[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πραγματικά θα έπρεπε να νιώθουν άσχημα όλος αυτός ο "μικρόκοσμος" για το κακό που έγινε.
Αλλα βέβαια το να έκανε με γυναικα τον κάνει άντρα με μεγάλα @@, ενω με αντρα είναι κατάπτυστο....:whatever:

Άλλη μια φορά που δείχνει η κοινωνία μας τι μυαλά κουβαλάει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Στον εαυτο του ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει τα παντα.Και ποσως με αφορα τι λεει η καθε θρησκεια.Και αυτο που ο καθενας ονομαζει φυση και μαλακιες.Βαζοντας βασικα δικα του πιστευω σε μια εννοια φυσης που καν δεν ξερει τι ειναι.
ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ;

Ελεος με τις αμπελοφιλοσοφιες.

Ομως το να κανεις εγκληματικο μπουλινγκ σε εναν ανθρωπο και μαλιστα σε τοσο μικρη κοινωνια για το Παιδι του ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΛΕΠΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ/ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΑΡΤΙΑ/.Οχι το να θελεις να γλυτωσεις απο ενα μαρτυριο που δεν αντεχεις.
ΨΑΧΤΗΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Στον εαυτο του ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει τα παντα.Και ποσως με αφορα τι λεει η καθε θρησκεια.Και αυτο που ο καθενας ονομαζει φυση και μαλακιες.Βαζοντας βασικα δικα του πιστευω σεμια φυση που καν δεν ξερει τι ειναι.
ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ;

Ελεος με τις αμπελοφιλοσοφιες.

Ομως το να κανεις εγκληματικο μπουλινγκ σε εναν ανθρωπο και μαλιστα σε τοσο μικρη κοινωνια για το Παιδι του ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΛΕΠΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑ/
ΨΑΧΤΗΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Δεν είπε κανένας εδώ μέσα, απ'όσο είδα τουλάχιστον, οτι καλά έπραξε ο περίγυρος του αυτόχειρα. Φυσικά και η συμπεριφορά τους είναι κατακριτέα, απλά έγινε λόγος οτι η αυτοκτονία θεωρείται από πολλούς, για ποικίλους λογους, αμαρτία.

Υ. Γ Και προσωπικά αναφέρθηκα στη σταση της Ορθοδοξίας απέναντι στην αυτοκτονία, αλλα ναι εχω επίγνωση της άποψης σου πάνω σ'αυτό το θέμα.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Τώρα με αυτά που γινονται πλεον θα γυρίσουμε στα παλαιότερα χρόνια οπου το να εχεις μια ελξη προς το ιδιο φύλο ειναι κατι παράνομο και δεν πρέπει να το εκδηλώσεις.

Οπότε πολυ καλή η ιδέα αυτή....Να φοβίσουμε και αλλο τα άτομα απο το να εκφράζονται ελεύθερα.

Σάμπως έχουμε δημοκρατία;; Οχι βέβαια, η κυρια κουλα απο το απέναντι τετράγωνο θα αποφασίσει τι είναι το καλύτερο για τον καθένα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να κατηγορήσουμε έναν απ τους δύο; Γενικότερα, μπορείς να επιχειρηματολογήσεις χωρίς να φέρνεις το Σύριζα ως αντιπαράδειγμα συνέχεια; Αν το κάνεις συνειδητά όλο αυτό και όχι απλώς για να σπάσεις τα νεύρα των άλλων, τότε πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.
Να επιχειρηματολογησω πάνω σε τι; Σχολίασα ένα γράφημα του Jodi που έκανε σύγκριση μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ και φόρων. Πώς μπορώ να μιλήσω για το ένα και να αφήσω το άλλο;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πληθωρισμός: 6,2%

  1. Φυσικό αέριο 154,8%
  2. Ηλεκτρισμός στο 56,7%
  3. Πετρέλαιο θέρμανσης στο 36%
  4. Καύσιμα και λιπαντικά στο 21,6%\

Μήπως το 6,2% δεν είναι 6,2%
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,966 μηνύματα.
κάθε μέρα κάτι άσχημο συμβαίνει και πρέπει οπωσδήποτε να το μαθαίνουμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Δεν είπε κανένας εδώ μέσα, απ'όσο είδα τουλάχιστον, οτι καλά έπραξε ο περίγυρος του αυτόχειρα. Φυσικά και η συμπεριφορά τους είναι κατακριτέα, απλά έγινε λόγος οτι η αυτοκτονία θεωρείται από πολλούς, για ποικίλους λογους, αμαρτία.

