Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οι εφορευτικές γίνονται από πολίτες με κλήρωση ώστε να δωθεί ένας πιο δημοκρατικός χαρακτήρας στις εκλογές και να είναι δύσκολη η νοθεία.

Ωστόσο αφού πλέον η κυρίαρχη ιδεολογία ειναι δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις και όλους εμάς ενώνει ο παράς, θα μπορούσε να δωθεί μια αποζημίωση σε όσους κάνουν αυτήν την αγγαρεία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,903 μηνύματα.
Καλά αυτό το πίστευα πάντα, εάν έδιναν κανένα χαρτζιλικάκι παίζει αρκετοί να παρακάλαγαν να μπουν εφορευτική. Τώρα απλά χάνεις την μέρα σου τζάμπα για να συμμετέχεις σε ένα θεσμό της κλεπτοκρατίας.

ειναι δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις
Καλά όποιος θεωρεί δικαίωμα του μία διαδικασία για το ποιος αχυράνθρωπος του κεφαλαίου θα τον @@ για την επόμενη τετραετία είναι άξιος της μοίρας του πια μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας :lol:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,077 μηνύματα.
Καλά αυτό το πίστευα πάντα, εάν έδιναν κανένα χαρτζιλικάκι παίζει αρκετοί να παρακάλαγαν να μπουν εφορευτική. Τώρα απλά χάνεις την μέρα σου τζάμπα για να συμμετέχεις σε ένα θεσμό της κλεπτοκρατίας.


Καλά όποιος θεωρεί δικαίωμα του μία διαδικασία για το ποιος αχυράνθρωπος του κεφαλαίου θα τον @@ για την επόμενη τετραετία είναι άξιος της μοίρας του πια μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας :lol:
Ωραία τα λες, αλλά τότε γιατί δεν απέχεις αλλά θα συμμετάσχεις σε αυτό το ανα 4ετία δούλεμα;

Δεν το λεω για να σε στριμώξω ή να υπονοήσω ότι δεν τηρείς αυτά που κυρήσσεις, μα έχω πραγματική απορία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,903 μηνύματα.
Ωραία τα λες, αλλά τότε γιατί δεν απέχεις αλλά θα συμμετάσχεις σε αυτό το ανα 4ετία δούλεμα;

Δεν το λεω για να σε στριμώξω ή να υπονοήσω ότι δεν τηρείς αυτά που κυρήσσεις, μα έχω πραγματική απορία.
Το έχω εξηγήσει μπράδερ. Πρώτον, είναι παράνομο (θεωρητικά πάντα) να μην εκπληρώσεις το εκλογικό σου δικαίωμα (κοινώς εθεωρείτο και δικαίωμα και υποχρέωση συνάμα). Και δεύτερον γιατί οι χαχανούληδες που πιστεύουν πως όλο αυτό το τσίρκο είναι Δημοκρατία και αυτοί επιλέγουν τους «αρχηγούς» της χώρας τους μόλις τους πεις ότι απείχες ή έρριξες άκυρο ή ο,τιδήποτε θα αρχίσουν το ποιηματάκι «Και εσύ τι έκανες για να αλλάξει αυτό; Καλά μας κράζεις αλλά δεν έκανες και τίποτε, το αποδέχθηκες έμμεσα». Οπότε για να είμαι συνεπής και προς τους νόμους της χώρας (ασχέτως αν συμφωνώ ή όχι με αυτούς) και για να αφοπλίζω τους ετοιμοπόλεμους ψευτοδημοκράτες συμμετάσχω σε αυτό το δούλεμα ψηφίζοντας ό,τι θεωρώ πως α) δεν θα μπει ποτέ σε συγκυβέρνηση με τους κλεπτοραγιάδες μεγάλους β) έχει μία συνέπεια στις θέσεις του γ) δεν κυβέρνησε ποτέ και δ) ίσως και να στερούσε την αυτοδυναμία από τους προδότες.


