Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Επί 2 μέρες η Βατίδου ήταν στο κρατητήριο και την έβριζαν στα social media. Το θύμα έγινε θύτης...

Δεν έχει δίκιο σε όλα... και όσοι τη θυμόμαστε ξέρουμε ότι ειναι δύσκολος χαρακτήρας

ο Κουγιας έσπευσε να την υποστηρίξει. Αυτη θα έκανε κάτι αντιστοιχο για εκεινον ;

Αλλά όταν θέλεις μοντέλο για γυναίκα.... την ωραιοτερη γυναικα της Ελλάδος όπως ειχε πει και εκείνος μη περιμένεις να μην έχεις προβληματα άλλου είδους. Αυτά κοβονται εξαρχής σε μια σχέση αλλα επειδη αυτή δεν θα τα εκοβε καθως έτσι ειναι ο χαρακτηρας της προσπάθησε ο άλλος να τη μαντρώσει σε μια οικογένεια.

Προλαβαν και έκαναν δύο παιδιά.

Για όλα τα παραπάνω δεν μ κάνει εντυπωση η εκδοχη που δίνει ο οδηγός οτι της έκανε μια παρατηρηση για το κοκκινο και άρχισε να τον βριζει. Μου εχει τυχει και μένα ο άλλος κατέβηκε τσαμπουκαλεμένος απο το αμαξι να με δειρει. Κράτησα πινακίδες και τον έφεραν στο τμήμα.

Μολις έμαθε οτι θα του έκανα μήνυση άρχισε τις συγγνώμες. Κυκλοφορούν πολλα κουτσαβάκια.
Η διαφορα μας ειναι οτι εγω τότε δε μίλησα και σηκωθηκε και έφυγε αλλα κράτησα τις πινακίδες.

Ειμαι θεωρω ευφυης άνθρωπος ωστε να με παγιδεύσει ο άλλος.

Ξέρετε λέω στο ΑΤ οτι ο κύριος απο εδώ μπηκε μπροστά μου στο αντιθετο ρευμα για να παρκάρει κ όταν περασα απο διπλα και τον κοιταξα εκπληκτος κατέβηκε κάτω να έρθει να με δειρει....

θα με έδερνες του λέω φιλε ;;; λέει δεν εγινε έτσι... α τα γυριζεις τωρα του κάνω. Να εχεις παντελόνια να παραδέχεσαι τις μαγκιές σου.

Τον εφτιαξα καλα μεσα στο ΑΤ. Θα έτρωγε και παράβαση αλλα δεν μπορουσε να αποδειχθεί.

Αναγκασα την αστυνομια να τον βρει και να γινει προσαγωγή στο τμήμα... θα του κάνω μήνυση λέω. Εργω εξυβριση. Προπυλακισμός... ηρθε στο αμάξι να μου επιτεθεί ειχα κλειδώσει πορτες αλλιως θα παιζαμε ξυλο.

Νομιζεις ειμαι κανα χαμίνι του δρόμου να παιζω ξύλο με τον καθε περιεργο ;;; σας παρακαλω κυριε λεγανε οι αστυνομοι προσεξτε χαρακτηρισμους λεω την αληθεια αναφέρω. Θα του κάνω μήνυση. Ενημερωστε τον εισαγγελέα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Δεν έχει δίκιο σε όλα... και όσοι τη θυμόμαστε ξέρουμε ότι ειναι δύσκολος χαρακτήρας
Από τη στιγμή που απομάκρυναν την μηχανή ακόμα και να τον χτύπησε δεν μπορεί να αποδειχθεί η ενοχή της.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.

