[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Και εσύ νον στοπ φιλελεύθερος; :P
Αντε να το δεχτώ (αν και είμαι κατά των Καραμναλικών, είναι πιο κρατιστές κι απο τους Ζαίους). Εσύ όμως είσαι σε όλα τα θρεντ και συνεχώς. Δεν έχω δει τέτοιον εθνικιστή ποτέ :P
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)-Το πατριωτικό κόμμα " Έλληνες για τη Πατρίδα " πρώτο στις επιλογές των νέων!

-Η επίσημη ιστοσελίδα του κόμματος ξεπέρασε επίσημα και της Νέας Δημοκρατία και είναι η πρώτη κομματική ιστοσελίδα σε επισκεψιμότητα στην Ελλάδα

-το προσωπικό κανάλι του Ηλία Κασιδιάρη ξεπέρασε τις 100.000 συνδρομές και είναι με τεράστια διαφορά το μεγαλύτερο κανάλι Έλληνα πολιτικού ( ούτε το κανάλι του Μητσοτάκη και του Τσίπρα μαζί δεν το φτάνουν ).

β)Άρχισε το πανηγύρι. Βουλευτής μέσα από τις φυλακές και πάλι;
α)100.000 subscribers ένας συστημικός νεοναζιστής τραμπούκος με γελοίες πολιτικές θέσεις και χωρίς κανένα περιεχόμενο και 10.000 subscribers σε 10 χρόνια η Δημιουργία!
Ευχαριστούμε τη νεολαία αυτής της χώρας που δείχνει σε όλους μας το δρόμο...της μετανάστευσης!:rolleyes:

β)Αν είσαι καλός «τσοπάνος» κι απ' τον τάφο σε βάζουν στη Βουλή!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
α)100.000 subscribers ένας συστημικός νεοναζιστής τραμπούκος με γελοίες πολιτικές θέσεις και χωρίς κανένα περιεχόμενο και 10.000 subscribers σε 10 χρόνια η Δημιουργία!
Ευχαριστούμε τη νεολαία αυτής της χώρας που δείχνει σε όλους μας το δρόμο...της μετανάστευσης!:rolleyes:

β)Αν είσαι καλός «τσοπάνος» κι απ' τον τάφο δε βάζουν στη Βουλή!;)
Ο Κασιδιάρης δεν είναι συστημικός. Η Νέα Τάξη τα φοβάται κάτι τέτοια κόμματα. Θα συμφωνήσω όμως ότι πράγματι η Δημιουργία του Τζημερου είναι κατάντια που βρίσκεται εκεί που βρίσκεται αλλά δεν ευθύνονται οι νέοι για αυτό αλλά το ότι ο Τζημερος έχει κάνει για γέλια προεκλογικές εκστρατείες ως τώρα. Ο Κασιδιάρης ήταν εκπρόσωπος Τύπου, ήταν επίσης μέσα στη νεολαία. Είχε κάνει όνομα και για αυτό είναι πιο γνωστός.

Ως τώρα το δρόμο για τη μετανάστευση οι φιλελεύθεροι και οι αριστεροί τον έχουν ανοίξει καθώς με τις αποτυχίες τους έχουμε χάσει ολόκληρη τη νεολαία και εμείς οι λίγοι που έχουμε μείνει ακόμα δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει. Πάντως εκτός από οικονομικούς λόγους και η Νέα Δημοκρατία επίσης με ωθεί στη μετανάστευση. Δεν θέλω να ζήσω σε μια Ευρωπαϊκή χώρα όπου το Λευκό στοιχείο θα έχει συρρικνωθεί και το Ισλάμ θα έχει αρχίσει να κυριαρχεί και εγώ θα αντιμετωπίζομαι ως ίσος πολίτης μαζί τους. Χίλιες φορές να πάω να υπηρετήσω καμία ξένη καθαρή φυλή ως κατώτερος όπως η Ασιατική που ακόμα δεν κινδυνεύει από τη βάρβαρη προέλαση του Ισλάμ.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Ο Κασιδιάρης δεν είναι συστημικός. Η Νέα Τάξη τα φοβάται κάτι τέτοια κόμματα.

β)Θα συμφωνήσω όμως ότι πράγματι η Δημιουργία του Τζημερου είναι κατάντια που βρίσκεται εκεί που βρίσκεται αλλά δεν ευθύνονται οι νέοι για αυτό αλλά το ότι ο Τζημερος έχει κάνει για γέλια προεκλογικές εκστρατείες ως τώρα.

γ)Ο Κασιδιάρης ήταν εκπρόσωπος Τύπου, ήταν επίσης μέσα στη νεολαία. Είχε κάνει όνομα και για αυτό είναι πιο γνωστός.

