Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,486 μηνύματα.
μετά μου λέγανε οι γονείς μου.... "μη βγαλεις άδεια οπλοφορίας ειναι επικίνδυνα αυτά".
Εδώ που έχουμε φτάσει, επιβάλλεται. Όχι μόνο ότι έξω δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί με τον κάθε τρελό, αλλά και το ότι στην αστυνομία υπάρχει υποστελέχωση (πόσοι αστυνομικοί υποχρεούνται να ασκούν καθήκοντα σωματοφύλακα σε πολιτικούς) το καθιστά αναγκαίο.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,915 μηνύματα.
Εδώ που έχουμε φτάσει, επιβάλλεται. Όχι μόνο ότι έξω δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί με τον κάθε τρελό, αλλά και το ότι στην αστυνομία υπάρχει υποστελέχωση (πόσοι αστυνομικοί υποχρεούνται να ασκούν καθήκοντα σωματοφύλακα σε πολιτικούς) το καθιστά αναγκαίο.
η άδεια όπλου σε κάθε πολίτη αφου βγάλει καθαρό ενα εξονυχιστικό έλεγχο για ψυχολογικά προβλήματα και μετα απο πάρα πολλη εκπαίδευση με όπλο είναι η λύση, θα 'θελα και γω να βγάλω. Με εχουν απειλήσει 2-3 φορές με μαχαίρη συνομηλικοί μου.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,940 μηνύματα.
η άδεια όπλου σε κάθε πολίτη αφου βγάλει καθαρό ενα εξονυχιστικό έλεγχο για ψυχολογικά προβλήματα και μετα απο πάρα πολλη εκπαίδευση με όπλο είναι η λύση, θα 'θελα και γω να βγάλω. Με εχουν απειλήσει 2-3 φορές με μαχαίρη συνομηλικοί μου.
Ναι, είναι τρομερό αυτό το πράγμα να (σας) συμβαίνει. Και το έχω ακούσει, πολλές φορές, και το έχω ζήσει. Τί να πω ; Να προσέχετε πολύ, εσείς τα νέα παιδιά ειδικά...
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,111 μηνύματα.
Πώς έγινε η επίθεση στους εθελοντές της Πάρνηθας -«Μας χτύπησαν και μας μαχαίρωσαν δίχως έλεος» - iefimerida.gr

μετά μου λέγανε οι γονείς μου.... "μη βγαλεις άδεια οπλοφορίας ειναι επικίνδυνα αυτά".

7 κωλόπαιδα να τη πέσουν σε 1-2.... αγγέλη απο σκυλιά ηταν αυτή οχι απο ανθρώπους.

Μη πλησιάσεις άλλο και έχεις το πολύ ένα λεπτό να εξαφανιστείς μαζί με την κουραδό παρέα σου ..... αλλιώς θα χετε πρόβλημα όσοι και αν είστε.
Τι ήταν αυτό ρε παιδιά; Ποιος ηλίθιος κρύβεται από πίσω; Τι νόημα έχει;


Πάνε να φοβερίσουν τους νεαρούς που καθαρίζουν τη φυση;
Δε φοβόμαστε ρε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

