[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.
Και το QE καλό είναι, ... αλλά.
O Roubini για παράδειγμα, προτείνει helicopter money, που σε αντίθεση με το QE, έχει άμεσο αντίκτυπο στα νοικοκυριά.

Δε νομίζω ότι θα βοηθήσει σκέτο από μόνο του. Δημιουργείται κενό χωρίς λόγο και δεν ξέρεις αν και πως θα τα ξοδέψουν. Πληθωρίζεις χωρίς λόγο.

Δεν ξέρω τι θα έκανα εγω αν ήμουν στη θέση τους, αλλά ομολογώ ότι θα γλυκοκοιτάξω πολύ να κάνω επιχείρηση εαν υπάρξουν μετά την κρίση ευνοικά δάνεια ή εξαιρετικά χαμηλά επιτόκια ή ευρωπαικές χρηματοδοτήσεις. Πιστεύω ότι εκεί θα έπρεπε να κινηθεί το θέμα ή σε μια διαγραφή χρέους (επισφάλεια είναι ούτως ή άλλως εως γραμμένη ζημία μη σου πω)

ΥΓ: Αλλά αυτοί είναι ικανοί να πεθάνουν την Ευρώπη σε μια σοσιαλιστική δοκιμή του Universal Income με μια άμεση εκταμίευση-φιλοδώρημα αντί να μειώσουν τις ροές. 100 χρονάκια, 100 χρονάκια, τα λεφτά μας να πάρουμε σου λέει πίσω. Άντε μην αρχίσω τώρα...
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι θα βοηθήσει σκέτο από μόνο του. Δημιουργείται κενό χωρίς λόγο και δεν ξέρεις αν και πως θα τα ξοδέψουν. Πληθωρίζεις χωρίς λόγο.

Δεν ξέρω τι θα έκανα εγω αν ήμουν στη θέση τους, αλλά ομολογώ ότι θα γλυκοκοιτάξω πολύ να κάνω επιχείρηση εαν υπάρξουν μετά την κρίση ευνοικά δάνεια ή εξαιρετικά χαμηλά επιτόκια ή ευρωπαικές χρηματοδοτήσεις. Πιστεύω ότι εκεί θα έπρεπε να κινηθεί το θέμα ή σε μια διαγραφή χρέους (επισφάλεια είναι ούτως ή άλλως εως γραμμένη ζημία μη σου πω)
Σε καθε κρίση, δημιουργούνται ευκαιρίες. Να προσπαθείς να ενημερώνεσαι γιατί ποτέ δεν ξερεις τι θα κάτσει.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι θα βοηθήσει σκέτο από μόνο του. Δημιουργείται κενό χωρίς λόγο και δεν ξέρεις αν και πως θα τα ξοδέψουν. Πληθωρίζεις χωρίς λόγο.

Δεν ξέρω τι θα έκανα εγω αν ήμουν στη θέση τους, αλλά ομολογώ ότι θα γλυκοκοιτάξω πολύ να κάνω επιχείρηση εαν υπάρξουν μετά την κρίση ευνοικά δάνεια ή εξαιρετικά χαμηλά επιτόκια ή ευρωπαικές χρηματοδοτήσεις. Πιστεύω ότι εκεί θα έπρεπε να κινηθεί το θέμα ή σε μια διαγραφή χρέους (επισφάλεια είναι ούτως ή άλλως εως γραμμένη ζημία μη σου πω)
Το λέω κυρίως για τον jj, αλλά και το QE δημιουργεί χρήμα, διαφέρουν ως προς τον μηχανισμό.
Τα δύο μέτρα διαφέρουν αρκετά, και οι επιπτώσεις τους στηρίζονται στις υποθέσεις που θα κάνεις. Πχ, η υπόθεση ότι το helicopter money είναι inflationary στηρίζεται στο ότι θα ξοδευτεί άμεσα (ακόμη και τότε βέβαια δεν είναι σίγουρο, γιατί εξαρτώνται και οι πηγές). Εμένα το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρεις ότι θα ξοδευτεί in the first place. (Φυσικά, αν δεν ξοδευτεί, δεν ανησυχείς για hyperinflation). Αλλά στο ότι είναι ένα progressive και άμεσο μέτρο, σε αυτό το Roubini έχει απόλυτο δίκιο.
Πότε θα δεις τα οφέλη από το QE? Το concept του helicopter στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι να έχεις μία σχετικά μικρή recession και από το 2021 να ξεκινήσεις καλύτερα. Δε θα το έκανα discount τόσο απλά, στη συγκεκριμένη περίπτωση, επειδή "μάλλον πληθωρισμός".
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Eileen μιας και το έχεις ψάξει.

