[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Επομενο βημα δωρεαν διακοπες μεσω του κοινωνικου τουρισμου.. Ρε Κουληηη
1655539055189.png
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Βρειτε μου ενα συννεφο να πεσω
Ναι γιατί ως γνωστόν οι αρχηγοί σε όλα τα κυκλώματα κοκαΐνης είναι αστυνομικοί.😉😉
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Κ όχι μόνο κοκαϊνής. Μόνο τους τελευταίους μήνες εξαρθρωθηκε κύκλωμα μπατσων που πουλούσαν Ελ ταυτότητες σε βαρυποινητες αλλοδαπούς. Βάλε μέσα πορνογραφία, όπλα, προστασία, σωματοεμπορια κτλ κτλ
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Μετά τον απόλυτο πάτο μας στην ελευθερία των ΜΜΕ όπου είμαστε τελευταίοι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και σε μια κατάταξη περί εγκληματικότητας είμαστε αρκετά πίσω στη κατάταξη και συναγωνιζόμαστε χώρες όπως η Ζάμπια. Τουλάχιστον συναγωνιζόμαστε με χώρες όπου μας αξίζει μιας που στο επίπεδο τους είμαστε.

Πώς κατάντησαν έτσι αυτήν την χώρα και ζουν ακόμα ...
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μετά τον απόλυτο πάτο μας στην ελευθερία των ΜΜΕ όπου είμαστε τελευταίοι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και σε μια κατάταξη περί εγκληματικότητας είμαστε αρκετά πίσω στη κατάταξη και συναγωνιζόμαστε χώρες όπως η Ζάμπια. Τουλάχιστον συναγωνιζόμαστε με χώρες όπου μας αξίζει μιας που στο επίπεδο τους είμαστε.

Πώς κατάντησαν έτσι αυτήν την χώρα και ζουν ακόμα ...

Ειναι τραγικο να ακουμε καθε εβδομαδα για εκτελεσεις/οργανωμενη μαφια και να συνεχιζει το ιδιο τροπαρι.
Υπαρχει συγκεκριμενο μοτιβο συνθηκων και σε αλλες χωρες του κοσμου, κατω απο τις οποιες ανθιζει το οργανωμενο εγκλημα.

Σημειωση, εχουμε και τη μεγαλυτερη νομιζω αναλογια αστυνομικων/πολιτων στις χωρες της ΕΕ, που δεν ειναι δουκατα κλπ (πχ Μονακο).
Εκτος αυτου, ο εξοπλισμος τους ειναι τρομακτικα ανωτερος απο τους αστυνομικους των 90's.
Κι ομως, η εγκληματικοτητα ανθιζει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Ειναι τραγικο να ακουμε καθε εβδομαδα για εκτελεσεις/οργανωμενη μαφια και να συνεχιζει το ιδιο τροπαρι.
Υπαρχει συγκεκριμενο μοτιβο συνθηκων και σε αλλες χωρες του κοσμου, κατω απο τις οποιες ανθιζει το οργανωμενο εγκλημα.

