[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Στην ζωή μου δεν κινούμαι με την υπεργαματοσύνη του εαυτού μου όσο για το τι μπορώ να προσφέρω στην επιστήμη που αφιέρωσα πολλές ώρες και φυσικά στην κοινωνία (όποια μπορεί να με αποδεχθεί επαγγελματικά).

όλοι μας για το ίδιο παλεύουμε, κουμπάρε, σταμάτα να υποτιμάς τους συμπατριώτες σου. Υποθέτω ξέρεις από πόσες δυσκολίες περνάμε όλοι για να επιβιώσουμε σήμερα. Εσύ, μυρωδιά δεν έχεις πάρει;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
κακο πραγμα η ζήλεια. Εχω γνωστους που δε θέλουν να φυγουν καν από την ενδοχώρα για κάποιο νησί επειδή απλά είναι μαμάκηδες. Πόσο μάλλον για εξωτερικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Του άλλου του ήρθε απόσπαση για Σάμο και έβαλε τη μανα του μπροστά ότι έχει ψυχολογικά... Έλεος ρε μλκ τραβα να δεις και τίποτα καινουργιο. Ίδιο ρυθμοί όλοι τους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.


Εμένα δεν με αγγίζει η έρευνα είμαι 35 ! Χαχαχα 😂😂😂

Το καλό με τη δική μου δουλειά είναι παω κάνω ένα χαρτί και την κάνω ανά πασα στιγμή παω βρίσκω ένα σπίτι και γεια σας.

Αυτό λέω κ πανω μένει ο άλλος τόσο καιρό στο σπίτι του ξαφνικά του έρχεται ένα χαρτί κ βάζει λυτους κ δεμένους να κόψει τη μετάθεση. Ρε μεγάλε τόσο καιρό εκεί που είσαι δεν έκανες και τίποτα το τρομερό.... Ξεκολα λίγο από τα ίδια κ τα ίδια και πξγαινε να δεις κ κανα άλλο μέρος.

Τελικά αν θα πετυχει κάποιος η όχι ει αι και θέμα ποσο ευέλικτος χαρακτήρας ειναι. Αμα είσαι μονίμως στον ίδιο ρυθμό και τα ίδια τα ίδια θα παραμεινου όλα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Εμένα δεν με αγγίζει η έρευνα είμαι 35 !
Λογικά δεν θα αλλάζουν και πολλά πράγματα. Άντε να πέφτει στο 50%. Ξέρω πολλούς συνομιληκους που ζουν με τους γονείς τους. Οι μισοί κ παραπάνω ζουν ακόμα με τους γονείς τους. Κι από ο,τι φαίνεται θα συνεχίσουν για κάποια χρόνια ακόμα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Δεν με άφησαν όπως και τόσο σοβαρό κόσμο με σπουδές (και μη) που αναγκαστικά έφυγαν από την Ελλάδα. Εσύ τι παράγεις;

Στην ζωή μου δεν κινούμαι με την υπεργαματοσύνη του εαυτού μου όσο για το τι μπορώ να προσφέρω στην επιστήμη που αφιέρωσα πολλές ώρες και φυσικά στην κοινωνία (όποια μπορεί να με αποδεχθεί επαγγελματικά).

Αδερφέ σε νιώθω, όμως συμφωνώ με τον @Lasher .

Μπορεί να εκφράζεσαι έτσι ορμώμενος από το γεγονός ότι σου έκοψαν τα φτερά της δημιουργικότητας, της προσφοράς, της εξέλιξης, και γενικά της προσωπικής σου προόδου στην Ελλάδα, και το αντιλαμβάνομαι στον μέγιστο βαθμό διότι έχω υποστεί ακριβώς το ίδιο.

Εντούτοις, έχω διακρίνει ότι υπάρχει μια γενικότερη τάση υποτίμησης εις τα λεγόμενά σου προς κάθε τι ελληνικό, με αντίστοιχη εξύψωση και συνεχή ενασχόληση ή αναφορά σε κάθε τι Γερμανικό. Και η Γερμανία είναι μεγάλη και η Γερμανία είναι μακριά, και η Γερμανία μπαίνει βράδυ και το πρωί ξυπνάμε καλά ένα πράγμα.

Δεν θα πρέπει όμως ένας τόσο αδικημένος άνθρωπος όσο εσύ, από την Ελλάδα, να επιτρέπεις στον εαυτό σου να προσεγγίζει υποτιμητικές ή ελιτιστικές μεθόδους εκφράσεων που ανήκουν σε άλλους χαρακτήρες.

Βεβαίως και η Ελλάδα πνίγει τα παιδιά της συνήθως, βεβαίως και ο μέσος Έλληνας έχει πολλά ακόμα να διδαχθεί, εντούτοις δεν μπορούμε επ ουδενί, ειδικά οι παραμερισμένοι και αδικημένοι από αυτή την αναξιοκρατία που επικρατεί, να γίνουμε με τη σειρά μας γενικευτικοί δυνάστες και υποτιμητές καθετί ελληνικού, ακριβώς γιατί πονέσαμε.

Διότι έτσι δίνουμε και συγχωροχάρτι, άφεση αμαρτιών, σε όσους έχουν τη βάση τους στην Ελλάδα και πραγματικά είναι πηγές αδικίας, εκμετάλλευσης και αναξιοκρατίας. Οι 7 στους 10; Ναι. Αλλά αν φέρεις και τους άλλους 3 αθώους μες το μείγμα της γενίκευσης, θολώνεις τα νερά και απαλύνεις την ενοχή των υπολοίπων 7.

Μην αφήνεις το παράπονο να δηλητηριάζει την έκφρασή σου και τις σκέψεις σου. Είσαι ένας αξιόλογος επιστήμονας, και να θυμάσαι ότι υπάρχουν κι άλλοι παγιδευμένοι στην Ελλάδα σαν κι εσένα που θέλουν να παράγουν και δεν κάθονται να δέχονται αμασητί και αμαχητί τις καρφίτσες made in turkey.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Θα απαντησω εδω @Valder (και @meetmeinmontauk @Unboxholics @archaios19 @Scandal @giannhs2001 @ilias90 @yorkie @Lasher @juste un instant @Aleksa ) για τις παιδικες σας αποψεις που στηριζεται νομιζοντας πως εχοντας δικιο για το θεμα της πανδημιας αλλα δεν βλεπετε τι αποτελεσματα εχουν

View attachment 82379
1) Δεν σπουδασα με τα λεφτα των ελληνων , σπουδασα με τους φορους που πληρωνουν οι δικοι μου αλλα και εγω ! (βλακεια νο1 που συμφωνειτε);)

2)Η αισιοδοξια μετραει μονο οταν εχει πεσει κοπος και σκληρη δουλεια για να πετυχεις κατι .Οταν δεν κανεις τιποτα και απλα εισαι αισιοδοξος ειναι τουλαχιστον χαζο (βλακεια νο2 που συμφωνειτε);)

3) Επειδη εσεις εχετε απο πισω τους γονεις σας να σας σπρωχνουν λεφτα και τα επιδοματα, οπου σας βολευει να καθεσται, δεν θα κατσω να υποστηριζω οτι ειμαστε κουρασμενοι οποτε μπατε σκυλοι αλεστε και να κανουμε οτι μας καπνισει και να καταστρεψουμε επιπλεον την οικονομια περαν αυτα που κανει η κυβερνηση(αυτο καναμε βεβαια αφου αυτο θελει ο λαος και ψαχνουμε τουριστες μπας και μας αφησουν ψιχουλα;) )
(Ειχα την αποψη σας προ Δεκεμβριου αλλα ειδα το ποσο χαζο ειναι και τι αποτελεσματα θα εφερνε και αλλαξα σταση )
View attachment 82378
4)Μην παραπονιεσται σε αλλα θρεντ και στο τσατ ως δηθεν πατριωτες (γιατι μονο αυτο δεν ειστε) οτι η ελλαδα ειναι μπανανια και οτι ειναι χαμηλοι οι μισθοι και οτι διωχνουν τους παντες στο εξωτερικο .....αυτα εσεις τα φερνεται με αυτα που υποστηριζεται, αφου το θελετε το μνημονιο απο σεπτεμβρη (και ενα λοκ νταουν θα το εχετε εξτρα),το γουσταρετε!....ελπιζω να ειστε υπερηφανοι για αυτο το τεραστιο επιτευγμα


