[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Παιδιά το κράτος δεν πάει καλά. Ότι κυβέρνηση και να έχουμε οι συντάξεις θα μειωθούν. Πλέον στο μετρό έχουν βάλει security για να περιορίσουν τους τζαμπατζήδες, κάτι που δείχνει την ανάγκη των κρατικών υπηρεσιών για ρευστό.

Klean ΝΔ/ΠΑΣΟΚ κράτησαν τις συντάξεις κάτω των 1000 ευρώ ανέπαφες καθώς και το αφορολόγητο στα υψηλά επίπεδα. Δεν λέω ότι αύριο/μεθαύριο που θα βγει η ΝΔ θα αυξήσει τις συντάξεις του.

Απλώς συγκρίνετε πολιτικός ήθος. π.χ. ο Άδωνις λέει ξεκάθαρα ότι δεν πρόκειται να πάρει πίσω το μνημόνιο γιατί δεσμεύει τη χώρα και σε μελλοντικές κυβερνήσεις και δες πολιτικός ήθος Καφαντάρη που κοροιδεύει το κόσμο. Αν δεν είχαμε νομοσχέδια τύπου (όλοι οι άνεργοι πηγαίνουν δωρεάν στο μετρό) θα είχαμε περιθώριο για καλύτερη διαπραγμάτευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε θαυμάζω Τζόνι, κυρίως για την συνέπειά σου. Όλοι θυμόμαστε πόσα θαυμαστικά έβαζες και για το Αγγλικό Δίκαιο στο οποίο υπάγονταν το 1ο και 2ο μνημόνιο, που ουσιαστικά είχε τις ίδιες απαράδεκτες προβλέψεις με αυτό που ψηφίζεται τώρα. Εύγε.

Καλά Κλεάνθη, διάβασε λίγο τι ισχύει για το καθένα και θα μου πεις αν είναι έστω "παρόμοιο" μέτρο.

Ο Συριζα με αυτό το πολυνομοσχέδιο δημεύει 25 δις δημόσιας περιουσίας μέχρι το 2115, εμείς θα έχουμε πεθάνει και η Ελλάδα ακόμα θα τα έχει υπό υποθήκη.

Με Συριζα, που θα διέγραφε το χρέος, που θα διέγραφε τον ενφια, που θα έσκιζε το μνημόνιο, που θα ανέβαζε τον βασικό μισθό, που θα χτυπούσε παλαμάκια και οι δανειστές θα χόρευαν!!! Τελικά έσκισε ένα καλτσόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.


Αφού ήταν πολιτικός από πριν μπει στο πανεπιστήμιο ρε Αρκά. Εκεί έγινε αρχικαταληψίας της ΚΝΕ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Συλλογή υπογραφών για την κατάθεση πρότασης μομφής πραγματοποιεί αυτή τη στιγμή η Νέα Δημοκρατία.
Σε δύσκολη θέση ετοιμάζονται να βρεθούν ο Καμμένος καθώς και αρκετοί βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ που εκλέγονται στην Βόρεια Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτον, καμία κυβέρνηση δεν έπεσε από πρόταση μομφής. Δεύτερον, όλες οι κυβερνήσεις ανεξαιρέτως συσπειρώθηκαν μετά από πρόταση μομφής. Με αυτή της την ενέργεια, η ΝΔ καταφέρνει να επικυρώσει με τον πλέον επίσημο τρόπο την ισχύ της κυβέρνησης που η ίδια αμφισβητεί. Ταυτόχρονα ζητά επικύρωση της συμφωνίας προτού η άλλη πλευρά αλλάξει το Σύνταγμά της, κάτι που κατήγγειλε όλο το προηγούμενο διάστημα και εν τέλει αποφεύχθηκε. Πιστολιάζει δηλαδή τα ίδια της τα αντιπολιτευτικά όπλα. Οι τύποι είναι απίστευτα άσχετοι. Απίστευτα ανεπαρκείς, ακόμα και με βάση την αστεία τους στρατηγική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Με τον "κύριο" Χίο και τα εμετικά εξώφυλλά του τι θα γίνει? Η δικαιοσύνη θα πάρει επιτέλους τα μέτρα της ή λειτουργεί επιλεκτικά?

