Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,367 μηνύματα.
Πολλά τα ευτράπελα με την ψήφο των αποδήμων. Στην Ρωσσία δεν στήθηκαν καν κάλπες όπως είπαν και οι άνθρωποι πρέπει να ταξιδέψουν μέχρι την Λιθουανία. Σοβαρά τώρα; Όσο και να ήθελα να ψηφίσω σιγά μην έκανα τέτοιο ταξίδι. Λίγο έλεος με τις αποστάσεις. Εύχομαι να γίνει καλλίτερη δουλειά για τις κάλπες του Ιουλίου. Αυτό είναι αίσχος.

Λογικό να υπάρχει μπέρδεμα καθώς είναι η πρώτη φορά που γίνεται η συγκεκριμένη διαδικασία. Θεωρώ ότι τον Ιούλιο αν γίνουν εκλογές θα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα σε αρκετό βαθμό.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,103 μηνύματα.
Καθώς αυτό θέλουμε όλοι, την επιστροφή των Ελλήνων του εξωτερικού σε μία Ελλάδα Ελληνική.
Εγώ δεν το θέλω αυτό. Ποσώς με νοιάζει αν θα γυρίσει ή αν θα φύγει κάποιος. Ούτε το φαί μου τρώει ούτε μισθό του δίνω. Ας ζήσει ο καθένας τη ζωή του, εμένα γιατί να με αφορά;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Εγώ δεν το θέλω αυτό. Ποσώς με νοιάζει αν θα γυρίσει ή αν θα φύγει κάποιος. Ούτε το φαί μου τρώει ούτε μισθό του δίνω. Ας ζήσει ο καθένας τη ζωή του, εμένα γιατί να με αφορά;

Ακριβώς αυτή είναι η αντίληψη του ελληνικού κράτους. Τα είπες όλα. Ποιος τους γαμαει αυτούς που βρίσκονται έξω;


Ξεχνάς όμως ότι το ελληνικό κράτος δεν θα ιδρύονταν ποτέ χωρις αυτούς. Ότι αποτελούν φορείς του ελληνικού πολιτισμού. Αλλά εφόσον δεν πιάνει εκεί το ρουσφέτι και η ψηφοθηρία, είναι άχρηστοι για το κράτος.



Καταλήγουμε ξανά στο ίδιο ότι οι άνθρωποι κι το κράτος σ Αυτή την χώρα ζούμε μόνο για την ικανοποίηση του εγωισμού τους πατώντας ακόμα και πάνω στο πτώμα του γείτονα, σε κάθε ζήτημα. Εύγε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,892 μηνύματα.
Δεν το δέχομαι. Η πάγια θέση μου είναι οτι αυτός που δε ζει στην Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα να ψηφίζει από μακριά, και ομοίως όποιος ζει στην Ελλάδα και έχει τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις όπως ένας Έλληνας πολίτης, πρέπει και να ψηφίζει στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τί πιστεύουν και τί ψηφίζουν οι Έλληνες του εξωτερικού και δε θα με κάνει να αλλάξω γνώμη. Τώρα αν εσύ θεωρείς οτι με το να μεταδίδεις στερεότυπα θα νιώσεις καλύτερα για τον αναρχισμό σου, κάντο. Μόλις όμως σου απέδειξα οτι εγώ δεν είμαι αυτή που περιγράφεις. Ξέρω οτι κι αυτό, όπως όλα, θα το πάρεις και θα το γυρίσεις με κάποιο τρόπο που στο μυαλό σου θα βγάζει νόημα. Εγώ πάλι θα σε συμπαθώ. :)
Δεν σας τσουβαλιάζω όλους, αυτό πάει κυρίως για τους κομματάρχες σας και τα κομματόσκυλα χωρίς κρίση. Σίγουρα κάποιοι έχετε ιδεολογικούς λόγους να προτιμάτε, αυτούς που προτιμάτε τέλος πάντων, να ψηφίζουν και όχι το ίδιο μας το αίμα. Και δεν περιμένω και κάτι διαφορετικό.

Απλά δεν δέχομαι την λογική του «αυτοί θα επηρεάζουν την ζωή μου». Και εσείς το 2015 επηρεάσατε τη δική μου και οι άλλοι το 2019 και πάλι εσείς θα την επηρεάσετε το 2023 και το 2027 κλπ κλπ κλπ. Οπότε όλοι βρίσκουμε αποδιοπομπαίους τράγους για την δυστυχία μας.

