[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Μένω σε μέρος που χιονίζει συχνά και αρκετά. Όταν εξηγούσα στους ντόπιους γνωστούς μου ότι στην Ελλάδα όταν χιονίζει κλείνουν δρόμοι, σχολεία, υπηρεσίες κουλουπου, γελούσαν κανένα 10', ακόμη θεωρούν ότι κάνω πλάκα νομίζω.

Ο κΡαΤιΚοΣ μΗχΑνΙσΜοΣ ΕιΝαΙ σΕ ΕτΟιΜοΤηΤα
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι το να πετάμε σκουπίδια αριστερά δεξιά είναι ανθρώπινο δικαίωμα ...... συγγνώμη:)
αυτο αφορα την περιβαλλοντικη συνειδηση και το ποσο σκεφτεσαι τον διπλανο σου ας πουμε,τα μαθαινεις απο το δημοτικο αυτα,δεν περιμενεις απο το κρατος να σε μαθει πως θα φερεσαι κοινωνικα ως πολιτης.
Στην Ιαπωνια για παραδειγμα αν εχετε διαβασει σχετικα τα μικρα παιδακια πριν πανε σχολειο εκει πριν και στα 5 τους ακριβως τα πανε να βλεπουν πως δουλευουν τα διαφορα επαγγελματα και στο δημοτικο τους αναθετουν δουλειες πχ πανε σε ενα ειδικο χωρο οπως εδω που εκαναν τα παρκα κυκλοφοριακης αγωγης και εκει τα εχουν διαμορφωσει καταλληλα και τους μαθαινουν πως δουλευουν τα επαγγελματα τα διαφορα πως κυκλοφορουν με τις συγκοινωνιες τι επιτρεπεται και τι δεν επιτρεπεται ως πολιτης,και ολο αυτο αγαπητε Νικο γινεται συλλογικη συνειδηση γιαυτο βλεπουμε αυτα που βλεπουμε στην Ιαπωνια ως προς την οργανωση της.Γιατι ξερουν απο μικροι τι πρεπει και τι δεν πρεπει και λειτουργουν και ατομικα και συλλογικα παντα με ευθυνη.
Οριστε και το κειμενο που το δειχνει:


Εδω η νοοτροπια του Ελληνα διαμορφωνεται κυριως απο την οικογενεια και το σχολειο ναι.
Και βλεπουμε αυτα που βλεπουμε πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.
Σε ρωτω ποιο παιδι αντε και λυκειοπαιδο θα πεταξει τα σκουπιδια μεσα στον καδο του σχολειου αλλα και εκτος?
Κανεις.
Και απο εκει ξεκινανε ολα.Και οχι μονο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γιατί εχουν μήπως και δικαιώματα στην Κίνα για να ξέρουν τι είναι δικαίωμα;
Καλύτερα απ'.τα δικά μας με σεβασμό στον συνάνθρωπο ,με οδηγική συνείδηση και περιβαλλοντική ευθύνη

Αντίθετος εδώ που έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα παραβιάζουμε στοπ ,κόκκινο φανάρια , σκουπίδια αριστερά δεξιά και ένα κάρο προβλήματα
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλύτερα απ'.τα δικά μας με σεβασμό στον συνάνθρωπο ,με οδηγική συνείδηση και περιβαλλοντική ευθύνη

Αντίθετος εδώ που έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα παραβιάζουμε στοπ ,κόκκινο φανάρια , σκουπίδια αριστερά δεξιά και ένα κάρο προβλήματα
Τα περισσότερα ιαπωνικά σχολεία δεν έχουν επιστάτες ή φύλακες. Οι μαθητές καθαρίζουν μόνοι τους το σχολείο τους.
Αυτο γινεται στην Ελλαδα Νικο?
Μην μιλησω για τα Πανεπιστημια που τα εχουν κανει μ------ο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εντάξει τότε βγες έξω ενώ ξέρεις ότι δεν λειτουργεί τίποτα και να κλειστεις σε ένα δρόμο για ώρες ή να χάσεις την ίδια σου την ζωή για να πας κόντρα στην ΝΔ.
Δεν πάμε καλά σε αυτό το Forum.