Έχουμε φτάσει στο σημείο να ανεχόμαστε ο υπόδικος Τσουκαλάς της πολιτικής να πιάνει στο στόμα του(στην πένα του μάλλον...) τον Μπελογιάννη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει διαταχθεί προκαταρκτική εξέταση απ' όσο ξέρω. Ντάξει, φασιστικά εξώφυλλα με κρεμάλες και δημόσιες απειλές δολοφονίας δεν είναι τόσο επικίνδυνες όσο τα τρικάκια του Ρουβίκωνα για να βγάλει καμιά ανακοίνωση η ΝΔ ή να γίνει καμιά άμεση σύλληψη, μη τα θέλουμε και όλα στη μπανανία που μπλέξαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Ο δημοσιογράφος είναι ελεύθερος να λέει ότι θέλει. Τον προστατεύει η νομοθεσία. Δεν μπορούν να κάνουν τπτ οι δικαστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κλεάνθη μου λες ότι σε κατηγορώ άδικα για Συριζαίο. Ξέρω ότι δεν είσαι. Αλλά:

α) Ψηφίζεται το πολυνομοσχέδιο και αντί να κατηγορείς την κυβέρνηση που το φέρνει για να το υπερψηφίσει κατηγορείς την ΝΔ που δεν φέρνει την μομφή νωρίτερα

β) Μιλάμε για το χρέος της κυβέρνησης να ελέγχει τέτοιου είδους περιστατικά όπως απειλές για δολοφονία και πάλι ρίχνεις το μπαλάκι στη ΝΔ αντί για την κυβέρνηση

Σε λίγο θα προσπαθήσεις να μας πείσεις ότι η ΝΔ φταίει που ο Συριζα ψηφίζει το πολυνομοσχέδιο. Τι έχεις να πεις για αυτό, γιατί ο Συριζα κυβερνάει εδώ και 3 χρόνια ωστόσο ψηφίζει αυτό το πολυνομοσχέδιο, γιατί ο Συριζα επιλέγει να κόβει τις χαμηλές συντάξεις αντί να κόβει τις ψηλές όπως έκανε η ΝΔ, γιατί ο Συριζα ρίχνει το αφορολόγητο ενώ δεν το έκαναν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ νωρίτερα; Γιατί ο Συριζα αυξάνει τον ΕΝΦΙΑ ενώ έλεγε θα τον ακυρώσει τελείως; Σταμάτα να σχολιάζεις για λίγο την αντιπολίτευση που δεν έχει δύναμη αυτή τη στιγμή και σχολίασε την πραγματικότητα της Ελλάδας στο σήμερα. Γιατί έχετε υπνωτιστεί από αυτην την αντιλαϊκή κυβέρνηση που κάνει δήθεν φιγούρες προοδευτισμού (πχ Μακεδονικό) ενώ από πίσω ρίχνει όλο το βάρος στην μεσαία και εργατική τάξη και υποθηκεύει το μέλλον της Ελλάδας για 100 χρόνια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Γιάννη αυτά είναι ελάσσονος σημασίας.

Υπάρχουν άνθρωποι που με αβάντα των κρατικών μηχανισμών και του επιλεκτικού συστήματος απονομής δικαιοσύνης προσβάλλουν τη μνήμη μιας παγκόσμιας προσωπικότητας που ξεπερνά ιδεολογικούς φραγμούς όπως ο Μπελογιάννης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αρνούμαι ότι σχολιάζω περισσότερο την αντιπολίτευση. Ο λόγος είναι ότι η συζήτηση εδώ στο φόρουμ από τη συντριπτική πλειονότητα των χρηστών γίνεται σε μια βάση σφοδρής κριτικής στην κυβέρνηση και στήριξης στην αντιπολίτευση. Από το να επαναλαμβάνω κριτική που κάνετε εσείς με την οποία συμφωνώ, προτιμώ να κάνω κριτική κυρίως όταν διαφωνώ με το είδος της κριτικής που γίνεται (έχω πολλάκις αναφερθεί σε κριτική που διαβάζω εδώ και που κατά τη γνώμη μου βοηθά την κυβέρνηση αντί να την δυσκολεύει) και επίσης προτιμώ να κάνω κριτική στην αντιπολίτευση, κάτι που απουσιάζει παντελώς εδώ μέσα και είναι και κάτι που αφού διαφωνούμε μπορούμε να συζητήσουμε επ' αυτού. Για τα άλλα τι να πούμε; "Ναι, έχεις πολύ δίκιο!"; :P

