Γαλάτσι: Συνεχίζεται το θρίλερ με το πιτμπουλ - Στον εισαγγελέα ο ιδιοκτήτης - «Αυτοάμυνα» επιμένει η ΕΛ.ΑΣ

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,951 μηνύματα.
Στο ζωικό βασίλειο, είναι ρουτίνα τετοια περιστατικά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Η δολοφονία των κατοικιδίων ζώων είναι κακούργημα..και ποινή φυλάκισης 10 έτη...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Σωστότατος. 'Εχω ένα Rottweiler το οποίο είναι πολύ φιλικό με μένα και μου προσφέρει ασφάλεια από επίδοξους κακοποιούς.

Φυσικά βέβαια και δεν θα το αφήσω ελεύθερο στην πόλη και όποιον πάρει ο χάρος γιατί σε αυτή την περίπτωση ο φταίχτης και κατά συνέπεια ο επικίνδυνος θα είμαι εγώ και όχι το σκυλί.

Ειδικά τα Rottweiler είναι μια παρεξηγημένη ράτσα.
Ο λόγος που είναι επιθετικά και κυρίως επιφυλακτικά τις περισσότερες φορές, είναι επειδή έχουν εκ φύσεως πολύ "ψηλά" την αίσθηση της προστασίας της οικογένειας τους. Ειδάλλως δεν έχουν κάποιο έμφυτο μίσος όπως πολλοί λανθασμένα πιστεύουν.

Βλέπουμε ατυχήματα που εμπλέκονται καθώς πρόκειται για ενεργητικά σκυλιά, με δύναμη και ορμές, τα οποία ορισμένοι αούγκανοι ιδιοκτήτες τους νομίζουν οτι μπορούν να τα αφήνουν στην τύχη τους ανεκπαίδευτα και χωρίς κοινωνικοποίηση αλλά και γενικότερα χωρίς επιτήρηση. Δεν είναι ούτε σκυλιά του καναπέ να τα κάνεις κου πε πε αλλά ούτε και ο διάολος μεταμορφωμένος. Είναι σκυλιά με συγκεκριμένη προσωπικότητα που έχουν ανάγκη συγκεκριμένου είδους εκπαίδευση,απαιτήσεις και προσοχή.

Το εαν ο αστυνομικός είχε εν τέλει υπερβολική αντίδραση ή όχι δεν το ξέρουμε, και δεν θα το μάθουμε χωρίς κάποια μαρτυρία(της καταγγέλλουσας λόγου χάρη). Όχι οτι έχει σημασία δηλαδή, γιατί εφόσον ήταν σε αυτοάμυνα θα αθωωθεί ακόμα και εαν αντέδρασε όντως υπερβολικά γιατί προστάτευσε την ζωή του. Θα έχει άλλοθι καθώς η επίθεση απο σκυλιά στυλ ντομπερμαν,ροτβαιλερ,πιτμπουλ κτλπ. μπορούν να είναι πολύ τρομακτικές, και εαν δεν έχεις καμία εμπειρία και αλληλεπίδραση με σκύλους γενικά, και πόσο μάλλον με τέτοιες ράτσες, κλάφτα, τα κάνεις πάνω σου... Μιλάμε για ζώα με βάρος απο 10 εως 40 κιλά που αναπτύσσουν σημαντική ταχύτητα κατά πάνω σου. Μπορούν να σου σπάσουν ακόμα και πλευρά από την πρόσκρουση.

