Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,787 μηνύματα.
Παρ' όλα αυτά, το όλο ζουμί είναι στο τελος: "Είναι μια κοινωνία με Γερμανούς και ξένους."
Εδώ συνοψίζεται το βασικό πρόβλημα στη μετανάστευση. Το βάρος πέφτει σε εσένα να ενσωματώνεις, όχι σε αυτούς που μένουν ήδη εκεί. Όσον αφορά τη Γερμανία πχ, ένα βασικό πρόβλημα που βλέπω με πολλούς μετανάστες είναι ότι δε μιλάνε Γερμανικά. Ε αν δε μιλάς, τότε καληνύχτα. Δυστυχώς οι Γερμανοί δε θα βγουν από το comfort zone τους για να μιλησουν με εσενα στα αγγλικα(κανενας λαος δε θα το κανει). Θα ειναι φιλικοι στη δουλεια κλπ, και μετα θα πανε στους φιλους τους που μιλανε γερμανικα.
Δεν χρειάζεσαι να κάνεις παρέα με Γερμανούς :dance3:
Το πρόβλημα της Γερμανίας είναι τα γερμανικά. Όσο άτοπο και εάν ακουστεί, είναι το μεγαλυτερο μειονέκτημα.
Μια χαρά αγγλικά γνωρίζουν και μια χαρά μπορούν να μιλήσουν όλοι τους ΚΑΙ πλέον έχουν όσο τίποτα ανάγκη τα αγγλικά. Για εμένα είναι κατάντια στα πανεπιστήμια να μην μιλάνε αγγλικά οι φοιτητές.

Εδώ στην έρευνα, όλες οι δημοσιεύσεις είναι στα αγγλικά και προτιμούν να δημοσιεύουν στα γερμανικά περιοδικά. Για αυτό οι αγγλοσάξωνες είναι έτη φωτός μπροστά στην έρευνα.

Κάτι Γαλλίες, Βέλγιο, Ολλανδίες, Ισπανίες, Ιταλίες είναι έτη φωτός πίσω από τη Γερμανία.
Φανταστείτε αν οι Γερμανοί μιλούσαν τα αγγλικά σε ποσοστό Σουηδίας, που θα βρίσκονταν...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσοι μιλούν για ευημερία στη Γερμανία, αλλά μένουν στην Ελλάδα θα τους παρακαλούσα να πάνε να δοκιμάσουν να ζήσουν 6 μήνες ως φορολογικοί πολίτες στη Γερμανία και να δουν πως τα 3.500 ευρώ το μήνα καταλήγουν να είναι 150-200 ευρώ το μήνα όταν τα 200 γρ κιμάς σε πλαστικό μπολ κοστίζει 4.5 ευρώ. Το γεγονός ότι πολλοί Έλληνες μετανάστευσαν ή μεταναστεύουν δεν σημαίνει ότι ικανοποιούνται οι προσδοκίες με βάση τη λεξιλογική ερμηνεία της ευημερίας. Υπάρχει μια ευημερία βιτρίνας όπως την ονομάζω: όταν κλείνει η πόρτα στο διαμέρισμα, αρχίζουν τα χάπια από τα γράμματα αλληλογραφίας με τα πάγια κόστη, χρέη, ενοχλήσεις της εφορίας, της εργοδοσίας, του τάδε φορέα, κτλ που ζητεί άμεσα έναν διακανονισμό σε κάποιο γραφειοκρατικό θέμα.
Αυτό παιζει να το χεις παρατηρήσει μόνο εσύ. Πουθενά δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

Σε ποια πόλη τα 3500 ευρώ το μηνα γίνονται 150-200 ευρώ ;
1000 ευρώ ενοίκιο και άλλα 500 ευρώ σούπερ μάρκετ (REWE) μας κάνουν 1500.
Αν προσθέσεις άλλα 100 ευρώ ίντερνετ και τηλέφωνο (το χω ανεβάσει πολύ). Πάμε στα 1600. Αν προσθέσω άλλα 400 ευρώ λοιπά έξοδα (έξοδοι, κλαμπ, μπαρ) πάμε στα 2000.
Τα άλλα 1500 που είναι ;
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 619 μηνύματα.

Σου παραθέτω παρακάτω από Aldi και REWE (η οποία είναι από τις ακριβές αλυσιδες). Lidl και netto δεν καθομαι καν να ψαξω, βρισκεις και με λιγοτερο απο 1 ευρω. Οπως ειπα και πιο πανω, μπορεις να βρεις αν θες και με πανω απο 1, εχω βρει γαλα και με 5 ευρω το λιτρο (super-food, high protein kai δεν ξερω και εγω τι αλλο). Αλλα το 1 l γαλα το απλο κανει 1 ευρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν χρειάζεσαι να κάνεις παρέα με Γερμανούς :dance3:
Το πρόβλημα της Γερμανίας είναι τα γερμανικά. Όσο άτοπο και εάν ακουστεί, είναι το μεγαλυτερο μειονέκτημα.
Μια χαρά αγγλικά γνωρίζουν και μια χαρά μπορούν να μιλήσουν όλοι τους ΚΑΙ πλέον έχουν όσο τίποτα ανάγκη τα αγγλικά. Για εμένα είναι κατάντια στα πανεπιστήμια να μην μιλάνε αγγλικά οι φοιτητές.

