Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ο Τσίπρας που έχει τα παιδιά του σε ιδιωτικό σχολείο είναι κάτα της ιδιωτικής εκπαίδευσης.
Καλά λέω ότι η ελληνική πολιτική είναι το καλύτερο κομεντι σόου ον ερθ.
Πού να δεις και κάτι νεοφιλελέ υπουργούς εργασίας με ... 0 ένσημα.

Αλλά ναι, τα παιδιά του Τσίπρα σε ιδιωτικό δημοτικό και νήπιο είναι worth mentioning.

Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,635 μηνύματα.
Πού να δεις και κάτι νεοφιλελέ υπουργούς εργασίας με ... 0 ένσημα.

Αλλά ναι, τα παιδιά του Τσίπρα σε ιδιωτικό δημοτικό και νήπιο είναι worth mentioning.

Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος!

Γιατί ο Τσιπρας και τα μέλη του ΚΚΕ δεν πάνε τα παιδιά τους σε δημοσια σχολεία και πανεπιστήμια εφόσον είναι με τον λαό;;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Γιατί ο Τσιπρας και τα μέλη του ΚΚΕ δεν πάνε τα παιδιά τους σε δημοσια σχολεία και πανεπιστήμια εφόσον είναι με τον λαό;;
Το επιχείρημα αυτό έχει την ίδια αξία με το άλλο, γιατί οι ΚΚέδες φοράνε adidas παπούτσια.

Μιά διαφορά, τα παιδιά τους -ίσως- να πηγαίνουν σε ιδιωτικό δημοτικό.

Από την άλλη, όχι όποιος κι όποιος, αλλά ... κοτζαμ Υπουργός Εργασίας, SUPERMAN των ιδιωτικοποιήσεων (και του ΟΣΕ, μεταξύ αλλων), δεν έχει μισό ένσημο και καταθέτει νομοσχέδια για τα εργασιακά που καθορίζουν την εργασιακή πραγματικότητα εκατομμυρίων.

Ίδιας βαρύτητος ζητήματα να υποθέσω, ώστε να σχολιάζουμε το πρώτο και όχι το δεύτερο.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Πού να δεις και κάτι νεοφιλελέ υπουργούς εργασίας με ... 0 ένσημα.

Αλλά ναι, τα παιδιά του Τσίπρα σε ιδιωτικό δημοτικό και νήπιο είναι worth mentioning.

Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος!
Αυτά είναι τα πραγματικά προβλήματα και όχι ο θεσμός των ιδιωτικών πανεπιστημίων που υπάρχουν ήδη ανα την υφήλιο και τα πτυχία τους αναγνωρίζονται κανονικά.
Λέει το Χ ο ένας άμπαλος και το Ψ ο άλλος, οι οποίοι καμία επαφή με τη πραγματικότητα δεν έχουν, παρά μονο βλέψεις για το πως θα αρπάξουν τα περισσότερα ψηφαλάκια. Εξού και το αποτέλεσμα είναι η εναλλακτική στον γκρεμό (μπλε) να είναι το ρέμα (κόκκινο), γι' αυτό και θα υπάρχουν τα μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να υπάρχει τζέρτζελος, το οποίο ομολογώ έχει τρομέρη επιτυχία.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@fmarulezkd

Μωρέ και ιδιωτικά τρένα υπάρχουν ανά την υφήλιο.

Εδώ στουκάρουν κατά μέτωπο, εκεί είναι το πρόβλημα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,635 μηνύματα.
Το επιχείρημα αυτό έχει την ίδια αξία με το άλλο, γιατί οι ΚΚέδες φοράνε adidas παπούτσια.

Μιά διαφορά, τα παιδιά τους -ίσως- να πηγαίνουν σε ιδιωτικό δημοτικό.

Από την άλλη, όχι όποιος κι όποιος, αλλά ... κοτζαμ Υπουργός Εργασίας, SUPERMAN των ιδιωτικοποιήσεων (και του ΟΣΕ, μεταξύ αλλων), δεν έχει μισό ένσημο και καταθέτει νομοσχέδια για τα εργασιακά που καθορίζουν την εργασιακή πραγματικότητα εκατομμυρίων.

Ίδιας βαρύτητος ζητήματα να υποθέσω, ώστε να σχολιάζουμε το πρώτο και όχι το δεύτερο.