Ναι, μόνο που δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την πολυτέλεια να κάθονται σπίτι τους όποτε θέλουν, είτε γιατί οι εργοδότες τους είναι για μπάτσες και τους ζητάνε να έρθουν κανονικά στη δουλειά, είτε γιατί έχουν κάποιο πρόσωπο που χρειάζεται φροντίδα και πρέπει οπωσδήποτε να το επισκεφθούν, είτε γιατί είχαν άδεια μόνο εκείνες τις μέρες κι επέστρεφαν από ένα ταξίδι σπίτι τους (ή πήγαιναν τώρα αλλού επειδή το ειχαν ήδη κλείσει/κανονίσει), είτε πολλά. Εγώ αν έβγαινα θα είχα στάνταρ μαζί μου αλυσίδες, φουλ βενζίνη, κουβέρτα και τρόφιμα/νερό επειδή γενικά είμαι πολύ προληπτική οπότε ας μην το δραματοποιούμε και λέμε ότι θα έχανα τη ζωή μου χάριν εντυπώσεων, εντάξει;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Εντάξει τότε βγες έξω ενώ ξέρεις ότι δεν λειτουργεί τίποτα και να κλειστεις σε ένα δρόμο για ώρες ή να χάσεις την ίδια σου την ζωή για να πας κόντρα στην ΝΔ.
Δεν πάμε καλά σε αυτό το Forum.
Ελπίζω να ξες μιας που υποστηρίζεις τον καπιταλισμό πόσο κακό στην οικονομία κάνει η ανικανότητα της κυβέρνησης να εξασφαλίσει ότι ο κρατικός μηχανισμός είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τα καιρικά φαινόμενα και να μη κλείσει την οικονομία ( που; Στην Αθήνα κιόλας ). Όλα πάνε πίσω τώρα για ακόμα μια φορά.

Αν σε παρηγορεί αυτό, όχι δεν είναι μόνον η ΝΔ, όποιος από τους πουλημένους και να ήταν κυβέρνηση τα ίδια θα έκανε, τώρα όμως τυγχάνει να έχουμε Νέα Δημοκρατία και την Αυτού Μεγαλειότης, τον Μωυσή Κυριάκο Μητσοτάκη. Που ήρθε για να σώσει την Ελλ-μπουαχαχαχ
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλύτερα απ'.τα δικά μας με σεβασμό στον συνάνθρωπο ,με οδηγική συνείδηση και περιβαλλοντική ευθύνη

Αντίθετος εδώ που έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα παραβιάζουμε στοπ ,κόκκινο φανάρια , σκουπίδια αριστερά δεξιά και ένα κάρο προβλήματα
Νικο εκει δεν τολμουν να μιλησουν εναντια στο Κρατος οτι πει το Κρατος ο Προεδρος και παει τελειωσε.
Αν εγραφαν εκει το γ____σαι Xi Jinping την αλλη μερα θα ειχαν φυλακιστει και εκτελεστει.
Οπως στην Τουρκια και στην Κορεα του ΚΙμ Γιονγκ Ουν.Μην τα ξεχναμε.
Το εχεις δει εσυ πολλες φορες το γ____σαι Xi Jinping στην Κινα?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
Καλύτερα απ'.τα δικά μας με σεβασμό στον συνάνθρωπο ,με οδηγική συνείδηση και περιβαλλοντική ευθύνη
Η Κινα έχει περιβαλλοντική ευθύνη και συνείδηση; Σέβεται τους συνανθρώπους;

Η Κίνα πρωταθλήτρια της μόλυνσης του περιβάλλοντος (naftemporiki.gr)
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Η Κινα έχει περιβαλλοντική ευθύνη και συνείδηση; Σέβεται τους συνανθρώπους;
εχει τετοια περιβαλλοντικη συνειδηση που μια πολη ολοκληρη με τα εργοστασια της υπεραναπτυξης την εκανε μεσα στο νεφος.Και οχι μονο μια πολη.

1643111814180.png


Νικο οριστε η ωραια σου περιβαλλοντικη συνειδηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλύτερα απ'.τα δικά μας με σεβασμό στον συνάνθρωπο ,με οδηγική συνείδηση και περιβαλλοντική ευθύνη

Αντίθετος εδώ που έχουμε ανθρώπινα δικαιώματα παραβιάζουμε στοπ ,κόκκινο φανάρια , σκουπίδια αριστερά δεξιά και ένα κάρο προβλήματα
Και απο που ξεκινανε ολα αυτα? Σιγουρα εχουμε μια απο τις κορυφαιες οδηγικες παιδειες στην Ευρωπη τι να λεμε τωρα.
Σε αλλα κρατη ευρωπαικα μονο στη διαβαση να εισαι σταματαει το καθε αμαξι να περασει ο πεζος,εδω περνας με πρασινο και κινδυνευεις να σε πατησει ο αλλος που φευγει με κοκκινο ο Ελληναρας μας.

