[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
H Κυριακή αργία ποτέ δεν είχε το νόημα του ότι δε βγαίνουν τα κουκιά. Προφανώς και στην πράξη μπορεί μια επιχείρηση να ανακυκλώνει ωράρια και να χει κόσμο να δουλεύει βάρδιες Σάββατα, Κυριακές, νυχτερινά, αργίες και πάει λέγοντας χωρίς να πειραχθεί το 40ωρο.

Το νόημα όμως ποτέ δεν ήταν αυτό. Είναι σημαντικό να καθιερώνεται μια κοινή μέρα καθολικά όπου ο κόσμος θα αφήνει πίσω τη δουλειά του και τις επαγγελματικές τυ υποχρεώσεις και θα περνά χρόνο με την οικογένεια και τους οικίους του. Φανταστείτε ένα περιβάλλον όπου ο καθένας θα χε διαφορετικά ωράρια και ρεπό, αυτό από μόνο του θα μείωνε την ίδια την αξία του off time. να το βράσω τον ελεύθερο χρόνο αν οι φίλοι μου δουλεύουν, τα παιδιά μου θα πηγαίνουν σχολείο και πάει λέγοντας. Η ζωή δεν είναι μόνο δουλειά και netflix.

Όταν λες στον άλλο δούλεψε Κυριακή για να μπορώ να σου ρθω αραχτός να κάνω τα ψώνια μου σημαίνει πως δεν διαθέτεις την παραμικρή ενσυναίσθηση σε ό,τι αφορά το χρόνο και τις ανάγκες του άλλου. Τα supermarket δουλεύουν 13 ώρες τη μέρα καθημερινές και σχεδόν τόσες τα Σάββατα. Αν θες να κάνεις τα ψώνια σου έχεις άπλετο χρόνο να το κάνεις χωρίς να γαμάς τον άλλο. Κι αν σκέφτεσαι τόσο εγωιστικά σε τέτοια πλαίσια δε θέλω να ξέρω πώς φέρεσαι στο επαγγελματικό σου περιβάλλον.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Μάλιστα

Πρέπει να υπογραμμιστεί πως το σύστημα της διευθέτησης του χρόνου εργασίας εφαρμόζεται ήδη επιτυχημένα στην Ελλάδα σε πολλές μεγάλες εταιρείες, όπως η Παπαστράτος, η Ήβη, η Alpha Bank και ο ΟΤΕ. Αλλά και επί ΣΥΡΙΖΑ το 2019 εφαρμόστηκε ευρωπαϊκή οδηγία (1158/19) για ευέλικτο ωράριο εργασίας σε γονείς μικρών παιδιών. Όμως αυτό δεν εμποδίζει την αξιωματική αντιπολίτευση να ξεχνά και να επιπλήττει τώρα την κυβέρνηση για σχετικές αποφάσεις που είχε νομοθετήσει και μάλιστα ένα μήνα πριν από τις εκλογές του Ιουλίου 2019.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@juste un instant Καμία απάντηση επί του θέματος έχεις ή θα μας μοστράρεις μικροπολιτικές δηλώσεις του Ρουσόπουλου σα καλό κομματόσκυλο; :)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Α, τα λέει κι ο Ρουσόπουλος; Δεν χρειάζεται να βάλω παραπομπή τότε. Όχι, τίποτα άλλο, αλλά να, μήπως κάποιος θεωρεί ότι τα βγάζω από το μυαλό μου. :P
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ασταυτα, κόπι παστε το πήρες το κειμενάκι, ξέρουμε κι εμείς να γκουγκλάρουμε.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το πρόβλημά μου φίλε Χρηστάρα, δεν ειναι να απαγορεύσω σε έναν τίμιο επιχειρηματία να κρατήσει την πόρτα του ανοιχτή 7 ημέρες την εβδομάδα.

Δεν θυμάμαι να έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο.

