[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

McManus

Δραστήριο μέλος

Ο Τι ώρα να περάσω; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 744 μηνύματα.
@ΜcManus
Τα μεγάλα ελλείμματα δεν επηρέαζαν την οικονομική κατάσταση της χώρας όσο υπήρχε ο φθηνός δανεισμός.Ο φθηνός δανεισμός ήταν ο κινητήριος μοχλός της οικονομικής ανάπτυξης της χώρας.Μέσω της διαρκούς αύξησης των δημοσίων δαπανών και της κατανάλωσης υπήρχε αυξημένος ρυθμός ανάπτυξης που μπορούσε να καλύψει ελλείμματα στον προϋπολογισμό.Γιατί θυμήθηκαν την Ελλάδα?Γιατί έσκασε η παγκόσμια κρίση το 2008 και κατάλαβαν πως τόσα χρόνια δανειζόταν με τα επιτόκια που δανειζόταν η Γερμανία χωρίς να έχει καμία αναπτυξιακή δυναμική σαν οικονομία και άρα καμία πιθανότητα να μπορέσει να εξυπηρετήσει το χρέος της.

Αγαπητέ φίλε, ολα αυτά που λες αποκαλούνται ηρεμιστική ερμηνεία.
Θα σταθώ (και) στις λέξεις "έσκασε" και "κατάλαβαν".
Δεν είναι αυθαίρετο όλο αυτό; Οι κρίσεις φίλε μου δεν σκάνε αλλά αποφεύγονται διοτι φαίνονται από μακριά.
Αν καταλήξουν...πάει να πει ότι ήταν στημένες ή ήταν αδιάφοροι οι υπεύθυνοι. :yes:
Εσύ στο σπίτι σου π.χ αν διαχειρίζεται αισχρά τον προϋπολογισμό σου, θα πεις μετά από χρόνια ότι έσκασε κρίση;
φυσικα και όχι. Αν θες πες το δηλαδή αλλά δεν θα σε πάρει κανεις στα σοβαρά διότι σίγουρα την έβλεπες να ερχεται.
Επρεπε να κόψεις τον σβέρκο σου να βρεις λύση. Πως λοιπόν ευθύνονται τώρα οι πολίτες;
διότι αυτή η καραμελίτσα πιπιλιέται στην πιάτσα των οικονομικών. :whatever:
Αν πληρώνεσαι όπως ορίζει η σύμβασή σου κτλ, πληρώνεις βάση των νόμων και μετά απο χρόνια
σου πουν οτι δεν βγαίνουμε μάγκα μου, οπότε θα στα κόψουμε από την σύνταξη, στεκει αυτό;
φυσικά και όχι. Είναι καιρός να σταματήσει η παραμύθα με την τάχα ατέρμονη σπατάλη
και τις ευθύνες των πολιτών. Δεν έκλεψε κανείς πολίτης τίποτα. Αν έκλεβε θα ήταν φυλακή.
Έτσι δεν λένε και για τους πολιτικούς; έτσι θα δεχτούν ότι θα λένε και για εμάς λοιπόν. :cool:
Πορευτήκαμε όλοι βάση νομων φίλε μου. Οι αναμεμειγμένες κυβερνήσεις (δηλαδή όλες) μαζί με τα ρεντίκολα
έχουν την μονη ευθύνη. Και μαλιστα έχουν και ευθύνη ελέγχου σε πολλά.
Αυτο το τελευταίο θα είναι κι η ταφόπλακά τους. :yes: Εχουν λοιπόν τεράστιες ευθυνες.
Εγώ ανήκω στον ιδιωτικό τομέα και οχι μόνο δεν έχω ευθύνη αλλά ούτε και υποψία ίχνους ευθύνης.
Δεν θα σου κάνω τον πετυχημένο και τον μάγκα ότι τα δούλεψα, τα δουλεύω κτλ γιατί αυτά είναι φιγούρες.
Απεναντίας, δεν θα σου πω τίποτα. Υποστηρίζω δυστυχώς τους δημόσιους υπαλλήλους διοτι δεν έκλεψαν.
Μπορεί να τους σιχαίνομαι που είναι κοπρίτες σχεδόν όλοι αλλά έχουν δίκιο στο βάθος διότι βάδισαν
