Βιολογικά προιόντα

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πήγα σημερα και ψωνισα βιολογικά κρέατα και καποιουσ χυμουσ με παρότρυνση μιας φίλης. Περαν του οτι εδωσα πολλα χρηματα (17 ευρω το κοτοπουλο τα 900gramm, 22 το μοσχαρι, χυμος πορτοκαλι κ αβοκαντο το λιτρο 3,50 και 5 αντιστοιχα, χοιρινο με 12 το κιλο) εφυγα με αμφιβολίες. Ηταν ενα μικρο καταστημα με λιγα πραγματα. Είναι πράγματι βιολογικά; Εσείς τα εμπιστεύεστε; Γιατί αν πράγματι είναι τόσο αγνά χωρίς χημικά φάρμακα κι ορμόνες, πολύ ευχαριστως να τα καταναλώνουμε. Αλλά πώς το επιβεβαιώνουμε οτι είναι; Εσείς τρώτε βιολογικά; Βρίσκετε διαφορά; Πώς ειστε σίγουροι οτι μας λένε την αλήθεια;
Παλια τα κοροιδευα αυτα, κοροιδευα κι οσους τα αγοραζαν, τωρα η φιλη με εψησε και πηγα αλλα δεν ξερω, θαθελα να το ψαξω λιγο. Εσεις τι αποψη εχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
χοντρικά ένα 50άρι για placebo δηλαδή. not bad
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αν δεν εχει label απο γνωστη εταιρεια επανω, και καλυτερα διεθνους φημης, που να βεβαιωνει οτι ειναι βιολογικο, δεν μπορεις να ξερεις. Εγω παιρνω ποτε ποτε προιοντα ανταποδοτικου εμποριου τα περισσοτερα εκ των οποιων ειναι βιολογικα κι εχουν πιστοποιηση Max Havelaar.
Δεν μπορεις να στηριξεις ολη τη διατροφη σου σε βιολογικα γιατι το κοστος ειναι μεγαλο, αλλα για καποια προιοντα αξιζει τον κοπο να δωσεις κατι παραπανω για να τα απολαυσεις κυριως πχ καφε, κρασι, μελι, χυμο κλπ
Και ναι η γευστικη διαφορα ειναι τεραστια. Επειδη εχω τη συνηθεια κατα εποχες να κανω retraite (αποσυρση σε μοναστηριακο χωρο για ηρεμια πνευματος) κι εκει ολη η διατροφη ειναι γνησια και δικης τους παραγωγης, βρισκω αυτες τις γευσεις μονο στα βιολογικα προιοντα. https://en.wikipedia.org/wiki/Fairtrade_Labelling_Organizations_International
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
50 αρι μονο Βασιλη; Αστο καλυτερα δε θελεις να ακουσεις.

Τις εταιρειες λιμπρ δεν τις γνωριζω.. Αυτο που εγραψες παντως δεν το εγραφε στο κρεας. Συσκευασμενο ειναι κ γραφει κωδικο ζωου, ημερ παραγ κ ληξης και εναν αριθμο πιστοποιησης που δεν εχω ιδεα τι σημαινει.. Μπορει να ειναι αυτο που λες, δεν ξερω θα το ξανακοιταξω. Μεθαυριο θα μαγειρεψω το κοτοπουλο κ θα παρατηρησω κι εγω αν πραγματι εχει διαφορα.