Τώρα στα συγκεκριμένα που έθεσες:
Α) Είναι άλλο θέμα η κριτική στο πολυνομοσχέδιο, που έχω αναφερθεί πολλάκις (δεν είναι καινούρια αυτά που ψηφίζονται, ψηφίστηκαν από όλους το 15) και άλλο η κριτική σε μια τακτική επιλογή της ΝΔ.
Β) Στο #1827 αναφέρομαι και στις ευθύνες των αρχών και της κυβέρνησης, που όφειλαν να δράσουν άμεσα στην κατεύθυνση της σύλληψης.

Συνεπώς: Δεν με εκφράζει καμία λογική αβανταρίσματος του ΣΥΡΙΖΑ, ούτε και νομίζω πως γίνεται κάτι τέτοιο εδώ μέσα. Όμως, αν νομίζεις Τζόνι πως θα σταματήσει εδώ να ακούγεται μια ελάχιστη κριτική απέναντι σε αυτή την αντιπολίτευση-τσίρκο που ξεπλένεται ως σαν να μην υπήρξαν 40 χρόνια μεταπολίτευσης και 8 χρόνια μνημονιακής λεηλασίας της χώρας, ε είσαι λίγο, τόσο δα, γελασμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κλεάνθη αυτά που ψηφίζει ο Συριζα δεν είναι ισοδύναμα, αλλά είναι κατά πολύ χειρότερα! Δεν γίνεται να μην το ξέρεις αυτό. Αυτή είναι η διαφορά και η περιέργεια μου ως προς τη στάση σου. Δηλαδή ασκείς δηλαδή κριτική στην αντιπολίτευση για πράγματα που δεν έκανε και για πράγματα τα οποία κάνει σήμερα ο Συριζα.



Ο Συριζα μιλούσε για προδοσίες και το αγγλικό δίκαιο όταν σήμερα ψηφίζουν το ίδιο πράγμα αλλά με επιπλέον δέσμευση 25 δις από το ελληνικό δημόσιο.

Ο ίδιος ο Τσίπρας και ο Βαξεβάνης παρεάκι πήγαιναν σήκωναν τα διόδια για να περάσουν παράνομα άνθρωποι και σήμερα ψηφίζει την αύξηση των διοδίων.

Σήμερα ψηφίζουν μείωση συντάξεων. Αφού έκοψαν και τον ΕΚΑΣ αυτές οι μειώσεις συντάξεων θα είναι οι πιο καταστροφικές που έχει υποστεί ο χαμηλοσυνταξιούχος.

Στις συνεδριακές αποφάσεις του Συριζα λέει ότι το ΝΑΤΟ πρέπει να διαλυθεί, όμως σήμερα ο Συριζα θέλει να βάλει ακόμα μια χώρα στο ΝΑΤΟ. Τελικά θέλει να διαλυθεί ή θέλει να μεγαλώσει;