Ο Ελληναρας μας δε θελει καταπιεση δεν το εχεις καταλαβει?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Ελπίζω να ξες μιας που υποστηρίζεις τον καπιταλισμό πόσο κακό στην οικονομία κάνει η ανικανότητα της κυβέρνησης να εξασφαλίσει ότι ο κρατικός μηχανισμός είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τα καιρικά φαινόμενα και να μη κλείσει την οικονομία ( που; Στην Αθήνα κιόλας ). Όλα πάνε πίσω τώρα για ακόμα μια φορά.

Αν σε παρηγορεί αυτό, όχι δεν είναι μόνον η ΝΔ, όποιος από τους πουλημένους και να ήταν κυβέρνηση τα ίδια θα έκανε, τώρα όμως τυγχάνει να έχουμε Νέα Δημοκρατία και την Αυτού Μεγαλειότης, τον Μωυσή Κυριάκο Μητσοτάκη. Που ήρθε για να σώσει την Ελλ-μπουαχαχαχ
Ναι το κακό με εσάς είναι ότι λέτε ότι υποστηρίζω την ΝΔ σε αυτο το θέμα χωρίς να έχω πει εγώ κάτι τέτοιο ίσα ίσα τα έκανε μαντάρα άλλη μια φορά. Αλλά εντάξει δεν πρόκειται να πω κάτι άλλο, είναι γνωστό την αντιπάθεια που έχετε μερικοί στο πρόσωπο μου. Η αγάπη έβγαλε ολόκληρη ιστορία από το κεφάλι λέγοντας ότι μου αρέσει να κάθομαι μέσα και έτσι θα λυθεί το θέμα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι το κακό με εσάς είναι ότι λέτε ότι υποστηρίζω την ΝΔ σε αυτο το θέμα χωρίς να έχω πει εγώ κάτι τέτοιο ίσα ίσα τα έκανε μαντάρα άλλη μια φορά. Αλλά εντάξει δεν πρόκειται να πω κάτι άλλο, είναι γνωστό την αντιπάθεια που έχετε μερικοί στο πρόσωπο μου. Η αγάπη έβγαλε ολόκληρη ιστορία από το κεφάλι λέγοντας ότι μου αρέσει να κάθομαι μέσα και έτσι θα λυθεί το θέμα.
Εσυ ειπες την αποψη σου μια χαρα και πολυ καλα εκανες,αν καποιοι δεν συμφωνουν αστους.
Ουτε πρεπει να απολογεισαι γιατι ειπες το ενα και το αλλο.
Εξαλλου ο καθενας οτι θελει γραφει και οτι τον εκφραζει.
Και δεν γινεται να συμφωνουμε με ολους ή να συμφωνουν ολοι με μας.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Σου είπα εγώ ότι βρήκα την λύση;; Όταν βλέπεις όμως ότι το κράτος εδώ και 100 χρόνια δεν κάνει αυτά που πρέπει ώστε να είσαι ένα σύγχρονο κράτος τότε αναγκαστηκα καθεσαι μέσα. Μακάρι να αλλάξουν όλα αυτά γιατί είναι ντροπή.

Αγάπη πρώτου ειρωνεύεσαι δες τι γράφω πρώτα. Ξέρω ότι δεν με συμπαθεις όμως μην λες πράγματα που δεν έχω πει.

Αφενός πολλοί άνθρωποι δούλευαν(η υπάλληλος στο σούπερ μάρκετ αναρωτιόταν πώς θα γυρίσει σπίτι της με το αμάξι), συνεπώς δε λειτουργεί αυτό που λες. Ή, έστω, θα έπρεπε να κηρυχθεί γενική αργία, εφόσον η κυβέρνηση γνώριζε καλά τη σφοδρότητα του χιονιά και είχε την περσινή πανομοιότυπη εμπειρία. Οπότε έχουμε υπαίτια παράλειψη της κυβέρνησης από αμέλεια, τουλάχιστον.

Αφετέρου, ναι μεν υπάρχουν και πολλοί ανεύθυνοι, που βγήκαν χωρίς αλυσίδες και χωρίς ουσιώδη λόγο, αλλά αυτό δεν αναιρεί την ευθύνη των αρχών, οι οποίες υποτίθεται σχεδιάζουν μεθόδους αντιμετώπισης τέτοιων περιπτώσεων και γνώριζαν για την επικείμενη χιονόπτωση και τη γνωστή ανευθυνότητα πολλών οδηγών. Ωστόσο, δεν πάρθηκαν σωστά μέτρα και, απ' ο.τι κατάλαβα, τους άφησαν να περάσουν τα διόδια χωρίς να ενημερώσουν για τον κίνδυνο, τον οποίο ήταν επιφορτισμένοι να συνεκτιμήσουν.

