Γάμος από άθεους στην εκκλησία

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι ο γάμος ενός ζευγαριού στην εκκλησία,οι οποίοι είναι άθεοι ή ακόμα βρίσκονται στο ψάξιμο ή τέλος πάντων δεν τους αντιπροσωπεύει καμία θρησκεία είναι προσβολή προς τους πιστούς της χριστιανοσύνης?
Αν αυτοί το κάνουν μόνο για την παράδοση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairoula03

Νεοφερμένος

Η mairoula03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι ο γάμος ενός ζευγαριού στην εκκλησία,οι οποίοι είναι άθεοι ή ακόμα βρίσκονται στο ψάξιμο ή τέλος πάντων δεν τους αντιπροσωπεύει καμία θρησκεία είναι προσβολή προς τους πιστούς της χριστιανοσύνης?
Αν αυτοί το κάνουν μόνο για την παράδοση?

Πιστευω οτι καθε ανθρωπος ειναι ελευθερος να κανει οτι νομιζει καλυτερο για τον εαυτο του. Σ'αυτην την περιπτωση επειδη ο γαμος ειναι κατι πολυ προσωπικο, αν το ζευγαρι δεν νοιωθει οτι πρεπει καποιος παπας να τους ευλογισει για να στεριωσει ο γαμος καλυτερα να πανε στο δημαρχειο. Αλλοστε ειναι και η πιο οικονομικη λυση στις μερες μας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμ....ειναι καθαρα υποθετικη η ερωτηση? Ή γνωριζεις ενα τετοιο ζευγαρι??
Γιατι μου κανει πολυ "κουλο" ενα τετοιο σκηνικο":/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
χμ....ειναι καθαρα υποθετικη η ερωτηση? Ή γνωριζεις ενα τετοιο ζευγαρι??
Γιατι μου κανει πολυ "κουλο" ενα τετοιο σκηνικο":/:

Χθες είχε γίνει συζήτηση σε μια παρέα κ γενικός δεν συμφωνούσαμε.
Εσύ γιατί το θεωρείς κουλό?
Δηλ πιστεύεις οτι όλα τα ζευγάρια που πάνε στην εκκλησία πανε για να την ευλογία του παπά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πέρισυ έκανα τον γάμο μου σε εκκλησία χωρίς να με ενδιαφέρει το θέμα της θρησκείας και το ίδιο και τον καλό μου
αποφασίσαμε να κάνουμε θρησκευτικό για το "τζέρτζελο", το έθιμο, τους γονείς του που ήθελαν ενώ εμάς δεν μας ένοιαζε, δεν ήταν ούτε κρύο ούτε ζέστη...

δε θεωρώ ότι προσέβαλα τους πιστούς... ίσα ίσα που θεωρώ το εντελώς αντίθετο
τίμησα με κάθε σοβαρότητα αυτό που ήθελαν κι ένοιωθαν εφόσον μου το ζήτησαν και εφόσον σε μένα δεν έκανε καμία διαφορά
Επίσης δεν το θεωρώ υποκριτικό ως προς την εκκλησία, καθότι η εκκλησία, ο παππάς, ο νεοκόρος κλπ, μας ζήτησαν ευθρασώς 200 ευρω χωρίς απόδειξη για να γίνει η τελετή.... (άσχετα που πήραν τελικά μόνο 50)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
το θεωρω εντελως κουλο...γιατι καποιος που δηλωνει αθεος ....ειναι συνειδητοποιημενος και δεν τον αφορουν καθολου τα της εκκλησιας...αλλο κρατω αποστασεις απο τη θρησκεια κ.ο.κ...και αλλο ειμαι αθεος...
και στην τελικη....γιατι να στηθει καποιος και να παρει την οποια ευλογια απο τον ιερεα εαν δεν πιστευει σε αυτο? γελοιο μου κανει....και ενας δηλωμενος αθεος δε θα δεχοταν ποτε να το κανει αυτο....για κανενα εθιμο και για κανεναν συγγενη....