Εγώ δεν το θέλω αυτό. Ποσώς με νοιάζει αν θα γυρίσει ή αν θα φύγει κάποιος. Ούτε το φαί μου τρώει ούτε μισθό του δίνω. Ας ζήσει ο καθένας τη ζωή του, εμένα γιατί να με αφορά;
Εγώ είμαι πιο ιδεαλιστής, ίσως το νεαρό της ηλικίας. Προτιμάω το συλλογικό από το ατομικό. Οι άνθρωποι αυτοί έφυγαν γιατί ουδεμία κυβέρνησις δεν ευρέθη ποτέ να νοικοκυρέψει αυτό το χάλι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,750 μηνύματα.
Ακριβώς αυτή είναι η αντίληψη του ελληνικού κράτους. Τα είπες όλα. Ποιος τους γαμαει αυτούς που βρίσκονται έξω;.
Το ελληνικό κράτος γαμαει και ντόπιους και ξένους και όσους έλληνες ζουν έξω. Γενικά δεν κάνει διάκριση σε αυτό το θέμα. Μην έχετε παράπονο.

Καταλήγουμε ξανά στο ίδιο ότι οι άνθρωποι κι το κράτος σ Αυτή την χώρα ζούμε μόνο για την ικανοποίηση του εγωισμού τους πατώντας ακόμα και πάνω στο πτώμα του γείτονα, σε κάθε ζήτημα. Εύγε.
Αυτός ο συνδυασμός ''βρίζω τους Έλληνες αλλά ταυτόχρονα είμαι πατριώτης και πρέπει να ψηφίσω'' είναι κάτι περίεργο, να το κοιτάξετε.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,227 μηνύματα.
Αυτές οι 23 χιλιάδες είναι όσοι από το εξωτερικό θα ψηφίσουν κι από το εξωτερικό. Όμως μπορεί και αρκετοί να έρθουν με φυσική παρουσία στην Ελλάδα να ψηφίσουν, ταξιδάκι να δούνε και τους δικούς τους λίγες μέρες και να ξαναφυγουν, πού ξες.
Αυτό πάντα μπορούσαν να το κάνουν, δεν τους απαγορευόταν ποτέ.
Αλλά δε νομίζω ότι ο άλλος θα πληρώσει εισιτήρια και θα κάψει την άδεια του για να έρθει Μάιο να ψηφίσει αν μπορεί από εκεί που είναι, αν ήταν καλοκαίρι μπορεί να το συνδύαζαν με διακοπές.

Μείωση φορολογίας εισοδήματος από το 44% που είναι τώρα στο 40% max.
Εδώ βέβαια να πούμε ότι η φορολογία εισοδήματος είναι στο 44% για όσους ατομικά βγάζουν πάνω από 40 χιλιάδες και μόνο για το ποσό πάνω από τις 40 χιλιάδες.

Το βασικό πρόβλημα για να επιστρέψουν όσοι είναι έξω είναι ότι ελάχιστοι μπορούν να βγάλουν τόσα, όχι αν είναι ο φόρος 44% ή 40%.
Ακόμα και αυτός που βγάζει 50.000 τον χρόνο πληρώνει 9% φόρο για τα πρώτα 10, 22% για τα επόμενα 10, 28% για τα επόμενα 10, 36% για τα επόμενα και 44% για τα τελευταία.
Δηλαδή για 50κ θα πληρώσει συνολικά φόρο 13.900 ήτοι 27,8%.

Που τόσα λεφτά στην Ελλάδα μισθωτός, μόνο αν είναι μεγαλοστέλεχος.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,892 μηνύματα.
Αυτός ο συνδυασμός ''βρίζω τους Έλληνες αλλά ταυτόχρονα είμαι πατριώτης και πρέπει να ψηφίσω'' είναι κάτι περίεργο, να το κοιτάξετε.
Δυστυχώς μόνον για βρισίδι είμαστε σε συλλογικό επίπεδο. Απόγονοι των ειλώτων και όχι των Σπαρτιατών. Των ραγιάδων και όχι των Αγωνιστών. Δυστυχώς αυτοί είμαστε...
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
1)Το ελληνικό κράτος γαμαει και ντόπιους και ξένους και όσους έλληνες ζουν έξω. Γενικά δεν κάνει διάκριση σε αυτό το θέμα. Μην έχετε παράπονο.


2)Αυτός ο συνδυασμός ''βρίζω τους Έλληνες αλλά ταυτόχρονα είμαι πατριώτης και πρέπει να ψηφίσω'' είναι κάτι περίεργο, να το κοιτάξετε.


1) άλλων αντί άλλων.

