[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Πρόσφυγας από που και ως που nPb; Η Γουινέα από πότε έχει πόλεμο και δεν το ξέρω; Πολιτική αστάθεια έχει και ανισότητα. Από που και ως που πρόσφυγας; Και στη τελική όποιος θέλει μπορεί να έρχεται; Γιατί αν θέλεις τον Σαϊντού εδώ τότε με ποια δικαιολογία θα διώχνεις τους άλλους παράνομα εισελθόντες μετανάστες; Με ποια; Ένας μένει και οι άλλοι φεύγουν; Δεν πάει έτσι.

Ξεχωρίστε κάποια πράγματα που θέλετε την ανυπαρξία της χώρας μας και τρέφεστε από αυτό.

Με την ίδια λογική να διατάξει απέλαση όλων των Ελλήνων και η Γερμανία ή η Αγγλία...γιατί με την δική σου λογική πόλεμο έχει η Ελλάδα και οι Έλληνες πάνε στη Γερμανία ή στην Αγγλία;

Δεν μιλάμε γενικά και αόριστα για τους πρόσφυγες. Υπάρχουν και τίμιοι άνθρωποι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Μωρέ το παιδί μπορεί να είναι μια χαρά το θέμα είναι αν εφαρμόζονται οι νόμοι στη χώρα για όλους. Δηλαδή αν έχει γίνει μια παρατυπία για να μείνει αυτό είναι σωστό; Ναι, διυλίζουμε τον κώνωπα αλλά κουβέντα να γίνεται. Επίσης αυτοί που ψήφισαν Ν.Δ. ως αντίδραση στο "λαθρολάγνο" Σύριζα πώς να αισθάνονται;

Αυτοι που κερδιζουν πράγματα με το σπαθι τους μπορούν να ζητησουν κάτι ξεχωριστο. Αυτος ζητησε παραμονη και την κέρδισε. Με το σπαθί του. Και απο μενα είναι ναί.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Με την ίδια λογική να διατάξει απέλαση όλων των Ελλήνων και η Γερμανία ή η Αγγλία...γιατί με την δική σου λογική πόλεμο έχει η Ελλάδα και οι Έλληνες πάνε στη Γερμανία ή στην Αγγλία;

Δεν μιλάμε γενικά και αόριστα για τους πρόσφυγες. Υπάρχουν και τίμιοι άνθρωποι.
Μα δεν πάνε σαν πρόσφυγες εκεί οι Έλληνες και οι Ελληνίδες.... Σαν νόμιμοι μετανάστες πάνε. Το τι θα τους κάνει το κράτος εκεί είναι δικιά του απόφαση. Κουμάντο σε χώρες άλλων δεν κάνω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης δεν μίλησε ουδείς για πρόσφυγες αλλά για λάθρο. Έχει διαφορά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Με την ίδια λογική να διατάξει απέλαση όλων των Ελλήνων και η Γερμανία ή η Αγγλία...γιατί με την δική σου λογική πόλεμο έχει η Ελλάδα και οι Έλληνες πάνε στη Γερμανία ή στην Αγγλία;

Δεν μιλάμε γενικά και αόριστα για τους πρόσφυγες. Υπάρχουν και τίμιοι άνθρωποι.

Έτσι. Οι τίμοι κ έντιμοι πρέπει να αμοιβονται. Η δικαιοσυνη ειναι αρετή... νομιζω Αριστοτελης.
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
nPb φυσικά και αν πας παράνομα κάπου είτε Έλληνας είσαι είτε αλλοδαπός θα έχεις κάποιες συνέπειες. Νόμιμους μετανάστες ανεξαρτήτως εθνικότητας είναι αδύνατο να απελάσει κανείς με το έτσι θέλω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
nPb φυσικά και αν πας παράνομα κάπου είτε Έλληνας είσαι είτε αλλοδαπός θα έχεις κάποιες συνέπειες. Νόμιμους μετανάστες ανεξαρτήτως εθνικότητας είναι αδύνατο να απελάσει κανείς με το έτσι θέλω.


Ειναι δυνατον ο συγκεκριμενος να πηγαινει σχολειο εδω και να μην ειναι νομιμος ;
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Και τότε πώς δημιουργήθηκε το θέμα; Έληγε η κάρτα του;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Πατρίς, Θρησκεία-Οικογένεια ...όπου

η Πατρίς βλέπει τον πολίτη ως υπήκοο
η Θρησκεία ψάχνει για πιστούς-υπάκοους
η Οικογένεια μιλάει με όρους κτηματικής περιουσίας: η γυναίκα ΜΟΥ, ποιος είσαι συ που θα πεις για το παιδί ΜΟΥ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Πατρίς, Θρησκεία-Οικογένεια ...όπου

η Πατρίς βλέπει τον πολίτη ως υπήκοο
η Θρησκεία ψάχνει για πιστούς-υπάκοους
η Οικογένεια μιλάει με όρους κτηματικής περιουσίας: η γυναίκα ΜΟΥ, ποιος είσαι συ που θα πεις για το παιδί ΜΟΥ
ναι είδαμε και το δικό σας το εναλλακτικό Πατρίς Θρησκεία Οικογένεια πως το ερμηνεύετε. Για κάποιους αυτό το τρίπτυχο είναι μάχη ζωής και δεν τα παρατάμε. Όπως τις ερμηνεύει ο καθένας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Και τότε πώς δημιουργήθηκε το θέμα; Έληγε η κάρτα του;