η άδεια όπλου σε κάθε πολίτη αφου βγάλει καθαρό ενα εξονυχιστικό έλεγχο για ψυχολογικά προβλήματα και μετα απο πάρα πολλη εκπαίδευση με όπλο είναι η λύση, θα 'θελα και γω να βγάλω. Με εχουν απειλήσει 2-3 φορές με μαχαίρη συνομηλικοί μου.
διαφωνώ ριζικά φίλε μου. Δεν είναι αυτή η λύση
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,486 μηνύματα.
διαφωνώ ριζικά φίλε μου. Δεν είναι αυτή η λύση
Η κοινωνία είναι λίγα βήματα πριν την αναρχία και το χάος, έχεις παιδιά που μαχαιρώνουν, λάθρο που δεν έχουν τίποτα να χάσουν και κράτος που αδιαφορεί για την προστασία σου και διαφωνείς με το να παίρνει ο κόσμος τα μέτρα του για να προστατέψει τον εαυτό του.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,915 μηνύματα.
διαφωνώ ριζικά φίλε μου. Δεν είναι αυτή η λύση
Η απαγορεψη θα οδηγησει σε περισσοτερη παρανομια. Και αφου ειναι ενα τρεντ το οποιο μεγαλωνει καλυτερα να εισαι οπλισμενος και ετοιμος για καθε ενδεχομενο
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Η απαγορεψη θα οδηγησει σε περισσοτερη παρανομια. Και αφου ειναι ενα τρεντ το οποιο μεγαλωνει καλυτερα να εισαι οπλισμενος και ετοιμος για καθε ενδεχομενο
Δε θα πάει όπως το φαντάζεστε αυτό. Όπλα θα πάρουν κι αυτοί που δε θέλετε και απλά θα κλιμακωθεί μια κατάσταση χωρίς να δωθεί μια ουσιαστική λύση
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,915 μηνύματα.
Δε θα πάει όπως το φαντάζεστε αυτό. Όπλα θα πάρουν κι αυτοί που δε θέλετε και απλά θα κλιμακωθεί μια κατάσταση χωρίς να δωθεί μια ουσιαστική λύση
Τωρα αυτοι που θελουμε δεν εχουν οπλα. Αυτοι που δεν ιελουμε τα εχουν
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,549 μηνύματα.
"Δε θα έπρεπε να είναι η λύση" είναι το σωστό. Γιατί υπάρχει και ο αντίλογος ότι, πχ στην Αμερική που υπάρχει άδεια οπλοφορίας σε ορισμένες πολιτείες, δεν υπάρχει και αντίστοιχη έλλειψη του εγκλήματος, αλλά ακριβώς το αντίστροφο.

Αλλά όπως πάνε τα πράγματα, είτε δοθεί ποτέ το δικαίωμα για άδεια οπλοφορίας καθολικά στην Ελλάδα είτε όχι, αναπόφευκτα θα γίνουμε Ελ Πάσο. Θα έρθει κάποια στιγμή που ο κόσμος θα απηυδήσει τόσο πολύ με αυτή την αδιαφορία που υπάρχει για την προστασία του, ώστε τελικά θα είναι πολύ πιθανό να στραφεί σε τέτοιες πρακτικές ώστε να προστατευτεί. Τώρα το αν θα είναι παράνομα ή όχι, δεν μπορώ να το προβλέψω (και δε με ενδιαφέρει κιόλας).

Τι να κάνουμε, δυστυχώς δε ζούμε σε έναν αγγελικά πλασμένο κόσμο ώστε να μπορούμε να κάνουμε τέτοια ουτοπικά όνειρα.
Δε θα πάει όπως το φαντάζεστε αυτό. Όπλα θα πάρουν κι αυτοί που δε θέλετε και απλά θα κλιμακωθεί μια κατάσταση χωρίς να δωθεί μια ουσιαστική λύση
Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό, μόνο που αυτοί που δε θέλουμε να έχουν, έχουν ήδη ούτως ή άλλως. Δε περιμένουν να πάρουν άδεια ως τυπικοί και νόμιμοι πολίτες, καθώς δεν είναι τέτοιοι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,010 μηνύματα.
Δε θα πάει όπως το φαντάζεστε αυτό. Όπλα θα πάρουν κι αυτοί που δε θέλετε και απλά θα κλιμακωθεί μια κατάσταση χωρίς να δωθεί μια ουσιαστική λύση

Πάντως εάν είχαν όπλα μαζί τους οι εθελοντές μπορεί και να μη βρίσκονταν μαχαιρωμένοι τώρα στο νοσοκομείο έστω ενα πτυσσόμενο να το κάνεις μια στον αέρα να μεγαλώσει και που σε πονεί και που σε σφάζει. Μαχαίρια είχαn απλά... μια στον αγκώνα να του δώσεις στη κλείδωση με το γκλόπ θα του το σπάσεις το χεράκι και θα φυγει κλαίγοντας. Να δεις μετά ξαναπιάνει μαχαίρι ;;;

πΑΕΙ ο άλλος να βιάσει ή να σκοτώσει τη κοπέλα... εισαι μπροστά βγάζεις το πτυσόμενο απο τη τσέπη τον κάνεις μπαούλο και δεν μπορει και να σε μαχαιρώσει.

