[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι, δεν εχω σκεφτεί κάτι μέχρι στιγμής σε πλήρη έκταση. Επίτρεψέ μου να επιφυλαχθώ και να απαντήσω άλλη στιγμή που θα έχω σχηματίσει κάτι καλύτερα.



Και τότε γιατί στην ιδιωτική οικονομία πχ κινητή τηλεφωνία που ειναι στα χέρια αποκλειστικά ιδιωτών, δεν έχει περάσει κάτι στα δικά μου χέρια αλλά η Rewheel για παράδειγμα έβγαλε πρόσφατα μελέτες επι μελετών ότι μας έχουν βάλει κωλόχερο με την ανεξάρτητη ΕΕΤΤ να μην κάνει τίποτα;

Γιατί στις τράπεζες που ο πατέρας μου πάει στο ΑΤΜ και κανει ολη τη δουλειά με τα δικά του χέρια παίρνουν προμήθεια 1.20 ή όσο παίρνουν, ενώ στο ebanking μου τσιμπάνε 20 λεπτά ανα λογαριασμό ΔΕΗ και κάθε 5 χρόνια μια πεντάρα για ανανέωση καρτών στις οποίες πέφτει και συνδρομή;

Που ακριβώς είναι το έργο του τραπεζίτη σε αυτή τη συναλλαγή; Ποιό είναι το αντίκρυσμα της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και η αξιοπιστία του όταν σε δανειοδοτούν με 10%+; Ούτε οι τραπεζίτες, οι πιο πονηροί όλων δεν εμπιστεύονται τον ιδιώτη στην Ελλάδα για να κοπανάνε τετοια επιτόκια.

Και γιατί αφου υπάρχει ιδιωτικός τομέας δεν μπορώ να πάρω κι εγω χρηματοδότηση αν ανοίξω ενα μπλογκ ή δεν μπορώ να προσληφθώ γιατί μου τρώει τη θέση η ανιψούλα του βουλευτή ή του αφεντικού;

Είσαι σίγουρος ότι μια στρεβλή δομή πρέπει να αντιμετωπιστεί με δήθεν κανονικοποιημένες θεωρίες;

Τα παραδείγματα εκεί είναι. Γιατί υπάρχουν αυτά;

Οι εταιρίες κινητής είναι καρτέλ. Είναι high bar entry αγορές μέσα σε μια κρατικά υπερυθμισμενη αγορά. Τέτοια καρτέλ σε ελεύθερη αγορά συνήθως αντιμετωπιζονται με market disruption και μπορεί να καταρρεύσουν εν μι νυκτί. Αυτό προϋποθέτει φυσικά η αγορά να είναι ελεύθερη ώστε οι μικροί και νέοι να μπορούν να πειραματίστουν.

Τα ΑΤΜ είναι περιουσία της τράπεζας το ίδιο και το e-banking. Αν δεν γουστάρεις το σύστημα και έχεις καλύτερο τρόπο να πληρώνουμε ΔΕΗ χωρίς κόστος ηλεκτρονικά έλα να τον φτιάξουμε.

Τα επιτόκια δανεισμού έχουν κα να κάνουν με πάρα πολλούς παράγοντες. Δεν ξέρω τι απάντηση θες. Υπάρχει και το crowd funding Αν θες να μαζέψεις κεφάλαιο για το blog σου. Το δοκίμασες;

Μιλάς για στρεβλη δομή αλλά εξετάζεις γιατί είναι στρεβλη; Αν ο Έλληνας είναι λαμογιο συντεχνιακος πως ρε φίλε μας βοηθά η ρύθμιση από το κρατος; Εσύ θα είσαι ο ρυθμιστής στην κρατικη θέση η ο φταγκατος συντεχνιακος. Η ελεύθερη αγορά είναι πάντα προς όφελος του νέου. Η επιβολή πάντα υπέρ του status quo. Μην γκρινιάζεις λοιπόν για την κατάσταση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Γιατι ειναι το ιδιο ανεξέλεγκτες. Υπαρχει μετρητης; Πιο δυσκολο ειναι να λες το ιδιο απο το να λες περισσότερο η λιγοτερο. Στον ιδιωτη μπορεις να αντιδρασεις προτιμωντας καποιον αλλο. Στο κρατος πως θα αντισταθεις;

