Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Όταν λες έχεις πληροφορίες ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια ανεβαίνουν τι εννοείς;; Εγώ που παρακολουθώ χρόνια τις λίστες των πανεπιστήμων (ΠΧ Shanghai list ) δεν βλέπω καμία άνοδο των ελληνικών πανεπιστημίων.

Εκτός αν εννοείς άνοδο τα παρακάτω: Μιλάμε για πρόοδος όχι αστεία View attachment 110011View attachment 110012View attachment 110013View attachment 110014View attachment 110015View attachment 110016

Γίνεσαι κακός. Δεν βλέπεις τι αχνοφαίνεται; :morning1:
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Όταν η διορισμένη πρόεδρος της δημοκρατίας αποκαλεί τον εκλεγμένο Πρόεδρο της Ρωσικής Ομοσπονδίας "εγκληματία πολέμου" και ο πρωθυπουργός της μπανανίας μας λέει ότι είμαστε σε πόλεμο με τη Ρωσία, είναι να αναρωτιέται κανείς...

...γιατί το supermarket ακρίβυνε πάλι; :hmm:Που πήγε η ουδετερότητα και η πολυδιάστατη πολιτική που μας υποσχέθηκαν δεκαετίες πριν;

«Δεν είμαστε στη σωστή πλευρά της ιστορίας, αλλά στη λάθος πλευρά της λογικής» επισημαίνει ο πρώην Αναπληρωτής Υπουργός Εθνικής Άμυνας, Κώστας Ήσυχος.

20 λεπτά απ' το χρόνο σας μπας και επανέλθει.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Ο,τι να' ναι. Δυστυχώς ο ίδιος ο Σύριζα δεν κατάλαβε γρηγορα πόσο άχρηστος ήταν ο Κώστας Ήσυχος και τον υπουργοποιησε ΑΛΛΑ ευτυχώς ο ιδιος παραιτήθηκε από αναπληρωτής υπουργού Άμυνας χωρίς να έχει καν συμπληρωσει έξι μήνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Η ουσία είναι πως ο ελληνικός λαός ποτέ δεν ρωτήθηκε αν θέλει να συμμετέχει σε αυτό τον πόλεμο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Η ουσία είναι πως ο ελληνικός λαός ποτέ δεν ρωτήθηκε αν θέλει να συμμετέχει σε αυτό τον πόλεμο.
Ο ελληνικός λαός έστειλε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας τον συγκεκριμένο κύριο και το κόμμα του. Ή καλύτερα στην απόλυτη ανυπαρξία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Όταν η διορισμένη πρόεδρος της δημοκρατίας αποκαλεί τον εκλεγμένο Πρόεδρο της Ρωσικής Ομοσπονδίας "εγκληματία πολέμου" και ο πρωθυπουργός της μπανανίας μας λέει ότι είμαστε σε πόλεμο με τη Ρωσία, είναι να αναρωτιέται κανείς...

...γιατί το supermarket ακρίβυνε πάλι; :hmm:Που πήγε η ουδετερότητα και η πολυδιάστατη πολιτική που μας υποσχέθηκαν δεκαετίες πριν;

«Δεν είμαστε στη σωστή πλευρά της ιστορίας, αλλά στη λάθος πλευρά της λογικής» επισημαίνει ο πρώην Αναπληρωτής Υπουργός Εθνικής Άμυνας, Κώστας Ήσυχος.

20 λεπτά απ' το χρόνο σας μπας και επανέλθει.

Γιατί δεν είναι εγκληματίας πολέμου ο Putin??
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Κάπως έτσι χάνεται η ελευθερία του λόγου στην Ελλάδα. Οι ηγέτες της εκκλησίας έχουν πει και λένε πολύ χειρότερα πράγματα.

Δεν τον ξέρω τον αντιρατσιστικό νόμο ποτε δεν με απασχόλησε καθώς προσωπικα δεν ασχολουμαι με το τι κάνει ο διπλανός μου.

Μην αρχιζετε τώρα τα αααα ντεβιλ είσαι αδιάφορος κ θα έπρεπε να σε νοιάζει κτλπ κτλπ και επειδή δεν νοιάζει εσένα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κτλπ κτλπ.

Όποιος θίγεται ας κάνει μήνυση. Εγώ έχω επιλέξει ότι δεν μ αρέσει να μ κάνουν να μην το κάνω. Και από εκεί κ περα δεν ασχολουμαι. Και κοιτάζω πως παει η δική μου η ζωή. Και αν ειμαι εγω σωστός.

Ωστόσο δεν είναι θέμα μόνο ελευθερίας λόγου καθώς αρκετός κόσμος δεν έχει μάθει να σέβεται τη διαφορετικότητα.

Από εκεί ξεκινάνε όλα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Τι διοικητική ποινή να προβλέπεται για αστυνομικό που έχασε τον γεμιστήρα στον δρόμο;

Και πως το κατάφερε βασικά έχω απορία.
Ακόμα και όπλο να είχε τραβήξει πως του έπεσε...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Οι προδότες τώρα εμμέσως θέτουν τέλος στα δωρεάν μεταπτυχιακά προγράμματα. Εις όλη του την ιστορία ο Ελληνικός λαός μεγαλούργησε στον πνευματικό τομέα. Η εκπαίδευσις των νέων υπήρξε ελληνικό φαινόμενο από τα αρχαία χρόνια με τεράστια έμφαση από τη πολιτεία. Νους υγιής εν σώματι υγιεί.

