Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
εγω βλέπω πως χρωστάμε 400 δις, το υψηλότερο χρέος εδώ και 50 χρόνια

Οι Ευρωπαίοι εταίροι μας για ποιο λόγο νομίζεις μας δανείζουν? Από την καλή τους την καρδιά? Ή περιμένουν να τα πάρουν πίσω? Όχι και όχι.

Παλαιότερα το ευρώ μας έκανε καλό αλλά τα τελευταία 10 χρόνια με την τρόικα και τα μνημόνια, τη λιτότητα και την εξαθλίωση, πλεον αμφιβάλλω
Κοίταξε καταλαβαίνω τι λες και θεωρώ ότι τα επιχειρήματα και των μεν και των δε τα γνωρίζεις λίγο-πολύ. Δεν θα γίνω πεζός.

Δεν είμαι φανατικός υπέρμαχος του €, ούτε υποστηρίζω ΝΔ (που κακώς το δίπτυχο αυτό έχει ταυτιστεί στα μάτια του απλού απολιτίκ Έλληνα) αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι ρεαλιστικά. Το όλο κουμάρι που έπαιξαν συγκεκριμένοι πολιτικοί μάς έστειλε πολλά χρόνια πίσω και ακόμη δεν ανακάμπτουμε.

Εγώ απλά λέω, εντελώς απλά, να διαλέξουμε ένα μονοπάτι και να μείνουμε σε αυτό. Το μονοπάτι της εξόδου μοιάζει σκέτος και ψυχρός τυχοδιωκτισμός για τα μάτια μου και σκέψου ότι ο μεγαλύτερος κουμαρτζής της πολιτικής Ελλάδας (Τσίπρας) τελευταία στιγμή έκανε τη κότα. Τι νομίζεις, ότι είναι εύκολο να πεις απλά βγαίνω από την ΕΕ ;

Καλά τα παραμύθια και τα σχέδια, αλλά στο τέλος της ημέρας όλα ανάγονται στην πολιτική ισχύος (power politics). Δεν ξέρω κατά πόσο και με τι πρόσχημα μια Ελλάδα των 190δις ΑΕΠ (τόσο νομίζω είναι, αν ξέρει κάποιος καλύτερα ας με διορθώσει) να μπορεί να φέρει βόλτα υποχρεώσεις ενός δημόσιου τομέα 50δις (το ελάχιστο) + τοκοχρεολύσια + εσωτερικό δανεισμό με δραχμές, ανταλλακτική οικονομία, και ενδογενή βιομηχανία. Εκτός αν μιλάς για άτακτη χρεοκοπία, που μπαίνουμε στο πλαίσιο βιβλικών αφηγήσεων για κοινωνική αποκάλυψη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,104 μηνύματα.
Παλαιότερα το ευρώ μας έκανε καλό αλλά τα τελευταία 10 χρόνια με την τρόικα και τα μνημόνια, τη λιτότητα και την εξαθλίωση, πλεον αμφιβάλλω
Μπορεί. Αλλά η πραγματικότητα είναι οτι δεν μπορούμε να γυρίσουμε στη στιγμή πριν μπει το ευρώ όταν ο κόσμος ήταν διαφορετικός, η δραχμή μας είχε αξία και οι κοινωνικές σχέσεις των κρατών δεν είχαν και τεράστια σημασία. Πλέον, τόσα χρόνια μετά, ο κόσμος και εμείς είναι όλα διαφορετικά. Είναι φαιδρή η σκέψη οτι θα αφήσουμε το ευρώ και τσακ θα γυρίσουμε στη δραχμή και όλα θα λυθούν. Η δραχμή πλέον ούτε για να καθαρίζουμε τα παπούτσια δεν κάνει.