Τι να κανουμε οπου δε πιπτει λόγος.... σε τέτοιες περιπτώσεις. Πίπτει ράβδος.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,486 μηνύματα.
Δε θα πάει όπως το φαντάζεστε αυτό. Όπλα θα πάρουν κι αυτοί που δε θέλετε και απλά θα κλιμακωθεί μια κατάσταση χωρίς να δωθεί μια ουσιαστική λύση
Αυτοί τα έχουν ήδη, οι του οργανωμένου εγκλήματος οπλοφορούν, πυροβολούν μέρα μεσημέρι σε πολυσύχναστους δρόμους κοκ. Βέβαια αυτοί δεν θα ασχοληθούν μαζί σου, αλλά υπάρχουν άλλοι που θα το κάνουν και δεν είναι λιγότερο επικίνδυνοι. Το θέμα είναι να αλλάξουν οι φλωροευρωπαϊκοί νόμοι και να γίνουμε ΗΠΑ σε αυτό, κι όχι να σε βάλουν μέσα εσένα επειδή προστάτεψες την οικογένειά σου, τον εαυτό σου και την περιουσία σου από ένα κατακάθι που μπήκε να σε κλέψει.
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έχετε παρατηρήσει εσείς κάποια μείωση εγκληματικότητας στις ΗΠΑ; Ποια είναι η λογική; Ας αναλάβει ο πολίτης, πάρτε όλοι από ένα όπλο και ο,τι γίνει; Δεν υπάρχουν άλλα μέτρα που μπορούμε να πάρουμε προτού καταλήξουμε εκεί; Πονάει χέρι, κόψει χέρι;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,811 μηνύματα.
Τωρα αυτοι που θελουμε δεν εχουν οπλα. Αυτοι που δεν ιελουμε τα εχουν
Ειπες σε μια πρόταση όλο το πρόβλημα με την απαγόρευση της οπλοκατοχής. Αυτός που θέλει να βρει όπλο θα βρει. Ο νομοταγής πολίτης που θέλει να προστατευτεί δεν θα βρει.

Οι νόμοι πρέπει να χαλαρώσουν. Δεν είναι απαραίτητο να γίνεις ΗΠΑ βέβαια. Υπάρχουν και ευρωπαϊκές χώρες με χαλαρούς νόμους περί οπλοκατοχής και δεν έχουν τα προβλήματα των ΗΠΑ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,010 μηνύματα.
Έχετε παρατηρήσει εσείς κάποια μείωση εγκληματικότητας στις ΗΠΑ; Ποια είναι η λογική; Ας αναλάβει ο πολίτης, πάρτε όλοι από ένα όπλο και ο,τι γίνει; Δεν υπάρχουν άλλα μέτρα που μπορούμε να πάρουμε προτού καταλήξουμε εκεί; Πονάει χέρι, κόψει χέρι;

Δε ξέρω τι γίνεται στις ΗΠΑ , για εμάς εδω μιλάμε. Προσωπικά αν κληρονομήσω τη μεζονέτα.... ζωη να έχουν οι δικοί μου.

Θα υψώσω φράκτες με θάμνους φυσικούς (δε θέλω αδιάκριτα βλέμματα μέσα) - έναν σκύλο μέσα να κοβει βόλτες ή και αν μπορουσα εναν Πάνθηρα :cool:

Και σε εναν φοριαμό μέσα στο σπίτι ασφαλείας ένα όπλο. Εννοειται θωρακισμένες πόρτες και συναγερμοί.

Όπως και η Β.Κορέα έχει πυρηνικά οπλα χωρις ποτέ να τα χρησιμοποιεί, τα έχει ομως.

Φτιάχνεις ενα επίπεδο ασφαλείας ένα πρωτόκολλο με ενέργειες για να μη μπορεί κα΄νενας μπακαλιάρος/ρέγγα των 70 κιλών να διανοηθεί οτι μπορεί να απλώσει χέρι.

