Βιασύνη στον έρωτα

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οποτε συμφωνουμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Εγώ πιστεύω (ή μάλλον θέλω να πιστεύω) οτι τέτοια περιστατικά που είναι κάπως ακραία, προέρχονται από παιδιά με ψυχολογικά προβλήματα και προβλήματα με τους γονείς τους. Γενικά όμως θα συμφωνήσω οτι τα νέα παιδιά έχουν εξωκοίλει τελευταία... Εντάξει είπαμε, να υπάρχει ελευθερία, να μην είναι με το φόβο μήπως αργήσουνε και φάνε ξύλο όπως ήτανε πριν από 50 χρόνια αλλά όχι και να είναι έτσι... Η κατάσταση αυτή όμως καλλιεργείται από την οικογένεια και την κοινωνία. Το γεγονός οτι ένα κοριτσάκι της πρώτης γυμνασίου ενδιαφέρεται περισότερο να κάνει χαλάουα από το να διαβάσει ένα βιβλίο για παράδειγμα δεν είναι και οτι καλύταρο. Και προφανώς λάθος μεγάλο είναι το γεγονός οτι τα παιδιά ναι μεν έχουν ελευθερία αλλά από την άλλη δεν έχουνε την κατάλληλη ενημέρωση από γονείς-σχολείο για το ΠΩΣ ΝΑ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ αυτήν την ελευθερία. Δεν έχουν σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, καθώς ενώ προχωράμε και εξελισσόμαστε σαν κοινωνία εξακολουθούν να μένουν τα κατάλοιπα των θεμάτων-ταμπού. Γενικά δεν έχουν ενημέρωση. Η κύρια ενημέρωσή τους προέρχεται από την τηλεόραση, η οποία κάθε άλλο παρά τις σωστές πληροφορίες δίνει...

1. Ε οχι και ψυχολογικα προβληματα ρε παιδια...Ενταξει, ολοι εφηβοι/ παιδια υπηρξαμε, και πιστευω γνωριζετε οτι οι περισσοτεροι/ες σε αυτην την ηλικια ψαχνουν τροπους να επιδειχθουν , να φανουν διαφορετικοι (= πιο μαγκες ή μεγαλοι) απο τους υπολοιπους ή και σε πολλες περιπτωσεις να κανουν ο,τι κανουν ολοι για να ταιριαξουν στην παρεα. Δεν διαφωνω οτι πολλοι ξεφευγουν, αλλα οχι και με ψυχολογικα προβληματα...;) :)

2. Γιατι παλιοτερα, ολα τα κοριτσακια στην Α' Γυμνασιου, που τα εχανες που τα εβρισκες με ενα εξωσχολικο βιβλιο στο χερι ηταν! :whistle: ;)

Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Εχμ, για την ιστορία....







Το μπουκάλι δεν ήταν coca cola, ήτανε μπύρας μύθος ("παντού υπάρχει ένας μύθος που λέμε)!! :P

lol! Αυτο υποθετω το ξερεις και εσυ, επειδη δουλευε καποιος γνωστος/ συγγενης εκεινη την μερα στο νοσοκομειο; :P (οπως ολων οσων μου εχουν πει την συγκεκριμενη ιστορια ή αυτην με τον Ρεμο/ Δημα :) )

Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Αυτό δεν είναι τίποτα...
Κάθομαι με δυο 15χρονα. Η μια ξαδέρφη κολλητού και η αλλή φίλη της. Περιμένουμε τον κολλητό μου να έρθει. Κι εκεί που τα λέμε αρχίζουν και οι δυο να με φιλάνε.

Πετάγομαι πάνω και τους λεω να ξεκολλήσουν από το μυαλό τους για πολλούς και διάφορους λόγους. Γυρνάει το ένα 15χρονο και μου λεει: "Εμ, βέβαια όταν σας βάζουμε κάτω φωνάζετε σαν παρθένες."

Αντε, πείτε μου εσείς τι θα κάνατε....

Αν και ξερω οτι θα πεσει κραξιμο...Τι εννοεις τι θα εκανα; :hmm: Ok, εσυ εισαι και καπως μεγαλυτερος σε ηλικια (αρα και διαφορα με τις κοπελες) αλλα αν ησουν μικροτερος παλι ετσι θα αντιδρουσες;

Για αυτο και μου φαινεται πολυ παραξενο το παρακατω:

Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Το ίδιο θα έκανα zxr, σίγουρα θα έφευγα, μπορεί και να τις έκραζα άσχημα..