Εδώ στην έρευνα, όλες οι δημοσιεύσεις είναι στα αγγλικά και προτιμούν να δημοσιεύουν στα γερμανικά περιοδικά. Για αυτό οι αγγλοσάξωνες είναι έτη φωτός μπροστά στην έρευνα.

Κάτι Γαλλίες, Βέλγιο, Ολλανδίες, Ισπανίες, Ιταλίες είναι έτη φωτός πίσω από τη Γερμανία.
Φανταστείτε αν οι Γερμανοί μιλούσαν τα αγγλικά σε ποσοστό Σουηδίας, που θα βρίσκονταν...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Τα γερμανικά πιστεύω και εγώ πως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα τους, ΑΛΛΑ όχι στο πανεπιστήμιο. Στο πανεπιστήμιο μόνο αγγλικά μιλούσαμε όλοι. Μετά βέβαια όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας είναι άλλο θέμα.
Φαντάζομαι βέβαια έχει να κάνει και με το αντικείμενο και το πανεπιστήμιο, πάντως σε STEM όλοι αγγλικά μιλούσαν και φυσικά όλοι σε αγγλόφωνα περιοδικά δημοσιεύουν. Βέβαια επι του πρακτέου, όλος ο κόσμος δημοσιεύει σε γερμανικά περιοδικά , γιατί ο μεγαλύτερος εκδοτικός οίκος είναι ο SPRINGER που είναι ... γερμανικός. Αλλά και πάλι όλοι στα αγγλικά δημοσιεύουν. Στην αγορά εργασίας βλέπω εγώ το πρόβλημα.
Αυτό παιζει να το χεις παρατηρήσει μόνο εσύ. Πουθενά δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

Σε ποια πόλη τα 3500 ευρώ το μηνα γίνονται 150-200 ευρώ ;
1000 ευρώ ενοίκιο και άλλα 500 ευρώ σούπερ μάρκετ (REWE) μας κάνουν 1500.
Αν προσθέσεις άλλα 100 ευρώ ίντερνετ και τηλέφωνο (το χω ανεβάσει πολύ). Πάμε στα 1600. Αν προσθέσω άλλα 400 ευρώ λοιπά έξοδα (έξοδοι, κλαμπ, μπαρ) πάμε στα 2000.
Τα άλλα 1500 που είναι ;
@nPb Μήπως εννοούσες 3500 μικτά? Γιατί 3500 καθαρά άνετα βγαίνεις χωρίς παιδιά
 

Συνημμένα

  • Screenshot 2024-05-17 at 11.28.54 AM.png
    Screenshot 2024-05-17 at 11.28.54 AM.png
    396.2 KB · Εμφανίσεις: 9
  • Screenshot 2024-05-17 at 11.29.10 AM.png
    Screenshot 2024-05-17 at 11.29.10 AM.png
    439.8 KB · Εμφανίσεις: 9
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,073 μηνύματα.
Σου παραθέτω παρακάτω από Aldi και REWE (η οποία είναι από τις ακριβές αλυσιδες). Lidl και net δεν καθομαι καν να ψαξω, βρισκεις και με λιγοτερο απο 1 ευρω. Οπως ειπα και πιο πανω, μπορεις να βρεις αν θες και με πανω απο 1, εχω βρει γαλα και με 5 ευρω το λιτρο (super-food, high protein kai δεν ξερω και εγω τι αλλο). Αλλα το 1 l γαλα το απλο κανει 1 ευρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τα γερμανικά πιστεύω και εγώ πως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα τους, ΑΛΛΑ όχι στο πανεπιστήμιο. Στο πανεπιστήμιο μόνο αγγλικά μιλούσαμε όλοι. Μετά βέβαια όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας είναι άλλο θέμα.
Φαντάζομαι βέβαια έχει να κάνει και με το αντικείμενο και το πανεπιστήμιο, πάντως σε STEM όλοι αγγλικά μιλούσαν και φυσικά όλοι σε αγγλόφωνα περιοδικά δημοσιεύουν. Βέβαια επι του πρακτέου, όλος ο κόσμος δημοσιεύει σε γερμανικά περιοδικά , γιατί ο μεγαλύτερος εκδοτικός οίκος είναι ο SPRINGER που είναι ... γερμανικός. Αλλά και πάλι όλοι στα αγγλικά δημοσιεύουν. Στην αγορά εργασίας βλέπω εγώ το πρόβλημα.

