Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,515 μηνύματα.
Αναρχοτέτοιος ?


1)Θα ίσχυε αυτό που γράφεις αν δεν είχαμε περάσει μεσαίωνα, δηλαδή δεν καίγαμε μάγισσες και επιστήμονες. Τότε, η Ευρώπη ακολουθούσε κατά γράμμα το δόγμα και για αυτό έκαιγαν κόσμο. Ο χριστιανισμός έχει χωρία τα οποία είναι ακραία και φυσικά υπάρχουν αντίστοιχα και στο κοράνι. Ένα παράδειγμα είναι αυτό που έγραψα σε άλλο μήνυμα ( ο πατέρας μιας οικογένειας πρότεινε να βιαστεί η μάνα και η κόρη αλλά όχι ο φιλοξενούμενος άντρας επειδή είναι άντρας), δευτερονόμιο 17 2-7 : όποιος λατρεύει άλλους θεούς πρέπει να θανατώνεται.


Δεν ξέρω πως προκύπτει ότι χριστιανισμός είναι μια ειρηνική θρησκεία. Απλώς σαν δυτικές κοινωνίες ωριμάσαμε και πλέον δεν παίρνουμε στα σοβαρά τα ιερά κείμενα.


2)Γράφεις ότι το ισλαμ χωρίζει κατώτερους και ανώτερους κάτι που το κάνουμε και εμείς με άλλο τρόπο. Η ουσία είναι ίδια η επιφάνεια και ο τρόπος αλλάζει.



3)Ακραίες δηλώσεις πάντα ακούγονταν από άτομα που είναι θρησκευόμενοι και ειδικά από ηγέτες. Ας πιάσουμε τους δικούς μας ιερείς οι οποίοι έχουν δηλώσει πολλές φορές ότι η ομοφυλοφιλία είναι ανωμαλία και πως πρέπει να τους κυνηγάει η κοινωνία.

Προσωπικά όλες τις θρησκείες τις θεωρώ έναν ιό όπως λέει και ο Dawkins. Κάποιοι ιοί είναι πιο επικίνδυνοι από άλλους ( τωρα ειναι το ισλαμ) αλλά παραμένουν ιοί που κάνουν ζημιά.

Τέλος, δεν ισχυρίζομαι ότι πρέπει να κάνουμε τουμπεκί στους μουσουλμάνους πρόσφυγες που έρχονται εδώ. Προφανώς οι αντικοινωνικές συμπεριφορές και γενικά θρησκευτικός φανατισμός δεν πρέπει να είναι ανεκτός από καμία κοινωνία.


1) Καμία σχέση. Η κατά γράμμα εφαρμογή του ευαγγελίου( καινής διαθήκης) εφαρμόστηκε μόνο στις πρώτες κρυπτοχριστιανικες κοινωνίες και στα μοναστήρια. Η κοινοκτημοσύνη, αυταπαρνηση, αγάπη προς πλησίον κλπ αποτελούν το δόγμα του χριστιανισμού. Η μπιζνα της εκκλησίας, το κυνήγι μαγισσών , οι σταυροφορίες κλπ δεν έχουν καμία σχέση με την διδαχή του Ιησού.

Σ αυτό που ωρίμασαν οι δυτικές κοινωνίες με την αναγέννηση, ήταν στο να απεμπολήσουν την εξουσια και πολιτική επιρροή της εκκλησιας σε πρωτη φάση.


Αντιθέτως, το αυθεντικό, ακραίο Ισλάμ, είναι έτσι όπως το έζησε και δίδαξε ο Μωαμεθ και οι ακόλουθοι του, και αποσκοπούσε εξ αρχής , δογματικά και θεολογικά, στην κοσμική εξουσία και στην καταδυνάστευση της υφηλίου με τα ισλαμικά προτυπα.