Τέτοια διπρόσωπη κυβέρνηση που λέει τόσο σφόδρα ψέματα χωρίς τσίπα ντροπής ΔΕΝ έχει ξαναπεράσει από την ελληνική βουλή. Όταν τα ψήφιζαν οι προηγούμενοι έλεγαν ότι πρέπει να τα κάνουν. Σήμερα η κυβέρνηση λέει "μπορεί και να μην τα κάνουμε" την ίδια ώρα που τα ψηφίζει. Είναι η χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης. Δεν έχω καμιά αμφιβολία για αυτό. Για ότι κατηγορείς τις προηγούμενες κυβερνήσεις, ο Συριζα ήρθε, το πήρε, το έπλασε στα μέτρα του, το χειροτέρευσε και τώρα το εφαρμόζει. Αν θεωρείς κακή την μεταπολίτευση και το παλαιό πασοκ πρέπει να είσαι μαζί μου σήμερα να φύγει η χειρότερη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης από τη θέση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,105 μηνύματα.
Σε αυτό το θέμα νομίζω οτι είμαστε όλοι σε μια πλατεία και γυρνάμε γύρω γύρω χωρίς να φτάνουμε πουθενά.:girl_angel:

Τζόνι πάμε πάλι. Ναι ο σύριζα είναι μια κακή κυβέρνηση όπως ήταν και οι προηγούμενες εκ των πραγμάτων εφόσον η χώρα έχει φτάσει σε αυτό το σημείο. Φταίνε όλες οι κυβερνήσεις αλλά φταίμε εμείς, οι γονείς μας και οι παππούδες μας που είχαμε τη νοοτροπία του ωχ αδελφέ, ξέρεις ποιος είμαι εγώ, ρουσφέτια, καλοπέραση κι έχει ο Θεός κλπ. Ο σκοπός μας αλήθεια είναι να βρούμε ποιος έφταιξε ή να δούμε τί μπορούμε να περισώσουμε; Ο Μητσοτάκης έχει προαναγγείλει αύξηση του ΚΕΑ και του επιδόματος ανεργίας τη στιγμή που από τις βασικές κριτικές στην τωρινή κυβέρνηση είναι "μα θέλουν να φτιάξουν μια χώρα επιδομάτων"; Ο Μητσοτάκης έχει πει οτι θα μειώσει τους φόρους. Δηλαδή ο σύριζα μπορεί να μειώσει τους φόρους αλλά δεν το κάνει έτσι για σπάσιμο; Πού θα βρει τα ισοδύναμα ο Μητσοτάκης; Θα ήθελα να κάνουμε αυτή τη συζήτηση αντί να κατηγορούμε η μία κυβέρνηση την άλλη. Να δούμε το μέλλον αντί να επικεντρωνόμαστε στο παρόν. Τζόνι εσύ που δε μιλάς με αοριστίες μπορείς να μού πεις τί θα κάνει ο Μητσοτάκης (ή τί υπόσχεται οτι θα κάνει) αν βγει αύριο κυβέρνηση; Όχι σε ένα χρόνο, αύριο εγώ θέλω να μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τζόνι πάμε πάλι. Ναι ο σύριζα είναι μια κακή κυβέρνηση όπως ήταν και οι προηγούμενες
Όχι. Ο Συριζα είναι η χειρότερη κυβέρνηση. Πρέπει να γίνει κατανοητό αυτό γιατί ακόμα δεν έχει γίνει όπως φαίνεται. Και οι πρηγούμενοι υπήρξαν κακοί, τόσο κακοί όσο ο Συριζα όχι.

Ο σκοπός μας αλήθεια είναι να βρούμε ποιος έφταιξε ή να δούμε τί μπορούμε να περισώσουμε;
Μα καλά, τόσο καιρό, τόσες δεκάδες μηνύματα, αυτό δεν λέω; Τόσο καιρό λέω τι πρέπει να κάνουμε και τι πρέπει να κοιτάξουμε και εσύ μου απαντούσες για 20 χρόνια πίσω και τώρα λες αυτό που έλεγα εγώ; :loltooth: Χιμέλα μην με τρολλάρεις!