δ)Ως τώρα το δρόμο για τη μετανάστευση οι φιλελεύθεροι και οι αριστεροί τον έχουν ανοίξει καθώς με τις αποτυχίες τους έχουμε χάσει ολόκληρη τη νεολαία και εμείς οι λίγοι που έχουμε μείνει ακόμα δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει. Πάντως εκτός από οικονομικούς λόγους και η Νέα Δημοκρατία επίσης με ωθεί στη μετανάστευση. Δεν θέλω να ζήσω σε μια Ευρωπαϊκή χώρα όπου το Λευκό στοιχείο θα έχει συρρικνωθεί και το Ισλάμ θα έχει αρχίσει να κυριαρχεί και εγώ θα αντιμετωπίζομαι ως ίσος πολίτης μαζί τους. Χίλιες φορές να πάω να υπηρετήσω καμία ξένη καθαρή φυλή ως κατώτερος όπως η Ασιατική που ακόμα δεν κινδυνεύει από τη βάρβαρη προέλαση του Ισλάμ.
α)Τη συζήτηση για το αν ο (κάθε) Κασιδιάρης είναι συστημικός ή όχι την έχουμε ξανακάνει και δεν έχει νόημα να την αναπτύξω περαιτέρω, θες να πιστεύεις ότι είναι απέναντί τους, πίστευέ το...

β)Και τι έπρεπε να κάνει δηλαδή, να ιδρύσει κομματική νεολαία και να τη στείλει να βρωμίσει τα πανεπιστήμια ή να χαστουκίσει καμιά γυναίκα σε κάνα panel μπας και τον ψάξει κανένας πιτσιρικάς;

γ)Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο λέω ότι οι περισσότεροι νέοι της Ελλάδας είναι ηλίθιοι, ρεμάλια και ξεφτίλες και μόνο προς το χειρότερο θα πηγαίνει αυτός ο τόπος και όλο και χειρότερους εκπροσώπους θ' αναδεικνύουν κ.λπ. κ.λπ., γιατί ψηφίζουν κάποιον με βάση το πόσο καλός δημοσιοσχετίστας είναι, πόσο τους καλοπιάνει και τους χαϊδεύει τ' αυτάκια κ.λπ.
Ούτε τις πολιτικές του θέσεις είναι σε θέση να κρίνουν (οι περισσότερες εκ των οποίων είναι ανεφάρμοστες ή/και για γέλια και μοιάζουν με του Κ.Κ.Ε.) ούτε τίποτε ουσιώδες...

δ)Το δρόμο για τη μετανάστευση ξεκίνησαν να τον σκάβουν οι παππούδες μας, έριξαν σιδερο και μετό οι πατεράδες μας και τώρα η δική μας/σας γενιά τον αποτελειώνει...όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι απλά παράγωγά μας/σας!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
α)Τη συζήτηση για το αν ο (κάθε) Κασιδιάρης είναι συστημικός ή όχι την έχουμε ξανακάνει και δεν έχει νόημα να την αναπτύξω περαιτέρω, θες να πιστεύεις ότι είναι απέναντί τους, πίστευέ το...
Το ότι πολλοί ψηφοφόροι πάνε προς τα κεντροδεξιά όταν το απαιτούν οι συνθήκες δεν τον κάνει συστημικό. Δηλαδή θες να με πεις πως αν έβγαινε ο Κασιδιάρης θα συνεχίζονταν η διάλυση της Ελληνικής Λευκής Φυλής; Θα συνεχίζονταν ο ισλαμικός εποικισμός; δεν νομίζω...

Επίσης θέλω να πιστεύω ότι είναι απέναντι τους γιατί αν δεν πιστέψουμε σε κάποιο κόμμα η άλλη Λύσις είναι να ελπίζουμε σε μία Χούντα μπας και γίνει τίποτα. Προτιμώ τη Δημοκρατία όμως και θεωρώ ότι γίνεται Εθνικισμός και Δημοκρατία να ενυπάρχουν.

β)Και τι έπρεπε να κάνει δηλαδή, να ιδρύσει κομματική νεολαία και να τη στείλει να βρωμίσει τα πανεπιστήμια ή να χαστουκίσει καμιά γυναίκα σε κάνα panel μπας και τον ψάξει κανένας πιτσιρικάς;
Τα πανεπιστήμια είναι βόθρος από μόνα τους. Είναι ήδη τίγκα στις κομματικές νεολαίες. Αυτό με τη Κανέλλη ναι συμφωνώ ήταν από τα πιο τραγικα του Κασιδιάρη αλλά αυτό πρέπει να καθορίσει τη πολιτική του καριέρα;

