Γάμος αριστερού άνδρα με δεξιά γυναίκα και αντιστρόφως

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
@Δροσουλίτης Σε καλώ να τοποθετηθείς!
Αγαπητέ μου φίλε, σε ευχαριστώ για την πρόσκληση επί τοποθετήσεως, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να συμβάλλω και εγώ στην ανάπτυξη του θέματος, καθώς είμαι φανατικά απολιτίκ για να το πω ευγενικά. Δεν πιστεύω στην πολιτική, αλλά μονάχα στην ιστορία. Μπορεί λοιπόν να μη με ενοχλούσε το που εντάσσεται πολιτικά η σύντροφός μου, αλλά θα είχα σίγουρα πρόβλημα αν επιχειρούσε να μου παρουσιάσει μια a la carte θεώρηση της ιστορίας για να υποστηρίξει την πολιτική της θέση. Ιδίως αν υπήρχαν και παιδιά στη μέση!

Θυμάμαι όμως από τα φοιτητικά μου χρόνια μια "συμβουλή" που κυκλοφορούσε.

Πως κάνεις πρόταση γάμου σε Κνίτισσα;

Της λες, "θες να μείνουμε ανύπαντροι;"

:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.
Αν και δεν με ενδιαφέρει θα ήταν μια πρόκληση
Εξάλλου στις σχέσεις αυτό θέλω..
κάποιον σαν και εμένα να μην είναι τέλειος. ;):)
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι αν είναι εφικτό το «πάντρεμα» της αριστεράς με την δεξιά σε οικογενειακό επίπεδο, ιδίως αναφορικά με τις ιδεολογικές επιπτώσεις στα παιδιά.

Αν είσαι κάποιος ή κάποια που παίρνει σοβαρά την ιδεολογία του/της τότε νομίζω θα υπάρξουν προβλήματα. Αντε εσύ να λες "μα με την επιδοματική πολιτική τρώει ένα πιάτο φαί ο φτωχός το παιδί" και η άλλη να σου απαντά "να κόψει το κώλο του να βρει δουλειά." ε εκεί τι λες? "Σε μισώ σε μισώ σε μισώ"...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,913 μηνύματα.
Βλέποντας το post μου ένα χρόνο πριν εμμένω στα ίδια. Δεν έχει σημασία αν είσαι φιλελεύθερος/κεντρώος, αριστερός, δεξιός ή ακόμα και αν έχεις αυτά που σήμερα αποκαλούνται «ακραία» πιστεύω όπως ο εθνικισμός, ο αναρχισμός κλπ. Σημασία έχει πόσο παιδεία έχεις. Αν ουγκανίζουν όχι δεν μπορούν να συνυπάρξουν δύο άνθρωποι αντίθετων ιδεολογιών. Αν ξέρουν να μιλάνε συγκροτημένα και όμορφα όλα γίνονται.

Βέβαια όλα αυτά αφορούν την σχέση. Εδώ βλέπω ο λόγος γίνεται για γάμο και συνεπώς για οικογένεια. Εκεί αλλάζει το πράγμα. Κάθε άνθρωπος (λίγο ή πολύ) προσπαθεί να δώσει τις αξίες που ο ίδιος έχει φιλτράρει ως ορθές στο παιδί του. Εκεί θα υπάρξει ξεκάθαρη σύγκρουση. Το να αποφασίσουν από κοινού να μην συζητάνε τέτοια θέματα είναι επίσης λίγο αστείο μιας που τα πάντα είναι πολιτική.

Συνεπώς δύο πολιτικοποιημένοι σε αντίπαλα στρατόπεδα θα μπορούσαν να έχουν σχέση αλλά πολύ δύσκολα οικογένεια.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,646 μηνύματα.
Φίλοι των γονέων μου, ζευγάρι, ο σύζυγος ήταν δεξιός (φλέρταρε και με την άκρα, θα έλεγα) συντηρητικός στις απόψεις, ενώ η σύζυγος ΚΚΕ με μυαλό πιο...ανοιχτό.
Το πώς ταίριαξαν τόσα χρόνια (κι όχι φαινομενικά), μέχρι τα βαθιά γεράματα, πάντα με εντυπωσίαζε.
Ένα από τα κοινά τους σημεία, που θεωρώ βασικό, ήταν οτι κι οι δυο τους άνθρωποι από αυτό που λέμε "πολιτισμένοι".