Ας πουμε μαναβικη, εχουμε εδω στην γειτονια καθε βδομαδα λαικη με παραγωγους με βιολογικα. Εγω που πηγα δυο φορες τα βρηκα πανακριβα κ δεν πιστεψα πως ειναι βιολογικα. Γευστικα οχι, δεν ειδα διαφορα με αυτα του μαναβη απο οπου ψωνιζω. Αποκλειεται να μη βαζουν κατι, πως διαολο τα συντηρουν; Δε λεω πως ολοι λενε ψεμματα, αλλα αντε να βρεις τον καλο παραγωγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο θέμα σyντήρησης είναι και οι ασθένειες. Αν δεις ντομάτα ας πούμε η οποία η μισή είναι σάπια προτίμησέ τη standard είναι βιολογική. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Υπαρχουν καποια τροφιμα που δεν εχουν διαφορα, ειτε ειναι βιολογικα ειτε οχι (καποια απο αυτα ειναι: μπροκολα, κουνουπιδια, κρεμμυδια). Τα εντομοκτονα και τα αλλα χημικα σε αυτα ειναι παρα πολυ χαμηλα. Αντιθετα, καποια αλλα τα οποια πρεπει να τα παιρνουμε βιολογικα ειναι: πρασινα χορτα, καροτα, πατατες, πιπεριες, φραουλες, ροδακινα, κα. Στα κρεατα η μονη διαφορα που εχω παρατηρησει ηταν στο μοσχαρι. Η γευση του βιολογικου ειναι απειρες φορες καλυτερη, ισως επειδη ειναι ελευθερας βοσκης. Στα υπολοιπα κρεατα δεν εχω δει διαφορα. Στο γαλα εχω δει επισης διαφορα. Γενικα αν βρεις τα καταλληλα μερη να τα αγοραζεις (πχ καταστηματα χονδρικης που τα πουλανε σε μεγαλες ποσοτητες), οι τιμες δεν ειναι τοσο υψηλες και πλησιαζουν αυτες των μη βιολογικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλημερα! Nelliel, ξερεις που θα βρω τετοια καταστηματα χονδρικης; Εχεις καποιο υποψην σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο θέμα σyντήρησης είναι και οι ασθένειες. Αν δεις ντομάτα ας πούμε η οποία η μισή είναι σάπια προτίμησέ τη standard είναι βιολογική. :P

Απο οτι καταλαβαινω εσυ εισαι κατα των βιολογικων. Στα χωρια που επισκεπτομαι κατα καιρους κ μου προσφερουν την ντοματα, ναι η μιση μπορει να ειναι σε σαπια οπως λες οπως κ σε φρουτα εχω βρει σκουληκακια. Η γευση της ομως ειναι απεριγραπτη. Αυτες οι φουσκωτες κατακοκκινες ντοματες που βρισκουμε στα σουπερ μαρκετς αλλα κ στα μαναβικα με τρομοκρατουν περαν του οτι ειναι εντελως αγευστες. Σκεφτομαι... Τι ωραια φουσκωτη κοκκινη ντοματα αλλα μεσα της τι δηλητηριο κυκλοφορει κι εμεις το βαζουμε μεσα μας.. Σκεψου το λιγο..

Στο προηγουμενο σπιτι που εμενα ειχα ενα μικρο κηπακι οπου ειχαμε φυτεψει διαφορα φρουτα κ ζαρζαβατικα, ειχα χρονο να τα φροντιζω κ το απολαμβανα. Τωρα που χω μεγαλυτερο χωρο να φυτεψω ειναι αδειος γιατι ο χρονος μου ειναι υπερβολικα περιορισμενος γιαυτο ψαχνω να αγοραζω φρεσκα και αγνα αλλα ΝΑ ΕΙΝΑΙ, να μη με κοροιδευουν θελω να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε θα πάρω θέση για το θέμα της γεύσης ή τι είναι καλύτερο γενικά ο καθένας ό,τι του αρέσει. Αλλά η γνώμη μου είναι πως αν κάποιος θέλει να στραφεί σε τέτοια προΪόντα το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να τα καλλιεργήσει ο ίδιος ή να πάρει από γνωστούς. Το να τρέχεις σε dedicated καταστήματα με label "βιολογικά προϊόντα" και να σκας 3πλάσια και 4πλάσια για την ιδέα πως αγοράζεις βιολογικό ε δε ξέρω εγώ θα ένιωθα λίγο θύμα. Είναι κι αυτό ένα είδος marketing που στοχεύει σε μερίδιο της αγοράς με ελιτιστικες προτιμήσεις σε φαγητό, ποτό ή ό,τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι μόνο θέμα σyντήρησης είναι και οι ασθένειες. Αν δεις ντομάτα ας πούμε η οποία η μισή είναι σάπια προτίμησέ τη standard είναι βιολογική. :P

Βγάζεις το σάπιο κομμάτι και τρως το υπόλοιπο, αν είναι εντάξει. Γενικώς αν ένα φρούτο είναι χαλασμένο σε ένα σημείο δεν είναι όλο για πέταμα.