:confused: Γιατι;; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Insomniac μην ξεχνάς οτι οι έφηβοι διακατέχονται και από το συνάισθημα της ΝΤΡΟΠΗΣ. Ντρέπονται να εμφανιστούν γυμνοί μπροστά στον οποιονδήποτε, ακόμα και τους γονείς τους....
Κι επιπλέον, εσένα στην εποχή σου δηλαδή όλα τα κοριτσάκια έκαναν χαλάουα και βάφονταν; Εγώ δεν είπα οτι καίγονται να διαβάσουν , αλλά οτι ένα βιβλίο (οποιοδήποτε) τους προκαλεί μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το να καλλωπιστούν. Προφανώς θεωρώ οτι στην 1η γυμνασίου τα κορίτσια είναι περισσότερο παιδιά, οπότε το μυαλό τους το έχουν περισσότερο στο παιχνίδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Με την ηλικία που έχω τώρα εννοώ inso..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Με την ηλικία που έχω τώρα εννοώ inso..

Ναι ναι, το ειχα καταλαβει αυτο. Αν δεις το "αν ησουν μικροτερος" παει στον zxr (που ειναι 26) οχι σε σενα. Εσυ που εισαι αρκετα κοντα ηλικιακα με τις κοπελες (15 και κατι με 19 και κατι) γιατι να ειχες προβλημα; :)

Στην adespoto θα απαντησω αργοτερα, τωρα δεν εχω χρονο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν και είμαι τόσο κοντά.. θα είχα πρόβλημα για τους λόγους που πάνω κάτω αναφέρω στο άρθρο.

Πάντως και στα 15 μου είχε τύχει παρόμοια περίπτωση και είχα ξενερώσει, κυρίως γιατί δεν είχα άλλες (σοβαρές) ερωτικές εμπειρίες τότε και δεν ήθελα η πρώτη φορά να είναι έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από adespoto:
Προφανώς θεωρώ οτι στην 1η γυμνασίου τα κορίτσια είναι περισσότερο παιδιά, οπότε το μυαλό τους το έχουν περισσότερο στο παιχνίδι...

χι, ρε παιδια!! adespoto μιλας για την εποχη σου; (που δεν ξερω και ποτε ητανε η ειναι). γιατι κατι τερατακια στο σχολειο του αδερφου μου αποκλειεται να εχουν το μυαλο τους στο παιχνιδι.....ουτε μου φαινεται να φερονται-ντυνονται-μιλανε-δειχνουν σαν παιδακια.....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
γιατι κατι τερατακια στο σχολειο του αδερφου μου αποκλειεται να εχουν το μυαλο τους στο παιχνιδι.....ουτε μου φαινεται να φερονται-ντυνονται-μιλανε-δειχνουν σαν παιδακια.....:/:

μπορεί να μην φαίρονται - ντύνονται - μιλάνε - δείχνουν σαν παιδάκια αλλά αυτό δεν σημαίνει κι όλας ότι δεν είναι παιδάκια!

πρώτη γυμνασίου.... δηλαδή 12-13 χρονών.... αν 12 χρονών δεν είναι παιδάκι (που ακόμα δεν έχει ολοκληρώσει το μπόι της, δεν έχει κάνει ούτε στήθος, δεν της έχει έρθει περίοδος) τότε ποιά είναι τα παιδάκια?
έλεος.... :mad:
για όλα αυτά φταίνε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ οι γονείς τους :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
χι, ρε παιδια!! adespoto μιλας για την εποχη σου; (που δεν ξερω και ποτε ητανε η ειναι). γιατι κατι τερατακια στο σχολειο του αδερφου μου αποκλειεται να εχουν το μυαλο τους στο παιχνιδι.....ουτε μου φαινεται να φερονται-ντυνονται-μιλανε-δειχνουν σαν παιδακια.....:/:

Όταν θα φτάσεις στα 20 και θα μπορείς να κρίνεις αντικειμενικά τα πράγματα, τότε έλα να μου πεις... Γιατί και τα κοριτσάκια στα 5 φοράνε τα πα*****ια και τα κοσμήματα των μαμάδων ους και βάφονται, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι είναι και γυναίκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Βρε παιδια φυσικα και ειναι παιδακια...
Το οτι θελουν να το παιξουν μαγαλυτεροι και να μιμηθουν τους μεγαλυτερους δεν σημαινει κατι.:confused:
Μην μας παει το μυαλο οτι παιδακια ειναι μονο τα αγορια που παιζουν με τους "τζι αι τζο" και τα κοριτσακια με τις "μπαρμπι"...;)
Η συμπεριφορα τους, το εντονο μερικα φορες γελιο τους,το οτι μπορει να κηνυγηθουν και χιλια δυο αλλα μικρα πραγματακια συνθετουν το παζλ του νεαρου της ηλικιας τους.
Και μονο το οτι κανουν τα παντα για να δειξουν οτι ειναι "μεγαλυτερα" υποδηλωνει οτι ειναι παιδακια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ines

