Βάζετε "νερό στο κρασί σας";

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Πλέον όχι τόσο... Παλιά νομίζω ήμουν πιο υποχωρητικη νομίζω δεν έχω πλεον υπομονή, αυτή που ριχα τουλάχιστον
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.
Εξαρτάται την περίσταση αλλά, δεν είμαι τόσο ανεκτική πλέον όσο ήμουν παλαιότερα και θέτω όρια εξ’ αρχής με όλους. Κάνω ξεκάθαρο τι αποδέχομαι και τι όχι γιατί απεχθάνομαι τους τσακωμούς αλλά αν γίνει κάτι που με ενοχλήσει I won’t let it slide.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κυριολεκτικα, θεωρω αμαρτια να κανεις κατι τετοιο.

Μεταφορικα, σε καμια περιπτωση.
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως είμαστε τόσο αυστηροί με τους άλλους όσο είμαστε και με τον εαυτό μας.
Βάζω νερό στο κρασί μου πιο εύκολα με κάποιους ανθρώπους, πιο δύσκολα με άλλους και εξαρτάται πάντα με το τι έχει συμβεί.
Δεν υπάρχει μια απάντηση σε αυτήν την ερώτηση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εξαρτάται την περίσταση αλλά, δεν είμαι τόσο ανεκτική πλέον όσο ήμουν παλαιότερα και θέτω όρια εξ’ αρχής με όλους. Κάνω ξεκάθαρο τι αποδέχομαι και τι όχι γιατί απεχθάνομαι τους τσακωμούς αλλά αν γίνει κάτι που με ενοχλήσει I won’t let it slide.

Πόσο πιο παλιά όταν ήσουν 13 ας πουμε ; 😁
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,507 μηνύματα.
Οπως αναφέρθηκε και παραπάνω εξαρτάται τόσο από την περίσταση όσο και από το άλλο πρόσωπο. Αλλά ναι, γενικά και αόριστα βάζω και μάλιστα πιο εύκολα απ΄ότι στο παρελθόν (όταν μιλάμε για ασήμαντα ζητήματα προφανέστατα).
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,003 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,507 μηνύματα.
αχού το μωλέ. :empathy:
Δεν μπορώ να καταλάβω το θέμα με την ηλικία, το είδα και παραπάνω. Δεν είμαι ο ίδιος άνθρωπος που ήμουν στα 10 ούτε στα 15, δεν ξέρω γιατί σας φαντάζει τόσο παράξενο. Από τα 15 μου μέχρι σήμερα έχω αλλάξει σε πολύ μεγάλο βαθμό τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,003 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω το θέμα με την ηλικία, το είδα και παραπάνω. Δεν είμαι ο ίδιος άνθρωπος που ήμουν στα 10 ούτε στα 15, δεν ξέρω γιατί σας φαντάζει τόσο παράξενο. Από τα 15 μου μέχρι σήμερα έχω αλλάξει σε πολύ μεγάλο βαθμό τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά.

ε, εντάξει μωρέ. σε πειράζω. :beach:

(απλά, σε μένα που είμαι παππούς, μου φάνηκε λίγο οξύμωρο.)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

επειδή ήμουν offtopic παραπάνω και συγνώμη γι αυτό, να πω σχετικά με το θέμα ότι πλέον όχι μόνο δεν βάζω νερό στο κρασί μου, αλλά δεν βάζω ούτε καν... κρασί. περνάω μια παρατεταμένη φάση, κατά την οποία έχω υψώσει τέτοιες άμυνες (ίσως λόγω βεβαρημένου παρελθόντος), όπου δύσκολα θα με αγγίξει κάτι/κάποιος με αρνητικό τρόπο. παλιότερα έδινα ευκαιρίες πολλές. πλέον δεν έχω καν πολλά-πολλά. οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος. :(:worry:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,517 μηνύματα.
Τα τελευταια χρονια ναι,διοτι πινω και βαρυ κρασακι,15% οινοπνευμα,ΣΑΜΟΣ ή ΜΑΥΡΟΔΑΦΝΗ και επειδη αποκτησαμε και ευαισθητο στομαχακι το νερονω για να μην με πειραζει.

:bleh:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,644 μηνύματα.
Ξέρω οτι είναι "ιεροσυλία", αλλά αραιώνω το κρασί βάζοντας..παγάκι. Μου αρέσει να είναι αραιό και κρύο, χειμώνα καλοκαίρι. Και στις ταβέρνες όταν πάω, ζητάω πάντα μπωλάκι με παγάκια (και μάλιστα έχω μεταφέρει και στην παρέα, την καλή αυτή συνήθεια :P).
Μεταφορικά αν πάρουμε, το "νέρωμα του κρασιού", θα έλεγα, εξαρτάται.
Μεγαλώνοντας, βλέπω να αλλάζω: σε πράγματα που μικρότερη ήμουν ανεκτική δεν είμαι πλέον, όταν σε άλλα, λόγω ενσυναίσθησης, έχω πάψει να είμαι απόλυτη.:)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω οτι είναι "ιεροσυλία", αλλά αραιώνω το κρασί βάζοντας..παγάκι. Μου αρέσει να είναι αραιό και κρύο, χειμώνα καλοκαίρι. Και στις ταβέρνες όταν πάω, ζητάω πάντα μπωλάκι με παγάκια (και μάλιστα έχω μεταφέρει και στην παρέα, την καλή αυτή συνήθεια :P).
Μεταφορικά αν πάρουμε, το "νέρωμα του κρασιού", θα έλεγα, εξαρτάται.
Μεγαλώνοντας, βλέπω να αλλάζω: σε πράγματα που μικρότερη ήμουν ανεκτική δεν είμαι πλέον, όταν σε άλλα, λόγω ενσυναίσθησης, έχω πάψει να είμαι απόλυτη.:)
Ιεροσυλία ?
Ειναι ο σωστός τρόπος να πίνεις το κρασάκι σου ειδικά το καλοκαίρι 😉

Μην ξεχνάμε πως οι αρχαίοΙ Έλληνες έτσι έπιναν το κρασί γιατί ήταν αυτό που τους διαχωριζε από τους υπόλοιπους λαους ως προς την βαρβαρότητα..
Μόνο ο Διόνυσος μπορούσε να πιει ανεροτο κρασί χωρίς να κινδυνεύει...
Άλλωστε τα Διονυσιακα όργια ειναι αρικτα συνδεδεμένα με το κατά πόσο στα συμπόσια το κρασί ήταν νερομενο ή όχι...

Έπειτα υπάρχουν κρασιά που συνδυάζονται άψογα με ανθρακούχα νερά αρκεί να ξέρεις να τα επιλέγεις 🙂
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top