Ο Μητσοτάκης έχει προαναγγείλει αύξηση του ΚΕΑ και του επιδόματος ανεργίας τη στιγμή που από τις βασικές κριτικές στην τωρινή κυβέρνηση είναι "μα θέλουν να φτιάξουν μια χώρα επιδομάτων";
Ο ΚΕΑ είναι 700 εκατομμύρια και ο Μητσοτάκης είπε θα το κάνει 1 δις. Έχω ασκήσει κριτική σε αυτό αλλά δεν είναι λόγος να ψηφίσεις ή να μην ψηφίσεις κάποιον αυτός. Εξάλλου η ΝΔ είχε αυξήσει το επίδομα πετρελαίου όταν ήταν κυβέρνηση, είχε ξεκινήσει το μέρισμα, μείωσε μόνο τις υψηλές συντάξεις, γενικά ασκούσε μια κοινωνική πολιτική εξ αρχής.

Ο Μητσοτάκης έχει πει οτι θα μειώσει τους φόρους. Δηλαδή ο σύριζα μπορεί να μειώσει τους φόρους αλλά δεν το κάνει έτσι για σπάσιμο;
Ο Συριζα καταρχάς για να ξεκινήσουμε από μια βάση, είναι ανίκανος. Αυτό έχει αποδειχτεί και από την διαπραγμάτευση και από το μνημόνιο 3 και απο το ασφαλιστικό και γενικά από ότι έχει ψηφίσει μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει αλλά ξέρω ότι ο Συριζα σίγουρα δε θα το κάνει. Επίσης ο Συριζα εξ αρχής έχει νοοτροπία έναντι της ελεύθερης αγοράς. Δεν πιστεύει σε αυτήν, δε θέλει να την εφαρμόσει, πως το λένε. Χρησιμοποιούν τον όρο φιλελεύθερος ως βρισιά συνεπώς για τι μειώσεις φόρων μου μιλάς;

Πού θα βρει τα ισοδύναμα ο Μητσοτάκης; Θα ήθελα να κάνουμε αυτή τη συζήτηση αντί να κατηγορούμε η μία κυβέρνηση την άλλη. Να δούμε το μέλλον αντί να επικεντρωνόμαστε στο παρόν. Τζόνι εσύ που δε μιλάς με αοριστίες μπορείς να μού πεις τί θα κάνει ο Μητσοτάκης (ή τί υπόσχεται οτι θα κάνει) αν βγει αύριο κυβέρνηση; Όχι σε ένα χρόνο, αύριο εγώ θέλω να μάθω.

Δεν ξέρω τι θα κάνει αλλα δεδομένου ότι δεν είναι τόσο αστοιχείωτοι όσο οι Συριζαίοι σίγουρα θα κάνουν κάτι καλύτερα. Αλλιώς δεν εξηγείται Χιμέλα που η ΝΔ δεν έκανε τόσα πράγματα που κάνει ο Συριζα όπως κόψιμο ΕΚΑΣ κλπ.

Και στην τελική, το ότι σας κοροιδεύει κατάμουτρα αυτή η κυβέρνηση δεν σας πειράζει; Δηλαδή το ότι σήμερα ψηφίζουν μειώσεις συντάξεων αλλά στα κανάλια λένε ότι δε θα το εφαρμόσουν δεν σας πειράζει; Και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ λένε ψέμματα προεκλογικά, αλλά αυτό το φαινόμενο να ψηφίζουν το Α και να λένε το (1-Α) στα κανάλια δεν το έχω ξαναδεί!

Οπότε καταλήγω στην αρχή. Και οι άλλοι κακοί είναι, αλλά τόσο κακοί όσο ο Συριζα όχι.

https://www.iefimerida.gr/news/42364...opiano-ohi-apo-ti-fofi-gennimata-sti-symfonia

@Σωτήρη τι έχεις να πεις για αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,105 μηνύματα.
Όχι. Ο Συριζα είναι η χειρότερη κυβέρνηση. Πρέπει να γίνει κατανοητό αυτό γιατί ακόμα δεν έχει γίνει όπως φαίνεται. Και οι πρηγούμενοι υπήρξαν κακοί, τόσο κακοί όσο ο Συριζα όχι.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις σε διαφορετικό χρόνο. Αλλιώς ήταν τα πράγματα το 1990 πχ, άλλες οι συνθήκες, άλλοι οι άνθρωποι, άλλες οι απαιτήσεις κλπ κλπ. Κατά τη γνώμη μου τα περισσότερα που έκανε ο Τσίπρας (με νουμπίστικο τρόπο) θα τα έκανε κι η ΝΔ αν είχε βγει το 2015 γιατί αυτές ήταν πια οι απαιτήσεις, είχε φτάσει ο κόμπος στο χτένι, δεν είχαμε πια τις ανέσεις του λεφτά υπάρχουν.