5χ8 = 40 Δευτέρα - Παρασκευή κι αν θέλει να ειναι ανοιχτός ΣΚ ας κάτσει να το δουλέψει ο ίδιος, ή ας πληρώσει νεο υπάλληλο ή υπερωρίες τον υπάρχοντα/υπάρχουσα υπάλληλο, ναι διπλή μισθολογικά Κυριακή για παράδειγμα.

Μη μου το κάνεις σαν τον juste που έλεγε στο θέμα "ναι να ανοίξουν τις κυριακές για να κινηθεί η αγορά". (τάχα μου τώρα, λες και τις καθημερινές κάνει σπριντ η αγορά)

Επειδή βαριέται ο άλλος να κουνηθεί πχ 7 το απόγευμα Παρασκευής ή δεν ξέρει να ψωνίσει ονλάιν στη χειρότερη, να γαμηθεί ένα ολόκληρο εργασιακό και να γίνει ακόμα πιο απλήρωτος μεσαίωνας η φάση.

Σα τα ωράρια στις πολυεθνικούλες που τους έλεγαν να υπογράψουν καινούριες συμβάσεις για να καταπιούν τη μια ώρα του διαλείμματος για γεύμα, απ οσο έμαθα απο αξιοπιστο άνθρωπο που δούλευε εκεί.

Ή το "δουλέψτε τσάμπα αλλού για 3-6 μήνες και τότε ίσως σας σκεφτούμε για θέση trainee" που άκουσα εγω

Όλοι στο τζάμπα και να γαμάνε τους πιο αδύναμους. Γιατί ακριβώς αυτό θα σου κάνει για να πετύχει το 7ημερο. Θα γαμήσει τον/την υπάλληλο που ήδη έχει. Ούτε ο ίδιος θα τη δουλέψει, ουτε άλλον/η θα πάρει, ούτε υπερωρία θα πληρώσει.

Και μόνος σου τα είπες. Θα βρει τον τρόπο να παρανομήσει.

Το πρόβλημα λοιπόν αγαπητέ μου φίλε, δεν είναι να μείνει 7 ημέρες ανοιχτός. Το πρόβλημα είναι γιατί και τις 5 μέρες (ή πλέον 7) που μένει ανοιχτός, το έκανε παρανομώντας με 1000 διαφορετικούς τρόπους και δεν τον διόρθωνε κανείς.
Που θελεις να καταληξεις με αυτο που γραφεις στο τελος, γιατι και ο χρησταρας και εσυ ο ιδιος εχετε δωσει ηδη τις απαντησεις. Εμενα μου φαινεται οτι υπαρχει μια θεοποιηση των νομων λες και ειναι κανενα μαγικο ξορκι, αλλα υπαρχουν και αλλα πραγματα που τελικα ισως και να εχουν μεγαλυτερη σημασια, οπως τα κινητρα. Σωστα αναφερθηκε και το ζητημα των θεσεων εργασιας που εχει καταστεψει το κρατος, που στερει τις εναλλακτικες που μπορει να εχει ενας εργαζομενος, και δυστυχως δεν υπαρχει αισθηση ποσο σημαντικες ειναι. Μια απλα σχεση προσφορας-ζητησης ειναι, ακομη και αν δεν ακουγεται τοσο ηθικο ή αγωνιστικο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται οτι υπαρχει μια θεοποιηση των νομων
Το θέμα είναι όμως ότι οι χώρες που προοδευσαν στην σύγχρονη για να μη πω και τωρινή ακόμα ιστορία είναι οι λαοί που ακολουθούν πιστά τους νόμους και με αυστηρότητα ( Ιαπωνία, Νότια Κορέα, Σκανδιναβια, Γερμανία κλπ ).

Κακά τα ψέματα αλλά μέχρι και με το κάρφωμα μπροστά πήγαν αυτοί οι λαοί. Όποιος δεν τηρούσε τους νόμους είχε απευθείας επιπτώσεις από την αστυνομία. Εδώ που το κάρφωμα το έχουμε ως αρνητικό έχουμε καταλήξει να έχουμε σε κάθε γωνιά και έναν κλασικό Ελληναρα να κάνει οτιδήποτε θέλει χωρίς να του λέει ποτέ κανένας τίποτα.