2) η αυτοκριτική πικρή είναι εξ ορισμού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχώς μόνον για βρισίδι είμαστε σε συλλογικό επίπεδο. Απόγονοι των ειλώτων και όχι των Σπαρτιατών. Των ραγιάδων και όχι των Αγωνιστών. Δυστυχώς αυτοί είμαστε...
Ακριβώς. Φαίνεται ακόμα και από ένα φόρουμ όπως αυτο εδώ καθημερινά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,103 μηνύματα.
Ακριβώς αυτή είναι η αντίληψη του ελληνικού κράτους. Τα είπες όλα. Ποιος τους γαμαει αυτούς που βρίσκονται έξω;
Εχμ δεν είμαι το κράτος. Μιλάω για τον εαυτό μου και μόνο τον εαυτό μου εκπροσωπώ. Η αλήθεια λοιπόν για μένα είναι οτι δεν περιμένω να φύγει ούτε να γυρίσει κανείς γιατί δε με αφορά.
Ξεχνάς όμως ότι το ελληνικό κράτος δεν θα ιδρύονταν ποτέ χωρις αυτούς. Ότι αποτελούν φορείς του ελληνικού πολιτισμού.
Ούτε αυτό με ενδιαφέρει. Τυχαία γεννήθηκα στην Ελλάδα. Δε νιώθω Ελληνίδα, δε νιώθω περήφανη ούτε ντροπιασμένη για τη χώρα αυτή, αυτό που ζητώ είναι να ζήσω τη ζωή μου όπως τη θέλω και το ίδιο να κάνουν κι όλοι οι άνθρωποι ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
Καταλήγουμε ξανά στο ίδιο ότι οι άνθρωποι κι το κράτος σ Αυτή την χώρα ζούμε μόνο για την ικανοποίηση του εγωισμού τους πατώντας ακόμα και πάνω στο πτώμα του γείτονα, σε κάθε ζήτημα. Εύγε.
Σε τί πάτησα πάνω στο πτώμα του γείτονα; Είπα να ψοφήσει κανενός η κατσίκα; Ευχήθηκα το κακό κανενός; Είσαι στο εξωτερικό γιατί εκεί παίρνεις τα χρήματα που (θεωρείς οτι) σου αξίζουν και μπράβο σου. Ούτε με ρώτησες πριν φύγεις ούτε θα με ρωτήσεις αν θα γυρίσεις και δεν περιμένω κάτι τέτοιο. Δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα υπάρχει. Ζήσε τη ζωή σου, σε εμποδίζω σε κάτι;
Και εσείς το 2015 επηρεάσατε τη δική μου και οι άλλοι το 2019 και πάλι εσείς θα την επηρεάσετε το 2023 και το 2027 κλπ κλπ κλπ. Οπότε όλοι βρίσκουμε αποδιοπομπαίους τράγους για την δυστυχία μας.
Ναι αλλά ήμασταν εδώ κι εμείς, ζήσαμε τις επιπτώσεις ΑΜΕΣΑ και το ίδιο θα γίνει και τώρα και στο μέλλον. Για την ψήφο των Ελλήνων του εξωτερικού ισχύει το "από πίτα που δε θα φάω τί με νοιάζει κι αν καεί;".
Οι άνθρωποι αυτοί έφυγαν γιατί ουδεμία κυβέρνησις δεν ευρέθη ποτέ να νοικοκυρέψει αυτό το χάλι.
Οι άνθρωποι έφυγαν γιατί οι γενιές των γονέων και των παππούδων μας έφαγαν εικονικά λεφτά που δεν υπήρχαν στα μπουζούκια και τώρα (πριν χρόνια, όχι τώρα) ήρθε ο λογαριασμός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,367 μηνύματα.
Αυτό πάντα μπορούσαν να το κάνουν, δεν τους απαγορευόταν ποτέ.
Αλλά δε νομίζω ότι ο άλλος θα πληρώσει εισιτήρια και θα κάψει την άδεια του για να έρθει Μάιο να ψηφίσει αν μπορεί από εκεί που είναι, αν ήταν καλοκαίρι μπορεί να το συνδύαζαν με διακοπές.


Εδώ βέβαια να πούμε ότι η φορολογία εισοδήματος είναι στο 44% για όσους ατομικά βγάζουν πάνω από 40 χιλιάδες και μόνο για το ποσό πάνω από τις 40 χιλιάδες.

