Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απλά οι "καλοί" σερβερς είναι υποκειμενικό να ξέρεις. Εξαρτάτε από τον provider αλλά και από το data center του server για αυτό θεωρώ ψιλό άχρηστα τα site που δοκιμάζουν και καλά την ταχύτητα σου. Για αυτό σου πρότεινα της nvidia. Όσοι έχουν provider forthnet συνήθως από nvidia κατεβάζουν το μεγίστο.

To speedtest της forthnet το δοκίμασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και στο speedtest της forthnet σερνόταν το καταραμένο. Update, διέκοψα τη forthnet στο παλιό και έβαλα connx στο νέο μου σπίτι (που ΜΟΛΙΣ ενεργοποιήθηκε, τώρα μπορώ να πω ότι ολοκληρώθηκε η μετακόμιση :D). Όλη η διαδικασία -καινούριο νούμερο και ίντερνετ- πήρε 5 ημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
λοιπόν έχω μια απορία γιατι δεν ειμαι σιγουρη
μην με κοροϊδεύετε :mad::P
Στο σπίτι είχα γραμμή isdn για να λειτουργεί και το τηλ με τις τοτε απλές συνδεσεις ιντερνετ τωρα έχω adsl σύνδεση
Στο μαγαζί εχω γραμμή pstn θέλω να βαλω λοιπόν και ιντερνετ, λογω οτι ειμαστε delivery καταλαβαινετε οτι το τηλεφωνο ειναι το βασικο εργαλειο μας, κια η ερωτηση ειναι η εξης πρεπει να κανω την γραμμή isdn για να δουλευει και ιντερνετ και τηλεφωνο ταυτοχρονα? ή τωρα με τις συνδεσεις adsl γινεται και με απλή γραμμή τηλεφωνου(pstn)δηλαδη τηλ και ιντερνετ ταυτόχρονα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
λοιπόν έχω μια απορία γιατι δεν ειμαι σιγουρη
μην με κοροϊδεύετε :mad::P
Στο σπίτι είχα γραμμή isdn για να λειτουργεί και το τηλ με τις τοτε απλές συνδεσεις ιντερνετ τωρα έχω adsl σύνδεση
Στο μαγαζί εχω γραμμή pstn θέλω να βαλω λοιπόν και ιντερνετ, λογω οτι ειμαστε delivery καταλαβαινετε οτι το τηλεφωνο ειναι το βασικο εργαλειο μας, κια η ερωτηση ειναι η εξης πρεπει να κανω την γραμμή isdn για να δουλευει και ιντερνετ και τηλεφωνο ταυτοχρονα? ή τωρα με τις συνδεσεις adsl γινεται και με απλή γραμμή τηλεφωνου(pstn)δηλαδη τηλ και ιντερνετ ταυτόχρονα?:hmm:

Το τελευταίο που λες. Κάνεις την pstn ---> ADSL και έχεις μια γραμμή για να μιλάς στο τηλέφωνο και ταυτόχρονα νετ. ΚΑΜΙΑ ανάγκη για isdn πλέον. (εκτός κι αν θες 2 ελεύθερες τηλεφωνικές γραμμές και νετ φυσικά όπου δεν ήταν αυτή η απορία σου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Βαλντεράκο μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχετε κι άλλοι πρόβλημα με τον ΟΤΕ ή ν' αρχίσω να σπάω κάνα ρούτερ χρονιάρες μέρες; :hehe:


Συγκεκριμένα από χθες η σύνδεσή μου έχει γίνει τρομακτικά αργή στο θέμα του buffering. Site και τέτοια φορτώνουν κανονικά, αλλά:

  • Το youtube φορτώνει εκνευριαστικά αργά.
  • Το e-radio κολλάει. Τόσο όταν ακούω ένα σταθμό από το e-radio όσο και όταν τον ακούω από winamp. Στο winamp ακούγεται λίγο και μετά σταματάει πάλι για buffering, ενώ μέχρι προχθές δεν είχα τέτοια προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ένας θείος μου έχει το εξής πρόβλημα: Έκανε αίτηση για adsl στην hol και όταν επιτέλους ολοκληρώθηκε η αίτηση, άρχισαν τα προβλήματα. Πρώτον, ενώ του είπαν ότι στέλνουν δώρο όλον τον εξοπλισμό, εντούτοις του έστειλαν ασύρματο modem router χωρίς τον αντάπτορα για τα ασύρματα δίκτυα. Τέλος πάντων, αγοράσαμε τον αντάπτορα, συνδέσαμε το μόντεμ, αλλά για να γραφτεί στην ιστοσελίδα της hol χρειάζεται το username και το password το οποίο πρέπει να έχεις βάλει στις ρυθμίσεις του μόντεμ. Το θέμα είναι ότι έναν τέτοιο κωδικό δεν έχουν στείλει, παρά μόνο τον κωδικό ενεργοποίησης. Πώς θα πάρει αυτά τα δύο πολυπόθητα νούμερα; Τους παίρνουμε τηλ. και δεν απαντάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αποκλείεται να μην απαντάνε. Δοκίμασε στο 13844.