Αλλά ο ιδιοκτήτης είναι σίγουρα εγκληματίας και αούγκανος. Έπρεπε να προνοήσει να δέσει τα σκυλιά πριν πάνε πάνω άλλοι άνθρωποι, αλλά και να μην κλιμακώσει την ένταση μπροστά στα σκυλιά θέτοντας σε κίνδυνο της γειτόνισσα και τους αστυνομικούς. Το ζώο δεν φταίει, ένιωσε την ένταση, θεώρησε οτι κινδυνεύει ο ιδιοκτήτης του και όπου φύγει φύγει. Δεν είναι κάτι που δεν θα το περίμενε κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Σε περιπτώσεις κινδύνου από ζώο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πρέπει να αποδειχθεί στο δικαστήριο. Με τις φιλοζωικές στα κάγκελα δύσκολα θα αθωώσει το δικαστήριο τον αστυνομικό.
Πανεύκολα αφού υπάρχει ιατρική γνωμάτευση για δάγκωμα..
Και στα δέντρα να ανέβουν οι φιλοζωικές είναι τελειωμένη υπόθεση.
Όταν ποτέ κάνεις κάποια κριτική στην αστυνομία γενικότερα να με φωνάξεις !
Παρέθεσα το τι λέει ο νόμος και είναι ξεκάθαρος. Ο συνάδελφος αντέδρασε by the book. Αυτονόητα πράγματα που μάθαμε από την αρχή. Αν εσένα σε κλειδώσει σαγόνι πιτμπουλ από το πόδι κάτσε κάνε του ναζάκια.
Καταλαβαίνω ότι στο φόρουμ υπάρχουν πολλές γατομαμάδες αλλά οι συναισθηματικες υστερίες του κάθε φιλοζωου δεν με ενδιαφέρουν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,422 μηνύματα.
Mην εξισώνουμε ανομία πράγματα. Άλλο να έχεις το σκύλο στην ταράτσα με σκυλόσπιτο, εγκαταστάσεις κ.λπ. και άλλο να δολοφονείς σκύλο που έκανε το μπατσόνι.

Στο μπατσόνι πρέπει να επικεντρωθεί το λαϊκό δικαστήριο, που πάει να τον αθωώσει το σύστημα.
Δεν διαφωνω καθολου,αλλα πρεπει και ο ιδιοκτητης να τιμωρωθει,προφανως να πληρωσει τοι προστιμο,διοτι ο νομος πρεπει να εφαρμοζεται ,να παραδειγματιζονται οι υπολοιποι και να μην νομιζουν οτι θα μενουν ατιμωρητοι και κυριως εχει και 2ο σκυλι,αυτο τι θα γινει;Θα μενει παλι εκει με τον μαλακα στην ταρατσα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

..ο πυροβολισμός κατά πραγμάτων
Το ζωο ειναι πραγμα;

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ενδεικτικο οτι η πηγη που εβαλες ειναι απο την ομοσπονδια Λιμενικων,οτι θελουν μπορουν να λενε..αλλα το να λενε πυροβολοσμος ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ και εκει να βαζουν ζωα ειναι ενδεικτικο και ο νόμος ΔΕΝ ΘΕΩΡΕΙ ΤΑ ΖΩΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΤΑΤΕ,ΟΠΟΤΕ ΑΚΥΡΗ Η ΠΗΓΗ ΣΟΥ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης φιλτατε γκασπαρ πρεπει να εχει αποδειχθει η ΕΠΙΘΕΣΗ και εδω ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
Το καταλαβες αγαπουλα μου;

Και επειδη το βρηκα,το πραγμα δεν αναφερεται στο ζωο αλλα σε ασντικειμενο πχ αυτοκινητο που λεει παρακατω.Ο ΕΚΦΟΒΙΣΤΙΚΟΣ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΖΩΑ.
Οποτε ο τιτλος ειναι απολυτα ακυρος του αρθρου απο το λιμενικο που εβαλες.
Και βεβαια δες τι λεει καμαρι μου,δες ποια προυποθεση ΟΡΙΖΕΙ για αυτου του ειδους πυροβολισμου;