Bonus reason: Πάω γιατί μ'αρέσει να συλλέγω τα ψηφοδέλτια των κομμάτων και να τα κρατώ στη συλλογή μου. Θα έρθει η στιγμή που θα έχουν αλλάξει όνομα ή θα έχουν πεθάνει (όπως ΕΡΕ, ΕΚ, Λαϊκόν Κόμμα, ΕΔΑ κλπ). Θα έχουν συλλεκτική αξία τότε, big brain time :lol:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ξέρω 3 άτομα που τα κάλεσαν για εφορευτική επιτροπή. Και των τριών το επίθετο αρχίζει από Άλφα. Είναι τυχαίο αποτέλεσμα κλήρωσης, ή άνοιξαν τον κατάλογο και πήραν τους πρώτους που βρήκαν;

1683982794637.png
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Αυτό έλειπε να το έδιναν και στο πιάτο χωρίς το παραμικρό handicap...αν ήταν έτσι στρατό δε θα πήγαινε κανένας!:rolleyes:
Μια χαρά αποσυμπιέζει την κατάσταση το Ι5 έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα, λίγα λεφτουδάκια σε ιδιώτη γιατρό υπομονή 2 χρόνια στις αναβολές (έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων είναι κάτι χρέπια που δεν έχουν και τίποτα καλύτερο να κάνουν) κι ο κανακάρης θα μείνει 100% στο σπίτι ν' απολαμβάνει το ξεσκάτισμα και τα κεφτεδάκια της μαμάκας του!:P
Όσο για τις περισσότερες χώρες που αναφέρεις ας είχαν την ατυχία να γειτνιάζουν με κράτη σαν την Τουρκία και θα σου 'λεγα αν πήγαιναν οι πολίτες υποχρεωτικά στρατιώτες ή όχι...
Αυτό είναι το σημαντικό κατά την άποψη μου, να μην πάει κανένας ή τουλάχιστον να μην είναι υποχρεωτικό. Δεν θέλουμε όλοι να γίνουμε εν δυνάμει χασάπηδες ούτε να πεθάνουμε σε πολέμους που διεξάγονται από παλαβούς στρατιωτικούς και πολιτικούς.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,903 μηνύματα.
Με αυτά που διαβάζω η εορτή του '21 δεν θα έπρεπε να εορτάζεται. Για εθνικές μας επετείους θα έπρεπε να έχουμε την 29η Μαΐου 1453.

Αυτό μας αρμόζει. Έρντο έλα για άλλα 400 χρόνια πλιζ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,075 μηνύματα.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.


Τι φαση αυτος ο Μαρινακης τι λογοκρισια κανει εις βαρος του Μερα25;
Ελεος πια, ποσο απροκαλυπτος. 3 περιστατικα φιμωσης.
Ποτέ δεν μας εξήγησαν για ποιο λόγο τα μνημόνια ήταν "κακό" πράγμα.
Εγώ τα είδα πως ήταν μια ευκαιρία να εξυγχρονιστεί η οικονομία μας.
Ήταν μια μοναδική ευκαιρία να κτυπηθούν αυτές οι "παθογένειες"
που και σήμερα, ο σοσιαλδημοκράτης κομμουνιστής πθ Κ.Μητσοτάκης θέλει
τώρα, και μια δεύετερη τετραετία, λέει, για να τις κτυπήσει, διότι στην πρώτη \
δεν πρόκαμε, είχε πολύ δουλειά να μοιράζει επιδόματα.

Στο πρώτο μνημόνιο, έλεγε με κλήρωση ένας αριθμός εφοριακών τελωνειακών,
να ελέγχεται το πόθεν έσχες τους. Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο το "έπνιξαν"
αθτό το πολύ έξυπνο και απλό τρόπο να κτυπηθεί κάπως η κρατική διαφθορά.

Τέλος πάντων, αν μπορεί κάποιος απ την αρχή να μας εξηγήσει τιο κακό είχαν τα μνημόνια,
θα μας βοηθήσει και να επιλέξουμε τι να ψηφίσουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με αυτά που διαβάζω η εορτή του '21 δεν θα έπρεπε να εορτάζεται. Για εθνικές μας επετείους θα έπρεπε να έχουμε την 29η Μαΐου 1453.