ΥΓ.Λιγη ωριμοτητα δεν βλαπτει ...λεω εγω τωρα!<3

Εγώ ποτε τοποθετήθηκα για όλα όσα λες και με τον τρόπο που λες και δεν το θυμαμαι;
Τι παραισθήσεις ζω πάλι; :hehe:
Μου ρθαν τελείως άκυρα και στο άκυρο όλα αυτά.
Πάντως συζήτηση στον αέρα για τρελες αρνούμαι να κάνω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δείξε μου που ακριβώς κάνουν και οι υπόλοιποι 9 το ίδιο, που απλά είναι ένοχοι για σένα, γιατί ΤΟΛΜΗΣΑΝ να συμφωνήσουν μαζί μου.
Χαράς το κουράγιο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Εγώ ποτε τοποθετήθηκα για όλα όσα λες και με τον τρόπο που λες και δεν το θυμαμαι;
Τι παραισθήσεις ζω πάλι; :hehe:
Μου ρθαν τελείως άκυρα και στο άκυρο όλα αυτά.
Πάντως συζήτηση στον αέρα για τρελες αρνούμαι να κάνω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Χαράς το κουράγιο
Έχει μια σχολαστικότητα όμως η πράξη του αυτή να κάτσει να ψάξει ποιοί επικρότησαν την ανάρτηση και να τους αναφέρει εν σειρά.

Και ένα βαθύ αν θέλεις ψυχολογικό τρικ να προσπαθήσει να προκαλέσει υποσυνείδητη ενοχικότητα ώστε να αποφύγουν στο μέλλον να με επικροτήσουν ξανά.

Είναι ιδιοφυές. Ειλικρινά υποκλίνομαι σε αυτό το μεγαλείο διανοητικής πολυπλοκότητας.

Δεν αποτελεί κουράγιο, αλλά δίψα θαυμασμού εκ μέρους μου αυτή η ανταπάντησή μου σε τέτοια συγγραφικά μεγαλουργήματα. Προσπαθώ να ρουφήξω σαν σφουγγάρι τη γνώση.

Που και να μιλήσω γι αυτά που άκουσα εκτός θέματος, ότι τάχα επιθυμώ την ανεργία των εργαζόμενων στον Τουριστικό κλάδο και πρέπει να αισθάνομαι ντροπή.

Ναι ρε φίλε με ανακάλυψαν. Είμαι τόσο σατανικός που θα σας πάρω την ψυχή εδω μέσα, θα μείνετε όλοι χωρίς δουλειά, με κατεστραμμένη οικονομία και τουρισμό ίσα να πηγαίνετε για μπανάκι ως τη Λούτσα και υπό αιώνιο λοκντάουν μέσα στο WC και θα κοιτάτε την οδοντόκρεμα να στάζει από τα πλακάκια όσο σας καρφώνουν εμβόλια Τζόνσο ε Τζόνσο στο μπρατσάκι.

Πατητές στην Προποντίδα μέχρι να φράξει ο Ελλήσποντος.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Έχει μια σχολαστικότητα όμως η πράξη του αυτή να κάτσει να ψάξει ποιοί επικρότησαν την ανάρτηση και να τους αναφέρει εν σειρά.

Και ένα βαθύ αν θέλεις ψυχολογικό τρικ να προσπαθήσει να προκαλέσει υποσυνείδητη ενοχικότητα ώστε να αποφύγουν στο μέλλον να με επικροτήσουν ξανά.

Είναι ιδιοφυές. Ειλικρινά υποκλίνομαι σε αυτό το μεγαλείο διανοητικής πολυπλοκότητας.

Δεν αποτελεί κουράγιο, αλλά δίψα θαυμασμού εκ μέρους μου αυτή η ανταπάντησή μου σε τέτοια συγγραφικά μεγαλουργήματα. Προσπαθώ να ρουφήξω σαν σφουγγάρι τη γνώση.

Που και να μιλήσω γι αυτά που άκουσα εκτός θέματος, ότι τάχα επιθυμώ την ανεργία των εργαζόμενων στον Τουριστικό κλάδο και πρέπει να αισθάνομαι ντροπή.

Ναι ρε φίλε με ανακάλυψαν. Είμαι τόσο σατανικός που θα σας πάρω την ψυχή εδω μέσα, θα μείνετε όλοι χωρίς δουλειά, με κατεστραμμένη οικονομία και τουρισμό ίσα να πηγαίνετε για μπανάκι ως τη Λούτσα και υπό αιώνιο λοκντάουν μέσα στο WC και θα κοιτάτε την οδοντόκρεμα να στάζει από τα πλακάκια όσο σας καρφώνουν εμβόλια Τζόνσο ε Τζόνσο στο μπρατσάκι.

Πατητές στην Προποντίδα μέχρι να φράξει ο Ελλήσποντος.
Κλαίω να ξέρεις :hehe:
Μου φτιάξε η μερα, είμαι και στη φάση που πίνω καφεδάκι :morning1:
όσο σας καρφώνουν εμβόλια Τζόνσο ε Τζόνσο στο μπρατσάκι.
έχω αύριο ραντεβού και αν και ήμουν τσιλλ τόσο καιρό, ξαφνικά με επιασε λίγο ανησυχία με τα τόσα που με βομβαρδίζουν τριγύρω :upside:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Αδερφέ σε νιώθω, όμως συμφωνώ με τον @Lasher .

Μπορεί να εκφράζεσαι έτσι ορμώμενος από το γεγονός ότι σου έκοψαν τα φτερά της δημιουργικότητας, της προσφοράς, της εξέλιξης, και γενικά της προσωπικής σου προόδου στην Ελλάδα, και το αντιλαμβάνομαι στον μέγιστο βαθμό διότι έχω υποστεί ακριβώς το ίδιο.

Εντούτοις, έχω διακρίνει ότι υπάρχει μια γενικότερη τάση υποτίμησης εις τα λεγόμενά σου προς κάθε τι ελληνικό, με αντίστοιχη εξύψωση και συνεχή ενασχόληση ή αναφορά σε κάθε τι Γερμανικό. Και η Γερμανία είναι μεγάλη και η Γερμανία είναι μακριά, και η Γερμανία μπαίνει βράδυ και το πρωί ξυπνάμε καλά ένα πράγμα.

Δεν θα πρέπει όμως ένας τόσο αδικημένος άνθρωπος όσο εσύ, από την Ελλάδα, να επιτρέπεις στον εαυτό σου να προσεγγίζει υποτιμητικές ή ελιτιστικές μεθόδους εκφράσεων που ανήκουν σε άλλους χαρακτήρες.

Βεβαίως και η Ελλάδα πνίγει τα παιδιά της συνήθως, βεβαίως και ο μέσος Έλληνας έχει πολλά ακόμα να διδαχθεί, εντούτοις δεν μπορούμε επ ουδενί, ειδικά οι παραμερισμένοι και αδικημένοι από αυτή την αναξιοκρατία που επικρατεί, να γίνουμε με τη σειρά μας γενικευτικοί δυνάστες και υποτιμητές καθετί ελληνικού, ακριβώς γιατί πονέσαμε.