γ)Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο λέω ότι οι περισσότεροι νέοι της Ελλάδας είναι ηλίθιοι, ρεμάλια και ξεφτίλες και μόνο προς το χειρότερο θα πηγαίνει αυτός ο τόπος και όλο και χειρότερους εκπροσώπους θ' αναδεικνύουν κ.λπ. κ.λπ., γιατί ψηφίζουν κάποιον με βάση το πόσο καλός δημοσιοσχετίστας είναι, πόσο τους καλοπιάνει και τους χαϊδεύει τ' αυτάκια κ.λπ.
Ούτε τις πολιτικές του θέσεις είναι σε θέση να κρίνουν (οι περισσότερες εκ των οποίων είναι ανεφάρμοστες ή/και για γέλια και μοιάζουν με του Κ.Κ.Ε.) ούτε τίποτε ουσιώδες...
Έχω διαβάσει το κυβερνητικό πρόγραμμα των Ελλήνων για τη Πατρίδα, με κάποια συμφωνώ με κάποια όχι. Πράγματι μοιάζουν όλα ωραιοποιημένα σαν να έχουμε λεφτοδεντρα αλλά για την ώρα δεν βλέπω κάτι καλύτερο. Οι προτάσεις κομμάτων όπως της Νέας Δημοκρατίας, του ΚΙΝΑΛ κλπ είναι εντελώς για γέλια. Επίσης όχι με το ΚΚΕ δεν υπάρχει μια σχέση. Οι Έλληνες για τη Πατρίδα δεν είναι κρατικιστές αλλά ούτε και Φιλελεύθεροι. Υποστηρίζουν την εθνικιστική οικονομία που βασίζεται στην Αυτάρκεια με το οποίο συμφωνώ. Καθώς και τάσσονται υπέρ των Working rights και των Social Welfare Policies που επίσης τα θεωρώ σημαντικά. Αλλά επίσης αναφέρουν τη πτώση των φορολογικών συντελεστών και την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας. Άρα με το ΚΚΕ δεν.

δ)Το δρόμο για τη μετανάστευση ξεκίνησαν να τον σκάβουν οι παππούδες μας, έριξαν σιδερο και μετό οι πατεράδες μας και τώρα η δική μας/σας γενιά τον αποτελειώνει...όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι απλά παράγωγά μας/σας!
Εν ολίγοις αυτό που μπορώ να πω είναι ότι η Τρίτη Ελληνική Δημοκρατία 1974-σημερα είναι η μεγαλύτερη αποτυχία. Όλες οι γενιές φταίνε. Αλλά ερωτώ και τώρα τι κανομεν; Εγώ οκ μαζί σου δεν στηρίζουμε έναν πρώην νεοναζί, συμφωνώ και τώρα; Τι; Αρχίζουμε τα " αχ ένας Παπαδόπουλος ξανά " και κάνουμε αποχή από τις εκλογές περιμένοντας να γίνει κανένα πραξικόπημα ή καμία Εθνικοσοσιαλιστική επανάστασις; :P
Τι άλλη λύση υπάρχει; Ποιος μάχεται για Έθνος και Φυλή στις μέρες μας;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Αν μου επιτρέπετε να προσθέσω πάνω σε αυτά που είπατε ότι, κατά της υποχρεωτικότητας είναι άτομα από διάφορους χώρους και άνθρωποι της εκκλησίας προέρχονται κατά βάση από τη νδ καθώς σχεδόν ποτέ δεν θα ψήφιζαν ούτε κάτι αριστερό (ίσως κάποιες εξαιρέσεις), ούτε κάτι σε ακραίο δεξιό (αν και εκεί είναι αρκετά πιο κοντά αν τους δείξει ότι προωθεί δυνατά την ορθοδοξία). Βέβαια ακόμα και εκεί η νδ έχει χάσει έδαφος καθώς δεν άφησε τις εκκλησίες να κάνουν τελείως ότι ήθελαν, οπότε σίγουρα σιγά σιγά στρέφονται προς τα πιο δεξιά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Τα πάντα ρει...


Screenshot_2021-10-27-08-21-16-702_com.android.chrome.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Το ξέρεις ότι το ποσοστό δεν λέει κάτι;
Ή κάνεις τον μπουφο επίτηδες;

Περισσότεροι νέοι υποστηρίζουν σύριζα
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
α)100.000 subscribers ένας συστημικός νεοναζιστής τραμπούκος με γελοίες πολιτικές θέσεις και χωρίς κανένα περιεχόμενο και 10.000 subscribers σε 10 χρόνια η Δημιουργία!
Ευχαριστούμε τη νεολαία αυτής της χώρας που δείχνει σε όλους μας το δρόμο...της μετανάστευσης!:rolleyes:
Είναι ξεφτίλα που δεν λέμε ζητώ ο τύπος που δηλώνει να βάλουμε πρόσφυγες σε ξερονήσια και αραδιάζει ρατσιστικό λόγο προς κάθε κατεύθυνση πλην ακροδεξιών. Ας πάρει τους 10κ μαζί με του Κασιδιαρη και ας πέσουν μόνοι τους στην πηγάδα. :happy:
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.