4.Ο εκφοβιστικός πυροβολισμός ή ο πυροβολισμός κατά πραγμάτων επιτρέπεται, ιδίως σε περιπτώσεις κινδύνου από ζώο ή προειδοποίησης για πυροβολισμό εναντίον ανθρώπου, εφόσον έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα, ώστε να μην πληγεί άνθρωπος από αστοχία ή εξοστρακισμό του βλήματος. Πυροβολισμός κατά οχήματος, που ενέχει κίνδυνο τραυματισμού επιβαίνοντος προσώπου, επιτρέπεται μόνο υπό τις προϋποθέσεις της επόμενης παραγράφου.
Οποτε ΝΟΜΙΜΟΣ ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ.
Ο νομος λεει οτι ΟΦΕΙΛΕΙ να λαβει τα απαραιτητα μετρα ωστε να μην πληγει ανθρωπος απο αστοχια ή εξοστρακισμο.Αυτο,με την αποσταση που ειχαν εμταξυ τους ολοι και στο αστραπιαιο που εδρασε ΔΕΝ ΤΗΡΗΘΗΚΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
Εδω κινδυνευσαν και ανθρωποι εξαιτιας της μαλακιας που τον δερνει.


Και ξαναλεω

Κανενας δεν λεει οτι ο σκυλος επιτεθηκε.Δεν εχει αποδειχθει αυτο.
Αλλα και συμφωνα με τον νομνο που ειδαμε τις προυποθεσεις,ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΤΟ ΜΠΑΤΣΟΝΙ.
Καλημερα.

ΥΓ Την δαγκωματια την επικαλειται Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ.Καμια αλλη πηγη.
Υπαρχει η δαγκωματια;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το εξήγησα παραπάνω,
Το ζώο αντιμετωπίζεται ως πράγμα στον νόμο. Αν ένα σκυλί επιτεθεί και δαγκώσει η χρήση του όπλου είναι απολύτως νόμιμη.
Δεν χωράνε άλλες ερμηνείες
Εχεις δει για πολλα πραγματα οταν τα σκοτωνουμε να πηγαινουμε φυλακη ;

Σου εξηγησα παραπανω οτι τα ΠΡΑΓΜΑΤΑ δεν αναφαιρονται στα ΖΩΑ αλλα πχ στα αυτοκινητα,.δες και ΜΑΘΕ.
Απλα η σελιδουλα του λιμενικου τα λεει οπως θελει.
Ευτυχως βρηκαμε τον νομο ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΕΙ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Πανεύκολα αφού υπάρχει ιατρική γνωμάτευση για δάγκωμα..
Και στα δέντρα να ανέβουν οι φιλοζωικές είναι τελειωμένη υπόθεση.

Παρέθεσα το τι λέει ο νόμος και είναι ξεκάθαρος. Ο συνάδελφος αντέδρασε by the book. Αυτονόητα πράγματα που μάθαμε από την αρχή. Αν εσένα σε κλειδώσει σαγόνι πιτμπουλ από το πόδι κάτσε κάνε του ναζάκια.
Καταλαβαίνω ότι στο φόρουμ υπάρχουν πολλές γατομαμάδες αλλά οι συναισθηματικες υστερίες του κάθε φιλοζωου δεν με ενδιαφέρουν.

Εγώ ούτε μπροστά ήμουν ούτε άκουσα να τον είχε κλειδώσει όταν τον πυροβόλησε , ούτε το τραύμα είδα, ούτε ξέρω τι εναλλακτικές είχαν για να αποφευχθεί και το όπλο με ότι κινδύνους συνεπάγεται να φάει και κάνας άλλος καμιά αδέσποτη, αλλά ούτε θα κάνω και δικαστήριο αφού δεν ξέρω , εγώ για σένα λέω που κάθε φορά τρέχεις να υπερασπιστείς την αστυνομία , τι να κάνω τώρα αυτό έχω δει .

Κατά βάθος μου είσαι συμπαθής σαν χαρακτήρας , αλλιώς μη νομίζεις ότι ασχολούμαι με τις προκαταλήψεις του κάθε ένα :jumpy:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,422 μηνύματα.
Εγώ ούτε μπροστά ήμουν ούτε άκουσα να τον είχε κλειδώσει όταν τον πυροβόλησε , ούτε το τραύμα είδα, ούτε ξέρω τι εναλλακτικές είχαν για να αποφευχθεί και το όπλο με ότι κινδύνους συνεπάγεται να φάει και κάνας άλλος καμιά αδέσποτη, αλλά ούτε θα κάνω και δικαστήριο αφού δεν ξέρω , εγώ για σένα λέω που κάθε φορά τρέχεις να υπερασπιστείς την αστυνομία , τι να κάνω τώρα αυτό έχω δει .

