Βίαιη έξωση της δημοσιογράφου Ιωάννας Κολοβού από το σπίτι της, για χρέος 15.000 ευρώ

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.
Πώς φαίνεται ρε φίλε ότι δεν έχεις ακούσει ούτε ένα G3 να βαράει στο ημιαυτόματο, που βαφτίζεις τους γραφειάδες δολοφόνους.

Απάντηση και στον @back2967
Όταν θέλεις να πάρεις ένα δάνειο η τράπεζα σου κλεινει ραντεβού ξεχωριστό. Θα πει κάποιος γιατί ; Για να διαπραγματευτεί το επιτόκιο. Όταν πας να ζητήσεις δάνειο, έχεις ανάγκη. Η τράπεζα γνωρίζει όλα τα περισουσιακά σου στοιχεία, ακόμα και αν είσαι διαχευγμένος ή έχεις γκόμενα. Οπότε όταν έχεις την ανάγκη σε πατάει. Για αυτό και τα επιτόκια πολλές φορές είναι κυμαινόμενα, αλλά και για αυτό οφείλεις να διαβάζεις τις συμβάσεις.

Τα τζιμάνια της Πειραιώς έδιναν αβέρτα δάνεια γνωρίζοντας ότι αυτοί που τα παίρνουν δεν είναι βιώσιμοι. Τα στελέχη έπαιρναν μπόνους με τον αριθμό δανείων. Όταν λοιπόν έφτασε στην χρεοκοπία η Πειραιώς (τότε που τα κόκκινα δάνεια τα αγόρασε το κράτος) άρχισε το ξεσκατάρισμα και η πώληση των δανείων στο 1/4 σε ξένα funds στυλ Πάτση ώστε η τράπεζα να επιβιώσει.

Η μαγική ερώτηση είναι : Που βρίσκουν οι κρατικές πλέον τράπεζες τα λεφτά για τα δάνεια ;
Ερώτηση 1 εκατομμυρίου.

Πόσοι γνωρίζουν τι σημαίνει το unlimited surety ( personal suretyship) ;
Πόσοι γνωρίοζουν ότι το όριο της πιστωτικής μπορεί να αυξηθεί χωρίς ειδοποίηση ;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,753 μηνύματα.
Όσο αφορά την Κολοβού μάλλον πέρασες εσκεμμένα ότι η συγκεκριμένη δεν έκανε ούτε μια ρύθμιση του δανείου τους εδώ και 7 χρόνια ενώ μπορούσε να το κάνει καθώς το ποσό που χρώσταγε ήταν σχετικά μικρό. Παρολο αυτά επι 7 χρόνια πέταγε χαρταετό και τώρα κλαίγεται που την πετάει η Τράπεζα Πειραιώς έξω. Αντί λοιπόν να κανείς κήρυγμα σε κάθε τράπεζα για άρχισε λοιπόν με την συγκεκριμένη που δεν έκανε καμια προσπάθεια να σώσει το σπίτι της. Βέβαια σου λέω ξανά κράζεις την τράπεζα όμως εσυ το ίδιο θα έκανες αν είχες δώσει χρήματα σε κάποιον και δεν σου τα επέστρεφε.
Δεν με ενδιαφέρει που δεν έκανε καμία ρύθμιση. Η γυναίκα παίρνει μια σύνταξη 700 ευρώ και είχε να μεγαλώσει ένα παιδί αμεα. Αυτά μου αρκούν για να καταλάβω ότι δεν τις περισσεύουν και ότι βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Επιπλέον, το ποσό της είναι από τόκους που συσσωρεύτηκαν. Το αρχικό ποσό είναι 15 χιλιάδες από κάρτα, όχι από δάνειο και έφτασαν τα 40 χιλιάδες.

Γράφω ξανά και περιμένω απάντηση : Η κάθε κολοβού πρέπει να είναι συνεπής αλλά η νδ με τα 300+ που χρωστάει όχι. Όταν οι τράπεζες τις εποχές των μνημονίων βρέθηκαν σε δύσκολη θέση δώσαμε τα κέρατα μας με ανακεφαλαιοποιήσεις αλλά για την κάθε κυρία κολοβου καμία βοήθεια, ας μπουν στο σπίτι της να την πετάξουν με την βία έξω.

