαβάσει από σένα. Όλο λες ότι τον Τσιπράκο τον ανάγκασαν ενώ τους προηγούμενους όχι. Τι είναι γκόμενος σου; Εδώ για το μέλλον της Ελλάδας μιλάμε. Όλο κατηγορείς για τους άλλους που διόριζαν προ κρίσης ενώ για τους διορισμούς Τσιπράκου πάλι δε λες τίποτα. Μήπως τον ανάγκασαν να τους διορίσει; Αχ τον καημένο, όλο τον αναγκάζουν να μας κλέβει λεφτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Και δίκιο να είχες Τζόννυ μου, ξέρεις πόσο σε εκτιμάω και σε συμπαθώ ο τρόπος αρχικά που εξέφρασες την άποψη σου δεν ήταν και πιο ευγενικός σαν τρίτη που το βλέπω :(

Όσον αφορά για το ζήτημα αν δεις το ποστ μου στο θέμα ΠΓΔΜ δεν συμφωνώ με αυτό που λες σε καμία περίπτωση αλλά θεωρώ πως ο ΣΥΡΙΖΑ πήρε ήδη μία κατάσταση άσχημη δεν την έκανε αυτός αναγκάστηκε να συνεχίσει μία τακτική δεν θεωρώ ότι ήταν ολόσωστος αλλά κανένα άλλο κόμμα δεν είπε ΠΟΤΕ τι θα έκανε για να μην εφαρμόσει μνημόνια. Και μιλάμε για το 2018 όταν τόσα χρόνια ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που ήταν πάνω έκλεβαν.
Δες το ποστ μου στο άλλο θέμα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top