Το θεωρω απόλυτα χρήσιμο την εποχη που διανύουμε. Οι εθελοντες οι ατυχοι δυστυχως πηγαν χωρις κανεναν τέτοιο σχεδιασμό και την πάτησαν. Και εγω κοντά στο Μενίδι είμαι. Εχουν διαρηξει το σπιτι πριν χρονια... ωστοσο μπηκαν σίδερα μετά και δοκοι πίσω απο πόρτες και δεν ξανα συνέβη. Παλαιοτερα είχαμε και έναν σκύλο ενα ροτβάιλερ... + συναγερμό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά δεν πολυ συμφωνω με τους νόμους αν και ειμαι υποχρεωμένος να τους ακολουθώ... απλα στο δικο μου αξιακο συστημα που ειμαι ευγενικος στο δρομο και δεν βριζω δε προσβάλλω κανεναν το να βγάλει ο αλλος μαχαιρι ειναι αδιανοητο... θα τον ειχα τελειωσει μονο για την απόπειρα. Αλλα απο ποιους να περιμένεις επιβολη πειθαρχιας και αυστηροτητα εκει που χρειάζεται ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,486 μηνύματα.
Το θεωρω απόλυτα χρήσιμο την εποχη που διανύουμε. Οι εθελοντες οι ατυχοι δυστυχως πηγαν χωρις κανεναν τέτοιο σχεδιασμό και την πάτησαν. Και εγω κοντά στο Μενίδι είμαι. Εχουν διαρηξει το σπιτι πριν χρονια... ωστοσο μπηκαν σίδερα μετά και δοκοι πίσω απο πόρτες και δεν ξανα συνέβη. Παλαιοτερα είχαμε και έναν σκύλο ενα ροτβάιλερ... + συναγερμό.
Μενίδι και τέτοιες περιοχές δεν πας έτσι, είναι τίγκα στους γύφτους από όσο ξέρω. Εδώ φίλο μου από Χαλκίδα, σε συγκεκριμένο δρόμο κοντά στη Λαμία, τους έχουν επιτεθεί πολλές φορές τα καλόπαιδα αυτά σε λεωφορεία και αμάξια με πέτρες. Μια φορά ξυλοκόπησαν τον πατέρα του. Σε τέτοιες περιοχές μέχρι και νάρκες και δράκους (όχι ροτβάιλερ) θέλει να βάζεις για να νιώθεις κάπως ασφαλής.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,010 μηνύματα.
Μενίδι και τέτοιες περιοχές δεν πας έτσι, είναι τίγκα στους γύφτους από όσο ξέρω. Εδώ φίλο μου από Χαλκίδα, σε συγκεκριμένο δρόμο κοντά στη Λαμία, τους έχουν επιτεθεί πολλές φορές τα καλόπαιδα αυτά σε λεωφορεία και αμάξια με πέτρες. Μια φορά ξυλοκόπησαν τον πατέρα του. Σε τέτοιες περιοχές μέχρι και νάρκες και δράκους (όχι ροτβάιλερ) θέλει να βάζεις για να νιώθεις κάπως ασφαλής.

Μια χαρά περιοχή ειναι απο Καραμανλή και πάνω... προς τις ταβέρνες της Παρνηθας αλλα ναι έχει πολυ τσογλαναρία και κωλόπαιδα. Αυτη χαλάσανε τη φημη της περιοχής. Η Πάρνηθα ειναι πολυ ωραίο μέρος. Οι γύφτοι ειναι χιλιόμετρα κάτω στις γραμμες του τρένου κοντά.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.
Η αφαίρεση μιας ζωής είναι αμαρτία, αυτή τη δυνατότητα την έχει μόνο ο Κύριος. Αλλά εσείς θέλετε να μας κάνετε να παραβιάσουμε μέχρι και τις 10 εντολές αθεόφοβοι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,010 μηνύματα.
Η αφαίρεση μιας ζωής είναι αμαρτία, αυτή τη δυνατότητα την έχει μόνο ο Κύριος. Αλλά εσείς θέλετε να μας κάνετε να παραβιάσουμε μέχρι και τις 10 εντολές αθεόφοβοι

Για αποτροπή ειναι φίλε. Όπως και αποτρεπτικά δουλεύει (σε περισσοτερες περιπτωσεις οκ δεν ειπαμε να μπλέξεις με τη μαφία να σου φτιαξουν συμβολαιο θανατου) να είσαι γυμνασμένος και να κυκλοφορείς.