Αυτό μας αρμόζει. Έρντο έλα για άλλα 400 χρόνια πλιζ.
Βασικά σε κόβω, πως, ούτε 25 Μαρτίου θα ήθελες, ούτε 29Μαίου,
κάπου στή μέση σε βλέπω να γουστάρεις,
κάπου προς το 21 Απριλίου αλλά μας το πάς λαου λάου και λες διάφορα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,903 μηνύματα.
Τίτλος τιμής να λέει αυτό το βδέλυγμα πως δεν έχει σχέση μαζί σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Τίτλος τιμής να λέει αυτό το βδέλυγμα πως δεν έχει σχέση μαζί σου.

Από αυτό το βδέλυγμα όμως πηρες πρακτικη όταν έβαζες τον μπαμπά σου όπως λέει μέσα να παρακαλαει τον Κουγια να σε παρει για πρακτικη στο γραφείο του.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,903 μηνύματα.
Από αυτό το βδέλυγμα όμως πηρες πρακτικη όταν έβαζες τον μπαμπά σου όπως λέει μέσα να παρακαλαει τον Κουγια να σε παρει για πρακτικη στο γραφείο του.
Ναι και; Ο γλίτσας αυτός έχει γερές γνωριμίες παντού. Είναι βαθιά μέσα στο σύστημα. Για να είμαστε ειλικρινείς αν έχεις αυτόν από κοντά είσαι τυχερός στον βρωμοχώρο αυτό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ναι και; Ο γλίτσας αυτός έχει γερές γνωριμίες παντού. Είναι βαθιά μέσα στο σύστημα. Για να είμαστε ειλικρινείς αν έχεις αυτόν από κοντά είσαι τυχερός στον βρωμοχώρο αυτό.

Τι ναι και βρε Μπογδανε 😁😁

Σα το Μπογδάνο κανεις ώρες ώρες. Τον Ιζνογκουντ της πολιτικης χαχα

Αμα δε γουστάρεις κάποιον δεν πηγαινεις κ στο γραφείο του για πρακτικη. Απλός κανόνας αξιοπρέπειας.

Εσυ δηλαδή εκεί που φτυνεις θα γλείψεις ; κατάλαβες τώρα γιατί σ έλεγα πως γίνεται να βγαίνεις κ να κάθεσαι στο τραπέζι με φανατικους αριστερους ενώ είσαι φανατικός ακροδεξιός ; η κάνω λάθος ;

Αυτό μ έκανε εντυπωση για να ερμήνευσω τη στάση σου όχι ότι δεν με καλέσατε.

Και να με κάλουσες σιγά μην ερχομουν. 😄 θέλω όταν βγαίνω με μια παρεα να μιλάω άνετα κ όχι να κρυβω τις πραγματικες μου ιδέες κ θέσεις. Δεν είναι παρεα αυτό κοροϊδία είναι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,903 μηνύματα.
Τι ναι και βρε Μπογδανε 😁😁

Σα το Μπογδάνο κανεις ώρες ώρες. Τον Ιζνογκουντ της πολιτικης χαχα

Αμα δε γουστάρεις κάποιον δεν πηγαινεις κ στο γραφείο του για πρακτικη. Απλός κανόνας αξιοπρέπειας.

Εσυ δηλαδή εκεί που φτυνεις θα γλείψεις ; κατάλαβες τώρα γιατί σ έλεγα πως γίνεται να βγαίνεις κ να κάθεσαι στο τραπέζι με φανατικους αριστερους ενώ είσαι φανατικός ακροδεξιός ; η κάνω λάθος ;

Αυτό μ έκανε εντυπωση για να ερμήνευσω τη στάση σου όχι ότι δεν με καλέσατε.