Διότι έτσι δίνουμε και συγχωροχάρτι, άφεση αμαρτιών, σε όσους έχουν τη βάση τους στην Ελλάδα και πραγματικά είναι πηγές αδικίας, εκμετάλλευσης και αναξιοκρατίας. Οι 7 στους 10; Ναι. Αλλά αν φέρεις και τους άλλους 3 αθώους μες το μείγμα της γενίκευσης, θολώνεις τα νερά και απαλύνεις την ενοχή των υπολοίπων 7.

Μην αφήνεις το παράπονο να δηλητηριάζει την έκφρασή σου και τις σκέψεις σου. Είσαι ένας αξιόλογος επιστήμονας, και να θυμάσαι ότι υπάρχουν κι άλλοι παγιδευμένοι στην Ελλάδα σαν κι εσένα που θέλουν να παράγουν και δεν κάθονται να δέχονται αμασητί και αμαχητί τις καρφίτσες made in turkey.

Θα ήθελα να είχαμε το 1% της προόδου που σημείωσε η Αυστρία μετά το 1990, η οποία μέχρι να μπει στο ευρώ ήταν πιο φτωχή από την Ελλάδα και πλέον την ξεπέρασε σε ΑΕΠ και βιομηχανίες. Δεν είναι τυχαίο που σε θέματα δημόσιας υποδομής και πολεοδόμησης έχει καλύτερη οργάνωση από την μεγάλη Γερμανία από πάνω της! Δεν είμαι παράλογος. Μόνο το 1% της τεχνολογικής και οικονομικής προόδου καθώς και των ευκαιριών που προσφέρει στους πολίτες της. Δεν μου αρέσει να στηρίζομαι στον συναισθηματισμό για την Ελλάδα γιατί απλά με συναίσθημα δεν γεμίζει το στομάχι και ο χρόνος φεύγει.

Με τη δική σου λογική, πρέπει μια ζωή (όσο ζήσει ο καθένας) να κάνουμε εκπτώσεις ή να μηδενίσουμε τα όνειρά μας επειδή στην Ελλάδα 10 οικογένειες αποφασίζουν για το πως πρέπει να ζουν τα 10 εκατομμύρια. Όχι, δεν πάει έτσι. Η ζωή μου, είναι κάτι που μου ανήκει. Οπότε εγώ επιλέγω πως θα τη ζήσω και όχι δεμένος σε κάποια εθνικότητα ή κρατική υπόσταση. Αν αύριο "χαλάσει" και η Γερμανία από πολλές απόψεις, εννοείται ότι θα φύγω από χθες. Το ζητούμενο δεν είναι η χώρα σαν συναισθηματική εικόνα περί ενδόξου παρελθόντος (χέστηκα) αλλά η χώρα σαν θεσμικός φορέας ισονομίας, ησυχίας, προόδου και κοινωνικής ευημερίας.

Το κακό που κάνουμε ως νέες γενιές είναι ότι δεν έχουμε συλλογικό πνεύμα ώστε να προωθήσουμε τους ικανούς και να τους στηρίξουμε έμπρακτα εις βάρος του νεποτισμού. Οι περισσότεροι νέοι είναι καλοπερασάκηδες, εαυτούληδες και φυσικά περιμένουν από 2-3 ικανούς να έρθουν να φάνε τη ζωή τους (και το κεφάλι τους) προσπαθώντας να αλλάξουν την Ελλάδα με νοοτροπία του χθες για να μην χαθούν κεκτημένα συμφέροντα οργανώσεων και πολιτικών απατεώνων. Όταν μίλησα για Ένωση Μαθηματικών Επιστημόνων (στα πρότυπα των δυτικών και πρώην σοβιετικών χωρών) που να μην έχει σχέση με τη μέση εκπαίδευση αλλά με βιομηχανικές εφαρμογές και καινοτομίες των σύγχρονων Μαθηματικών που θα μπορούσαν να ενισχύσουν το καθετοπαραγωγικό προφίλ της Ελλάδας (που έχει μια κλασική παράδοση στα Μαθηματικά πριν από περίπου 2.500 χρόνια) δεν έχω βρει επιχειρήματα ή ιδέες. Με κοιτούσαν σε φάση τι το ψάχνεις, στην Ελλάδα ζεις, ποιος χέστηκε για τις θετικές επιστήμες, κτλ οι γνωστές απαντήσεις.

Εννοείται ότι μια παγιωμένη κουλτούρα σκέψης και αντίστοιχων πολιτικών αφήνουν την κατάσταση απλά να διαιωνίζεται γιατί όλοι κάπως βολεύονται. Ε, φίλε @Valder δεν είμαι τρωκτικό να βολεύομαι έτσι στην τρύπα μου. Γιατί να πάμε να κάνουμε κάτι άλλο όταν "de facto" σε ωθούν με υπόγειες δυνάμεις συνείδησης να διδάσκεις ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών; Στο λένε ξεκάθαρα με διπλωματικό τρόπο ότι "στην Ελλάδα, μόνο στην μέση εκπαίδευση θα μπορέσεις να κουτσοβιοπορίσεις με σπουδές στα Μαθηματικά ή Φυσική". Πετάνε και ένα ξεκάρφωτο "κάνε και μεταπτυχιακές σπουδές σε Οικονομικά ή Πληροφορική για να βρεις τη χρυσή κότα" όταν εκεί υπάρχουν κάπου 50 Τμήματα με προπτυχιακό αντικείμενο τα Οικονομικά και Πληροφορική και άλλα 20 μεταπτυχιακά σε εξειδικεύσεις και υποεξειδικεύσεις, ενώ η αγορά εργασίας είναι ήδη κορεσμένη για τους αποφοίτους του κλάδου. Συγγνώμη αλλά υπάρχει ιδεολογική διαστρέβλωση κάποιων πραγμάτων στην Ελλάδα που με φέρνουν σε τέτοια θέση να φαίνομαι εριστικός ή κάθετος σε πολλούς που δεν με γνωρίζουν προσωπικά.

όλοι μας για το ίδιο παλεύουμε, κουμπάρε, σταμάτα να υποτιμάς τους συμπατριώτες σου. Υποθέτω ξέρεις από πόσες δυσκολίες περνάμε όλοι για να επιβιώσουμε σήμερα. Εσύ, μυρωδιά δεν έχεις πάρει;

Κουμπάρε, δεν υποτιμάω αλλά δεν ακούω ιδέες. Για ποιες δυσκολίες αναφέρεσαι; Προσωπικά από γνωστούς μου ακούω ή όσες φορές έρχομαι Ελλάδα, να είναι γεμάτες οι φραπετέριες, και γενικά μια φάση yolo. Τι καλά περνάμε. Από άλλες κοινωνίες γνωρίζω, ότι αν κάτι δεν πάει καλά όχι σαν θεωρητική υπόθεση, οι άνθρωποι το βελτιώνουν. Να υποθέσω ότι αφού μεγάλο μέρος του Ελληνικού λαού έχει βολευτεί στην "καταναλωτική φτώχεια του" εμένα μου περισσεύει, καθώς φαίνεται να είναι επιλογή του. Το σημείο κόντρας είναι να μην κοπεί το ίντερνετ και η κοινωνική δικτύωση, εφόσον εισπράττουμε το επίδομα ανεργίας ή κάνουμε κανένα ιδιαίτερο στα μαύρα ε; :give_rose:Έτσι δεν πάει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Θα ήθελα να είχαμε το 1% της προόδου που σημείωσε η Αυστρία μετά το 1990, η οποία μέχρι να μπει στο ευρώ ήταν πιο φτωχή από την Ελλάδα και πλέον την ξεπέρασε σε ΑΕΠ και βιομηχανίες. Δεν είναι τυχαίο που σε θέματα δημόσιας υποδομής και πολεοδόμησης έχει καλύτερη οργάνωση από την μεγάλη Γερμανία από πάνω της! Δεν είμαι παράλογος. Μόνο το 1% της τεχνολογικής και οικονομικής προόδου καθώς και των ευκαιριών που προσφέρει στους πολίτες της. Δεν μου αρέσει να στηρίζομαι στον συναισθηματισμό για την Ελλάδα γιατί απλά με συναίσθημα δεν γεμίζει το στομάχι και ο χρόνος φεύγει.