Τους χαρακτηρίζει η ψυχραιμία και ο αυτοέλεγχος. Ρίχνει και το ρόπαλο των αναρχικών μέσα για να τους κατηγορήσουν ότι σπάνε μαγαζιά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Ας πάρει τους 10κ μαζί με του Κασιδιαρη και ας πέσουν μόνοι τους στην πηγάδα. :happy:
Ζω για τη στιγμή που θα σταματήσετε να κάνετε πλάκα πάνω σε ένα ιστορικό γεγονός στο οποίο οι εθνοπροδοτες κομμουνιστές σκότωσαν ανήλικα παιδάκια που δεν είχαν καμία ανάμειξη με τα Τάγματα ασφαλείας και τους δοσίλογους. Η Πηγάδα του Μελιγαλά είναι από τα μεγαλύτερα ανθελληνικά εγκλήματα που συνέβησαν ποτέ στην ιστορία. Πράγματι σκοτώθηκαν και πολλοί προδότες που πήγαν με τους Γερμανούς αλλά αυτό δεν αναιρεί τα ανήλικα. Άιντε γιατί όταν μιλάμε για Μακρόνησο όλοι φωνάζετε.

Όσο για τις θέσεις του Τζημερου ναι συμφωνώ. Δεν θέλουμε να τους πάμε σε ξερονήσια. Δεν τους θέλουμε γενικά σε Ελληνική ή Ευρωπαϊκή γη. Τους λάθρο όχι τους πρόσφυγες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Οι χρυσαυγίτες έχουν μερική στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων αυτή την στιγμή που το πιθανότερο είναι να γίνει πλήρης όταν τελεσιδικήσει η υπόθεση.

Είτε με Κασιδιάρη είτε χωρίς, έχω μια ελπίδα οτι οι Έλληνες δεν θα ξαναβάλουν τέτοιο πράγμα στη βουλή.
Άλλο εθνικισμός άλλο φασισμός ναι, αλλά άτομα με τατουάζ σβάστιγκες δεν πείθουν κανέναν ότι δεν είναι φασίστες.

Ο καιρός που βοήθαγαν γιαγιάδες να περάσουν τον δρόμο και τους ψήφιζαν πέρασε, τώρα τους έχουν μάθει όλοι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Οι χρυσαυγίτες έχουν μερική στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων αυτή την στιγμή που το πιθανότερο είναι να γίνει πλήρης όταν τελεσιδικήσει η υπόθεση.

Είτε με Κασιδιάρη είτε χωρίς, έχω μια ελπίδα οτι οι Έλληνες δεν θα ξαναβάλουν τέτοιο πράγμα στη βουλή.
Άλλο εθνικισμός άλλο φασισμός ναι, αλλά άτομα με τατουάζ σβάστιγκες δεν πείθουν κανέναν ότι δεν είναι φασίστες.

Ο καιρός που βοήθαγαν γιαγιάδες να περάσουν τον δρόμο και τους ψήφιζαν πέρασε, τώρα τους έχουν μάθει όλοι.
Δεν διαφωνώ ότι πράγματι ο Κασιδιάρης δεν είναι το καλύτερο που έχουμε αν και τα περί φασισμού τα ακούω βερεσε. Και όντως ακόμα μέσα του να είναι Εθνικοσοσιαλιστης δεν πιστεύω ότι και να έβγαινε θα μπορούσε να διοικήσει σαν Εθνικοσοσιαλιστης ακόμα και αν το ήθελε. Οι καιροί έχουν αλλάξει και τέτοια πράγματα όπως φωτιές στο Ράιχσταγκ, μονοκομματική δικτατορία κλπ σε ευρωπαϊκή χώρα του 21ου αιώνα δεν νομίζω να μπορούν να γίνουν με τις τωρινές συνθήκες. Τώρα αν γίνει πόλεμος στο κοντινό μέλλον και αλλάξουν οι συνθήκες δεν ξέρω. Εδώ αν διαβάσεις το κυβερνητικό του πρόγραμμα θα δεις πως είναι αυστηρός στο να υπάρχουν ανά 4 χρόνια εκλογές και μάλιστα θέλει και να επαναφέρει τις κυρώσεις που υπήρχαν κάποτε με το αν κάποιος/α Έλληνας/Ελληνίδα δεν πήγαινε να ασκήσει το δικαίωμα ( και υποχρέωση )του εκλέγειν.