Τωρα μας έρθει κανα τσογλανάκι μπακαλιάρος των 60-70 κιλών ανθρωπάκος απαιδευτος και αγυμναστος να πουλήσει αγριάδες..... αστείο και μόνο σαν σενάριο. Μια σπρωξιά θα του βάλεις οταν πιέζεις σε πάγκους 80-100 κιλά και θα φυγει πίσω σαν φτερό στον άνεμο.

Την αλλη φορά πήγαν κάτι τέτοιοι να κάνουν μαγκιές σε ενα μπάρ τους έβγαλαν σηκωτούς ένας γυμναστηριακός εκει 20 κιλα απο το δικό μου βάρος σιγουρα, εγω πάντα οπου πάω ευγενικός ειμαι με το καλησπέρα μπαινω με το ευχαριστώ γεια σας φευγω.
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δε ξέρω τι γίνεται στις ΗΠΑ , για εμάς εδω μιλάμε. Προσωπικά αν κληρονομήσω τη μεζονέτα.... ζωη να έχουν οι δικοί μου.

Θα υψώσω φράκτες με θάμνους φυσικούς (δε θέλω αδιάκριτα βλέμματα μέσα) - έναν σκύλο μέσα να κοβει βόλτες ή και αν μπορουσα εναν Πάνθηρα :cool:

Και σε εναν φοριαμό μέσα στο σπίτι ασφαλείας ένα όπλο. Εννοειται θωρακισμένες πόρτες και συναγερμοί.

Όπως και η Β.Κορέα έχει πυρηνικά οπλα χωρις ποτέ να τα χρησιμοποιεί, τα έχει ομως.

Φτιάχνεις ενα επίπεδο ασφαλείας ένα πρωτόκολλο με ενέργειες για να μη μπορεί κα΄νενας μπακαλιάρος/ρέγγα των 70 κιλών να διανοηθεί οτι μπορεί να απλώσει χέρι.

Το θεωρω απόλυτα χρήσιμο την εποχη που διανύουμε. Οι εθελοντες οι ατυχοι δυστυχως πηγαν χωρις κανεναν τέτοιο σχεδιασμό και την πάτησαν. Και εγω κοντά στο Μενίδι είμαι. Εχουν διαρηξει το σπιτι πριν χρονια... ωστοσο μπηκαν σίδερα μετά και δοκοι πίσω απο πόρτες και δεν ξανα συνέβη. Παλαιοτερα είχαμε και έναν σκύλο ενα ροτβάιλερ... + συναγερμό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά δεν πολυ συμφωνω με τους νόμους αν και ειμαι υποχρεωμένος να τους ακολουθώ... απλα στο δικο μου αξιακο συστημα που ειμαι ευγενικος στο δρομο και δεν βριζω δε προσβάλλω κανεναν το να βγάλει ο αλλος μαχαιρι ειναι αδιανοητο... θα τον ειχα τελειωσει μονο για την απόπειρα. Αλλα απο ποιους να περιμένεις επιβολη πειθαρχιας και αυστηροτητα εκει που χρειάζεται ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ;;;;
Δε ζούμε σε διαφορετική χώρα, ο φόβος κοινός είναι για όλους. Εγώ τα φοβάμαι τα όπλα και σας βρίσκω πολύ αισιόδοξους να πιστεύετε πως όλοι θα τα χρησιμοποιήσουν με τον ίδιο τρόπο που θα το κάνετε κι εσείς, για αυτοάμυνα (ή έτσι θέλω να πιστεύω). Δε θέλω να έχω στο σπίτι μου, νιώθω ότι καλλιεργείται υποσυνείδητα μια νοοτροπία βίας και δε θέλω επουδενί αυτή να καλλιεργηθεί και σε συλλογικό επίπεδο.