και κατι αλλο...η τελετη του γαμου ειναι μυστηριο...και οχι εθιμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μη το λες μη το λες :P
όπως είπα εμείς το κάναμε

όταν δεν σου κάνει καμία αίσθηση... γιατί να χαλάσεις το χατήρι κάποιων που είναι σημαντικό για αυτούς?
εγώ τουλάχιστον έτσι το σκέφτηκα
δε σκέφτηκα ότι με υπονομεύει κάποιος... έκανα απλά το χατήρι κάποιων και τους έκανα το κέφι χωρίς να μου στοιχίζει κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
μη το λες μη το λες :P
όπως είπα εμείς το κάναμε

όταν δεν σου κάνει καμία αίσθηση... γιατί να χαλάσεις το χατήρι κάποιων που είναι σημαντικό για αυτούς?
εγώ τουλάχιστον έτσι το σκέφτηκα
δε σκέφτηκα ότι με υπονομεύει κάποιος... έκανα απλά το χατήρι κάποιων και τους έκανα το κέφι χωρίς να μου στοιχίζει κάτι


για να καταλαβω...δηλαδη...εσυ και ο αντρας σου ...ειστε αθεοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
το θεωρω εντελως κουλο...γιατι καποιος που δηλωνει αθεος ....ειναι συνειδητοποιημενος και δεν τον αφορουν καθολου τα της εκκλησιας...αλλο κρατω αποστασεις απο τη θρησκεια κ.ο.κ...και αλλο ειμαι αθεος...
και στην τελικη....γιατι να στηθει καποιος και να παρει την οποια ευλογια απο τον ιερεα εαν δεν πιστευει σε αυτο? γελοιο μου κανει....και ενας δηλωμενος αθεος δε θα δεχοταν ποτε να το κανει αυτο....για κανενα εθιμο και για κανεναν συγγενη....

Ο ιερέας για ποιό σκοπό είναι εκει?
Για να ευλογίσει ? Οχι για τα χρήματα θα είναι εκεί.Ετσι κ ''εγω'' θα είμαι εκει για τους γονείς κ γιατί δεν μάρεσει ο γάμος όπως γίνετε στο δημαρχίο.(ο δευτερος όχι τοσο σοβαρός λόγος όσο ο πρώτος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
για να καταλαβω...δηλαδη...εσυ και ο αντρας σου ...ειστε αθεοι?


να το θέσω αλλιώς
είμαστε παντελώς αδιάφοροι στην θρησκεία που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και που ονομαζόμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Πιστεύουμε ότι υπάρχει μεν κάτι "ανώτερο" αλλά καμία σχέση με την Ελληνική εκκλησία και τους παπάδες της :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
για να καταλαβω...δηλαδη...εσυ και ο αντρας σου ...ειστε αθεοι?
Για να σου απαντήσω κ εγώ,πιστεύω ότι κάτι υπάρχει, αλλά δεν πιστεύω καθόλου στον χριστιανισμό ούτε σε αυτό που πιστεύει τώρα η Ελλάδα αλλά ούτε κ παλιότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
να το θέσω αλλιώς
είμαστε παντελώς αδιάφοροι στην θρησκεία που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα και που ονομαζόμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Πιστεύουμε ότι υπάρχει μεν κάτι "ανώτερο" αλλά καμία σχέση με την Ελληνική εκκλησία και τους παπάδες της :/:

αν καταλαβα καλα ... ειστε αυτο που λενε "αγνωστικιστες"....που πιστευουν ότι το ερωτημα για το αν υπαρχει καποια ανωτερη, πέρα και πάνω απο την Φυση δυναμη, παραμενει ανευ απαντησης, και οτι δεν είναι δυνατον να το γνωρισουμε.

τελος παντων...η δικη μου αποψη ειναι ...οτι δεν κανουμε κατι στο οποιο δεν πιστευουμε...και ναι... εμενα θα με προσεβαλλε κατι τετοιο...για τον λογο ..οτι κατα τη διαρκεια ενος μυστηριου εμενα με πιανει ενα δεος...ενα "κατι" τελος παντων...ανεξηγητο......
και οταν δεν εχεις πιστη σε κατι...απλα απεχεις...και δεν το γελοιοποιεις παιρνοντας μερος σε κατι που εσυ θεωρεις πανηγυρι, ενω για μενα ειναι σημαντικο...
και σημειωνω οτι δεν ειμαι απο τους "σωστους" χριστιανους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
αν καταλαβα καλα ... ειστε αυτο που λενε "αγνωστικιστες"....που πιστευουν ότι το ερωτημα για το αν υπαρχει καποια ανωτερη, πέρα και πάνω απο την Φυση δυναμη, παραμενει ανευ απαντησης, και οτι δεν είναι δυνατον να το γνωρισουμε.

τελος παντων...η δικη μου αποψη ειναι ...οτι δεν κανουμε κατι στο οποιο δεν πιστευουμε...και ναι... εμενα θα με προσεβαλλε κατι τετοιο...για τον λογο ..οτι κατα τη διαρκεια ενος μυστηριου εμενα με πιανει ενα δεος...ενα "κατι" τελος παντων...ανεξηγητο......
και οταν δεν εχεις πιστη σε κατι...απλα απεχεις...και δεν το γελοιοποιεις παιρνοντας μερος σε κατι που εσυ θεωρεις πανηγυρι, ενω για μενα ειναι σημαντικο...
και σημειωνω οτι δεν ειμαι απο τους "σωστους" χριστιανους....