Κατά βάθος μου είσαι συμπαθής σαν χαρακτήρας , αλλιώς μη νομίζεις ότι ασχολούμαι με τις προκαταλήψεις του κάθε ένα :jumpy:
Ειπαμε αυρα μου.

Δες τον νόμο,παραβιασε τον νομο ουτως η αλλως.

Να μην σχολιασουμε δε,οτι μονο η ΕΛΑΣ λεει για δαγκωματια.Ουτε ειδαμε κανεναν απο το νοσοκομειο να το επιβεβαιωνει,και ειναι σιγουρο οτι ΑΝ υπηρχε,θα ειχαν φωτογραφισει το τραυμα οι ιδιοι οι αστυνομικοι για να το αποδειξουν και να βουλωσουν στοματα.

Πιο ξεκαθαρο δεν γινεται.

ΥΓ Να μην σχολιασουμε οτι νόμισε/σαν οτι το αντικειμενο αναφερεται στα ζωα.
Ενδεικτικο.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Κατά βάθος μου είσαι συμπαθής σαν χαρακτήρας
Και εμένα το ίδιο
ΥΓ Να μην σχολιασουμε οτι νόμισε/σαν οτι το αντικειμενο αναφερεται στα ζωα.
Ενδεικτικο.
Μια ύστατη προσπάθεια..γιατί ασχολήθηκα ήδη αρκετά


Υπό το πρίσμα του ελληνικού δικαίου, τα ζώα γενικά εξομοιούνται με πράγματα, ή, για να ακριβολογούμε νομικά – δεδομένου πως δεν τίθεται καν σε εφαρμογή κάποια νομική κατασκευή πλάσματος δικαίου – είναι πράγματα
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλλιώς μη νομίζεις ότι ασχολούμαι με τις προκαταλήψεις του κάθε ένα
Aυτό είναι ακατόρθωτο.
Πόσο δύσκολα έως ακατόρθωτα δύσκολα μπορεί να κάνει κάποιος μια αμιγώς αυθεντική συζήτηση.
Σε κάθε θέμα βλέπω να γράφουν υπέρ της ειδικότητάς τους, του παιδιού τους, της μάνας τους κ.ο.κ.
Είναι τόσο δύσκολο-ακατόρθωτο- να βρεί κάποιος ανθρώπους που θα μιλήσουν ειλικρινά και αντικειμενικά.
Και είναι πολύ στενάχωρο αυτό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,422 μηνύματα.
Και εμένα το ίδιο

Μια ύστατη προσπάθεια..γιατί ασχολήθηκα ήδη αρκετά


Υπό το πρίσμα του ελληνικού δικαίου, τα ζώα γενικά εξομοιούνται με πράγματα, ή, για να ακριβολογούμε νομικά – δεδομένου πως δεν τίθεται καν σε εφαρμογή κάποια νομική κατασκευή πλάσματος δικαίου – είναι πράγματα
Παλιο φιλαρακι,παλιο αρθρακι.
Τωρα εχουμε νεα νομοθεσια.ΚΑΚΟΠΟΙΣΗ ΖΩΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ.
Ξερεις εσυ να δικαζεται κανενας χριστιανος για ποινικο αδικημα επειδη κακοποιησε ή σκοτωσε το πιάτο του;

Ν α σου υπενθυμισω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ Πλην ΕΛΑΣ δεν εχει μιλησει για δαγκωματια,που θα ειχαν παρει 100 φωτο τα μαπτσονια για να μας κλεισουν τα στοματα.

Κατα τα αλλα,ασχετα με το τι νομισες,το μπατσονι ηταν παρανομο,οπως ειδαμε απο τον ιδιο τον νόμο,ανετρεξε παραπανω, βαριεμαι για σενα να τρεχω ποστακια πριν.