Υ. Γ Και προσωπικά αναφέρθηκα στη σταση της Ορθοδοξίας απέναντι στην αυτοκτονία, αλλα ναι εχω επίγνωση της άποψης σου πάνω σ'αυτό το θέμα.
Nai...αυτο ακριβως στυλιτευω και εγω.Οτι η αμαρτια ειναι ολοφανερη μπροστα σε ολους, ποιοι αμαρτησαν και εκαναν εγκλημα...και αντι να το κατακεραυνωσουν,καποιοι μιλανε για την αμαρτια του αυτοχειρα,εγκλημα στη φυση και πρασινα αλογα.
ΨΑΧΤΗΤΕ ΛΕΜΕ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Στο μεταξύ εκεί που πίστευα ότι χειρότερος άνθρωπος από τον Άδωνι Γεωργιάδη δεν υπάρχει σε αυτό το κόμμα και σε αυτή τη κυβέρνηση έρχεται ο Σκρέκας να αποδείξει ότι υπάρχει και πιο αλαζόνας και μισάνθρωπος τελικά.

Πιο παλιά έκανε δηλώσεις για την ενίσχυση νοικοκυριών με τις αυξήσεις των τιμών στη βενζίνη του στυλ " οι φτωχοί δεν έχουν αυτοκίνητο " και τώρα δίνει ξανά Ρεσιτάλ αυτή τη φορά με τις εγκληματικές αυξήσεις του ρεύματος.

1645093226215.jpg



Αυτούς θα ψηφίσετε ξανά;
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Στο μεταξύ εκεί που πίστευα ότι χειρότερος άνθρωπος από τον Άδωνι Γεωργιάδη δεν υπάρχει σε αυτό το κόμμα και σε αυτή τη κυβέρνηση έρχεται ο Σκρέκας να αποδείξει ότι υπάρχει και πιο αλαζόνας και μισάνθρωπος τελικά.

Πιο παλιά έκανε δηλώσεις για την ενίσχυση νοικοκυριών με τις αυξήσεις των τιμών στη βενζίνη του στυλ " οι φτωχοί δεν έχουν αυτοκίνητο " και τώρα δίνει ξανά Ρεσιτάλ αυτή τη φορά με τις εγκληματικές αυξήσεις του ρεύματος.

View attachment 96966


Αυτούς θα ψηφίσετε ξανά;
Η ΝΔ εχει καλες πελατιακες σχεσεις οποτε παλι αυτους θα ψηφισουν.. μου θυμιζει την μαρια αντουανετα η συγκεκριμενη φραση βεβαια αυτος θα γλιτωσει το κεφαλι του ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Η ΝΔ εχει καλες πελατιακες σχεσεις οποτε παλι αυτους θα ψηφισουν.. μου θυμιζει την μαρια αντουανετα η συγκεκριμενη φραση βεβαια αυτος θα γλιτωσει το κεφαλι του ...
Καλά αυτό εννοείται. Η Νέα Δημοκρατία κάτω από 20% παραδοσιακά δεν πέφτει ποτέ. Έχει βολέψει κόσμο και κοσμάκι για να βγαίνουν και να λένε ότι το δημόσιο υπολειτουργεί και πρέπει να ξεπουληθεί σε ξένους επενδυτές γιατί είναι επιζήμιο για τον φορολογούμενο. Αφού πρώτα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ το έκαναν δυσλειτουργικό γεμίζοντας το με αχρειαστο και πολλές φορές και πλήρως ανειδίκευτο και ακατάλληλο για τις θέσεις προσωπικό με αυστηρά κομματικά και μόνο κριτήρια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Γιατί πρέπει να κατηγορήσουμε έναν απ τους δύο;
Γιατί πρέπει κάπως να βολευτεί το wishful thinking μας...
Γενικότερα, μπορείς να επιχειρηματολογήσεις χωρίς να φέρνεις το Σύριζα ως αντιπαράδειγμα συνέχεια; Αν το κάνεις συνειδητά όλο αυτό και όχι απλώς για να σπάσεις τα νεύρα των άλλων, τότε πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά.
5fn63b_edit_2126267428538576.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Να επιχειρηματολογησω πάνω σε τι; Σχολίασα ένα γράφημα του Jodi που έκανε σύγκριση μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ και φόρων. Πώς μπορώ να μιλήσω για το ένα και να αφήσω το άλλο;
Εκεί θα φανεί πόσο τσακάλι είσαι :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Στο μεταξύ εκεί που πίστευα ότι χειρότερος άνθρωπος από τον Άδωνι Γεωργιάδη δεν υπάρχει σε αυτό το κόμμα και σε αυτή τη κυβέρνηση έρχεται ο Σκρέκας να αποδείξει ότι υπάρχει και πιο αλαζόνας και μισάνθρωπος τελικά.