Δεν μπορείς να αντισταθείς στο κράτος με κανέναν τρόπο; Το brain drain τι είναι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι εταιρίες κινητής είναι καρτέλ. Είναι high bar entry αγορές μέσα σε μια κρατικά υπερυθμισμενη αγορά. Τέτοια καρτέλ σε ελεύθερη αγορά συνήθως αντιμετωπιζονται με market disruption και μπορεί να καταρρεύσουν εν μι νυκτί. Αυτό προϋποθέτει φυσικά η αγορά να είναι ελεύθερη ώστε οι μικροί και νέοι να μπορούν να πειραματίστουν.

Έχεις κάνει πιο ενδελεχεις μελέτες από μένα επί του θέματος; Θα ήθελες να τις μοιραστείς μαζί μου;

Τα ΑΤΜ είναι περιουσία της τράπεζας το ίδιο και το e-banking. Αν δεν γουστάρεις το σύστημα και έχεις καλύτερο τρόπο να πληρώνουμε ΔΕΗ χωρίς κόστος ηλεκτρονικά έλα να τον φτιάξουμε.

Τα επιτόκια δανεισμού έχουν κα να κάνουν με πάρα πολλούς παράγοντες. Δεν ξέρω τι απάντηση θες. Υπάρχει και το crowd funding Αν θες να μαζέψεις κεφάλαιο για το blog σου. Το δοκίμασες;

Μιλάς για στρεβλη δομή αλλά εξετάζεις γιατί είναι στρεβλη; Αν ο Έλληνας είναι λαμογιο συντεχνιακος πως ρε φίλε μας βοηθά η ρύθμιση από το κρατος; Εσύ θα είσαι ο ρυθμιστής στην κρατικη θέση η ο φταγκατος συντεχνιακος. Η ελεύθερη αγορά είναι πάντα προς όφελος του νέου. Η επιβολή πάντα υπέρ του status quo. Μην γκρινιάζεις λοιπόν για την κατάσταση.

Εχεις μια απάντηση για όλα. Τη φράση "δεν ξέρω" δειλά δειλά τη χρησιμοποίησες. Ισως θα έπρεπε να τη χρησιμοποιείς περισσότερο κι εσυ και άλλοι εδω μέσα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Α εννοείς την ελεύθερη αγορά της μετανάστευσης;

Δεν το ήξερα οτι οι άνθρωποι ήταν εμπορεύματα, αλλά αν αυτό το ρούχο προτιμάς να φορέσεις σε μια κατάσταση που προυπήρχε της ελεύθερης μετακίνησης στην ΕΕ, οκ. Ότι βολεύει τη συλλογιστική σου, αλλά να ξέρεις, δε γίνεται διάλογος έτσι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Δεν μπορείς να αντισταθείς στο κράτος με κανέναν τρόπο; Το brain drain τι είναι;
Εκτος απο το οτι στα πρωην κομμουνιστικα κρατη ηταν πολυ δυσκολο να συμβει, ειναι αρκετα δυσκολο να παρεις την αποφαση να μεταναστευσεις.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Εκτος απο το οτι στα πρωην κομμουνιστικα κρατη ηταν πολυ δυσκολο, ειναι αρκετα δυσκολο να παρεις την αποφαση να μεταναστευσεις.

Ισχύουν και τα δυο που λες. Όμως μη το παίρνεις περιοριστικά στο brain drain, θέλω να σου δείξω ότι πολλές φορές μιλάμε για ένα νόμισμα με δυο όψεις, ιδιωτική και δημόσια ασυδοσία, δυσκολία και λύσεις.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν το ήξερα οτι οι άνθρωποι ήταν εμπορεύματα, αλλά αν αυτό το ρούχο προτιμάς να φορέσεις σε μια κατάσταση που προυπήρχε της ελεύθερης μετακίνησης στην ΕΕ, οκ. Ότι βολεύει τη συλλογιστική σου, αλλά να ξέρεις, δε γίνεται διάλογος έτσι. Αν σου πει το κράτος δεν πας πουθενά απαγοευονται οι μετακινήσεις (βλέπε covid) αυτό δεν είναι το ίδιο με το να προστατεύει ένα καρτέλ υπέρυθμίζοντας την αγορά;