Η αγορά χτυπιέται κυρίως μέσω τον επιχειρήσεων. Βγάζουν ζημιές οι επιχειρήσεις, δεν μπορούν να δανειστούν, χρωστάνε, κλείνουν, απολυόυν, ανεβαίνει η ανεργία, πέφτει το χρήμα στην αγορά.

Πως ακριβώς βοηθάει το helicopter money την αγορά; Αφού απευθύνεται προς καταναλωτές, αλλά δεν σώζει τις χρεωκοπίες.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Το λέω κυρίως για τον jj, αλλά και το QE δημιουργεί χρήμα, διαφέρουν ως προς τον μηχανισμό.
Τα δύο μέτρα διαφέρουν αρκετά, και οι επιπτώσεις τους στηρίζονται στις υποθέσεις που θα κάνεις. Πχ, η υπόθεση ότι το helicopter money είναι inflationary στηρίζεται στο ότι θα ξοδευτεί άμεσα (ακόμη και τότε βέβαια δεν είναι σίγουρο, γιατί εξαρτώνται και οι πηγές). Εμένα το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρεις ότι θα ξοδευτεί in the first place. (Φυσικά, αν δεν ξοδευτεί, δεν ανησυχείς για hyperinflation). Αλλά στο ότι είναι ένα progressive και άμεσο μέτρο, σε αυτό το Roubini έχει απόλυτο δίκιο.
Πότε θα δεις τα οφέλη από το QE? Το concept του helicopter στην συγκεκριμένη περίπτωση, είναι να έχεις μία σχετικά μικρή recession και από το 2021 να ξεκινήσεις καλύτερα. Δε θα το έκανα discount τόσο απλά, στη συγκεκριμένη περίπτωση, επειδή "μάλλον πληθωρισμός".
Ξέρω ότι και το QE δημιουργεί χρήμα, αλλά το χρήμα που δημιουργεί έχει αντίκρυσμα (ομόλογα), ενώ στην περίπτωση του helicopter money, είτε εκτυπώσεις λεφτά με εκτυπωτή, είτε τα πάρεις από το κράτος/τις τράπεζες, το ίδιο θα είναι (το λέω χοντρά :P).

Με την κατάσταση που επικρατεί είναι δεδομένη η ύφεση. Το στοίχημα για τις χώρες και τις οικονομίες τους είναι να πέσουν στα μαλακά και να διασφαλίσουν ότι η αγορά θα ομαλοποιηθεί σε βάθος χρόνου. Στην περίπτωση της Ευρώπης, η Ιταλία πλέον είναι καμένο χαρτί και ούτε καν το QE ή οποιοδήποτε άλλο μέτρο δεν θα μπορεί να τη σώσει. Το καλό είναι ότι επειδή ο κορωνοϊός έχει πλήξει σχεδόν κάθε οικονομία, θα είναι πιο εύκολη η απόφαση για ένα ενδεχόμενο κούρεμα χρεών ή περισσότερες ενέσεις ρευστότητας στην αγορά.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εχτές μπήκαμε στην QE
Η Ελλάδα παίρνει το 1% του Ευρωπαϊκού ΑΕΠ
Ποσό μεγάλο αν σκεφτεί κανείς 10 χρόνια κρίσης και νέα κρίση λόγο #covid19gr
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
10 δις. έχει δώσει ο Κούλης αβέρτα χωρίς σχεδιασμό από τα 37 δις που κλεγότανε και κατηγορούσε τον ΣΥΡΙΖΑ. Αν δεν τα είχαμε αυτά, τώρα πόσο μπούλ@ θα είχε πάρει ο Κούλης και το τιμ με τους εξέκιουτιβ ντιρεκτορς;
10 δις έδωσε η Ε.Ε. όχι ο Κουλής. Αυτός τα πέταξε σε άτομα που ούτε οικονομικά πρόβλημα έχουν, ούτε επηρεάζονται από την κρίση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.
Εχτές μπήκαμε στην QE
Η Ελλάδα παίρνει το 1% του Ευρωπαϊκού ΑΕΠ
Ποσό μεγάλο αν σκεφτεί κανείς 10 χρόνια κρίσης και νέα κρίση λόγο #covid19gr


ΤΣΗΑΡΖ!

