Βουλευτικές εκλογές 21 Μαϊου 2023

Πρόθεση ψήφου (η ψήφος σας είναι ανώνυμη)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ψήφοι: 13 14.6%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 20 22.5%
  • ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • ΜέΡΑ25

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

    Ψήφοι: 8 9.0%
  • ΕΑΝ/ΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

    Ψήφοι: 2 2.2%
  • ΕΘΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ

    Ψήφοι: 6 6.7%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

    Ψήφοι: 4 4.5%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 5 5.6%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 3 3.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 9 10.1%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Όπως;


Διαφωνείς;

Με το να μην κανείς τίποτα δεν είναι διαμαρτυρία αλλά βλακεία. Μπορείς να ψηφίσεις νέα πρόσωπα στα υπάρχοντα κόμματα μάτι για τους ίδιους και τους ίδιους η απλά να ψηφίσεις μικρότερα κόμματα. Από το να μην κανείς απολύτως τίποτα όμως και μετά να έχεις απαιτήσεις είναι 10 φορές καλύτερο να πας να ψηφίσεις.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,289 μηνύματα.
Στα λόγια εύκολο ακούγεται ... Στην πράξη όμως , όσοι έχουν οικογένεια τι θα κάνουν...;
Γιαυτό και δεν γίνεται μεμονωμένα, σε μια πόλη ή μερικά.
Γίνεται μαζικά. Αυτό θέλει οργάνωση, τόλμη, οργή και εναν λαό έτοιμο.
Είναι ετσι ο ελληνικός λαός;Το 40 % σίγουρα οχι.
Θα γίνει; Αφήνω την ερώτηση ανοιχτή.
Ή μάλλον θα την μεταποιήσω στην εξής : Τί άλλο περιμένει για να γίνει;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
SmartSelect_20230522_145234_Instagram.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
sad studio ghibli GIF
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,650 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.
είναι ο 5ος πρωθυπουργός στην ελληνική ιστορία που κερδίζει εκλογές μετά από γεμάτη τετραετία.
Κώστας Σημίτης, Ανδρέας Παπανδρέου είναι σίγουρα οι δύο. Τώρα οι άλλοι δύο, Κωνσταντίνος Καραμανλής;; Δεν είμαι σίγουρος γιατί ναι μεν κυβέρνησε από το 1955 έως το 1963 στη πρώτη χρυσή του οκταετία αλλά δεν ήταν γεμάτες τετραετίες. Έγιναν πολλές εκλογικές αναμετρήσεις (1956,1958,1961). Και μετά τέταρτος ποιος; Ο Λευτεράκης μας ο Βενιζέλος;;;;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Tι όπως; Αμα δεν ανέχονταν κάποιον, θα πήγαιναν να ψηφίσουν κάποιον αλλον.
Κι άμα δεν ανέχονται κανέναν;

Να κανω εκατοντάδες χιλιόμετρα επιβαρύνοντας τον εαυτό μου, για να παω στην κάλπη να πω τι;

"Δεν μου αρέσει κανείς σας;"

Πως θα το πω; Δείξε μου. Είναι το πρώτο βασικό δημοκρατικό ερώτημα, πως εκφράζεται η επιλογή ενός ατόμου που δεν ικανοποιείται από κανέναν.

Και μετα να έρθει ο δικός σου, να βγεί με το μικρόφωνο, να χαμογελάει σαν αυτόματο και να πει "ευχαριστώ τα παιδάκια μου και τη γυναίκα μου, αλλά δε μπορώ να μην πάρω μια αυτοδυναμιάρα οπότε πάρτε και δεύτερες εκλογές στις 25 Ιουνίου για να κυβερνήσω απερίσπαστα;"


Και τότε θα πρέπει εγω να ξανακάνω εκατοντάδες χιλιόμετρα, για να παω να τους ξαναπώ "Παιδιά, εγω σας το πα και σας το ξαναλέω, δεν είμαι ικανοποιημένος και δε με εκφράζει κανένας σας"

Τότε τι;

Θα ήμουν αρκετά έξυπνος για σένα ή για τον Φώτη που είπε με τον στόμφο του Ιούππιτερ Ομνίποτενς "είναι βλακεία";


Είναι σαν τις δουλειές κάποιων πολυεθνικών. Δεν μου αρέσει ο εργασιακός μεσαίωνας στην Χ εταιρεία στην Ελλάδα; Δεν έκανα ποτέ βιογραφικό και αίτηση για εκείνους. Έχασα μια ευκαιρία για σένα; Ίσως. Για μένα δεν έχασα, και τα χω καλά με τον εαυτό μου. **Οπως και δεν ξαναψώνισα επίσης.

Δεν σε εγκρίνω, εσένα και το παιχνιδάκι σου και δεν συμμετέχω στους σπασμένους κανόνες σου.