Ωραίοι είστε. Στο κάθε λογής παράσιτο κάνετε τα στραβά μάτια αλλά αφρίζετε όταν ένας συνταξιούχος για τον χy λόγο δεν πληρώνει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Ότι να ναι.

Δεν με ενδιαφέρει που δεν έκανε καμία ρύθμιση. Η γυναίκα παίρνει μια σύνταξη 700 ευρώ και είχε να μεγαλώσει ένα παιδί αμεα. Αυτά μου αρκούν για να καταλάβω ότι δεν τις περισσεύουν και ότι βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Επιπλέον, το ποσό της είναι από τόκους που συσσωρεύτηκαν. Το αρχικό ποσό είναι 15 χιλιάδες από κάρτα, όχι από δάνειο και έφτασαν τα 40 χιλιάδες.

Γράφω ξανά και περιμένω απάντηση : Η κάθε κολοβού πρέπει να είναι συνεπής αλλά η νδ με τα 300+ που χρωστάει όχι. Όταν οι τράπεζες τις εποχές των μνημονίων βρέθηκαν σε δύσκολη θέση δώσαμε τα κέρατα μας με ανακεφαλαιοποιήσεις αλλά για την κάθε κυρία κολοβου καμία βοήθεια, ας μπουν στο σπίτι της να την πετάξουν με την βία έξω.

Ωραίοι είστε. Στο κάθε λογής παράσιτο κάνετε τα στραβά μάτια αλλά αφρίζετε όταν ένας συνταξιούχος για τον χy λόγο δεν πληρώνει.
Αρχικά man μου δεν χρωστάει μόνο η ΝΔ αλλά και η πασοκαρα μερικά εκατομμύρια. Επίσης, μάθε ότι οι πλειστηριασμοί δεν είναι θέμα κυβέρνησης αλλά του οικονομικού συστήματος (μήπως ξέχασες πόσες χιλιάδες πλειστηριασμοί έγιναν επι ΣΥΡΙΖΑ);;

Ωραια ήταν σε δύσκολη θέση , αφού ήταν σε δύσκολη θέση γιατί δεν έκανε ρύθμιση πληρωμών man και έκανε την πάπια 7 χρόνια τώρα;; Μήπως ήθελε να μυρίσει τα νύχια της η Πειραιώς και να της κάνει αυτόματα την ρύθμιση πληρωμών;;

Και πάμε τώρα στο αγαπημένο σου ερώτημα που έχεις βαλθεί τόσο πολύ να απαντήσω (ΝΔ). Στη χώρα αυτή δεν έχουμε οικονομικό προγραμματισμό , παίρναμε δάνεια για να πηγαίνουμε διακοπές , είχαμε 10 πιστωτικές κάρτες στο πορτοφόλι μας και όλα αυτά με μισθό 1.500€ . Όταν έχεις μισθό 1.500€ και λιγότερο γιατί ανοίγεσαι τόσο πολύ;; Η τράπεζες με τον έναν η τον αλλον τρόπο θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω , εσυ θα βγεις ο χαμένος της υπόθεσης. Τα ελληνικά κόμματα δεν διαφέρουν από τους υπόλοιπους Έλληνες , την χρυσές περιόδους της Ελλάδας (1990-2007) είχαν υπερδανιστει μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πληρώσουν τα χρέη τους. Σαφώς και αν χρωστάνε πρέπει να υπάρχουν κυρώσεις (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν έχουν κάνει ρυθμίσεις πληρωμών) καθώς αν δεν γίνεται δίνουν λανθασμένη εικόνα προς τα έξω. Τέλος ευθύνη έχουν και οι τράπεζες οι οποίες προ κρίσεις έδιναν δάνεια λες και ήταν σοκολάτες με μηδενικό έλεγχο , βέβαια δεδομένου ότι κυβερνητικά στελέχη εργάζονταν σε υψηλόβαθμες θέσεις στις τράπεζες λογικό να έδιναν δάνεια σε όλους με ευκολία ώστε να δημιουργήσουν ενα κλίμα αναπτυξης.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,753 μηνύματα.
Αρχικά man μου δεν χρωστάει μόνο η ΝΔ αλλά και η πασοκαρα μερικά εκατομμύρια. Επίσης, μάθε ότι οι πλειστηριασμοί δεν είναι θέμα κυβέρνησης αλλά του οικονομικού συστήματος (μήπως ξέχασες πόσες χιλιάδες πλειστηριασμοί έγιναν επι ΣΥΡΙΖΑ);;
Ναι, χαίρω πολύ. Αυτή είναι η μαγεία του καπιταλισμού, ακόμα και βασικά αγαθά όπως η στέγαση θεωρούνται προνόμια.
Αρχικά man μου δεν χρωστάει μόνο η ΝΔ αλλά και η πασοκαρα μερικά εκατομμύρια. Επίσης, μάθε ότι οι πλειστηριασμοί δεν είναι θέμα κυβέρνησης αλλά του οικονομικού συστήματος (μήπως ξέχασες πόσες χιλιάδες πλειστηριασμοί έγιναν επι ΣΥΡΙΖΑ);;