Seriously? Οι ικανότητες σου δεν είναι εμπορευσιμο αγαθό; Όταν λες δεν γουστάρω την Ελλάδα και πάω Γερμανία δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το να λες δεν γουστάρω cosmote πάω Vodafone?
Αν σου πει το κράτος δεν πας πουθενά απαγοευονται οι μετακινήσεις (βλέπε covid) αυτό δεν είναι το ίδιο με το να προστατεύει ένα καρτέλ υπέρυθμίζοντας την αγορά;
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Ισχύουν και τα δυο που λες. Όμως μη το παίρνεις περιοριστικά στο brain drain, θέλω να σου δείξω ότι πολλές φορές μιλάμε για ένα νόμισμα με δυο όψεις, ιδιωτική και δημόσια ασυδοσία, δυσκολία και λύσεις.
Τουλάχιστον οι ιδιωτες σου προσφερουν μεγαλύτερη ποικιλια, και προσαρμόζονται περισσοτερο στις αξιολογησεις του πελατη. Ειναι πιο ευελικτοι και πιο ανταγωνιστικοι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Άρα ο άνθρωπος είναι μόνο οι ικανότητές του; Γιατί αυτό υποστηρίζεις, είτε το καταλαβαίνεις, είτε όχι.

Όταν στα σκάει ο καπιταλισμός και μπερδεύεις την ελεύθερη βούληση με την ελεύθερη ροή των assets ή human capital (έτσι λένε τα HR το προσωπικό, όχι personnel)
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όταν στα σκάει ο καπιταλισμός και μπερδεύεις την ελεύθερη βούληση με την ελεύθερη ροή των assets ή human capital (έτσι λένε τα HR το προσωπικό, όχι personnel)
Και στη μεγεθυνση έτσι το λένε γιατί μπορείς να το αντιμετωπίσεις με μαθητικούς όρους σαν ροή και επομένως να το αποφασίσεις πώς και αν θα επενδύσεις σε αυτό. Very nice models. :redface:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Και στα γαλλικα παντως λεμε le personnel = το προσωπικο αλλα directeur de ressources humaines = διευθυντης ανθρωπινων πορων.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Και στη μεγεθυνση έτσι το λένε γιατί μπορείς να το αντιμετωπίσεις με μαθητικούς όρους σαν ροή και επομένως να το αποφασίσεις πώς και αν θα επενδύσεις σε αυτό. Very nice models. :redface:

Talk to me dirty, you naughty economist. :bleh:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
ενώ παράλληλα κοιτάμε ποια δουλειά μας δίνει τα περισσότερα χρήματα, έχει το καλύτερο περιβάλλον και τα περισσότερα benefits
Ποιος σου ειπε οτι οι αριστεροι δεν ειναι υλιστες. Τον κρατισμο τους τον γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια αν ειναι να περναν καλυτερα και να βγαζουν περισσοτερα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Μάλιστα... Γκρινιάζουμε που οι εταιρίες και οι εργοδότες μας αντιμετωπίζουν ως κεφάλαιο και προσπαθούν να αυξήσουν το κέρδος τους, ενώ παράλληλα κοιτάμε ποια δουλειά μας δίνει τα περισσότερα χρήματα, έχει το καλύτερο περιβάλλον και τα περισσότερα benefits και την κάνουμε όταν δούμε ότι το πλοίο βυθίζεται. Cognitive dissonance η εγω απλα είμαι χαζός;

Δηλαδή για να καταλάβω, ζητάς ηθική πίστη του εργαζόμενου εν μέσω εργασιακής ανασφάλειας που δεν την τροφοδοτεί ο ίδιος ο εργαζόμενος αλλά οι εταιρείες (και το κράτος), ενω από την άλλη απαλλάσσεις τον εργοδότη που μετράει και το γάιδαρο στα δόντια ενώ ήξερε εξ αρχής ότι το σωστό επιχειρείν έχει ρίσκο και επενδύσεις.

