Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.
Ότι πιο denial έχω διαβάσει για την επιστήμη των οικονομικών. Αφού οι οικονομικές σπουδές δεν έχουν αξία να φανταστώ ότι είσαι σε θέση να χαράξεις νομισματική πολίτη, να κάνεις Financial analysis, να φτιάξεις αποδοτικά χαρτοφυλάκια μετοχών, να κάνεις credit analysis και προφανώς να κάνεις predictions για τα επόμενα χρόνια μόνη σου χωρίς να έχεις σπουδάσει οικονομικά σωστά?? Αφού οι σπουδές και τα μεταπτυχιακά δεν έχουν αξία λογικά θα είσαι σε θέση να κάνεις όλα τα παραπάνω μόνη σου.
:bye:τι να σου πω;
Δε θέλω να προσβάλω την επιστήμη σου, αλλά ... το 'έκανα....:)
Ρώτησαν έναν μαθηματικό, έναν φιλόσοφο και έναν οικονομιλόγο, πόσο κάνει ένα και ένα.
Ο μαθηματικός είπε: δύο
Ο φιλοσοφος είπε: εξαρταται, αν προσθέσεις το ένα με το ένα, κάνουν δύο, αν τα βάλεις δίπλα δίπλα, κάνουν 11
Ο οικονομολόγος, έκλεισε πόρτες και παράθυρα και απάντησε ψιθυριστά: <<πόσο θες να μας κάνουν;>>

Τωρα ξέρω, ξαναπροσβάλω την επιστημη σου, αλλά: Από άσχετο, μην περιμένεις αναγνώριση της επιστήμης σου. Ομολογώ, πως είμαι άσχετη για όλα αυτά που μου αναθέτεις, αδυνατώ να τα κάνω. Αλλά όπως κατάλαβες, δεν βρίσκω και σκοπιμότητα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
:bye:τι να σου πω;
Δε θέλω να προσβάλω την επιστήμη σου, αλλά ... το 'έκανα....:)
Ρώτησαν έναν μαθηματικό, έναν φιλόσοφο και έναν οικονομιλόγο, πόσο κάνει ένα και ένα.
Ο μαθηματικός είπε: δύο
Ο φιλοσοφος είπε: εξαρταται, αν προσθέσεις το ένα με το ένα, κάνουν δύο, αν τα βάλεις δίπλα δίπλα, κάνουν 11
Ο οικονομολόγος, έκλεισε πόρτες και παράθυρα και απάντησε ψιθυριστά: <<πόσο θες να μας κάνουν;>>

Τωρα ξέρω, ξαναπροσβάλω την επιστημη σου, αλλά: Από άσχετο, μην περιμένεις αναγνώριση της επιστήμης σου. Ομολογώ, πως είμαι άσχετη για όλα αυτά που μου αναθέτεις, αδυνατώ να τα κάνω. Αλλά όπως κατάλαβες, δεν βρίσκω και σκοπιμότητα.
Καταλάβαμε θεωρείς μια επιστήμη άχρηστη όταν δεν μπορείς να κάνεις ούτε το 1% από αυτά που κάνουν οι οικονομολόγοι, λέγοντας μας παραμύθια με κλειστές πόρτες και παράθυρα.

Κλασικός breadliner με άλλα λόγια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Καταλάβαμε θεωρείς μια επιστήμη άχρηστη όταν δεν μπορείς να κάνεις ούτε το 1% από αυτά που κάνουν οι οικονομολόγοι, λέγοντας μας παραμύθια με κλειστές πόρτες και παράθυρα.

Κλασικός breadliner με άλλα λόγια.
Βάλαμε διακύμανση max. Ας βάλουμε διακύμανση 5 ημερών της τουρκικής λίρας.
Screenshot_2023-11-14-22-39-25-059_com.android.chrome.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλετε μήπως να μιλήσουμε και για τον πληθωρισμό στην Τουρκία;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Σημασία για κάποιους έχουν τα ν
Βάλαμε διακύμανση max. Ας βάλουμε διακύμανση 5 ημερών της τουρκικής λίρας.
View attachment 125465
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλετε μήπως να μιλήσουμε και για τον πληθωρισμό στην Τουρκία;
Για την αγοραστική δύναμη είναι η κουβέντα.