δια νόμων τους οποίους έφτιαξαν άλλοι. Φταίνε οι άλλοι φίλε μου. :yes:
Χρειαζομαι την οργή και την δύναμη των δημοσίων κοπροσκυλων. Τους χρειαζομαι όσο κι αν τους σιχαίνομαι.
Χρειάζομαι και τους γέρους και τις γριές με τις συντάξεις που είναι πολύ οδυνηροί όταν θελήσουν
με όπλο την σοφία τους. Ουσιαστικά όλοι χρειαζόμαστε ολους.
Σας έχουν διχάσει με το παραμύθι για να τσακώνεστε μεταξύ σας.
Αν θυμάσαι το σχέδιο μαρσαλ, όλοι ξέρουμε ότι τα λεφτά δεν μοιραστηκαν ομαλώς
αλλά μπήκαν σε λίγες τσέπες θηριώδη ποσά. Η χώρα ποτε δεν λειτούργησε σε σωστούς ρυθμούς αναπτυξης.
Δεν είναι σωστό να λες ότι είχες αυτήν την ανάπτυξη που είχες λογω φθηνού δανεισμού.
Δεν μπορείς να λες τέτοια πράγματα όχι γιατί απαγορεύεται αλλά γιατί αυτομάτως βαπτίζεται γιουσουφάκι.
καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν έχω στόχο εσένα αλλα τους πολιτικούς και τα δεκανίκια.
Επέλεξε την πλευρά που θες να είσαι και μην πέσεις στην παγίδα του ότι αν εχεις πολλα βρώμικα λεφτά
θα ζεις γαμάτα. Μέσα σου θα ξέρεις. Δεν ζεις μόνο έξω σου αλλά και μέσα σου. Κυρίως μέσα σου. :yes:
Σκεψου και δούλεψε έξυπνα. Απέκτησε πρωτογενή τομέα και γάμησέ τους το κεφάλι.
Γίνε γίγαντας γιατί οι πολιτικοί είναι ολοι νάνοι έτσι κι αλλιώς. Υποτακτικοί, απαίδευτοι
και καραγκιόζηδες. Βαλτοί αφέντες στου κώλου τα εννιάμερα.
Το πρόβλημα ζητά λύση κι όχι μόνο εξήγηση όπως είπα και στην αρχή.
Το ότι κατάλαβαν οι έξω όπως λες ούτε αυτό στέκει. Δεν γίνεται να καταλάβεις μετά από 16 ολόκληρα χρονια.
Δεν σε απαλλάσσει αυτό από τίποτα. Ίσα ίσα που καταντάς γελοίος. :whatever:
Είμαστε υποχρεωμένοι να στηρίξουμε ο ένας τον άλλον για να τιμωρήσουμε τους πολιτικούς της χώρας.
Αυτό είναι ένα σπουδαίο μέλημα. Τα χρήματα από έξω δίνονται στις τράπεζες.
Θέλουν να σώσουν τις τράπεζες και εσένα σε θέλουν μπατίρη. Είναι ολοφάνερο εδώ και χρόνια.
Γι αυτό σπάνε και τον θεσμό της οικογένειας. Για να μείνεις μπουκάλα και να εξαρτάσαι από καριόλια.
Τους βλέπεις ότι είναι δεμένοι μεταξύ τους.
Μήπως πρέπει να κάνεις κι εσύ το ίδιο για να τους συντρίψεις;

:morning1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κάποιες φορές πρέπει να ξέρεις που σε παίρνει:

Συγκρίνετε την πετυχημένη αντιμετώπιση και στάση του Σημίτη στη περιστατικό των Ιμίων με αυτή του Καμμένου τώρα:
https://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/4342406/kammenos-ena-chiliosto-kinisis-an-kanoyn-tha-toys-tsakisoyme
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,817 μηνύματα.
Για κοτα ηταν οντως πολυ πετυχημένη. Και απο τοτε οι Τουρκοι γκριζαραν τα Ιμια. Και σαν να μην έφτανε αυτο, διεκδικουν και άλλα νησιά.