Και εγώ δεν καρφώνω ποτέ επίσης ( μη μου βγει και το όνομα ) αλλά το ότι δεν το κάνω δεν το θεωρώ και σωστή πράξη.

Μήπως γενικά να τους έχουμε από κοντά τους νόμους;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Που θελεις να καταληξεις με αυτο που γραφεις στο τελος, γιατι και ο χρησταρας και εσυ ο ιδιος εχετε δωσει ηδη τις απαντησεις. Εμενα μου φαινεται οτι υπαρχει μια θεοποιηση των νομων λες και ειναι κανενα μαγικο ξορκι, αλλα υπαρχουν και αλλα πραγματα που τελικα ισως και να εχουν μεγαλυτερη σημασια, οπως τα κινητρα. Σωστα αναφερθηκε και το ζητημα των θεσεων εργασιας που εχει καταστεψει το κρατος, που στερει τις εναλλακτικες που μπορει να εχει ενας εργαζομενος, και δυστυχως δεν υπαρχει αισθηση ποσο σημαντικες ειναι. Μια απλα σχεση προσφορας-ζητησης ειναι, ακομη και αν δεν ακουγεται τοσο ηθικο ή αγωνιστικο.

Εαν μου επιτρέπεις, επειδή είναι λίγο βαρύ το θέμα για την συγκεκριμένη ώρα, αλλά θέλω να σου απαντήσω, να το κάνω άλλη στιγμή; Μη χαβαλεδιάσω σε κανα πιο ελαφρύ θέμα και αισθανθείς ότι σε γράφω, δεν ισχύει. Θα το συζητήσουμε και σ ευχαριστώ.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μάλιστα

Πρέπει να υπογραμμιστεί πως το σύστημα της διευθέτησης του χρόνου εργασίας εφαρμόζεται ήδη επιτυχημένα στην Ελλάδα σε πολλές μεγάλες εταιρείες, όπως η Παπαστράτος, η Ήβη, η Alpha Bank και ο ΟΤΕ. Αλλά και επί ΣΥΡΙΖΑ το 2019 εφαρμόστηκε ευρωπαϊκή οδηγία (1158/19) για ευέλικτο ωράριο εργασίας σε γονείς μικρών παιδιών. Όμως αυτό δεν εμποδίζει την αξιωματική αντιπολίτευση να ξεχνά και να επιπλήττει τώρα την κυβέρνηση για σχετικές αποφάσεις που είχε νομοθετήσει και μάλιστα ένα μήνα πριν από τις εκλογές του Ιουλίου 2019.
Μα ακριβώς αντι - πολίτευση κάνει.
Αντι - πολίτευση, μήπως σημαίνει αντίθετη πολιτεία. Με λίγα λόγια , ΔΕΝ συμφωνώ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

boooooooom *mic drop*
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά μιλάμε τον ξέσκισε, δε ξέρει πού να κρυφτεί. :rofl:
Προσέχετε λίγο εσείς οι πλασιέ κομματικών εντύπων, γιατί το πολύ το τέτοιο τυφλώνει. Το κομματικό έντυπο εννοώ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.

boooooooom *mic drop*
Πωωω από το κανάλι του YouTube που αξίζει το παγκόσμιο τρόπαιο προπαγάνδας βρήκες να υποστηρίξεις τα όσα λες;

Ομάδα Αλήθειας= Ομάδα Προπαγάνδας υπέρ ΝΔ.

2-3 φορές έκατσα και είδα βίντεο τους και δεν άντεξα, κουράστηκα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πωωω από το κανάλι του YouTube που αξίζει το παγκόσμιο τρόπαιο προπαγάνδας βρήκες να υποστηρίξεις τα όσα λες;

Ομάδα Αλήθειας= Ομάδα Προπαγάνδας υπέρ ΝΔ.

