Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Εντομεταξυ τα ανακοίνωσε η ίδια η Google αυτά και όχι η ΝΔ. Τώρα αν η Google είχε χάσιμο χρόνου και ήρθε στην Ελλάδα για να δίνει ψεύτικες υποσχέσεις (όπως έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ το 2014) η Google θα είχε κλείσει από τις χιλιάδες αγωγές εναντίον της. Αγωγές που θα υπήρχαν λόγω εξαπάτησης για ψεύτικες υποσχέσεις στις κυβερνήσεις των κρατών. Δεν έχετε καταλάβει ότι οι ξένες πολυεθνικές δεν έχουν την νοοτροπία των Ελλήνων πολιτικών που δίνουν ψεύτικες υποσχέσεις και αν δεν τις κάνουν δεν τους κάνει κανείς τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,227 μηνύματα.
Ρε Devil μας λες να γράφουνε σοβαρά πράγματα όταν εσυ μας λες ότι δεν υπάρχει παγκόσμια κρίση , ότι πριν 10 χρόνια οι μισθοί ήταν 50 χρόνια πάνω σε σχέση με σήμερα και όταν μας παρουσιάζεις τα 1.200€ που σου έδωσε ο ΣΥΡΙΖΑ λίγες μέρες πριν τις εκλογές ως αίσθημα κατανόησης του ΣΥΡΙΖΑ προς εσένα , άλλο που σου τα είχε πάρει από την τσέπη σου την περίοδο 2015-2018.

Και επειδή πάντα μιλάω με στοιχεία , εδώ βλέπουμε ότι ο μέσος μισθός στην Ελλάδα την περίοδο 2010-2020 δεν μειώθηκε 50% όπως έγραψες χθες αλλά γύρω στο 15-17% σύμφωνα με την Eurostat. Σαφώς και η μείωση αυτή ήταν καταστροφική , ειδικά όταν στην υπόλοιπη ευρωζώνη αυξήθηκαν κατά 20%. Απλά άλλο να λέμε 50% και άλλο 15%.

Φιλικά όλα αυτά.😉😉



View attachment 111114
Ωστόσο αν βάλεις και την αύξηση του κόστους ζωής σε συνδυασμό με την πτώση των μισθών, η πτώση της αγοραστικής δύναμης γύρω στο 50% πρέπει να είναι...
Εντομεταξυ τα ανακοίνωσε η ίδια η Google αυτά και όχι η ΝΔ. Τώρα αν η Google είχε χάσιμο χρόνου και ήρθε στην Ελλάδα για να δίνει ψεύτικες υποσχέσεις (όπως έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ το 2014) η Google θα είχε κλείσει από τις χιλιάδες αγωγές εναντίον της.
Δεν είπε κανείς ότι η google θα προσλάβει η ίδια 20 χιλιάδες άτομα. Είπαν ότι η επένδυση της google θα δημιουργήσει 20 χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας στην λογική ότι θα αναπτυχθούν νέες εταιρείες με την αξιοποίηση των υπηρεσιών της. Μικρή λεπτομέρεια που πολύ πιθανό να κάνει την διαφορά όμως.
Και λογικά να το δεις, στην Ιρλανδία που είναι τα κεντρικά τους για την Ευρώπη έχουν 8 χιλιάδες εργαζόμενους, στην Αγγλία 6400 με πλάνο να φτάσουν τους 10 χιλιάδες στο μέλλον, 2,5 χιλιάδες στην Γερμανία.
Οπότε μάλλον θα ήταν αφύσικο να κάνουν 20 χιλιάδες προσλήψεις στην Ελλάδα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Ωστόσο αν βάλεις και την αύξηση του κόστους ζωής σε συνδυασμό με την πτώση των μισθών, η πτώση της αγοραστικής δύναμης γύρω στο 50% πρέπει να είναι...

Δεν είπε κανείς ότι η google θα προσλάβει η ίδια 20 χιλιάδες άτομα. Είπαν ότι η επένδυση της google θα δημιουργήσει 20 χιλιάδες νέες θέσεις εργασίας στην λογική ότι θα αναπτυχθούν νέες εταιρείες με την αξιοποίηση των υπηρεσιών της. Μικρή λεπτομέρεια που πολύ πιθανό να κάνει την διαφορά όμως.
Και λογικά να το δεις, στην Ιρλανδία που είναι τα κεντρικά τους για την Ευρώπη έχουν 8 χιλιάδες εργαζόμενους, στην Αγγλία 6400 με πλάνο να φτάσουν τους 10 χιλιάδες στο μέλλον, 2,5 χιλιάδες στην Γερμανία.
Οπότε μάλλον θα ήταν αφύσικο να κάνουν 20 χιλιάδες προσλήψεις στην Ελλάδα.
Αρχικά ο Devil είπε για πτώση των μισθών στους μισθούς και όχι στην αγοραστική δύναμη. Το έγραψε ξεκάθαρα 😉😉