Σκεφτομαι... Τι ωραια φουσκωτη κοκκινη ντοματα αλλα μεσα της τι δηλητηριο κυκλοφορει κι εμεις το βαζουμε μεσα μας.. Σκεψου το λιγο..

Δηλητήριο δεν υπάρχει, τουλάχιστο μέσα στην ντομάτα. Τα φυτοφάρμακα ραντίζονται με αποτέλεσμα να μένουν στην φλούδα των φρούτων. Γι' αυτό πρέπει να τα πλένουμε καλά και αν θες να είσαι 100% σίγουρη αφαιρείς τη φλούδα. Τα βιολογικά προϊόντα δεν είναι η λύση στα φυτοφάρμακα καθώς δεν αποτελούν εξέλιξη, αλλά απλά ένα tradeoff, μειώνεις δραματικά την παραγωγή για να αυξήσεις την ποιότητα. Η πραγματική λύση είναι τα γενετικά μεταλλαγμένα αγροτικά προϊόντα καθώς με αυτά μπορούμε να επιτύχουμε και μεγάλες παραγωγές, αλλά και ποιότητα βιολογικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε θα πάρω θέση για το θέμα της γεύσης ή τι είναι καλύτερο γενικά ο καθένας ό,τι του αρέσει. Αλλά η γνώμη μου είναι πως αν κάποιος θέλει να στραφεί σε τέτοια προΪόντα το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να τα καλλιεργήσει ο ίδιος ή να πάρει από γνωστούς. Το να τρέχεις σε dedicated καταστήματα με label "βιολογικά προϊόντα" και να σκας 3πλάσια και 4πλάσια για την ιδέα πως αγοράζεις βιολογικό ε δε ξέρω εγώ θα ένιωθα λίγο θύμα. Είναι κι αυτό ένα είδος marketing που στοχεύει σε μερίδιο της αγοράς με ελιτιστικες προτιμήσεις σε φαγητό, ποτό ή ό,τι άλλο.

Δηλαδη εγω που δεν μπορω να καλλιεργησω(τουλαχιστον στην φαση που βρισκομαι) και δεν εχω γνωστο να μου δωσει, να συνεχισω να φαρμακωνομαι;:(
Καταλαβαινω τι λες κι εγω ετσι σκεφτομουν νεοτερη αλλα το βλεπω καπως αλλιως τωρα, προφανως επειδη σαν πλεον μαγειρισσα και συγκρινοντας, θυμωνω με αυτα που μας δινουν να φαμε και τα πληρωνουμε κιολας αλλα θυμωνω κ με αυτους που μας τα πουλανε ως βιολογικα και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Γιαυτο το παρον θεμα μου.

Παντως οποιος γνωριζει καλες πηγες, παρακαλω ευπροσδεκτες, θα το εκτιμουσα πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βγάζεις το σάπιο κομμάτι και τρως το υπόλοιπο, αν είναι εντάξει. Γενικώς αν ένα φρούτο είναι χαλασμένο σε ένα σημείο δεν είναι όλο για πέταμα.



Δηλητήριο δεν υπάρχει, τουλάχιστο μέσα στην ντομάτα. Τα φυτοφάρμακα ραντίζονται με αποτέλεσμα να μένουν στην φλούδα των φρούτων. Γι' αυτό πρέπει να τα πλένουμε καλά και αν θες να είσαι 100% σίγουρη αφαιρείς τη φλούδα. Τα βιολογικά προϊόντα δεν είναι η λύση στα φυτοφάρμακα καθώς δεν αποτελούν εξέλιξη, αλλά απλά ένα tradeoff, μειώνεις δραματικά την παραγωγή για να αυξήσεις την ποιότητα. Η πραγματική λύση είναι τα γενετικά μεταλλαγμένα αγροτικά προϊόντα καθώς με αυτά μπορούμε να επιτύχουμε και μεγάλες παραγωγές, αλλά και ποιότητα βιολογικών.