Και να με κάλουσες σιγά μην ερχομουν. 😄 θέλω όταν βγαίνω με μια παρεα να μιλάω άνετα κ όχι να κρυβω τις πραγματικες μου ιδέες κ θέσεις. Δεν είναι παρεα αυτό κοροϊδία είναι.
Δεν ξέρουμε τι παίχτηκε παλιά με δαύτην. Το να αλλάζει ένας άνθρωπος αντιλήψεις με το καιρό δεν είναι μεμπτό.

Φανατικοί αριστεροί τα παιδιά πάντως δεν ήταν. Δεν είναι θέμα να κρύβει κάποιος, βγαίνεις και μιλάς απλά για άλλα θέματα για να μην υπάρξουν καυγάδες. Ήταν κάτι που είχε συμφωνηθεί από όλους. Πραγματικά όμως έλεος με μια ιστορία δύο χρόνων πριν. Τελείωσε αυτό. Πάμε παρακάτω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Μια εβδομάδα πριν τις εκλογές
3213312.png

Όλα δείχνουν νίκη ΝΔ στις εκλογές, που προσωπικά δεν το περίμενα. Οι τράπεζες μετά από πάνω μια δεκαετία αυξάνουν το επιτόκιο σε προθεσμιακές καταθέσεις από 0.15 σε >0.95. Επίσης πέφτουν οι αποδόσεις των ομολόγων. Αυτά δείχνουν ότι δεν υπάρχει καμία αβεβαιότητα στη χώρα και θα έχουμε σταθερή κυβέρνηση. Πιστεύω ότι θα υπάρχει νοθεία αλλά ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα αμφισβητήσει το αποτέλεσμα.

Η ΝΔ καταφέρνει να μοιράσει τις ψήφους των Ελλήνων σε μικρότερα εθνικά κόμματα που κανένα δεν θα περάσει στη Βουλή. Αποτέλεσμα λιγότερα κοινοβουλευτικά κόμματα και αυξημένα ποσοστά σε αυτά. Ο Κούλης δεν θα δεχθεί συγκυβέρνηση χωρίς τον ίδιο πρωθυπουργό άρα θα χτυπήσει αυτοδυναμία σε άλλες εκλογές. Ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να το εκμεταλευτεί και να κάνει κυβέρνηση από τις πρώτες εκλογές. Με τον Παπανδρέου, τον Βαρουφάκη και καμιά πλεύση ελευθερίας αν μπορέσει να μπει ή κάποιο μικρό κόμμα είναι απολύτως εφικτό. Αν δεν το κάνει αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ και τα υπλοιπα κόμματα θα βγουν αποδυναμωμένα στις δεύτερες εκλογές καθώς θα χάσει θέσεις που θα πάνε ως extra στη ΝΔ. Αν ο Κουλής δεν δράσει ατομικιστά και κοιτάξει το συμφέρον της ΝΔ θα κάνει συγκυβέρνηση με πρωθυπουργό κάποιον άλλον, αλλά δεν πρόκειται. Καλύτερα να είναι αντιπολίτευση με τον αέρα της πρωτιάς στις εκλογές (που του φάγανε τη κυβέρνηση οι δεύτεροι) παρά να δώσει το κόμμα σε Δένδιες ή Καραμανλικούς.

Ο Δίας είχε δίκαιο. Έκανα λάθος την πρόβλεψη μου καθώς πίστευα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα ακουμπήσει πρωτιά στις πρώτες εκλογές. Ακόμα το πιστεύω αλλά οι αποδόσεις στα στοιχήματα και οι τράπεζες είναι καλύτερα από οποιαδήποτε δημοσκόπηση.

Όπως έχω πει. Ψηφίζω κόμματα που οριακά μπορούν να μπουν ή μπαίνουν στη Βουλή. Μετά το προεκλογικά βατερλό του Βαρουφάκη που κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο σκέφτομαι να τον ψηφίσω γιατί κινδυνεύει να μην μπει Βουλή. Εναλλακτικά θα ψηφίσω Πλεύση. Πάει τρένο και αν μπει θα προσφέρει καλό content στο κοινοβούλιο. Ο Τζήμερος δεν μπαίνει. Νίκη, Καζάζης κ.λπ. θα απορροφήσουν αρκετές από τους ψήφους του Κασιδιάρη αλλά αμφιβάλω αν περάσουν το 1.5%.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Δεν ξέρουμε τι παίχτηκε παλιά με δαύτην. Το να αλλάζει ένας άνθρωπος αντιλήψεις με το καιρό δεν είναι μεμπτό.