@nPb Μήπως εννοούσες 3500 μικτά? Γιατί 3500 καθαρά άνετα βγαίνεις χωρίς παιδιά
Γαλα με nutricion score C δεν θα επαιρνα ποτε.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γαλα με nutricion score C δεν θα επαιρνα ποτε.
Το nutri- score δε λαμβανει υποψιν του τη μαρκα ή την ποιοτητα, παρα μονο τα μακροσυστατικα ανα 100 ml. Αν παρεις δηλαδη τα αντιστοιχα γαλατα με 1.5% θα ειναι rating A η το πολύ Β.
Σκέψου ότι το ελαιόλαδο επί χρόνια είχε rating C επειδή.... είχε πολλά λιπαρά ανά 100 ml (lol)!
Όπως και να πει, εγώ μιλάω για το απλό γάλα 1L. Το είπα από την αρχή, δεν ξέρω ποσό ποιοτική είναι μια μάρκα η όχι, αλλά αμφιβάλλω αν η τιμή ενός προϊόντος λέει πολλά επίσης.

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,787 μηνύματα.
Τα γερμανικά πιστεύω και εγώ πως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα τους, ΑΛΛΑ όχι στο πανεπιστήμιο. Στο πανεπιστήμιο μόνο αγγλικά μιλούσαμε όλοι. Μετά βέβαια όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας είναι άλλο θέμα.
Φαντάζομαι βέβαια έχει να κάνει και με το αντικείμενο και το πανεπιστήμιο, πάντως σε STEM όλοι αγγλικά μιλούσαν και φυσικά όλοι σε αγγλόφωνα περιοδικά δημοσιεύουν. Βέβαια επι του πρακτέου, όλος ο κόσμος δημοσιεύει σε γερμανικά περιοδικά , γιατί ο μεγαλύτερος εκδοτικός οίκος είναι ο SPRINGER που είναι ... γερμανικός. Αλλά και πάλι όλοι στα αγγλικά δημοσιεύουν. Στην αγορά εργασίας βλέπω εγώ το πρόβλημα.
Καλά η αγορά εργασίας είναι μεγάλη συζήτηση και γενικότερα η ευρωπαϊκή.
Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα εάν είχαν την αγγλική γλώσσα ως προαπαιτούμενο...
Ως αποτέλεσμα φεύγουν για Αμερική/Καναδά/Αγγλία/Αυστραλία/Ιρλανδία/Ελβετία.
Σε εμάς ολόκληρες διατριβές είναι γραμμένες σε γερμανικά και φυσικά δημοσιεύουν στα γερμανικά περιοδικά. Γιατί κάποια στιγμή απορούσα πώς παίρνουν τον Dr-Ing τίτλο όταν θέλουν ένα αριθμό 5 δημοσιεύσεων...
Ωστόσο για εμένα δεν είναι αυτός ο στόχος, η έρευνα είναι ένας τεράστιος χώρος μάθησης
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,529 μηνύματα.
Κανείς κάποια λάθη σε αυτά που περιγράφεις, αλλά ομολογώ πως έχεις κάποιο δίκιο στην κεντρική ιδεα. Θα τα πάρω ένα-ενα.

Αυτό είναι ένα από τα βασικά θέματα που διαφωνώ. Έχω άκουσε το ίδιο για Γερμανούς, Ολλανδούς, Αμερικανούς, Σουηδούς....Γενικά από κάθε μετανάστη φοιτητή ή μη. Θα το πως για όλους να το ακουσουν:

1)Δεν είναι μόνο οι Έλληνες πλάσματα που λατρεύουν τα πάρτι και τον ηδονισμό. Όλοι οι άνθρωποι είναι έτσι. Frühlingsfest, Oktoberfest, Festivals, καθε τρεις και λιγο υπαρχει μια αφορμη για να γινει της.... το καγκελο. Αν δε μετρησουμε και το τι γινεται στο Βερολινο καθημερινα, αστο Η ελλαδα μενει μετεξεταστεα στον τροπο ζωης. Το ιδιο και Ολλανδια: ενα rave party στην Ολλανδία η ζωή μας όλη στην Ελλάδα.

