Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,077 μηνύματα.
View attachment 115642
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Πλεύση Ελευθερίας, αντλεί φαίνεται μεγάλο μέρος της αντισυστημικής ψήφου που θα πήγαινε σε Κασ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από την άλλη η Εθνική Δημιουργία, με το ζόρι μάλλον θα πιάσει 1.5
Γουστάρω. Η Ζωή είναι εξαιρετική και δεν χόρταινα να την ακούω όταν μοίραζε τάπες στους άλλους ως το 2015.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
Υπάρχει διακριτική γραμμή από τα υψηλότερα... Προσπαθούν να κατευθύνουν τους ψηφοφόρους του Κασιδιάρη στο να ψηφίσουν Πλεύση Ελευθερίας. Η αντίληψις είναι πως με την προσφυγή στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο και με τα κρυφά χαρτιά που θα ανακοινώσει μετά τις εκλογές για αιφνιδιασμό (όπως δήλωσε στο twitter ο Κασιδιάρης) έχει ενισχυθεί η αυτοπεποίθηση για συμμετοχή στις δεύτερες εκλογές που αναμένονται τον Ιούλιο. Οπότε αυτό που κάνουν τώρα είναι να προσπαθούν πάση θυσία να κάνουν επτακομματική Βουλή για να είναι σίγουρο το σενάριο των δεύτερων εκλογών (δεν ξέρω πώς και γιατί έχει ξεκινήσει όλο αυτό μιας που θα έχουμε απλή αναλογική και όχι ενισχυμένη).

Πάντως για άλλη μια φορά μπροστά εγώ ε; Όταν ανακοινώθηκε ο αποκλεισμός το είχα προβλέψει ως καλή ιδέα να βάλουν Ζωή στη Βουλή έτσι ώστε η ΝΔ να μη γλυτώσει ούτε πάλι την επτακομματική Βουλή που θα της στερήσει για πάντα το όνειρο της αυτοδυναμίας (κάτι που όλοι ευχόμαστε γιατί αυτή πρέπει να είναι η μοίρα του κάθε προδότη).
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,903 μηνύματα.
Το μόνο σημειολογικό ενδιαφέρον για μένα σε αυτές τις εκλογές είναι αν θα ξαναγίνει βουλευτής ο Κώστας Καραμανλής και ξεπλυθεί για το έγκλημά του.

Κάποιοι πάντως δεν ξεχνούν.

1684063244991.png


 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
IMG_20230514_142424.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
Οι μεν μας δείχνουν πόσο ίδιοι είναι και οι δε προσπαθούν να το παίξουν διαφορετικοί.

Πάντως σίγουρα δεν τους κατακρίνω για αυτό. Καμμία χειραψία με ανθελληνες προδότες. Ούτε στη Κυψέλη ούτε πουθενά...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,077 μηνύματα.
Οι μεν μας δείχνουν πόσο ίδιοι είναι και οι δε προσπαθούν να το παίξουν διαφορετικοί.

Πάντως σίγουρα δεν τους κατακρίνω για αυτό. Καμμία χειραψία με ανθελληνες προδότες. Ούτε στη Κυψέλη ούτε πουθενά...
Εμένα μου κακοφάνηκε πάντως.

Δώσε το χέρι και μετα διαφώνησε μαζί του, κι εγω μαζί σου με χίλια. Οτι ξερεις φίλε διαφωνώ μαζί σου σε όλα όσα βλέπει ο ήλιος, αλλά να τα πούμε ευθέως όλα κι ας νικήσει ο καλύτερος.

Μάλλον εδω ήθελαν να κάνουν πολιτική δήλωση αντίδρασης, οι κυρίες του Μέρα25. Κι αυτό πολιτική είναι.

Εγω θα του το έδινα το χέρι και θα του έκανα χιουμοράκι "δεν πιστεύω να λείπει κανα δάχτυλο μετά ε;"
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
Εμένα μου κακοφάνηκε πάντως.

Δώσε το χέρι και μετα διαφώνησε μαζί του, κι εγω μαζί σου με χίλια. Οτι ξερεις φίλε διαφωνώ μαζί σου σε όλα όσα βλέπει ο ήλιος, αλλά να τα πούμε ευθέως όλα κι ας νικήσει ο καλύτερος.