Όταν ένα κόμμα και οι ψηφοφόροι του ζητάνε να μην υπάρχει ιδιωτική εκπαίδευση σε ένα κράτος και μάλιστα με τόσο μανία όμως τα μέλη του κόμματος στέλνουν τα παιδιά τους στα καλύτερα ιδιωτικά πανεπιστήμια και σχολεία τότε εκεί συμβαίνουν δυο πράγματα: πρώτον οι πολιτικοί αυτοί είναι δημαγωγοί και δεύτερον οι ψηφοφόροι που από την μια συμφωνούν μαζί τους όμως από την άλλην λένε ότι δεν πειράζει έχουν σοβαρό πρόβλημα που χρίζει επιστημονική ανάλυση.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,140 μηνύματα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,617 μηνύματα.
FB_IMG_1682788657338.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,635 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,073 μηνύματα.
Γιατί ο Τσιπρας και τα μέλη του ΚΚΕ δεν πάνε τα παιδιά τους σε δημοσια σχολεία και πανεπιστήμια εφόσον είναι με τον λαό;;
Γιατί άλλο κάνουν πως είναι με τον λαό και άλλο πραγματικά είναι. Έχει τεράστια διαφορά. Πολιτικός και με το λαό χλωμό.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
@fmarulezkd

Μωρέ και ιδιωτικά τρένα υπάρχουν ανά την υφήλιο.

Εδώ στουκάρουν κατά μέτωπο, εκεί είναι το πρόβλημα.
Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου. Αυτό όντως είναι πρόβλημα, μάλλον το 2ο μεγαλύτερο της χώρας. Στην ουσία του δεν είναι ιδαίτερα δύσκολο να λυθεί. Η δυσκολία του ωστόσο πηγάζει από το νο1 πρόβλημα της χώρας: Οι υποψήφιοι "λύτες" του προβλήματος είναι αυτοί:

Γι' αυτό εγώ λέω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα των εκλογών για τη χώρα είναι μια συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ, ώστε ναι μεν να συνεχίσουμε στα σκατά, αλλά τουλάχιστον να σώσουμε την ενεργεία που καταναλώνεται στο ντιμπέιτ ποιος είναι χειρότερος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,635 μηνύματα.
Γιατί άλλο κάνουν πως είναι με τον λαό και άλλο πραγματικά είναι. Έχει τεράστια διαφορά. Πολιτικός και με το λαό χλωμό.

Ευχαριστώ που συμφωνείς μαζί μου καθώς εδώ μέσα θα τρελαθούμε. Μέλη που υποστηρίζουν ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ λένε ότι δεν τους νοιάζει που τα μέλη τους πάνε τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία.

Τι να πω, πραγματικά δεν βγάζει νόημα όλο αυτό που γίνεται. Θα κρατήσω μόνο ότι πρέπει να υπάρχουν και ιδιωτικά και δημόσια πανεπιστήμια με την προϋπόθεση ότι το κράτος θα αυξήσει την χρηματοδότηση προς τα δημόσια τα ποια τα τελευταία χρόνια έχουν σοβαρά θέματα.😑😑
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,617 μηνύματα.
Γι' αυτό εγώ λέω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα των εκλογών για τη χώρα είναι μια συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ, ώστε ναι μεν να συνεχίσουμε στα σκατά, αλλά τουλάχιστον να σώσουμε την ενεργεία που καταναλώνεται στο ντιμπέιτ ποιος είναι χειρότερος.
Ή να φυγουν τελειως ολοι αυτοι απο το πολιτικο προσκηνιο εφοσον εχουν αποδειχθει ανικανοι να κυβερνησουν και να δοθει η ευκαιρια να αναλαβει καποιος αλλος; Λεω εγω τωρα

ώστε ναι μεν να συνεχίσουμε στα σκατά
Αυτό τα λεει ολα. Πρεπει να συνεχιζουμε στα σκατα ε; Εσυ αυτα τα σκατά τα βιωνεις; Ελλαδα μενεις;
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,073 μηνύματα.
Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ κατέθεσαν στον Άρειο Πάγο κατά του Εθνικού Κόμματος ΈΛΛΗΝΕΣ αλλά και του ΕΑΝ.

Α ρε κλωτσιές που θέλετε και εσείς και ο πράσινος ο κλώνος σας που τρέχει από πίσω σας...