Πιο παλιά έκανε δηλώσεις για την ενίσχυση νοικοκυριών με τις αυξήσεις των τιμών στη βενζίνη του στυλ " οι φτωχοί δεν έχουν αυτοκίνητο " και τώρα δίνει ξανά Ρεσιτάλ αυτή τη φορά με τις εγκληματικές αυξήσεις του ρεύματος.

View attachment 96966


Αυτούς θα ψηφίσετε ξανά;


Υπάρχουν χειρότεροι και ειναι οι Προϊσταμενάρες της LIDL

επρεπε το θέμα να φτάσει στον Υπουργό δηλαδή.

Εγω αν ήμουν εισαγγελέας και μου έστελναν τέτοια μηνυση θα τους φωναζα στο γραφειο και θα τους ρωτουσα για ποιο λογο μου καταθέτουν τέτοιες μηνύσεις. Δηλαδη τι περιμενουν ακριβως ας πουμε.... υποφέρει που υποφέρει η γρια θα τη κλεισουμε και στη φυλακη ; Ρε θα σοβαρευτειτε ρε ; :)

Λατρεύω να αδειαζω κάτι τέτοιους γραφειοκρατες και υπερ σχολαστικούς τύπους.

Θα λεγανε τις βλακειες που είπαν και στις ανακοινώσεις τους οτι αυτη ειναι η πολιτικη της εταιρειας και εγω θα τους έλεγα πολύ καλα... απο μενα θα τεθει στο αρχείο. Θα έλεγα στους αστυνομους να πάρουν τη γιαγια να πάει απο το τμήμα να γράψει μια παροχη εξηγησεων κτλπ για τα μάτια του κοσμου και να τη στειλουν να τη συσχετίσουμε με την καταθεση του αστυνομου σαίνη απο τα λιντλ και άντε γειά. Αρχειάκι.

Ο Πάνθηρας αφου σκέφτηκε με το νόμο και την ανθρώπινη λογική , αποφάσισε να θέσει την υποθεση στο αρχειο και να τερματισει την διωξη εις βαρος της φτωχής γιαγιας.

Κριθηκε - αποφασιστηκε και εκτελέστηκε.

Σφραγιδα Υπογραφή. :D
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γείτονες της γυναίκας αποκάλυψαν στον τηλεοπτικό σταθμό πως η ηλικιωμένη διακομίστηκε χθες τη νύχτα στο νοσοκομείο, καθώς πήρε χάπια για να αυτοκτονήσει επειδή δεν άντεξε τον διασυρμό. Η γυναίκα έχει δύο παιδιά - το ένα άνεργο και το άλλο χαμηλόμισθο πολύτεκνο - και δεν ήθελε να μάθουν τι συνέβη.
Αν είναι δυνατόν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.

Υπάρχουν χειρότεροι και ειναι οι Προϊσταμενάρες της LIDL

επρεπε το θέμα να φτάσει στον Υπουργό δηλαδή.

Εγω αν ήμουν εισαγγελέας και μου έστελναν τέτοια μηνυση θα τους φωναζα στο γραφειο και θα τους ρωτουσα για ποιο λογο μου καταθέτουν τέτοιες μηνύσεις. Δηλαδη τι περιμενουν ακριβως ας πουμε.... υποφέρει που υποφέρει η γρια θα τη κλεισουμε και στη φυλακη ; Ρε θα σοβαρευτειτε ρε ; :)

Λατρεύω να αδειαζω κάτι τέτοιους γραφειοκρατες και υπερ σχολαστικούς τύπους.

Θα λεγανε τις βλακειες που είπαν και στις ανακοινώσεις τους οτι αυτη ειναι η πολιτικη της εταιρειας και εγω θα τους έλεγα πολύ καλα... απο μενα θα τεθει στο αρχείο. Θα έλεγα στους αστυνομους να πάρουν τη γιαγια να πάει απο το τμήμα να γράψει μια παροχη εξηγησεων κτλπ για τα μάτια του κοσμου και να τη στειλουν να τη συσχετίσουμε με την καταθεση του αστυνομου σαίνη απο τα λιντλ και άντε γειά. Αρχειάκι.

Ο Πάνθηρας αφου σκέφτηκε με το νόμο και την ανθρώπινη λογική , αποφάσισε να θέσει την υποθεση στο αρχειο και να τερματισει την διωξη εις βαρος της φτωχής γιαγιας.

Κριθηκε - αποφασιστηκε και εκτελέστηκε.

Σφραγιδα Υπογραφή. :D
Αν δεν έπαιρνε την έκταση το εν λόγω περιστατικό δεν πρόκειται κανείς να ασχολούνταν με αυτό.

Κίνηση εντύπωσης ήταν και για ψηφοθηρικούς λόγους. Καθήκον τους είναι να μη φτάνει ο Έλληνας σε αυτή τη κατάσταση.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top