Μάλλον εδω ήθελαν να κάνουν πολιτική δήλωση αντίδρασης, οι κυρίες του Μέρα25. Κι αυτό πολιτική είναι.

Εγω θα του το έδινα το χέρι και θα του έκανα χιουμοράκι "δεν πιστεύω να λείπει κανα δάχτυλο μετά ε;"
Sorry bro αλλά δεν ασπάζομαι αυτές τις κουστουμαρισμένες ευγένειες των πολιτικών. Δεν χωράνε ευγένειες με αυτούς που ξεπουλάνε τη χώρα μας και καταστρέφουν το μέλλον μας.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,077 μηνύματα.
Sorry bro αλλά δεν ασπάζομαι αυτές τις κουστουμαρισμένες ευγένειες των πολιτικών. Δεν χωράνε ευγένειες με αυτούς που ξεπουλάνε τη χώρα μας και καταστρέφουν το μέλλον μας.
Καμία συγγνώμη δε χρειάζεται, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως πιστεύω πως δεν το κάνει κανείς γι αυτούς, αλλά για την εικόνα που δίνει προς τα έξω. Μεγάλο πράγμα να είσαι ανώτερος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Τα πολιτικά είναι τέτοια που πάντα οδηγούν και σε ύψωμα της φωνής και σε νεύρα πολλές φορές. Όπως και η θρησκεία κλπ. Οι άνθρωποι έχουν την κριτική ικανότητα να διαφέρουν ακόμα και όταν η δομή των ιδεών τους είναι κοινές. Δεν έχω δει και λίγες φορές αριστερούς μεταξύ τους να μαλώνουν άγρια πάνω σε ένα θέμα. Απλά εμείς την βρίσκουμε με ταμπέλλες και προσπαθούμε να δημιουργήσουμε ομάδες που στη πραγματικότητα δεν υπάρχουν μιας που και μεταξύ τους όλοι έχουν διαφορές. Πριν από τρία χρόνια θα φανατιζόμουν και εγώ με τις ταμπέλλες, το συνήθιζα να το κάνω. Κολλούσα σε όλους. Δεν είμαστε προγραμματισμένα ρομπότ όμως να ακολουθούμε μια κοινή γραμμή αλλά άνθρωποι. Ούτε και οι "ακροδεξιοί" όπως λες τα βρίσκουμε απαραίτητα μεταξύ μας πάντα. Δεν πρόκειται να έρθω σε συζήτηση με άτομο που βλέπει παντού Εβραίους και Μασόνους και που μειώνει τα θύματα βιασμών κλπ. Με έχουν χαρακτηρίσει και αριστερό και κρυφοκομμούνι και διάφορα. Και ναι, τα αποδέχομαι. Και κομμουνιστής και Εβραίος και Μασόνος και Νεοναζί και ο,τι με λένε είμαι όταν επρόκειτο για το καλό της Πατρίδος μας.


Δεν είναι φανατισμός να μη θες καυγάδες. Ξέρω πως δεν το βγάζω καθ' όλου εδώ μέσα αλλά στον έξω κόσμο είμαι υπερβολικά ήρεμος και συγχύζομαι όταν γίνομαι η αιτία για να υπάρξει αρνητικό κλίμα. :laugh:


Φίλε δεν με ενδιαφέρουν τα πολιτικα κ τι έκανε ο καθένας από αυτους αντε να κάνω μια συζήτηση μερικά λεπτά κ τέλος. Όποιος κ αν βγει τη δική μ καθημερινότητα μπορώ να τη φτιάξω μόνο εγώ μέσα από τη δουλειά κ την ικανότητα μ.

Εκείνο που με ενοχλεί είναι οι ακραίες θέσεις κ η ασέβεια η υπερβολική καχυποψία.

Σιγά μην τσακωνομουν με κάποιον για τα πολιτικα. Για τα υπόλοιπα όμως θα σπάζομουν ναι κ όσο κ να έκρυψες τη διαφωνία σου αργά ή γρήγορα θα τα σπαγατε.

Αν ο άλλος δεν ειναι ισορροπημένος άνθρωπος κ έχει ένα κάρο κόμπλεξ τα οποία μεταφέρει δουλειά δε γίνεται γενικά μιλώντας.

