[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Είπα ότι είναι το αντίστοιχο, επομένως όχι, μου φαίνονται εξίσου μπερδεμένοι και οι δύο.
Επίσης δεν κατηγόρησα κάποιον, είπα απλώς ότι στο δικό μου μυαλό δε βγάζει νόημα. Το λογικό είναι οι αντιλήψεις κάθε ανθρώπου να συμβαδίζουν με τα συμφέροντά του, ή έστω με τον τρόπο ζωής του (μπορεί κάποιοι όντως να θυσιάζονται για το κοινό καλό κι ας αντιβαίνει στο οικονομικό τους συμφέρον). Και η αριστερά ξεκίνησε για να ανατρέψει την καθεστηκυία αστική τάξη του καπιταλιστικού συστήματος που είχε κυριαρχήσει και να δικαιώσει την εργατική, επομένως μου φαίνεται παράλογο να απευθύνεται στους μεν, αλλά να ωφελεί τους δε. Σίγουρα χρειάζονται άνθρωποι της διανόησης για να σπείρουν μια νέα, ανατρεπτική ιδέα, αλλά ο αποδέκτης της συνήθως είναι ο λαός/η μάζα.
Εμένα μου φαίνεται πιο σωστό να έχεις μια άποψη, όποια και να είναι αυτή, για το κοινό καλό παρά για τα δικά σου συμφέροντα. Πως κάποιοι καπνιστές ήταν υπέρ της απαγόρευσης του τσιγάρου ας πούμε και ας μη τους συνέφερε .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται πιο σωστό να έχεις μια άποψη, όποια και να είναι αυτή, για το κοινό καλό παρά για τα δικά σου συμφέροντα. Πως κάποιοι καπνιστές ήταν υπέρ της απαγόρευσης του τσιγάρου ας πούμε και ας μη τους συνέφερε .

Είπα ότι κάποιοι έχουν όντως απόψεις που αντιτίθενται στα συμφέροντά τους, όμως και η συμπεριφορά τους συμβαδίζει μ' αυτές. Αν ο καπνιστής όμως λέει ότι είναι υπέρ του αντικαπνιστικού νόμου αλλά πηγαίνει στο καφενείο του κολλητού του για να μπορεί να καπνίζει μέσα, τότε νομίζω είναι αντιληπτή η υποκρισία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Δεν ειναι τυχαιο που στην Βρετανια οι μεγαλύτερες αυξησεις μισθων εγιναν επι Θατσερ.
Τουλάχιστον η Θάτσερ δεν σου έλεγε "λιτός βίος" για χρόνια όπως ο Μπαρουφακης, τρώγοντας τσιπούρες και πίνοντας πανάκριβα κρασιά από την ταράτσα του πανάκριβου εξοχικού του και με θέα πανοραμική την θάλασσα. Και αδιαφορώντας για το αν θα μπορέσει κάποιος να λειτουργήσει και να τα βγάλει πέρα με κλειστές τράπεζες...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είπα ότι κάποιοι έχουν όντως απόψεις που αντιτίθενται στα συμφέροντά τους, όμως και η συμπεριφορά τους συμβαδίζει μ' αυτές. Αν ο καπνιστής όμως λέει ότι είναι υπέρ του αντικαπνιστικού νόμου αλλά πηγαίνει στο καφενείο του κολλητού του για να μπορεί να καπνίζει μέσα, τότε νομίζω είναι αντιληπτή η υποκρισία.
Αυτό ακριβώς σημαίνει υποκρισία.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Τουλάχιστον η Θάτσερ δεν σου έλεγε "λιτός βίος" για χρόνια όπως ο Μπαρουφακης, τρώγοντας τσιπούρες και πίνοντας πανάκριβα κρασιά από την ταράτσα του πανάκριβου εξοχικού του και με θέα πανοραμική την θάλασσα. Και αδιαφορώντας για το αν θα μπορέσει κάποιος να λειτουργήσει και να τα βγάλει πέρα με κλειστές τράπεζες...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό ακριβώς σημαίνει υποκρισία.
Αν εχεις στοιχεία ότι έκλεισε τις τράπεζες και οτι σε οδήγησε σε νεα μνημόνια, δείξε στοιχεία.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οταν ο Αλεξης ομως ελεγε οτι δεν πληρωνει την Δεη ειπες τα ιδια??