Κάπου στη μέση ειναι η αλήθεια , αυτη μπορεί να εκανε καμιά μαλακία να της την είπε ο άλλος και επειδη έχει εγωϊσμο και ειναι νευρική να τον άρχισε να την εβρισε και αυτός και να τον πηρε στο κυνήγι κάπου μετά να έπεσε και να ειπε έτσι είσαι εσυ φταις που με κυνήγησες για αυτο έπεσα.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει δίκιο σε όλα... και όσοι τη θυμόμαστε ξέρουμε ότι ειναι δύσκολος χαρακτήρας

ο Κουγιας έσπευσε να την υποστηρίξει. Αυτη θα έκανε κάτι αντιστοιχο για εκεινον ;

Αλλά όταν θέλεις μοντέλο για γυναίκα.... την ωραιοτερη γυναικα της Ελλάδος όπως ειχε πει και εκείνος μη περιμένεις να μην έχεις προβληματα άλλου είδους. Αυτά κοβονται εξαρχής σε μια σχέση αλλα επειδη αυτή δεν θα τα εκοβε καθως έτσι ειναι ο χαρακτηρας της προσπάθησε ο άλλος να τη μαντρώσει σε μια οικογένεια.

Προλαβαν και έκαναν δύο παιδιά.

Για όλα τα παραπάνω δεν μ κάνει εντυπωση η εκδοχη που δίνει ο οδηγός οτι της έκανε μια παρατηρηση για το κοκκινο και άρχισε να τον βριζει. Μου εχει τυχει και μένα ο άλλος κατέβηκε τσαμπουκαλεμένος απο το αμαξι να με δειρει. Κράτησα πινακίδες και τον έφεραν στο τμήμα.

Μολις έμαθε οτι θα του έκανα μήνυση άρχισε τις συγγνώμες. Κυκλοφορούν πολλα κουτσαβάκια.
Η διαφορα μας ειναι οτι εγω τότε δε μίλησα και σηκωθηκε και έφυγε αλλα κράτησα τις πινακίδες.

Ειμαι θεωρω ευφυης άνθρωπος ωστε να με παγιδεύσει ο άλλος.

Ξέρετε λέω στο ΑΤ οτι ο κύριος απο εδώ μπηκε μπροστά μου στο αντιθετο ρευμα για να παρκάρει κ όταν περασα απο διπλα και τον κοιταξα εκπληκτος κατέβηκε κάτω να έρθει να με δειρει....

θα με έδερνες του λέω φιλε ;;; λέει δεν εγινε έτσι... α τα γυριζεις τωρα του κάνω. Να εχεις παντελόνια να παραδέχεσαι τις μαγκιές σου.

Τον εφτιαξα καλα μεσα στο ΑΤ. Θα έτρωγε και παράβαση αλλα δεν μπορουσε να αποδειχθεί.

Αναγκασα την αστυνομια να τον βρει και να γινει προσαγωγή στο τμήμα... θα του κάνω μήνυση λέω. Εργω εξυβριση. Προπυλακισμός... ηρθε στο αμάξι να μου επιτεθεί ειχα κλειδώσει πορτες αλλιως θα παιζαμε ξυλο.

Νομιζεις ειμαι κανα χαμίνι του δρόμου να παιζω ξύλο με τον καθε περιεργο ;;; σας παρακαλω κυριε λεγανε οι αστυνομοι προσεξτε χαρακτηρισμους λεω την αληθεια αναφέρω. Θα του κάνω μήνυση. Ενημερωστε τον εισαγγελέα.
μην προσπαθεις να δωσεις λογικη εξηγηση στον νουμερο ενα ναρκισσο δικηγορο στην Ελλαδα...

καραμπινατη διαταραχουλα ....δεν το λεω εγω φυσικα οι διαγνωσεις βγαινουν μονο απο ψυχιατρος και στη σχολη μου ενα απο τα δημοσια προσωπα που αναφερθηκαν και συζητηθηκαν ηταν και ο συγκεκριμενος ...

ακομα και ο γαμος του δεν ηταν τυχαιος ...ολα για προβολη ,ολη η ζωη του μπροστα σε μια καμερα ..

ουτε η συγκεκριμενη γυναικα που πηρε..

ακρως επιθετικη και παραβατικη συμπεριφορα και σαν παραγοντας ομαδας ...

οπως και δεν ηξερα και για πολλους αλλους δικηγορους που κατεχουν τις πρωτες θεσεις για την συγκεκριμενη διαταραχη ...