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
δηλαδη, μετα απο ολα αυτα (και χωρις να ειρωνευομαι κανεναν) βγηκε το συμπερασμα οτι απλα τα παιδακια μιμουνται τους μεγαλυτερος αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ακομα στην προεφηβεια, ψυχολογικα και σωματικα;;
δν ξερω αν συμφωνω με αυτο, γιατι πραγματικα ξερω πολλες περιπτωσεις......τεσπα, μην πικραινομαστε τωρα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κάποιος μπορεί να "κρύψει" τη φύση του, δε μπορεί όμως και να την αλλάξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxr

Νεοφερμένος

Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Αν και ξερω οτι θα πεσει κραξιμο...Τι εννοεις τι θα εκανα; :hmm: Ok, εσυ εισαι και καπως μεγαλυτερος σε ηλικια (αρα και διαφορα με τις κοπελες) αλλα αν ησουν μικροτερος παλι ετσι θα αντιδρουσες;

Η έκφραση "Αντε, πείτε μου εσείς τι θα κάνατε...." είναι καθαρά ρητορική! ;)

Το ότι είμαι μεγαλύτερος σε ηλικία από αυτά τα κοριτσάκια δεν νομίζω να είναι ανασταλτικός παράγοντας. Άλλοι είναι 56 και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Το όλο θέμα έχει να κάνει με τα θέλω σου, τις προτεραιότητές σου, το τι θεωρείς σωστό λάθος κι όλα τα σχετικά. Κι αναλόγως πράττεις, ανεξαρτήτου ηλικίας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ines:
δηλαδη, μετα απο ολα αυτα (και χωρις να ειρωνευομαι κανεναν) βγηκε το συμπερασμα οτι απλα τα παιδακια μιμουνται τους μεγαλυτερος αλλα στην πραγματικοτητα ειναι ακομα στην προεφηβεια, ψυχολογικα και σωματικα;;
δν ξερω αν συμφωνω με αυτο, γιατι πραγματικα ξερω πολλες περιπτωσεις......τεσπα, μην πικραινομαστε τωρα!!!:)

Σωματικά σίγουρα..... Τα αγοράκια ακόμα δεν έχουν βγάλει καλά καλά τρίχες, τα κοριτσάκια δεν έχουν σχηματίσει καν μεσούλα!
Όσο για ψυχολογικά, εκεί υπάρχει μια μικρή διαφορά. Σίγουρα αποκλείεται το 15χρονο κοριτσάκι να έχει την σκέψη μιας 30χρονης γυναίκας, αλλά δεν αποκλείεται να σκέφτεται πιο λογικά και ώριμα αναλογικά με την ηλικία του.
Τώρα για τα αγοράκια, χωρίς να μπορώ να ξέρω, διότι δεν υπήρξα ποτέ 15χρονο αγοράκι, πιστεύω ότι σ'αυτή την ηλικία, που αποτελεί το ξεκίνημα για το μεταβατικό στάδιο που το αγοράκι γίνεται νεαρός, υπάρχει μια σχετική σύγχυση. Μπαίνουν και οι ορμόνες στη μέση, η σύγκριση μεταξύ τους (ποιός είναι πιο μάγκας, πιο άντρας, πιο ωραίος, πιο cool, πιο τσίφτης και καραμπουζουκλής) και επικρατεί ένα ψιλο-μπάχαλο!
Πάντως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτή η ηλικία έχει αυτό το βασικό χαρακτηριστικό, που της στερεί όλη της την γλύκα! Ότι όλα τα παιδιά βιάζονται να ξεπεράσουν, διότι στα 15 σου δεν μπορείς να χαρακτηριστείς ούτε μεγάλος, αλλά ούτε και μικρός.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zxr:
Η έκφραση "Αντε, πείτε μου εσείς τι θα κάνατε...." είναι καθαρά ρητορική! ;)

Το ότι είμαι μεγαλύτερος σε ηλικία από αυτά τα κοριτσάκια δεν νομίζω να είναι ανασταλτικός παράγοντας. Άλλοι είναι 56 και δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

Το όλο θέμα έχει να κάνει με τα θέλω σου, τις προτεραιότητές σου, το τι θεωρείς σωστό λάθος κι όλα τα σχετικά. Κι αναλόγως πράττεις, ανεξαρτήτου ηλικίας. ;)

Προφανως! :D Δεν θεωρουσα οτι μας ρωτουσες για να ξερεις τι να κανεις αν σου ξανατυχει! :P

Δεν συμφωνω απολυτα με το οτι δεν παιζει ρολο. Δηλαδη αν καποιος στη θεση σου ηταν 17 χρονων και του τυχαινε να κανει "φαση" με δυο κοπελες μαζι, θα τον θεωρουσα...αχαριστο (...τουλαχιστον! Απλα ειπα να ειμαι επιεικης! :P ) αν δεν εκανε κατι - αχαριστο ως προς την τυχη του εννοω! :clapup: Αν ομως ηταν 55 και εκανε κατι, θα τον θεωρουσα ανωμαλο.