Σημειωση, εχουμε και τη μεγαλυτερη νομιζω αναλογια αστυνομικων/πολιτων στις χωρες της ΕΕ, που δεν ειναι δουκατα κλπ (πχ Μονακο).
Εκτος αυτου, ο εξοπλισμος τους ειναι τρομακτικα ανωτερος απο τους αστυνομικους των 90's.
Κι ομως, η εγκληματικοτητα ανθιζει.
Η Ελλάδα είναι σταυροδρόμι παράνομης διακίνησης ναρκωτικών, λευκής σαρκός και όπλων. Όπλα από τη Βόρεια Αφρική και την Εγγύς Ανατολή καταφθάνουν μέσω πλοίων που μεταφέρουν νόμιμα εμπορευματοκιβώτια ( μπλεγμένες εμπορικές εταιρείες ) στην Γαύδο. Ναρκωτικά κυρίως προς την Ευρώπη προχωρούν από την Αλβανία μέσω Ελλάδος και Ιταλίας. Μαφίες λευκής σαρκός διακινούν γυναίκες ιδίως από τα σύνορα του Έβρου ( από εκεί όπου δύο φαντάροι ευρέθησαν σκοτωμένοι επειδή μάλλον θα είδαν κάτι που δεν έπρεπε και εννοείται δεν διαλευκάνθηκε ποτέ η υπόθεσις ) από τις χώρες του πάλαι ποτέ Ανατολικού Μπλοκ. Ιδίως στο τελευταίο η Ελλάς είναι γη της Επαγγελίας μιας που η Ελλάς είναι από τις λίγες χώρες της Ευρώπης όπου και το να πουλάς και να αγοράζεις σεξ είναι νόμιμα ( στις υπόλοιπες χώρες κάτι από τα δύο ή και τα δύο είναι παράνομα, εξαίρεση είναι η Ελλάς, η Τουρκία, η Αυστρία και η Ελβετία αν ενθυμούμαι ορθά ) και εννοείται υπάρχει και τεράστια αναλογία προσφοράς-ζήτησης μιας που οι Έλληνες δυστυχώς κάνουν χρήση των υπηρεσιών trafficking.

Αστυνομία και κυβερνήσεις ( κράτος ) είναι μπλεγμένα σε αυτά. Όλοι ξέρουν τι γίνεται και όλοι τους κερδίζουν επί αυτού. Δεν έχει σχέση η αναλογία της αστυνομίας. Τα ναρκωτικά είναι παράνομα για να διατηρείται ένα συγκεκριμένο μονοπώλιο και να μη μπορεί να πουλάει ο καθένας. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Στη τελική έχετε δει ποτέ να συλλαμβάνεται κανένα μεγάλο κεφάλι; Μόνο τα βαποράκια συλλαμβάνονται. Τα μεγάλα κεφάλια έχουν περισσότερη δύναμη και από την αστυνομία και από το κράτος μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Ναι γιατί ως γνωστόν οι αρχηγοί σε όλα τα κυκλώματα κοκαΐνης είναι αστυνομικοί.😉😉
Όχι αλλά κατά καιρούς δημοσιεύονται πολλές ειδήσεις με όργανα της τάξης που παραβιάζουν νόμους και εγκληματούν. Εμείς τα λέμε αλλά εσείς βλέπετε στολή και κάτι παθαίνετε, δεν εξηγείτε διαφορετικά 😐
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Όχι αλλά κατά καιρούς δημοσιεύονται πολλές ειδήσεις με όργανα της τάξης που παραβιάζουν νόμους και εγκληματούν. Εμείς τα λέμε αλλά εσείς βλέπετε στολή και κάτι παθαίνετε, δεν εξηγείτε διαφορετικά 😐
Μπορείς να μου δείξεις κάποιο post μου που να εχω γράψει ότι ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί είναι καλοί και σέβονται τον νόμο;; Δε θα βρεις για έναν πολύ απλό λόγο, καθώς πάντα αυτό που λέω ότι σε όλες τις δουλειές θα βρεις άτομα που αγαπούν τη δουλεια τους και είναι δίπλα στον άνθρωπο όμως θα βρεις και μαλακες που παραβατούν, κάνουν κατάχρηση της εξουσίας τους και φέρονται στους άλλους με απάνθρωπο τρόπο.

Αρα όχι δεν είμαι εγώ που βλέπω στολή αστυνόμου και παθαίνω κάτι, αντίθετα εσυ και μερικοί άλλοι εδώ βλέπετε την αστυνομία σαν τον διάολο και τους βάζετε στο ίδιο τσουβάλι.😉😉
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Μπορείς να μου δείξεις κάποιο post μου που να εχω γράψει ότι ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί είναι καλοί και σέβονται τον νόμο;; Δε θα βρεις για έναν πολύ απλό λόγο, καθώς πάντα αυτό που λέω ότι σε όλες τις δουλειές θα βρεις άτομα που αγαπούν τη δουλεια τους και είναι δίπλα στον άνθρωπο όμως θα βρεις και μαλακες που παραβατούν, κάνουν κατάχρηση της εξουσίας τους και φέρονται στους άλλους με απάνθρωπο τρόπο.

