Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,898 μηνύματα.
Εσυ deal with με το γεγονος οτι δεν μπορω να πάρω στα σοβαρά κάποιον που πιστευει μονο τα δικά του κ οταν έρχεται η ωρα να κριθουμε ολοι σε κάτι κοινο οπως ειναι οι νομοι και η κριση των δικαστηρίων λές ααα εγω δεν εμπιστευομαι τη δικαιοσυνη. Ε δεν πάει έτσι. Ακριβως αυτο ειναι υποπτο για καταλυση της Δημοκρατιας να μη σεβεσαι τις δικαστικες αποφάσεις (σε αμετάκλητο βεβαια βαθμο). Για αυτο κ μ έκανε εντυπωση η ομυγυρη που ειχατε , οχι επειδη δεν με καλέσατε αλλωστε δεν ειμαι Σαλονικιος - Αθηνα μενω.
Έχουν φροντίσει οι κυβερνώντες να υπονομεύσουν την Δικαιοσύνη. Αντί να κράζεις αυτούς και να ζητάς να αλλάξει η κατάσταση κράζεις εμένα.

Την Δημοκρατία την υπονομεύουν οι εκ των έσω. Ο κόσμος πάντα θα προτιμάει το, ψευδές έστω, αίσθημα ελευθερίας που του προσφέρει η Δημοκρατία.
Απλα θελω να κρινω την τακτικη αρκετων πιτσιρικάδων να ξέρουν λίγα κ να έχουν μεγάλο εγωισμό.
Δεν λέω ότι ξέρω πολλά. Όλη η ζωή μια μάθηση είναι. Όμως αυτό δεν αναιρεί τις απόψεις που έχω σχηματίσει για κάποια πράγματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Οι ψηφοφόροι Κασιδιάρη, φαίνεται θα ακολουθήσουν την τιμωρητική ψήφο, δηλαδή μαύρισμα ΝΔ και ψήφο σε ΣΥΡΙΖΑ, μικρότερα δεξιά κομματίδια, αλλά και σε Βαρουφάκη θα καταφύγουν πολλοί. Βέβαια, νομίζω η πλειοψηφία τους θα απέχει ή θα ρίξει λευκό/άκυρο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κερδισμένοι από τον αποκλεισμό Κασ, πάντως δε φαίνεται να είναι οι Τζήμερος-Κρανιδιώτης
Ο Τζήμερος είναι φιλελεύθερος. Έχει το δικό του κοινό και θα απορροφήσει πολλούς από την ΝΔ.

Το ΠΑΣΟΚ θα διαλυθεί γιατί οι Λοβερδικοί θα διασπαστούν αργά ή γρήγορα και πιθανόν να έχουμε επανεμφάνιση του Βενιζέλου την επόμενη 4ετία με δικό του κόμμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Έχουν φροντίσει οι κυβερνώντες να υπονομεύσουν την Δικαιοσύνη. Αντί να κράζεις αυτούς και να ζητάς να αλλάξει η κατάσταση κράζεις εμένα.

Την Δημοκρατία την υπονομεύουν οι εκ των έσω. Ο κόσμος πάντα θα προτιμάει το, ψευδές έστω, αίσθημα ελευθερίας που του προσφέρει η Δημοκρατία.

Δεν λέω ότι ξέρω πολλά. Όλη η ζωή μια μάθηση είναι. Όμως αυτό δεν αναιρεί τις απόψεις που έχω σχηματίσει για κάποια πράγματα.

Ε πώς λές οτι δε ξέρεις πολλά... εδω αμφισβητεις 400 σελιδων υπομνημα και την αποφαση του Αρειου Πάγου. Εχεις επισης απορριψει ολες τις δικαστικές αποφάσεις που καταδικασαν την Χρυση Αυγη.

Αυτο εσυ το ονομάζεις ως συμπεριφορα ενος νεανία που μαθαινει και δε ξέρει πολλα ; εδω αλλοι εχουνε φάει παντελόνια στα θρανια κ τα πανεπιστημια για να μπορουν να βγαινουν δημοσια και να κρινουν μια δικαστική απόφαση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,898 μηνύματα.
Ε πώς λές οτι δε ξέρεις πολλά... εδω αμφισβητεις 400 σελιδων υπομνημα και την αποφαση του Αρειου Πάγου. Εχεις επισης απορριψει ολες τις δικαστικές αποφάσεις που καταδικασαν την Χρυση Αυγη.
Ο ίδιος ο πρώην ανώτατος δικαστής δήλωσε πως η απόφαση ήταν αντισυνταγματική και αντιδημοκρατική.