Στα δύσκολα αυτά χρόνια η τωρινή κυβέρνησις προδοτών μετά την τραγική εξομοίωση πανεπιστημίων και ιδιωτικών ξενόφερτων κολλεγίων θα μετατρέψει και τα μεταπτυχιακά σε προνόμιο και όχι σε δικαίωμα. Επόμενη στάση, next stop, ιδιωτικοποίηση πανεπιστημίων.

Το 2023 είναι επιτακτική ανάγκη και καθήκον δια την σωτηρία της πατρίδος αυτή η κυβέρνησις να καταστραφεί.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Οι προδότες τώρα εμμέσως θέτουν τέλος στα δωρεάν μεταπτυχιακά προγράμματα. Εις όλη του την ιστορία ο Ελληνικός λαός μεγαλούργησε στον πνευματικό τομέα. Η εκπαίδευσις των νέων υπήρξε ελληνικό φαινόμενο από τα αρχαία χρόνια με τεράστια έμφαση από τη πολιτεία. Νους υγιής εν σώματι υγιεί.

Στα δύσκολα αυτά χρόνια η τωρινή κυβέρνησις προδοτών μετά την τραγική εξομοίωση πανεπιστημίων και ιδιωτικών ξενόφερτων κολλεγίων θα μετατρέψει και τα μεταπτυχιακά σε προνόμιο και όχι σε δικαίωμα. Επόμενη στάση, next stop, ιδιωτικοποίηση πανεπιστημίων.

Το 2023 είναι επιτακτική ανάγκη και καθήκον δια την σωτηρία της πατρίδος αυτή η κυβέρνησις να καταστραφεί.
Δεν σου φταίει κανείς αν δεν έχεις 2-3 χιλιάρικα για να κάνεις ένα μεταπτυχιακό. Να δουλέψεις για να τα βρεις.
Θες σοβιετια όπου όλα είναι δημόσια και τα πληρώνουμε από την τσέπη μας εμείς οι φορολογούμενοι ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Τώρα βέβαια γιατί από ολες τις σοβιετιες όλοι θέλανε να το σκάσουνε (ακόμα και με κίνδυνο της ζωής τους) και να μην ξαναπατήσουν πια... δεν είναι δύσκολο να το μαντέψει κανείς. :hehe:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
20221106_170707.jpg

20221106_170726.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν στην Β. Κορέα χρειάζεται να εχει καλάθι η νοικοκυρά γιατί έτσι και αλλιώς άδειο θα μείνει.
Μάλλον θα κάνει οικονομία για να έρθει να κάνει διακοπές στην Ελλάδα όταν ανοίξουν τα σύνορα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Πάλι καλά που στην Ελλάδα είναι γεμάτο :laugh:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Αν κρίνουμε από τα φαινόμενα ανθρωποφαγίας στην Β. Κορέα... ναι τότε είναι γεμάτο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Πάλι καλά που στην Ελλάδα είναι γεμάτο :laugh:
Γιάννη τώρα αλήθεια συγκρίνεις την Ελλάδα με την Βόρεια Κορέα?? Μια χώρα που είναι 50 χρόνια σε σχέση με εμάς και δεν πρόκειται να μας φτάσει ποτέ?? Μια χώρα που έχει μέσω μισθό 150$ το μήνα όταν στην Ελλάδα το νούμερο αυτό είναι στα 1.100$, μια χώρα με ποσοστό φτώχειας 70% όταν στην Ελλάδα είναι 20%. Δεν ξέρω προσωπικά νομίζω οτι είμαι τυχερός που δεν γεννήθηκα εκεί πέρα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Γιάννη τώρα αλήθεια συγκρίνεις την Ελλάδα με την Βόρεια Κορέα?? Μια χώρα που είναι 50 χρόνια σε σχέση με εμάς και δεν πρόκειται να μας φτάσει ποτέ?? Μια χώρα που έχει μέσω μισθό 150$ το μήνα όταν στην Ελλάδα το νούμερο αυτό είναι στα 1.100$, μια χώρα με ποσοστό φτώχειας 70% όταν στην Ελλάδα είναι 20%. Δεν ξέρω προσωπικά νομίζω οτι είμαι τυχερός που δεν γεννήθηκα εκεί πέρα.
Θα πρέπει να έχουμε ως Έλληνες τουλάχιστον και διπλάσιο βάρος σε κιλά γιατί σχεδόν κανένα Βορειοκορεάτη δεν τον κόβω πάνω για από σαράντα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Γιάννη τώρα αλήθεια συγκρίνεις την Ελλάδα με την Βόρεια Κορέα?? Μια χώρα που είναι 50 χρόνια σε σχέση με εμάς και δεν πρόκειται να μας φτάσει ποτέ?? Μια χώρα που έχει μέσω μισθό 150$ το μήνα όταν στην Ελλάδα το νούμερο αυτό είναι στα 1.100$, μια χώρα με ποσοστό φτώχειας 70% όταν στην Ελλάδα είναι 20%. Δεν ξέρω προσωπικά νομίζω οτι είμαι τυχερός που δεν γεννήθηκα εκεί πέρα.
Ναι όντως κρίμα και άδικο για τη Βόρεια Κορέα να συγκρίνεται με την Ελλαδα. Εκεί έχουν το πιο βαθύ μετρό και άρτια διακοσμημένο στο κόσμο και εμείς εδώ θέλουμε 20 χρόνια ( και ακόμα το παλεύουμε ) για να κάνουμε μια γραμμή λίγων χιλιομέτρων στην Θεσσαλονίκη.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top