Τι μπορείς να αγοράσεις με 1 ευρώ στην Ελλλα και 1 λίρα στην Τουρκία ή αλλιώς τι αγοράζει ο μέσος μισθός στην Ελλάδα και τι στην Τουρκία.


Η έρευνα είναι αμείλικτη. Απλά εκτίθεσαι όσο το συνεχίζεις
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Σημασία για κάποιους έχουν τα ν

Για την αγοραστική δύναμη είναι η κουβέντα.

Τι μπορείς να αγοράσεις με 1 ευρώ στην Ελλλα και 1 λίρα στην Τουρκία ή αλλιώς τι αγοράζει ο μέσος μισθός στην Ελλάδα και τι στην Τουρκία.


Η έρευνα είναι αμείλικτη. Απλά εκτίθεσαι όσο το συνεχίζεις
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Δεν πειράζει. Πάλι ο Τούρκος αγοράζει περισσότερα από τον Έλληνα.

Εσείς εδώ μέσα είστε ικανοί να βγάλετε ότι και ο μέσος Γερμανός αγοράζει λιγότερα από τον Έλληνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Το ρεκόρ ζέστης στην Βραζιλία πλησιάζει τους αριθμούς του πληθωρισμού της Τουρκίας...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Κάπως έτσι στην Ελλάδα αν είσαι δυνατή επαγγελματική ομάδα κάνεις ότι θες.

Αυτοί με μια απόφαση μπλόκαραν όλες τις μεταβιβάσεις και όλους τους πλειστηριασμούς μέχρι τουλάχιστον τις 26 Γενάρη. Οι δικηγόροι με την αποχή τους από δίκες συμφερόντων δημοσίου, τραπεζών και funds επίσης μπλοκάρουν όλη την διαδικασία είσπραξης οφειλών, προστίμων, πλειστηριασμών κλπ.
Μια πορεία ακόμα και 1εκ άνθρωποι να συμμετέχουν γίνεται μια μέρα και τέλος. Αυτά είναι που πονάνε το ταμείο και κάνουν και τους ισχυρούς(τράπεζες, funds) να ασκήσουν πίεση στο κράτος να βρει συμβιβασμό γιατι αλλιώς δεν μπορούν να εισπράξουν.

Βέβαια αν ισχύει αυτό που λένε οι συμβολαιογράφοι, ότι στην ηλεκτρονική μεταβίβαση θα πρέπει ο συμβολαιογράφος να κάνει τον εφοριακό δηλαδή να καταλογίζει αυτός τον φόρο που πρέπει να πληρώσει ο πολίτης και να έχει ο ίδιος πρόστιμο αν βγάλει λάθος φόρο, έχουν δίκιο να φωνάζουν...

Το θέμα είναι οτι κάνουν την ζωή των πολιτών πιο δύσκολη ώστε να μην χάσουν το φακελάκι. Με όλα αυτά που γίνονται έχω ικανούς τους μαγαζάτορες να κάνουν απεργία ώστε να μην δέχονται κάρτες αλλά μόνο μετρητά. Ότι βλακεια θέλεις στην Ελλάδα την βλέπεις δυστυχώς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Καταπληκτική η πορεία της Aegean την περίοδο Ιανουαρίου- Σεπτεμβρίου.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Παραγγελίες ρεκόρ από την Emirates και Turkish airlines. Με αλλά λόγια είναι αρχή του τέλους για τις ευρωπαϊκές αεροπορικές οι οποίες με το ζόρι βγάζουν τα έξοδα τους.




Με την Turkish έχω ταξιδεψει δυο φορές και είναι ότι καλύτερο υπάρχει, πολύ καλύτερη από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Όπως επισημαίνει οι τιμές των εμπορευμάτων σήμερα, όπως καταγράφονται από τον δείκτη Bloomberg Commodity Index, βρίσκονται στο σημείο στο οποίο βρίσκονταν και στις αρχές της δεκαετίας του 1980.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Οι οικονομίες της Ασίας βάση του ονομαστικού ΑΕΠ.

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top