Βίαιη καταστολή διαδηλώσεων στην Τουρκία

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Στο θέμα: Μια πόλη 14 εκατομμυρίων απέμεινε με ΕΝΑ (1) χώρο πράσινου.
Και θεωρείτε ότι ξεσηκώθηκαν νωρίς οι Τούρκοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.



Διαδηλωτές επιτίθενται στα ΜΑΤ και αποσπούν τις ασπίδες τους:




Άγνωστο αν είναι ασφαλίτες ή απλοί πολίτες:



Ρίχνουν χημικά και μέσα σε σπίτια:


Χθεσινές φωτογραφίες διαδηλωτών να φροντίζουν οι ίδιοι για την καθαριότητα:



Μαθήματα αλληλεγγύης... Τρόφιμα και νερό για τους εξεγερμένους:






















Είναι δύσκολο να ξέρεις τι από αυτά που ακούς και βλέπεις είναι αλήθεια και τι ψέμα. Προχθές η Ελευθεροτυπία δημοσίευσε "πλάνα αρχείου" με τη λεζάντα δείτε τον κόσμου που περνάει το Βόσπορο - οι εικόνες ήταν από τον περσυνό μαραθώνιο...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ώπα,προχώρησε η υπόθεση:
Αν δεν γουστάρεις κάποιον δεν τον ψηφίζεις στις εκλογές. Και στην Τουρκία οι πολίτες ψηφίζουν, δεν είναι Συρία/Λιβύη.
μόνο που επειδή οι περισσότεροι που ανεβαίνουν στην εξουσία κάνουν "το κομμάτι τους"ξεχνώντας τις προεκλογικές υποσχέσεις,το διαπίστωσαν αφού ανεβηκε στην εξουσία
Απλά σου εξήγησα ότι το πάρκο δεν είναι η αιτία της διαδήλωσης αλλά η αφορμή.Ή τουλάχιστον αυτό αφήνεται να εννοηθεί.
το πάρκο εννοείται δεν είναι αιτία
νταξ παιδιά ας μη γελιόμαστε,όσες φορές και αν μιλήσουμε για τη σημασία των πάρκων,και των διάφορων μικρών πνευμόνων οξυγόνου μες την πόλη,δεν πρόκειται να γίνει τόσος χαμός για αυτό.
Πες μου Πατρέα ότι έχεις κρατήσει το βίντεο της επίθεσης σε ένα ξεχωριστό φάκελο με αθώο όνομα και,
όταν αισθάνεσαι καπως διαφορετικά,
κλειδώνεις την πόρτα σου,
φοράς το μπουρνούζι,
βάζεις ένα ποτάκι,
χαμηλώνεις τα φώτα όσο παίζουν τα εμβατήρια του β παγκοσμίου
(απο την πλευρά των γερμανών ε)
και αφήνεσαι να παρασυρθείς
στις σκοτεινές ατραπούς
της ενοχικής ηδονής. :P

καλησπέρες
ρε ρεμπεσκέ,το παράχεσες

Μα δεν χρειάζεται να ζητήσεις ψευτική συγνώμη. Απλώς ήθέλες να πέρασεις ένα μήνυμα το οποίο απέτυχε. Μην προσπαθείς να κρυφτείς...
Η εξέγερση δεν γνωρίζει γεωγραφικά όρια και σύνορα. Εσύ μείνε κλεισμένος στην στενή αυτή σου "λογική" ότι τούρκοι-έλληνες=εχθροί
Άλλωστε αν όντως είμασταν εχθροί δεν θα είχαμε ούτε καν εμπορικές σχέσεις
χωρίς να θέλω να σου φέρω αντίρρηση,οι εμπορικές σχέσεις πηγάουν από αποφάσεις των απωπάνω,και συνήθως οι κινήσεις των απωπάνω δεν έχουν καμια σχέση με τις απόψεις του λαού

Ρε.

Ο Ερντογάν ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ τα φιλιά στο μετρό!!!
Πώς να μην εξεγερθεί μετά ο λαός, ντροπή.:P
νταξ,αν είναι μόνο στο μετρό τι πειράζει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Στο θέμα: Μια πόλη 14 εκατομμυρίων απέμεινε με ΕΝΑ (1) χώρο πράσινου.
Και θεωρείτε ότι ξεσηκώθηκαν νωρίς οι Τούρκοι;
εαν νομιζεις οτι αυτα γινονται για αυτο το θεμα,μονο,αλλαξε πλευρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
εδώ ο κόσμος (Τουρκία συγκεκριμένα) καίγεται και... εμείς ασχολούμαστε με τον Πατρεύς και τη παρέα του.

:tongue:


οι άνθρωποι ξεκίνησαν ειρηνική διαμαρτυρία για το πάρκο αυτό
η οποία τελικά κατέληξε σε ολόκληρη εξέγερση. προσοχή: δεν ξεκίνησε σαν εξέγερση, εκεί κατέληξε.