Όσο αφορά την Google , η ίδια δεν έχει αναφέρει τον ακριβή αριθμό των θέσεων εργασίας. Δεδομένου ότι μιλάμε για 3 Data centres που θα είναι το κέντρο της νότιας Ευρώπης τότε μιλάμε σίγουρα για πάνω από 5.000 νέες θέσεις εργασίας. Οι 19.400 θέσεις αναφέρθηκαν καθώς πάντα στην οικονομία έχουμε τους λεγόμενους πολλαπλασιαστές. Δηλαδή το άνοιγμα μιας οικονομικής δραστηριότητας δημιουργεί δίκτυα συνεργασίας , άνοιγμα μικρότερων επιχειρήσεων που λειτουργούν ως προμηθευτές των βασικών επιχειρήσεων καθώς και τα δίκτυα πωλήσεων που δημιουργούνται. Σε κάθε περίπτωση ο ερχομός τέτοιων μεγάλων πολυεθνικών έπρεπε να μας κάνει όλους χαρούμενους καθώς μιλάμε για το ίδιο το μέλλον μας , το μέλλον της Ελλάδας και της ελληνικής οικονομίας. Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα αν την επένδυση δεν την φέρνει το κόμμα που ψηφίζουμε αρχίζουμε την κλάψα και τον μηδενισμό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αρα πιο ακριβή από ότι σου είπα εγώ , μεγαλύτερο χάσμα με την υπόλοιπη Ευρώπη. Αν εννοείς ότι πλέον είναι στα 2€ τότε και στην υπόλοιπη Ευρώπη από το 1.20€ πήγε στο 1.90€ και σε κάποιες πάνω από τα 2€. Πάλι ο πιο ακριβός ήσουν επι Τσίπρα , πάλι ο πιο ακριβώς είσαι με τον Μητσοτακη , αρα άκυρο το επιχείρημα σου.

Ο ρυθμός ανάπτυξης της ακριβειας δεν ειναι ο ίδιος. Το 2017 η βενζινη σε εμας ειχε 1,6 (στην επαρχία) και στην Αθηνα την βρισκαμε ακομη και 1,55.

Στη Γερμανια τοτε ειχε 1,5 συμφωνα με τα λεγομενα σου και τωρα ειναι στα 1,85 στη Γερμανια ενω σε εμάς απο 1,6 πηγε στο 2,1 !!!!!!!!!!!!!!

Βλέπεις εσυ ίδιο βαθμο αύξησης ; και σε μια Γερμανια που ο ενστολος παιζει να παίρνει και παραπάνω χρηματα.

Πάει αυτό.
•Η Ελλάδα την περίοδο 2015-2019 κατέγραψε αθροιστική ανάπτυξη 2,7% (από τα 177 δις του 2015 σε 182 δις το 2019) όταν οι υπόλοιπες χώρες της ευρωζώνης την ίδια περίοδο είχαν ανάπτυξη 7% κατά μέσο όρο. Με αλλά λόγια την περίοδο που η ΕΕ έτρεχε με μεγάλους ρυθμούς αναπτυξης εμείς είχαμε ύφεση το 2015/2016 και μετά μικρή ανάπτυξη έως 2% το 2017-2019. Είναι επιτυχία αυτό ;; Όχι.

Δε τα ξέρω αυτα φιλε και δεν με νοιάζουν. Σορρυ. Δεν ειμαι πολιτικος να με ενδιαφέρουν.
•Αύξησε ο Τσιπρας τους μισθούς όπως είχε πει το 2014;; Όχι προφανώς και ίσα ίσα με την αύξηση των φόρων οι καθαρές αποδοχές μειώθηκαν.

Τους αυξησε για λίγο. Οταν σου δινει 1200 ευρω το χρονο ειναι 100 ευρω το μηνα αυξηση. Για 1 χρονο δηλαδη κάποιος πήρε 100 ευρω παραπανω κάθε μηνα.

Μιλάω για εμάς δε ξερω για αλλους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ να με απασχολήσει.

•Αύξησε ο Τσιπρας τις συντάξεις;; Προφανώς και όχι και ίσα ίσα με τον νόμο Κατρούγκαλου μειώθηκαν επιπλέον.

