Αυνανισμός

twilight_girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
πω πω.....δεν ηξερα τι ηταν ο αυνανισμος και εμαθα απο εδω:xixi:...τι πραγματα σου μαθαινει το ιντερνετ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αληθεια δεν το ξερες;Παρξενο.Οντως ομως και εγω σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα εμαθα πολλα πραγματα εδω περα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
@αρνοψυχολογική εικασία:
Χμ, ίσως. Με τον ίδιο τρόπο που λυσσάς πιο πολύ όταν είναι μακριά ο άλλος.

Όμως, η θεωρία σου καταρρίπτεται αν υποθέσουμε ότι έτσι κι αλλιώς δεν είναι η περίοδος που σε εμποδίζει στο να κάνεις σεξ
(πες ότι είναι ένα χρονικό διάστημα όπου δεν έχεις κανέναν πρόθυμο :P)
.
Η περίοδος δεν εμποδίζει απαραίτητα τον αυνανισμό, οπότε αν έχεις πιο συχνά όρεξη να το κάνεις δεν έχει να κάνει με κάποιους ψυχολογικούς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είπα οτι είναι μόνο αυτοί, είπα ότι ίσως είναι και αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Εγω παλι εχω την εξης απορια.Ισχυει οτι αυξανεται η σεξουαλικη επιθυμια της γυναικας κατα τη διαρκεια της περιοδου;
Nαι, αν κι εγω συγκρατιέμαι γιατί πονάω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
...τι πραγματα σου μαθαινει το ιντερνετ..

Μέσα σ' όλα όμως υπάρχουν και οι κουταμάρες, για παράδειγμα:

Επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι όσο περισσότερο αυνανίζεται ένας άνδρας τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να του αυξηθεί ή να αποκτήσει μειωπία ( μάλλον την σκότωσα την λέξη )Το παραπάνω το έχω διαβάσει σε άρθρο στο ιντερνετ και δεν ξέρω αν ισχύει

Να δούμε τις έρευνες; Ή μήπως έτσι βαφτίστηκαν από τους αρθρογράφους;

No offense έτσι, μην το πάρεις προσωπικά. Απλά καλό είναι να μην αποκαλούμε επιστημονικό ό,τι βλέπουμε από 'δω κι από 'κει γιατί, όπως πιθανώς να είδες, υπάρχουν πολλοί που ''μαθαίνουν πράγματα στο ίντερνετ''. ;)

Ω, και btw, όντως την ψιλοσκότωσες τη λέξη. Μυωπία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Οσο κακο/καλο σου κανει το σεξ, τοσο κακο/καλο σου κανει ο αυνανισμος...
Οπως δεν πρεπει να υπερβαλεις στο σεξ, ετσι δεν πρεπει να υπερβαλεις και στον αυνανισμο.
Παντως δεν ξερω κανενα ατομο που θα προτιμουσε τον αυνανισμο απο μια κοπελα/αγορι.
Αν και βλεπουμε μερικες περιπτωσεις που αντρες ή γυναικες αυνανιζονται ακομα και οταν ειναι σε μια σχεση...
Αλλα τι να κανεις; γουστα ειναι αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Επιστημονικές έρευνες έχουν αποδείξει ότι όσο περισσότερο αυνανίζεται ένας άνδρας τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να του αυξηθεί ή να αποκτήσει μειωπία ( μάλλον την σκότωσα την λέξη )Το παραπάνω το έχω διαβάσει σε άρθρο στο ιντερνετ και δεν ξέρω αν ισχύει

:lol::lol::lol::lol:

Άμα ήταν έτσι όλοι θα είχαν λίγο πολύ μυωπία! Φαπαριές είναι αυτά έλεος!!!