Με τη δική σου λογική, πρέπει μια ζωή (όσο ζήσει ο καθένας) να κάνουμε εκπτώσεις ή να μηδενίσουμε τα όνειρά μας επειδή στην Ελλάδα 10 οικογένειες αποφασίζουν για το πως πρέπει να ζουν τα 10 εκατομμύρια. Όχι, δεν πάει έτσι. Η ζωή μου, είναι κάτι που μου ανήκει. Οπότε εγώ επιλέγω πως θα τη ζήσω και όχι δεμένος σε κάποια εθνικότητα ή κρατική υπόσταση. Αν αύριο "χαλάσει" και η Γερμανία από πολλές απόψεις, εννοείται ότι θα φύγω από χθες. Το ζητούμενο δεν είναι η χώρα σαν συναισθηματική εικόνα περί ενδόξου παρελθόντος (χέστηκα) αλλά η χώρα σαν θεσμικός φορέας ισονομίας, ησυχίας, προόδου και κοινωνικής ευημερίας.

Το κακό που κάνουμε ως νέες γενιές είναι ότι δεν έχουμε συλλογικό πνεύμα ώστε να προωθήσουμε τους ικανούς και να τους στηρίξουμε έμπρακτα εις βάρος του νεποτισμού. Οι περισσότεροι νέοι είναι καλοπερασάκηδες, εαυτούληδες και φυσικά περιμένουν από 2-3 ικανούς να έρθουν να φάνε τη ζωή τους (και το κεφάλι τους) προσπαθώντας να αλλάξουν την Ελλάδα με νοοτροπία του χθες για να μην χαθούν κεκτημένα συμφέροντα. Όταν μίλησα για Ένωση Μαθηματικών Επιστημόνων (στα πρότυπα των δυτικών και πρώην σοβιετικών χωρών) που να μην έχει σχέση με τη μέση εκπαίδευση αλλά με βιομηχανικές εφαρμογές και καινοτομίες των σύγχρονων Μαθηματικών που θα μπορούσαν να ενισχύσουν το καθετοπαραγωγικό προφίλ της Ελλάδας (που έχει μια κλασική παράδοση στα Μαθηματικά πριν από περίπου 2.500 χρόνια) δεν έχω βρει επιχειρήματα ή ιδέες. Εννοείται ότι μια παγιωμένη κουλτούρα σκέψης και αντίστοιχων πολιτικών αφήνουν την κατάσταση απλά να διαιωνίζεται γιατί όλοι κάπως βολεύονται. Ε, φίλε @Valder δεν είμαι τρωκτικό να βολεύομαι έτσι στην τρύπα μου. Γιατί να κάνουμε κάτι άλλο όταν "de facto" σε ωθούν με υπόγειες δυνάμεις συνείδησης να διδάσκεις ιδιαίτερα μαθήματα Μαθηματικών; Στο λένε ξεκάθαρα με διπλωματικό τρόπο ότι "στην Ελλάδα, μόνο στην μέση εκπαίδευση θα μπορέσεις να κουτσοβιοπορίσεις με σπουδές στα Μαθηματικά ή Φυσική". Πετάνε και ένα ξεκάρφωτο "κάνε και μεταπτυχιακές σπουδές σε Οικονομικά ή Πληροφορική για να βρεις τη χρυσή κότα" όταν εκεί υπάρχουν κάπου 50 Τμήματα με προπτυχιακό αντικείμενο τα Οικονομικά και Πληροφορική και άλλα 20 μεταπτυχιακά σε εξειδικεύσεις και υποεξειδικεύσεις, ενώ η αγορά εργασίας είναι ήδη κορεσμένη. Συγγνώμη αλλά υπάρχει ιδεολογική διαστρέβλωση κάποιων πραγμάτων στην Ελλάδα που με φέρνουν σε τέτοια θέση να φαίνομαι εριστικός ή κάθετος σε πολλούς που δεν με γνωρίζουν προσωπικά.


Δεν μπορώ να βρω άδικο σε κάποια από αυτά που λες, εντούτοις θα ήθελα να σου πω ότι δεν σου απευθύνθηκα συναισθηματικά αναφορικά με την Ελλάδα, μα με ψυχρή στατιστική λογική.

Δεν μπορεί να φταίνε όλοι, το κατα Πάγκαλον "μαζί τα φάγαμε". Έφαγες εσύ τα ίδια με τους πολιτικούς; Γι αυτό βρίσκεσαι στην ξενιτιά; Έφαγα εγω τα ίδια; Ή μήπως όλα τα παιδιά εδω μέσα που γράφουν την άποψή τους είναι καλοφαγωμένα κι έχουν βγει στον γιακά;

Αυτό προσπαθώ να σου επισημάνω και όχι να σε ανταγωνιστώ. Υπάρχουμε καλοί και αξιόλογοι άνθρωποι εδω κάτω, σαν άνθη που φυτρώνουν ανάμεσα σε κάρβουνο και βρίσκω άδικη μια γενικευτική λογική. Για τον ίδιο λόγο μάλωσα σε άλλο θέμα και με τον Νίκο890 αλλά δεν το κατάλαβε καν.

Παρόλαυτά, έχω μια ένσταση για το "αν χαλάσει το πράγμα και εδω, θα φύγω και απο δω", ακούγεται λίγο ατομικιστικό, αλλά και πάλι δέχομαι ότι αυτή είναι η στάση ζωής σου και συμφωνώ ότι με συναισθηματισμό δεν γεμίζει το στομάχι. Ίσως όμως αν θέλουμε να αλλάξει ένας τόπος, να έπρεπε να ήμασταν οι πρώτοι που θα προσπαθούσαμε ενεργά να τον βελτιώσουμε αντί να τρέξουμε στο επόμενο δέντρο να αναρριχηθούμε ως κισσοί.

Δεν είναι κι αυτό το "αν χαλάσει θα φύγω χθες" σαν συμπεριφορά, μια λογική "άσε να βγάλουν οι άλλοι το σκατόφτυαρο" σαν τρωκτικά στην τρύπα της συνεχούς μετακίνησης μακριά από κει που σκατώνει το πράγμα;

Δεν σε χαρακτηρίζω, πρόσεξε, δεν σε ξέρω προσωπικά και ειναι πράγματι άδικο να σε κρίνω, αλλά προβληματίζομαι ότι ίσως αυτή σου η στάση να είναι μια αντίθετη όψη του ίδιου νομίσματος. Δεν διορθώνεις, δεν βοηθάς, απλά αποφεύγεις, και ύστερα εκ της αποστάσεως ασφαλείας στηλιτεύεις.

Δεν μου πολυκολλάει ο συνδυασμός ατομικισμού (στερούμενου κάθε συναισθηματισμού) και ιδεολογικής επίφασης. Πιο καθαρό θα ήταν το "έχω αποφασίσει να ζω για μένα και ρίχνω μαύρη πέτρα σε ότι δεν με εξυπηρετεί" παρά το Καζαντζίδειο παράπονο του νεποτισμού, ο οποίος νεποτισμός πηγάζει από 1) Τον εγωχώριο ατομικισμό και 2) Την απροθυμία και αδράνεια των όσων ξέφυγαν εξ αυτού να προσπαθήσουν να λερώσουν πράγματι τα χέρια τους πέραν των χειλιών τους.