•Μιλάει ο Τσιπρας τώρα για τους πλειστηριασμούς όταν επι εποχή του έγιναν πάνω από 27.000 πλειστηριασμοί. Αυτά προφανώς υπάρχουν στοιχεία και σου τα παραθέτω αν θέλεις.

Αλλο το θεμα με τους πλειστηριασμους καθε υποθεση ειναι διαφορετικη - τη κρινουν τα δικαστηρια. ΟΧΙ οι πολιτικαντηδες που δεν εχουν προσβαση ΣΤΗ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ.
•Έφερε ο Τσιπρας κάποια επένδυση ώστε οι νέοι να νιώσουν μια αισιοδοξία για το μέλλον;; Προφανώς και όχι , το μόνο που έκανε ήταν να ανοίξει την ΕΡΤ για να κάθονται οι δημόσιοι υπάλληλοι μέσα και να τα ξύνουν. Καλός η κακός η ανάπτυξη έρχεται μέσω ιδιωτικής πρωτοβουλίας και όταν εννοώ ιδιωτικής δεν εννοώ τις καφετέριες και τα σουβλατζίδικα αλλά μεσαίες / μεγάλες επιχειρήσεις με προσωπικό άνω των 100 ατόμων. Έφερε ο ΣΥΡΙΖΑ κάποια τέτοια επιχείρηση;; Όχι προφανώς.

Η ανάπτυξη έρχεται απο ανθρώπους με νοοτροπια αναπτυξης και σεβασμου στα εργασιακα δικαιωματα. Δεν δινουν ετσι τα φραγκα οι ιδιωτες που λένε κ για αναπτυξη.

Η αναπτυξη εχει να κανει με πολυ περισσοτερα και όχι με το κλισε "Ηρθε ο ιδιωτης να ανοιξει θεσεις εργασιας" το θεμα ειναι τι χρημα κινειται στην αγορά. Αν ειναι να παιρνω 600 το μηνα και να τρωω καθε μερα φακές μαλλον ειμαι Βενεζουέλα αλλα με καπιταλιστικο συστημα βιτρινας.

Σου ξαναλεω Φωτάρα μολις στησεις ενα δικο σου σπιτι και συντηρεις αμαξι - ενοικιο - τροφη - λοιπα εξοδα και εισαι 100% ανεξάρτητος τοτε μπορουμε να ακουσουμε την προσωπικη σου γνωμη.

τωρα καλα τα πινακάκια και οι θεωριες του Αδωνι στα καναλια αλλα απέχουν απο τη πραγματικότητα κάποιες φορές.

Ναι τα capital ηταν επι εποχης τρελου Βαρουφακη. Ο ανθρωπος νομιζε οτι ζει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ , αυτα που έλεγε δεν ηταν εφαρμόσιμα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Ο ρυθμός ανάπτυξης της ακριβειας δεν ειναι ο ίδιος. Το 2017 η βενζινη σε εμας ειχε 1,6 (στην επαρχία) και στην Αθηνα την βρισκαμε ακομη και 1,55.

Στη Γερμανια τοτε ειχε 1,5 συμφωνα με τα λεγομενα σου και τωρα ειναι στα 1,85 στη Γερμανια ενω σε εμάς απο 1,6 πηγε στο 2,1 !!!!!!!!!!!!!!

Βλέπεις εσυ ίδιο βαθμο αύξησης ; και σε μια Γερμανια που ο ενστολος παιζει να παίρνει και παραπάνω χρηματα.

Πάει αυτό.


Δε τα ξέρω αυτα φιλε και δεν με νοιάζουν. Σορρυ. Δεν ειμαι πολιτικος να με ενδιαφέρουν.


Τους αυξησε για λίγο. Οταν σου δινει 1200 ευρω το χρονο ειναι 100 ευρω το μηνα αυξηση. Για 1 χρονο δηλαδη κάποιος πήρε 100 ευρω παραπανω κάθε μηνα.

Μιλάω για εμάς δε ξερω για αλλους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ να με απασχολήσει.



Αλλο το θεμα με τους πλειστηριασμους καθε υποθεση ειναι διαφορετικη - τη κρινουν τα δικαστηρια. ΟΧΙ οι πολιτικαντηδες που δεν εχουν προσβαση ΣΤΗ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ.


Η ανάπτυξη έρχεται απο ανθρώπους με νοοτροπια αναπτυξης και σεβασμου στα εργασιακα δικαιωματα. Γιατι και ενας υπαλληλος που παιρνει 600-700 ευρω και δουλευει για 12 ωρες. Δεν δινουν ετσι τα φραγκα οι ιδιωτες που λένε κ για αναπτυξη.