Εβηξες; :D
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Παλιο φιλαρακι,παλιο αρθρακι.
Τωρα εχουμε νεα νομοθεσια.ΚΑΚΟΠΟΙΣΗ ΖΩΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ.
Ξερεις εσυ να δικαζεται κανενας χριστιανος για ποινικο αδικημα επειδη κακοποιησε ή σκοτωσε το πιάτο του;

Ν α σου υπενθυμισω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ Πλην ΕΛΑΣ δεν εχει μιλησει για δαγκωματια,που θα ειχαν παρει 100 φωτο τα μαπτσονια για να μας κλεισουν τα στοματα.

Κατα τα αλλα,ασχετα με το τι νομισες,το μπατσονι ηταν παρανομο,οπως ειδαμε απο τον ιδιο τον νόμο,ανετρεξε παραπανω, βαριεμαι για σενα να τρεχω ποστακια πριν.

Εβηξες; :D
Το άρθρο είναι από το 2021 και περιλαμβάνει τους νέους νομούς του 2012 περί ζώων.

Ξεκάθαρα όμως αναφέρει ότι τα ζώα αντιμετωπίζονται νομικά ως πράγματα και ιδιοκτησία. Επομένως στον σχετικό νόμο περί χρήσης όπλου από αστυνομικούς εντάσσονται στην παράγραφο για χρήση όπλου εναντίων πραγμάτων.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,422 μηνύματα.
Το άρθρο είναι από το 2021 και περιλαμβάνει τους νέους νομούς του 2012 περί ζώων.

Ξεκάθαρα όμως αναφέρει ότι τα ζώα αντιμετωπίζονται νομικά ως πράγματα και ιδιοκτησία. Επομένως στον σχετικό νόμο περί χρήσης όπλου από αστυνομικούς εντάσσονται στην παράγραφο για χρήση όπλου εναντίων πραγμάτων.
Πας καλα αγαπουλα;Ενημερωσου λιγο γιατι εσυ ρεζιλευεσε.
Με αυτην την εννοια απαγορευεται σε ολους να σκοτωνουν ζωα εκτος απο τα μπατσονια; Αυτο μας λες;

Ρε τι εισαι εσυ;
:crazy:
Που τα πουλας αυτα ;
Και δεν εβαλες και το υπολοιπο του αρθρου,αλλα για δες και εδω μαναρι μου.

[...]Ο τρόπος λοιπόν με τον οποίο προστατεύονται τα ζώα από την σύγχρονη φιλοζωική νομοθεσία καθιστά αναπόφευκτο το συμπέρασμα ότι φορέας του προστατευόμενου εννόμου αγαθού είναι το ίδιο το ζώο και όχι ο άνθρωπος που το έχει στην κυριότητα του. Έχει διαγνωστεί πλέον η τάση να αναγνωριστούν επαγωγικώς τα ζώα ως αυτοτελείς φορείς δικαιωμάτων, και μάλιστα η ανάπτυξη μιας νέας, διακριτής κατηγορίας φορέων τέτοιων δικαιωμάτων, η οποία βρίσκεται μεταξύ ανθρώπων και τα πραγμάτων.[5]


Η αναγνώριση αυτής της νέας κατηγορίας φορέων δικαιωμάτων θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως απαραίτητη προϋπόθεση για να αμβλυνθούν τα προβλήματα μεταξύ του συστήματος του ΑΚ και του Ν. 4039/2012. Βάσει του ισχύοντος νομικού συστήματος θα ήταν αρκετά οξύμωρο να αιτιολογούσαμε την πρόβλεψη κακουργηματικών ποινών για ένα έγκλημα που ο φορέας του είναι απλώς ένα «ενσώματο αντικείμενο».[..]

 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πας καλα αγαπουλα;Ενημερωσου λιγο γιατι εσυ ρεζιλευεσε.
Με αυτην την εννοια απαγορευεται σε ολους να σκοτωνουν ζωα εκτος απο τα μπατσονια; Αυτο μας λες;
Άλλο κακοποίηση ζώου και άλλο αντίδραση σε κίνδυνο από ζώο. Αντιλαμβάνεσαι τις διαφορές?
Υπάρχει ειδικό νομικό πλαίσιο που καθορίζει ποτέ η χρήση όπλου από αστυνομικούς είναι νόμιμη και με βάση αυτού κρίνεται ο συνάδελφος.