Ναι συμφωνω, τη φλουδα την αφαιρω αλλωστε και γιαυτο συνεχιζω να παιρνω απτον μαναβη της γειτονιας. Με τα κρεατα ομως τι γινεται; Δηλαδη αυτα που πηρα εγραφαν κωδικους. Και τι μου λενε εμενα αυτοι οι κωδικοι; Θελω να πω πως σιγουρευομαστε. Ο λιμπρ εγραψε κατι διαφωτιστικο αλλα σε αυτα που αγορασα δεν το εγραφε. Θα ψαξω κι αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τις εταιρειες λιμπρ δεν τις γνωριζω.. Αυτο που εγραψες παντως δεν το εγραφε στο κρεας. Συσκευασμενο ειναι κ γραφει κωδικο ζωου, ημερ παραγ κ ληξης και εναν αριθμο πιστοποιησης που δεν εχω ιδεα τι σημαινει.. Μπορει να ειναι αυτο που λες, δεν ξερω θα το ξανακοιταξω.
Αυτο που λες θυμιζει traceability, δηλαδη κατι που δειχνει την ταυτοτητα και πορεια του ζωου απο την εκτροφη μεχρι τη σφαγη, ωστε να ξερεις τι κρεας τρως και αυτος ο αριθμος πιθανον να ειναι ειτε κωδικος της εταιρειας που πιστοποιει την traceability ειτε αριθμος παρτιδας παραγωγης.
Η βιολογικη πιστοποιηση εχει σημα επανω. Δες μερικα σηματα που υπαρχουν στη Γαλλια:
https://www.natura-sciences.com/agriculture/label-ab-label-bio-816.html

Επισης τα βιολογικα προιοντα χωριζονται σε βιομηχανοποιημενα, δηλαδη απο τις γνωστες εταιρειες τροφιμων που εφοδιαζουν τα σουπερ μαρκετς και αναποδωτικου εμποριου οπου ενας διεθνης οργανισμος οπως πχ η fairtrade ειναι ο μεσολαβητης μεταξυ των προμηθευτων στις χωρες μας και των μικρων παραγωγων τριτοκοσμικων χωρων και περα απο τις εμπορικες διαδικασιες φροντιζει για την αναπτυξη των μοναδων τους και την στηριξη τους.

Τα βιομηχανοποιημενα βιολογικα ειναι πιο φτηνα προφανως γιατι οι εταιρειες εχουν τη δυνατοτητα να ριχνουν τις τιμες λογω μεγαλων ποσοτητων και αλλων μεθοδων και δεν προσθετουν στην τιμη ποσοστο για αναπτυξη τριτοκοσμικων χωρων.

Μεθαυριο θα μαγειρεψω το κοτοπουλο κ θα παρατηρησω κι εγω αν πραγματι εχει διαφορα.
Το κρεας του βιολογικου ειναι πιο σκληρο και πιο νοστιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Για να ειμαστε σιγουροι οτι αγοραζουμε βιολογικα προιοντα αυτα πρεπει να εχουν την ειδικη σημανση.Το να μας πει ο μαγαζατορας οτι ειναι βιολογικα,ουδωλλως μας ενδιαφερει.Για αυτο και προτιμαμε τα συσκευασμενα βιολογικα που φερουν την σημανση,εκτος αν ψωνιζουμε στην λαικη αγορα,που σαφως δεν ειναι συσκευασμενα,τοτε ομως θα πρεπει ο παραγωγος να εχει σε εμφανες σημειο την αδεια και τον αριθμο πιστοποιησης ως βιολογικου καλλιεργητη και το ονοματεπωνυμο του.
Πολλα σουπερμαρκετ εχουν πλεον,σχεδον ολα τα μεγαλα θα ελεγα,βιολογικα προιοοντα και αρκετα απο αυτα,και βιολογικα λαχανικα,βλεπε Βασιλοπουλος.Ολα εχουν την ειδικη σημανση.
Ακομα και ο Γαλαξιας εχει βιολογικα προιοντα,αλλα οχι λαχανικα.

Εδω θα βρεις τα λογοτυπα των σημανσεων.

Συμφωνα με τους ελεγχους που γινονται δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ απολυτως συγκριση των βιολογικων προιοντων με των συμβατων,σε σχεση με τα υπολειματα φυτοφαρμακων,χημικων κλπ.
Στα βιολογικα παντα οι τιμες ειναι μηδενικες,αντιθετα με τα συμβατικα προιοντα.