Εκτος και αν συζηταμε το αν ειναι γενικοτερα κακο/ λαθος να κανεις κατι με δυο κοπελες μαζι, οποτε αλλη η βαση του θεματος. Θεωρω οτι το "προβλημα" σου δεν ηταν το "θρασος" των κοπελων ή η κατασταση, αλλα η συναρτηση αυτων σε σχεση με την ηλικια τους ή/και σου. :)

Ολες οι καταστασεις στη ζωη ειναι σε σχεση με τα θελω, τις προτεραιοτητες, τις αξιες, και τον τροπο ζωης μας. Ομως, αποψη μου μου ειναι οτι εχουν να κανουν με την ηλικια υμων και ημων, καθως αλλιως συμπεριφερεσαι (και θα επρεπε) οταν εισαι νεος, αλλιως οταν εισαι εφηβος και αλλιως οταν εισαι ενηλικος (Και φυσικα αλλες ειναι οι αντιδρασεις σου και αναλογα με το ποιον εχεις "απεναντι" σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Και μονο το οτι κανουν τα παντα για να δειξουν οτι ειναι "μεγαλυτερα" υποδηλωνει οτι ειναι παιδακια.:)

"Γυναίκα" γίνεσαι τη στιγμή που αρχίζεις να "κρύβεις" τα χρόνια σου και όχι να τα "προσθέτεις" :P :P :P :P :P



j/k :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ΚΕ:D καλό


Για εμένα όπως έχω πει και στο παρελθόν στο συγκεκριμένο θέμα και το έχω αναλύσει καλό είναι να γίνονται όλα στην ώρα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αφελής απορία νο 1...

Για τα σύγχρονα πρότυπα τα οποία μιμούνται οι σημερινοί έφηβοι - και το οποίο είναι φυσιολογικό και το κάνανε όλοι οι έφηβοι όοολων των εποχών - ποιοί ευθύνονται ?
Mήπως οι παλιότερες γενιές που ευτυχώς ζήσαν την αθωότητα και τη γλύκα της εποχής τους,με τα μηλάκια τους,την αμπάριζα τους,τους πλατωνικούς έρωτες στα πάρτι με βερμούτ,και που διαβάσαν κι ένα βιβλίο παραπάνω βρε αδερφέ ?

Aφελής απορία νο 2 ...

26άρηδες,27ρηδες,28ρηδες...εμείς γνωρίσαμε δηλαδή το ρομαντισμό σα γενιά ? To ρομάντσο γνωρίσαμε...Το ρομαντισμό όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
:hmm: :hmm: :hmm:
Είναι αλήθεια, πως το να κρίνουμε τόσο αυστηρά..., τους ανθρώπους γύρω μας, δεν είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε... ;) ;) ;)

Βέβαια, συντριπτικά μεγάλο ποσοστό της νεολαίας μας, επιρρεάζεται πολύ και μάλλον άσχημα..., από τα πρότυπα της εποχής μας..., ιδιαίτερα κατά την εφηβεία, που συνήθως είναι μια πολύ δύσκολη, αλλά και παράξενη... περίοδος της ζωής των νέων, που στη φάση αυτή, αναζητούν τις περισσότερες φορές σπασμοδικά... την ταυτότητα και τον δρόμο τους..., με αποτέλεσμα πολλές φορές να πέφτουν σε τραγικά λάθη..., τα οποία πληρώνουν τελικά πολύ ακριβά, χωρίς να είναι μόνο οι ίδιοι οι υπεύθυνοι... ;) ;) ;)

Δεν λέω ότι, έτσι όπως τα βλέπεις και τα εκφράζεις εσύ, δεν έχεις κάποια δίκια..., όμως δεν έχει ποτέ ένα θέμα, τόσο πολύπλευρο..., μόνο μια όψη... :|