Το βασικό πρόβλημα για να επιστρέψουν όσοι είναι έξω είναι ότι ελάχιστοι μπορούν να βγάλουν τόσα, όχι αν είναι ο φόρος 44% ή 40%.
Ακόμα και αυτός που βγάζει 50.000 τον χρόνο πληρώνει 9% φόρο για τα πρώτα 10, 22% για τα επόμενα 10, 28% για τα επόμενα 10, 36% για τα επόμενα και 44% για τα τελευταία.
Δηλαδή για 50κ θα πληρώσει συνολικά φόρο 13.900 ήτοι 27,8%.

Που τόσα λεφτά στην Ελλάδα μισθωτός, μόνο αν είναι μεγαλοστέλεχος.

Οι μισθοί είναι ένα φλέγον ζήτημα που πρέπει να λυθεί άμεσα. Σοβαρή ανάπτυξη με μισθούς 1.000€ δεν υπάρχει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,505 μηνύματα.
Δεν το δέχομαι. Η πάγια θέση μου είναι οτι αυτός που δε ζει στην Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα να ψηφίζει από μακριά, και ομοίως όποιος ζει στην Ελλάδα και έχει τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις όπως ένας Έλληνας πολίτης, πρέπει και να ψηφίζει στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τί πιστεύουν και τί ψηφίζουν οι Έλληνες του εξωτερικού και δε θα με κάνει να αλλάξω γνώμη. Τώρα αν εσύ θεωρείς οτι με το να μεταδίδεις στερεότυπα θα νιώσεις καλύτερα για τον αναρχισμό σου, κάντο. Μόλις όμως σου απέδειξα οτι εγώ δεν είμαι αυτή που περιγράφεις. Ξέρω οτι κι αυτό, όπως όλα, θα το πάρεις και θα το γυρίσεις με κάποιο τρόπο που στο μυαλό σου θα βγάζει νόημα. Εγώ πάλι θα σε συμπαθώ. :)
Τσαμπα πληκτρολογημα.Στο μεταξυ δεν ξερω τι συμπαθεις...πραγματικα εισαι πολυ μεγαλη καρδια για να συμπαθεις εναν φασιστα /ναζι/.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
1)Εχμ δεν είμαι το κράτος. Μιλάω για τον εαυτό μου και μόνο τον εαυτό μου εκπροσωπώ. Η αλήθεια λοιπόν για μένα είναι οτι δεν περιμένω να φύγει ούτε να γυρίσει κανείς γιατί δε με αφορά.

2)Ούτε αυτό με ενδιαφέρει. Τυχαία γεννήθηκα στην Ελλάδα. Δε νιώθω Ελληνίδα, δε νιώθω περήφανη ούτε ντροπιασμένη για τη χώρα αυτή, αυτό που ζητώ είναι να ζήσω τη ζωή μου όπως τη θέλω και το ίδιο να κάνουν κι όλοι οι άνθρωποι ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

3)Σε τί πάτησα πάνω στο πτώμα του γείτονα; Είπα να ψοφήσει κανενός η κατσίκα; Ευχήθηκα το κακό κανενός; Είσαι στο εξωτερικό γιατί εκεί παίρνεις τα χρήματα που (θεωρείς οτι) σου αξίζουν και μπράβο σου. Ούτε με ρώτησες πριν φύγεις ούτε θα με ρωτήσεις αν θα γυρίσεις και δεν περιμένω κάτι τέτοιο. Δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα υπάρχει. Ζήσε τη ζωή σου, σε εμποδίζω σε κάτι;
.

Ξαναλέω: 1,2 η νοοτροπία σου συμπίπτει ακριβώς μ αυτη του ελληνικού κράτους ανέκαθεν.

Το τελευταίο ήταν πιο γενικό, δεν ταυτίζεται ΚΑΤ ανάγκην με σένα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,505 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,892 μηνύματα.
Ναι αλλά ήμασταν εδώ κι εμείς, ζήσαμε τις επιπτώσεις ΑΜΕΣΑ και το ίδιο θα γίνει και τώρα και στο μέλλον. Για την ψήφο των Ελλήνων του εξωτερικού ισχύει το "από πίτα που δε θα φάω τί με νοιάζει κι αν καεί;".
Ναι αλλά με τη λογική που επικαλείσαι, εγώ τι φταίω και πρέπει να επωμίζομαι τις επιπτώσεις που υμείς προκαλέσατε;

Οι άνθρωποι έφυγαν γιατί οι γενιές των γονέων και των παππούδων μας έφαγαν εικονικά λεφτά που δεν υπήρχαν στα μπουζούκια και τώρα (πριν χρόνια, όχι τώρα) ήρθε ο λογαριασμός.
Χιμέλα μη μπαίνεις σε αυτή τη λογική. Οι αθρόες και αλόγιστες προσλήψεις στο δημόσιο πράγματι προεκάλεσαν μεγάλη ζημιά αλλά τα σκάνδαλα της πολιτικής εξουσίας ήταν απείρως μεγαλύτερα για να κατηγορούμε τον Έλληνα δημόσιο υπάλληλο.