Επομένως, η παρατήρησή σου είναι εν μέρει άστοχη(για τους εργαζόμενους) και, στο βαθμό που είναι εύστοχη, είναι μεν ενδιαφέρουσα για μια παράλληλη συζήτηση της ανευθυνότητας του Έλληνα και της άγνοιας κινδύνου που τυχόν τον χαρακτηρίζει, ωστόσο παραμένει αδιάφορη εν προκειμένω, όπου συζητείται η πολυεπίπεδη ανοργανωσιά ενός νευραλγικού τομέα εποπτευόμενου από το δημόσιο. Αυτό ακριβώς έχει πολιτικό και συνεπώς δημόσιο, συλλογικό ενδιαφέρον. Αυτό που θίγεις είναι μια σημαντική ηθική/κοινωνιολογική διάσταση, που όμως δεν ενδιαφέρει τόσο στο ζήτημα της πολιτικής επικαιρότητας. Εξάλλου η νοοτροπία αλλαζει πολύ δύσκολα, ενώ η πολιτική της πρόληψης, η εκτίμηση του κινδύνου και η προνοητικότητα είναι πιο εύκολο να επιτευχθούν με συντονισμένη δράση, αντιδράσεις και πολιτική βούληση, επομένως είναι πιο πρακτικό να ενδιαφερόμαστε πρωτίστως γι αυτά, καθώς αυτά μπορούν να αλλάξουν αμεσότερα.

Έχει μεθοδολογική και πρακτική προτεραιότητα η συζήτηση της κρατικής ευθύνης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Ναι το κακό με εσάς είναι ότι λέτε ότι υποστηρίζω την ΝΔ σε αυτο το θέμα χωρίς να έχω πει εγώ κάτι τέτοιο ίσα ίσα τα έκανε μαντάρα άλλη μια φορά. Αλλά εντάξει δεν πρόκειται να πω κάτι άλλο, είναι γνωστό την αντιπάθεια που έχετε μερικοί στο πρόσωπο μου. Η αγάπη έβγαλε ολόκληρη ιστορία από το κεφάλι λέγοντας ότι μου αρέσει να κάθομαι μέσα και έτσι θα λυθεί το θέμα.
Φώτη το ότι διαφωνούμε δεν σημαίνει ότι σε αντιπαθώ. Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να αντιπαθώ το 99% του φόρουμ. Συζήτηση κάνουμε όπου τυγχάνει να διαφωνούμε. Τόσο απλό.
Το πρόβλημα είναι ότι το βλέπεις μόνο από μια οπτική το πράγμα. Αν είχαμε τώρα ΣΥΡΙΖΑ π.χ. δεν θα ηρεμούσες με τίποτα με την αποτυχία τους. Το ίδιο σίγουρα κάνουν αντίστοιχα και οι Συριζαίοι τώρα. Και κάπως έτσι φτάνουμε στο " ε μα επί ΣΥΡΙΖΑ θα ήταν χειρότερα " και μετά πάμε στο άλλο " ε μα επί ΝΔ θα ήταν χειρότερα " και έτσι έχουμε μάθει να κάνουμε σύγκριση και να χαιρόμαστε με το ποιος μας εχωσε λιγότερο στα σκ@τ@.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς αφού στην Ελλάδα δεν λειτουργεί τίποτα σωστά άρα καλύτερα να κάθεσαι μέσα 1,2 μέρες.
επρεπε να ειχαν προαποφασισει τη γενικη αργια.Αλλα δεν ηξεραν και τι εκταση θα παρει το φαινομενο.
Αν επαιρναν την αποφαση της αργιας και δεν εριχνε καν χιονι εκει θα γελουσαν ολοι.
Και δεν ειμαστε και Αμερικη με τους τυφωνες εκει καθε λιγο και λιγακι εχουν αλλο συστημα προετοιμασιας.
Εδω ειμαστε ακομα πισω σε καποια πραγματα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η Κινα έχει περιβαλλοντική ευθύνη και συνείδηση; Σέβεται τους συνανθρώπους;

Η Κίνα πρωταθλήτρια της μόλυνσης του περιβάλλοντος (naftemporiki.gr)
Βλεπεις το δεντρο και χανεις το δασος
Ο ασιατικός γίγαντας έχει δεσμευτεί για την απόκτηση μηδενικού αποτυπώματος άνθρακα μέχρι το 2060
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Κωνσταντίνος Μητσοτάκης: ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΑΘΑΡΜΑ
Κυριάκος Μητσοτάκης: ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ Γ@Μ....ΑΙ
Κωνσταντίνος Μητσοτάκης ( γιος ): ????

Ως τώρα κρατάνε το ιερό καθήκον να στολίζουν τα επίθετα τους. Δεν πιστεύω να σπάσει η παράδοση.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top