Προφανώς και οχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ολοι αριστεροι ειμαστε μεχρι να πεσει ο μεγαλος μισθος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



😑😑
Αριστερός =φτωχός ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδή τώρα μου λές οτι ας πούμε ενα καπιταλιστικό κράτος στο οποίο ιδιωτικός τομέας παίζει κυρίαρχο ρόλο στην διαμόρφωση του ΑΕΠ είναι το ίδιο με ενα κράτος που ας πούμε ναι μεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας εξού και η καπιταλιστική ιδεολογία αλλά ο κυρίαρχος διαμορφωτής του πλούτου και του ΑΕΠ είναι το κράτος όπως π.χ ήταν η Ελλάδα όλα τα προηγούμενα χρόνια;Τα κριτήρια αυτά του πόσο το κράτος αφήνει την ιδιωτική οικονομία να πάρει πρωτοβουλίες δείχνει και το πόσο light ή hardcore καπιταλιστικό κράτος είναι κάποιο.Στον κομμουνισμό δεν υπάρχει αυτό η δημόσια περιουσία υφίσταται και δεν αναφέρθηκε σε καμιά ιδεολογία κάτι για ιδιωτική πρωτοβουλία και ιδιωτικές επιχειρήσεις απο όσο θυμάμαι είτε ήταν ο Μαρξ είτε οι ουτοπικοί εκεί τι στάδιο κομμουνισμού να υφίσταται;

Επίσης η Γερμανία έχει κοινοβουλευτική δημοκρατία. Η Σομαλία έχει κοινοβουλευτική δημοκρατία. Άρα Γερμανία = Σομαλία; τι είδους ηλίθια λογική είναι αυτή; Να ξανά διαβάσεις τι έγραψα.

Ο καπιταλισμός είναι umbrella term. Δεν υπαγορεύει πόση θα είναι η δημόσια δαπάνη, πόσο το ύψος της δημόσιας φορολογίας ή τι μερίδιο των φυσικών πόρων είναι δημόσια εκμεταλλευόμενο. Το μόνο που περιγράφει είναι κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μιας μοντέρνας οικονομίας όπως είναι το ιδιωτικό κεφάλαιο, η εγκαθίδρυση τιμολογιακού συστήματος και συναλλάγματος, η ιδιωτική εργασία κλπ. Χαρακτηριστικά που υπάρχουν στις περισσότερες οικονομίες σήμερα.

Όσο αριστερός και να σαι, αν συμμερίζεσαι τα παραπάνω είσαι καπιταλιστής. Μπορεί όχι όπως το χεις εσύ ή ο καθένας στο μυαλό του, αλλά καπιταλιστής όπως και να χει.

Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις "ο κυρίαρχος διαμορφωτής του πλούτου και του ΑΕΠ είναι το κράτος" επίσης ισχύει για την πλειονότητα αν όχι την ολότητα των οικονομιων του κόσμου. Μαζί και την καπιταλιστική σου Ελβετία η οποία είναι μάλιστα πάνω κι απ' τον παγκόσμιο μέσο όρο και πάνω κι από την ίδια την Ελλάδα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Αριστερός = φτωχός;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,291 μηνύματα.
Αριστερός = φτωχός;

Νομιζω δεν χρειάζεται να σου απαντήσω, αν δεις τι περιουσια εχουν οι αριστεροι φαινεται νομιζω. Καλα κανουν ομως απο την μια να κραζουν το κεφαλαιο και απο την αλλη οι ιδιοι να εχουν του κοσμου τα χρηματα καπου δεν κολλάει αυτο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Νομιζω δεν χρειάζεται να σου απαντήσω, αν δεις τι περιουσια εχουν οι αριστεροι φαινεται νομιζω. Καλα κανουν ομως απο την μια να κραζουν το κεφαλαιο και απο την αλλη οι ιδιοι να εχουν του κοσμου τα χρηματα καπου δεν κολλάει αυτο.
Να το θέσω αλλιώς.
Οποιος ψηφίζει κόμμα της αριστεράς πρέπει να είναι φτωχός;
Οποιος ψηφίζει κόμμα της δεξιάς πρέπει να είναι πλούσιος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γυναίκα μου, έκλεισα τις τράπεζες...
Είναι σαν τα περίφημα μαθηματικά της δεξιάς που έλεγαν οτι κόστισε 80δις...
Είναι τα ίδια μαθηματικά που έλεγαν ότι το μέιλ του Χαρδουβελη ηταν μονο 2 δις
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Βέβαια ο ίδιος έπεσε στις προβλέψεις που έχει κάνει... Οπως και με την πανδημία