Θα ειχε μια προσωρινή άδεια μέχρι να τελεσιδικήσει η απόφαση για το αν θα παραμεινει ή οχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πατρίς, Θρησκεία-Οικογένεια ...όπου

η Πατρίς βλέπει τον πολίτη ως υπήκοο
η Θρησκεία ψάχνει για πιστούς-υπάκοους
η Οικογένεια μιλάει με όρους κτηματικής περιουσίας: η γυναίκα ΜΟΥ, ποιος είσαι συ που θα πεις για το παιδί ΜΟΥ

Δικαιοσυνη - συμφέρον - ελευθερια.

Ειμαστε Δικαιοι γιατι ετσι φτιαχνουμε μια καλυτερη κοινωνια

Κοιταμε και το συμφέρον μας για να πηγαινουμε μπροστά και να μην μας πιάνουν βλάκες

Και ειμαστε ελευθεροι στη σκέψη χωρις κολληματα κ υπερβολικες τυπολατριες.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι απλά.
Αν καταφέρεις να γίνεις viral η ισχύς του νόμου παύει, δεν τρως απέλαση αλλά σε καλούν στο Μέγαρο Μαξίμου χύνονται δάκρυα για σένα και όλες οι πόρτες ανοίγουν.

Αν δεν γίνεις viral τότε ο νόμος ισχύει κανονικά και γίνεται απέλαση
4db.jpg
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ο ίδιος ο νόμος.
Δηλαδή ότι ένα παιδί που πήγε σχολείο Ελλάδα και μιλάει Ελληνικά όπως αυτός ή παιδιά που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ όπως οι Αντετοκούνμπο για να μην κινδυνεύουν να απελαθούν πρέπει να γίνουν διάσημοι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γιατί μια τετραμελής οικογένεια πχ δεν έχει θέμα;
Ένας που μένει μόνος του μικρή η διαφορά, μια οικογένεια ειδικά αν χρησιμοποιούν ρεύμα και για θέρμανση(πολύ συνηθισμένος σε πολυκατοικίες με κεντρική θέρμανση γιατί ανάβει 1-2 ώρες τη μέρα ή καθόλου), αν από εκεί που θα πλήρωνε 200-300 και βάλε πρέπει να πληρώσει τα διπλά είναι σημαντικότατη διαφορά.
Που να δεις και τώρα που έρχονται οι ζέστες και όλοι θα χρησιμοποιούν κλιματιστικά και ανεμιστήρες να μην πεθάνουν από την ζέστη τι έχει να γίνει από λογαριασμούς.

Όσο για την επιδότηση στα καύσιμα, 45 ευρώ για ένα τρίμηνο με όλη αυτή την ακρίβεια που υπάρχει;
Ναι δε λέω από το τίποτα καλύτερο είναι αλλά όχι ότι κάνει καμιά σημαντική διαφορά.
600 ευρώ δεν ήρθε στο πατρικό μου με τριφασικό ρεύμα, γεώτρηση και εξωτερικά φώτα να ανάβουν όλη μέρα. Εμένα μου ήρθε περίπου στα ίδια. Αν είχα και το 45ευρω του Κούλη που το χάνω θα είχα κέρδος.

Ρε Κούλη δώσε μου και εμένα το 45ευρω ως ένδειξη σεβασμού... 7000 ευρώ τουλάχιστον σας δίνω κάθε χρόνο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ο ίδιος ο νόμος.
Δηλαδή ότι ένα παιδί που πήγε σχολείο Ελλάδα και μιλάει Ελληνικά όπως αυτός ή παιδιά που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ όπως οι Αντετοκούνμπο για να μην κινδυνεύουν να απελαθούν πρέπει να γίνουν διάσημοι.
ο Σαϊντού είναι ο ιδανικός νόμιμος μετανάστης. Αλλά δεν ήταν νόμιμος εφόσον απεφασίσθη η απέλασις του στην αρχή αλλά ανατράπηκε λόγω του κλίματος που επεκράτησε εν συνεχεία.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ο ίδιος ο νόμος.
Δηλαδή ότι ένα παιδί που πήγε σχολείο Ελλάδα και μιλάει Ελληνικά όπως αυτός ή παιδιά που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ όπως οι Αντετοκούνμπο για να μην κινδυνεύουν να απελαθούν πρέπει να γίνουν διάσημοι.
Δεν διαφωνώ αλλά να το κάνουν σε όλες τις περιπτώσεις και όχι μεμονωμένα για να πάρουν ψήφους. Επειδή δεν πρόκειται να το κάνουν (λόγω ΕΕ) δεν έπρεπε να γίνει δεκτό και σε αυτή τη περίπτωση.