Τωρα το αν είναι ο Κασιδιάρης ή όχι δεν με ενδιαφέρει, εγώ μια εθνικιστική παραδοσιακή κυβέρνηση θέλω. Εγώ αυτό που απλά ξέρω είναι πως αν δεν κυβερνήσει στην Ευρώπη ο Εθνικισμός τότε σύντομα δεν θα υπάρχει ούτε Ευρώπη ούτε Ευρωπαϊκή Ένωση. Islamic European Union ίσως όπως και Ισλαμική Δημοκρατία της Ελλάδας. Δυστυχώς οι κεντροδεξιοί απέτυχαν στο να κρατήσουν σοβαρή στάση στο λαθρομεταναστευτικό και στη διαχείριση της προσφυγικής κρίσης όπως επίσης και σε άλλα φλέγοντα ζητήματα ( π.χ. οικονομία ). Καλά για την αριστερά δεν θα το σχολιάσω καν. Συνεχίζει την εδώ και δεκαετίες τακτική της να υποστηρίζει κάθε τι προδοτικό με το καμουφλάρισμα του προοδευτισμού.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Το ότι πολλοί ψηφοφόροι πάνε προς τα κεντροδεξιά όταν το απαιτούν οι συνθήκες δεν τον κάνει συστημικό. Δηλαδή θες να με πεις πως αν έβγαινε ο Κασιδιάρης θα συνεχίζονταν η διάλυση της Ελληνικής Λευκής Φυλής; Θα συνεχίζονταν ο ισλαμικός εποικισμός; δεν νομίζω...

Επίσης θέλω να πιστεύω ότι είναι απέναντι τους γιατί αν δεν πιστέψουμε σε κάποιο κόμμα η άλλη Λύσις είναι να ελπίζουμε σε μία Χούντα μπας και γίνει τίποτα. Προτιμώ τη Δημοκρατία όμως και θεωρώ ότι γίνεται Εθνικισμός και Δημοκρατία να ενυπάρχουν.


β)Τα πανεπιστήμια είναι βόθρος από μόνα τους. Είναι ήδη τίγκα στις κομματικές νεολαίες. Αυτό με τη Κανέλλη ναι συμφωνώ ήταν από τα πιο τραγικα του Κασιδιάρη αλλά αυτό πρέπει να καθορίσει τη πολιτική του καριέρα;


γ)Έχω διαβάσει το κυβερνητικό πρόγραμμα των Ελλήνων για τη Πατρίδα, με κάποια συμφωνώ με κάποια όχι. Πράγματι μοιάζουν όλα ωραιοποιημένα σαν να έχουμε λεφτοδεντρα αλλά για την ώρα δεν βλέπω κάτι καλύτερο. Οι προτάσεις κομμάτων όπως της Νέας Δημοκρατίας, του ΚΙΝΑΛ κλπ είναι εντελώς για γέλια.

δ)Επίσης όχι με το ΚΚΕ δεν υπάρχει μια σχέση. Οι Έλληνες για τη Πατρίδα δεν είναι κρατικιστές αλλά ούτε και Φιλελεύθεροι.

ε)Υποστηρίζουν την εθνικιστική οικονομία που βασίζεται στην Αυτάρκεια με το οποίο συμφωνώ. Καθώς και τάσσονται υπέρ των Working rights και των Social Welfare Policies που επίσης τα θεωρώ σημαντικά.

στ)Αλλά επίσης αναφέρουν τη πτώση των φορολογικών συντελεστών και την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας. Άρα με το ΚΚΕ δεν.


ζ)Εν ολίγοις αυτό που μπορώ να πω είναι ότι η Τρίτη Ελληνική Δημοκρατία 1974-σημερα είναι η μεγαλύτερη αποτυχία. Όλες οι γενιές φταίνε. Αλλά ερωτώ και τώρα τι κανομεν; Εγώ οκ μαζί σου δεν στηρίζουμε έναν πρώην νεοναζί, συμφωνώ και τώρα; Τι; Αρχίζουμε τα " αχ ένας Παπαδόπουλος ξανά " και κάνουμε αποχή από τις εκλογές περιμένοντας να γίνει κανένα πραξικόπημα ή καμία Εθνικοσοσιαλιστική επανάστασις; :P
Τι άλλη λύση υπάρχει; Ποιος μάχεται για Έθνος και Φυλή στις μέρες μας;
α)Θα συνεχιζόταν κανονικά γιατί έτσι επιτάσσουν τ' αφεντικά, στα οποία (όπως απέδειξε κι επί ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ο συγκεκριμένος που τους έκανε τεμενάδες για να μην τον κλείσουν φυλακή) ξέρει καλά πως να κάθεται σούζα...αλλά είπαμε, θέλεις (όπως λες κι ο ίδιος) να πιστεύεις το αντίθετο γιατί βρήκες αυτόν τον τύπο ως αποκούμπι, δε θα στο χαλάσω εγώ, περί ορέξεως κασιδιαρόπιτα!;)