Μα καλά, τόσο καιρό, τόσες δεκάδες μηνύματα, αυτό δεν λέω; Τόσο καιρό λέω τι πρέπει να κάνουμε και τι πρέπει να κοιτάξουμε και εσύ μου απαντούσες για 20 χρόνια πίσω και τώρα λες αυτό που έλεγα εγώ; :loltooth: Χιμέλα μην με τρολλάρεις![

Ε μα όταν ακούω οτι ο σύριζα έχει κάνει το χειρότερο κακό πρέπει να απαντήσω! Έχει κάνει το κακό που βρήκε μπροστά του σύμφωνα με τις συνθήκες του 2015 και μετά. Μην ξεχνάμε και τους προηγούμενους. Ας είναι, μπορούμε να δούμε το τώρα και το αύριο;

Ο ΚΕΑ είναι 700 εκατομμύρια και ο Μητσοτάκης είπε θα το κάνει 1 δις. Έχω ασκήσει κριτική σε αυτό αλλά δεν είναι λόγος να ψηφίσεις ή να μην ψηφίσεις κάποιον αυτός. Εξάλλου η ΝΔ είχε αυξήσει το επίδομα πετρελαίου όταν ήταν κυβέρνηση, είχε ξεκινήσει το μέρισμα, μείωσε μόνο τις υψηλές συντάξεις, γενικά ασκούσε μια κοινωνική πολιτική εξ αρχής.

Αυτά μπορούσε να κάνει και αυτά έκανε ΤΟΤΕ. Δεν ξέρουμε τί θα έκανε ο συρίζα ΤΟΤΕ. Συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις χωρίς συμπέρασμα με μόνο αποτέλεσμα ένα φτηνό λαϊκισμό.

Προσπερνάς πολύ εύκολα το οτι ο Μητσοτάκης είπε οτι θα αυξήσει το ΚΕΑ. Μήπως ξέρει οτι οι φτωχοί θα ψηφίσουν Τσίπρα αν δεν υποσχεθεί κι αυτός μέρισμα; Τελικά ο Μητσοτάκης θέλει να σώσει τη χώρα ή θέλει να γίνει πρωθυπουργός; Γιατί το να υπόσχεται να κάνει αυτά που 3+ χρόνια κατηγορεί μόνο για ψηφοθηρία μού φαίνεται.

Ο Συριζα καταρχάς για να ξεκινήσουμε από μια βάση, είναι ανίκανος. Αυτό έχει αποδειχτεί και από την διαπραγμάτευση και από το μνημόνιο 3 και απο το ασφαλιστικό και γενικά από ότι έχει ψηφίσει μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει αλλά ξέρω ότι ο Συριζα σίγουρα δε θα το κάνει. Επίσης ο Συριζα εξ αρχής έχει νοοτροπία έναντι της ελεύθερης αγοράς. Δεν πιστεύει σε αυτήν, δε θέλει να την εφαρμόσει, πως το λένε. Χρησιμοποιούν τον όρο φιλελεύθερος ως βρισιά συνεπώς για τι μειώσεις φόρων μου μιλάς;

Ο Μητσοτάκης δεσμεύτηκε οτι θα μειώσει τους φόρους μού φαίνεται...
Α ναι, ζήτησε από τους επιχειρηματίες όμως να πληρώνουν φόρους κι εισφορές. Συγκινηθήκαμε.

