Αυνανισμός

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εννοούσα τι ρόλο παίζει η κοινωνία σε τέτοιο προσωπικό θέμα....-_-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχουν κορίτσια που δεν το έχουν κάνει???:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ο αυνανισμος δεν ειναι πειραμα

Όχι κοίταξε μπορείς να αναφερθείς στην πράξη με τον όρο μιας και περί πειραματισμού πρόκειται στην ουσία. Τουλάχιστον σε πρώτη φάση.

Εννοούσα τι ρόλο παίζει η κοινωνία σε τέτοιο προσωπικό θέμα....-_-'

Μα δεν παίζει ρόλο ρε Λυδία; Όλα τα taboo και τα στερεότυπα στα οποία αναφέρθηκε και ο Φάνης από εκεί ουσιαστικά προέρχονται. Τώρα δεν ξέρω, αν εσύ μου πεις πως δεν έχεις ακούσει ούτε μια φορά πως ο αυνανισμός είναι ντροπή, πως είναι ''αμαρτία'', πως, πως, τότε μάλλον ζεις στην ιδανική κοινωνία. Γενικά όμως σκέψου αν το θέμα αντιμετωπιζόταν αλλιώς γενικά και περνούσε στα παιδιά με μία πιο θετική όψη, όλα δε θα ήταν διαφορετικά;

Φυσικά βέβαια, ειδικά στην Ελλάδα, ευθύνεται και το εκπαιδευτικό σύστημα μιας και το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής, το οποίο και απουσιάζει από το σχολικό πρόγραμμα, είναι ζωτικής σημασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ναι τα έχω ακούσει όλα αυτά αλλά πιστεύω είμαστε αρκετά νοήμονες για να καταλάβουμε το παράλογο και το λογικό.
Δεν νομίζω λοιπόν ότι ο αυνανισμός είναι κάτι παράλογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι τα έχω ακούσει όλα αυτά αλλά πιστεύω είμαστε αρκετά νοήμονες για να καταλάβουμε το παράλογο και το λογικό.
Δεν νομίζω λοιπόν ότι ο αυνανισμός είναι κάτι παράλογο

Όχι. Αρκετά νοήμονες όντως είμαστε ωστόσο αμφιβάλλω αν όλοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτήν την νοημοσύνη για να ξεπεράσουν taboo.

Συζητούσα τις προάλλες με έναν συμμαθητή μου περί θρησκειών. Μου έλεγε πως πολλά πράγματα στην πίστη του του φαίνονταν παράξενα, ανεξήγητα, αλλόκοτα και χαζά. Και όταν τον ρώτησα ''Γιατί λοιπόν συνεχίζεις και πιστεύεις;'' απάντησε ''Γιατί έτσι έμαθα από μικρός'' ή κάτι τέτοιο. Πάντως αυτό που ήθελε να πει, ή αυτό που τουλάχιστον εγώ κατάλαβα, ήταν πως δύσκολα αποκόβεσαι από στερεότυπες αντιλήψεις που σου έχουν περάσει άλλοι από μικρή ηλικία.

Θα μου πεις πως δεν είμαστε όλοι έτσι. Συμφωνώ. Οι περισσότεροι όμως είναι έτσι. Και επειδή τυχαίνει να ζω σε επαρχία, σου λέω πως οι περισσότεροι είναι και πολύ χειρότεροι από αυτούς που απλά παραμένουν σταθεροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
[...] δύσκολα αποκόβεσαι από στερεότυπες αντιλήψεις που σου έχουν περάσει άλλοι από μικρή ηλικία [...]
Αυτο ειναι πολυ σωστο παντως. Ακομα και αν νιωθεις οτι δεν σε εκφραζουν, η οτι δεν συμφωνεις μ' αυτες, δυσκολα μπορεις να τις "αποτιναξεις" απο πανω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχουν κορίτσια που δεν το έχουν κάνει???:!:

Φυσικά! Σκέψου, και πρακτικά δεν είναι δυσκολότερο στα κορίτσια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απλά δεν είναι τόσο μονοσήμαντο όσο στα αγόρια. Στα αγόρια εντάξει, σου έρχεται, αρχίζεις και τελειώνεις με ένα πολύ συγκεκριμένο τρόπο, ενώ παίζει ρόλο μόνο η σεξουαλική διάθεση της στιγμής. Στα κορίτσια είναι πολύ πιο σύνθετο και γενικόλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 367 μηνύματα.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μπορείς να αιτιολογήσεις εσύ τον δικό σου ισχυρισμό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μπορείς να αιτιολογήσεις εσύ τον δικό σου ισχυρισμό; :P

Ναι! Είναι δυσκολότερο να ψάξεις και να βρεις που πρέπει να βάλεις τι απ' το να έχεις μπροστά σου το ''εξάρτημα'' :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μα δε χρειάζεται να βάλεις κάτι κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μα δε χρειάζεται να βάλεις κάτι κάπου.

Αναλόγως πως θα το κάνεις. Ο τρόποςγια τον οποίο μιλάω απαιτεί να βάλεις κάτι κάπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε ναι οκέι, αλλά δεν χρειάζεται. Δεν είναι απαραίτητα πρακτικά πιο δύσκολο δηλαδή.
Άλλωστε υποθέτω οτι αν ψάξεις μερικές φορές, δεν θα έχεις πρόβλημα να βρεις τα κατάλληλα σημεία μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Αχ δεν ξέρω, μου φαίνεται πιο περίπλοκο απλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
ο γυναικειος αυνανισμος θελει τεχνη
τελος.-
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Αυτές οι αόριστες αντωνυμίες, είναι άκρως ερεθιστικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ο γυναικειος αυνανισμος θελει τεχνη
τελος.-
:P
Αν νομιζεις οτι ο αντρικος αυνανισμος περιοριζεται μονο σε μια μονοτονη κινηση που επαναλαμβανεται , τοτε εχεις πεσει θυμα παραπληροφορησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχει ενα point αυτο που λεει η ariana αλλα οχι λογω εισοδου.
απλα τα γεννητικα οργανα του ανδρα ειναι εξω απο το σωμα και επομενως τα "ανακαλυπτει" πιο νωρις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top