 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
10 δις έδωσε η Ε.Ε. όχι ο Κουλής. Αυτός τα πέταξε σε άτομα που ούτε οικονομικά πρόβλημα έχουν, ούτε επηρεάζονται από την κρίση.
Ta έδωσε σε πολλούς, είναι ίση η 1η φορά που συμφωνώ με ένα επίδομα.
Βέβαια πρέπει να γίνουν πολλές ιδιωτικοποιήσεις μετά στο Δημόσιο για να πέσει και χρήμα στην αγορά και να μην φτάσει η φορολογία στο θεο (με είσοδο πάλι 10€ στα νοσοκομεία όχι 5€)

Όχι, εγώ λέω είμαι Συριζαίους με υπερηφάνεια. Απορώ εσείς πως βγαίνετε και λέτε ότι είστε νδμοκρατες, δηλαδή σε ένα κόμμα που κατέστρεψε την πατρίδα μας
Δες με τι κυβερνούσες και άσε τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ
Δεν ντρέπεστε ρε να κάνετε πολιτική πάνω στα θύματα στο μάτι; Έχει εξηγηθεί νομίζω τι έγινε εκεί και πρέπει να διερευνηθεί και ο ρόλος του αρχηγού της πυροσβεστικής που η ΝΔ αναβάθμισε. Ο κυβέρνηση κουλη άργησε πολύ να επιβάλει μέτρα στη χώρα, από την πρώτη μέρα που εμφανίστηκε κρούσμα στην Ιταλία ο ΣΥΡΙΖΑ φώναζε να κλείσουν τα σύνορα με Ιταλία. Αλλά αυτοί το έκαναν μετά από 2 εβδομάδες χωρίς κανέναν έλεγχο στα αεροδρόμια(κυριολεκτικά). Να λέτε πάλι καλά που αφησε Τσιπρας 37 δις και έχετε να επιβιώσετε ελλεηνες (ναι ξέρω ήταν αποτέλεσμα φορολογίας αλλά ίδια φορολογία είχατε και από 10-15 και το ταμείο έγραφε απόλυτο 0)
Ο Συριζα δεν εκανε με παιδάκια που πεινάνε;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Οσοι χτυπιεστε με το QE, ξεχνατε μια σημαντικη λεπτομερεια: τι κόστος έχει αυτο το χρημα που θα μοιραστει?
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Eileen μιας και το έχεις ψάξει.

Η αγορά χτυπιέται κυρίως μέσω τον επιχειρήσεων. Βγάζουν ζημιές οι επιχειρήσεις, δεν μπορούν να δανειστούν, χρωστάνε, κλείνουν, απολυόυν, ανεβαίνει η ανεργία, πέφτει το χρήμα στην αγορά.