2) Στον χριστιανισμό, δογματικά, όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι. Στο Ισλάμ, οποίος δεν ανήκει στην ummah(ισλαμική κοινότητα) , στην καλύτερη πληρώνει δυσβάστακτους φόρους, στην χειρότερη , «πολεμηστε
τους και κολυμπήσετε στο αίμα τους».
Τοσο δύσκολο είναι πλέον να εννοηθεί ότι υπάρχει τελείως διαφορετική προσέγγιση , σε επίπεδο ,τουλάχιστον, θεολογικο και δογματικό;

3) Πρώτα, κατηγοριοποιήσεις τις δηλώσεις αυτές ως ψεκ, τώρα μας λες, και τι έγινε, τέτοιες δηλώσεις γίνονται καθημερινά από ηγέτες. Τόσο το χειρότερο, αν γίνονται από ηγέτες. Και όχι μόνο από ηγέτες, αλλά από απλούς ισλαμιστές μετανάστες 3 και 4 γενιάς , στο κέντρο της Ευρώπης.


Παντού υπάρχουν βλαμμενοι και ακραίοι. Το ότι τέτοιες νοοτροπίες και ιδεολογίες όμως ειναι πιο διαδεδομένες σε μια συγκεκριμένη θρησκεία- ξανατονιζω, εν έτη 2024- δείχνει ότι αυτή είναι προβληματική. Η εξίσωση της με τις υπόλοιπες αβρααμικες θρησκείες-έτσι όπως αυτές τουλάχιστον εφαρμόζονται σήμερα- είναι μια αφελης, ανιστόρητη, ακόμα και επικίνδυνη προσέγγιση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Και; Τι σημασία έχει αυτό; Και για ποιον έχει σημασία βασικά, τι ακριβώς επηρεάζει;
Τι να σου πω, μιας και δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα για την πολιτική σκηνή της Τουρκίας δε θα επιμείνω παραπάνω, θα είναι ανόητο.
Απλά δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα είτε είναι ευρωπαϊστής είτε όχι. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει κυρίως η στάση του απέναντί μας - τώρα το αν είναι οπαδός του ευρωπαϊσμού λίγο με νοιάζει. Μπορεί να είναι όντως σημαντικό να έχει τέτοιες θέσεις, αλλά προς το παρόν (λόγω και άγνοιας μάλλον) δεν καταλαβαίνω τι σημασία θα είχε αυτό. Πρακτικά δεν ανήκει στην Ευρώπη η Τουρκία, όπως και να το κάνουμε, οπότε;
Χεστηκε ο τζουστ για την αποψη του καθε πολιτικου της Τουρκιας για την χωρα μας. Τον νοιαζει μονο να ειναι ευρωπαιστης , καπιταλιστης και υπερμαχος της LGBTQ κοινοτητας.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
μπραβο...μπραβο..ευγε..ποσο χαιρομαι πραγματικα που οι τραπεζες τα πανε τοσο καλα!:clapup::clapup::clapup:

Λογικο επομενο.
ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΚΛΕΒΟΥΝΑ ΑΣΥΣΤΟΛΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΕΜΕΙς ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΤΟΥς.
ΜΠΡΑΒΟ..ΜΠΡΑΒΟ!
βΡΕ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ...ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕς ΝΑ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ!

:whatever:
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ η μόνη τράπεζα που κρατάει προμήθεια και μάλιστα χοντρή σε συναλλαγή με τη Revolut είναι η Πειραιώς.
Μαγκιά κλανιά με τα @@ του κόσμου.
Όσοι έχετε την δυνατότητα να ανοίξετε λογαριασμό σε τράπεζα εξωτερικού κάντε το δεν φαντάζεστε τι λεφτά φεύγουν στις τράπεζες του κ@λου της Μπανανίας χωρίς κανέναν λόγο.
Μακριά, χίλια μέτρα μακριά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ η μόνη τράπεζα που κρατάει προμήθεια και μάλιστα χοντρή σε συναλλαγή με τη Revolut είναι η Πηραιώς.
Πυρ και μανία με την Πειραιώς. Τι προμήθεια κρατάει;

Έχεις και Revolut; Συγχαρητήρια!
Υπάρχει μία κάρτα που θα σου λύσει τα χέρια. Οι συναλλαγές σε ξένο νόμισμα μπορούν πλέον να πραγματοποιηθούν εύκολα και χωρίς επιπλέον χρεώσεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι προσθήκη των χρημάτων και αλλαγή στο νόμισμα που επιθυμείς.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.
Πυρ και μανία με την Πειραιώς. Τι προμήθεια κρατάει;
Εγώ που κάνω αναγκαστικές συναλλαγές με τον λογαριασμό μου και στην Revolut αλλά και με τον λογαριασμό που έχω σε τράπεζα εξωτερικού μου κρατάει 5 ευρώ σε κάθε συναλλαγή.