Μιλάμε ουσιαστικά για ένα ηθικό οξύμωρο εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Δεν μπορώ να βρω άδικο σε κάποια από αυτά που λες, εντούτοις θα ήθελα να σου πω ότι δεν σου απευθύνθηκα συναισθηματικά αναφορικά με την Ελλάδα, μα με ψυχρή στατιστική λογική.

Δεν μπορεί να φταίνε όλοι, το κατα Πάγκαλον "μαζί τα φάγαμε". Έφαγες εσύ τα ίδια με τους πολιτικούς; Γι αυτό βρίσκεσαι στην ξενιτιά; Έφαγα εγω τα ίδια; Ή μήπως όλα τα παιδιά εδω μέσα που γράφουν την άποψή τους είναι καλοφαγωμένα κι έχουν βγει στον γιακά;

Αυτό προσπαθώ να σου επισημάνω και όχι να σε ανταγωνιστώ. Υπάρχουμε καλοί και αξιόλογοι άνθρωποι εδω κάτω, σαν άνθη που φυτρώνουν ανάμεσα σε κάρβουνο και βρίσκω άδικη μια γενικευτική λογική. Για τον ίδιο λόγο μάλωσα σε άλλο θέμα και με τον Νίκο890 αλλά δεν το κατάλαβε καν.

Παρόλαυτά, έχω μια ένσταση για το "αν χαλάσει το πράγμα και εδω, θα φύγω και απο δω", ακούγεται λίγο ατομικιστικό, αλλά και πάλι δέχομαι ότι αυτή είναι η στάση ζωής σου και συμφωνώ ότι με συναισθηματισμό δεν γεμίζει το στομάχι. Ίσως όμως αν θέλουμε να αλλάξει ένας τόπος, να έπρεπε να ήμασταν οι πρώτοι που θα προσπαθούσαμε ενεργά να τον βελτιώσουμε αντί να τρέξουμε στο επόμενο δέντρο να αναρριχηθούμε ως κισσοί.

Δεν είναι κι αυτό το "αν χαλάσει θα φύγω χθες" σαν συμπεριφορά, μια λογική "άσε να βγάλουν οι άλλοι το σκατόφτυαρο" σαν τρωκτικά στην τρύπα της συνεχούς μετακίνησης μακριά από κει που σκατώνει το πράγμα;

Δεν σε χαρακτηρίζω, πρόσεξε, δεν σε ξέρω προσωπικά και ειναι πράγματι άδικο να σε κρίνω, αλλά προβληματίζομαι ότι ίσως αυτή σου η στάση να είναι μια αντίθετη όψη του ίδιου νομίσματος. Δεν διορθώνεις, δεν βοηθάς, απλά αποφεύγεις, και ύστερα εκ της αποστάσεως ασφαλείας στηλιτεύεις.

Nαι μπορεί να ακούγομαι ατομικιστής αλλά ο χρόνος φεύγει. Η ζωή μου είναι ατομική όπως και εσύ βιολογικά είσαι ατομιστής αφού η ζωή σου είναι δική σου, ατομική (δεν το λέω ειρωνικά). Οι άλλοι άνθρωποι επίσης κοιτάζουν την πάρτη τους (τη ζωή τους τη βιολογική) αν και υποσυνείδητα σου πουλάνε κενό ανθρωπισμό οπότε αν καθίσω να περιμένω αντιδράσεις για να "αλλάξουμε πράγματα" μπορεί και να μην ζω. Με τα χρόνια καταλαβαίνω (αυτό που δεν μου αρέσει) ότι ο άνθρωπος είναι ένα πολύ παράξενο ζωικό είδος που λειτουργεί με τελείως αυτονομιστικά στοιχεία σε μια ομάδα άσχετα αν προσπαθούν να μας πείσουν περί ομαδικότητας. Αν εγώ ή εσύ δεν πάμε στη δουλειά μας, δεν θα νοιαστεί κάποιος άλλος να μας δώσει ένα πιάτο φαγητό για τη σημερινή ημέρα. Τόσο απλά χωρίς πολύπλοκες έννοιες της κοινωνικής ανθρωπολογίας. Φυσικά στη κοινωνιολογική θεωρία όλοι θα πουν: όλο και κάτι θα βρεθεί, υπάρχει θεός, 2-3 αποφθεύγματα από το Linkedin επιτυχημένων managers κοινωνιολογίας κτλ αλλά το στομάχι θα χορεύει τσάμικο από την πείνα. Προσπαθώ 12 χρόνια μνημονιακής ισοπέδωσης να ακούσω κάτι ενθαρρυντικό από 4-5 κυβερνήσεις που έχουμε αλλάξει! Για εποχική δουλειά δεν ενδιαφέρομαι. Δουλειά χωρίς τα παρελκόμενα του εργατικού δικαίου είναι χόμπι. Είμαι κάθετος σε αυτό. Έτσι θα έπρεπε να ήμασταν ΟΛΟΙ και να το απαιτούμε την ημέρα των εκλογών: ή εργασία κανονική ή μαζική αποχή από τις εκλογές μέχρι να πάψει το πολιτικό δούλεμα. Δεν θέλω να κάνω χόμπι με επιδότηση ΕΣΠΑ αλλά κανονική δουλειά με εισφορές. Η κάθε κυβέρνηση στηρίζει την "νεανική εργασία" με ατελείωτα δις από την ΕΕ μέσω του ΟΑΕΔ. Αυτό δεν το λες "στήριξη της εργασίας" αλλά "διαιώνιση της μισθοδοτούμενης ανεργίας" για να τρώνε διάφοροι analysts από τα Ταμεία του κράτους και της ΕΕ. Το δούλεμα έχει και ένα όριο.