Η αναπτυξη εχει να κανει με πολυ περισσοτερα και όχι με το κλισε "Ηρθε ο ιδιωτης να ανοιξει θεσεις εργασιας" το θεμα ειναι τι χρημα κινειται στην αγορά. Αν ειναι να παιρνω 600 το μηνα και να τρωω καθε μερα φακές μαλλον ειμαι Βενεζουέλα αλλα με καπιταλιστικο συστημα βιτρινας.

Σου ξαναλεω Φωτάρα μολις στησεις ενα δικο σου σπιτι και συντηρεις αμαξι - ενοικιο - τροφη - λοιπα εξοδα και εισαι 100% ανεξάρτητος τοτε μπορουμε να ακουσουμε την προσωπικη σου γνωμη.

τωρα καλα τα πινακάκια και οι θεωριες του Αδωνι στα καναλια αλλα απέχουν απο τη πραγματικότητα κάποιες φορές.


Ναι τα capital ηταν επι εποχης τρελου Βαρουφακη.
Αρχικά τα αναδρομικά που πήρες εσυ δεν είναι αύξηση μισθού καθώς αρχικά δεν πήραν όλοι αναδρομικά ενώ όταν λέμε αύξηση μισθών μιλάμε για μια μόνιμη κατάσταση και όχι μια φορά ένα μήνα πριν τις εκλογές. Αρα κάτι έχεις μπερδέψει.

Όσο αφορά την ανάπτυξη που λες ότι δεν σε ενδιαφέρει επειδή δεν είσαι πολιτικός αυτό είναι 100% λάθος. Η ανάπτυξη του κράτους αφορά όλους τους πολίτες καθώς όσο το ΑΕΠ αυξάνεται η κυβέρνηση κάνει περισσότερες δαπάνες , οι μισθοί αυξάνονται , το ποσοστό χρέους μειώνεται , αυξάνεται η παραγωγικότητα της χώρας και γενικά υπάρχει μια ευημερία. Με την λογική ότι δεν μας ενδιαφέρει η ανάπτυξη να πούμε και το ίδιο για το 25% ύφεση του 2010-2016, δεν μπρουμε να το πούμε όμως καθώς αυτή η ύφεση μας έφερε εδώ που μας έφερε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αρχικά τα αναδρομικά που πήρες εσυ δεν είναι αύξηση μισθού καθώς αρχικά δεν πήραν όλοι αναδρομικά ενώ όταν λέμε αύξηση μισθών μιλάμε για μια μόνιμη κατάσταση και όχι μια φορά ένα μήνα πριν τις εκλογές. Αρα κάτι έχεις μπερδέψει.

Δεν εχω μπερδέψει. Για εμας ηταν αυξηση μισθου εστω και παροδική. Εγω αυτη τη στιγμή αν έχω ελλειμα στο μισθο μου θα το γυρίσω σε υπερ αναληψη και αρα θα ειμαι δέσμιος της τράπεζας. Με εξυπηρετεί μέν αλλα αν εγω έπαιρνα τωρα πχ αναδρομικά ενα 1000αρικακι θα έβαζα 500 στη τραπεζα αρα δεν θα ειχα χρέος και τα αλλα 500 άκρη. Θα αυξανοταν δηλαδη εστω κ λιγο η αγοραστικη μου δυναμη. Αρα δοξα στον Τσιπρα που έδωσε αναδρομικα. Αρα αναπτυξη για μένα. Τα υπολοιπα που λένε στα καναλια εμενα τι με ενδιαφερουν ρε συ Φωτη ;
βλέπω εγω καμια αναπτυξη ; για αυτο σου ειπα οτι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. Θα τα δεις μολις βγεις στην αγορα απλα τα χρησιμοποιούν οι πολιτικοι για να πειθουν τους αφελεις. Δηλαδη εσυ τι αναπτυξη βλεπεις αυτη τη στιγμη.


Όσο αφορά την ανάπτυξη που λες ότι δεν σε ενδιαφέρει επειδή δεν είσαι πολιτικός αυτό είναι 100% λάθος. Η ανάπτυξη του κράτους αφορά όλους τους πολίτες καθώς όσο το ΑΕΠ αυξάνεται η κυβέρνηση κάνει περισσότερες δαπάνες , οι μισθοί αυξάνονται , το ποσοστό χρέους μειώνεται , αυξάνεται η παραγωγικότητα της χώρας και γενικά υπάρχει μια ευημερία. Με την λογική ότι δεν μας ενδιαφέρει η ανάπτυξη να πούμε και το ίδιο για το 25% ύφεση του 2010-2016, δεν μπρουμε να το πούμε όμως καθώς αυτή η ύφεση μας έφερε εδώ που μας έφερε.