Πάρτε το χαμπάρι, ειναι δικαιωμα κάθε κράτους να κτυπήσει εναν εισβολέα που θα παραβιάσει τα συνορα. Οπως οι Τουρκοι κατέριψαν το Ρωσικο αεροσκάφος και ο Πουτιν το κατάπιε με μερικές κυρώσεις.

Την λουτσα οσο την χαϊδευεις ... μεγαλώνει. Ηταν καθηκον του να κάνει μια τέτοια δήλωση. Μη γινεστε επικινδυνοι. Εσεις κατοικειτε στην Αθηνα και δεν σας ενδιαφέρει άλλοι ομως κατοικουν εκει κοντα στα συνορα και θα τους πειραζε να σηκωθουν ενα πρωϊ και να δουν τον Τουρκο να κοβει βολτα με το οπλο στην πλατεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για κοτα ηταν οντως πολυ πετυχημένη. Και απο τοτε οι Τουρκοι γκριζαραν τα Ιμια. Και σαν να μην έφτανε αυτο, διεκδικουν και άλλα νησιά.

Πάρτε το χαμπάρι, ειναι δικαιωμα κάθε κράτους να κτυπήσει εναν εισβολέα που θα παραβιάσει τα συνορα. Οπως οι Τουρκοι κατέριψαν το Ρωσικο αεροσκάφος και ο Πουτιν το κατάπιε με μερικές κυρώσεις.

Την λουτσα οσο την χαϊδευεις ... μεγαλώνει. Ηταν καθηκον του να κάνει μια τέτοια δήλωση. Μη γινεστε επικινδυνοι. Εσεις κατοικειτε στην Αθηνα και δεν σας ενδιαφέρει άλλοι ομως κατοικουν εκει κοντα στα συνορα και θα τους πειραζε να σηκωθουν ενα πρωϊ και να δουν τον Τουρκο να κοβει βολτα με το οπλο στην πλατεια.


Εσύ λογικά θα ήθελες πόλεμο με την Τουρκία.
Πως δε το σκεφτήκαμε εμείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πάρτε το χαμπάρι, ειναι δικαιωμα κάθε κράτους να κτυπήσει εναν εισβολέα που θα παραβιάσει τα συνορα. Οπως οι Τουρκοι κατέριψαν το Ρωσικο αεροσκάφος και ο Πουτιν το κατάπιε με μερικές κυρώσεις.

:pardon: Αν σε παίρνει λες ότι θες. Αν ο εισβολέας είναι ένα στρατιωτικό μεγαθύριο όπως η Τουρκία συμβιβάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,817 μηνύματα.
:pardon: Αν σε παίρνει λες ότι θες. Αν ο εισβολέας είναι ένα στρατιωτικό μεγαθύριο όπως η Τουρκία συμβιβάζεσαι.

Ε αφου ειναι μεγαθυριο η Τουρκια να της δώσεις και το σπιτι σου. Και οτι σου ζητησει !

Γιατι οχι; πρέπει να συμβιβαστεις. Και οι Πέρσες τοτε ηταν 10πλάσιοι. Αλλα ευτυχως ο Θεμιστοκλης δεν σκεφτηκε έτσι. Τους στριμωξε στα στενα της Σαλαμινας και τους κατέστρεψε μια και έξω. Ευτυχως δηλαδη γιατι μπορει και να μην υπηρχε στη συνεχεια η ένδοξη αρχαια ελληνική ιστορια.

Εσύ λογικά θα ήθελες πόλεμο με την Τουρκία.
Πως δε το σκεφτήκαμε εμείς

Εσυ τι να σκεφτεις ρε σωτηρη.... οτι πει το κομμα σκέφτεσαι. Μηπως τους φέρνεις αντιρρηση και σε τιποτα ;

το έκανε τοτε ο Σημιτης και ο Πάγκαλος ηταν καλο τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εσυ τι να σκεφτεις ρε σωτηρη.... οτι πει το κομμα σκέφτεσαι. Μηπως τους φέρνεις αντιρρηση και σε τιποτα ;

το έκανε τοτε ο Σημιτης και ο Πάγκαλος ηταν καλο τέλος!