Απάντησε μου στο πολύ απλό ερώτημα. Το Σύνταγμα είναι ή δεν είναι ανώτερο του νόμου και της τροπολογίας; Το Σύνταγμα αναφέρει πως για να αποστερηθεί το εκλέγεσθαι κάποιος πρέπει να έχει καταδικαστεί σε αμετάκλητο βαθμό; Ο Κασιδιάρης δεν καταδικάστηκε σε αμετάκλητο βαθμό (τώρα μπαίνει στο εφετείο η υπόθεση). άρα πως δεν είναι αντισυνταγματικό αυτό που έγινε;
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Με κραζατε που στήριζα Πούτιν ως προδότη του Δυτικού πολιτισμού. Εσείς που στηρίζετε κομματικά καθεστώτα που θέλουν να καταστρέψουν τον δυτικό πολιτισμό και παλεύουν για τον αφελληνισμό της χώρας τι είστε; :hmm:
Οι χαυγητες δεν είναι οι μόνοι στην Ελλάδα που παλεύουν για τον δυτικό πολιτισμό.
βασικά οι χαυγήτες έχουν μια πολύ στενή οπτική που τους εγκλωβίζει σε μια κατάσταση διαρκούς αμφισβήτησης των πάντων, πίστης σε κανέναν θεσμό, παράλογες φοβίες, σύνδρομα καταδίωξης..
όταν βρίσκεσαι σε μια τέτοια κατάσταση το μόνο για το οποίο παλεύεις είναι για την επιβίωση σου από τους φανταστικούς εχθρούς που ο ίδιος δημιουργείς.

παιδικός μου φίλος απόφοιτος οικονομικών, χαυγητης και νυν κασιδιαραίος, ακολουθεί το ίδιο μοτίβο.
Ολοι είναι πρόβατα, καμιά εμπιστοσύνη σε πολίτευμα και δικαστική εξουσία, οι ρώσοι πολεμούν την νέα τάξη πραγμάτων και τον σόρος, το εμβόλιο και ο κοβιντ είναι συνωμοσία, το 4g προκαλεί καρκίνο, σπάνια βγαίνει από το σπίτι και ποτέ εκτός πόλης.
χωρίς γκόμενα γιατί θα του φάει τα λεφτά,
μια ζωή περιμένει πότε θα πέσει το σύστημα για να φτιάξει η ζωή του.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Κοιτάξτε η Κύπρος τι εφαρμόζει:

Εφάρμοσαν κατά λέξη αυτά που τους συμβούλεψε το ΔΝΤ που ήταν πολύ σκληρόμετρα μέτρα από τα δικά μας, χωρίς ισοδύναμα και διαμαρτυρίες και παρά τον αποκλεισμό των δυτικών στη Ρωσία η οικονομία τους πάει τρένο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ο ίδιος ο πρώην ανώτατος δικαστής δήλωσε πως η απόφαση ήταν αντισυνταγματική και αντιδημοκρατική.

Ποιός δικαστής το είπε αυτο ; ο Κανελλόπουλος εννοεις ;

Απάντησε μου στο πολύ απλό ερώτημα. Το Σύνταγμα είναι ή δεν είναι ανώτερο του νόμου και της τροπολογίας; Το Σύνταγμα αναφέρει πως για να αποστερηθεί το εκλέγεσθαι κάποιος πρέπει να έχει καταδικαστεί σε αμετάκλητο βαθμό; Ο Κασιδιάρης δεν καταδικάστηκε σε αμετάκλητο βαθμό (τώρα μπαίνει στο εφετείο η υπόθεση). άρα πως δεν είναι αντισυνταγματικό αυτό που έγινε;