Να σε ρωτήσω κάτι κ αν θες απαντάς?
Σέβομαι απόλυτα αυτο που λες αλλά, δεν σε προσβάλει το ότι αυτό που εσένα σε κάνει να νιώθεις δέος το λέει κάποιος(υπάρχουν κ εξαιρέσεις)ο οποίος το λέει μόνο κ μόνο για να πάρει τα λεφτά σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
η δικη μου αποψη ειναι ...οτι δεν κανουμε κατι στο οποιο δεν πιστευουμε...και ναι... εμενα θα με προσεβαλλε κατι τετοιο...για τον λογο ..οτι κατα τη διαρκεια ενος μυστηριου εμενα με πιανει ενα δεος...ενα "κατι" τελος παντων...ανεξηγητο......
και οταν δεν εχεις πιστη σε κατι...απλα απεχεις...και δεν το γελοιοποιεις παιρνοντας μερος σε κατι που εσυ θεωρεις πανηγυρι, ενω για μενα ειναι σημαντικο...
και σημειωνω οτι δεν ειμαι απο τους "σωστους" χριστιανους....



η αλήθεια είναι ότι δεν το σκέφτηκα ποτέ απ τη μεριά που το θέτεις εσύ
ότι δλδ μπορεί με αυτή μου την πράξη να προσβάλω κάποιους που πιστεύουν πολύ
ίσα ίσα που θεωρούσα/ώ το αντίθετο όπως είπα και πριν
και ερωτώ... όταν κάνεις την τελετή με κάθε σεβασμό ως προς τα αισθήματα των πιστών... δλδ κρατάς όλους τους τύπους και κανόνες... γιατί το γελοιοποιείς?
Να σου δώσω να καταλάβεις... προσωπικά ρώτησα τον παπά που θα έκανε την τελετη αν έχει πρόβλημα που το νυφικό θα είναι τυραντάκι και ίσως είναι με κάπως ανοιχτό μπούστο... και μου είπε ότι με τιμάει το γεγονός ότι ρωτάω άλλά δεν τον ένοιαζε (τα 200 ευρά τον ένοιαζαν όμως)
όταν δλδ πάει η άλλη με το μισό μεμέ έξω και ξώπλατα και μίνι και δεν ξέρω και γω τι άλλο και είναι η... ΄νύφη, δεν γελοιοποιεί την τελετή αν η ίδια πιστεύει στον Θεό των Χριστιανών Ορθόδοξων της Ελλάδας?
(κουβέντα κάνουμε ε? :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Για να σου απαντήσω κ εγώ,πιστεύω ότι κάτι υπάρχει, αλλά δεν πιστεύω καθόλου στον χριστιανισμό ούτε σε αυτό που πιστεύει τώρα η Ελλάδα αλλά ούτε κ παλιότερα.


και γω το ιδιο ακριβως. και δε πιστευω οτι ετσι πως ειναι η κατασταση στην εκκλησια οτι προσβαλεις το μυστηριο.ας κοιταξουν πρωτα οι παπαδες τα χαλια τους. ετσι και αλλιως δε πας με κακη προθεση να παντρευτεις στην εκκλησια, δε πας να κοροιδεψεις ουτε τη θρησκεια ουτε τους ανθρωπους, απλα λαμβανεις μερος σε κατι που σημαινει χαρα για σενα και για τον κοσμο που βρισκεται εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
θα απαντησω και στις δυο σας....

οχι ρε σεις δε με νοιαζει ο καθε παπας τι κανει...χεστικουμ!
και εννοειται πως δεν τους τσουβαλιαζω ολους...υπαρχουν και αξιοι...
εμενα με ενδιαφερει το μυστηριο..και τελος...
ουτε με αφορουν οι θεωριες περι σεμνης ενδυσης, χρηματων κ.ο.κ...θελω να πω οτι τα παρελκυομενα με αφηνουν παντελως αδιαφορη...εαν π.χ βαλω μπουστο και το νυφικο ειναι μινι... δε σημαινει οτι πιστευω λιγοτερο...
για μενα σημασια εχει η πιστη και τπτ αλλο..
καθαρα προσωπικη αποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εμένα δεν μου αρέσει ο γάμος στο δημαρχείο, αλλά το προτιμώ χίλιες φορές απο το να παντρευτώ σε εκκλησία χωρίς να πιστεύω στη θρησκεία αυτή.
Είναι ένα θέμα πάντως αυτό ρε γμτ. Κάτι θα έπρεπε να έχουν προβλέψει και για τους γάμους σε δημαρχείο, να μην είναι αυτό το ξενέρωτο πράγμα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
εγώ πάλι πιστεύω ότι οι ίδιοι οι παπάδες είναι άθεοι (κ ας μη πέσει φωτιά να με κάψει θεέ μου:() γτ δεν είναι δυνατόν να υπηρετείς τον θεό κ να ζεις υλιστικά ή να κάνεις όλα τα ευτράπελα που κάνουν οι παπάδες στις μέρες μας...