Κανενας ηθικος φραγμος καμια αξια και καμια πεποιθηση ...θα μου πεις ειναι δικηγορος αλλα για δες ειναι ολοι ετσι ?
Ολα στο βωμο της δημοσιοτητας ακομα και στην. υποθεση της μητερας απο την Πατρα ...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Κάπου στη μέση ειναι η αλήθεια , αυτη μπορεί να εκανε καμιά μαλακία να της την είπε ο άλλος και επειδη έχει εγωϊσμο και ειναι νευρική να τον άρχισε να την εβρισε και αυτός και να τον πηρε στο κυνήγι κάπου μετά να έπεσε και να ειπε έτσι είσαι εσυ φταις που με κυνήγησες για αυτο έπεσα.
Από τη στιγμή που έδιωξε τη μηχανή χάνει το μισό δίκαιο που έχει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Από τη στιγμή που έδιωξε τη μηχανή χάνει το μισό δίκαιο που έχει.

Αν το είχε ποτέ. Αν δεν το είχε δεν έχασε τίποτα.

Απλα σου ξαναλέω κάποιοι άνθρωποι ειναι νευρικοί και εγωϊστες για αυτο τα κάνουν σκατά παντού.

Ηρεμια θέλει σε τέτοιες περιπτώσεις τον άλλον δεν τον ξέρεις ειναι δουλειά της αστυνομίας και όχι δικιά σου.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Η αρχή του τέλους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Αρχίζει αύριο η δημόσια προσφορά από το ΤΧΣ για το πρώτο 20% της Εθνικής Τράπεζας.



 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Screenshot_2023-11-13-21-40-31-894_com.android.chrome.jpg
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Πράγματι, ένα δολάριο αγοράζει σήμερα πάνω από 28 τουρκικές λίρες έναντι μόλις 5,4 λίρες τον Ιανουάριο του 2019, κάπου 6 λίρες τον Ιανουάριο του 2020 και 7,4 τον ίδιο μήνα το 2021. Πρακτικά, μιλάμε για κατάρρευση της τουρκικής λίρας, η οποία αποτυπώνεται στον πληθωρισμό, που ήταν 61,5% τον Σεπτέμβριο σε ετήσια βάση.

Γνωρίζοντας όλα αυτά, δεν εκπλαγήκαμε όταν είδαμε ότι το κατά κεφαλήν εισόδημα της γείτονος, δηλ. η αξία των αγαθών και υπηρεσιών τα οποία παράχθηκαν στην Τουρκία σε τιμές αγοράς διαιρούμενο με τον συνολικό πληθυσμό, ανήλθε σε 10.600 δολάρια περίπου το 2022.


Όμως, δεν περιμέναμε ότι το κατά κεφαλήν εισόδημα εκφρασμένο σε μονάδες αγοραστικής δύναμης ήταν πολύ μεγαλύτερο και ίσο με 37.300 δολάρια περίπου.

Από την άλλη πλευρά, το κατά κεφαλήν εισόδημα της Ελλάδας ανήλθε σε 21.100 δολάρια περίπου πέρυσι και σε μονάδες αγοραστικής δύναμης σε 36.800 δολάρια περίπου. Με άλλα λόγια, η αγοραστική δύναμη του ελληνικού πληθυσμού κατά μέσο όρο είναι ελαφρώς χαμηλότερη από του τουρκικού.

Φιλάκια
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Τελικά μήπως πεινάνε οι Έλληνες με κατά κεφαλήν εισόδημα εκφρασμένο σε μονάδες αγοραστικής δύναμης ίσο με 36800 δολάρια, όταν η Τουρκία έχει 37300.

Μάλλον κάτι κάνει ο Ερντογάν...


Με άλλα λόγια Τουρκία - Ελλάδα σημειώσατε 1.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Σε μερικές μέρες μόνο η τουρκική λίρα θα έχει χάσει την αξία της (όχι μόνο ισοτιμίας αλλά και λόγω πληθωρισμού) ακριβώς όπως έχουν χάσει την αξία τους οι καταθέσεις των Τούρκων...
Επίσης σημασία δεν έχει να φας φθηνή ντομάτα Τουρκίας και να καταλήξεις στο νοσοκομείο. Θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο...
Ευρώ και πάλι ευρώ...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Well done NBG 😉😉.