Από τους ιερούς διαμορφωτές της κοινής γνώμης (βλ. Αυτιά, Παπαδάκη, ιερή ΕΡΤ) που επηρεάζουν και τον νομοθέτη, δεν είδα ποτέ να καλέσουν ποτέ έναν συνδικαλιστή από την Ολλανδία ή τη Σουηδία ή την Αυστρία να μας πει για την εργασιακή και κοινωνική οργάνωση της χώρας τους ή ποιες συγκεκριμένες τομές πρέπει να γίνουν ώστε το Ελληνικό κράτος να γίνει βιώσιμο για τους πολίτες του. Σε απλά Ελληνικά: πως να φτιάξεις κράτος! Υποτίθεται ότι είμαστε στην Ευρωπαϊκή οικογένεια και δεν ξέρουμε τι γίνεται στο διπλανό δωμάτιο. Κάποιοι από το ίδιο "σπίτι" δεν μας αφήνουν να ξέρουμε. Σαν να ρωτάς τον πατέρα σου τι κάνει η μάνα σου στο άλλο δωμάτιο και να σου λέει: η καημένη είναι άρρωστη, να μην σε αφήνει να ακούσεις την άποψή της και να σου κρύβει την αλήθεια με δόλο. Ο Αυτιάς και ο κάθε Αυτιάς έφτιαξε πετυχημένη καριέρα στην κρατική αποτυχία της Ελλάδας για τον 21ο αιώνα. Έχω άδικο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Nαι μπορεί να ακούγομαι ατομικιστής αλλά ο χρόνος φεύγει. Η ζωή μου είναι ατομική. Οι άλλοι άνθρωποι επίσης κοιτάζουν την πάρτη τους αν και υποσυνείδητα σου πουλάνε κενό ανθρωπισμό οπότε αν καθίσω να περιμένω αντιδράσεις για να "αλλάξουμε πράγματα" μπορεί και να μην ζω. Με τα χρόνια καταλαβαίνω (αυτό που δεν μου αρέσει) ότι ο άνθρωπος είναι ένα πολύ παράξενο ζωικό είδος που λειτουργεί με τελείως αυτονομιστικά στοιχεία σε μια ομάδα άσχετα αν προσπαθούν να μας πείσουν περί ομαδικότητας. Αν εγώ ή εσύ δεν πάμε στη δουλειά μας, δεν θα νοιαστεί κάποιος άλλος να μας δώσει ένα πιάτο φαγητό για τη σημερινή ημέρα. Τόσο απλά χωρίς πολύπλοκες έννοιες της κοινωνικής ανθρωπολογίας. Φυσικά στη κοινωνιολογική θεωρία όλοι θα πουν: όλο και κάτι θα βρεθεί, υπάρχει θεός, 2-3 αποφθεύγματα από το Linkedin επιτυχημένων managers κοινωνιολογίας κτλ αλλά το στομάχι θα χορεύει τσάμικο από την πείνα. Προσπαθώ 12 χρόνια μνημονιακής ισοπέδωσης να ακούσω κάτι ενθαρρυντικό από 4-5 κυβερνήσεις που έχουμε αλλάξει! Για εποχική δουλειά δεν ενδιαφέρομαι. Δουλειά χωρίς τα παρελκόμενα του εργατικού δικαίου είναι χόμπι. Είμαι κάθετος σε αυτό. Έτσι θα έπρεπε να ήμασταν ΟΛΟΙ και να το απαιτούμε την ημέρα των εκλογών: ή εργασία κανονική ή μαζική αποχή από τις εκλογές μέχρι να πάψει το πολιτικό δούλεμα. Δεν θέλω να κάνω χόμπι με επιδότηση ΕΣΠΑ αλλά κανονική δουλειά με εισφορές. Η κάθε κυβέρνηση στηρίζει την "νεανική εργασία" με ατελείωτα δις από την ΕΕ μέσω του ΟΑΕΔ. Αυτό δεν το λες "στήριξη της εργασίας" αλλά "διαιώνιση της μισθοδοτούμενης ανεργίας" για να τρώνε διάφοροι analysts από τα Ταμεία του κράτους και της ΕΕ. Το δούλεμα έχει και ένα όριο.

Με αυτή την έννοια, δεν μπορώ να σου βρω άδικο και έτσι δεν θα πω κάτι παραπέρα. Μου άρεσε πολύ αυτό το ποστ σου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Που και να μιλήσω γι αυτά που άκουσα εκτός θέματος, ότι τάχα επιθυμώ την ανεργία των εργαζόμενων στον Τουριστικό κλάδο και πρέπει να αισθάνομαι ντροπή.

Ναι ρε φίλε με ανακάλυψαν. Είμαι τόσο σατανικός που θα σας πάρω την ψυχή εδω μέσα, θα μείνετε όλοι χωρίς δουλειά, με κατεστραμμένη οικονομία και τουρισμό ίσα να πηγαίνετε για μπανάκι ως τη Λούτσα και υπό αιώνιο λοκντάουν μέσα στο WC και θα κοιτάτε την οδοντόκρεμα να στάζει από τα πλακάκια όσο σας καρφώνουν εμβόλια Τζόνσο ε Τζόνσο στο μπρατσάκι.
Τα λόγια σου βασίζονται με βάση το συναίσθημα και όχι την λογική.

Εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι στο εξωτερικό έχεις επαγγελματική εξέλιξη κλπ, προνόμια για την αποδοτικότητα στην δουλειά σε σχέση με την Ελλάδα και θα καταλάβεις αυτό που λέω ?:wheel:

Θύμισε μου λίγο ....η Ελλάδα αντέχει 40-50% ανεργία επειδή αγαπάμε την Ελλάδα και είμαστε πατριώτες .Αυτήν την λογική έχουμε και είμαστε ακόμα πίσω ......
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Με αυτή την έννοια, δεν μπορώ να σου βρω άδικο και έτσι δεν θα πω κάτι παραπέρα. Μου άρεσε πολύ αυτό το ποστ σου.

Έγραψα και μια προσθήκη, περισσότερο για σκέψη:

Από τους ιερούς διαμορφωτές της κοινής γνώμης (βλ. Αυτιά, Παπαδάκη, ιερή ΕΡΤ) που επηρεάζουν και τον νομοθέτη, δεν είδα ποτέ να καλέσουν ποτέ έναν συνδικαλιστή από την Ολλανδία ή τη Σουηδία ή την Αυστρία να μας πει για την εργασιακή και κοινωνική οργάνωση της χώρας τους ή ποιες συγκεκριμένες τομές πρέπει να γίνουν ώστε το Ελληνικό κράτος να γίνει βιώσιμο για τους πολίτες του. Σε απλά Ελληνικά: πως να φτιάξεις κράτος! Υποτίθεται ότι είμαστε στην Ευρωπαϊκή οικογένεια και δεν ξέρουμε τι γίνεται στο διπλανό δωμάτιο. Κάποιοι από το ίδιο "σπίτι" δεν μας αφήνουν να ξέρουμε. Σαν να ρωτάς τον πατέρα σου τι κάνει η μάνα σου στο άλλο δωμάτιο και να σου λέει: η καημένη είναι άρρωστη, να μην σε αφήνει να ακούσεις την άποψή της και να σου κρύβει την αλήθεια με δόλο. Ο Αυτιάς και ο κάθε Αυτιάς έφτιαξε πετυχημένη καριέρα στην κρατική αποτυχία της Ελλάδας για τον 21ο αιώνα. Έχω άδικο;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Τα λόγια σου βασίζονται με βάση το συναίσθημα και όχι την λογική.

Εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι στο εξωτερικό έχεις επαγγελματική εξέλιξη κλπ, προνόμια για την αποδοτικότητα στην δουλειά σε σχέση με την Ελλάδα και θα καταλάβεις αυτό που λέω ?:wheel:

Θύμισε μου λίγο ....η Ελλάδα αντέχει 40-50% ανεργία επειδή αγαπάμε την Ελλάδα και είμαστε πατριώτες .Αυτήν την λογική έχουμε και είμαστε ακόμα πίσω ......

Και να σκεφτείς ότι όλη αυτή σου η καούρα ξεκίνησε από κείνο το ποστ σου που έλεγες ότι οι Έλληνες είναι κουρασμένοι γενικώς και αδιακρίτως. Ύστερα μετα εγω "κλαίγομαι" και δε μπορώ να καταλάβω ότι στο εξωτερικό υπάρχει εξέλιξη και ότι η Ελλάδα δεν ταϊζεται με συναίσθημα και δε σηκώνει 50% ανεργία.

Να σου πω, μήπως θες να μου προσάψεις ότι θέλω να επαναφέρω και την φεουδαρχία στον Θεσσαλικό κάμπο;

Βέβαια τα λόγια δεν βασίζονται με βάση, τα λόγια βασίζονται στο συναίσθημα ή εκφέρονται στη βάση συναισθήματος, αλλά σε κάθε περίπτωση κατάλαβα τι ήθελες να πεις, ανυπόστατες μπούρδες.