η συνέχεια είναι γνωστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
εαν νομιζεις οτι αυτα γινονται για αυτο το θεμα,μονο,αλλαξε πλευρο
Δεν γνωρίζω.
Αναμένω τα φώτα σας. Διατελώ στο σκοτάδι, ομολογουμένως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,894 μηνύματα.
To νέο σύμβολο ενάντια στον κρατικό φασισμό...

Η γυναίκα με τα κόκκινα! :inlove:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σχετικά με τις διαδηλώσεις στην Τουρκία, πριν λίγο είδα αυτό: https://greekaction.blogspot.gr/2013/06/abc-australia.html

Βασικά λέει ο καθένας ό,τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Σχετικά με τις διαδηλώσεις στην Τουρκία, πριν λίγο είδα αυτό: https://greekaction.blogspot.gr/2013/06/abc-australia.html

Βασικά λέει ο καθένας ό,τι θέλει.

Σοῦ φαίνεται κάτι περίεργο σὲ αὐτὸ τὸ ῥεπορτάζ; Ἐμένα πάντως ὄχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Σχετικά με τις διαδηλώσεις στην Τουρκία, πριν λίγο είδα αυτό: https://greekaction.blogspot.gr/2013/06/abc-australia.html

Βασικά λέει ο καθένας ό,τι θέλει.

Βασικά το θέμα το αποφεύγω από την πρώτη στιγμή που το διάβασα. Δεν είναι πως δεν δείχνω κατανόηση στους πολίτες της Τουρκίας. Απλά μιλώντας πέρυσι το καλοκαίρι με άτομα στο νησί της Σάμου, άκουσα πράγματα που με σόκαραν. Στην αρχή πίστεψα πως μου έκαναν πλάκα. Μάλιστα γύρισα και είπα σε κοντινούς: έλα μωρέ... αλλοπαρμένοι. Σήμερα αρχίζω να καταλαβαίνω πως τίποτα δεν είναι τόσο τυχαίο τελικά. Δεν πιστεύω πως ένας λαός εξεγείρεται έτσι απλά για να τα πιει μετά τις 10 ή να δώσει φιλιά στο μετρό ή να μην χτιστεί εμπορικό κέντρο. Κρατώ πολλές επιφυλάξεις. Δεν νομίζω πως αυτό που έγινε, είναι απλά για την ταμπακιέρα. Και ναι, στο Αιγαίο κόβουν βόλτες Τουρκικά πλοία.
όχι άσχετο με το θέμα, είναι το ότι ξαφνικά τουρκικά πλοία κανουν βολτες στο αιγαίο μπας και γίνει κάνα επεισόδιο και αποπροσανατολιστεί η κοινή γνώμη :P

Σωστός ΜΑΝ. Πάρα πολύ σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σοῦ φαίνεται κάτι περίεργο σὲ αὐτὸ τὸ ῥεπορτάζ; Ἐμένα πάντως ὄχι...
Μου φαίνεται περίεργο κατ' αρχήν ότι στην ιστοσελίδα του καναλιού δεν βρίσκω καμία αναφορά στο συγκεκριμένο ρεπορτάζ. Επίσης μου φαίνεται περίεργο ότι ο μόνος David Kowalski που φαίνεται να έχει σχέση με το κανάλι είναι συγγραφέας βιβλίων επιστημονικής φαντασίας και όχι δημοσιογράφος (και πολύ λιγότερο αναλυτής-ανταποκριτής-απεσταλμένος στην Τουρκία).

Πέραν αυτού τι να μου φαίνεται περίεργο; Ως ιστορία επιστημονικής φαντασίας μια χαρά είναι το άρθρο :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μου φαίνεται περίεργο κατ' αρχήν ότι στην ιστοσελίδα του καναλιού δεν βρίσκω καμία αναφορά στο συγκεκριμένο ρεπορτάζ. Επίσης μου φαίνεται περίεργο ότι ο μόνος David Kowalski που φαίνεται να έχει σχέση με το κανάλι είναι συγγραφέας βιβλίων επιστημονικής φαντασίας και όχι δημοσιογράφος (και πολύ λιγότερο αναλυτής-ανταποκριτής-απεσταλμένος στην Τουρκία).

Πέραν αυτού τι να μου φαίνεται περίεργο; Ως ιστορία επιστημονικής φαντασίας μια χαρά είναι το άρθρο :whistle:

Πάλι καλά που είδες και αυτό νίνα, γενικά στην Τουρκία υπάρχει μεγάλος έλεγχος ως προς το τι βγαίνει προς τα έξω. Τα μισά μαθαίνουμε, να το θυμάσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι είδα βρε αγόρι μου; Μια ιστορία που έγραψε κάποιος είδα, και δεν ξέρω και ποιος είναι αυτός που την έγραψε, οπότε δεν μπορώ να κρίνω την εγκυρότητα ή τα κίνητρά του.