Ωραια ήταν σε δύσκολη θέση , αφού ήταν σε δύσκολη θέση γιατί δεν έκανε ρύθμιση πληρωμών man και έκανε την πάπια 7 χρόνια τώρα;; Μήπως ήθελε να μυρίσει τα νύχια της η Πειραιώς και να της κάνει αυτόματα την ρύθμιση πληρωμών;;
Αυτό είναι λάθος. Η ίδια προσπαθούσε εδώ και καιρό να κάνει μια βιώσιμη ρύθμιση για το χρέος της αλλά η τράπεζα δεν της πρόσφερε ποτέ μια πρόταση η οποία ήταν βιώσιμη. Γκουγκλαρε και θα βρεις ο,τι γράφω. Επιπλέον, το ποσό είναι καθαρή περίπτωση αισχροκέρδειας. Από 15 χιλιάδες έφτασε 40 εξαιτίας των τόκων. Αυτή είναι η μαγεία των τραπεζών.
Και πάμε τώρα στο αγαπημένο σου ερώτημα που έχεις βαλθεί τόσο πολύ να απαντήσω (ΝΔ). Στη χώρα αυτή δεν έχουμε οικονομικό προγραμματισμό , παίρναμε δάνεια για να πηγαίνουμε διακοπές , είχαμε 10 πιστωτικές κάρτες στο πορτοφόλι μας και όλα αυτά με μισθό 1.500€ . Όταν έχεις μισθό 1.500€ και λιγότερο γιατί ανοίγεσαι τόσο πολύ;; Η τράπεζες με τον έναν η τον αλλον τρόπο θα πάρουν τα χρήματα τους πίσω , εσυ θα βγεις ο χαμένος της υπόθεσης. Τα ελληνικά κόμματα δεν διαφέρουν από τους υπόλοιπους Έλληνες , την χρυσές περιόδους της Ελλάδας (1990-2007) είχαν υπερδανιστει μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα να μην μπορούν να πληρώσουν τα χρέη τους. Σαφώς και αν χρωστάνε πρέπει να υπάρχουν κυρώσεις (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν έχουν κάνει ρυθμίσεις πληρωμών) καθώς αν δεν γίνεται δίνουν λανθασμένη εικόνα προς τα έξω. Τέλος ευθύνη έχουν και οι τράπεζες οι οποίες προ κρίσεις έδιναν δάνεια λες και ήταν σοκολάτες με μηδενικό έλεγχο , βέβαια δεδομένου ότι κυβερνητικά στελέχη εργάζονταν σε υψηλόβαθμες θέσεις στις τράπεζες λογικό να έδιναν δάνεια σε όλους με ευκολία ώστε να δημιουργήσουν ενα κλίμα αναπτυξης.
Υπάρχει μια διαφορά, το ποσό της νδ φέτος αυξήθηκε και το πασοκ δεν κάνει τίποτα για να αποπληρωθεί. Δεν είναι βιώσιμα τα ποσά τους και δεν υπάρχει περίπτωση να αποπληρωθούν ποτέ. Παρόλα αυτά, δεν είδα κανέναν από εσάς τους φιλελεύθερους να ζητάτε να τους πάρουν τα κεφάλια και τα σπίτια όπως στην περίπτωση της κολοβου.