Γτ, λοιπόν, να ενοχλεί την εκκλησία (ή τους χριστιανούς πιστούς) κάποιος ο οποίος δηλώνει άθεος αλλά ακολουθεί την εθιμοτυπική τελετή γάμου (την οποία αναμένουν με περισσή χαρά συγγενείς, πολιτεία κτλ.) κ δεν ενοχλείται ή δεν θεωρεί γελοίο τον τρόπο με τον οποίο οι παπάδες την υπηρετούν? :/: (ελπίζω να έγινα κατανοητή...κάπου τα έμπλεξα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τι έμαθα σήμερα. Αν θες να παντρευτείς πολιτικά στην Αθήνα, πρέπει να το κάνεις καθημερινή και ώρες που είναι ανοιχτές οι δημόσιες υπηρεσίες!:wall:Επειδή ποιός θέλει να χαλάσει το weekend του να παντρολογήσει εσένα?

Λύση υπάρχει να πας να παντρευτείς σε επαρχία, συνδυάζοντάς το με ταξίδι, και εκεί τις περισσότερες φορές δεν σε σνομπάρουν. Βέβαια είναι δύσκολο να καταφέρεις κάποιον να σε παντρέψει εκτός δημαρχείου, ας πούμε σε παραλία, ανεξάρτητα του ότι παράνομο δεν είναι!

Εγώ που θέλω να παντρευτώ σε παραλία τι να κάνω?

Και για την ερώτηση, εγώ ως αγνωστικίστρια (ας το πω, επειδή έχω τις απόψεις μου πάνω στο ζήτημα της ανώτερης δύναμης), ΔΕΝ θα ήθελα να παντρευτώ σε εκκλησία. Παλιά έλεγα να το κάνω για χαβαλέ. Αλλά επειδή σιχαίνομαι ότι αφορά την ορθοδοξία σήμερα, αλλά κι επειδή σέβομαι αυτούς που πιστεύουν, θα προτιμήσω πολιτικό γάμο και αν μπορέσω παραλία.:P Άλλωστε μια ξεχωριστή μέρα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ωραία για εμάς πάνω από όλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι έμαθα σήμερα. Αν θες να παντρευτείς πολιτικά στην Αθήνα, πρέπει να το κάνεις καθημερινή και ώρες που είναι ανοιχτές οι δημόσιες υπηρεσίες!:wall:Επειδή ποιός θέλει να χαλάσει το weekend του να παντρολογήσει εσένα?

Λύση υπάρχει να πας να παντρευτείς σε επαρχία, συνδυάζοντάς το με ταξίδι, και εκεί τις περισσότερες φορές δεν σε σνομπάρουν. Βέβαια είναι δύσκολο να καταφέρεις κάποιον να σε παντρέψει εκτός δημαρχείου, ας πούμε σε παραλία, ανεξάρτητα του ότι παράνομο δεν είναι!

Εγώ που θέλω να παντρευτώ σε παραλία τι να κάνω?

Και για την ερώτηση, εγώ ως αγνωστικίστρια (ας το πω, επειδή έχω τις απόψεις μου πάνω στο ζήτημα της ανώτερης δύναμης), ΔΕΝ θα ήθελα να παντρευτώ σε εκκλησία. Παλιά έλεγα να το κάνω για χαβαλέ. Αλλά επειδή σιχαίνομαι ότι αφορά την ορθοδοξία σήμερα, αλλά κι επειδή σέβομαι αυτούς που πιστεύουν, θα προτιμήσω πολιτικό γάμο και αν μπορέσω παραλία.:P Άλλωστε μια ξεχωριστή μέρα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ωραία για εμάς πάνω από όλα.:P
Ακριβώς η άποψη μου, αν όπου αγνωστικίστρια βάλουμε άθεη και όπου παραλία βάλουμε ...χμμμ δεν ξέρω, κανέναν κήπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top