Αλλα καποιοι επιλεκτικά ξεχνάνε τι έχει γίνει μέχρι το 2014
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Το οποίο είναι μόνο δεξιές εικασίες. Δεν υπάρχουν αποδείξεις. Αλήθεια γιατί δεν το βαζουν σε εξεταστική επιτροπή οι σωτήρες του έθνους;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Αφού τον διέγραψε ο Τσίπρας μου φτάνει... Είναι πιο ισχυρό χτύπημα να σε διαγραφούν όσοι σε υποστήριξαν...
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ετοιμαζόμουν για κατεβατό σχετικά με το "αριστεροί με δεξιές τσέπες" αλλά ευτυχώς θυμήθηκα πως είχα υλικό στα κιτάπια μου, γιατί βαριόμουν να γράφω. Οπότε, πάρτε λίγη Κόκκινη Ρόζα ("κοινωνική μεταρρύθμιση ή επανάσταση?" ο τίτλος σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κανείς).

Clipboard01.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα... Και τον κανόνα τον μάθαμε καλά...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η Ελβετία όπως και η Σουηδία είναι φιλελεύθερες χώρες.

Τη διοίκηση των δημόσιο οργανισμων από σχολεία μέχρι νοσοκομεία τα έχουν ιδιώτικές managers με την δυνατότητα να απολύουν και να προσλαμβάνουν προσωπικό και οι προσλήψεις δεν γινονται μέσω κεντρικών διαγωνισμών.

Η πρωτοβάθμια υγεία έχουν τουλάχιστον συμβολική τιμή.

Το πολιτικό σύστημα της χώρας μας μοιάζει με χώρες της λατινικής Αμερικής.


Καταλαβαίνεις για τι κράτος ηλίθιων μιλάμε όταν ο πρωθυπουργός πρέπει να ταξιδέψει στην οίκονομικη θέση.
Σωστά τα λες. Είναι τεράστια δυσφήμιση για την χώρα ο πρωθυπουργός να ταξιδεύει στην οικονομική θέση. Eίναι όπως αυτοί που θέλουν το Άγιο Φως να μην έρχεται με το πρωθυπουργικό αεροσκάφος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Η Ελβετία όπως και η Σουηδία είναι φιλελεύθερες χώρες.

Τη διοίκηση των δημόσιο οργανισμων από σχολεία μέχρι νοσοκομεία τα έχουν ιδιώτικές managers με την δυνατότητα να απολύουν και να προσλαμβάνουν προσωπικό και οι προσλήψεις δεν γινονται μέσω κεντρικών διαγωνισμών.

Η πρωτοβάθμια υγεία έχουν τουλάχιστον συμβολική τιμή.

Το πολιτικό σύστημα της χώρας μας μοιάζει με χώρες της λατινικής Αμερικής.
Τι έχει το πολιτικό τους σύστημα;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εγω απορω παντως με καποιους φιλους και γνωστους , που ειναι στην μικρομεσαια ταξη, εχουν μια λαικη περιουσια ενα σπιτι και ενα αμαξι οπως οι περισσοτεροι μας σε αυτην την κοινωνικη ταξη, τους εκμεταλλεύονται αφεντικα απληρωτες υπερωριες ανασφαλεια κλπ, υφιστανται μειωσεις απο το κρατος σε παροχες κλπ και μου ψηφιζουν νδ ......................
Η ιστορία έχει δείξει ότι ο κουμμουνισμός σημαίνει κλειστά σύνορα και δύσκολη μετάβαση από μια τάξη στην άλλη. Για να οφεληθείς από τα πλεονεκτήματα του κουμμουνισμού πρέπει να είσαι ενεργός στο κόμμα αλλιώς ούτε από την ίδια τη χώρα σου δεν μπορείς να φύγεις να αναζητήσεις τη τύχη σου αλλού.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top