Αν έκανες πόλεμο τότε θα χανες τα πάντα

Άλλωστε για την νύχτα των Ιμίων πρωταγωνιστής έγραψε

"Δε μπορώ άλλο να συγκρατήσω την οργή μου. Επισημαίνω στον αρχηγό ότι παρά τις δικές μου επισημάνσεις και τις δικές του διαβεβαιώσεις οι Τούρκοι έκαναν την δουλειά τους κάτω από την μύτη του Ναυτικού".

Με άλλα λόγια φταίει ο Χρήστος Λυμπέρης

Πηγή: Πολιτική για μια δημιουργική Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,817 μηνύματα.
Αν έκανες πόλεμο τότε θα χανες τα πάντα

Άλλωστε για την νύχτα των Ιμίων πρωταγωνιστής έγραψε

"Δε μπορώ άλλο να συγκρατήσω την οργή μου. Επισημαίνω στον αρχηγό ότι παρά τις δικές μου επισημάνσεις και τις δικές του διαβεβαιώσεις οι Τούρκοι έκαναν την δουλειά τους κάτω από την μύτη του Ναυτικού".

Με άλλα λόγια φταίει ο Χρήστος Λυμπέρης

Πηγή: Πολιτική για μια δημιουργική Ελλάδα.


Το ελικοπτερο ποιος το έριξε ξέρεις ;
Ο Λυμπέρης ειχε δώσει αναφορά και περιμενε εντολές.

Εκτος και αν ήθελες να κινηθει μονος του και να τον κατηγορησουν μετά για προδοσια και στάση.



Δεν ξέρω τι ακριβως ειπε βεβαια , αλλα σιγουρα αναφορά πλοιων και θέσεων , ειμαστε έτοιμοι για κτύπημα. Προβειτε.

Μια-δυο προειδοποιήσεις στον ασυρματο να κατέβουν οι κομαντο απο τη βραχονησιδα ειδάλλως θα ληφθει ως επιθετική ενεργεια εναντια σε κυριαρχο κράτος και θα κτυπήσουμε. Έχετε λιγα λεπτά να αποχωρησετε απο την βραχονησιδα.


Η εντολή απο τον ΣΗμιτη δεν ηρθε ποτέ ... μαζέψαμε τις σημαιες και φυγαμε. Ο Πάγκαλος ηταν της λογικής οτι δεν θα οδηγηθούμε σε πολεμο για μια βραχονησιδα. Και το προβλημα μέχρι και σήμερα παραμενει ... γιατι δεν ειναι μονο η βραχονησιδα ειναι και άλλα. Και δεν ειναι σιγουρο οτι θα οδηγουμασταν σε πολεμο απο μια μικρης ίσως κλιμακας τοπική σύρραξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Ντέβιλ με έχεις μπερδέψει. Από τη μια λες οτι αν δεν είχες καλή δουλειά θα είχες φύγει από τη χώρα και από την άλλη είσαι έτοιμος να πολεμήσεις για τη χώρα. Τελικά αγαπάς την πατρίδα ή όχι; Γιατί αυτά τα δύο είναι αυτοαναιρούμενα ή έτσι μού φαίνονται εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,817 μηνύματα.
Ντέβιλ με έχεις μπερδέψει. Από τη μια λες οτι αν δεν είχες καλή δουλειά θα είχες φύγει από τη χώρα και από την άλλη είσαι έτοιμος να πολεμήσεις για τη χώρα. Τελικά αγαπάς την πατρίδα ή όχι; Γιατί αυτά τα δύο είναι αυτοαναιρούμενα ή έτσι μού φαίνονται εμένα.


Την άποψη μου λέω. Η οποια οπως έχω ξαναπει την θεωρω πολυ καλυτερη απο κάποιες άλλες διοτι τουλάχιστον έχει μια ξεκάθαρη θέση μέσα. Δεν έχει ουτε ειρωνιες ουτε κριτικές ουτε ποιος Καμενος ειναι κοτα λυράτη ουτε τιποτα. Ολοι κράζουν και κρινουν τους άλλους απο τον καναπέ. Αλλα δεν ξέρουν τους κινδυνους που κρυβει μια ηττοπαθής δήλωση η οποια μπορει να ληφθει υποψη και να παρερμηνευθει απο την απεναντι πλευρά ως παθητικοτητα και παραιτηση.