Δεν θυμαμαι την νομοθεσία αν λέει οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχει καταδικαστει σε αμετάκλητο βαθμο οχι δεν είναι. Δειξε μου άρθρο του Συνταγματος να δω κ εγω μετά την νομοθεσια να σου πω τη προσωπικη μ άποψη η οποια βεβαια δεν θα ειναι νομικά αξιόπιστη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι χαυγητες δεν είναι οι μόνοι στην Ελλάδα που παλεύουν για τον δυτικό πολιτισμό.
βασικά οι χαυγήτες έχουν μια πολύ στενή οπτική που τους εγκλωβίζει σε μια κατάσταση διαρκούς αμφισβήτησης των πάντων, πίστης σε κανέναν θεσμό, παράλογες φοβίες, σύνδρομα καταδίωξης..
όταν βρίσκεσαι σε μια τέτοια κατάσταση το μόνο για το οποίο παλεύεις είναι για την επιβίωση σου από τους φανταστικούς εχθρούς που ο ίδιος δημιουργείς.

παιδικός μου φίλος απόφοιτος οικονομικών, χαυγητης και νυν κασιδιαραίος, ακολουθεί το ίδιο μοτίβο.
Ολοι είναι πρόβατα, καμιά εμπιστοσύνη σε πολίτευμα και δικαστική εξουσία, οι ρώσοι πολεμούν την νέα τάξη πραγμάτων και τον σόρος, το εμβόλιο και ο κοβιντ είναι συνωμοσία, το 4g προκαλεί καρκίνο, σπάνια βγαίνει από το σπίτι και ποτέ εκτός πόλης.
χωρίς γκόμενα γιατί θα του φάει τα λεφτά,
μια ζωή περιμένει πότε θα πέσει το σύστημα για να φτιάξει η ζωή του.

Αυτο του λέω και εγω. Δεν μπορεις μονιμως να αμφισβητείς τα πάντα οχι γιατι εισαι πρόβατο αλλα γιατι ΔΕΝ εχεις το χρονο να τα ψαξεις επαρκώς ολα αυτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγω πάντως οταν ειμαι άσχετος σε κάτι το παραδέχομαι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,898 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,227 μηνύματα.
Η συζήτηση για το που θα πάνε οι ψήφοι του Κασιδιάρη δεν έχει και πολύ νόημα.
Κάπου γύρω στους μισούς δεν θα πάνε να ψηφίσουν.
Μένει κάτι γύρω στο 2% αντε 3% που θα μοιραστεί σε Κανελλόπουλο, Βελόπουλο και άλλα ακροδεξιά κόμματα συν κάποιους που θα πάνε ΣΥΡΙΖΑ λόγω αντίδρασης.

Δεν θα κάνει διαφορά για κανέναν.
Μόνο αν πριν τις δεύτερες εκλογές, αφού θα έχουν ανακοινωθεί τα κόμματα από τον Άρειο Πάγο για να μην μπορούν να μπλοκαριστούν, βγει και πει ψηφίστει Κανελλόπουλο μπορεί να κάνουν διαφορά και να τον βάλουν βουλή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
λΈΤΕ ΝΑ μπει το ΕΑΝ του Κανελλόπουλου στη Βουλη ;;;
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Ο Τζήμερος είναι φιλελεύθερος.

β)Έχει το δικό του κοινό και θα απορροφήσει πολλούς από την ΝΔ.
α)Αν αυτός είναι φιλελεύθερος, εγώ είμαι αστροναύτης!:rolleyes:

β)ΕΙΧΕ κοινό, μετά τα τελευταία του καμώματα απ' το 0,7% περίπου που τον ψήφισε το 2019 δε θα δει σχεδόν καμία ψήφο τώρα...με το ζόρι προσπαθούν να τον σπρώξουν λυτοί και δεμένοι (Πορτοσάλτε, Χατζηνικολάου κ.α.) αλλά είναι τόσο «καμένο χαρτί» και αυτός και ο Κρανιδιώτης που δεν σπρώχνονται με τίποτα!
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
SmartSelect_20230503_134927_Instagram.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,898 μηνύματα.
λΈΤΕ ΝΑ μπει το ΕΑΝ του Κανελλόπουλου στη Βουλη ;;;
Τρομερά δύσκολο θα έλεγα. Απίστευτα χλιαρός ο Κανελλόπουλος. Δεν μπορεί να συσπειρώσει εύκολα τα πλήθη και να αναδειχθεί σε ηγετική προσωπικότητα. Θα επικρατήσει μπάχαλο με πολλούς ψηφοφόρους να σκορπάνε σε διάφορα κόμματα οπότε θεωρώ πως το ΕΑΝ θα πάρει κανένα 2% και τέλος. Άλλως τε στις πρώτες κάλπες αναμένεται να μη το στηρίξει καν ο Κασιδιάρης ανοικτά γιατί εάν το κάνει θα δώσει πάτημα στην ανθελληνική Χούντα στις δεύτερες εκλογές να το αποκλείσουν ως κόμμα με φυσικό ηγέτη τον Ηλία Κασιδιάρη όπως άλλως τε προσεπάθησε να αποδείξει ανεπιτυχώς και το κόμμα του πράσινου βρωμοήλιου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,076 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Αφού η συμπάθειά σου ο Βαρουφάκης έλεγε να τον αφήσουν να κατέβει τον Κάσι, τώρα σας πειράζει που δεν έκοψαν και τον αναπληρωματικό;

Μια κρίση ταυτότητας διακρίνω.
δεν επιτρεπεται να βαλω ενα χιουμοριστικο σκετσακι, πρεπει απαραιτητα να το ασπαζομαι;

Ακόμα και να ημουν αντιθετος με τον βαρουφακη ομως, που δεν ειμαι -και σε αυτη τη θεση του μερα συμφωνω-, καποιος που θα ψηφισει ενα κομμα πρεπει να ταυτιζεται 100% με ολες τις θεσεις του κομματος που ψηφιζει;

Ήμαρτον :bleh:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,898 μηνύματα.
Η ανακοίνωση που έβγαλαν οι μη κομματικοποιημένοι εθνικιστές με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και ουσιαστικά αυτή είναι και η δική μου οπτική.

Όσοι πιστεύουν ακόμα στον κομματικό εθνικισμό και όχι στον εθνικισμό του δρόμου είναι άξιοι της μοίρας τους. Το σύστημα δεν αστειεύεται και το έδειξε στη πράξη αυτό εχθές και το 2020.

Μόνη λύση, η μάχη στους δρόμους και στα πεζοδρόμια.

IMG_20230503_173109.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Να σηκωθουν από το καναπεδακι κ να κάνουν τι ; να βγουν στους δρόμους να παιζουν ξυλο ; ;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,898 μηνύματα.
Να σηκωθουν από το καναπεδακι κ να κάνουν τι ; να βγουν στους δρόμους να παιζουν ξυλο ; ;
Προφανώς δεν εννοούν αυτό. Οι μάχες των δρόμων που λέμε στις οποίες ως τώρα είναι ενεργές μόνον εθνικιστικές και αναρχικές ομάδες είναι πορείες, αυτοκόλλητα, ενημερωτικά φυλλάδια, σπρέυ/ταγκιές, σκίσιμο κομματικών αφισών κλπ. Μικρές πράξεις αστικού τύπου αντίστασης. Είναι ο μόνος εξωκοινοβουλευτικός τρόπος για να επιβιώσει κάποιος πολιτικά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,076 μηνύματα.
δεν επιτρεπεται να βαλω ενα χιουμοριστικο σκετσακι, πρεπει απαραιτητα να το ασπαζομαι;

Ακόμα και να ημουν αντιθετος με τον βαρουφακη ομως, που δεν ειμαι -και σε αυτη τη θεση του μερα συμφωνω-, καποιος που θα ψηφισει ενα κομμα πρεπει να ταυτιζεται 100% με ολες τις θεσεις του κομματος που ψηφιζει;

Ήμαρτον :bleh:
Μην τρελαίνεσαι, ότι βλέπω σχολιάζω, δε σε ξέρω.

Άλλος βλέπει εμένα με τα Βυζαντινά και τις Αυτοκρατορίες και μπορεί να με χαρακτηρίσει ανάλογα.

Αν και εγείρεις ωραίο ερωτημα για ξεχωριστό θέμα εδω. Σε ποιο βαθμό ταυτιζόμαστε ή πρέπει να ταυτιζόμαστε με αυτό που τελικά ψηφίζουμε.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,751 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top