[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Βρε οκει συζήτηση είναι, θα πάει και παραπέρα(αν και αυτό ΠΑΡΑπήγε και χάθηκε τελείως το νόημα), αλλά μην μας λέει ότι είναι και σχετική. Θα τρελαθούμε τελείως;

Ναι οκ σ αυτο έχεις δίκιο. Βασίλης είναι αυτός, κι εγω τονε κόντραρα αλλά σιγά σιγά κατάλαβα οτι είναι άκακος. Λέει τα δικά του, εσυ θα είσαι "ναι Βασίλη μου πετάει ο γάιδαρος" :jester:
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει πως ήταν η Γερμανία του 1920 ; Ο Φύρερ έσωσε την οικονομία της Γερμανίας και σε δύο χρόνια εξουσίας την έκανε ξανά παγκόσμια οικονομική ηγέτιδα δύναμη με κρατικές επενδύσεις και σιγανή κολλεκτιβοποίηση ( όχι άγαρμπα όπως το κομμουνιστικό καθεστώς ) .
Απο περιεργεια, πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις διαβάσει πως ήταν η Γερμανία του 1920 ; Ο Φύρερ έσωσε την οικονομία της Γερμανίας και σε δύο χρόνια εξουσίας την έκανε ξανά παγκόσμια οικονομική ηγέτιδα δύναμη με κρατικές επενδύσεις και σιγανή κολλεκτιβοποίηση ( όχι άγαρμπα όπως το κομμουνιστικό καθεστώς ) . Σίγουρα έκανε και λάθη ποτέ δεν τον παρουσίασα ως τον ηγέτη τον μεγάλο , άνθρωπος ήταν όχι θεός . Η Μόσχα δεν τον ενδιέφερε τόσο , ήθελε την προσάρτηση εδαφών σύμφωνα με τον ζωτικό χώρο ( Lebensraum ) , ενοποίηση των Γερμανικών εθνών όπως έγινε σε πρώτη φάση με το Άνσλους .

Μια χαρά ήτανε η οικονομία της Γερμανίας μετά τον πρώτο παγκόσμιο. Οι παραγωγικές μονάδες ήτανε εκεί και η χώρα ήταν ήδη μια βιομηχανοποιημένη μοντέρνα χώρα. Το όλο πρόβλημα ήταν χρηματικό καθώς είχε τεράστια χρέη που δεν μπορούσε να αποπληρώσει που αυτό οδήγησε σε πληθορισμό του νομίσματος και οικονομικό κραχ. Αυτό σε μια οικονομία ουσιαστικά είναι σαν να έχεις ένα εργοστάσιο γεμάτο εργάτες και πρώτες ύλες και δεν ξέρει κανείς τι να κάνει. Γι αυτό και το command economy του Hitler ήταν αρκετά αποτελεσματικό. Το κάνεις να ακούγεται λες και πήρε την Μποτσουάνα και την έκανε ΗΠΑ σε δυο χρόνια.

Η ΕΣΣΔ ήταν μια εντελώς διαφορετική περίπτωση καθώς δεν ήταν βιομηχανοοιημένη χώρα και οι κομμουνιστές έπρεπε να μετατρέψουν μια αχανή ουσιαστικά φεουδαρχική χώρα σε ένα μοντέρνο βιομηχανοποιημένο κράτος, το οποίο και εν τέλει πέτυχαν.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Μια χαρά ήτανε η οικονομία της Γερμανίας μετά τον πρώτο παγκόσμιο. Οι παραγωγικές μονάδες ήτανε εκεί και η χώρα ήταν ήδη μια βιομηχανοποιημένη μοντέρνα χώρα. Το όλο πρόβλημα ήταν χρηματικό καθώς είχε τεράστια χρέη που δεν μπορούσε να αποπληρώσει που αυτό οδήγησε σε πληθορισμό του νομίσματος και οικονομικό κραχ. Αυτό σε μια οικονομία ουσιαστικά είναι σαν να έχεις ένα εργοστάσιο γεμάτο εργάτες και πρώτες ύλες και δεν ξέρει κανείς τι να κάνει. Γι αυτό και το command economy του Hitler ήταν αρκετά αποτελεσματικό. Το κάνεις να ακούγεται λες και πήρε την Μποτσουάνα και την έκανε ΗΠΑ σε δυο χρόνια.