Ειναι αδιανοητο, επικινδυνο και απαράδεκτο σε μια τέτοια εποχη να λέει ο ένας τον άλλον κοτα. Η απειλη ειναι εξωτερική και ειναι κοινή οποτε χρειάζεται συνοχή. Προσωπικά συμφωνω με τις δηλώσεις αρχηγου ΓΕΕΘΑ και ΥΠΕΘΑ. Και θεωρω οτι ειναι πολύ κατάλληλες.



Οποιος δεν θέλει να αντιμετωπισει το προβλημα. Να παραιτηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Την άποψη μου λέω. Η οποια οπως έχω ξαναπει την θεωρω πολυ καλυτερη απο κάποιες άλλες διοτι τουλάχιστον έχει μια ξεκάθαρη θέση μέσα. Δεν έχει ουτε ειρωνιες ουτε κριτικές ουτε ποιος Καμενος ειναι κοτα λυράτη ουτε τιποτα. Ολοι κράζουν και κρινουν τους άλλους απο τον καναπέ. Αλλα δεν ξέρουν τους κινδυνους που κρυβει μια ηττοπαθής δήλωση η οποια μπορει να ληφθει υποψη και να παρερμηνευθει απο την απεναντι πλευρά ως παθητικοτητα και παραιτηση.

Ειναι αδιανοητο, επικινδυνο και απαράδεκτο σε μια τέτοια εποχη να λέει ο ένας τον άλλον κοτα. Η απειλη ειναι εξωτερική και ειναι κοινή οποτε χρειάζεται συνοχή. Προσωπικά συμφωνω με τις δηλώσεις αρχηγου ΓΕΕΘΑ και ΥΠΕΘΑ. Και θεωρω οτι ειναι πολύ κατάλληλες.

Οποιος δεν θέλει να αντιμετωπισει το προβλημα. Να παραιτηθει.
Μα δε σε κατηγόρησα οτι δε λες την άποψή σου. Αντιθέτως την άποψή σου ρωτάω. Αγαπάς την πατρίδα ή όχι; Γιατί οι απόψεις σου είναι λίγο διφορούμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,817 μηνύματα.
Μα δε σε κατηγόρησα οτι δε λες την άποψή σου. Αντιθέτως την άποψή σου ρωτάω. Αγαπάς την πατρίδα ή όχι; Γιατί οι απόψεις σου είναι λίγο διφορούμενες.


Την ρωτάς ή την αμφισβητεις; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Την ρωτάς ή την αμφισβητεις; :D
Απλά ρωτάω. Διατίθεσαι να πολεμήσεις για την πατρίδα αλλά λες οτι αν δεν είχες δουλειά θα είχες φύγει. Δε σού φαίνεται περίεργο;

Εγώ ούτε τρελαίνομαι για την πατρίδα ούτε να πολεμήσω γι' αυτήν θέλω φυσικά. Θέλω απλά να υπάρχει ειρήνη στον κόσμο και να έχω την ησυχία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το ελικοπτερο ποιος το έριξε ξέρεις ;

Η επίσιμη αιτία ήταν λόγω τεχνικού προβλήματος και πρέπει να την αποδεχτούμε.

Έστω ότι το έριξαν οι Τούρκοι. Μια πολεμική σύραξη χωρίς την έγκριση των ΗΠΑ για λόγου εγωισμού χωρίς να έχουμε κερίδσει θα ήταν καταστροφή. Να πολεμήσουμε για ποιο λόγο; Το αιγαίο μας ανήκει εκτός από τα νησιά που απέχουν 3 μίλια από την Τουρκία. Ευτυχώς είχαμε το Σημίτη και τον Πάγκαλος στις κατάλληλες θέσεις στη κατάλληλη στιγμή. Ο Α. Παπανδρέου που είχε ξεκουτιάνει λόγω ηλικίας ίσως έπαιρνε λάθος αποφάσεις.