Ότι να'ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στα πρώτα χρόνια πάντως ενα αρκετα μεγάλο ποσοστό αυνανίζεται 4 και 5 φορές τη μέρα, ποιανού αυξήθηκε τυχον μυωπία που δεν είχε απο πριν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Στα πρώτα χρόνια πάντως ενα αρκετα μεγάλο ποσοστό αυνανίζεται 4 και 5 φορές τη μέρα, ποιανού αυξήθηκε τυχον μυωπία που δεν είχε απο πριν; :P
4-5?Και αρκετα μεγαλο ποσοστο;!:papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε ναι στην αρχή προφανώς και νιώθεις ότι κανεις κατι πολύ ξεχωριστό, για την ηλικια που μιλαμε ειναι τηρουμένων των αναλογιών κάτι αναλογο με το να κανεις πρωτη φορά σεξ. Εκτος του οτι γενικα και μεχρι να περασεις στο επομενο σταδιο της σεξουαλικης ωριμανσης, δεν ειναι καθολου ασχημο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Οσο κακο/καλο σου κανει το σεξ, τοσο κακο/καλο σου κανει ο αυνανισμος...
Οπως δεν πρεπει να υπερβαλεις στο σεξ, ετσι δεν πρεπει να υπερβαλεις και στον αυνανισμο.
Παντως δεν ξερω κανενα ατομο που θα προτιμουσε τον αυνανισμο απο μια κοπελα/αγορι.
Αν και βλεπουμε μερικες περιπτωσεις που αντρες ή γυναικες αυνανιζονται ακομα και οταν ειναι σε μια σχεση...
Αλλα τι να κανεις; γουστα ειναι αυτα.

Ο αυνανισμός ποτέ δεν σταματάει. Είτε 10, είτε 50, είτε 80. Ακόμα και να έχεις σεξουαλικές σχέσεις με 50 κοπέλες την εβδομάδα, μπορεί και να χρειαστεί να ικανοποιηθείς από μόνος σου.

Αυτό που είναι πρόβλημα ψυχολογικό, είναι όταν σε κάποιον ενήλικο άνθρωπο, ο αυνανισμός υποκαθιστά το σεξ.

Και τα δύο είναι φυσικά πράγματα και πρέπει αρμονικά να συνυπάρχουν, στην κατάλληλη βέβαια αναλογία.

Δεν είναι ανωμάλος κάποιος με σχέση που αυνανίζεται. Αν νομίζετε ότι οι γονείς σας ή οι παπούδες-γιαγιάδες σας δεν αυνανίζονται είστε γελασμένοι.

Φυσικά και αν γίνεται σε νορμάλ πλαίσια, δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα υγείας.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
οκ καινουρια στο φορουμ και το δευτερο ποστ μου θα ειναι αυτο.το ελεος αλλα γδφ.
εχω μια μεγαλη ανησυχια,θελω να ακουσω αποψεις για να καθησυχαστω λιγο,μονο κοπελες μπορουν να με βοηθησουν.
φοβαμαι οτι εχω προβλημα.εχω και μαμα γυναικολογο,της μιλαω πολυ ανοιχτα,αλλα οχι τοσο ανοιχτα για να της πω αυτο που με καιει τωρα.

λοιπον,το θεμα ειναι οτι οταν αυνανιζομαι τελειωνω υπερβολικα γρηγορα,συνολικη διαρκεια τριαντα δευτερα μεχρι ενα λεπτο.και την περισσοτερη ωρα κραταω την ανασα μου.οι φιλες μου μου λενε οτι τους παιρνει πολληηη περισσοτερη ωρα και κουραζονται αρκετα.φοβαμαι οτι δεν ειναι φυσιολογικη η περιπτωση μου και οτι η συνηθεια του να τελειωνω τοσο γρηγορα και με αυτο τον τροπο(το κρατημα ανασας εννοω σαφως,οχι τον αυνανισμο)προκαλει προβληματα στο σεξ (<χμ ελλειψη οργασμου,χμχμ) πλιζ πειτε μου οτι δεν ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν είμαι και γυναικολόγος δα αλλά δυο ερωτήσεις:
1) Αφού μιλάς ανοικτά με την μάνα σου, γιατί δεν της το λες και αυτό? Μάνα σου είναι, δεν θα θυμώσει ούτε θα σε δείρει.
2) Στο σεξ έχεις την ίδια διάρκεια? Αν όχι, τότε ίσως να μην είναι πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
ρε μανα,οταν αυνανιζομαι εξωτερικα κραταω την ανασα μου,δε μπορω αλλιως να φτασω σε οργασμο,και αυτο γινεται μεσα σε ενα λεπτο το μαξιμουμ,εχω προβλημα?' (προφανως δε θελω να τη φερω σε δυσκολη θεση)