Επαναλαμβάνομαι αλλά..
ο νόμος (Ν 3169/2003) περί χρήσης όπλου από αστυνομικούς ειναι σαφής. στο αρθρο 3 παρ.4 του Ν 3169/2003: “..ο πυροβολισμός κατά πραγμάτων επιτρέπεται,ιδίως σε περιπτώσεις κινδύνου από ζώο…εφόσον έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα,ώστε να μην πληγεί άνθρωπος από αστοχία ή εξοστρακισμό του βλήματος”.

Νομικά ζώα=πράγματα
Ο σκύλος επιτέθηκε στον συνάδελφο, και η χρήση του όπλου δεν έπληξε αλλο ανθρώπο. Οπότε έγινε απολύτως νόμιμα και δεν θα υπάρξει καμία συνέπεια.

Αντίθετα μπορεί να διεκδικήσει αποζημίωση γιατί για την επίθεση του σκύλου ως πράγμα και ιδιοκτησία νομική ευθύνη φέρει ο ιδιοκτήτης.

Αν δεν το κατάλαβες ούτε τώρα δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο:bye2:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,422 μηνύματα.
Και για να ειμαι πιο ξεκαθαρη.
Αυτη η διατυπωση ειναι παμπαλαια.

Ξερετε οτι ακομα υπαρχει η διαταξη που απαγορευει στους Δημοσιους υπαλληλους να διαβαζουν εφημεριδα στο γραφειο; :crazy:

Εχει καταργηθει στην πραξη.

Ετσι ακριβως και αυτο με τα ζωα και αντικειμενα.
Εχει καταργηθει απο τις νεοτερες νομοθεσιες για τα ζωα.Το λεει και το παραπανω κομματι απο το αρθρο που εβαλα.Ειναι παντελως ακυρο δηλαδη.


Το γιατι ομως πηραν τη συγκεκριμενη παμπαλαια διατυπωση οι λιμενικοι και εδω ο τοσο αντικειμενικος χρηστης γκασπαρ και το κανουν σημαια,δειχνει ξεκαθαρα τι ειναι και κυριως δειχνει ξεκαθαρα οτι θελουν να δημιουργησουν ΛΆΘΕΜΕΝΕΣ εντυπωσεις οτι και καλα δεν τρεχει καστανο με τον νομο.

Guess αγαπουλα!:bye2:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εφόσον έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα,ώστε να μην πληγεί άνθρωπος από αστοχία ή εξοστρακισμό του βλήματος”.
Και αφου σου απαντησα στα προηγουμενα,και επισης τονιζω οτι ΔΕΝ εχει αποδειχθει ξαναλεμε ΟΤΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ απο το σκυλο,τις ανακοινωσεις της ΕΛΑΣ δειχνεις,δε ν υπαρχει καμια ανακοινωση απο κανενα νοσοκομειο,καμια φωτο ΤΙΠΟΤΑ λεμε,
παω και σε αυτο που το παιζεις κινεζος.τοσες ωρες τωρα.

Ο εκφοβιστικός πυροβολισμός ή ο πυροβολισμός κατά πραγμάτων επιτρέπεται, ιδίως σε περιπτώσεις κινδύνου από ζώο ή προειδοποίησης για πυροβολισμό εναντίον ανθρώπου, εφόσον έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα, ώστε να μην πληγεί άνθρωπος από αστοχία ή εξοστρακισμό του βλήματος.
Κανενα απαραιτητο μετρο δεν εληφθησε για εξοστρακισμο η τραυματισμο ανθρωπου αφου εκ των πραγματων εδρασε αστραπιαια και ηταν τοσο κοντα ολοι αυτοι.Το οτι δεν τραυματιστηκε κανενας δεν εχιε καμια σημασια,δεν σημαινει οτι εληφθησαν τα μετρα τα αναγκαια.
Παρανομισε τωρα ναι ή ου;

:bye2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top