Να θυμίσω στη ιστορία ότι όποτε δεν ακούμε τις μεγάλες δυνάμεις οδηγούμαστε σε εθνικές καταστροφές, με πρώτη και καλύτερη τη Μικρασιαστική καταστροφή και το Κυπριακό. Ο ελληνικός λαός τότε δεν ακολούθησε τον Βενιζέλο και τους Άγγλους και τη πλήρωσε. Όπως χάσαμε τη Μικρά Ασία τότε θα χάναμε και το Αιγαίο το 1996. Στην Κύπρο οι ενωτικοί (πλειοψηφία του λαού) θέλανε ενωση με την Ελλάδα κάνανε πραξικόπημα και η Τουρκία βρήκε αφορμή για την εισβολή. Η ένωση ήταν μεγάλο λάθος γιατί η σύσταση του Κυπριακού κράτους έγινε σε συμφωνια Βρετανίας, Ελλάδας, Τουκριας και την προυπόθεση να μην γίνει ένωση δίνοντας παράλληλα δικαιώματα στους Τουρκοκύπριους. Οι προυποθέσεις δεν ίσχυαν και ο Τούρκος βρήκε πρόφαση για την επίθεση. Να μαστε ευχαριστημένοι που δεν πήραν ολόκληρο το νησί.

Οι Τούρκοι θέλουν μια αφορμή για να μας χτυπήσουν. Αν τη δώσουμε τώρα χάσαμε. Η πλειοψηφία της στρατιωτικής δύναμης στην Ελλάδα είναι αριστερής νοοτροποίας και δεν πρόκειται να πολεμήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Απλά ρωτάω. Διατίθεσαι να πολεμήσεις για την πατρίδα αλλά λες οτι αν δεν είχες δουλειά θα είχες φύγει. Δε σού φαίνεται περίεργο;

Εγώ ούτε τρελαίνομαι για την πατρίδα ούτε να πολεμήσω γι' αυτήν θέλω φυσικά. Θέλω απλά να υπάρχει ειρήνη στον κόσμο και να έχω την ησυχία μου.


Αν θέλεις ειρήνη, πρέπει να είσαι πάντα έτοιμη για πόλεμο! Όλα τα υπόλοιπα δυστυχώς είναι για αιθεροβάμονες υποτελείς ρομαντικούς.
Πιάσε όποιο κεφάλαιο της ιστορίας πέσει στα χέρια σου και πες μου ποιός λαός απελευθερώθηκε ή δεν υποτάχθηκε δίχως πόλεμο. Λυπάμαι που το λέω, αλλά δεν ζούμε στην ιδανική πολιτεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Η πλειοψηφία της στρατιωτικής δύναμης στην Ελλάδα είναι αριστερής νοοτροποίας και δεν πρόκειται να πολεμήσει.

Το κάνεις να ακούγεται ως αρνητικό. Είναι καλό να είμαστε φιλοπόλεμοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Για ποιον πόλεμο μιλάτε;Πιστεύει κανείς από εδώ ότι θα γίνει πόλεμο με την Τουρκία;Απλά το κάνουν αυτο για να περνάνε μέτρα οι κυβερνήσεις και ο λαός να μην αντιδρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Για ποιον πόλεμο μιλάτε;Πιστεύει κανείς από εδώ ότι θα γίνει πόλεμο με την Τουρκία;Απλά το κάνουν αυτο για να περνάνε μέτρα οι κυβερνήσεις και ο λαός να μην αντιδρά.

Και αυτό το καταφέρνουν μέσα από εθνικιστικές φωνές, είμαστε Τούρκοι και οι κακοί Έλληνες πάνε να μας φάνε τα εδάφη μας και τούμπαλιν, αναστατώνουν τον κόσμο, κι αυτοί περνάνε την καλή ζωή. Γι' αυτό τα έθνη για μένα σπέρνουν τα μίση και το διχασμό. Ο σκεπτόμενος λαός δεν έχει θέμα με τους απλούς πολίτες, Τούρκους, Πολωνούς, Ρώσους, Αλβανούς κλπ. Αλλά οι κυβερνήσεις θέλουν να μας κρατούν διχασμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Και αυτό το καταφέρνουν μέσα από εθνικιστικές φωνές, είμαστε Τούρκοι και οι κακοί Έλληνες πάνε να μας φάνε τα εδάφη μας και τούμπαλιν, αναστατώνουν τον κόσμο, κι αυτοί περνάνε την καλή ζωή. Γι' αυτό τα έθνη για μένα σπέρνουν τα μίση και το διχασμό. Ο σκεπτόμενος λαός δεν έχει θέμα με τους απλούς πολίτες, Τούρκους, Πολωνούς, Ρώσους, Αλβανούς κλπ. Αλλά οι κυβερνήσεις θέλουν να μας κρατούν διχασμένους.