Πως ακριβώς βοηθάει το helicopter money την αγορά; Αφού απευθύνεται προς καταναλωτές, αλλά δεν σώζει τις χρεωκοπίες.
Νόμιζα το εξήγησα παραπάνω, και μου φαίνεται πως και το βίντεο που παρέθεσα είναι αρκετά κατανοητό.
Η ουσία του helicopter είναι ότι άμεσα (και όχι σε Χ μήνες, ΑΦΟΥ σχεδιάσουν οι τράπεζες τα νέα δάνεια) θα δοθούν χρήματα στην οικονομία, και θα μπορέσουν να στηριχτούν οι κλάδοι που πλήττονται σημαντικά από την κρίση. Αρκεί να σκεφτούμε πως το ιδιάζον της κρίσης λόγω covid είναι ότι πλήττονται πολύ συγκεκριμένοι κλάδοι, ενώ κάποιοι συνεχίζουν και δουλεύουν κανονικά και "στηρίζουν" την οικονομία. To helicopter money λοιπόν, θέλει να στηρίξει εισοδηματικά τους πληγέντες εργαζομένους και να σιγουρέψει πως στην πρώτη δυνατή ευκαιρία αυτοί θα καταναλώσουν άμεσα. Αυτή η κατανάλωση λένε ότι θα βοηθήσει τις επιχειρήσεις.
Το μεγάλο επιχείρημα υπέρ του είναι ότι για αυτόν που το ξοδεύει δεν είναι χρέος, επομένως είναι πιο αποτελεσματικό στην τόνωση της ζήτησης. Το QE είναι χρέος, επομένως θα αντιμετωπιστεί και με την ανάλογη επιφυλακτικότητα.
Δεν λέω ότι το QE είναι κακό, λέω ότι τα αποτελέσματα στην οικονομία θα φανούν πολύ αργότερα από ό,τι χρειαζόμαστε. Αυτοί που στηρίζουν το helicopter money (δηλαδή οι αναλυτές της ΚΤ της Ιαπωνίας μεταξύ άλλων, που σκέφτονται να το εφαρμόσουν μελλοντικά) προσπαθούν να "μαζέψουν" την ύφεση όσο είναι νωρίς, έτσι ώστε να μην ξεφύγει από τον έλεγχο.
Στην πραγματικότητα, η όποια εφαρμογή του δεν είναι τόσο απλή (όπως νομίζω ο jj έγραψε). Οι αναλυτές που το υποστηρίζουν, πρακτικά λένε ότι θα πρόκειται για έκδοση ομολόγου με 0% on perpetuity για να είναι οκ και το τεχνικό κομμάτι του ισολογισμού της τράπεζας.
Η δική μου γνώμη είναι ότι θα ήταν προτιμότερο να έχουμε μία μίξη των δύο μέτρων. Μην τα δίνεις όλα σε QE, δώσε λίγα και σε helicopter money. Μην δώσεις σε όλους χρήμα, δώσε σε εργαζομένους κλάδων που χτυπήθηκαν περισσότερο από αυτή την κρίση.

Ειδικά για χώρες όπως η Γερμανία, που ο δανεισμός είναι ήδη φθηνός, πόση διαφορά νομίζετε ότι θα κάνει;

edit: Θα το γράψω και αυτό, γιατί όχι; Ο κυριότερος λόγος που το helicopter money έχει δεχθεί πυρά, είναι γιατί από την στιγμή που μπαίνεις στην σχολή μέχρι την στιγμή που βγαίνεις, σου πιπιλάνε ότι "No free lunch!".Επομένως τους κάθεται άσχημα να δώσεις "free lunch" με αυτό τον τρόπο. Όταν όμως αυτό το free lunch το παίρνουν οι τράπεζες για να διορθώσουν τα έκτροπά τους, τότε δεν ενοχλεί πολύ.
edit 2: που αν βέβαια αποτύχει, μόνο free lunch δεν είναι γιατί το πληρώνεις ως μελλοντική φορολόγηση, αλλά οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,035 μηνύματα.
edit: Θα το γράψω και αυτό, γιατί όχι; Ο κυριότερος λόγος που το helicopter money έχει δεχθεί πυρά, είναι γιατί από την στιγμή που μπαίνεις στην σχολή μέχρι την στιγμή που βγαίνεις, σου πιπιλάνε ότι "No free lunch!".Επομένως τους κάθεται άσχημα να δώσεις "free lunch" με αυτό τον τρόπο. Όταν όμως αυτό το free lunch το παίρνουν οι τράπεζες για να διορθώσουν τα έκτροπά τους, τότε δεν ενοχλεί πολύ.

Α, ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος που μου τη δίνουν οι αστείοι που δίνουν handouts στα φιλόπτωχα τοκογλυφικά ιδρύματα.

Και τα δυο έχουν τα προβλήματά τους. Στο ένα ξελασπώνεις τον κλέφτη, στο άλλο χαιδεύεις το κεφάλι σε κάποιον που θέλει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
edit: Θα το γράψω και αυτό, γιατί όχι; Ο κυριότερος λόγος που το helicopter money έχει δεχθεί πυρά, είναι γιατί από την στιγμή που μπαίνεις στην σχολή μέχρι την στιγμή που βγαίνεις, σου πιπιλάνε ότι "No free lunch!".Επομένως τους κάθεται άσχημα να δώσεις "free lunch" με αυτό τον τρόπο. Όταν όμως αυτό το free lunch το παίρνουν οι τράπεζες για να διορθώσουν τα έκτροπά τους, τότε δεν ενοχλεί πολύ.
edit 2: που αν βέβαια αποτύχει, μόνο free lunch δεν είναι γιατί το πληρώνεις ως μελλοντική φορολόγηση, αλλά οκ.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top