Η ΕΣΣΔ ήταν μια εντελώς διαφορετική περίπτωση καθώς δεν ήταν βιομηχανοοιημένη χώρα και οι κομμουνιστές έπρεπε να μετατρέψουν μια αχανή ουσιαστικά φεουδαρχική χώρα σε ένα μοντέρνο βιομηχανοποιημένο κράτος, το οποίο και εν τέλει πέτυχαν.

Woot?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρηματοπιστωτική δεν ήταν η κρίση τους? Την βιομηχανία τους την είχανε και τις εξαγωγές τους τις κάνανε. Απλά δεν μπορούσε να δουλέψει τίποτα γιατί όλοι χρωστούσαν στους πάντες και το νόμισμα είχε χάσει κάθε αξία. Αυτό μπορείς να το διορθώσεις εύκολα με φασιστική κυβέρνηση, όπως και έγινε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Χρηματοπιστωτική δεν ήταν η κρίση τους? Την βιομηχανία τους την είχανε και τις εξαγωγές τους τις κάνανε. Απλά δεν μπορούσε να δουλέψει τίποτα γιατί όλοι χρωστούσαν στους πάντες και το νόμισμα είχε χάσει κάθε αξία. Αυτό μπορείς να το διορθώσεις εύκολα με φασιστική κυβέρνηση, όπως και έγινε.
Τύπε δεν έχω τώρα τις πηγές μου για τη βιομηχανία. Επέτρεψέ μου να συνεχίσω τη συζήτηση άλλη στιγμή. Εχω την εντύπωση ότι πέραν της γαλλικής κατοχής του Ρουρ, είχαν και κάποιους περιορισμούς, οπότε όχι δεν ήταν όλη η βιομηχανία διαθέσιμη, τους είχαν βάλει κωλόχερο κανονικό.

Μιλάω από το στομάχι μου τώρα, άσε να ξαναδώ αυτό που έχω υπόψη και θα σου απαντήσω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Η απάντηση που σου έδωσα περιλάμβανε και την περίοδο του Χιάλμαρ Σάχτ, μιλάμε για war economy απο τον Ιανουάριο του 1933.

Με το Νίκο από την πρακτική σκέψη μαζί είστε στη σχολή; Αν δεν τον έχεις παρακολουθήσει, δες τον, εμένα μου αρέσει πολύ αν και ολίγον Βενιζελικός.

ΥΓ: Τωρα οπως το ξαναβλέπω, όχι, σου είπα ψέμματα, δεν αναφέρομαι σαφώς αν καν στην προπολεμική περίοδο αλλά σίγουρα το Anschluss και η προσάρτηση της Sudetenland (με όλη την υπόλοιπη Τσεχοσλοβακία και την βιομηχανία της) εντάσσεται στο γενικότερο σχέδιο. Ήθελε πόλεμο από τότε ο Χίτλερ. Σπάστηκε με τη συνθήκη του Μονάχου, ήθελε να μπει κατευθείαν μέσα και να τα πάρει με τη Βέρμαχτ.

Βασικά ο Χίτλερ πολεμική οικονομία ξεκίνησε να χτίζει έπειτα από το 1935 όπου καταπάτησε τους στρατιωτικούς περιορισμούς της συνθήκης των Βερσαλλιών και ιδίως το 1936 με την επαναστρατιωτικοποιηση της Ρηνανίας . Το 1937 επισήμως ξεπερνά την ΕΣΣΔ και γίνεται η μεγαλύτερη πολεμική οικονομία του κόσμου. Αλλά εγώ δεν μιλάω τόσο για τα war industries όσο για τα civilian industries . Η Γερμανία του μεσοπολέμου ( Δημοκρατία της Βαϊμάρης ) ήταν το αποκορύφωμα της ταπείνωσης. Οι Γερμανοί καιγανε τα χαρτονομίσματα γιατί λόγω της υπονόμευσης τους ούτε για κωλοχαρτα δεν έκαναν και πέθαιναν στους δρόμους με την ανεργία να κοντεύει το 40% και τον αναλφαβητισμό να παίρνει μεγάλη άνοδο . Ήδη μέσα σε ένα χρόνο εξουσίας ο Χίτλερ πέτυχε την πλήρη επανεκκίνηση της Γερμανικής βιομηχανίας την εξάλειψη της φτώχειας και της ανεργίας και την καταπολέμηση του αναλφαβητισμου . Πολλοί αριστεροί ιστορικοί έχουν παραδεχτεί ότι η ζωή στην Γερμανία το 1934-1939 δεν ήταν κακη . Σίγουρα υπήρχαν και αρνητικά όπως η απολυταρχία και το ανελεύθερο σύστημα αλλά στον οικονομικό τομέα πρόβλημα ο λαός δεν είχε