Αρα όχι δεν είμαι εγώ που βλέπω στολή αστυνόμου και παθαίνω κάτι, αντίθετα εσυ και μερικοί άλλοι εδώ βλέπετε την αστυνομία σαν τον διάολο και τους βάζετε στο ίδιο τσουβάλι.😉😉
Η διαφορά με την αστυνομία είναι ότι: 1) Είναι δημόσιοι υπάλληλοι, τους πληρώνουμε αρά καλό θα ήταν να μην πάνε χαμένα τα λεφτά μας.
2) Υποτίθεται πως η δουλειά τους είναι η τήρηση της τάξης και η καταπολέμηση του εγκλήματος, όταν βλέπεις αστυνομικούς να είναι νταβατζίδες (πρόσφατη περίπτωση) ή να κάνουν κάτι αξιόποινο τότε πάνε ενάντια στην ουσία της δουλειάς τους.
3) Ακαδημαϊκοί, δημοσιογράφοι και γενικά ειδικοί έχουν αναφέρει πολλές φορές ότι η ελληνική αστυνομία λειτουργεί σαν συμμορία. Κάνουν ό,τι γουστάρουν και την γλυτώνουν με μια ΕΔΕ η οποία δεν ξεκινάει ποτέ.

Αν όλα τα παραπάνω δεν σε προβληματίζουν, τότε δεν ξέρω τι θα σε κάνει να σκεφτείς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Η διαφορά με την αστυνομία είναι ότι: 1) Είναι δημόσιοι υπάλληλοι, τους πληρώνουμε αρά καλό θα ήταν να μην πάνε χαμένα τα λεφτά μας.
2) Υποτίθεται πως είναι η δουλειά τους είναι η τήρηση της τάξης και η καταπολέμηση του εγκλήματος, όταν βλέπεις αστυνομικούς να είναι νταβατζίδες (πρόσφατη περίπτωση) ή να κάνουν κάτι αξιόποινο τότε πάνε ενάντια στην ουσία της δουλειάς τους.
3) Ακαδημαϊκοί, δημοσιογράφοι και γενικά ειδικοί έχουν αναφέρει πολλές φορές ότι η ελληνική αστυνομία λειτουργεί σαν συμμορία. Κάνουν ό,τι γουστάρουν και την γλυτώνουν με μια ΕΔΕ η οποία δεν ξεκινάει ποτέ.

Αν όλα τα παραπάνω δεν σε προβληματίζουν, τότε δεν ξέρω τι θα σε κάνει να σκεφτείς.

προφανώς και μας προβληματίζουν όμως και πάλι τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, δηλαδή λες ότι το 100% των ατόμων που εργάζονται στη αν αστυνομία είναι αλήτες με αποκλίνουσες συμπεριφορές πραγμα που δεν ισχύει. Ένα πραγμα που μαθαίνεις στα πανεπιστήμια είναι ότι η γενίκευση δεν ισχύει σε καμία θεωρεία και σε κανένα υπόδειγμα.

Στα 22 χρόνια που ζω σε αυτόν τον πλανήτη έχω συνάντηση καλούς και κακούς αστυνόμους. Έχω συναντήσει αστυνόμο που τον καλέσαμε στο σπίτι μας καθώς μας είχαν κλείσει το parking όμως ήρθε και αντί να κάνει τη δουλειά απλά μας ειρωνευόταν και μας έλεγε υπερβολικούς, προφανώς και ο πατέρας μου του τα έσουρε κανονικά. Έχω συνάντησει επίσης αγενή αστυνομικό όταν έβγαλα την αστυνομική μου ταυτότητα πριν αρκετά χρόνια στο γυμνάσιο που απλά βαριόταν και ήταν αγενής.