Σου μοιάζω να ξύπνησα παράλογος ξαφνικά και να χρειάζομαι τον διαφωτισμό σου ή απλά έτσι τη βρίσκεις τον τελευταίο καιρό με το να ηδονίζεσαι βγάζοντας τους άλλους μαλάκες χωρίς να είναι;

Που είπα εγω τα αντίθετα και γιατί μου πρήζεις τα συκώτια τόσες μέρες με το να μου προσάπτεις πράγματα που δεν είπα;

Πρέπει να σε έκαψε πιο πολύ κι απ' ότι το υγρό πύρ τον Αραβικό Στόλο το 626 στο Βόσπορο.


you-sir-are-a-cactus.jpeg
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν μπορεί να φταίνε όλοι, το κατα Πάγκαλον "μαζί τα φάγαμε". Έφαγες εσύ τα ίδια με τους πολιτικούς; Γι αυτό βρίσκεσαι στην ξενιτιά; Έφαγα εγω τα ίδια; Ή μήπως όλα τα παιδιά εδω μέσα που γράφουν την άποψή τους είναι καλοφαγωμένα κι έχουν βγει στον γιακά;

Το πρόβλημα είναι ότι ανεχόμαστε και επιβραβεύουμε αυτές τις συμπεριφορές των πολιτικών στέλνοντας τους στην εξουσία, σε σημείο που δεν μπορείς πλέον να καταλάβεις αν αυτή η νοοτροπία πηγάζει από τον λαό ή τους πολιτικούς του. Είναι αλληλένδετο πια.

Ο Κούλης πού έχει δουλέψει; Στις ψεύτο-εντερπρενέρ θέσεις που τον φύτεψε ο μπαμπάς;
Ο Αλέξης πού έχει δουλέψει; (εδώ γελάμε)
Η Φώφη πού έχει δουλέψει; Στην Εθνική τράπεζα όπου διορίστηκε πριν πάρει πτυχίο και πήρε σύνταξη από τα 50 (με το μέσο του μπαμπά κι αυτή);
Ο Κουτσούμπας (και το μισό ΚΚΕ) που είναι και προστάτης των εργατών πού έχει δουλέψει; Κομματικός υπάλληλος;
Αυτούς ψηφίζει ο μισός κόσμος κι ο άλλος μίσος ο απολιτίκ προτίμησε να πάει για μπάνια στις τελευταίες εκλογές. Το σανό να υπάρχει, για κοινωνική δικαιοσύνη και πρόνοια από τους μεν (με τους συνδικαλισταράδες να κατεβαίνουν σε πορείες για το 10ωρο όταν 10 ώρες εργασίας αυτοί συμπληρώνουν σε 2 βδομάδες) και για φιλελευθεροποίηση και ελεύθερη αγορά από τους δε (ελεύθερη μόνο για τους κολλητούς επιχειρηματίες, 30% χαράτσι για τους υπόλοιπους). Για να καλοπερνάει η επιχειρηματική, συντεχνιακή και συνδικαλιστική ελίτ της χώρας. Μ’ αυτούς δουλειές μόνο από τον ουρανό θα έρθουν. Αφού δεν γνωρίζουν τι θέλει και χρειάζεται κάποιος για να δουλέψει ήρεμα και καλά στην Ελλάδα κι ούτε τους ενδιαφέρει να μάθουν. Ε ναι, όταν καταπίνουμε αυτό το σανό και στέλνουμε αυτούς στην εξουσία είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Δεν έχουν άδικο τα παιδιά που λένε ότι η Ελλάδα δεν παράγει τίποτα. Άσχετα αν το καταλάβαμε όλοι αυτό τώρα που μας έπεσε η κεραμμύδα στο κεφάλι. Ποιος μιλούσε όταν η ελληνική βιομηχανία κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος μόλις μπήκαμε στην εοκ και εκτέθηκε στη διεθνή αγορά; Μέλημα όλων ήταν μόνο η επαναφορά των δασμών για να σωθεί η κατάσταση.

Το πρόβλημα ωστόσο δεν βρίσκεται στο ότι «οι Έλληνες δεν δουλεύουν», εκεί είναι το λάθος. Λες και υπάρχουν δουλειές και παίζουμε τάβλι. Όλος ο ιδιωτικός τομέας ξεσκίζεται στη δουλειά και αρκετοί δημόσιοι υπάλληλοι επίσης. Αυτή η βλακώδης νοοτροπία μας φταίει, ειδικά από τη μεταπολίτευση και μετά. Αλλαγή μυαλών χρειαζόμαστε, στη δουλειά και την παραγωγή οι περισσότεροι μια χαρά είμαστε, δόξα τω θεώ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Απλά μην ασχολείστε με γνωστά τρολακια του φόρουμ και χάνετε την ημέρα σας.

Κανένας ποτέ δεν είπε ότι η Ελλάδα είναι καλύτερη από άλλες χώρες. Δεν μπορούμε να συγκριθουμε με την Δυτική και την Βόρεια Ευρώπη σε καμία περίπτωση. Δεν νομίζω κανένας να είπε το αντίθετο, θα πρέπει να είναι τρελός. Ούτε προοπτικές υπάρχουν εδώ. Η ένσταση είναι στις ανυπόστατες κατηγορίες περί τεμπελιδων Ελλήνων που πίνουν φραπέδες. Μερικοί δεν έχουν επίγνωση του τι επικρατεί σε αυτή τη χώρα και υπό τι συνθήκες ζει ο λαός. Πήγαινε δούλευε εσύ ολημερίς για 300 ευρώ με απλήρωτες υπερωρίες, παραβίαση αργιών και καθεστώς δουλείας και να έχεις κάποιους ξεφτιλες ανθελληνες να σε κυβερνούν που λένε το πρόβλημα της νεολαίας είναι ότι δεν ξέρει να κάνει σωστά βιογραφικό ή να ψάχνει στο διαδίκτυο για δουλειά ή το ότι το δικτατορικό είναι χάσιμο του χρόνου για τεμπέληδες.

Μερικοί απλά σκεφτείτε πριν μιλήσετε. Γνωρίζουμε ότι έρχεται πέμπτο μνημόνιο και προφανώς και δεν το θέλουμε. Γνωρίζουμε και για την παραλυτική ανεργία και πολιτική διαφθορά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι ανεχόμαστε και επιβραβεύουμε αυτές τις συμπεριφορές των πολιτικών στέλνοντας τους στην εξουσία, σε σημείο που δεν μπορείς πλέον να καταλάβεις αν αυτή η νοοτροπία πηγάζει από τον λαό ή τους πολιτικούς του. Είναι αλληλένδετο πια.

Ο Κούλης πού έχει δουλέψει; Στις ψεύτο-εντερπρενέρ θέσεις που τον φύτεψε ο μπαμπάς;
Ο Αλέξης πού έχει δουλέψει; (εδώ γελάμε)
Η Φώφη πού έχει δουλέψει; Στην Εθνική τράπεζα όπου διορίστηκε πριν πάρει πτυχίο και πήρε σύνταξη από τα 50 (με το μέσο του μπαμπά κι αυτή);
Ο Κουτσούμπας (και το μισό ΚΚΕ) που είναι και προστάτης των εργατών πού έχει δουλέψει; Κομματικός υπάλληλος;
Αυτούς ψηφίζει ο μισός κόσμος κι ο άλλος μίσος ο απολιτίκ προτίμησε να πάει για μπάνια στις τελευταίες εκλογές. Το σανό να υπάρχει, για κοινωνική δικαιοσύνη και πρόνοια από τους μεν (με τους συνδικαλισταράδες να κατεβαίνουν σε πορείες για το 10ωρο όταν 10 ώρες εργασίας αυτοί συμπληρώνουν σε 2 βδομάδες) και για φιλελευθεροποίηση και ελεύθερη αγορά από τους δε (ελεύθερη μόνο για τους κολλητούς επιχειρηματίες, 30% χαράτσι για τους υπόλοιπους). Για να καλοπερνάει η επιχειρηματική, συντεχνιακή και συνδικαλιστική ελίτ της χώρας. Μ’ αυτούς δουλειές μόνο από τον ουρανό θα έρθουν. Αφού δεν γνωρίζουν τι θέλει και χρειάζεται κάποιος για να δουλέψει ήρεμα και καλά στην Ελλάδα κι ούτε τους ενδιαφέρει να μάθουν. Ε ναι, όταν καταπίνουμε αυτό το σανό και στέλνουμε αυτούς στην εξουσία είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Δεν έχουν άδικο τα παιδιά που λένε ότι η Ελλάδα δεν παράγει τίποτα. Άσχετα αν το καταλάβαμε όλοι αυτό τώρα που μας έπεσε η κεραμμύδα στο κεφάλι. Ποιος μιλούσε όταν η ελληνική βιομηχανία κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος μόλις μπήκαμε στην εοκ και εκτέθηκε στη διεθνή αγορά; Μέλημα όλων ήταν μόνο η επαναφορά των δασμών για να σωθεί η κατάσταση.