β)Και τι άλλο καθορίζει την καριέρα ενός πολιτικού αν όχι οι πράξεις του;
Οι μπούρδες που ξεστομίζει στις συγκεντρώσεις των ηλίθιων που πάνε και τον ακούνε;
Οι γελοιότητες που περιγράφει στο site του ως «κυβερνητικό πρόγραμμα»;
Τι;!
Δες την πορεία π.χ. του Τζήμερου (ο οποίος ξαναλέω δε μπορεί ν' αλλάξει το πολιτικό σκηνικό έτσι όπως είναι τώρα, για να μην παρεξηγηθώ που τον αναφέρω ξανά και ξανά) στο Π.Σ. Αττικής, σύγκρινέ τη με την πορεία του Κασιδιάρη στη Βουλή κι αμέσως καταλαβαίνεις τη διαφορά (σοβαρότητας, συνέπειας λόγου και πράξεων κ.λπ.)...

γ)Πολιτική θέση που δεν αναφέρει το «πως» θα υλοποιηθεί αυτό που περιγράφει ΔΕΝ είναι πολιτική θέση, είναι ευχολόγια που σήμερα ξεστομίζονται για να φέρουν την ψήφο κι αύριο ξεχνιούνται, ακριβώς λόγω της ασάφειάς τους (άλλο ένα στοιχείο για να καταλάβεις πως το κόμμα αυτό δε διαφέρει σε τίποτα από τα άλλα που κάνουν το ίδιο πράγμα)...

δ)Στις θέσεις (ο Θεός να τις κάνει, αλλά τις θεωρήσουμε ως τέτοιες χάρην της συζήτησης) περί οικονομίας αναφέρει μεταξύ άλλων γελοιοτήτων σε «κατανομή του εθνικού εισοδήματος» (χωρίς να περιγράφει φυσικά πως θα γίνει αυτό, γιατί απλά δεν πρόκεται, την ψήφο των εξαθλιωμένων οικονομικά Ελλήνων τη φέρνει όμως, οπότε όλα καλά:lol:) που λέει:
«Για να μπορεί το κατά κεφαλή εισόδημα να είναι αντιπροσωπευτικό και αξιόπιστο κριτήριο θα πρέπει να γίνεται ίση και δίκαιη κατανομή του εθνικού εισοδήματος.

Συνεπώς το μεγαλύτερο μέρος του ενεργού πληθυσμού θα πρέπει να έχει εισόδημα που να κυμαίνεται γύρω στο κατά κεφαλή εισόδημα. Μιλάμε δηλαδή για μια ευρεία και εύρωστη μεσαία τάξη.»
Μπορείς λοιπόν να μου πεις τι διαφορά έχει όλο αυτό π.χ. με την κολεκτιβοποίηση ενός κομμουνιστικού καθεστώτος;:rolleyes:

ε)«Αυτάρκεια» ενός κράτους στον παγκοσμιοποιημένο, καπιταλιστικό πλανήτη γη του 21ου αιώνα μόνο στα μυαλά ψυχικά διαταραγμένων νεοναζιστών και φασιστών σαν του Κασιδιάρη υπάρχει...

στ)Και τι θα ζήταγε ρε φίλε, αύξηση συντελεστών;:whatever:
Πως θα τους μειώσει θα μας πει;Όχι βέβαια...