Γιατί ακόμα και η συμμετοχή μου, θα είναι μέσο αναγνώρισης της εξουσίας σου και της εγκυρότητας του παιχνιδιού σου.

Και απο μενα δεν θα παρεις ούτε αναγνώριση, ούτε έγκριση. (προς το παρόν τουλάχιστον, αύριο μπορει να αλλάξω άποψη ανάλογα τις συνθήκες αν με ωφελούν και αν τις εγκρίνω συμφωνα με τον αξιακό μου κώδικα)
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,289 μηνύματα.
Να δω ποιός θα πάει σε αυτά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια βέβαια και πως θα στηρίζονται με 2% και πολύ λέω του πληθυσμού.
Α, μηπως εκείνοι να δείς που μένουν στα airbnb αγοράζουν τα σπίτια και εχουν τα golden passes.
Σε λίγο θα ενοχλούμε πάντως εγω αυτο καταλαβαίνω.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,650 μηνύματα.
Να δω ποιός θα πάει σε αυτά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια βέβαια και πως θα στηρίζονται με 2% και πολύ λέω του πληθυσμού.
Α, μηπως εκείνοι να δείς που μένουν στα airbnb αγοράζουν τα σπίτια και εχουν τα golden passes.
Σε λίγο θα ενοχλούμε πάντως εγω αυτο καταλαβαίνω.
Μπίζνα, ανακύκλωση προσωπικού.

Η αποτυχία τους φάνηκε στην Ευρώπη.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.
Η αλαζονεία είναι κακός σύμβουλος.

Πιστεύω ότι η μπαρούφα περί 180 για να αλλάξουν το σύνταγμα είναι μια μπαρούφα του Άδωνη και όχι κεντρική κομματική γραμμή.
Όσο και αν θα το ήθελαν και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι όντως μέσα στο πρόγραμμα, δεν πιστεύω ότι θα βγει ο Μητσοτάκης να πει ότι το διακύβευμα των δεύτερων εκλογών είναι να πάρουν 180 βουλευτές.

Αν τυχόν πάνε στις δεύτερες εκλογές με γραμμή δώστε μας 180 βουλευτές να αλλάξουμε το σύνταγμα παίζει να δυσκολευτούν να πιάσουν και τους 150...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,289 μηνύματα.
Πάντως τώρα που έχει και την βούλα και το μπράβο για τα αίσχη που έκανε, αν αρχίσει να πουλάει και τον Παρθενώνα δεν θα μου φανεί περίεργο.
Ά ρε καρμίρη Έλληνα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.
Να δω ποιός θα πάει σε αυτά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια βέβαια και πως θα στηρίζονται με 2% και πολύ λέω του πληθυσμού.
Α, μηπως εκείνοι να δείς που μένουν στα airbnb αγοράζουν τα σπίτια και εχουν τα golden passes.
Σε λίγο θα ενοχλούμε πάντως εγω αυτο καταλαβαίνω.
Η Νέα Δημοκρατία αν μη τι άλλο είναι ένα κόμμα που δεν ντρέπεται να πει ξεκάθαρα πως είναι αντιλαϊκό κόμμα που θέλει τσάκισμα των λαϊκών στρωμάτων. Δεν κρύβεται πίσω από δάκτυλα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ.

Το πρόγραμμα της ΝΔ είναι αναρτημένο στο διαδίκτυο. Δικαιολογίες δεν υπάρχουν για όσους τους ψήφισαν πως «δεν ήξεραν τι έρχεται». Η ΝΔ στο πρόγραμμα της το λέει ρητά. Συνταγματική αναθεώρηση του Άρθρου 16 για μη κρατικά ΑΕΙ. Στην επόμενη τετραετία έρχονται ιδιωτικά πανεπιστήμια (ήδη από τη πρώτη κυβέρνηση ανεγνώρισαν την ισοτιμία κολλεγίων με τα ΑΕΙ μας). Δεν υπάρχει δεν ήξερα. Το 40% εγκλημάτισε κατά του Λαού και της Πατρίδος συνειδητά :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Η Νέα Δημοκρατία αν μη τι άλλο είναι ένα κόμμα που δεν ντρέπεται να πει ξεκάθαρα πως είναι αντιλαϊκό κόμμα που θέλει τσάκισμα των λαϊκών στρωμάτων. Δεν κρύβεται πίσω από δάκτυλα όπως ο ΣΥΡΙΖΑ.