Σαφως παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις ,δηλαδη οντως ειχαν πιαστει καποιοι που ελεχθηκαν και βρεθηκε οτι τελικα ειχαν χρησιμοποιησει τα σκευασματα των συμβατικων καλλιεργιων,ομως αυτα κυριως στην αρχη,διοτι νομιζαν οτι δεν θα τους ελεγχουν.Αλλα ειναι ελαχιστες και βεβαια τους αφαιρεειτε η αδεια βιολογικου καλλιεργητη.

Υπαρχουν και λαικες με βιολογικα προιοντα,αλλα και συμβατικες λαικες αγορες που εκει μεσα υπαρχουν παραγωγοι βιολογικων προιοοντων πιστοποιημενοι,εχει και εδω που ζω εγω.Οταν οντως εχουν την σημανση ,τα προιοντα τους ειναι ασυγκριτα καλυτερα απο αυτα των βιολογικων των σουπερμαρκετ.Αυτοι θα πρεπει να εχουν την ταμπελιτσα με το ονοματεπωνυμο τους,και την σημανση των βιολογικων .
Περιττο να σας πω οτι στη λαικη που ψωνιζω ,στον παγκο των βιολογικων προιοοντων απο τον σεπτεμβρη ΔΕΝ υπαρχει ντοματα,ΔΕΝ υπαρχουν ολα τα ζαρζαβατικα του καλοκαιριου,δηλαδη κολοκυθακια,μελιτζανες,πιπεριες κλπ...που ολοι οι υπολοιποι παγκοι ειναι τιγκα...με κατι τεραστιους καρπους ,εχει ΜΟΝΟ προιοντα εποχης,μικρουλια και πεντανοστιμα.
Λοιπον...δεν ειναι μυθος ουτε απατη τα βιολογικα προιοντα ειναι απλα η καλλιεργεια που μελλοντικα θα επικρατησει.Η συμβατικη καλλιεργεια φτανει στο τελος της.
ΥΓ.Να τονισω οτι στην λαικη αγορα που ψωνιζω τα βιολογικα,οι τιμες ειναι ακριβως οι ιδιες με αυτες των συμβατων,ή ελαχιστα παραπανω σε καποια μονο ειδη,να φανταστητε οτι πανω απο 7 ευρω δενε χω δωσει ποτε.Και εννοω στο συνολο αυτων που ψωνισα απο τον παγκο των βιολογικων.Συνηθως 4-5 ευρω πληρωνω.

Και όμως, τα ελληνικά βιολογικά προϊόντα είναι βιολογικά. Σε ελέγχους που πραγματοποίησε ο ΕΛΓΟ (Ελληνικός Γεωργικός Οργανισμός) «Δήμητρα» σε βιολογικά φυτικά προϊόντα που πωλούνται σε σούπερ μάρκετ και λαϊκές, μόνο σε δύο δείγματα εντοπίστηκαν υπολείμματα φυτοφαρμάκων. Ακόμα και σε αυτά, τα φυτοφάρμακα βρίσκονταν κάτω από τα όρια, αλλά -σύμφωνα με τη νομοθεσία- τα βιολογικά προϊόντα απαγορεύεται να έχουν υπολείμματα.

Συγκεκριμένα, τον Δεκέμβριο του 2014 ελήφθησαν δείγματα 28 προϊόντων φυτικής προέλευσης βιολογικής γεωργίας (μήλα, πορτοκάλια, ρόδια, κυδώνια, γκρέιπ-φρουτ, πατάτες, μπρόκολο, τομάτες, πιπεριές, σπανάκι, κρεμμύδια ξερά, πράσινες ελιές, μελιτζάνες, μαρούλι). Οι αναλύσεις των δειγμάτων έγιναν από το διαπιστευμένο Εργαστήριο Υπολειμμάτων Γεωργικών Φαρμάκων του Μπενακείου Φυτοπαθολογικού Ινστιτούτου, προκειμένου να εξετασθούν για την εύρεση υπολειμμάτων φυτοπροστατευτικών προϊόντων για 353 ουσίες.
«Με ιδιαίτερη ευχαρίστηση διαπιστώσαμε ότι από το σύνολο των εξετασθέντων δειγμάτων μόνο σε δύο δείγματα (πατάτα και μπρόκολο) ανιχνεύθηκε η παρουσία ενός και δύο φυτοφαρμάκων αντίστοιχα», τονίζει ο πρόεδρος του ΕΛΓΟ Σέρκος Χαρουτουνιάν. Τα δύο αυτά προϊόντα δεν είχαν υψηλές συγκεντρώσεις υπολειμμάτων, αλλά δεν θα έπρεπε να χαρακτηρίζονται βιολογικά.