ζ)Εξαρτάται τι ορίζουμε και που θέτουμε τον πήχη της «επιτυχίας» και της «αποτυχίας»: αν το δούμε π.χ. από την άποψη ότι ο μέσος Έλληνας πολίτης από εκεί που το 1974 ζούσε στα βουνά ως τσοπάνης και πηδούσε πρόβατα έφτασε το 2021 να γίνει πολίτης ενός αστικού Ευρωπαϊκού κράτους που του παρέχει τα πάντα τότε μιλάμε σαφώς για «επιτυχία», αν το δούμε όμως π.χ. από την άποψη ότι αντί για 180 δις Α.Ε.Π. θα μπορούσαμε να είχαμε 580 δις τότε μιλάμε για «αποτυχία»...καλό είναι λοιπόν να θυμάσαι πως τίποτα απ' όλα αυτά δεν είναι δεδομένο (ούτε το πανεπιστήμιο που σπουδάζεις, ούτε το laptop απ' το οποίο μπαίνεις εδώ μέσα κ.λπ.), να εκτιμάς αυτά που έχεις και πως πάντα υπήρχε και υπάρχει το χειρότερο (καλή ώρα)...
Δηλαδή ο Τζήμερος είναι αξιόλογος πολιτικός? Συνεργάζεται με τον Κρανιδιώτη...
Σε γενικές γραμμές ναι, είναι από τους πιο αξιόλογους της πιάτσας τα τελευταία χρόνια (όλα αυτά σχετικά είναι βέβαια, δε γίνεται με Churchill και Thatcher η σύγκριση αλλά με Κασιδιαραίους Βελοπουλαίους κ.λπ.) και το έχει αποδείξει και στην πράξη (στο Περιφερειακό Συμβούλιο Αττικής)...για ποιο λόγο τον θεωρείς αναξιόπιστο;
Ο Κρανιδιώτης απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω (ο νονός μου είναι παλιός φίλος του Σαμαρά και παρ' ολίγο βουλευτής του με την Πολιτική Άνοιξη οπότε ξέρω αυτό το σινάφι από πρώτο χέρι) είναι ένας πετυχημένος, μη κρατικοδίαιτος δικηγόρος που ναι μεν είναι «στρατόκαυλος» (γνώρισμα που δυστυχώς τον πάει πίσω σε κάποια θέματα και το βγάζει και προς τα έξω και του χαλάει την εικόνα, αλλά οκ κανείς δεν είναι τέλειος:lol:) αλλά κατά τ' άλλα είναι ένας σοβαρός άνθρωπος με σοβαρές πολιτικές θέσεις (δυστυχώς δε μπορώ να πω το ίδιο και για τα στελέχη του πλην εξαιρέσεων, όπως και για του Τζήμερου***) που θα μπορούσε κάλλιστα μέσω του Σαμαρά (που τον έχει σαν παιδί του) να έχει εξασφαλίσει προ καιρού κάποιο αξίωμα είτε στην τότε κυβέρνησή του είτε σε κάποια απ' τις μετέπειτα κυβερνήσεις της Ν.Δ., συνεπώς πολύ καλά έκαναν κατά την άποψή μου κι έκαναν τη σύμπραξη (και πολύ άργησαν θεωρώ) και καλό θα ήταν να τους ακολουθήσουν κι άλλοι (μια που αποφάσισαν το "μοναχικό" αυτό δρόμο των μικρών κομμάτων με τον οποίο, ξαναλέω, δεν είμαι σύμφωνος)...έχεις και μ' αυτόν πρόβλημα;Γιατί;

***Κάπως πρέπει να συμπληρώσουν τα ψηφοδέλτιά τους κι αυτοί, αφού δεν ασχολούνται σοβαροί άνθρωποι με την πολιτική κι ασχολούνται μόνο οι τυχοδιώκτες κι οι τσανακογλύφτες τέτοιους θα έχουν και αυτοί, τι να κάνουμε;:rolleyes:
Γι' αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω ότι από ΕΜΑΣ ξεκινά το πρόβλημα...

Ζω για τη στιγμή που θα σταματήσετε να κάνετε πλάκα πάνω σε ένα ιστορικό γεγονός στο οποίο οι εθνοπροδοτες κομμουνιστές σκότωσαν ανήλικα παιδάκια που δεν είχαν καμία ανάμειξη με τα Τάγματα ασφαλείας και τους δοσίλογους. Η Πηγάδα του Μελιγαλά είναι από τα μεγαλύτερα ανθελληνικά εγκλήματα που συνέβησαν ποτέ στην ιστορία. Πράγματι σκοτώθηκαν και πολλοί προδότες που πήγαν με τους Γερμανούς αλλά αυτό δεν αναιρεί τα ανήλικα. Άιντε γιατί όταν μιλάμε για Μακρόνησο όλοι φωνάζετε.

Όσο για τις θέσεις του Τζημερου ναι συμφωνώ. Δεν θέλουμε να τους πάμε σε ξερονήσια. Δεν τους θέλουμε γενικά σε Ελληνική ή Ευρωπαϊκή γη. Τους λάθρο όχι τους πρόσφυγες.
τι να πεις...θλίψη!
Είναι ξεφτίλα που δεν λέμε ζητώ ο τύπος που δηλώνει να βάλουμε πρόσφυγες σε ξερονήσια και αραδιάζει ρατσιστικό λόγο προς κάθε κατεύθυνση πλην ακροδεξιών.
Εκτός από τα περί «προσφύγων» (γελάμε αλλά οκ στο δίνω, ένας στους 1.000 που έμπαιναν πράγματι ήταν:rolleyes:) προς ποιες άλλες κατευθύνσεις αραδιάζει ρατσιστικό λόγο;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ευτυχώς η ΝΔ έβαλε μέσα στη φυλακή τη Χρυσή Αυγή. Όσο και να θέλει ο ΣΥΡΙΖΑ να επανέλθει η ακροδεξιά στη χώρα, δεν θα το επιτρέψουμε οι ελεύθερα σκεπτόμενοι πολίτες και θα δίνουμε μάχη απέναντι στον λαϊκισμό. Ο οποίος είναι ο χειρότερος εχθρός της προόδου.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
α)Θα συνεχιζόταν κανονικά γιατί έτσι επιτάσσουν τ' αφεντικά, στα οποία (όπως απέδειξε κι επί ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ο συγκεκριμένος που τους έκανε τεμενάδες για να μην τον κλείσουν φυλακή) ξέρει καλά πως να κάθεται σούζα...αλλά είπαμε, θέλεις (όπως λες κι ο ίδιος) να πιστεύεις το αντίθετο γιατί βρήκες αυτόν τον τύπο ως αποκούμπι, δε θα στο χαλάσω εγώ, περί ορέξεως κασιδιαρόπιτα!;)
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά πιστεύω σε μια εθνικιστική νίκη με δημοκρατικές μεθόδους και με διατήρηση της Δημοκρατίας μέσω ενός εθνικιστικού καθεστώτος. Στη τελική δεν ξέρω καν τι θα ψηφίσω. Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπορούμε μια ζωή να αναβάλλουμε την υποστήριξη μας περιμένοντας κάτι καλύτερο. Η Ελλάδα πρέπει να ανήκει στους Έλληνες και στις Ελληνίδες και αυτό ήδη έχει σταματήσει να ισχύει. Πρέπει να προστατέψουμε τη χώρα μας και τη Φυλή μας. Μα δεν το βλέπετε ότι τελειώνουμε;