2-3 φορές έκατσα και είδα βίντεο τους και δεν άντεξα, κουράστηκα.
Ρε μαν ήταν καλή τάπα, δεν με ενδιαφέρει τι λένε. Βρες καμιά καλή τάπα Αλεκση να γελάσουμε και εκεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά μιλάμε τον ξέσκισε, δε ξέρει πού να κρυφτεί. :rofl:
Προσέχετε λίγο εσείς οι πλασιέ κομματικών εντύπων, γιατί το πολύ το τέτοιο τυφλώνει. Το κομματικό έντυπο εννοώ.
Έλα παραδέξου ότι ήταν και γαμω τα comebacks.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντωμεταξύ η Ομάδα Αλήθειας μόλις έβγαλε δήλωση ότι έκανε λάθος σχετικά με την αποφυλάκιση του βιαστή των Πετραλώνων μέσω του Νόμου Παρασκευόπουλου. Έχεις και τρομερό timing ρε Τζόνι, πέρα από τρομερές και έγκυρες πηγές :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Ξεφτιλα ο πατριωτικός χώρος στην Ιταλία. Ηττηθηκαμε εκ των έσω.

Αν αληθεύει αυτό τότε αποσύρω κάθε υποστήριξη που είχα για τον ακροδεξιό πατριώτη Ματέο Σαλβινι.

Ανακοινώθηκε πως στις επόμενες εκλογές ο Σαλβινι θα κατέβει μαζί με τον ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΌΝΙ σε συνένωση των δύο κομμάτων τους. Είναι δυνατόν; Κορόιδεψε τον Ιταλικό λαό που πίστεψε σε αυτόν τόσο άσχημα; Με τον διεφθαρμένο κεντροδεξιό Μπερλουσκόνι που συμμετείχε σε sex scandals ( Bunga Bunga ) σε οικονομικές απάτες και ήλεγχε όλα τα ΜΜΕ κάνοντας την Ιταλία τσιφλίκι του. ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.


Στο σχήμα αυτό αρνήθηκε να μπει η πατριωτισσα Μελονι του εθνικιστικού κόμματος Αδέλφια της Ιταλίας. Η οποία αρνήθηκε να μπει και στη τωρινή κυβέρνηση του Ντράγκι. Ενώ περνάει τώρα νομοσχέδιο ποινικοποίησης του πολιτικού Ισλάμ και του κομμουνισμού. Η υποστήριξη των πατριωτών με αυτήν.



 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Ξεφτιλα ο πατριωτικός χώρος στην Ιταλία. Ηττηθηκαμε εκ των έσω.

Αν αληθεύει αυτό τότε αποσύρω κάθε υποστήριξη που είχα για τον ακροδεξιό πατριώτη Ματέο Σαλβινι.

Ανακοινώθηκε πως στις επόμενες εκλογές ο Σαλβινι θα κατέβει μαζί με τον ΜΠΕΡΛΟΥΣΚΌΝΙ σε συνένωση των δύο κομμάτων τους. Είναι δυνατόν; Κορόιδεψε τον Ιταλικό λαό που πίστεψε σε αυτόν τόσο άσχημα; Με τον διεφθαρμένο κεντροδεξιό Μπερλουσκόνι που συμμετείχε σε sex scandals ( Bunga Bunga ) σε οικονομικές απάτες και ήλεγχε όλα τα ΜΜΕ κάνοντας την Ιταλία τσιφλίκι του. ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.


Στο σχήμα αυτό αρνήθηκε να μπει η πατριωτισσα Μελονι του εθνικιστικού κόμματος Αδέλφια της Ιταλίας. Η οποία αρνήθηκε να μπει και στη τωρινή κυβέρνηση του Ντράγκι. Ενώ περνάει τώρα νομοσχέδιο ποινικοποίησης του πολιτικού Ισλάμ και του κομμουνισμού. Η υποστήριξη των πατριωτών με αυτήν.



Πέφτω από τα σύννεφα. Εγώ νόμιζα ότι οι πολιτικοί είναι αγνοί ιδεολόγοι που παλεύουν κάθε μέρα και νύχτα για το καλό των πολιτών και δεν τους ενδιαφέρει η καρέκλα και η εξουσία.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top