 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Ή να φυγουν τελειως αυτοι απο το πολιτικο προσκηνιο εφοσον εχουν αποδειχθει ανικανοι να κυβερνησουν και να δοθει η ευκαιρια να αναλαβει καποιος αλλος; Λεω εγω τωρα
Φήμες λένε ότι αν τους το ζητήσεις ευγενικά 3 φορές θα φύγουν οικειοθελώς. Αλλίως, αν από τα προηγούμενα αποτελέσματα των εκλογών και όλες τις δημοσκοπήσεις μέχρι σήμερα, περιμένεις κάτι τέτοιο, i have a bridge to sell you...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,617 μηνύματα.
Φήμες λένε ότι αν τους το ζητήσεις ευγενικά 3 φορές θα φύγουν οικειοθελώς. Αλλίως, αν από τα προηγούμενα αποτελέσματα των εκλογών και όλες τις δημοσκοπήσεις μέχρι σήμερα, περιμένεις κάτι τέτοιο, i have a bridge to sell you...
Εγω μιλάω για το τι κάνω εγώ. Οπως εσυ ειπες τι θεωρεις προτιμοτερο να γινει, ετσι σου ειπα κι εγω οτι για μενα προτιμοτερο ειναι να μη βγει κανεις τους. Το τι θα γίνει θα το κρίνει η πλειοψηφία προφανώς.
Αν ο κόσμος ήθελε να αλλάξει κάτι όντως, δε θα ψήφιζε τους ίδιους ξανά και ξανά.
Όσο πιο μεγάλος σε ηλικία τόσο πιο ευκολα επαναπαυεσαι και συμβιβαζεσαι. Η μόνη ελπίδα να αλλάξει το πολιτικό τοπίο επαφιεται στους νέους μας που εχουν τα κουραγιο να αντιδρασουν χωρις να φοβούνται τόσο. Διότι όλα μπορούν να είναι αλλιώς, διαφορετικά.

Δεν μου απάντησες στο δεύτερο για τα σκατα τα οποια προτεινεις. Μιλας εκ του ασφαλούς απο το εξωτερικο;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,231 μηνύματα.
Γι' αυτό εγώ λέω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα των εκλογών για τη χώρα είναι μια συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ, ώστε ναι μεν να συνεχίσουμε στα σκατά, αλλά τουλάχιστον να σώσουμε την ενεργεία που καταναλώνεται στο ντιμπέιτ ποιος είναι χειρότερος.
Κοίτα θα συμφωνούσα ότι ίσως η μόνη λύση είναι να συγκυβερνήσουν και οι 3.
Όχι για να μην υπάρχει το ντιμπέιτ ποιος είναι χειρότερος ούτε γιατί θα μας σώσουν αλλά γιατί είναι ο μόνος τρόπος να βγει κανας άλλος.
Οι απογοητευμένοι από τα σκατά των 3 αυτών αν συγκυβερνούν θα βρουν κάποιον 4ο να ψηφίσουν και δεν θα ανακυκλώνονται μεταξύ των 3.
Από την άλλη έτσι μπορεί να μας προκύψει κάνας Κασιδιάρης ή αντίστοιχος από το πουθενά που θα τραβήξει τους δυσαρεστημένους.


Και η απορία μου είναι: Έστω ότι μέχρι την Τρίτη οι δικαστές δεν έχουν να ασχοληθούν με κανένα άλλο κόμμα παρά μόνο με του Κασιδιάρη. Είναι δυνατόν να προλάβουν από το Σάββατο ως την Τρίτη να μελετήσουν 300 σελίδες υπόμνημα, ηχητικά και βίντεο που πιάνουν 2 σκληρούς δίσκους,ότι δικαιολογητικά έχει καταθέσει το κόμμα συν το ποινικό μητρώο των υποψηφίων του κόμματος;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,777 μηνύματα.
Δεν μου απάντησες στο δεύτερο για τα σκατα τα οποια προτεινεις. Μιλας εκ του ασφαλούς απο το εξωτερικο;
Καταρχήν δε προτείνω εγώ τα σκατά, αλλά η πραγματικότητα. Καταδεύτερον, φαίνεται στο προφιλ ότι "σας γράφω" από Νορβηγία. Τρίτον ακόμα και αν υποθέσουμε ότι η ζωή στο εξωτερικό είναι "εκ του ασφαλούς" (που σίγουρα δεν είναι για όλους), συνεχίζω να έχω κοινωνικό, προσωπικό και οικονομικό ενδιαφέρον στην Ελλάδα, οπότε επηρεάζομαι από τις πολιτικές εξελίξεις.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου. Αυτό όντως είναι πρόβλημα, μάλλον το 2ο μεγαλύτερο της χώρας. Στην ουσία του δεν είναι ιδαίτερα δύσκολο να λυθεί. Η δυσκολία του ωστόσο πηγάζει από το νο1 πρόβλημα της χώρας: Οι υποψήφιοι "λύτες" του προβλήματος είναι αυτοί:

Γι' αυτό εγώ λέω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα των εκλογών για τη χώρα είναι μια συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ, ώστε ναι μεν να συνεχίσουμε στα σκατά, αλλά τουλάχιστον να σώσουμε την ενεργεία που καταναλώνεται στο ντιμπέιτ ποιος είναι χειρότερος.
Οχι το εκλαμβανεις λαθος, δεν ερχομαι στα λογια σου.

Άλλα το εχουμε αναλυσει και αλλου, οποτε ας το αφησουμε εδω.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top