Δεν πρέπει επιπλέον, να αμελούμε... το ότι είχαν την ατυχία..., να μεγαλώνουν σε μια περίοδο, η οποία, σε γενικές γραμμές τουλάχιστον, στερείται προτύπων... γενικότερα και αυτό είναι κάτι, για το οποίο δεν φταίνε σε καμία περίπτωση τα νέα αυτά παιδιά, γιατί για παιδιά πρόκειται... :alljumpy:

Καλό λοιπόν, θα ήταν να είμαστε μαζί τους, πιο επιεικείς...
Μην λυσμονούμε άλλωστε και το ότι, τα περισσότερα από αυτά, δεν έχουν απόλυτη συναίσθηση των επιλογών και των πράξεών τους... :( :( :(


Το ζήτημα αυτό, δεν είναι καθόλου απλό... και τα νέα παιδιά που κυριολεκτικά έχουν εγκλοβιστεί... στον δέδαλο της πλάνης αυτής..., δεν είναι όλα σκάρτα..., απλά έχουν αποπροσανατολιστεί..., αλλά θέλω να πιστεύω, πως κάποια στιγμή θα καταλάβουν και θα ψάξουν το θέμα αυτό διαφορετικά...!!!! :yes: :yes: :yes:

Έχουν όλη τη ζωή μπροστά τους..., γι΄ αυτό και μόνο προλαβαίνουν... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συγγνώμη...Αλλά...Μήπως πέσατε πάνω στον ΠΑπαδάκη σήμερα (ή σας ήρ8ε κάτι τέτοιο με mail? Εμένα τουλ όχι και έτσι δεν το είχα υπόψην μου)... Σε σχολείο [που όπως προέκυψε ΔΕΝ είναι το μοναδικό] δυο 14χρονα (δλδ ανήλικα με όλους τους νόμους!) το...κάναν στις τουαλέττες με ... θεατές τους λοιπούς συμμαθητές και κάμερα κινητού να τους βιντεοσκοπεί. ΔΛΔ τώρα αυτό τί είναι;;; Δεν θα ηθικολογήσω ότι ΔΕΝ γινόταν παλιά (στο σχολείο μου αποβλήθηκαν 2 άτομα για...πεολειχία -είδατε τι επιστημονικά που τα λέω??? :P - το 1999 αλλά ήμασταν ήδη τουλάχιστον στην 3η λυκείου!) αλλά είναι λογικό να γίνονται αυτά σε ...τουαλέττες γυμνασίου???? Δεν κολλάω σε τυχόν ευθύνες γονιών/ καθηγητών που έπρεπε να επιτηρούν το χώρο κτλ αλλά είναι δυνατόν??? Και ναι είναι... γιατί όταν εγώ πάω να ψωνίσω τώρα στα 25 μου σχεδόν τα καθημερινά μου ρούχα (της δουλειάς είναι άλλη κατηγορία) και ψωνίζω δίπλα σε πιτσιρίκια που το σκάσαν απο το φροντιστήριο, όταν οι πωλήτριες με ρωτάνε τι τάξη πάω γιατί ε, από συνήθεια με βάση τις πελάτισσες που κυρίως έχουν... Και δεν ξέρω για σας αλλά και ο 1 χρόνος έχει τρελές διαφορές εκεί στα ...teen. Στα 13 ΕΙΣΑΙ πιτσιρικι [όπως είπε κάποιος οι περισσότερες δεν είχαμε αδιαθετήσει καν ή κάπου εκεί έγινε τέσπα], στα 14 αρχίζεις να συνειδητοποιείς κτλ... Να γιατί (και διαφωνώ με κάποιον που είπε οτι τα 15+ και τα 19+ είναι κοντά) είναι τόσο εξωπραγματικό κάτι για τα 13 ενώ πχ για τα 16 δεν είναι... αυτά τα 3 χρόνια σε αυτές τις ηλικίες είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μακρυά , συγκρινόμενα με οποιαδήποτε διαφορά 3 χρόνων της ενήλικης ζωής (ή έστω από τα 16- 17 που αρχίζουμε να αποκτάμε κάποια διακιώματα σιγ'α σιγά)...δεν είναι τόσο ότι νάναι αυτά τα έρμα τα όρια ηλικίας... Κάτι ξέραν αυτοί που τα βάλαν...

Σορυ, αλλά έπαθα ένα ψιλο-σοκ το πρωί γιατί άλλο να είσαι μικρομέγαλο και να γίνεσαι καρνάβαλος (ή ψευτομάγκας για τα αγοράκια) για να fit in και ΑΛΛΟ να μην έχεις πράγματι κουκούτσι μυαλό στο κεφάλι σου γιατί τα χαζοπεριοδικά και η χαζοτηλεόραση σε αποβλακώσανε εντελώς!!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top