Με λες να ψηφιζομεν Νέα Δημοκρατία αλλά συγκεκριμένους υποψηφίους με κάποιες πατριωτικές προοπτικές. Οκ αλλά σε γενικό βαθμό θα ρίχνω ψήφο και θα ενισχύω ένα κόμμα να κυβερνάει που μάχεται κατά της Ελληνικής Λευκής Φυλής και της Ελληνικής Εθνικής ταυτότητας;
Δες την πορεία π.χ. του Τζήμερου (ο οποίος ξαναλέω δε μπορεί ν' αλλάξει το πολιτικό σκηνικό έτσι όπως είναι τώρα, για να μην παρεξηγηθώ που τον αναφέρω ξανά και ξανά) στο Π.Σ. Αττικής, σύγκρινέ τη με την πορεία του Κασιδιάρη στη Βουλή κι αμέσως καταλαβαίνεις τη διαφορά (σοβαρότητας, συνέπειας λόγου και πράξεων κ.λπ.)...
Δεν αντιλέγω σε πολλά από όσα λες. Στα περισσότερα συμφωνούμε αλλά εγώ βάζω μπροστά το μη χείρον βέλτιστον. Ας πούμε σίγουρα θα προτιμούσα και τα κουνέλια να ψηφίσω από την Νέα Δημοκρατία. Επίσης όχι και διαφορά ρε είπαμε. Μέσα στη Βουλή καλά τα έλεγε ο Κασιδιάρης και πολλές φορές κάθισε στη καρέκλα πολλούς μεγαλοαστούς της άρχουσας τάξης. Βέβαια ναι οι λόγοι του Τζημερου ήσαν καλοί.

ε)«Αυτάρκεια» ενός κράτους στον παγκοσμιοποιημένο, καπιταλιστικό πλανήτη γη του 21ου αιώνα μόνο στα μυαλά ψυχικά διαταραγμένων νεοναζιστών και φασιστών σαν του Κασιδιάρη υπάρχει...
Η αυτάρκεια είναι η μόνη λύσις. Η παγκοσμιοποίηση και ο διεθνισμός είναι δύο αρρώστιες του σύγχρονου κόσμου και σε καμία περίπτωση δύο πράγματα που θα έπρεπε να τα καμαρώνουμε κιόλας. Κάθε αληθινός πατριώτης τάσσεται ενάντια αυτών των δύο. Η Αυτάρκεια είναι αναγκαία ειδάλλως η Ελλάδα θα συνεχίσει να παραμένει ένα εισαγωγικό κέντρο για να βγάζουν όφελος οι άλλοι από εμάς. Δες το ιστορικά. Μας θέλουν να τους αγοράζουμε τα δικά τους στρατιωτικά συστήματα ενώ απέρριψαν το υπερσύγχρονο δημιούργημα μας από την ΕΛΒΟ το Άρμα Μάχης Κένταυρος. Μας επέβαλλαν μέσω της ανόητης Ευρωπαϊκής Ένωσης εμπορικούς περιορισμούς αγροτικών ειδών και επιδοτουσαν τους αγρότες μας να καίνε τις σοδειές τους για να εισάγει η Ελλάδα αυτά που παράγει. Όλα αυτά δείχνουν πως η Αυτάρκεια είναι αναγκαία. Πλήρης αυτάρκεια δεν γίνεται, το εμπόριο δεν θα αντικατασταθεί απλά η Ελλάδα και κάθε χώρα οφείλει να παράγει για τον Λαό της και για το Έθνος αυτά που είναι αναγκαία όσο μπορεί και να καλύπτει αυτά που δεν μπορεί με ένα ωφέλιμο εμπόριο.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top