Για να είμαστε ειλικρινείς και οι ημέτερες γενεές δεν είναι καλλίτερες. Τα ίδια θα κάναμε εάν τώρα γίνονταν φαγοπότι. Όταν δεν έχουμε ως λαό παιδεία, αίσθημα του ανήκομεν εις την κοινότητα και του εμείς δεν πρόκειται να επιτύχουμε τίποτα και ποτέ.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,068 μηνύματα.
Ούτε αυτό με ενδιαφέρει. Τυχαία γεννήθηκα στην Ελλάδα. Δε νιώθω Ελληνίδα, δε νιώθω περήφανη ούτε ντροπιασμένη για τη χώρα αυτή, αυτό που ζητώ είναι να ζήσω τη ζωή μου όπως τη θέλω και το ίδιο να κάνουν κι όλοι οι άνθρωποι ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.
Το 90% της ζωης βασιζεται στη τυχαιοτητα δεν ειναι λογικη αυτη. Απλως η τυχαιοτητα αυτη να γεννηθεις σε μια κοινοτητα σου δημιουργει αξιωσεις και υποχρεωσεις παρα το γεγονος οτι εσυ δε το επελεξες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,367 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,227 μηνύματα.
Οι μισθοί είναι ένα φλέγον ζήτημα που πρέπει να λυθεί άμεσα. Σοβαρή ανάπτυξη με μισθούς 1.000€ δεν υπάρχει.
Ναι αλλά όλοι λένε ότι πρέπει να λυθεί χωρίς να μπορούν ή να θέλουν να κάνουν κάτι για να λυθεί.

Η αλήθεια είναι ότι κανένας εργοδότης δεν θα αυξήσει τους μισθούς από την καλή του την καρδιά.
Εδώ βλέπεις στην εστίαση και τον τουρισμό, δεν βρίσκουν εργαζόμενους και αντί να βελτιώσουν τους μισθούς ή τις συνθήκες εργασίας ζητάνε από το κράτος να τους φέρει Μπαγκλαντεσιανούς και Ινδούς(και το κράτος το κάνει).

Και εδώ έρχεται ο ρόλος των συνδικάτων και των συλλογικών διαπραγματεύσεων τα οποία υποβαθμίστηκαν(πρακτικά εξαφανίστηκαν) από τα μνημόνια.

Η ίδια η ΕΕ λέει ότι πρέπει το 80% των εργαζομένων να καλύπτεται από συλλογική σύμβαση και όσες χώρες έχουν μικρότερο ποσοστό πρέπει να πάρουν μέτρα για να ανέβει. Σε εμάς το ποσοστό είναι 25%.

Συλλογική σύμβαση σημαίνει η διαπραγμάτευση γίνεται ανά κλάδο/επιχείρηση με το σωματείο οχι ο κάθε εργαζόμενος μόνος του.

Ναι ξέρω απεργίες χωρίς νόημα, κακοί συνδικαλιστές κλπ αλλά η λύση δεν μπορεί να είναι η διάλυση που έγινε με τα μνημόνια. Σαν να λέμε βγαίνουν κακοί πολιτικοί, ας καταργήσουμε τις εκλογές.

Αν δεις στον πίνακα σε χώρες όπως η Αυστρία, το Βέλγιο και οι Σκανδιναβικές από συλλογικές συμβάσεις καλύπτονται 80% και πάνω των εργαζομένων.
Πορτογαλία, Ισπανία, Ολλανδία πάνω από 70%.
Γερμανία, Λουξεμβούργο πάνω από 50%.

Σαφώς και χρειάζεται ανάπτυξη και επενδύσεις για να ανέβουν οι μισθοί, αλλά αν έχεις μόνο αυτό πολύ μικρό μέρος της ανάπτυξης θα το καρπωθούν τελικά οι εργαζόμενοι.

Από τα δυο κόμματα οι μεν κοιτάνε μόνο την ανάπτυξη χωρίς να κοιτάνε τους εργαζόμενους, οι δε μόνο τους εργαζόμενους και όχι την ανάπτυξη.

 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, ο Κασιδιάρης από το 2012 που μπήκε στην βουλή μόνο κακό έκανε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,892 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,682 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top