Οι έλεγχοι των ελληνικών βιολογικών προϊόντων που κυκλοφορούν στην αγορά πραγματοποιούνται από 15 ιδιωτικούς φορείς οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για την παρακολούθηση της διαδικασίας καλλιέργειας
βιολογικών προϊόντων και οι οποίοι παρέχουν και τις ανάλογες πιστοποιήσεις. Οι οργανισμοί αυτοί οφείλουν να εξετάζουν τουλάχιστον το 5% των βιολογικών προϊόντων που παράγουν - διακινούν οι πελάτες τους για υπολείμματα φυτοφαρμάκων και, σε περίπτωση που ανακαλύψουν πρόβλημα, πρέπει να διαγράφουν από τις λίστες τους τον παραβάτη.
Ολοκληρο το αρθρο εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Παρακαλω πολυ να μεινουμε εντος θεματος.Το θεμα μας ειναι τα βιολογικα προιοντα και οχι η μοσαντο,που ηδη υπαρχουν θεματα για αυτην την εταιρια.
Μηνυματα που αφορουσαν μεταλλαγμενα και την Μοσαντο μεταφερθηκαν σε αυτο το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δηλαδη εγω που δεν μπορω να καλλιεργησω(τουλαχιστον στην φαση που βρισκομαι) και δεν εχω γνωστο να μου δωσει, να συνεχισω να φαρμακωνομαι;:(
Καταλαβαινω τι λες κι εγω ετσι σκεφτομουν νεοτερη αλλα το βλεπω καπως αλλιως τωρα, προφανως επειδη σαν πλεον μαγειρισσα και συγκρινοντας, θυμωνω με αυτα που μας δινουν να φαμε και τα πληρωνουμε κιολας αλλα θυμωνω κ με αυτους που μας τα πουλανε ως βιολογικα και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Γιαυτο το παρον θεμα μου.

Παντως οποιος γνωριζει καλες πηγες, παρακαλω ευπροσδεκτες, θα το εκτιμουσα πολυ:)
Με 20Ε το κιλό κοτόπουλου πας στο πιο κοντινό χωριό της περιοχής σου, βρίσκεις μια γιαγιά και σου σφάζει επιτόπου 10 αυθεντικές βιολογικές κότες. Τις βάζεις στη κατάψυξη και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία μετά από καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Το βιολογικο κρεας οντως ειναι πανακριβο.Αν βεβαια αυξηθει η καταναλωση βιολογικου κρεατος αντι του συμβατικου η τιμη θα πεσει.
Ομως δεν ειναι μονο το κρεας.
Ειναι τα λαχανικα,αλλα οχι μονο αυτα.
Σε ελεγχο που εγινε σε οσπρια,στην ελλαδα....βρεθηκαν πολυ μεγαλες τιμες ζιζανιοκτονων και φυτοφαρμακων σε συμβατικες καλλιεργειες.Αντιθετα σε βιολογικες ολα ηταν απολυτως αρνητικα.
Μια σειρα απο προιοντα ειναι,απο αλευρια και ζυμαρικα μεχρι καφεδες και ζαχαρη.
ΟΚ καποια ειναι ακομα ακριβα,αλλα τα οσπρια και τα λαχανικα δεν ειναι,ουτε τα ζυμαρικα.Και δεν ξερετε τι φυτοφαρμακο μπαινει στα συμβατικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sandman

Νεοφερμένος

Ο Sandman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
https://www.health.harvard.edu/blog/...s-than-conventionally-grown-food-201209055264

https://www.sciencealert.com/review-...tween-organic-and-non-organic-animal-products

Αρα λοιπον η μεγαλυτερη διαφορα ειναι στην τιμη για αυτο καποιοι υποστηριζουν με τοση μανια τα βιολογικα ;)