Το πρόγραμμα της ΝΔ είναι αναρτημένο στο διαδίκτυο. Δικαιολογίες δεν υπάρχουν για όσους τους ψήφισαν πως «δεν ήξεραν τι έρχεται». Η ΝΔ στο πρόγραμμα της το λέει ρητά. Συνταγματική αναθεώρηση του Άρθρου 16 για μη κρατικά ΑΕΙ. Στην επόμενη τετραετία έρχονται ιδιωτικά πανεπιστήμια (ήδη από τη πρώτη κυβέρνηση ανεγνώρισαν την ισοτιμία κολλεγίων με τα ΑΕΙ μας). Δεν υπάρχει δεν ήξερα. Το 40% εγκλημάτισε κατά του Λαού και της Πατρίδος συνειδητά :)
Πιστεύεις πως ο Έλληνας διαβάζει;

Εδω δεν το διαβάζω εγω που ειναι 1 λεπτό απόσταση και παίζω στα δάχτυλα το διαδίκτυο. Θα το διαβάσει ο άλλος που ενημερώνεται από τον Πορδοσάλτε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.
Πιστεύεις πως ο Έλληνας διαβάζει;

Εδω δεν το διαβάζω εγω που ειναι 1 λεπτό απόσταση και παίζω στα δάχτυλα το διαδίκτυο. Θα το διαβάσει ο άλλος που ενημερώνεται από τον Πορδοσάλτε;
Εάν δεν το κάνει κακό του κεφαλιού του. Εγώ προσωπικά διάβασα τα προγράμματα όλων των κομμάτων. Ακόμα και εξωκοινοβουλευτικών.

Πρέπει να ξέρουμε τι ψηφίζουμε.

Αν και ένα είναι το Κόμμα! :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Κι άμα δεν ανέχονται κανέναν;

Να κανω εκατοντάδες χιλιόμετρα επιβαρύνοντας τον εαυτό μου, για να παω στην κάλπη να πω τι;
Η αποχή ήταν ίδια και στις πόλεις που είναι γεμάτες εκλογικά κέντρα. Κι εννοείται πως είναι πιο δύσκολο σε ένα ηλικιωμένο να μετακινηθεί ακόμα και μέσα στην πόλη.
"Δεν μου αρέσει κανείς σας;"

Πως θα το πω;
Ή δεν έχω πρόβλημα όποιος κι αν βγει. Πως θα το πω;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κώστας Σημίτης, Ανδρέας Παπανδρέου είναι σίγουρα οι δύο. Τώρα οι άλλοι δύο, Κωνσταντίνος Καραμανλής;; Δεν είμαι σίγουρος γιατί ναι μεν κυβέρνησε από το 1955 έως το 1963 στη πρώτη χρυσή του οκταετία αλλά δεν ήταν γεμάτες τετραετίες. Έγιναν πολλές εκλογικές αναμετρήσεις (1956,1958,1961). Και μετά τέταρτος ποιος; Ο Λευτεράκης μας ο Βενιζέλος;;;;
Ναι, τον Καραμανλή είχα στο μυαλό, αλλά είναι ντεμί επειδή έκανε τριετίες απλά(όπως και το 1974 και μετά 1977). Το 1956 έχασε κιόλας ουσιαστικά στις ψήφους, κέρδισε απλά στις έδρες(με βία και νοθεία φυσικά). Αλλά αξίζει έστω σαν honorable mention λόγω των πολλών συνεχόμενων τριετιών που έκανε.

Ο Βενιζέλος κέρδισε το 1910 και μετά πάλι το 1915 με 58%, ενώ η ενωμένη αντιπολίτευση είχε 30κάτι. Συνεπώς ιστορικά ο θρίαμβος της χθεσινής νίκης έχει όμοιό του μόνο εκείνο του Βενιζέλου το 15. Ποιος θα το λεγε ότι ο Κούλης θα έμενε ως ένας απ τους πιο πετυχημένους εκλογικά ΠΘ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,059 μηνύματα.
Η αποχή ήταν ίδια και στις πόλεις που είναι γεμάτες εκλογικά κέντρα.

Γνωρίζεις ότι σε κάθε μεγάλη πόλη δεν ειναι όλοι γηγενείς, έτσι;


Σε παρακαλώ, επιβεβαίωσέ μου ότι το γνωρίζεις γιατί ανησυχώ.

Ή δεν έχω πρόβλημα όποιος κι αν βγει. Πως θα το πω;
Αυτό είναι δικό σου πρόβλημα, εσυ έχεις αυτο το ερώτημα, όχι εγω.

Τωρα, αν εσυ ως ψηφοφόρος ΝΔ και το κόμμα σου, επιλέγετε να μεταφράσετε την αποχή ως ψήφο ανοχής και όχι ως δυσαρέσκειας, αυτό είναι άλλο ένα θέμα δημοσίων σχέσεων, μάρκετινγκ και στατιστικής στα πρότυπα του "Μας ψήφησε ένα 40% του λαού"

Όχι δεν σας ψήφισε το 40% του λαού, σας ψήφισε το 40% του 60%.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top