Ωραίοι είστε. Με τις τράπεζες και τα κόμματα κάνετε τα στραβά μάτια αλλά όταν έχουμε έναν συνταξιούχου ζητάτε να του πάρουν το σπίτι. Συγχαρητήρια για την ηθική σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πάρε το δάνειο. Μετά στείλε μου το τηλέφωνό σου, να το αγοράσω εγώ στο 1/4 δηλαδή 500 ευρώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό είναι βιώσιμο ρε άρχοντα ;
Η διαστρέβλωση της λογικής δεν έχει όρια Lanc.
Δάνεισε μου εσύ τα 2 χιλιάρικα, και θα σου βρω εγώ το τηλέφωνο του Πάτση, να σου δώσει εσένα τα 500 και να εισπράξει από εμένα τα υπόλοιπα. Θες;
Γιατί είσαι πολύ large όταν πιστολιάζουν "φίλοι" σου δάνεια και πιστωτικές, αλλά ξέρεις εσύ να μην δανείζεις.
Κοινωνική πολιτική με τα λεφτά τρίτων και εγώ ξέρω να κάνω.

Κάνα σύντροφο να μπει εγγυητής σε στεγαστικό για εμένα έχεις; ;)
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.
Η διαστρέβλωση της λογικής δεν έχει όρια Lanc.
Δάνεισε μου εσύ τα 2 χιλιάρικα, και θα σου βρω εγώ το τηλέφωνο του Πάτση, να σου δώσει εσένα τα 500 και να εισπράξει από εμένα τα υπόλοιπα. Θες;
Γιατί είσαι πολύ large όταν πιστολιάζουν "φίλοι" σου δάνεια και πιστωτικές, αλλά ξέρεις εσύ να μην δανείζεις.
Κοινωνική πολιτική με τα λεφτά τρίτων και εγώ ξέρω να κάνω.

Κάνα σύντροφο να μπει εγγυητής σε στεγαστικό για εμένα έχεις; ;)
Τι έγινε ; Δεν σ άρεσε ;

Πάρε το δάνειο και μετά τα βρίσκουμε και με λιγότερα <500 ευρώ.
θα σου βρω εγώ το τηλέφωνο του Πάτση, να σου δώσει εσένα τα 500 και να εισπράξει από εμένα τα υπόλοιπα. Θες;

Ξεχνάς κάτι σε αυτήν την υπόθεση, ότι υπάρχει η δυνατότητα να μην ζητήσεις ποτέ το αρχικό κεφάλαιο.
Για παράδειγμα : Έχω πάρει εγώ και άλλοι 2 δάνειο 10 εκατομμύρια. Αλλά δεν μπορούμε να το πληρώσουμε. Βρίσκουμε εσένα, σου δίνουμε 200κ για να αγοράσεις το δάνειο και άλλα 100κ για καλή θέληση και κλείσαμε. Όλα πούδρα.
Στο 2%.....


Κάνα σύντροφο να μπει εγγυητής σε στεγαστικό για εμένα έχεις; ;)
Αν υπογράψεις με limited προσωπική εγγύηση μπορώ να βρω.


Κοινωνική πολιτική με τα λεφτά τρίτων και εγώ ξέρω να κάνω.
Στο σπίτι του κρεμασμένου, δεν μιλάνε για σχοινί.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
@Lanc, άρα όσο δεν ρίχνουν στα δικά σου λεφτά πιστόλια, όλα καλά, πάμε παρακάτω.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ούτε η τράπεζα νοιάζεται για το πιστόλι. Δεν την επηρεάζει καθόλου.
Ναι, γιατί τα λεφτά μέσα είναι δικά μου/σου. Και το bailout του κράτους γίνεται με δικά μου/σου λεφτά.
Για αυτό δεν βγάζει νόημα η δήθεν κοινωνική πολιτική που παρουσιάζετε, απέναντι στους συστηματικούς κακοπληρωτές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,042 μηνύματα.
απέναντι στους συστηματικούς κακοπληρωτές.
Ναι αλλά οι συστηματικοί κακοπληρωτες είναι... αντισυστημικοί :laugh:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,228 μηνύματα.
Στο μεταξύ αυτή τη στιγμή έχουν πρακτικά μπλοκαριστεί από τον Οκτώβρη όλοι οι νέοι πλειστηριασμοί που κάνουν τα funds.
Ο Άρειος Πάγος έχει βγάλει απόφαση ότι τα funds που έχουν αγοράσει δάνεια δεν μπορούν να κάνουν πλειστηριασμό, μόνο οι ίδιες οι τράπεζες.
Οποιοσδήποτε πάνε να του βγάλουν σε πλειστηριασμό κάτι με αυτή την απόφαση μπορεί να τον ακυρώσει, ενώ όσοι έχασαν περιουσιακά στοιχεία σε πλειστηριασμό μπορούν να προσφύγουν για να ακυρώσουν πλειστηριασμούς που έχουν ήδη γίνει.