Δεν ξέρω τι θα κάνει αλλα δεδομένου ότι δεν είναι τόσο αστοιχείωτοι όσο οι Συριζαίοι σίγουρα θα κάνουν κάτι καλύτερα. Αλλιώς δεν εξηγείται Χιμέλα που η ΝΔ δεν έκανε τόσα πράγματα που κάνει ο Συριζα όπως κόψιμο ΕΚΑΣ κλπ.

Ε άμα δεν ξέρεις τί θα κάνει πώς τους υποστηρίζεις τότε και προτρέπεις να τους ψηφίσουμε; Απλά για να φύγει ο σύριζα;

Ο σύριζα έκοψε το εκας αλλά αν είχε βγει η ΝΔ μπορεί να αναγκαζόταν να το κόψει κι εκείνη. Μη λέμε τα ίδια. Ο μόνος τρόπος να συγκρίνουμε τις δύο κυβερνήσεις θα ήταν αν σε ένα παράλληλο σύμπαν κέρδιζε η ΝΔ το γενάρη του 15 και συγκρίναμε τα δύο σύμπαντα.

Όλα έχουν πάει χάλια με το σύριζα; Το δέχομαι. Τώρα τί θα κάνει η ΝΔ που την έχει πιάσει κωλοπιλάλα να βγει μού λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο η Γεννηματά είναι κατά. Όλοι οι άλλοι, Παπανδρέου, Ανδρουλάκης, Θεοδωράκης, Καμίνης, Θεοχαρόπουλος, Αλιβιζάτος, όλοι υπέρ.
Ποπ κορν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΧΙμέλα ξέρεις γιατί χρειάστηκε να γίνει ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και γιατί τώρα δεσμεύεται το δημόσιο 25 δις και κόβονται οι συντάξεις; Επειδή ο Συριζα κατέστρεψε το τραπεζικό σύστημα με Βαρουφάκη. Θα το έκανε η ΝΔ; Προφανώς ΟΧΙ. Οι προηγούμενες κυβερνήσεις πάλεψαν να αποφύγουν αυτό που έκανε άνετος ο Συριζα. Συνεπώς όχι δε θα έκανε αυτά που κάνει ο Συριζα σημερα και ναι η κατάσταση θα ήταν πολύ καλύτερη σήμερα. Δεν έχετε καταλάβει τι έγινε, γιατί έγινε, υπό ποιες συνθήκες έγινε και αν υπήρχε εναλλακτική ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,105 μηνύματα.
Εντάξει Τζόνι, δεν μπορούμε να συζητήσουμε μαζί σου τότε εφόσον εσύ τα ξέρεις όλα κι εμείς δεν έχουμε ιδέα. Κρατάω οτι δεν έχεις κι εσύ ο ίδιος ιδέα όμως για το τι θα κάνει η επόμενη κυβέρνηση που τόσο κόπτεσαι να βγει (ΝΔ). Αυτό λέει πολλά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χιμέλα γιατί η ρευστότητα των τραπεζών κόπηκε το 2015 όταν η Ελλάδα είχε ξεπεράσει το πρόβλημα ελλείμματος και δεν κόπηκε τα προηγούμενα 6 χρόνια; Επειδή ο Συριζα έκανε μπλόφα με την οικονομία όλης της χώρας στο eurogroup. Αυτό μας κόστισε και το πληρώνουμε. Και όχι, για αυτό δεν φταίνε οι προηγούμενοι. Ο καθένας τις ευθύνες του.

Να καινούρια νέα https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=988799 Θα σου αρέσει μάλλον η μείωση του αφορολογήτου που έφερε ο Συριζα, αλλά εντάξει μωρέ δεν φταίει αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Μόνο η Γεννηματά είναι κατά. Όλοι οι άλλοι, Παπανδρέου, Ανδρουλάκης, Θεοδωράκης, Καμίνης, Θεοχαρόπουλος, Αλιβιζάτος, όλοι υπέρ.
Ποπ κορν.

Δώσε πηγή για Ανδρουλάκη πριν απο λίγο μιλησα με ατομο της Κ.Ε. μου πε κατι τετοιο δεν ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top