Δεν περίμενα ότι θα πετύχαινα άτομο που θα ξέρει τον Νίκο από την πρακτική σκέψη . Ναι μαζί είμαστε ίδια σχολή ίδιο εξάμηνο ίδια μαθήματα ίδιες θέσεις( ίδια παρεα) . Πολύ καλό παιδί και με πολλές γνώσεις . Για ΏΡΕΣ καθόμαστε και μιλάμε για ιστορικά ζητήματα και γυρνάνε οι γύρω σειρές και ρωτάνε που τα ξέρουμε όλα αυτά :laugh: .

Το Ανσλους δεν το κατακρίνω , είναι κάτι αντίστοιχο με ίσως σημερινή ένωση Ελλάδας - Κύπρου . Άλλωστε και οι Αυστριακοί στην πλειοψηφία τους το ήθελαν αφού έκαναν και θερμή υποδοχή στον Χίτλερ . Για την Τσεχοσλοβακία εδώ υπάρχουν πολλά θέματα . Γενικά ο Χίτλερ ήθελε να φέρει τουμπα τον χάρτη και να κάνει τους αδύναμους ισχυρούς . Γιατί προσάρτησε την Τσεχία αλλά άφησε στην ησυχία της την Σλοβακία που ήταν ας πούμε το θύμα της Τσεχίας . Ομοίως και στην Γιουγκοσλαβία απελευθέρωσε τους Κροάτες και ήταν υπέρ των Φλαμανδών στο Βελγικό ζήτημα αλλά και με ΤΗΝ ΕΣΣΔ . Κατά χιλιάδες μετρούνταν οι Ουκρανοί , Λετονοί , Λιθουανοί , Τουρκμενοι κλπ που πήγαν με τους Γερμανούς για να απελευθερώσουν τις χώρες τους ( στην Λετονία κάθε χρόνο τιμούν με πορεία τους νεκρούς Γερμανούς του Β'ΠΠ για την προσπάθεια απελευθέρωσης τους ) . Ενώ ακόμα και στις ΗΠΑ ο Χίτλερ έλεγε ότι η εξουσία πρέπει να είναι στα χέρια των Ινδιάνων
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μαλάκες άλλαξα γνώμη ανταλλάσσω το φώτη με το εκκολαπτόμενο φασιστάκι

χίλιες φορές να συζητάμε πόσο γαμάει η apple... I mean η samsung
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Δεν περίμενα ότι θα πετύχαινα άτομο που θα ξέρει τον Νίκο από την πρακτική σκέψη . Ναι μαζί είμαστε ίδια σχολή ίδιο εξάμηνο ίδια μαθήματα ίδιες θέσεις( ίδια παρεα) . Πολύ καλό παιδί και με πολλές γνώσεις . Για ΏΡΕΣ καθόμαστε και μιλάμε για ιστορικά ζητήματα και γυρνάνε οι γύρω σειρές και ρωτάνε που τα ξέρουμε όλα αυτά :laugh: .

Καλά μη νομίζεις οτι το ξέρω προσωπικά το παιδί, στο κανάλι subscriber του είμαι και παρακολουθώ τακτικά τις εκπομπές του, έχουμε και κοινούς γνωστούς (αλλά δε θα πω άλλα δημοσίως :bleh: )
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Ναι οκ σ αυτο έχεις δίκιο. Βασίλης είναι αυτός, κι εγω τονε κόντραρα αλλά σιγά σιγά κατάλαβα οτι είναι άκακος. Λέει τα δικά του, εσυ θα είσαι "ναι Βασίλη μου πετάει ο γάιδαρος" :jester:
Όταν δεν θέλεις να διαγραφεί κάτι, γιατί κάποιος βολευεται με την διαγραφή, λες ναι, πετάει ο γάιδαρος... :p
Ευτυχώς όμως όλα αυτά τα μηνύματα απλα μετατοπίστηκαν, σε αλλες φάσεις διαγράφονταν. Πολύ θετικό είναι αυτό.
κι εγω τονε κόντραρα
Και τι αποτέλεσμα είχε;

Εντιτ.
Αυτά τα :jester::bleh: που μας πετάς σχεδον σε κάθε σου ποστ, καμια φορα δυο -τρεις φορες σε ενα σου ποστ, σου χουν μείνει απο την παιδικη ηλικια; :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Ο μέγιστος προστάτης της ιδιωτικής πρωτοβουλίας Κυριάκος Μητσοτάκης κόβει τα δώρα και τις άδεις στον ιδιωτικό τομέα για το 2020.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.