Αυτό γιατί τα δάνεια πουλήθηκαν στα fund με βάση έναν νόμο του 2003 ο οποίος όμως δεν προβλέπει δυνατότητα πλειστηριασμών και οχι με τον μνημονιακό νόμο του 2015 που φτιάχτηκε για αυτό τον σκοπό.

Το έκαναν αυτό γιατί ο νόμος του 2015 προβλέπει ότι η τράπεζα πριν πουλήσει το δάνειο σε fund οφείλει να καλέσει τον δανειολήπτη και να προτείνει η ίδια ρύθμιση της οφειλής και αν ο δανειολήπτης δεν ανταποκριθεί τότε μπορεί να πουλήσει το δάνειο. Αυτό για προφανείς λόγους δεν βόλευε τις τράπεζες. Λεπτομέρειες στο τρίτο λινκ.

Νομικά φαίνεται πως είναι εύκολο να λυθεί, η κυβέρνηση μπορεί να τροποποίησει τον επίμαχο νόμο και το λύνει. Όμως είμαστε σε προεκλογική περίοδο...
Πιθανότατα για αυτό ανακινείται το θέμα των πλειστηριασμών τώρα και όχι στους χιλιάδες άλλους που έχουν γίνει μέσα στον χρόνο.

Στην κυβέρνηση σίγουρα θα ήθελαν να πάνε όποια ρύθμιση για μετά τις εκλογές αλλά σίγουρα έχουν και τους ευρωπαιους και τα funds να πιέζουν που δεν θέλουν να κάτσουν τόσους μήνες χωρίς να εισπράττουν. Για σκεφτείτε σε αυτό το κλίμα πως θα φαινόταν αν η οποιαδήποτε κυβέρνηση πήγαινε στην βουλή νόμο που διευκολύνει τους πλειστηριασμούς και τι δώρο θα ήταν στην αντιπολίτευση...


 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Φαντάσου να βάζεις υποθήκη το σπίτι σου για να πάρεις καταναλωτικό δάνειο.

Πάντως με 700 ευρώ σύνταξη και 800 επίδομα αναπηρίας μια χαρά νοικιάζεις μικρό μεν σπίτι και ζεις κάπως φτωχικά, αλλά στο δρόμο δε μένεις.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.
Ναι, γιατί τα λεφτά μέσα είναι δικά μου/σου. Και το bailout του κράτους γίνεται με δικά μου/σου λεφτά.
Για αυτό δεν βγάζει νόημα η δήθεν κοινωνική πολιτική που παρουσιάζετε, απέναντι στους συστηματικούς κακοπληρωτές.
Εφόσον οι τράπεζες και δεν ζημιωνονται αλλά ούτε και οι καταθέσεις ( αφού είναι γνωστό πλέον ότι δεν χρησιμοποιούνται οι κατέθεσεις σε δάνεια αλλά είναι ανεγγιχτες) τότε που είναι το πρόβλημα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Φαντάσου να βάζεις υποθήκη το σπίτι σου για να πάρεις καταναλωτικό δάνειο.

Πάντως με 700 ευρώ σύνταξη και 800 επίδομα αναπηρίας μια χαρά νοικιάζεις μικρό μεν σπίτι και ζεις κάπως φτωχικά, αλλά στο δρόμο δε μένεις.
Επιτέλους μια λογική απάντηση.

Προφανώς κανείς δεν σκέφτηκε από τους παραπάνω «τιμητές» ότι η συγκεκριμένη κυρία μπορούσε πολύ απλά να μην πάρει δάνειο καθώς έβλεπε ότι δεν μπορούσε να το ξεπληρώσει. Αλλά είπαμε οι τράπεζες φταίνε μόνο.🤣😉
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.
Προφανώς κανείς δεν σκέφτηκε από τους παραπάνω «τιμητές» ότι η συγκεκριμένη κυρία μπορούσε πολύ απλά να μην πάρει δάνειο καθώς έβλεπε ότι δεν μπορούσε να το ξεπληρώσει. Αλλά είπαμε οι τράπεζες φταίνε μόνο.🤣😉
5 σελίδες γράφουμε και ακόμη δεν κατάλαβες ότι δεν πήρε δάνειο ;