ΟΜΩΣ έχω συναντήσει αστυνόμο που μας έσβησε μια άδικη κλήση και μας ζήτησε συγγνώμη για την ταλαιπωρία και ήταν μια χαρά ευγενέστατος. Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι πριν 6 μήνες που πήγα να κάνω μια βλακεία καθώς δεν άντεχα άλλο τη ζωή μου, μετά από ενημέρωση του Esteki η αστυνομία ήρθε σπίτι μου, με κάλεσε εκεί και πραγματικά ο αστυνομικός που ανέλαβε ( ένα 27 χρόνος ήταν) όχι απλά ήταν ευγενικός με εμένα και την οικογένεια μου, αλλά ίσα ίσα στο αστυνομικό τμήμα επι 1-1.30 ώρα πραγματικά με βοήθησε λέγοντας μου μερικά πράγματα προσπαθωντας να με πεισει να σταματησω αυτό που ήθελα να κάνω στον εαυτο μου και ότι πάνω από όλα πρέπει να σκέφτομαι εμενα και οχι τους αλλους , ενώ επι μια εβδομάδα έκανε τηλεφωνήματα κάθε μέρα ώστε να δει αν είμαι εντάξει, πραγμα που προφανώς δεν ήταν υποχρεωμένος να το κάνει . Έδειξε δηλαδή υπερβολική καλοσύνη προς το πρόσωπο μου και τίμησε την θέση που εχει.

Που θέλω να καταλήξω;; Ότι είναι ανάλογα στον άνθρωπο και την παιδεία που έχει λάβει και δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα. Κανείς δεν λέει ότι οποίος είναι αστυνόμος κάνει και παρανομίες, απλά πετάτε μια γενίκευση επειδή μερικούς έτσι σας συμφέρει. Δικαίωμα σας να πιστεύετε αυτό που λέτε αλλά μην έχετε και την απαίτηση να τα πάρει ένας λογικός άνθρωπος στα σοβαρά.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Να τος ο πρόεδρος 😑😑

 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@Volkswagen Fan
Δεν ειπε κανεις οτι δεν υπαρχει διαφθορα και σε αλλους κλαδους.

Το προβλημα ομως οπως ευστοχα το εθεσε ο @chrisjhon02 ειναι οτι η συγκεκριμενη καστα εχει το νομιμο δικαιωμα στην ασκηση βιας/περιορισμου ελευθεριας, οποτε λογικο ειναι οταν υποπιπτει σε εγκληματικες συμπεριφορες, αυτα να εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα, ειναι διαφορετικο απο το εγκλημα του average joe.

Δεν ειναι παραξενο ομως, καθως μεγαλο τμημα της καστας αυτης αποτελουν ατομα που προσληφθηκαν με μοναδικο προσον.... την θητεια στο στρατο και 0 σοβαρα ψυχομετρικα. Γεγονος που ενισχυεται απο τη "μονιμοτητα" και οτι δεν υπαρχει επιπτωση για οποιαδηποτε παρανομη πραξη ή καταχρηση εξουσιας κι αν κανεις.

Γνωμη μου, πρεπει οπως και σε ολο το υπολοιπο δημοσιο τα μνημονιακα χρονια, να υπαρξει αξιολογηση/καταγραφη παραπτωματων σε βαθος χρονου/ποδι σε οσους παρουσιαζουν προβληματικες και αντικοινωνικες συμπεριφορες και στελεχωση αποκλειστικα με πτυχιουχους τριτοβαθμιας, σοβαρη ψυχομετρικη αξιολογηση, και ελαχιστοποιηση της εξαρτησης (περα απο μοναδες που αντιμετωπιζουν οργανωμενο εγκλημα) στο ελαχιστο απαραιτητο.

Εχουμε που εχουμε τρελη ανεργια στους πτυχιουχους, ας καταλαβουν τις θεσεις τουλαχιστον ατομα σπουδαγμενα με ενα bare minimum αντιληπτικης ικανοτητας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
@Volkswagen Fan
Δεν ειπε κανεις οτι δεν υπαρχει διαφθορα και σε αλλους κλαδους.