2)Παρ' όλα αυτά, το όλο ζουμί είναι στο τελος: "Είναι μια κοινωνία με Γερμανούς και ξένους."
Εδώ συνοψίζεται το βασικό πρόβλημα στη μετανάστευση. Το βάρος πέφτει σε εσένα να ενσωματώνεις, όχι σε αυτούς που μένουν ήδη εκεί. Όσον αφορά τη Γερμανία πχ, ένα βασικό πρόβλημα που βλέπω με πολλούς μετανάστες είναι ότι δε μιλάνε Γερμανικά. Ε αν δε μιλάς, τότε καληνύχτα. Δυστυχώς οι Γερμανοί δε θα βγουν από το comfort zone τους για να μιλησουν με εσενα στα αγγλικα(κανενας λαος δε θα το κανει). Θα ειναι φιλικοι στη δουλεια κλπ, και μετα θα πανε στους φιλους τους που μιλανε γερμανικα.
Ένα άλλο θέμα που βλέπω με πολλούς Έλληνες είναι ότι δεν έχουν "απογαλακτιστει" πριν μεταναστεύσουν. Με το που πάνε στη νέα χώρα, το πρώτο μέλημα τους είναι να βρουν... άλλους Έλληνες. Ε προφανώς αν κατευθείαν ψάχνεις να ξαναμπεις σε μια Ελληνική κοιτιδα και συναναστρέφεται μόνο με Έλληνες, θα είσαι πάντα "ο Ελληνας".

Δε συμφωνώ με την πρώτη πρόταση, ίσα ίσα θε έλεγα ότι η Γερμανία πρέπει να χαλαρώσει περισσότερο το νόμο των απολύσεων (αν περάσεις το 6μηνο Probezeit, πρακτικα δεν μπορεις να απολυθεις σε πολλες δουλειες). Παρ' ολα αυτα εχεις ενα μεγαλο δικιο στο δευτεερο σκελος: Ειδικα στη Γερμανια, το βασικο πιστευω προβλημα, ειναι η γραφειοκρατια και η ελλειψη ψηφιοποιησης. Ειναι πισω απο την Ελλαδα σιγουρα σε αυτο.

3)Δεν ισχύει. Στη Γερμανία το σούπερ μάρκετ είναι πιο φθηνό εν γενει από την Ελλάδα. Με 3500 καθαρά, ανάλογα τη ζωή που κάνει φυσικά κάποιος, μπορούν πολύ εύκολα να σου μένουν πάνω από 1000 ευρώ στην άκρη, χωρίς παιδιά φυσικά. Εν γενεί το κόστος ζωής στη Γερμανία για ένα άτομο, σε ακριβή πόλη, κυμαίνεται από 1500 (με το να κανείς μόνο τα απαραιτητα) μέχρι και 2500 (ανάλογα ενοίκιο πόσες σπατάλες κλπ κανεις). Προφανώς μπορείς να πας και πολύ παραπάνω. Προφανώς αν είσαι investment banker και "καις" 200-300 ευρω καθε παρασκευη στα club του Westend (:cool2:), ε προφανως μιλαμε για αλλο κοστος ζωης.

Συμφωνώ, ειδικά με τους άστεγους.


Στη Γερμανία το 1L γάλα έχει 1 ευρώ κατα κανόνα. Lidl, Aldi, Rewe, Edeka δεν εχει σημασια, εκει κυμαινεται. Υπαρχουν βεβαια και γαλατα με περισσοτερο η με λιγοτερο, πχ. super-ogranic, extra protein, whatever-new-trend που μπορει να κανει και 2 ευρω. Αλλα το 1L γαλα αγελαδινο κανει 1 ευρω. Οσον αφορα την ποιοτητα η ασφαλεια του τροφιμου, και εγω δεν ειμαι πολυ σιγουρος ποσο ποιοτικο ειναι το καθε προιον (ειδικα ειδη κρεατος), αλλα ομολογω πως και στην Ελλαδα δεν ημουν. Και σε καμια χωρα βασικα. Και δεν ειμαι και σιγουρος αν το πιο ακριβο ειναι και πιο ποιοτικο.
Συμφωνώ πάντως ότι μέσα από στατιστικές και "ελαφρυ" τουρισμό μια χώρα δε μαθαίνεται.


4)Νομίζω ότι εδώ τίθεται θέμα ορισμού της "ευημεριας". Για να μιλήσεις αντικειμενικά για κάτι πρέπει να το ποσοτικοποιησεις, και έννοιες όπως η ευημερία ή η ευτυχία δεν ποσοτικοποιουνται εύκολα. Ναι, οι περισσότεροι Έλληνες μετανάστες δε θα έφευγαν αν δεν ήταν η κρίση, το θέμα τους είναι οικονομικό. Δεν είναι για όλους βέβαια μόνο αυτό, αλλά για τους περισσότερους είναι. Αλλά προφανώς, μεγάλα παιδιά είμαστε, δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι απλά και μόνο παίρνοντας καλύτερα λεφτά, θα βρει την ευημερία η την ευτυχία. Σε οποία χώρα και να πας. Όσα λεφτά και να βγάλεις. Διαφωνώ πάντως με το ότι όλοι οι μετανάστες θα έμεναν στη χώρα τους αν μπορούσαν. Πιστεύω πως ναι, ένα μεγάλο όσων αναγκάζονται να φύγουν δε θα ήθελαν. Αλλά ποτέ δεν είναι όλοι.