Himela σε αυτο έχεις απόλυτο δίκιο έχω πάει Κωνσταντινούπολη και οι άνθρωποι ήταν παρά πολύ φιλικοί!Επισης επειδή καταγωμαι από την Χιο κάθε χρόνο που πάει το 50% των τουριστών μας είναι Τούρκοι και μάλιστα είναι και οι τουρίστες που ξοδεύουν περισσότερο από ολους.Γενικα δεν φοβάμαι του Τούρκους αλλα περισσότερο τους Αλβανούς που θέλουν συνέχεια την βόρεια Ήπειρο δικιά τους.

Επίσης αυτά που λέει ο Καμένος είναι μπούρδες του αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το ελικοπτερο ποιος το έριξε ξέρεις ;
Ο Λυμπέρης ειχε δώσει αναφορά και περιμενε εντολές.

Εκτος και αν ήθελες να κινηθει μονος του και να τον κατηγορησουν μετά για προδοσια και στάση.



Δεν ξέρω τι ακριβως ειπε βεβαια , αλλα σιγουρα αναφορά πλοιων και θέσεων , ειμαστε έτοιμοι για κτύπημα. Προβειτε.

Μια-δυο προειδοποιήσεις στον ασυρματο να κατέβουν οι κομαντο απο τη βραχονησιδα ειδάλλως θα ληφθει ως επιθετική ενεργεια εναντια σε κυριαρχο κράτος και θα κτυπήσουμε. Έχετε λιγα λεπτά να αποχωρησετε απο την βραχονησιδα.


Η εντολή απο τον ΣΗμιτη δεν ηρθε ποτέ ... μαζέψαμε τις σημαιες και φυγαμε. Ο Πάγκαλος ηταν της λογικής οτι δεν θα οδηγηθούμε σε πολεμο για μια βραχονησιδα. Και το προβλημα μέχρι και σήμερα παραμενει ... γιατι δεν ειναι μονο η βραχονησιδα ειναι και άλλα. Και δεν ειναι σιγουρο οτι θα οδηγουμασταν σε πολεμο απο μια μικρης ίσως κλιμακας τοπική σύρραξη.

Τα Ιμια ειναι 2 βραχονησίδες και με εντολή του Ναυτικού το Ναυτικό ήταν μόνο στη μια βραχονησίδα. Έτσι στην άλλη πήγαν οι Τούρκοι.
Για αυτό φταίει το ναυτικό όχι ο Σημίτης.
Δεν είχαμε φύλαξη εξαιτίας του ναυτικού και φταίει ο Σημίτης;

Himela σε αυτο έχεις απόλυτο δίκιο έχω πάει Κωνσταντινούπολη και οι άνθρωποι ήταν παρά πολύ φιλικοί!Επισης επειδή καταγωμαι από την Χιο κάθε χρόνο που πάει το 50% των τουριστών μας είναι Τούρκοι και μάλιστα είναι και οι τουρίστες που ξοδεύουν περισσότερο από ολους.Γενικα δεν φοβάμαι του Τούρκους αλλα περισσότερο τους Αλβανούς που θέλουν συνέχεια την βόρεια Ήπειρο δικιά τους.

Επίσης αυτά που λέει ο Καμένος είναι μπούρδες του αιώνα.

Καλά ο Καμμένος πετάει στεφάνι απο τα 1000 μέτρα.
Τα Ιμία 2 είναι χειρότερα από τα Ιμία 1 γιατί τα Ιμία 2 τα ξέρουμε τα Ιμία 1 ήταν πολύ έκτακτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top