Η ζοφερή πραγματικότητα είναι οτι δε φταίει ούτε το νόμισμα ούτε η οικονομία που εμείς βουλιάζουμε ενώ άλλες χώρες ορθοποδούν και καλυτερεύουν. Φταίει η νοοτροπία του ρουσφετιού, του δημοσίου, του ωχαδελφισμού. Και αυτά δε θα αλλάξουν ακόμα κι αν φύγουμε από το ευρώ και ακόμα κι αν, ως εκ θαύματος, η δραχμή μας έχει πάλι αξία. Θα βρούμε πάλι τρόπο να χρωστάμε, μην ανησυχείς.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.
Το έχω εξηγήσει πάμπολλες φορές. Απλά μπαίνω στο τρυπάκι της ψηφοφορίας και τίποτε παραπάνω. Το έχω δηλώσει εδώ μέσα ένα εκατομμύριο φορές ότι καμμία σωτηρία δεν θα έρθει με την αστική δημοκρατία και με τα κόμματα. Το τι θα έκαναν είναι μέρος του κυβερνητικού τους προγράμματος και για πολλούς λόγους δεν μπορώ να το αναλύσω εδώ μέσα όλο. Θα πρέπει να γράψω την ιστορία της ζωής μου. Αν θες την γνώμη μου είναι ένα αρκετά ρηχό πρόγραμμα χωρίς καμμία αναφορά σε επιστροφή στο εθνικό νόμισμα και σε έξοδο από Ευρωπαϊκή Ένωση και ΝΑΤΟ. Πράγματα δηλαδή που για εμένα είναι επουσιώδη για την πραγματική εθνική ανεξαρτησία της χώρας. Είναι ένα τρομερά ρηχό πρόγραμμα.

Τώρα το γιατί, πολύ απλά πες με ποία εναλλακτική έχω; Αφού άλλως τε είμαι υποχρεωμένος βάσει νόμου να ασκήσω το εκλογικό μου δικαίωμα. Την Ελληνική Λύση; Πέρα του ότι είναι ένα joke ως κόμμα, δεν έχουν καμμία δράση στους δρόμους. Καμμία απολύτως και έτσι δουλειά δεν γίνεται. Δεν θέλω να ψηφίσω γραβατωμένους που λένε κάτσε στο καναπέ σου και όταν γίνουμε εξουσία θα τα λύσουμε εμείς όλα για σένα. Έτσι δεν λύθηκε ποτέ τίποτε και το είδαμε και με τον ΣΥΡΙΖΑ. Εγώ προσωπικά έχω μία πιο «αναρχική» αντίληψη στον εθνικό χώρο. Δεν πιστεύω σε κοινοβουλευτισμούς και κόμματα αλλά όπως πολλοί αναρχικοί ψήφιζαν ΣΥΡΙΖΑ και ΟΧΙ το 2015 έτσι και εγώ απλά θα ρίξω κάτι και για να είμαι συνεπής προς τον νόμο και έτσι για να λέμε ότι προτείναμε κάτι διαφορετικό από το επόμενο έκτρωμα που θα κυβερνήσει την χώρα.

Είχε ξαναμπεί στην βουλή με 10%, ήταν στην βουλή περίπου μια δεκαετία γιατί κακά τα ψέματα η Χρυσή Αυγή δική του ήταν και τα έκανε χειρότερα από πριν, θα μου πεις ότι τότε δεν είχε καμιά εξουσία θα έχει τώρα? Πέρα από αυτό αν δεν είναι αρεστός στο σύστημα παίζει αρκετά η περίπτωση νοθείας, δεν λέω να μην τον ψηφίσεις αλλά να μην πανηγυρίζουμε ότι σωθήκαμε.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Πέρα από αυτό αν δεν είναι αρεστός στο σύστημα παίζει αρκετά η περίπτωση νοθείας,
Δεν υπάρχει τίποτα πιο κομπλεξικό από το να κατηγορείται το σύστημα για προσωπικές αποτυχίες μικροπολιτικών.

"Οι εκλογές είναι νοθευμένες, για αυτό δεν βγήκα", σα να λέμε "η Jennifer Connelly δεν με θέλει, ρε την πουτάνα".

Κοινώς, σύνδρομο μικρού πέους. Παίζεις στο παιχνίδι, δέξου το αποτέλεσμα. Ακόμη και αν χάσεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.
Είχε ξαναμπεί στην βουλή με 10%, ήταν στην βουλή περίπου μια δεκαετία γιατί κακά τα ψέματα η Χρυσή Αυγή δική του ήταν και τα έκανε χειρότερα από πριν, θα μου πεις ότι τότε δεν είχε καμιά εξουσία θα έχει τώρα? Πέρα από αυτό αν δεν είναι αρεστός στο σύστημα παίζει αρκετά η περίπτωση νοθείας, δεν λέω να μην τον ψηφίσεις αλλά να μην πανηγυρίζουμε ότι σωθήκαμε.
Πανηγυρίζουμε γιατί αντιμετωπίζουμε τις εκλογές σαν γήπεδο. Όχι γιατί σωθήκαμε. Μη τα μπερδεύεις. Και δεν ήταν η Χρυσή Αυγή δική του. Η Χρυσή Αυγή ήταν του Μιχαλολιάκου ο οποίος έκανε το κόμμα προσωπικό του τσιφλίκι βάζοντας μέσα κόρη, γαμβρό και γυναίκα ακόμα. Ο Κασιδιάρης ήταν απλά αυτός που φαίνονταν περισσότερο ως spokesperson.