Εν γενει, θέλω να κάνω ένα δικό μου σχόλιο. Νομίζω ότι έχεις ένα πολύ μεγάλο δίκιο στην ουσία του πραγματος: το εξωτερικό δεν είναι παράδεισος. Καμία χώρα δεν είναι. υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Πολλοί Έλληνες μετανάστες που γνωρίζω, φεύγουν από την Ελλάδα με πολύ διαστρεβλωμένη εικόνα για το τι θα συναντήσουν, ειδικά με τους μισθούς.

Για να το κάνω και συγκεκριμένο, αν κάποιος στην Ελλάδα έχει δικό του σπίτι (δώρο από τους γονείς) και μπορεί να βρει μια δουλειά 1400-1500 καθαρά, τότε είναι πιθανό να έβγαζε τα ίδια και στη Γερμανία/Ολλανδία. Στις άλλες δυο χώρες που αναφέρω μπορείς να πας και πολύ παραπάνω, αλλά πρέπει να είσαι διατεθειμένος να κανείς "καριερα", με ότι αυτό συνεπάγεται (ώρες στη δουλειά, θυσίες κλπ).
Το τι θα κάνει όμως κάποιον ευτυχισμένο, αυτό είναι κάτι που πρέπει να το βρει ο καθένας μόνος του.

ΥΓ. Μιλάω κυρίως για Γερμανία και Ολλανδία, γιατί αυτές τις χώρες τις έχω ζήσει, συνεχίζω να τις ζω, και πιστεύω πως τις ξέρω καλά

1) Μόνο που στην Δύση- ειδικά Γερμανία Αγγλία βόρεια Ευρώπη- «διασκεδάζω» σημαίνει πίνω σαν το γουρούνι μέχρι να γίνω κομμάτια, και μετά φτου κ από τη αρχή, ώσπου να καούν κ αλλά περισσότερα εγκεφαλικά κύτταρα.

2) σ αντίθεση με τους λαούς που αποτέλεσαν αποικιοκράτες και ήρθαν σ επαφή με άλλους λαούς, οι Γερμανοί παραμένουν και ειναι άκαμπτοι, ξενοφοβικοί και βαθιά ρατσιστές. Το γεγονός ότι με το ζόρι τους επιβλήθηκε με την αποναζιστικοποιηση μια ατζέντα πολυπολιτισμού και δήθεν ανεκτικότητας δεν τους κάνει ούτε φιλότιμους ούτε φιλόξενους.
Απλά μάθανε να είναι ανεκτικοί επειδή έτσι το επιβάλλει η κοινωνική νόρμα.


3) τα περισσότερα προϊόντα που βρίσκεις στα σούπερ είναι για τα σκουπίδια. Κατεψυγμένη πίτσα 2.5€, άσπρο νερό με γεύση γάλα, παρασκευασμένα χάμπουργκερ και κρέπες από το ψυγείο, σούπες σε μορφή σκόνης κοκ είναι ο,το χειρότερο απο άποψη γεύσης και υγείας. Ακόμα και τα δήθεν βιολογικά προϊόντα είναι μια απάτη για να δικαιολογηθούν οι υψηλές τους τιμές. Και μετά αναρωτιούνται γιατί καρκινιαζουν από τα 50 με τόσα σκατα που καταναλώνουν.

4) οι Έλληνες νομίζουν ότι στο εξωτερικό ρέει μέλι και γαλα και ότι τα λεφτά τα δωρίζουν δεξιά αριστερά. Αυτό ίσως να ίσχυε , σε κάποιο βαθμό, 40 χρόνια πριν.
Το εξωτερικό είναι για ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, που έρχονται για την απλή επιβίωση ή για επαγγελματίες καταρτισμένους που θέλουν να κάνουν καριέρα με μισθούς ανάλογους της ποιότητας εκπαίδευσης τους.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,787 μηνύματα.
1) Μόνο που στην Δύση- ειδικά Γερμανία Αγγλία βόρεια Ευρώπη- «διασκεδάζω» σημαίνει πίνω σαν το γουρούνι μέχρι να γίνω κομμάτια, και μετά φτου κ από τη αρχή, ώσπου να καούν κ αλλά περισσότερα εγκεφαλικά κύτταρα.