Όμως αυτό το παράδειγμα νομίζω αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα.
Γιατί κακά τα ψέματα: η πολιτική ιδελογία, θέλοντας και μη, επηρεάζει και τη γενική συμπεριφορά του ατόμου, τον χαρακτήρα.
Κι όταν δυο άνθρωποι δεν μιλούν την ίδια γλώσσα, λογικό επακόλουθο να υπάρχουν αλλεπάλληλες συγκρούσεις μεταξύ τους.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,905 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις τις ακραίες πεποιθήσεις που ούτως ή άλλως είναι απωθητικές από μόνες τους, ένας γάμος συντρόφων με αντίθετες πολιτικές θέσεις είναι πιθανά γόνιμος όσο δεν επηρεάζεται το οικονομικό σκέλος. Αν στραβώσει το μπαγιόκο και το ζευγάρι μείνει στην ψάθα, αρχίζει η "επανάσταση". :xtipao:

Το φτώχεια και φιλότιμο, πασατέμπο στο παγκάκι και έρωτας στα χρόνια της χολέρας, παίζουν μόνο όταν οι κοσμοθεωρίες είναι κοινές.

Ακόμα χειρότερο ζευγάρωμα κατά τη γνώμη μου, είναι το άθεη/ος με πιστό/η. Εκεί "μ@μιέται ο Δίας". :P
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πριν 100+ χρόνια...
Συζήτηση ζευγαριού την επόμενη μέρα του γάμου τους:
ΑΝΔΡΑΣ: Εμείς στην οικογένειά μου από πάντα είμασταν με το Βασιλιά.
ΓΥΝΑΙΚΑ: Το σόι μου όμως είναι με το Βενιζέλο.
ΑΝΔΡΑΣ: Τώρα που παντρευτήκαμε θα γίνεις κι εσύ βασιλικιά.
ΓΥΝΑΙΚΑ: Ναι αφέντη μου.


1692388166709.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,913 μηνύματα.
Σήμερα:

ΓΥΝΑΙΚΑ: Εγώ θα ψηφίσω ΚΚΕ όπως έκανε πάντα το σόι μου, ο παππούς μου ήταν αντάρτης

ΑΝΤΡΑΣ: Εγώ από τα γεννοφάσκια μου ψηφίζω Νέα Δημοκρατία. Εγώ είμαι ο Άντρας εγώ αποφασίζω, ΝΔ θα το ρίξεις και εσύ.

ΓΥΝΑΙΚΑ: Τι είπες;

ΑΝΤΡΑΣ: ΚΚΕ ΔΥΝΑΤΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΉ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΟ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,078 μηνύματα.
Σήμερα:

ΓΥΝΑΙΚΑ: Εγώ θα ψηφίσω ΚΚΕ όπως έκανε πάντα το σόι μου, ο παππούς μου ήταν αντάρτης

ΑΝΤΡΑΣ: Εγώ από τα γεννοφάσκια μου ψηφίζω Νέα Δημοκρατία. Εγώ είμαι ο Άντρας εγώ αποφασίζω, ΝΔ θα το ρίξεις και εσύ.

ΓΥΝΑΙΚΑ: Τι είπες;

ΑΝΤΡΑΣ: ΚΚΕ ΔΥΝΑΤΟ ΣΤΗ ΒΟΥΛΉ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΑΟ.
Πως φαίνεται ότι δεν είναι Νουδούλος ο άντρας και ειναι φίξιοναλ η ιστορία.

Αν ήταν Νουδούλος θα έλεγε

"Ψηφίζω Νεα Δημοκρατία μια ζωή. Απορώ τι μου βρήκες. Έτσι εξηγούνται τα 3 εξώγαμα από τον μπασίστα εραστή σου που ερωτοτροπείτε παθιασμένα λες και κάνει απόβαση ξανά στη Σμύρνη. Δεν είμαι εγω για τέτοιες ακρότητες, γι αυτό και εγκατέλειψα το σεξ. Αν γυρίσεις λίγο να με κοιτάξεις, με το χαμόγελο του Κούλη και με την τσαχπινιά του Άδωνι, θα σου πάρω δώρο στα γενέθλιά σου μια ανεμογεννήτρια, αρκεί να μη τη βάλεις σε κανένα νησί του Ανατολικού Αιγαίου και θυμώσουν πολύ οι Τούρκοι. Θέλουμε να πάρουν τα F-16 και να τα πετάνε ανενόχλητοι αρκεί να σέβονται τα Ευρωπαικά σύνορα γιατί η πατρίδα μας είναι η Ευρώπη. Πόσο σε ζηλεύω που ψηφίζεις ΚΚΕ, Χριστέ μου πάλι καλά που δεν είσαι δεξιά και είμαστε όλοι αριστεροι σ αυτό το σπίτι".
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ακόμα χειρότερο ζευγάρωμα κατά τη γνώμη μου, είναι το άθεη/ος με πιστό/η. Εκεί "μ@μιέται ο Δίας". :P

Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στο παιδί σου, γιατί δεν ξέρω αν μπορείς να κρατήσεις ουδετερότητα ή θα το μεγαλώσεις ως πιστό ή ως άθεο.

Αν και εμένα μου φαίνεται πιο σωστό να μην αναφέρεσαι σε Θεούς σαν να υπάρχουν ή να μην υπάρχουν ντε και καλά , άμα θέλει να ψάξει μόνο του το παιδί που θέλει να πιστέψει και αν , αλλά έτσι χλωμό το κόβω να πιστέψει :whistle:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,308 μηνύματα.
Πιστεύω οτι μπορούν να ταιριάξουν δύο άνθρωποι με διαφορετικές πολιτικές ιδεολογίες αρκεί να μην μιλάμε για εντελώς αντιδιαμετρικές απόψεις . Αλλά ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις εαν η πολιτική ιδεολογία μένει μόνο στα λόγια και σε μια φιλοσοφική σκοπιά , πάλι ίσως γίνεται . Όλα έχουν να κάνουν με τον σεβασμό στο τέλος της ημέρας όμως . Εαν υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός , τότε όλα μπορούν πάντα να κυλήσουν όμορφα .
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.
Για μένα αυτό δεν παίζει.
Δεν μπορεί εγώ πχ να εξοργίζομαι με τα δρώμενα και ο άλλος να μου λέει «όλες οι κυβερνήσεις τα ίδια έκαναν» και σε κάθε στραβή να μου βάζει πλυντήριο. Ωραία και καλά και πολιτισμένα όλα θεωρητικά και μόλις περάσει η αρχική κάβλα που έχεις για τον άλλο θα γίνεται το έλα να δείς.


Όπως και είδα αναφέρθηκε και για πιστούς με άπιστους, ακριβώς το ίδιο. Πώς θα συνεννοηθούμε ; Με τίποτα.Sooner or later θα καταλάβεις τι λάθος έκανες οταν η συζήτηση μαζί του θα μοιάζει λες και μιλάς σε κούτσουρο.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Η επίσκεψη σε sites όπως capital.gr, lιberal κ.α. είναι αιτία χωρισμού.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,392 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Μόνο ριζοσπάστης και Antifa. gr εκεί είναι η καλή σύζυγος που σέβεται τον εαυτό της.
Άλλη μια φορά που αποδεικνύεις ότι δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με ιδεολογίες πέρα από τη δική σου. Όλα στο μπλεντερ, αντιφα, κκε, αναρχικοί.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,077 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,392 μηνύματα.
Άλλη μια φορά που αποδεικνύεις ότι δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με ιδεολογίες πέρα από τη δική σου. Όλα στο μπλεντερ, αντιφα, κκε, αναρχικοί.

Αν η σύζυγος δεν είναι Antifa δεν μας κάνει λέμε. 👋👋

Βέβαια μπορεί να έχει άλλα χαρίσματα 😅😅.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Πριν 100+ χρόνια...
Συζήτηση ζευγαριού την επόμενη μέρα του γάμου τους:
ΑΝΔΡΑΣ: Εμείς στην οικογένειά μου από πάντα είμασταν με το Βασιλιά.
ΓΥΝΑΙΚΑ: Το σόι μου όμως είναι με το Βενιζέλο.
ΑΝΔΡΑΣ: Τώρα που παντρευτήκαμε θα γίνεις κι εσύ βασιλικιά.
ΓΥΝΑΙΚΑ: Ναι αφέντη μου.



Ηταν ανάγκη να περάσουμε απ' αυτό το στάδιο Dias ή όχι?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top