Και για να μιλήσω και ειδικά το να θεωρείς οτιδήποτε ως σεξισμό , φαλοκρατισμο, μισογυνισμο κτλ για μένα είναι κόμπλεξ κ μεγάλο μάλιστα. Αυτό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
Καμία συγγνώμη δε χρειάζεται, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Όμως πιστεύω πως δεν το κάνει κανείς γι αυτούς, αλλά για την εικόνα που δίνει προς τα έξω. Μεγάλο πράγμα να είσαι ανώτερος.
Καλά ως προς αυτό συμφωνώ. Όπως βλέπω ήδη οι υποστηρικτές της Νέας Ραγιαδοκρατίας στο twitter άρχισαν να τους αποκαλούν βάρβαρους και απολίτιστους... Αυτά τα Ούρουκ Χάι τολμάνε να αποκαλούν άλλους απολίτιστους. Οι μαφιόζοι να μιλάνε και για παιδεία.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,077 μηνύματα.
Κατάλαβες τώρα λοιπόν γιατί διαφωνώ; Γιατί τους δώσανε και πάτημα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εμένα μου κακοφάνηκε πάντως.

Δώσε το χέρι και μετα διαφώνησε μαζί του, κι εγω μαζί σου με χίλια. Οτι ξερεις φίλε διαφωνώ μαζί σου σε όλα όσα βλέπει ο ήλιος, αλλά να τα πούμε ευθέως όλα κι ας νικήσει ο καλύτερος.

Μάλλον εδω ήθελαν να κάνουν πολιτική δήλωση αντίδρασης, οι κυρίες του Μέρα25. Κι αυτό πολιτική είναι.

Εγω θα του το έδινα το χέρι και θα του έκανα χιουμοράκι "δεν πιστεύω να λείπει κανα δάχτυλο μετά ε;"

Μιλάς για το Μερα25 προφανως.

Αστοιχειωτοι είναι οι άνθρωποι τι ψάχνεις ;
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ποτέ δεν μας εξήγησαν για ποιο λόγο τα μνημόνια ήταν "κακό" πράγμα.
Εγώ τα είδα πως ήταν μια ευκαιρία να εξυγχρονιστεί η οικονομία μας.
Ήταν μια μοναδική ευκαιρία να κτυπηθούν αυτές οι "παθογένειες"
που και σήμερα, ο σοσιαλδημοκράτης κομμουνιστής πθ Κ.Μητσοτάκης θέλει
τώρα, και μια δεύετερη τετραετία, λέει, για να τις κτυπήσει, διότι στην πρώτη \
δεν πρόκαμε, είχε πολύ δουλειά να μοιράζει επιδόματα.

Στο πρώτο μνημόνιο, έλεγε με κλήρωση ένας αριθμός εφοριακών τελωνειακών,
να ελέγχεται το πόθεν έσχες τους. Ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο το "έπνιξαν"
αθτό το πολύ έξυπνο και απλό τρόπο να κτυπηθεί κάπως η κρατική διαφθορά.

Τέλος πάντων, αν μπορεί κάποιος απ την αρχή να μας εξηγήσει τιο κακό είχαν τα μνημόνια,
θα μας βοηθήσει και να επιλέξουμε τι να ψηφίσουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Δυστυχως εχεις δικιο. Η κριση ηταν μια τεραστια ευκαιρια να γινει κριτικη και αναθεωριση στον τροπο που λειτουργουσε το ελληνικο κρατος, αλλα δεν αξιοποιηθηκε. Οι συντριπτικη πλειοψηφια δεν αλλαξε μυαλο, βρηκε εξωτερικους (και εσωτερικους) εχθρους και ανουσιες λυσεις τυπου δραχμη και συνεχισει να λειτουργει με ακριβως τον ιδιο τροπο. Και φυσικα συνεχιζει να παραπονιεται για προβληματα και αν πιστευει οτι αδικειται
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Θέμα από το πουθενά επειδή ένας άκυρος σε ένα εκλογικό περίπτερο (που ούτε καν υποψηφίος βουλευτής δε θα είναι) δεν έσπευσε να χαιρετήσει τον ηγέτη ξερωγω.