Καταλαβαίνω την έλλειψη εμπιστοσύνης απέναντι στο κράτος αλλά και με την οπλοκατοχή δε πιέζεις ιδιαίτερα για την ανάληψη κάποιου μέτρου. Σου δίνουν ένα όπλο και τελειώσαμε. Θα γελάσετε, αλλά δε μπορούμε να ζητάμε την αστυνομία επιλεκτικά. Αντιδρας στα μικρά ή κάνεις τα στραβά μάτια; Αν τα κάνεις, κάνεις και στα μεγάλα. Θες αστυνομία να γράφει για διπλοπαρκαρίσματα, παράνομα τραπεζοκαθίσματα και πεταμένες γόπες; Θες αστυνομία να μπει στα πανεπιστήμια να τελειώνουμε με το κάθε κακομαθημένο κατακάθι; Δε θες (όχι εσύ συγκεκριμένα) , δε θες επιβολή πειθαρχίας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,010 μηνύματα.
Δε ζούμε σε διαφορετική χώρα, ο φόβος κοινός είναι για όλους. Εγώ τα φοβάμαι τα όπλα και σας βρίσκω πολύ αισιόδοξους να πιστεύετε πως όλοι θα τα χρησιμοποιήσουν με τον ίδιο τρόπο που θα το κάνετε κι εσείς, για αυτοάμυνα (ή έτσι θέλω να πιστεύω). Δε θέλω να έχω στο σπίτι μου, νιώθω ότι καλλιεργείται υποσυνείδητα μια νοοτροπία βίας και δε θέλω επουδενί αυτή να καλλιεργηθεί και σε συλλογικό επίπεδο.

Καταλαβαίνω την έλλειψη εμπιστοσύνης απέναντι στο κράτος αλλά και με την οπλοκατοχή δε πιέζεις ιδιαίτερα για την ανάληψη κάποιου μέτρου. Σου δίνουν ένα όπλο και τελειώσαμε. Θα γελάσετε, αλλά δε μπορούμε να ζητάμε την αστυνομία επιλεκτικά. Αντιδρας στα μικρά ή κάνεις τα στραβά μάτια; Αν τα κάνεις, κάνεις και στα μεγάλα. Θες αστυνομία να γράφει για διπλοπαρκαρίσματα, παράνομα τραπεζοκαθίσματα και πεταμένες γόπες; Θες αστυνομία να μπει στα πανεπιστήμια να τελειώνουμε με το κάθε κακομαθημένο κατακάθι; Δε θες (όχι εσύ συγκεκριμένα) , δε θες επιβολή πειθαρχίας.

Για αυτοάμυνα και μόνο και για αποτροπή... θεωρώ πως οι κουραδόμαγκες θα απωθηθούν ευκολα αν έβλεπαν οτι οπλοφορώ και θα γλιτώναμε ολοι απο πολλά. Πχ μαχαιρωματα νοσοκομεια μηνυσεις αγωγες , βιασμούς , δολοφονιες καθως θα μπορουσαμε σαν οπλοφοροι να παρεμβουμε απευθειας οταν βλεπαμε να γινεται μπροστά μας κάτι τέτοιο.... απλά το βγάζεις απο τη θήκη οπλίζεις και λές στον εγκληματία να σταματησει ΤΩΡΑ και να απομακρυνθει.

Οχι όλοι αλλα σε κάποιες περιπτώσεις θα εφευγαν χωρις να σε ενοχλήσουν γιατι δε ξέρουν αν είσαι τρελός να το χρησιμοποιήσεις όπως ακριβως και ο Βορειο Κορεάτης που δεν ξέρουν έαν θα βομβαρδίσει απευθειας με πυρηνικά οποιονδήποτε εισβάλλει.

Ακόμη και οι Αμερικάνοι τις κότες έκαναν και αναδιπλώθηκαν.

Τι να κανουμε τωρα ζούμε σε ζούγκλα , ο μονος τροπος να μη σε πλήξει ο άλλος ειναι να ξέρει πως θα χάσει περισσότερα.

Τα όπλα δεν ειναι επικινδυνα αν έχεις εκπαιδευτει και οταν ακολουθείς ευλαβικά τους βασικούς κανονες ασφαλείας οι οποιοι ειναι 4. Το κλεινω ομως γιατι θα βγουμε οφφ τοπικ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top