Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Δεν έχουν σχέση πολιτικές ιδεολογίες εδώ.
Ένας γαύρος ήταν απλά, που του είπαν να το κάνει, για να προκαλέσει ο Βαγγέλας θέματα στον Κούλη, μιας και τα έχουν σπάσει τελευταία.

Σωστο statement 😉😉.
 

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Καθοδηγητή; Κυρίως κομμουνιστική λέξη είναι αυτή... Γεμάτο καθοδηγ(ηταδ)ες το κόμμα...

Θεωρώ ότι η λέξη αυτή αναφέρεται για την ομάδα και όχι για κάποιο κόμμα. Γενικά όπως είπε και ο @ilias90 δεν έχει να κάνει με πολιτικά το θέμα αλλά με το φαινόμενο της οπαδικής βίας / οπαδικής αναρχίας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
Έπαιζαν τρίλιζα στα οπίσθια επτάχρονου παιδιού - «Η διευθύντρια είπε να μη δώσουμε συνέχεια για το καλό του» καταγγέλλει στο protothema o πατέρας του παιδιού

Θα είχα γίνει ο φόβος και ο τρόμος κάτι τετοιων αν ήμουν καθηγητής σε σχολείο. :laugh:

Η άχρηστη διευθύντρια δεν μπορεί να τηρήσει ουτε τα προβλεπόμενα. Θέλει αναφορά στην προϊσταμένη της αρχή οτι ειναι ανίκανη. Περαν των μηνύσεων.

Αλλα πρίν φτάσουμε στις μηνύσεις... θα είχα δώσει τελεσίγραφο στους γονείς οταν θα είχαν έρθει να με βρουν πως αν ο γιός τους δεν συμμορφωθεί δεν θα περάσει την τάξη. Εγω προσωπικά δεν τον προάγω έτσι όπως ειναι.

Θελετε να συνεργαστειτε ή ήρθατε εδω με επιθετική διάθεση ; εγω θα κάνω τη δουλειά μου και αν έχεις κότσια θα έλεγα στον πατέρα κάνε μου αναφορά. Όσο δεν συνεργάζεστε θα έχει συνέχεια.

Δεν θα κάνει ο καθένας οτι γουστάρει εδω μέσα... σας το λέω ευθεως να το ξέρετε. Θα έχουμε προβλήματα. Στα ίσια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
οδηγητές λέγετε, και είναι περιοδικό.
Καλά σου λέει η amarelia, get some help!
Άλλο ο Οδηγητής που είναι η φοιτητική-μαθητική εφημερίδα της ΚΝΕ και άλλο ο όρος καθοδηγητής. Στη κνιτικη ορολογία καθοδηγητής είναι ο παλιός κνίτης που καθοδηγεί τον υποψήφιο ακόμα προς ένταξη στη ΚΝΕ και στα πρώτα του βήματα εντός της οργάνωσης.

Δεν έχει άδικο ο ζουστ, την χρησιμοποιούν αυτή τη λέξη, απλά την πέταξε τελείως στο άκυρο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ένα ωραίο άρθρο που αναλύει την κατάσταση στην 2η μεγαλύτερη οικονομία της Ευρώπης.


 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,912 μηνύματα.
Βόλος: «Θα πάθαινα έμφραγμα» - Συγκλονίζει ο πατέρας του 7χρονου που έπεσε θύμα μπούλινγκ - Newsbomb - Ειδησεις - News

Φταίνε και οι γονείς.... κοιμούνται όρθιοι.... Τι θα πεί μήνυση κατα αγνώστων ;;;

LOL.

Αρχικά Άρθρο 337 - Ποινικός Κώδικας - Προσβολή της γενετήσιας αξιοπρέπειας | Νομοθεσία | Lawspot

Επίσης μήνυση στους γονείς του ανήλικου που προέβη σε αυτές τις πράξεις για παραμέληση

Άρθρο 360 - Ποινικός Κώδικας (Νόμος 4619/2019) - Παραμέληση της εποπτείας ανηλίκου | Νομοθεσία | Lawspot

και τέλος μήνυση στην Διευθύντρια για παράλειψη παρασιώπησης

Υπόθαλψη εγκληματία κατ’ α. 231 ΠΚ - Γιάννης Μπαρκαγιάννης (barkagiannis.gr)

Μετά τη σύλληψη και την ενημέρωση του εισαγγελέα για την Διευθύντρια θα ακολουθούσε αναφορά προς το Προϊσταμενο κλιμάκιο της με αίτημα απομάκρυνσης της απο την θέση αυτή καθώς υπάρχει έρευνα σε εξέλιξη.