Κι ακόμα χειρότερα δείχνεις να εξισώνεις τις δυο αυτές καταστάσεις ως ίσα βάρη πάνω στην ίδια ζυγαριά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
ΑΣΕΠ: Χιλιάδες προσλήψεις μέσα στο καλοκαίρι σε υπουργεία, φορείς και δήμους

θα ήθελα κάτι σε εκατομμύρια προσλήψεις...τι ωραίος σανός με το κιλό μοιράζεται :tongue:


Τρισεκατομμύρια προσλήψεις

1 ΠΕ Μηχανικών στο υπουργείο ΜΠΛΑΜΠΛΑ
1 ΠΕ Μηχανικών στο υπουργείο ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ
1 ΔΕ Δοιηκιτικού από κει που τελείωσε το 8μηνο του βύσματος στο Δήμο
1 ΔΕ Υδραυλικών στην Τράπεζα ΧΨΖ

και πεντακόσιες τρισεκατομμύρια θέσεις για ΥΕ καθαρίστριες σε ολη τη χώρα για 2μηνα χωρίς προϋπηρεσία ΤΡΕΧΤΕ*



*αλλά με 1 χρόνο προϋπηρεσία σε ανάλογη θέση για να διοριστούν οι συμβασιούχες που τελείωσε το περασμένο 2μηνάκι τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μάλιστα... Γκρινιάζουμε που οι εταιρίες και οι εργοδότες μας αντιμετωπίζουν ως κεφάλαιο και προσπαθούν να αυξήσουν το κέρδος τους, ενώ παράλληλα κοιτάμε ποια δουλειά μας δίνει τα περισσότερα χρήματα, έχει το καλύτερο περιβάλλον και τα περισσότερα benefits και την κάνουμε όταν δούμε ότι το πλοίο βυθίζεται. Cognitive dissonance η εγω απλα είμαι χαζός;
Όχι μαν, όταν έρχεται πολυεθνική και προσλαμβάνει νέους με καλές σπουδές και μάστερ και τους πληρώνει με τον βασικό μισθό επ' αόριστον, δεν τους αντιμετωπίζει σαν κεφάλαιο. Στο κεφάλαιο επενδύεις και αυτό για τον άνθρωπο σημαίνει να αισθάνεται ασφαλής και χαρούμενος με την εργασία του (πρώτον) και να του δίνεις κίνητρα και διευκολύνσεις για να επιμορφώνεται (δεύτερον). Οπότε cognitive dissonance δεν είναι =)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Όχι μαν, όταν έρχεται πολυεθνική και προσλαμβάνει νέους με καλές σπουδές και μάστερ και τους πληρώνει με τον βασικό μισθό επ' αόριστον, δεν τους αντιμετωπίζει σαν κεφάλαιο. Στο κεφάλαιο επενδύεις και αυτό για τον άνθρωπο σημαίνει να αισθάνεται ασφαλής και χαρούμενος με την εργασία του (πρώτον) και να του δίνεις κίνητρα και διευκολύνσεις για να επιμορφώνεται (δεύτερον). Οπότε cognitive dissonance δεν είναι =)

Έχω φτάσει στην ξεφτιλα να παρακαλέσω πολυεθνική να με πάρει τσάμπα και να με εκπαιδευσει εκει όπου θεωρεί ότι έχω κενά (και ξέρεις το βιογραφικό μου πάνω κάτω οτι είναι τοπ)

Και τι μου λέει; Δεν τα κάνουμε εμείς αυτα εδω αλλά πήγαινε κάπου αλλού να δουλέψεις 3 μηνες τσάμπα. Να μην πληρώσουν τους ζητάς για να επενδύσουν να σου μάθουν τα πράγματα ίσα ίσα να ρολλάρεις και περιμένουν να χει φάει άλλος το αγγούρι μαζί σου πρώτα και να σε πάρουν μετά αυτοί έτοιμο για στράγγιγμα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top