Το λάθος τους ήταν όταν ψηφίστηκε η προδοτική συμφωνία των Πρεσπών που δεν παραιτήθηκαν από βουλευτές. Αυτή η κίνηση θα ήταν τρομερή νίκη στο επικοινωνιακό παιγνίδι. Δυστυχώς δεν έκαναν τίποτα και άφησαν το Μακεδονικό να κουκουλωθεί από τη Νέα παιΔεραστία και άλλη μία εθνική προσπάθεια να πάει χαμένη από τους προδότες της αστικής κεντροδεξιάς.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.
Πανηγυρίζουμε γιατί αντιμετωπίζουμε τις εκλογές σαν γήπεδο. Όχι γιατί σωθήκαμε. Μη τα μπερδεύεις. Και δεν ήταν η Χρυσή Αυγή δική του. Η Χρυσή Αυγή ήταν του Μιχαλολιάκου ο οποίος έκανε το κόμμα προσωπικό του τσιφλίκι βάζοντας μέσα κόρη, γαμβρό και γυναίκα ακόμα. Ο Κασιδιάρης ήταν απλά αυτός που φαίνονταν περισσότερο ως spokesperson.

Το λάθος τους ήταν όταν ψηφίστηκε η προδοτική συμφωνία των Πρεσπών που δεν παραιτήθηκαν από βουλευτές. Αυτή η κίνηση θα ήταν τρομερή νίκη στο επικοινωνιακό παιγνίδι. Δυστυχώς δεν έκαναν τίποτα και άφησαν το Μακεδονικό να κουκουλωθεί από τη Νέα παιΔεραστία και άλλη μία εθνική προσπάθεια να πάει χαμένη από τους προδότες της αστικής κεντροδεξιάς.

Δεν είχε ποτέ διαχωρίσει την θέση του από τον εξαφανισμένο τώρα Μιχαλολιάκο, πάντα σαν βουλευτής και αντιπρόεδρος τρίτου κόμματος έλεγε Χρυσή Αυγή, αυτόν ήξεραν όλοι και τότε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν υπάρχει τίποτα πιο κομπλεξικό από το να κατηγορείται το σύστημα για προσωπικές αποτυχίες μικροπολιτικών.

"Οι εκλογές είναι νοθευμένες, για αυτό δεν βγήκα", σα να λέμε "η Jennifer Connelly δεν με θέλει, ρε την πουτάνα".

Κοινώς, σύνδρομο μικρού πέους. Παίζεις στο παιχνίδι, δέξου το αποτέλεσμα. Ακόμη και αν χάσεις.

Η νοθεία παίζει σοβαρά από την στιγμή που σαν καταδικασμένος δεν θα έχει αντιπροσώπους στην κάλπη να ελέγξουν τις ψήφους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
Η νοθεία παίζει σοβαρά από την στιγμή που σαν καταδικασμένος δεν θα έχει αντιπροσώπους στην κάλπη να ελέγξουν τις ψήφους.
Το κόμμα σαν κόμμα υφίσταται και λογικά θα έχουν αντιπροσώπους. Μην μπερδεύεις τον Κασιδιάρη σαν φυσικό πρόσωπο με το πολιτικό σχηματισμό του.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.
Δεν είχε ποτέ διαχωρίσει την θέση του από τον εξαφανισμένο τώρα Μιχαλολιάκο, πάντα σαν βουλευτής τρίτου κόμματος έλεγε Χρυσή Αυγή.
Τι εννοείς να την διαχωρίσει; Η Χρυσή Αυγή ήτο ένα αυστηρά προσωποπαγές κόμμα με τον θεσμό του Αρχηγού και τη πλήρη υπακοή εις αυτόν. Μία στρατιωτικού τύπου δομή. Η αμφισβήτησις προς το πρόσωπο του Μιχαλολιάκου ήρθε με την αποτυχία του 2019.

Η ζημιά που έκανε ο Μιχαλολιάκος στο κόμμα ήτο τεραστία. Και καταρχάς απορώ πως ποτέ δεν δόθηκε η απαιτούμενη βαρύτητα εις το Μέτωπο Νεολαίας. Το θεωρώ το δυνατό χαρτί της Χρυσής Αυγής που αν και θεσμικά υπάρχει από το 1998 γνωστό έγινε μόλις το 2021 με δράσεις.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.
Τι εννοείς να την διαχωρίσει; Η Χρυσή Αυγή ήτο ένα αυστηρά προσωποπαγές κόμμα με τον θεσμό του Αρχηγού και τη πλήρη υπακοή εις αυτόν. Μία στρατιωτικού τύπου δομή. Η αμφισβήτησις προς το πρόσωπο του Μιχαλολιάκου ήρθε με την αποτυχία του 2019.