Για να επανέλθει η οικονομία μας στα προ-κρίσης επίπεδα δεν αρκούν τα 32 δις της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα επιδόματα και οι προσλήψεις στο δημόσιο. Χρειάζεται ριζοσπαστική αλλαγή του τρόπου λειτουργίας του κράτους με επίκεντρο ιδιωτική οικονομία και τους αφανείς ήρωες που αναλαμβάνουν επενδυτικά ρίσκα, δημιουργούν παραγωγικές θέσεις εργασίας και προσθέτουν πραγματική αξία στο βιοτικό μας επίπεδο. Ο πιο άμεσος και εύκολος τρόπος να στηριχθεί η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα είναι ένα σταθερό, απλό και διαφανές φορολογικό σύστημα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Καλά μη νομίζεις οτι το ξέρω προσωπικά το παιδί, στο κανάλι subscriber του είμαι και παρακολουθώ τακτικά τις εκπομπές του, έχουμε και κοινούς γνωστούς (αλλά δε θα πω άλλα δημοσίως :bleh: )

Ε σαν τι άλλο θα μπορούσαμε να πούμε δηλαδή ; :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για να επανέλθει η οικονομία μας στα προ-κρίσης επίπεδα δεν αρκούν τα 32 δις της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα επιδόματα και οι προσλήψεις στο δημόσιο. Χρειάζεται ριζοσπαστική αλλαγή του τρόπου λειτουργίας του κράτους με επίκεντρο ιδιωτική οικονομία και τους αφανείς ήρωες που αναλαμβάνουν επενδυτικά ρίσκα, δημιουργούν παραγωγικές θέσεις εργασίας και προσθέτουν πραγματική αξία στο βιοτικό μας επίπεδο. Ο πιο άμεσος και εύκολος τρόπος να στηριχθεί η επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα είναι ένα σταθερό, απλό και διαφανές φορολογικό σύστημα

Αυτό που μερικοί έχετε φάει τρομερό κόλλημα με την ιδιωτικοποίηση μπορεί να με ξεπεράσει . Μόνο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα . Το είδαμε αυτό το μοντέλο πως απέτυχε στις ΗΠΑ και παντού. Εδώ ακόμα και η Μεικτη οικονομία που έχουμε τώρα( Κέυνς ) απέτυχε .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Βρε ας βρεθει καμια πρασινη καρτα για ΗΠΑ και φευγω στο πιτς φυτιλι.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Καλά μη νομίζεις οτι το ξέρω προσωπικά το παιδί, στο κανάλι subscriber του είμαι και παρακολουθώ τακτικά τις εκπομπές του, έχουμε και κοινούς γνωστούς (αλλά δε θα πω άλλα δημοσίως :bleh: )

Ο συγκεκριμένος τυπος παρουσιάζει «πατριωτική» ιστορια(αρα μη αντικειμενική) και όταν τον στριμώχνεις με πηγές δεν απαντάει καν. Έχει πολλα ψωμάκια να φάει ακομα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Ο συγκεκριμένος τυπος παρουσιάζει «πατριωτική» ιστορια(αρα μη αντικειμενική) και όταν τον στριμώχνεις με πηγές δεν απαντάει καν. Έχει πολλα ψωμάκια να φάει ακομα.

Ξεσκεπάζει καλά όμως τους αριστερούς και το χαίρεσαι αυτό . Ναι , καμιά φορά γίνεται υπερβολικός αλλά λέει πολλές αλήθειες που η ιστορία στο σχολείο για ευνόητους λόγους ( πόσο μάλλον στα αριστεροκρατούμενα πανεπιστήμια ) δεν διδάσκεται .
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Παντως η Wikipedia είναι ικανή να κάνει κάποιους να αλλάξουν αβατάρ σε λιγες ώρες...
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top