Φανατικοί αριστεροί τα παιδιά πάντως δεν ήταν. Δεν είναι θέμα να κρύβει κάποιος, βγαίνεις και μιλάς απλά για άλλα θέματα για να μην υπάρξουν καυγάδες. Ήταν κάτι που είχε συμφωνηθεί από όλους. Πραγματικά όμως έλεος με μια ιστορία δύο χρόνων πριν. Τελείωσε αυτό. Πάμε παρακάτω.

Και εσυ φανατικός είσαι όταν λες οτι δεν θες να υπάρξουν καυγάδες.

Σιγά μη καυγαδισω για τα πολιτικα.

Τώρα όσο για το τι είναι ο καθένας όταν γράφεις κάτι κ μπαίνει κ στην λέει χωρίς καν να τον εχεις αναφέρει ότι είσαι σεξιστής επειδή είπες για καμάκι κ για φλερτ ασε να το έχουμε καταλάβει καλυτερα. Η σε οποιοδήποτε θέμα επεμβαίνει νόμιμα η αστυνομία να τους βρίζουν κ να λένε κρίμα που δεν βρέθηκε ένας με μολότοφ να κάψεις τους μπάτσους. Είτε με άλλου τέτοιου είδους απαράδεκτα αστεία και υπόνοιες.

Αυτά λέγονται σε κάτι οργανώσεις ακραίων απόψεων οι οποίες ειναι προς τα αριστερά. Ο ένας μαλιαστα διαγράφηκε κ από το φόρουμ είχε βγάλει φωτο πισω απο ενα σφυροδρέπανο.

Εγώ δεν έχω να πω κάτι με τέτοιους ανθρώπους σε κανένα επίπεδο είμαστε από άλλους κόσμους. Φιλικά. Μια κ το ανέφερες τις προαλλες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,903 μηνύματα.
Και εσυ φανατικός είσαι όταν λες οτι δεν θες να υπάρξουν καυγάδες.

Σιγά μη καυγαδισω για τα πολιτικα.

Τώρα όσο για το τι είναι ο καθένας όταν γράφεις κάτι κ μπαίνει κ στην λέει χωρίς καν να τον εχεις αναφέρει ότι είσαι σεξιστής επειδή είπες για καμάκι κ για φλερτ ασε να το έχουμε καταλάβει καλυτερα.

Αυτά λέγονται σε κάτι οργανώσεις ακραίων απόψεων οι οποίες ειναι προς τα αριστερά.

Εγώ δεν έχω να πω κάτι με τέτοιους ανθρώπους σε κανένα επίπεδο είμαστε από άλλους κόσμους. Φιλικά. Μια κ το ανέφερες τις προαλλες.
Τα πολιτικά είναι τέτοια που πάντα οδηγούν και σε ύψωμα της φωνής και σε νεύρα πολλές φορές. Όπως και η θρησκεία κλπ. Οι άνθρωποι έχουν την κριτική ικανότητα να διαφέρουν ακόμα και όταν η δομή των ιδεών τους είναι κοινές. Δεν έχω δει και λίγες φορές αριστερούς μεταξύ τους να μαλώνουν άγρια πάνω σε ένα θέμα. Απλά εμείς την βρίσκουμε με ταμπέλλες και προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ομάδες που στη πραγματικότητα δεν υπάρχουν μιας που και μεταξύ τους όλοι έχουν διαφορές. Πριν από τρία χρόνια θα φανατιζόμουν και εγώ με τις ταμπέλλες, το συνήθιζα να το κάνω. Κολλούσα σε όλους. Δεν είμαστε προγραμματισμένα ρομπότ όμως να ακολουθούμε μια κοινή γραμμή αλλά άνθρωποι. Ούτε και οι "ακροδεξιοί" όπως λες τα βρίσκουμε απαραίτητα μεταξύ μας πάντα. Δεν πρόκειται να έρθω σε συζήτηση με άτομο που βλέπει παντού Εβραίους και Μασόνους και που μειώνει τα θύματα βιασμών κλπ. Με έχουν χαρακτηρίσει και αριστερό και κρυφοκομμούνι και διάφορα. Και ναι, τα αποδέχομαι. Και κομμουνιστής και Εβραίος και Μασόνος και Νεοναζί και ο,τι με λένε είμαι όταν επρόκειτο για το καλό της Πατρίδος μας.