Κοιτάξτε τι έκανε η Μερκελ πριν κάποια χρόνια.
https://www.dw.com/el/το-κορίτσι-που-συγκίνησε-την-καγκελάριο/a-18592434
Οι περισσότεροι τότε την βρίζανε στην Ελλάδα αλλά εγώ όχι. Η εύκολη λύση ήταν να την γερμανοποιήσει όπως αντίστοιχα έκανε ο κουλής τώρα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
H γερμανοποίηση ας υποθέσουμε ότι έχει ένα είδος άλλης κουλτούρας σκέψης και ζωής, βασισμένη στον προτεσταντικό υλισμό και ατομικισμό: με στόχο την επίτευξη του κέρδους. Η Γερμανία έχει και μια επιστημονική παράδοση από τον 18ο αιώνα. Υπάρχει αποδεδειγμένα η παράδοση σε αυτή τη σκέψη και στάση ζωής. Η ελληνοποίηση του 21ου αιώνα τι ακριβώς στοιχεία ελληνικού πολιτισμού και κουλτούρας περιλαμβάνει; Μπυροκοιλιά με σαγιονάρες;

Μιλάμε για τις αξίες της Ελλάδας του 2022 ή της Ελλάδας του Περικλέους; Θυμάμαι ότι Σωκράτης τότε παίζει να κατουρούσε δημόσια. Αυτό δεν το μάθαμε στο σχολικό βιβλίο. Πάντα σκεφτόμασταν ότι η αρχαιότητα ήταν ένα είδος παραδείσου, μιας ουτοπίας ζωής, κάτι που δεν ισχύει. Ας σκεφτούμε ότι ο Όμηρος μιλούσε για τα προσόντα του Οδυσσέα που τα κάλυψε με φύλο συκής μεγάλο...μπροστά στους χουρμάδες της Κίρκης. Τι θα είδε ο άνθρωπος δηλαδή.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ αλλά να το κάνουν σε όλες τις περιπτώσεις και όχι μεμονωμένα για να πάρουν ψήφους. Επειδή δεν πρόκειται να το κάνουν (λόγω ΕΕ) δεν έπρεπε να γίνει δεκτό και σε αυτή τη περίπτωση.
Λόγω ΕΕ διαβατήρια δεν μπορείς να τους δώσεις, δηλαδή υπηκοότητα, γιατί θα πάνε όλοι ανεξέλεγκτα Γερμανία κλπ.
Να τους δώσεις άσυλο μόνο, δηλαδή να μείνουν σε εσένα αλλά να μην μπορούν να πάνε πουθενά αλλού στην ΕΕ δεν εμποδίζει κανένας.
Για πολιτικούς λόγους δεν γίνεται, φοβούνται ότι θα χάσουν περισσότερες ψήφους από όσες θα κερδίσουν.

ο Σαϊντού είναι ο ιδανικός νόμιμος μετανάστης. Αλλά δεν ήταν νόμιμος εφόσον απεφασίσθη η απέλασις του στην αρχή αλλά ανατράπηκε λόγω του κλίματος που επεκράτησε εν συνεχεία.
Ναι αυτό λέω, ότι θα έπρεπε εξαρχής να μην τεθεί θέμα απέλασης.
Αν έχω καταλάβει καλά όποιος ανήλικος παράνομος έρθει τον κρατάμε αλλά πάει για απέλαση όταν κλείσει τα 18.

Αυτό θα έπρεπε να αλλάξει, ένα παιδί που έρχεται και παίρνει την ελληνική παιδεία δεν είναι το ίδιο πράγμα με έναν οποιονδήποτε παράνομο μετανάστη που περνάει τα σύνορα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Ναι αυτό λέω, ότι θα έπρεπε εξαρχής να μην τεθεί θέμα απέλασης.
Αν έχω καταλάβει καλά όποιος ανήλικος παράνομος έρθει τον κρατάμε αλλά πάει για απέλαση όταν κλείσει τα 18.

Αυτό θα έπρεπε να αλλάξει, ένα παιδί που έρχεται και παίρνει την ελληνική παιδεία δεν είναι το ίδιο πράγμα με έναν οποιονδήποτε παράνομο μετανάστη που περνάει τα σύνορα.
Βασικά πρέπει να αλλάξει γενικά η ευρωπαϊκή ( αν δεν απατώμαι ) νομοθεσία που προστατεύει τα ανήλικα. Να μην επιστρέφουν στις χώρες του όταν γίνουν 18 αλλά από όταν έρθουν όσο και αν είναι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Ο Ευρυπίδης επίσης έλεγε για τον άντρα που έπρεπε να οργώσει το χωράφι μέσω του γάμου, εννοώντας στην πραγματικότητα ότι το χωράφι είχε πλούσια βλάστηση και ζιζάνια, άγρια χόρτα... για βιτσιόζους-μερακλήδες της τρίχας μάλλον! Άλλα τα ήθη εκείνης της εποχής. Κατά τα άλλα ρομαντικοί του αρχαίου πολιτισμού. :down:
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Πάντως είναι περίεργο που είναι μια οικογένεια φιλελεύθερων και όλοι τσεπώνουν κρατικό χρήμα.
Στιγμιότυπο οθόνης 2022-04-29 170901.png
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top