 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
Τελικά μήπως πεινάνε οι Έλληνες με κατά κεφαλήν εισόδημα εκφρασμένο σε μονάδες αγοραστικής δύναμης ίσο με 36800 δολάρια, όταν η Τουρκία έχει 37300.

Μάλλον κάτι κάνει ο Ερντογάν...


Με άλλα λόγια Τουρκία - Ελλάδα σημειώσατε 1.
με βάση τα παραπάνω ποστς, βγάζω ή μ'αλλον δε βγάζω λογικά συμπεράσματα. Δηλαδή ενώ η λίρα τουρκίας χάνει συνεχώς, ο μεσος Τουρκος έχει μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη, απ τον μέσο Έλληνα άσε για την ισοδυναμία σε δολλάρια #635 τρελοκομείο ! :dizzy2:

Και καταλήγω στο συμπερασμα πως αυτά τα νούμερα των τραπεζών, των ανεβάσματος και κατεβασματος της οικονομίας, τα οποία τόσο ωραία σπουδάζετε στα μεταπτυχιακά σας, τελικά δεν έχουν άμεση σχέση με την πραγματικότητα.
Μπορεί τα νούμερα να είναι όμορφα και ανθηρά, αλλά , θα σας κουρασω με το ίδιο παράδειγμα, όταν το λάδι έχει 15 το λίτρο, γίνονται απατεωνιές και νοθείες και ο πληθωρισμός τροφίμων φτάνει το 30% , τοτε παιδιά, λυπάμαι, αλλά τα μεταπτυχιακά σας, δεν έχουν αξία. :cray:
Βλέπετε πόσο <<νοθεύονται>> τα νούμερα, (ποστ 635)

Το μόνο που έχει αξία, είναι τα φιλάκια του Lancelot # 633. :kissing:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
με βάση τα παραπάνω ποστς, βγάζω ή μ'αλλον δε βγάζω λογικά συμπεράσματα. Δηλαδή ενώ η λίρα τουρκίας χάνει συνεχώς, ο μεσος Τουρκος έχει μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη, απ τον μέσο Έλληνα άσε για την ισοδυναμία σε δολλάρια #635 τρελοκομείο ! :dizzy2:

Και καταλήγω στο συμπερασμα πως αυτά τα νούμερα των τραπεζών, των ανεβάσματος και κατεβασματος της οικονομίας, τα οποία τόσο ωραία σπουδάζετε στα μεταπτυχιακά σας, τελικά δεν έχουν άμεση σχέση με την πραγματικότητα.
Μπορεί τα νούμερα να είναι όμορφα και ανθηρά, αλλά , θα σας κουρασω με το ίδιο παράδειγμα, όταν το λάδι έχει 15 το λίτρο, γίνονται απατεωνιές και νοθείες και ο πληθωρισμός τροφίμων φτάνει το 30% , τοτε παιδιά, λυπάμαι, αλλά τα μεταπτυχιακά σας, δεν έχουν αξία. :cray:
Βλέπετε πόσο <<νοθεύονται>> τα νούμερα, (ποστ 635)

Το μόνο που έχει αξία, είναι τα φιλάκια του Lancelot # 633. :kissing:

Ότι πιο denial έχω διαβάσει για την επιστήμη των οικονομικών. Αφού οι οικονομικές σπουδές δεν έχουν αξία να φανταστώ ότι είσαι σε θέση να χαράξεις νομισματική πολίτη, να κάνεις Financial analysis, να φτιάξεις αποδοτικά χαρτοφυλάκια μετοχών, να κάνεις credit analysis και προφανώς να κάνεις predictions για τα επόμενα χρόνια μόνη σου χωρίς να έχεις σπουδάσει οικονομικά σωστά?? Αφού οι σπουδές και τα μεταπτυχιακά δεν έχουν αξία λογικά θα είσαι σε θέση να κάνεις όλα τα παραπάνω μόνη σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top