Σαφως και πολλες τακτικες της βιολογικης καλλιεργειας πρεπει να εφαρμοστουν (πχ καλυτερη αντιμετωπιση των ζωων ή πιο στοχευμενη χρηση φυτοπροστασιας) αλλα ο οποιος ντορος υπαρχει ειναι για να βγαλουν καποιοι χρηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
https://www.health.harvard.edu/blog/...s-than-conventionally-grown-food-201209055264

https://www.sciencealert.com/review-...tween-organic-and-non-organic-animal-products

Αρα λοιπον η μεγαλυτερη διαφορα ειναι στην τιμη για αυτο καποιοι υποστηριζουν με τοση μανια τα βιολογικα ;)

Σαφως και πολλες τακτικες της βιολογικης καλλιεργειας πρεπει να εφαρμοστουν (πχ καλυτερη αντιμετωπιση των ζωων ή πιο στοχευμενη χρηση φυτοπροστασιας) αλλα ο οποιος ντορος υπαρχει ειναι για να βγαλουν καποιοι χρηματα
Δεν σε πιανω.Καταρχην εβαλες 2 λινκ τα οποια ειναι απλα δυο λινκ.Δεν αποδεικνυουν κατι.
Απο εκει και περα αν καταλαβα καλα,λενε οτι δεν εχουν παραπανω διατροφικη αξια τα βιολογικα απο τα συμβατικα ναι;
Πραγματι..περιπου ετσι ειναι.Διοτι οι πρωτεινες ειναι ΠΑΝΤΑ πρωτεινες,οι βιταμινες βιταμινες κλπ.
Δεν ειναι εκει η αξια των βιολογικων.
Η μεγαλη αξια των βιολογικων εγκειται στο οτι δεν εχουν χημικα και φυτοφαρμακα,αυτα τα ακρως καρκινογονα δηλαδη.
Αυτη ειναι η μεγαλη αξια και ουδεις μπορει να την αμφισβητησει.ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΑΥΤΟ.
Τα υπολοιπα απλα ειναι αγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Επισης το γιατι ειναι πιο ακριβα τα βιολογικα προιοντα ειναι απλο
Γιατί είναι πιο ακριβά τα βιολογικά προϊόντα; Η αγορά των βιολογικών προϊόντων είναι μια αναπτυσσόμενη και δυναμική αγορά. Τα προϊόντα είναι ανταγωνιστικά και πωλούνται συχνά σε υψηλότερες τιμές από τα συμβατικά. Αυτό μπορεί να οφείλεται:

  • στο υψηλότερο κόστος παραγωγής ( π.χ. οργανικά λιπάσματα, μηχανικός τρόπος καταπολέμησης ζιζανίων, βιολογικές ζωοτροφές),
  • στις μειωμένες αποδόσεις των καλλιεργειών λόγω της εκτατικής φύσης τους,
  • στη μικρή προσφορά που δεν καλύπτει επαρκώς την ολοένα αυξανόμενη ζήτηση σε ορισμένες κατηγορίες προϊόντων (π.χ. νωπά κηπευτικά, και ζωοτροφές)
  • στην επιβάρυνση του κόστους ελέγχου και πιστοποίησης των προϊόντων
Ωστόσο, αν λάβουμε υπόψη:

  1. ότι τα συμβατικά προϊόντα περιέχουν περισσότερο νερό στο σύνολό τους σε σχέση με τα βιολογικά,
  2. το κόστος αποκατάστασης (που πληρώνουμε μέσω της φορολογίας) του φυσικού περιβάλλοντος από την αλόγιστη χρήση των αγροχημικών της συμβατικής γεωργίας,
  3. το κόστος καταπολέμησης προβλημάτων υγείας που προέρχονται από την παραπάνω χρήση,

τότε, η διαφορά κόστους, όχι μόνο μηδενίζεται αλλά και υπερκαλύπτεται.
πηγη
Και βεβαια οσο αυξανετε η καταναλωση βιολογικων προιοντων τοσο θα πεφτουν οι τιμες.
Δεχομαι την επιλογη καποιου να μην αγοραζει βιολογικα.Ειτε λογο κοστους,ειτε λογω αγνοιας.
Δεν δεχομαι ομως την απαξιωση των βιολογικων επειδη απλα εμεις δεν τα αγοραζουμε,αυτο καταντα ηλιθιοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top