Θα εξεταστεί βέβαια αν δεν κρατηθεί απο την αστυνομία να γίνει ξεχωριστή αναφορά στον εισαγγελέα οτι η εν λόγω παρεμποδίζει σκόπιμα... το έργο της αστυνομίας προκειμένου να βρεθεί και να συλληφθεί ο δράστης της πράξης μαζι με τους γονείς του.


Εν συνεχεία, το έγκλημα της απόπειρας υπόθαλψης θεωρείται τετελεσμένο και όταν με την ενέργεια του υπαίτιου, επιτυγχάνεται η για μεγάλο ή και μακρό χρονικό διάστημα παρεμπόδιση της δικαστικής αρχής να θέσει τον υπαίτιο στη διάθεση της δικαιοσύνης ή και να ασκήσει κατ΄αυτού ποινική δίωξη. Παράλληλα δεν αποτελεί απόπειρα η ανεπιτυχής προσπάθεια να πεισθεί μάρτυρας να δώσει ψευδή κατάθεση. Σε πολλές περιπτώσεις στην εκτέλεση ενός εγκλήματος συμπράττουν πλείονες, χωρίς όμως η σύμπραξη τους να εμφανίζει τα χαρακτηριστικά της «συμμετοχής» ήτοι της συναυτουργίας, έμμεσης αυτουργίας, ηθικής αυτουργίας ή συνέργειας. Συρρέει λοιπόν αληθώς : με την παράβαση καθήκοντος, με απελευθέρωση κρατούμενου και με ψευδορκία.

Ελπίζω να μην προκύψει κάτι τέτοιο αυριο μεθαυριο στη δική μου οικογένεια γιατι θα φάνε τέτοιο γλέντι που θα το θυμούνται για χρόνια.

Θα Ετοιμαζόμουν για ανηλεή "βομβαρδισμό". Και θα το έλεγα και στο σχολείο... ετοιμαστείτε με τους δικηγόρους σας εκτός απο την προετοιμασία για ποινική σας άμυνα και να δώσετε λεφτά μετά σε αποζημιώσεις για ψυχολογική κακοποίηση ανηλικων που έγινε με έμμεση καθοδηγηση σας.

Θα έβρισκα και τα ΦΕΚ των εσωτερικων κανονισμών και θα την είχα τυλίξει σε μια κόλλα χαρτι την κολο διευθυντρια. Η απαντηση που έδωσε ειναι καταφανως αντιδεοντολογική και είμαι σίγουρος πως παραβαίνει πολλους εσωτερικους κανονισμους προστασιας των μαθητων για τους οποίους τρέφει πλήρη άγνοια και απαξίωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.

Έχω αρχίσει να πιστεύω πως πλέον έχει χαθεί ο πραγματικός καλλιτέχνης του Αρκά. Εκτός αν τρολλαρει και θέλει να προκαλεί τους πάντες. Την μια εκνευρίζει τους συντηρητικούς, την άλλη τους εθνικιστές, μετά το πάει αλλιώς και εκνευρίζει τους κομμουνιστές, τους woke προοδευτικούς κ.λπ. κάτι παίζει με τη ταυτότητα αυτού του καλλιτέχνη. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Πάντως αυτό το σκίτσο το βρίσκω μια καλή σάτιρα της παράνοιας της εποχής μας. Καθένας έχει το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει, δεν είναι κάτι παράνομο. Έχω και εγώ το δικαίωμα να μην αποδέχομαι άνθρωπο με λειτουργικό μόριο ως γυναίκα επειδή απλά το δηλώνει. Δεν είναι κάτι παράνομο (ακόμα τουλάχιστον).
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.

το καλάθι του καρνάβαλου πότε θα βγει;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.
Έχουμε τόσο δημοκρατία όπου αν γράψεις σε έκθεση σχολείου η στις πανελλήνιες ότι δεν θέλεις μετανάστες στην χώρα σου ή ότι δεν συμφωνείς με κάθε τι ακραία προοδευτικό τότε οι αριστεροί καθηγητές θα σου βάλουν μηδέν.
α, αυτό το θυμάμαι απ όταν ήμουν μαθήτρια. Μπορείς να υποστηρίζεις κάθε άποψη, αλλά να μην αναφέρεσαι σε κόμματα, ή <<αρσιστερά>> ή <<δεξιά.>, δηλαδή να μην κομματικοποιείς την έκθεση. Αν δηλ τεκμηριώσεις την άποψη, γιατι δε θέλεις μετανάστες, δίχως να αναφέρεις κάτι κομματικό, τότε εισαι ωραίος.