Δεν είναι φανατισμός να μη θες καυγάδες. Ξέρω πως δεν το βγάζω καθ' όλου εδώ μέσα αλλά στον έξω κόσμο είμαι υπερβολικά ήρεμος και συγχύζομαι όταν γίνομαι η αιτία για να υπάρξει αρνητικό κλίμα. :laugh:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,077 μηνύματα.
Τα πολιτικά είναι τέτοια που πάντα οδηγούν και σε ύψωμα της φωνής και σε νεύρα πολλές φορές. Όπως και η θρησκεία κλπ. Οι άνθρωποι έχουν την κριτική ικανότητα να διαφέρουν ακόμα και όταν η δομή των ιδεών τους είναι κοινές. Δεν έχω δει και λίγες φορές αριστερούς μεταξύ τους να μαλώνουν άγρια πάνω σε ένα θέμα. Απλά εμείς την βρίσκουμε με ταμπέλλες και προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ομάδες που στη πραγματικότητα δεν υπάρχουν μιας που και μεταξύ τους όλοι έχουν διαφορές. Πριν από τρία χρόνια θα φανατιζόμουν και εγώ με τις ταμπέλλες, το συνήθιζα να το κάνω. Κολλούσα σε όλους. Δεν είμαστε προγραμματισμένα ρομπότ όμως να ακολουθούμε μια κοινή γραμμή αλλά άνθρωποι. Ούτε και οι "ακροδεξιοί" όπως λες τα βρίσκουμε απαραίτητα μεταξύ μας πάντα. Δεν πρόκειται να έρθω σε συζήτηση με άτομο που βλέπει παντού Εβραίους και Μασόνους και που μειώνει τα θύματα βιασμών κλπ. Με έχουν χαρακτηρίσει και αριστερό και κρυφοκομμούνι και διάφορα. Και ναι, τα αποδέχομαι. Και κομμουνιστής και Εβραίος και Μασόνος και Νεοναζί και ο,τι με λένε είμαι όταν επρόκειτο για το καλό της Πατρίδος μας.


Δεν είναι φανατισμός να μη θες καυγάδες. Ξέρω πως δεν το βγάζω καθ' όλου εδώ μέσα αλλά στον έξω κόσμο είμαι υπερβολικά ήρεμος και συγχύζομαι όταν γίνομαι η αιτία για να υπάρξει αρνητικό κλίμα. :laugh:
Το πιο εύκολο είναι να χαρακτηρίσεις ένα άτομο στο ίντερνετ επειδή διαφωνείς μαζί του. Και πολλές φορές είναι σαν τον Συμμοριτοπόλεμο, οι φάπες πέφτουν συνήθως για οποιονδήποτε κρυφό προσωπικό λόγο και σπανίως για τα πολιτικά. Κι άντε να μάθεις τι beef έχει ο άλλος με τον διπλανό του και τον λέει αναρχοκομμούνι ή φασίστα.

Και πέραν αυτών, κυκλοφορούν και κλινικοί, διαγνωσμένοι, δε χρειάζεται να κάνεις και τίποτα, αρκει να σε δουν μια φορά στραβά.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,075 μηνύματα.
1684060012764.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Πλεύση Ελευθερίας, αντλεί φαίνεται μεγάλο μέρος της αντισυστημικής ψήφου που θα πήγαινε σε Κασ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από την άλλη η Εθνική Δημιουργία, με το ζόρι μάλλον θα πιάσει 1.5
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top