Επίσης δοκίμασε την πρώτη φορά να συνδεθείς με ethernet, έτσι ώστε να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις και έπειτα μπες με wifi.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
αλλά για να γραφτεί στην ιστοσελίδα της hol χρειάζεται το username και το password το οποίο πρέπει να έχεις βάλει στις ρυθμίσεις του μόντεμ. Το θέμα είναι ότι έναν τέτοιο κωδικό δεν έχουν στείλει, παρά μόνο τον κωδικό ενεργοποίησης.
αν θυμάμαι καλά, αυτόν τον κωδικό τον επιλέγεις εσύ αφού κάνεις αυτό που λέει ο exposed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
παιδια στο msn τα παιχνίδια δεν λειτουργούν? ή μονο σε εμενα συμβαινει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βοηθεια παιδια!
Αυτο το router ειναι καλο; https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614912

Επισης, αυτα τα δυο, που δεν αναφερουν αν ειναι Annex-A η B, λειτουργουν και με τα δυο; Τι παιζει;
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615229
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615203
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επισης, αυτα τα δυο, που δεν αναφερουν αν ειναι Annex-A η B, λειτουργουν και με τα δυο; Τι παιζει;
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615229
https://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615203

Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα δύο δουλεύουν ως bridges.
Δηλαδή πρέπει να υπάρχει ήδη κάποιο ρουτεράκι ή μόντεμ ώστε να συνδέεις πάνω τους το ethernet καλώδιο εξόδου που δίνει ίντερνετ.Έτσι από εκεί και πέρα παραμετροποιείς το δίκτυο σου όπως θες.


Για το άλλο ρούτερ που ρωτάς δεν βλέπω να γράφει encryption για το ασύρματο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
δλδ δουλευουν πιο πολυ σας access point;
Encryption=;

τι απο τα δυο με συμφερει περισσοτερο (θελω απλος να μπορω να μπω ασυρματα στο ιντερνετ με το λαπτοπ μου, απο το κρεβατι μου, το σαλονι, τον κηπο...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δλδ δουλευουν πιο πολυ σας access point;
Encryption=;
Πες το κι έτσι.Απλά μπορεί να σε παιδέψει λίγο στο να το ρυθμίσεις.
Encryption εννοώ το κλείδωμα που έχει για το ασύρματο, (wep,wpa,wpa2).

τι απο τα δυο με συμφερει περισσοτερο (θελω απλος να μπορω να μπω ασυρματα στο ιντερνετ με το λαπτοπ μου, απο το κρεβατι μου, το σαλονι, τον κηπο...)
Εγώ θα πρότεινα ένα κανονικό ρούτερ που έχει και ασύρματο.
Τώρα στο ίντερνετ που κοιτάς αν σε μερικά δεν γράφει πάνω αν είναι annexA ή annexB , αν πας να το πάρεις από κάποιο μαγαζί θα σε ρωτήσουν.Τα περισσότερα είναι διαθέσιμα και για τους 2 τύπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
το προβλημα ειναι οτι τα μαγαζια τα εχουν σε τρελες τιμες... απο ποντικια μεχρι οτιδηποτε.. Αλλα απο το να την πατισω παλι με ρουτερ που δεν μου κανει, μαλλον θα δωσω κατι παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neuriasmenos

Νεοφερμένος

Ο neuriasmenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλημέρα. θα μπω κατευθείαν στο θέμα. πρόσφατα πήρα ένα laptop turbo-x από το πλαίσιο. το μηχάνημα έχει μέσα μια κάρτα realtek rtl 8187b wireless. επειδή έχανα συχνά τη σύνδεση και είχα πολύ αργή ταχύτητα ρώτησα τον πάροχο αν ήταν πρόβλημα σύνδεσης. Μου είπε οτι η συγκεκριμμένη κάρτα παρουσίασε κάποια προβλήματα και χρειάζεται να βρω ενα patch απο internet για ανβάθμιση. Αν κάποιος γνωρίζει που να ψάξω και τι ακριβώς να κάνω θα εκτιμούσα καθε βοήθεια. όποιοσ γνωρίζει κάτι ας μοθ στείλει ένα μην. Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ίδιο πρόβλημα (να χάνεται συχνά η σύνδεση) έχει και η κόρη μου με το laptop της και δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε λύση.
Ό,τι πληροφορία για το σύστημα χρειάζεστε, πείτε μου να σας τη δώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neuriasmenos

Νεοφερμένος

Ο neuriasmenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ. Γενικά απο ότι έχω καταλάβει είναι πολύ κοινό πρόβλημα που όμως απαιτεί κάποιες ειδικές γνώσεις πάνω σε υπολογιστές. Από μια μικρή αναζήτηση στο google βρήκα (και από το επίσημο site της realtek) βρήκα κάποια πράγματα αλλά οι οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσω είναι λίγο περίπλοκες για μένα. θα δοκιμάσω και στο πλαίσιο απο όπου πήρα τον υπολογιστή αλλά δεν φημίζονται και για την εξυπηρέτηση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γκρρρ.... πΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕ, πΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕ, πΟΤΕΕΕΕΕΕΕ!
Μία βροχή πιάνει και του αλλάζει τα φώτα.


Στο θέμα μας. Είναι δύο εβδομάδες που έχω συχνούς αποσυγχρονισμούς (κοινώς με πετάει). Ποιον παίρνω για να βρίσω;
Το 134 είναι αυτός που θα μ' ακούσει κι έπειτα θα με γράψει;
Το 1242 νομίζω είναι αυτό που ψάχνω;
Επίσης μήπως το τηλεφωνικό κέντρο που ανήκω ενδείκνυται καλύτερα;

Απειλές τύπου θα φύγω θα πάω αλλού πιάνουν;


Να έχεις τόσα projects να κάνεις (από τώρα!) και να μην μπορείς να δουλέψεις δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όποιον και να πάρεις νομίζω στο ίδιο τεχνικό τμήμα καταλήγουν. Δυστυχώς απειλές και τέτοια δεν πιάνουν πολύ γιατί αν είναι θέμα βροχής είναι θέμα του πανάρχαιου καλωδίου με μόνωση από χαρτί και πίσσα, οπότε δεν είναι απλώς πρόβλημα μιας ρύθμισης που θα τη φτιάξουν αμέσως. Πάρε βέβαια δε χάνεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top