5 σελίδες !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
5 σελίδες γράφουμε και ακόμη δεν κατάλαβες ότι δεν πήρε δάνειο ;

5 σελίδες !
Γιατί ρε σύντροφε η πιστωτική κάρτα τι είναι ακριβώς;; Είδος δανείου είναι από τη στιγμή που τα χρήματα δεν είναι δικά σου.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.
Γιατί ρε σύντροφε η πιστωτική κάρτα τι είναι ακριβώς;; Είδος δανείου είναι από τη στιγμή που τα χρήματα δεν είναι δικά σου.
Δεν είναι δάνειο. Αρχικά στα περισσότερα δάνεια το επιτόκιο κυμαίνεται 4-7 εάν είσαι τυχερός <4%.
Στην πιστωτική κάρτα λειτουργείς χωρίς εξασφαλίσεις(τι σημαίνει χωρίς εξασφαλίσεις ???) και στη συγκεκριμένη περίπτωση την χρέωναν με 25% επιτόκιο.

Δεν θα μου φανεί περίεργο εάν μαθευτεί ότι το όριο της πιστωτικής άλλαξε μονομερώς από την τράπεζα χωρίς δεύτερη ενημέρωση στον καταναλωτή.

Απλά για να μην είναι εύπεπτο οι τράπεζες ούτε τις καταθέσεις δανείζουν ούτε τα δικά τους κεφάλαια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Δεν είναι δάνειο. Αρχικά στα περισσότερα δάνεια το επιτόκιο κυμαίνεται 4-7 εάν είσαι τυχερός <4%.
Στην πιστωτική κάρτα λειτουργείς χωρίς εξασφαλίσεις και στη συγκεκριμένη περίπτωση την χρέωναν με 25% επιτόκιο.

Δεν θα μου φανεί περίεργο εάν μαθευτεί ότι το όριο της πιστωτικής άλλαξε μονομερώς από την τράπεζα χωρίς δεύτερη ενημέρωση στον καταναλωτή.

Απλά για να μην είναι εύπεπτο οι τράπεζες ούτε τις καταθέσεις δανείζουν ούτε τα δικά τους κεφάλαια.
Είδος δανείου είναι η πιστωτική κάρτα , σε οποίο βιβλίο νομισματικής και να ανοίξεις το ίδιο με εμένα γράφει. Δεν θέλει και σκέψη καθώς πληρώνεις με χρήματα που δεν έχεις εσυ.

9D1D4686-76DF-45F4-BB66-9B91C18BBA76.jpeg
CE7116E4-57CD-4C72-B289-25743A929CC4.jpeg
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,696 μηνύματα.
Είδος δανείου είναι η πιστωτική κάρτα , σε οποίο βιβλίο νομισματικής και να ανοίξεις το ίδιο με εμένα γράφει. Δεν θέλει και σκέψη καθώς πληρώνεις με χρήματα που δεν έχεις εσυ.

View attachment 111192View attachment 111193

Τι εξασφάλιση έχει η πιστωτική κάρτα ;

Τα δάνεια έχουν εξασφάλιση, η πιστωτική κάρτα έχει ;

Όταν λοιπόν στην πιστωτική κάρτα λειτουργείς χωρίς εξασφάλιση, δηλαδή δεν χρησιμοποιείται κάποιο ακίνητο ως εξασφάλιση όπως σε στεγαστικό δάνειο, πώς η τράπεζα μπορεί να το διεκδικήσει μετά ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Τι εξασφάλιση έχει η πιστωτική κάρτα ;

Τα δάνεια έχουν εξασφάλιση, η πιστωτική κάρτα έχει ;
Ρε man τώρα τι προσπαθείς να κανείς;; Θέλεις να αλλάξεις τον ορισμό της πιστωτικής κάρτας όταν αυτός διατυπώνεται εδώ και χρόνια σε όλα τα βιβλία , από όλα τα ιδρύματα και από όλους του οικονομολόγους ως ένα είδος δανεισμού;;

Γίνε οικονομολόγος αν θέλεις και γραψε ένα βιβλίο όπου θα δίνεις δικά σου definition για κάθε οικονομικό όρο.😉😉
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top