2) σ αντίθεση με τους λαούς που αποτέλεσαν αποικιοκράτες και ήρθαν σ επαφή με άλλους λαούς, οι Γερμανοί παραμένουν και ειναι άκαμπτοι, ξενοφοβικοί και βαθιά ρατσιστές. Το γεγονός ότι με το ζόρι τους επιβλήθηκε με την αποναζιστικοποιηση μια ατζέντα πολυπολιτισμού και δήθεν ανεκτικότητας δεν τους κάνει ούτε φιλότιμους ούτε φιλόξενους.
Απλά μάθανε να είναι ανεκτικοί επειδή έτσι το επιβάλλει η κοινωνική νόρμα.


3) τα περισσότερα προϊόντα που βρίσκεις στα σούπερ είναι για τα σκουπίδια. Κατεψυγμένη πίτσα 2.5€, άσπρο νερό με γεύση γάλα, παρασκευασμένα χάμπουργκερ και κρέπες από το ψυγείο, σούπες σε μορφή σκόνης κοκ είναι ο,το χειρότερο απο άποψη γεύσης και υγείας. Ακόμα και τα δήθεν βιολογικά προϊόντα είναι μια απάτη για να δικαιολογηθούν οι υψηλές τους τιμές. Και μετά αναρωτιούνται γιατί καρκινιαζουν από τα 50 με τόσα σκατα που καταναλώνουν.

4) οι Έλληνες νομίζουν ότι στο εξωτερικό ρέει μέλι και γαλα και ότι τα λεφτά τα δωρίζουν δεξιά αριστερά. Αυτό ίσως να ίσχυε , σε κάποιο βαθμό, 40 χρόνια πριν.
Το εξωτερικό είναι για ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, που έρχονται για την απλή επιβίωση ή για επαγγελματίες καταρτισμένους που θέλουν να κάνουν καριέρα με μισθούς ανάλογους της ποιότητας εκπαίδευσης τους.
Πόσο δίκιο για τα 1,2,3 .
Οι Γάλλοι είναι πιο ντελικάτοι.
Κρέπες που έχουν ;;; Μια φορά έφαγα σε χριστουγεννιάτικη αγορά και κόντεψα να ξεράσω

Η τελευταία πρόταση είναι η σωστότερη και πλέον η ΕΕ είναι ''λίγη'' για όσους επιθυμούν καριέρα και εξειδίκευση. Το παιχνίδι πηγαίνει σε Αμερική και δορυφόρους (συμπεριλαμβάνεται η Ν. Κορέα κ Ιαπωνία) και Κίνα/ Ινδία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
1) Μόνο που στην Δύση- ειδικά Γερμανία Αγγλία βόρεια Ευρώπη- «διασκεδάζω» σημαίνει πίνω σαν το γουρούνι μέχρι να γίνω κομμάτια, και μετά φτου κ από τη αρχή, ώσπου να καούν κ αλλά περισσότερα εγκεφαλικά κύτταρα.
1) Αυτό είναι αλήθεια, όσο αλήθεια είναι ότι και στην Ελλάδα <<διασκεδαζω>> σημαίνει να πηγαίνω στην τοπική καφετερεια και να πίνω ένα καφέ τη μέρα για 4-5 ώρες. Μεγάλο μέρος του πληθυσμού το κάνει, ανάλογα με ποιον κανείς παρέα.
2) σ αντίθεση με τους λαούς που αποτέλεσαν αποικιοκράτες και ήρθαν σ επαφή με άλλους λαούς, οι Γερμανοί παραμένουν και ειναι άκαμπτοι, ξενοφοβικοί και βαθιά ρατσιστές. Το γεγονός ότι με το ζόρι τους επιβλήθηκε με την αποναζιστικοποιηση μια ατζέντα πολυπολιτισμού και δήθεν ανεκτικότητας δεν τους κάνει ούτε φιλότιμους ούτε φιλόξενους.
Απλά μάθανε να είναι ανεκτικοί επειδή έτσι το επιβάλλει η κοινωνική νόρμα.
2) Προσωπικά οι Γάλλοι είναι οι πιο ρατσιστές που έχω γνωρίσει, αν δε μιλάς γαλλικά ούτε να σε φτύσουν. Επίσης οι Άγγλοι είναι πολλοί ρατσιστές. Η συσχέτιση που αναφέρεις νομίζω ότι δεν υφίσταται.
3) τα περισσότερα προϊόντα που βρίσκεις στα σούπερ είναι για τα σκουπίδια. Κατεψυγμένη πίτσα 2.5€, άσπρο νερό με γεύση γάλα, παρασκευασμένα χάμπουργκερ και κρέπες από το ψυγείο, σούπες σε μορφή σκόνης κοκ είναι ο,το χειρότερο απο άποψη γεύσης και υγείας. Ακόμα και τα δήθεν βιολογικά προϊόντα είναι μια απάτη για να δικαιολογηθούν οι υψηλές τους τιμές. Και μετά αναρωτιούνται γιατί καρκινιαζουν από τα 50 με τόσα σκατα που καταναλώνουν.
3) Τα προϊόντα που αναφέρεις είναι σκουπίδια εξ' ορισμού, σε οποιαδήποτε χώρα. Αν η διατροφή σου αποτελείται από χαμποθργερ και κατεψυγμένη πίτσα....καληνύχτα
4) οι Έλληνες νομίζουν ότι στο εξωτερικό ρέει μέλι και γαλα και ότι τα λεφτά τα δωρίζουν δεξιά αριστερά. Αυτό ίσως να ίσχυε , σε κάποιο βαθμό, 40 χρόνια πριν.
Το εξωτερικό είναι για ανθρώπους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, που έρχονται για την απλή επιβίωση ή για επαγγελματίες καταρτισμένους που θέλουν να κάνουν καριέρα με μισθούς ανάλογους της ποιότητας εκπαίδευσης τους.
4) Συμφωνώ απόλυτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η τελευταία πρόταση είναι η σωστότερη και πλέον η ΕΕ είναι ''λίγη'' για όσους επιθυμούν καριέρα και εξειδίκευση. Το παιχνίδι πηγαίνει σε Αμερική και δορυφόρους (συμπεριλαμβάνεται η Ν. Κορέα κ Ιαπωνία) και Κίνα/ Ινδία.
Κάπως έτσι είναι όντως. Για να είμαστε ακριβείς, υπάρχουν 10-20 εταιρείες στην Ευρώπη που ακόμη μπορείς να κανείς μεγάλη καριέρα. Για όλα τα αλλά η Αμερική σε έχει ξεπεράσει κατα πολύ.

