Βιβλία & Ταινίες του Stephen King

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τον δημιουργό της ονειροπαγίδας , πράσινο μίλι ,κρυφό παράθυρο μύστικος κήπος κ.α.? Προσωπικά μου άρεσαν πόλυ κάποια βιβλία του άλλα γίνετε από ένα σημείο και μετά κουραστίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Langoliers -> RESPECT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτο ειναι ενα που διαδραματιζοταν σε ενα ερημο αεροδρόμιο? Αν ναι ειχα δει την ταινια και μου αρεσε παρα πολυ!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Yeap αυτό εννοώ. Από τις αγαπημένες μου ταινίες, αν όχι η αγαπημένη μου...

Something is wrong... There is no echo.

RESPECT λέμε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έμενα μου άρεσαν πόλυ τα έργα του: Hearts in Atlantis και The Shawshank Redemption. Κορυφαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Πολύ καλός ο Steven King αλλά πολλοί ξενερώνουν επειδή πετάει τους εξωγήινους μέσα στα περισσότερα βιβλία του...

Εγώ καραγουστάρω πάντως ;)

Top Quality :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από YoMaNaTiOn :
Πολύ καλός ο Steven King αλλά πολλοί ξενερώνουν επειδή πετάει τους εξωγήινους μέσα στα περισσότερα βιβλία του...

Εγώ καραγουστάρω πάντως ;)

Top Quality :)
Έχει γράψει πάντως πολλά βιβλία που δεν εχουν σχέση με εξωγήινους! Αλλα ενταξεί προσώπικα δεν με ενόχλουν αλλά το βιβλίο του ονειροπαγίδα δεν μου άρεσε! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Το βιβλίο 'ονειροπαγίδα' δεν ήταν και ό,τι το καλύτερο, αλλά σαν ταινία το Dreamcatcher ήταν απίστευτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Συμφωνώ. Κορυφαία ταινία... λίγο αηδιαστική βέβαια στην αρχή... από κει που έβγαιναν τα τέρατα-εξωγήινοι δλδ :P

I Duddits!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@YoMaNaTiOn & emufear
εμένα το βιβλίο μου αρέσε πιο πολύ απο την ταινία..... Την θεώρησα πολύ αμερικάνικη και δεν ξέρω δεν είχε κατι πρωτότυπο. Χμμμ μάλλον πρέπει να ξαναδώ την ταινία μπορεί να έχω κάνει λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπάρχει καλύτερος συγγραφέας στο είδος του.
Και μιλαω για βιβλία όπως η Κριστιν και η Λάμψη.
Ο Κιούμπρικ έπιασε κάπως την ατμόσφαιρα του βιβλίου, αλλά το έργο του King ήταν σαφώς καλύτερο.
Το ίδιο ισχύει και για τον Κάρπεντερ (αυτός δεν ήταν ο σκηνοθέτης στο Κριστίν ή δεν θυμάμαι καλά?).
Το Αυτό, ήταν επισης πολύ καλό και οι περιγραφές εξαιρετικές.
Μίζερι, φοβερή.
Προσωπικά πιστεύω πως αν και ο ίδιος παρευρίσκεται πάντα στα γυρίσματα των έργων όπου είναι βασισμένα τα βιβλία του, η μεταφορά χάνει πάντα..
Η μόνη ταινία που ήταν ισάξια του βιβλίου ήταν το Στάσου πλάι μου (Stand by me). ΚΟΡΥΦΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εχω παρατηρησει οτι πολλα απο τα βιβλια του King απετυχαν ως ταινιες(κ δεν μιλαω για τις γνωστες,εχουν γυριστει κατι...διαμαντια απο βιβλια του που ηταν τοσο καλα που εγιναν κατευθειαν βιντεοταινιες!).Αλλα οσες τις πετυχουν,γινονται τρομερες.Το Πρασινο Μιλι,το Shawshan Redemption,Η Επαυλη(αν κ πολυ κουραστικο) και η Λαμψη(παρολο που ο Κιουμπρικ κρατησε ισα με 20% του βιβλιου μεσα στην ταινια!) μου αρεσουν απιστευα σαν ταινιες!
Αλλα συμφωνω οτι στο ειδος του ειναι ο καλυτερος,κατα τη γνωμη μου.Ακολουθει αλλα απο μια καποια αποσταση ο κος Clive Barker που εχει ψωμια ακομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ο Υφαντόκοσμος του, ήταν εκπληκτικός...
Τελείως άλλο γράψιμο απο του King, αλλά εξ ίσου καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ulalum

Νεοφερμένος

Ο ulalum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
King=GOD!To περίεργο είναι πως,ενώ τα βιβλία του τα λατρεύω,τις μεταφορές στην οθόνη δεν τις πολυεμπιστεύομαι :hmm:
Επίσης,δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζουν,έχει γράψει και ένα ΥΠΕΡΟΧΟ παιδικό παραμύθι το οποίο δεν έχω καταφέρει να βρω στα ελληνικά :mad:.Το διάβασα στα ιταλικά και ξετρελέθηκα!Κάτι σαν "Τα μάτια του δράκου" λεγόταν...Το έχει δει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garfield

Νεοφερμένος

Ο garfield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ πάντως οχι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Από τους αγαπημένους μου.

Έχω διαβάσει τα :Νυχτερινή πτήση 29,νυχτερινή βάρδια,Το αυτό,Το κοράκι,Πως τελείωσε όλο το μπάχαλο,Το πράσινο μίλι.

Αυτόν τον καιρό διαβάζω την μυθική επταλογία του,Ο μαύρος Πύργος που είναι μακράν η καλύτερη δουλειά του.

Έχουν κυκλοφορήσει τα 7 από τα 4 βιβλία και περιμένω με αγωνία το 5ο που έχει αργήσει...

Υγ Στην Αμερική έχουν εκδοθεί όλα τα βιβλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αυτή την εποχή διαβάζω το Κοράκι. Ξέρω ότι είναι ίσως από τα πιο παλιά έργα του King και ότι έχει παιχτεί χιλιάδες φορές στην TV όμως επειδή είμαι φοβιτσιάρα και δεν βλέπω τέτοια έργα, προτιμώ να τα διαβάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Είναι αρκετά καλός.Διαβάστε το "Πρόσωπο του Φόβου".Το πρώτο δικό του βιβλίο που διάβασα.Δεν είναι πολύ γνωστό αλλά δεν υστερεί σε τίποτα απο όσα έγιναν ταινίες.Να ρωτήσω και κάτι,αφού στα ελληνικά είναι Στέφεν Κινγκ γιατί επίσημα το μεταφράζουν Στήβεν;(απορία που έχω :bleh:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gianakin :
Λαμψη(παρολο που ο Κιουμπρικ κρατησε ισα με 20% του βιβλιου μεσα στην ταινια!)

Αυτό με ξενέρωσε ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ....Το βιβλίο το λάτρεψα και το έβγαλα σε μία μερα...ναι...δεν κοιμήθηκα καν, δεν μπορούσα να το αφήσω 8) Αλλά όταν είδα την ταινία δεν μου άρεσε...Το βιβλίο ήταν πολύ ανώτερο...Αλλά συνήθως έτσι δεν γίνεται; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Μπα,ειδικα για την Λαμψη προσκυναω την ταινια κ οχι το βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top