Η ζημιά που έκανε ο Μιχαλολιάκος στο κόμμα ήτο τεραστία. Και καταρχάς απορώ πως ποτέ δεν δόθηκε η απαιτούμενη βαρύτητα εις το Μέτωπο Νεολαίας. Το θεωρώ το δυνατό χαρτί της Χρυσής Αυγής που αν και θεσμικά υπάρχει από το 1998 γνωστό έγινε μόλις το 2021 με δράσεις.

Δεν ήρθε από τον Άρη όμως ο Κασιδιάρης, ο Μιχαλολιάκος τον έβαλε και στην πολιτική και στην βουλή όπως ο ίδιος έχει δηλώσει με ευθύτητα άπειρες φορές, τι πάει να πει άλλο Μιχαλολιάκος άλλο Κασιδιάρης, τότε γιατί βρίσκεται φυλακή ο Κασιδιάρης?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,505 μηνύματα.
Ναι, σίγουρα μπορεί να γίνει αλλά πόσο πιθανό το κόβεις να συμβεί αυτό στην Γ' Ελληνική Δημοκρατία, ένα καθεστώς με ανθελληνικές ρίζες;
Καθολου..οποτε βαραμε ενα πραξικοπημα και ερχομαστε στα ισα μας.

1678906966905.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πες μου σε παρακαλώ που το έχω περιέργεια, εν συντομία, ποιες είναι οι προγραμματικές τους δηλώσεις; Αν ας πούμε κέρδιζαν τις εκλογές και γίνονταν κυβέρνηση, πες μου λίγα πράγματα που υπόσχονται οτι θα έκαναν από την επομένη των εκλογών. Να καταλάβω γιατί τους υποστηρίζεις.
Γιατι ειναι φασιστακια και ναζι λεμε.Ομοιδεατες μας.Θες και αλλο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,070 μηνύματα.

1678985191545.png


1678985205369.png
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,750 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.
please, όχι άλλο δεξιό yt όπως lotof, γαλανόλευκο στέκι, taxopari και αγαθή χριστιάνα, χρειάζομαι νέο σετ αυτιών κάθε φορά που τους ακούω.
Να προτείνουμε αντικαθεστωτική επικαιρότητα των ΕΣΑ ή θα είναι too much; @Zukov
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,750 μηνύματα.
Να προτείνουμε αντικαθεστωτική επικαιρότητα των ΕΣΑ ή θα είναι too much; @Zukov
Η αγαθη και ο γαλανολευκός στεκι, την εποχή της πανδημίας έλεγαν ότι είναι οκ να κοινωνείς με το ίδιο κουταλάκι. Πόσα να αντέξω ο χριστιανός, δεν έχω αντοχές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.
Η αγαθη και ο γαλανολευκός στεκι, την εποχή της πανδημίας έλεγαν ότι είναι οκ να κοινωνείς με το ίδιο κουταλάκι. Πόσα να αντέξω ο χριστιανός, δεν έχω αντοχές.
ε για αυτό δεν λέμε για αυτούς. Δες αντικαθεστωτική επικαιρότητα, γνήσιοι αντιχριστιανοί παγανιστές Έλληνες Εθνικοσοσιαλιστές. Biased μπασίστες.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,068 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,068 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,896 μηνύματα.
Γενικά, η εβραικη ελιτ εχει διειδυσει στην ακροδεξια θα λεγαμε
Το σχόλιο ενός μέσου ΕΣΑτζη.

Το ανέκδοτο θα είναι στις προσεχείς εκλογές να ισχύσουν όντως κάτι φήμες που θέλουν Στέφανο Γκέκα να κατεβαίνει με δικό του κόμμα από τα ξένα.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,068 μηνύματα.
Το σχόλιο ενός μέσου ΕΣΑτζη.

Το ανέκδοτο θα είναι στις προσεχείς εκλογές να ισχύσουν όντως κάτι φήμες που θέλουν Στέφανο Γκέκα να κατεβαίνει με δικό του κόμμα από τα ξένα.
Ρεαλιστικα, ουτε η μανα τους δε θα τους ψηφισει αυτους
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top