{εχμμ,σορι κιολας,αλλα κοπελα ειμαι,το μονο που με απασxολει στο σεξ ειναι το αν θα εχω αισιο τελος.η διαρκεια ειναι αλλοτριο προβλημα;}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μα γιατί να την φέρεις σε δύσκολη θέση? Το λέω γιατί η ίδια είπες ότι έχεις καλές σχέσεις. Είχα φίλη που έλεγε με την μάνα της και τα πιο τρελά μυστικά. Ακραίο βέβαια, αλλά εσένα είναι ένα πρόβλημα στο οποίο ψάχνεις λύση, όχι μια προσωπική εμπειρία απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
πραγματικα καλες σχεσεις.'μαμα εμεινε το προφυλακτικο μεσα,πηρα το χαπι της επομενης χωρις να σε ρωτησω,δεν εκανα καλα?'λωλ.αλλα πιστεψε με,την ξερω καλα και ξερω οτι αν τη ρωτησω το προηγουμενο θα τη φερω σε δυσκολη θεση.αλλιως γιατι να γραφω νυχτιατικα τον πονο μου σε φοrουμ του οποιου το πλειστον των μελών ειναι μαθητες?αχαχα.ελα ομως που σε ολα τα υπολοιπα φορουμς εχω δημιουργησει σοβαρη εικονα,δε μπορω,κωλυομαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έχει περίπου 3700 φοιτητές και περίπου 4800 καθηγητές - πτυχιούχους :)
Εσύ ξέρεις... Τώρα να μου λες ότι της έχεις κάτι σαν το παραπάνω αλλά αυτό δεν μπορείς, μου φαίνεται κουλό αλλά κάτι θα ξέρεις για να το λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sylvia19

Νεοφερμένος

Η sylvia19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
γουοου πολυ χαιρομαι,φορουμ νεας γενιας δηλαδη.ηξερα οτι κατι πηγαινε καλα εδω μεσα,αποταν ειδα τουτο το πρασινακι.οχι χωρις πλακα τωρα,θρεντ αυνανισμος και κανεις δεν τοχει παρει στην πλακα.πολυ ομορφο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το 'χω ξανακουσει αυτο , ο καθενας τελειωνει σε διαφορετικες χρονικες στιγμες , μαλιστα εαν κοιταξουμε τις ερευνες του κινσει η γυναικα φτανει σε οργασμο πιο γρηγορα απ' ο,τι ο ανδρας οσο αφορα τον αυνανισμο.
Η περιπτωση στο σεξ να τελειωνεις και μετα να μην εχεις ορεξη ,λογο της διαφορετικοτητας της γυναικειας σεξουαλικοτητας μου φαινεται παραξενο ,δεν εχεις πολλαπλους οργασμους?
Πρεπει να 'τανε σε τευχος του Journal of Gender Studies το 2006 που γινοτανε λογος για μια ερευνα που δειχνε πως η γυναικες κρυβουν περισσοτερο τις σεξουαλικες του δραστηριοτητες απο τους ανδρες , που εξηγει κατα εμενα γιατι συναντας την ανδρικη εκδοση "προωρος εκσπερματισμος" αρκετα συχνα ενω αυτο οχι και τοσο.
Στο ιντερνετ ομως λογο της ανωνυμιας δηλωνουν αυτο το "προβλημα" οι γυναικες https://www.steadyhealth.com/premature_orgasm_in_women-t102734-0-asc-10.html
Διαβαζοντας περιοδικα σεξολογιας ποτε δεν εχω δει να χαρακτηριζεται ο προωρος οργασμος ως μη-φυσιολογικος , υπαρχουν φυσικα και χαπια για αυτο ,το καλυτερο ομως που θα πρεπει να κανεις ειναι να συμβουλευτεις εναν ειδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top