Το προβλημα ομως οπως ευστοχα το εθεσε ο @chrisjhon02 ειναι οτι η συγκεκριμενη καστα εχει το νομιμο δικαιωμα στην ασκηση βιας/περιορισμου ελευθεριας, οποτε λογικο ειναι οταν υποπιπτει σε εγκληματικες συμπεριφορες, αυτα να εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα, ειναι διαφορετικο απο το εγκλημα του average joe.

Δεν ειναι παραξενο ομως, καθως μεγαλο τμημα της καστας αυτης αποτελουν ατομα που προσληφθηκαν με μοναδικο προσον.... την θητεια στο στρατο και 0 σοβαρα ψυχομετρικα. Γεγονος που ενισχυεται απο τη "μονιμοτητα" και οτι δεν υπαρχει επιπτωση για οποιαδηποτε παρανομη πραξη ή καταχρηση εξουσιας κι αν κανεις.

Γνωμη μου, πρεπει οπως και σε ολο το υπολοιπο δημοσιο τα μνημονιακα χρονια, να υπαρξει αξιολογηση/καταγραφη παραπτωματων σε βαθος χρονου/ποδι σε οσους παρουσιαζουν προβληματικες και αντικοινωνικες συμπεριφορες και στελεχωση αποκλειστικα με πτυχιουχους τριτοβαθμιας, σοβαρη ψυχομετρικη αξιολογηση, και ελαχιστοποιηση της εξαρτησης (περα απο μοναδες που αντιμετωπιζουν οργανωμενο εγκλημα) στο ελαχιστο απαραιτητο.

Εχουμε που εχουμε τρελη ανεργια στους πτυχιουχους, ας καταλαβουν τις θεσεις τουλαχιστον ατομα σπουδαγμενα με ενα bare minimum αντιληπτικης ικανοτητας.
Τώρα ναι αυτό που λες είναι σωστό. Προφανώς και οι αστυνόμοι πρέπει να περνούν από αξιολόγηση / ψυχολογικά τεστ καθώς έχουν δύναμη στα χέρια τους και πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι δεν κινδυνεύουμε από μερικούς ανώμαλους (βλέπε ΗΠΑ όπου εκεί η αστυνομία σκοτώνει για πλάκα). Γενικά όμως και ο κλάδος της αστυνομίας τα τελευταία χρόνια έχει χτυπηθεί πολύ καθώς ακόμα και τα παιδιά που κάνουν καλά τη δουλειά τους και κινδυνέουν πηγαίνοντας μέσα σε ghetto , συμμορίες κτλ τους έχουν και αυτούς με 700€.

Γενικα η αστυνομία στην Ελλάδα έχει αρκετά θέματα και πρέπει να διορθωθούν, θέματα όπως η έλλειψη αξιολόγησης, ατόμων με ψυχικά προβλήματα που μπαίνουν στο σώμα , έλλειψη εξοπλισμού, άθλιες συνθήκες σε πολλά αστυνομικά τμήματα κτλ. Προφανώς όμως δεν θα λυθούν ποτέ καθώς είμαστε Ελλάδα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Να τος ο πρόεδρος 😑😑

Μόλις αυτό πήγαινα να γράψω. Πε ρε τη τρέλλα μου, τι σκατά τον βάζουν να κάνει ποδήλατο σχεδόν 80 χρονών άνθρωπο; Καλά αυτός έχει γίνει ρεζίλι. Πάω στοίχημα οι λεφτάδες που χρημάτιζαν τις προεκλογικές τους καμπάνιες θα αράζουν και θα γελάνε λέγοντας " ρε τους μαλάκες, τι δύναμη έχουμε, αυτόν βάλαμε υποψήφιο, αυτός ψηφίστηκε από τον Λαό ".

Είναι ΞΕΥΤΙΛΑ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εδώ βλέπουμε ότι η εκπρόσωπος του λευκού οίκου δεν μπορεί να απαντήσει μια απλή ερώτηση σε σχέση με την έλλειψη παιδικού γάλακτος. Ψηφίστε Democrats εκεί στην Αμερική ξανά επειδή το λέει το Hollywood.

 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top