Άντε να ξαναβγει ο μαφιόζος να τελειώνουμε, να κοπάσει το πρήξιμο λίγο.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Δυστυχως εχεις δικιο. Η κριση ηταν μια τεραστια ευκαιρια να γινει κριτικη και αναθεωριση στον τροπο που λειτουργουσε το ελληνικο κρατος, αλλα δεν αξιοποιηθηκε. Οι συντριπτικη πλειοψηφια δεν αλλαξε μυαλο, βρηκε εξωτερικους (και εσωτερικους) εχθρους και ανουσιες λυσεις τυπου δραχμη και συνεχισει να λειτουργει με ακριβως τον ιδιο τροπο. Και φυσικα συνεχιζει να παραπονιεται για προβληματα και αν πιστευει οτι αδικειται
Δυστυχώς, και αν είμαστε λίιιιγο πιο παρατηρητικοί και λίιιγο πιο αντικειμενικοί,
θα δούμε και πως λειτουργεί το όλο κύκλωμα και πως μετατράπηκε η Ελλάδα σε ένα πανηγύρι παλαβών.
Ο αριστερός υπόκοσμος είναι το άλλοθι της δεξιάς ανεπάρκειας η οποία όμως μια χαρά σοσιαλιστική κομμουνιστική πολιτική επιδομάτων και κρατισμού εφαρμόζει, κράτος πατερούλη.

Στο να παραμείνει η ελλάδα στις ράγες της υπανάπτυξης, οι προαιώνιοι οχτροί νδ πασοκ, μια χαρά τα βρήκαν και συγκυβέρνησαν (σαμαρας βενιζέλος μαζί με τον άλλον κύριο τον μεγάλο τίποτα του κκε εσωτερικού)

Τα ΜΜΕ, μια χαρά στην υπηρεσία της προπαγάνδας του διπολου και στον αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
@Devil @Valder
@Gaspar
Τους κρινετε για το χερι που δεν δώσανε αλλά ξέρετε τι είχε προηγηθει;


SmartSelect_20230515_155745_Chrome.jpg

SmartSelect_20230515_155554_Chrome.jpg


Επίσης μην ξεχνάτε πως ο Μητσοτάκης στο debate Τους χαιρέτισε όλους εκτός απο τον Βαρουφάκη σκοπιμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γουστάρω. Η Ζωή είναι εξαιρετική και δεν χόρταινα να την ακούω όταν μοίραζε τάπες στους άλλους ως το 2015.
Γιατι δεν ψηφίζεις ζωή τοτε να πλευσετε παρέα στο πέλαγος της ελευθερίας;
@giannhs2001 πάντως η ζωή είναι κατά της συμφωνίας των πρεσπων και θέλει να διεκδικήσει τα σπασμένα απο τον παγκόσμιο που μας χρωστάει η Γερμανία

 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,077 μηνύματα.
Δεν έκραξα κανέναν. Είπα μόνο οτι μου κακοφάνηκε και οτι θα το χειριζόμουν αλλιώς.


Μπήκα και διάβασα την ανάρτηση του Μέρα25 και αδυνατώ να πιστέψω πως απλά βάδιζε ο άλλος προς το περίπτερο χωρίς να κάνει κάποιο σχόλιο ή οτιδήποτε προκλητικό και του την έπεσαν έτσι τα ντούκια του Μητσοτάκη.

Αδυνατώ να το δεχτώ. Είναι απλά η εκδοχή σας. Όταν ακούσω και την άλλη πλευρά τότε θα κρίνω.

Και ίσως και τότε να μη μπορέσω να κρίνω, γιατί και οι άλλοι ή που δε θα ξεστομίσουν τίποτα, ή που θα πουν μια δικαιολογία για να καλυφθούν.


Γενικά δεν πιστεύω τίποτα και κανέναν, κι από τη στιγμή που δεν έχω να ωφεληθώ, δεν χρωστάω και τίποτα.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καλά ο Γιάνης είναι μάστερ στο να κατασκευάζει βολικές φαντασιώσεις.
Όπως τότε που τον πλάκωσαν στο ξύλο τα ανάρχια και κατασκεύασε τα περί μπράβων της νύχτας για να καλύψει τον ιδεολογικό χώρο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
FB_IMG_1684151964637.jpg
FB_IMG_1684156782411.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top