Ιαπωνία και Ν. Κορέα ούτε καν όμως, η Ιαπωνία έχει τα προβλήματα της Ευρώπης και χειρότερα. Ινδία επίσης όχι.

Παρ' όλα αυτά, στις χώρες αυτές αν δεν είσαι ντόπιος μην ελπίζεις σε καριέρα επίσης. Κίνα αν δεν είσαι Κινέζος η σε πολυεθνική της Δύσης που δραστηριοποιείται εκεί, καριέρα δεν κανεις
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.

Γατάκια μου, διαβάστε τι λέει ο γιος του Μπλέρ (του Τόνι, χαχα τον θυμάστε ε; :P ) για την αγορά εργασίας και τα θεωρητικά πτυχία. Φτιάξτε εσείς καριέρες ως μετανάστες ενώ οι γόνοι σπουδάζουν ιστορία του μήλου και πιάνουν δουλειά στη Morgan Stanley, τι είπε τώρα το άτομο. :playboy:Και αυτός ως ένας αυτοδημιούργητος (με πατέρα πρώην ΠΘ της Αγγλίας) έκανε πρακτική σε τράπεζα με σπουδές στην ιστορία. :crazy: Τα fintechκια σε τι γλώσσα τα καταλάβαινε;

Βρίσκει δουλειά σε λιγότερο προνομιούχους: είναι και αυτός φιλανθρωπιστής επιχειρηματίας.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 619 μηνύματα.

Γατάκια μου, διαβάστε τι λέει ο γιος του Μπλέρ (του Τόνι, χαχα τον θυμάστε ε; :P ) για την αγορά εργασίας και τα θεωρητικά πτυχία. Φτιάξτε εσείς καριέρες ως μετανάστες ενώ οι γόνοι σπουδάζουν ιστορία του μήλου και πιάνουν δουλειά στη Morgan Stanley, τι είπε τώρα το άτομο. :playboy:Και αυτός ως ένας αυτοδημιούργητος (με πατέρα πρώην ΠΘ της Αγγλίας) έκανε πρακτική σε τράπεζα με σπουδές στην ιστορία. :crazy: Τα fintechκια σε τι γλώσσα τα καταλάβαινε;

Βρίσκει δουλειά σε λιγότερο προνομιούχους: είναι και αυτός φιλανθρωπιστής επιχειρηματίας.
χααχχαχαχαχα, όταν είσαι γιος πρωθυπουργού, τα πτυχία έχουν διαφορετική αξία :dance3:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
χααχχαχαχαχα, όταν είσαι γιος πρωθυπουργού, τα πτυχία έχουν διαφορετική αξία :dance3:

Δυστυχώς, αυτό το είδος σπουδών ισχύει από καταβολής ανθρώπινου είδους. Πάντα η άρχουσα τάξη χρησιμοποιούσε τις σπουδές ως μέσο ελέγχου της κοινωνίας. Μπορεί επί Φαραώ το ιερατείο να ήξερε να διαβάζει και άρα να έχει προνόμια διοίκησης, όμως αυτό δεν άλλαξε. Τις τελευταίες δεκαετίες με την μαζικοποίηση των σπουδών αλλά και της μετανάστευσης λαών για "καριέρες", ο μέσος άνθρωπος σπουδάζει με την ελπίδα να φτιάξει τη ζωή του ενώ ένας συνομήλικος γόνος σπουδάζει για να μην βαριέται κάτι που να έχει πρόγραμμα σπουδών ειδικά για γόνους. Απίστευτο ε; Έπειτα έρχεται και κουνάει το δάχτυλο στους άλλους που έλιωσαν στο διάβασμα με την κλασική μέθοδο και τους αποκαλεί με θράσος "λιγότερο προνομιούχους" και τους υπόσχεται μια "καριέρα" με πιστοποιήσεις, μαθητείες και πρακτικές πάνω σε νέες τεχνολογίες με ημερομηνία λήξης. Ο ίδιος μπορεί να μην έχει ιδέα τι ακριβώς παπαριές έχει σπουδάσει ένας μηχανικός δεδομένων, αλλά με το πτυχίο ιστορίας μπορεί να τον προσλάβει και να το παίζει εκτελεστικό αφεντικό (CEO, επενδυτής) του. Αυτοί οι αυτοδημιούργητοι γόνοι με τις δακρύβρεχτες ιστορίες ρε παιδί μου, θέλουν μόνο καλό να κάνουν στην ανθρωπότητα ενώ ποτέ δεν μαθαίνουμε ακριβώς πότε και αν διάβασαν με την κλασική μέθοδο για να πετύχουν κάτι. Ασχολείται με τον κόσμο των επιχειρήσεων αλλά είναι έξυπνοι ότι ξέρουν να επιλέγουν ηλίθιους με πολλά πτυχία-μεταπτυχιακά-διδακτορικά για να τους βγάζουν το φίδι από την τρύπα με ανακυκλώσιμη μορφή. ;) Ας είναι καλά η Ινδία και η άπω Ανατολή.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,860 μηνύματα.

KleinosBrekias

Νεοφερμένος

Ο Μητσαρας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ργμτ ελεος με τα βρωμοπαιδα...δηλαδη ελεος..
Εχει ψωμι η υποθεση . Δε τελειωσε .
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,860 μηνύματα.

KleinosBrekias

Νεοφερμένος

Ο Μητσαρας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Στη Αμερικη ποτε δεν ειναι τοσο απλα τα γεγονοτα . Θα ψαξουν και θα αναλυσουν διεξοδικα και εξονυχιστικα τα παντα . Και αυτο θα διαρκεσει εως οτου βρουν το κινητρο . Οι νομοι τους ειναι εμμονικοι με το κινητρο . Μπορει να ειναι μια ξεκαθαρη περιπτωση μπορει και οχι . Καθε φορα αυτο καλουνται να απαντησουν .
Απο οσες ξενες ιστιοσελιδες που φιλοξενουν δηλωσεις των γονεων μια βδομαδα περιπου μετα το συμβαν , χωρις να εχω απολυτως καμια γνωση με ερευνες , αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να αφαιρεσει τη ζωη της οταν ολοι ειναι ξυπνιοι στο χρονο επιλογης της τελουμενης πραξης . Πριν το βραδινο δειπνο .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,775 μηνύματα.
ειναι γνωστο αυτο και πολυ ασχημο και λυπηρο για τους αμερικανιους..οι αλλοι λαοι ομως τι φταινε να υφιστανται την τρελα και την απληστια τους?
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,740 μηνύματα.
ειναι γνωστο αυτο και πολυ ασχημο και λυπηρο για τους αμερικανιους..οι αλλοι λαοι ομως τι φταινε να υφιστανται την τρελα και την απληστια τους?
δεν είναι όλοι θύματα, κάποιοι (ακόμα και εδώ μέσα) σκίζουν οικειοθελώς το βρακί τους για την Αμερική ενώ αγνοούν στοιχειώδη πράγματα για αυτήν ίσως από ελλιπή ιστορική γνώση ή ανικανότητας ερμηνείας της πραγματικότητας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,775 μηνύματα.
δεν είναι όλοι θύματα, κάποιοι (ακόμα και εδώ μέσα) σκίζουν οικειοθελώς το βρακί τους για την Αμερική ενώ αγνοούν στοιχειώδη πράγματα για αυτήν ίσως από ελλιπή ιστορική γνώση ή ανικανότητας ερμηνείας της πραγματικότητας
Ναι ετσι ειναι ..το ευκολο χρημα, το μαρκετινκ, το χολιγουντ , η εν γενει εξαρτηση δεν σε αφηνουν πολλα περιθωρια να σκεφτεις τα αλλα .
Την στιγμη που η ευρωπη απετυχε παταγωδως να σηκωσει αναστημα..αστα..δεν υπαρχει αντιπαλος .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top