Και μεταξύ του λογαριασμού μου του εξωτερικού και τρίτων τραπεζών μή ελληνικών η προμήθεια είναι 0.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Κλιμακώνει το Ισραήλ, είμαστε στο κατώφλι μιας γενικευμένης σύρραξης και έναρξης πολέμου με το Ιράν. Φήμες για 8 νεκρούς διπλωμάτες, ανάμεσά τους και ο Ιρανός στρατηγός Μοχάμεντ Ρεζά Ζαχεντί.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,818 μηνύματα.
Μας πηδανε με τις προμηθιες ΟΛΕΣ οι τραπεζες.
Λοιπον...καταθετω το ενοικιο..μου κραταει προμηθεια....ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ...ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΕΞΩ..πρεπει να ξαναβαλω την καρτα να μου ξαναπαρει προμηθεια για να μου βγαλει υπολοιπο/Και για καθε εναν λογαριασμο θα παιρνει υπολοιπο.

Η ΚΛΕΨΙΑ
ΤΗΣ ΚΛΕΨΙΑΣ
ΤΗΝ ΚΛΕΨΙΑ
Ω ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ/Δηλαδη πραγματικα τραβαω τα μαλλια μου με τα ατομα που χαιρονται για τις τραπεζες ενω ο κοσμος στεναζει.
ΔΗΛΑΔΗ..ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΑΡΧΙΖΩ ΤΑ ΓΑΜΟΜΠΙΛΙΚΙΑ;
1711997251551.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κλιμακώνει το Ισραήλ, είμαστε στο κατώφλι μιας γενικευμένης σύρραξης και έναρξης πολέμου με το Ιράν. Φήμες για 8 νεκρούς διπλωμάτες, ανάμεσά τους και ο Ιρανός στρατηγός Μοχάμεντ Ρεζά Ζαχεντί.

σε λαθος θεμα εισαι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,907 μηνύματα.
Μητσοτάκης: Θα πάω μάρτυρας στο δικαστήριο για να υπερασπιστώ τη Μαρέβα (protothema.gr)

Otan ειχε πεί ο Μπέος για τη μαμά της σηκωσε θεούς και δαίμονες και καλά εκανε....

τωρα μιλάει για τις οικογένειες των άλλων με αιχμηρό τρόπο και θέλει να ειναι και στο απυρόβλητο ;;; το ΠΥΡΟ-ΒΛΗΤΟ ;;;;

Ετσι αγωγή και μήνυση... να πληρώνει σαν το δαμάλι λεφτά στα δικαστήρια.

Σιχτιρια πχιά. Με ολες τις παρόλες που ακούμε απο τις ξερόλες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Μητσοτάκης: Θα πάω μάρτυρας στο δικαστήριο για να υπερασπιστώ τη Μαρέβα (protothema.gr)

Otan ειχε πεί ο Μπέος για τη μαμά της σηκωσε θεούς και δαίμονες και καλά εκανε....

τωρα μιλάει για τις οικογένειες των άλλων με αιχμηρό τρόπο και θέλει να ειναι και στο απυρόβλητο ;;; το ΠΥΡΟ-ΒΛΗΤΟ ;;;;

Ετσι αγωγή και μήνυση... να πληρώνει σαν το δαμάλι λεφτά στα δικαστήρια.

Σιχτιρια πχιά. Με ολες τις παρόλες που ακούμε απο τις ξερόλες.

Για την Ακρίτα λες??
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,907 μηνύματα.

Εγω θελω να βγει η απόφαση να τα σκάσει στη Μαρέβα.... θα ετριβα τα χερια μου αν ήμουν Μαρέβα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top