Το πρόβλημα ωστόσο δεν βρίσκεται στο ότι «οι Έλληνες δεν δουλεύουν», εκεί είναι το λάθος. Λες και υπάρχουν δουλειές και παίζουμε τάβλι. Όλος ο ιδιωτικός τομέας ξεσκίζεται στη δουλειά και αρκετοί δημόσιοι υπάλληλοι επίσης. Αυτή η βλακώδης νοοτροπία μας φταίει, ειδικά από τη μεταπολίτευση και μετά. Αλλαγή μυαλών χρειαζόμαστε, στη δουλειά και την παραγωγή οι περισσότεροι μια χαρά είμαστε, δόξα τω θεώ.

Καταρχάς διαφωνώ μαζί σου στα περι απολιτικ λαού που πάει για μπάνια. Ανήκω σε αυτούς που δεν ψήφισαν το 2019 αν και δεν ήμουν υποχρεωμένος να το πω δημόσια.

Μετά την εκμεταλλευτική και ολιγαρχικά-πολυεθνικά προσκείμενη δήθεν δεξιά που εκφράζει η ΝΔ και τα συν αυτής εξαπτέρυγα, και την εξαιρετικά κατώτερη των προσδοκιών αγκυλωτική δεξιόστροφη αριστερά που πρέσβευε ο Σύριζα, δεν ήταν τα μπάνια η εναλλακτική αλλά ένα τεράστιο "σας γράφω στ αρχίδια μου και σας και το στημένο σύστημά σας".

Οπότε λοιπόν αγαπητέ μου φίλε Χάρρυ Ακρίτα, όταν μιλάμε μαζί, να ξέρεις που ακριβώς στέκομαι.

Και για να επικροτήσω αυτά που πολύ σωστά λες, να διευκρινίσω ότι η αντίρρησή μου δεν είναι στο πως αντιλαμβάνομαι (ουτοπικά τάχα) την κατάσταση, αλλά στο αντιδρώ ΑΚΡΙΒΩΣ σ αυτή τη μαζοποίηση και τη γενίκευση ότι ο Έλληνας είναι κοιμισμένος τεμπέλης γενικώς και αδιακρίτως.

Γενικεύοντας στο ότι οι "Έλληνες δεν δουλεύουν και κοιμούνται", καταρχάς είναι άδικο για όσους κοπιάζουν και κατα δεύτερον βγάζουν λάδι όσους πραγματικά οδήγησαν αυτό το λαό στην εξαθλίωση. Το "Ο Έλληνας είναι κοιμισμένος" είναι η εύκολη λύση για να μην αναγκαστούμε να ξηλώσουμε το πουλόβερ από ψηλά ΚΑΙ απο χαμηλά ΤΕΛΕΙΩΣ. Για να μην αναγκαστούμε ποτέ να συζητήσουμε και να ομολογήσουμε για το ποιοί πραγματικά φταίνε, ίσως μεταξύ αυτών κατα καιρούς και εμείς με τη στάση μας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Valder διαβασα μονο την εικονα , τα αλλα δεν τα διαβασα γιατι λογικα κατι με αποθευγματα και το ποσο χαζος ειμαι λογικα θα γραφεις ,οκ δεκτη η γνωμη σου .Παμε απ την αρχη για να καταλαβουμε τι εχει γινει

1) Σχολιαζω στο ποστ με τον τσιτσιπα με την Σακαρα οτι η νικη τους οφειλετε στο οτι δουλεψαν απο πριν με σκληρες προπονησεις για να φτασουν εκει που εφτασαν και δεν ηταν απλα αισιοδοξοι . Το point μου ηταν οτι οταν εχεις δουλεψει για κατι τοτε ισχυει το να εισαι αισιοδοξος να φερεις αποτελεσματα.Το να μην εχεις προετοιμαστει και να εισαι αισιοδοξος δεν στεκει .Αυτο το συνδεσα με την πανδημια οπου πολλοι στο θρεντ(αλλα και στην εξω ζωη) αυτο περιμενουν τουριστες φετος ενω δεν βλεπουν οτι δεν εχουμε δουλεψει για να φερουμε τους τουριστες

2) Ερχεσαι και μου σχολιαζεις οτι ντροπη μου για αυτην την γνωμη και οτι η σχολη μου και οτι σπουδαζω σε αυτην λογω των ελληνων...και πεφτουν αλλα 10 ατομα να κανουν λαικ σε αυτο . Και εγω απορω σε τι ακριβως συμφωνειτε ,δλδ τοσο γκαου ειμαι εγω που πληρωνω φορους ?

(ΥΓ.1 Να χαιρεσαι που ενας οχι τοσο γνησιος ελληνας (με γονεις ελληνες δλδ) εχει αυτην την γνωμη για την ελλαδα , γιατι θελει οντως να παει μπροστα εφοσον σε αυτην ζει και μγαλωνει ....σε σχεση με καποιους αλλους)
(ΥΓ2.Τι διαφορα εχει ενας ελληνας που πληρωνει φορο με εναν που ας το πουμε δεν ειναι γνησιος ελληνας που πληρωνει φορο ?)

3) Παιρνω το μηνυμα σου και κανω ταγκ και τα αλλα 10 ατομα στο θεμα πανδημια (ειχα φαει 15ημερο αποκλεισμο, δεν περιμενα 15 μερες να σκεφτω τι θα απαντησω ) για να δειξω οτι η γνωμη στην οποια συμφωνειτε ειναι εντλως λανθασμενη και πρεπει να αλλαξει .Τουλαχιστον κατι ειναι και αυτο αμα πετυχω και κανω την γνωμη καποιων πιο σωστη .

Και σχηματιζω την εξης υποθεση οτι εστω οτι ειμαστε κουρασμενοι και γραψουμε στα παλια μας τα παπουτσια των τουρισμο(οπως στηριζεται μεσω της γνωμης )
1623837478877.png


Με μια συνολικη ανεργια της ταξης του 40% (το ελαχιστο , με ανοδικη ταση!!!) τι ακριβως σας κανει να πιστευται οτι θα την βγαλουμε καθαρη επειδη αγαπαμε την ελλαδα ? ή ποσο μαλλον τα νησια που στο 99% στηριζονται μονο απ τον τουρισμο πως ακριβως θα λειτουργουν ?

ΥΓ3. Ακομα δεν ξερω γιατι να ζητησω συγνωμη, δηλαδη τι το λαθος εχει η σκεψη μου ?Δεν βλεπεται οτι η αποψη των 10 ατομων που συμφωνειτε φερνει ενα τετοιο αποτελεσμα?
ΥΓ4. Ο @giannhs2001 συνεχειζει για το καποιο λογο να μην θελει μνημονιο αλλα να θεωρει την σκεψη αυτη τρολ ;)
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top