Βέβαια, αυτά στη θεωρία. Εγώ ξέρετε πάντα θεωρούσα την Ιφιγενεια που κάθησε να θυσιαστεί, ηλίθια. Το έλεγα τότε στους καθηγητές, αλλά εκείνοι με το πονηρό τους χαμόγελο, μου έλεγαν , να μην τολμήσω να το γράψω στο διαγώνισμα. Όταν λοιπόν τελείωσα το σχολείο, εκ του ασφαλούς, έδωσα έναν χαρακτηρισμό της Ιφιγένειας σ έναν φιλόλογο. Βασικά αυτός έφταιγε, είχε βάλει θέμα στις εξετάσεις Ιουνίου, χαρακτηρισμό της Ιφιγένειας. Και του έγραψα όλα όσα έκρυβα στην ψυχή μου τόσα χρόνια. Και ξέρετε, τι έκανε; Το πέταξε στον κάδο των απορρημάτων! Τον πίεζα, πες μου, τι θα μου έβαζες, αν έδινα τώρα εξετασεις και μου λέει : <δε θα μου τά γραφες αυτά, αν ήσουν μαθήτρια. Αυτά δε γράφονται σε σχολικό διαγωνισμα>
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω και εγώ το δικαίωμα να μην αποδέχομαι άνθρωπο με λειτουργικό μόριο ως γυναίκα επειδή απλά το δηλώνει.
:laugh::laugh: ξέρεις αν είναι λειτουργικό;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω αρχίσει να πιστεύω πως πλέον έχει χαθεί ο πραγματικός καλλιτέχνης του Αρκά. Εκτός αν τρολλαρει και θέλει να προκαλεί τους πάντες. Την μια εκνευρίζει τους συντηρητικούς, την άλλη τους εθνικιστές, μετά το πάει αλλιώς και εκνευρίζει τους κομμουνιστές, τους woke προοδευτικούς κ.λπ. κάτι παίζει με τη ταυτότητα αυτού του καλλιτέχν
Γιαννάκη, ας μην κολλάμε σε ταμπέλες. Ο αληθινός καλλιτέχνης δεν έχει ταμπέλες. Όλους τους καυτηριάζει και έτσι πρέπει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,095 μηνύματα.
Έχω αρχίσει να πιστεύω πως πλέον έχει χαθεί ο πραγματικός καλλιτέχνης του Αρκά. Εκτός αν τρολλαρει και θέλει να προκαλεί τους πάντες. Την μια εκνευρίζει τους συντηρητικούς, την άλλη τους εθνικιστές, μετά το πάει αλλιώς και εκνευρίζει τους κομμουνιστές, τους woke προοδευτικούς κ.λπ. κάτι παίζει με τη ταυτότητα αυτού του καλλιτέχνη. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Πάντως αυτό το σκίτσο το βρίσκω μια καλή σάτιρα της παράνοιας της εποχής μας. Καθένας έχει το δικαίωμα να αυτοπροσδιορίζεται όπως θέλει, δεν είναι κάτι παράνομο. Έχω και εγώ το δικαίωμα να μην αποδέχομαι άνθρωπο με λειτουργικό μόριο ως γυναίκα επειδή απλά το δηλώνει. Δεν είναι κάτι παράνομο (ακόμα τουλάχιστον).
Ανεξάρτητα από το αν έχει πέσει η ποιότητα και το χιούμορ του Αρκά (που ισχύει), πρέπει να μην αφήσουμε τον συρφετό της cancel culture να κάνει πάλι τη δουλειά του, που αποτελείται (κυρίως) από άτομα που δεν έμαθαν ποτέ να δημιουργούν, παρά μόνο να καταστρέφουν ό,τι δεν τους αρέσει ή δεν ταιριάζει με το αφήγημα που θέλουν να περάσουν.
Όπως έχω επαναλάβει πολλάκις, ο κόσμος αλλάζει από οργανωμένες μειοψηφίες. Το στοίχημα της εποχής μας, λοιπόν, είναι να οργανώσουμε την πλειοψηφία να σταματήσει να δέχεται ετσιθελικά ό,τι γουστάρουν αυτές οι μειοψηφίες και σε αντίστοιχες περιπτώσεις (όπως αυτή με τον εθνικιστή στην κόμικον) να στηρίζει τους ανθρώπους που μπαίνουν στο στόχαστρο της woke λαίλαπας, ακόμα και αν διαφωνούν μαζί τους. Σήμερα είναι αυτοί, αύριο μπορεί να είναι ο καθένας μας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Η Βρετανική οικονομία σημείωσε πτώση τον Οκτώβριο καθώς το ΑΕΠ της χώρας μειώθηκε κατά 0.3% σε σχέση με τον Σεπτέμβριο.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top