Ιστορίες μπορώ να σου πω κι εγώ πολλές, τι σημασία έχει;

To CNN που φέρεται ως δεύτερη πηγή του άρθρου πάντως λέει τα εξής σχετικά με τα γεγονότα στην Τουρκία: https://edition.cnn.com/2013/06/03/world/europe/turkey-conflict-explainer/?hpt=hp_t1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Τι είδα βρε αγόρι μου; Μια ιστορία που έγραψε κάποιος είδα, και δεν ξέρω και ποιος είναι αυτός που την έγραψε, οπότε δεν μπορώ να κρίνω την εγκυρότητα ή τα κίνητρά του.

Ιστορίες μπορώ να σου πω κι εγώ πολλές, τι σημασία έχει;

Δεν είμαι αγόρι σου. :)
Μια ιστορία ανάλογη με άλλες ιστορίες.

Δεν σημαίνει όμως πως ότι μαθαίνεις από "έγκυρες" Τουρκικές ή φιλοαμερικάνικες πηγές (κυρίως κρατικά κανάλια) είναι το σωστό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν σημαίνει όμως πως ότι μαθαίνεις από "έγκυρες" Τουρκικές ή φιλοαμερικάνικες πηγές (κυρίως κρατικά κανάλια) είναι το σωστό. :)
ΟΚ αγόρι σκέτο.

Προσωπικά όταν κάποιος μου λέει "κοίτα τι είπε το CNN και το ABC" πλην όμως το CNN και το ABC δεν έχουν πει τίποτα από αυτά, υποψιάζομαι ότι αυτός ο κάποιος ψεύδεται. Τώρα αν εσύ τα ψέματα τα θεωρείς πηγές, τι να σου πω, ελευθερία έχουμε και ο γάιδαρος πετάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
ΟΚ αγόρι σκέτο.

Προσωπικά όταν κάποιος μου λέει "κοίτα τι είπε το CNN και το ABC" πλην όμως το CNN και το ABC δεν έχουν πει τίποτα από αυτά, υποψιάζομαι ότι αυτός ο κάποιος ψεύδεται. Τώρα αν εσύ τα ψέματα τα θεωρείς πηγές, τι να σου πω, ελευθερία έχουμε και ο γάιδαρος πετάει.
Κορίτσι σκέτο....ο γάιδαρος μπορεί να πετάει. Δεν έχω δει μέχρι στιγμής. Για να το λες......
Τα γεγονότα παραμένουν γεγονότα. Θα περιμένω λίγο ακόμα τις εξελίξεις και τότε θα δούμε τι είναι ψέμα και τι όχι. Αυτό το λέω για όλους όσους βιάστηκαν να κρίνουν πως ο λαός της Τουρκίας ξεσηκώθηκε για ένα εμπορικό κέντρο. :)

Καλημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα γεγονότα δεν τα ξέρω προσωπικά. Αυτό που βλέπω είναι ότι στο διαδίκτυο υπάρχουν 1001 διαφορετικές παρουσιάσεις και ερμηνείες των γεγονότων και κάποιες από αυτές είναι σίγουρα "φυτευτές" για να δημιουργήσουν εντυπώσεις ή να εξυπηρετήσουν ίδιους σκοπούς και συμφέροντα.

Μέχρι στιγμής έχω δει "φωτογραφίες-ντοκουμέντα" από τις διαδηλώσεις στην Τουρκία, οι οποίες έχουν τραβηχτεί σε άλλες χώρες ή εποχές ή έχουν ρετουσαριστεί με τη βοήθεια του Photoshop, "ρεπορτάζ" από ρεπόρτερ που δεν υπάρχουν και άρθρα από πηγές που δεν διασταυρώνονται, συν άπειρα ποστ σε μπλογκ, σχόλια σε τουίτερ και FB, και φυσικά το μακρύ και το κοντό του καθενός που μίλησε με την ξαδέρφη του τρίτου κουμπάρου της μάνας του που μένει στο Καστελόριζο και είναι ειδικός αναλυτής των ελληνο-τουρκικών σχέσεων.

Όλα αυτά κάποιοι τα πιστεύουν και όχι μόνο αυτό αλλά τα βαφτίζουν "ενημέρωση". Γιατί να μην πιστέψουν και ότι ο γάιδαρος πετάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Μην βιάζεσαι. Μόλις ξεκίνησε. Έχει ακόμα δρόμο το θέμα της Τουρκίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Εγώ λέω να ψάξουμε καλύτερα τους λόγους της δικής μας αδράνειας και να αφήσουμε την έρευνα για τους λόγους της κινητοποίησης των άλλων!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top