Εξηγησα γιατι δεν με ενδιαφέρει. Προσωπικα δεν εχω καμια αναπτυξη το τελευταιο καιρο η μονη αναπτυξη που ειχα ηταν κάτι εξτρα που τσιμπησα απο αποστολες που ψάχνω κ κάποιες αλχημειες που εκανα με τράπεζα ωστε να εχω ενα καλο επιπεδο ζωής.

Αυτο ομως δεν ειναι αζημιωτο. Εχω χρεος το οποιο θα ξεχρεωσω με χρηματα που θα πάρω σε λιγο καιρο απο μια αλλη υποθεση (νομιμα όλα αυτα).

Μπορεις να μ πεις ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΠΟΥ με οφελει ακριβως ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Δεν εχω μπερδέψει. Για εμας ηταν αυξηση μισθου εστω και παροδική. Εγω αυτη τη στιγμή αν έχω ελλειμα στο μισθο μου θα το γυρίσω σε υπερ αναληψη και αρα θα ειμαι δέσμιος της τράπεζας. Με εξυπηρετεί μέν αλλα αν εγω έπαιρνα τωρα πχ αναδρομικά ενα 1000αρικακι θα έβαζα 500 στη τραπεζα αρα δεν θα ειχα χρέος και τα αλλα 500 άκρη. Θα αυξανοταν δηλαδη εστω κ λιγο η αγοραστικη μου δυναμη. Αρα δοξα στον Τσιπρα που έδωσε αναδρομικα. Αρα αναπτυξη για μένα. Τα υπολοιπα που λένε στα καναλια εμενα τι με ενδιαφερουν ρε συ Φωτη ;
βλέπω εγω καμια αναπτυξη ; για αυτο σου ειπα οτι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ. Θα τα δεις μολις βγεις στην αγορα απλα τα χρησιμοποιούν οι πολιτικοι για να πειθουν τους αφελεις. Δηλαδη εσυ τι αναπτυξη βλεπεις αυτη τη στιγμη.





Εξηγησα γιατι δεν με ενδιαφέρει. Προσωπικα δεν εχω καμια αναπτυξη το τελευταιο καιρο η μονη αναπτυξη που ειχα ηταν κάτι εξτρα που τσιμπησα απο αποστολες που ψάχνω κ κάποιες αλχημειες που εκανα με τράπεζα ωστε να εχω ενα καλο επιπεδο ζωής.

Αυτο ομως δεν ειναι αζημιωτο. Εχω χρεος το οποιο θα ξεχρεωσω με χρηματα που θα πάρω σε λιγο καιρο απο μια αλλη υποθεση (νομιμα όλα αυτα).

Μπορεις να μ πεις ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΠΟΥ με οφελει ακριβως ;
Devil αν θεωρεις ανάπτυξη τα αναδρομικά του Τσίπρα μάλλον πρέπει να αλλάξουμε τον ορισμό της οικονομικής ανάπτυξης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Devil αν θεωρεις ανάπτυξη τα αναδρομικά του Τσίπρα μάλλον πρέπει να αλλάξουμε τον ορισμό της οικονομικής ανάπτυξης.

Φωτη ειμαι 36 χρονων πλέον εχω βγει στη ζωη έξω και δεν θα γινω οπαδός κανενος δεν ειμαστε φοιτητες να τσακωνομαστε για τη ΔΑΠ κ την ΠΑΣΠ και καθε μηνα να παιρνουμε εμβασμα απο γονεις. Σου λεω ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ. Για εμένα. Με εμενα μιλάς με σενα μιλάω δεν με ενδιαφέρει τι κανει ο κάθε άλλος.

Και εγω ειμαι σε μια κατηγορια μεγάλη να ξέρεις. Τα λεω ατομικά αλλα αφορουν πολυ κοσμο στη δικη μου κλιμακα.

Θα μ πεις που βλεπεις αναπτυξη λοιπον ; εγω δυσκολιες βλεπω ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ.

Οι δικοι μου οι γονεις δεν μου πληρώνουν τίποτα. Εδω κ χρόνια.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,227 μηνύματα.
Αρχικά ο Devil είπε για πτώση των μισθών στους μισθούς και όχι στην αγοραστική δύναμη. Το έγραψε ξεκάθαρα 😉😉

Όσο αφορά την Google , η ίδια δεν έχει αναφέρει τον ακριβή αριθμό των θέσεων εργασίας. Δεδομένου ότι μιλάμε για 3 Data centres που θα είναι το κέντρο της νότιας Ευρώπης τότε μιλάμε σίγουρα για πάνω από 5.000 νέες θέσεις εργασίας. Οι 19.400 θέσεις αναφέρθηκαν καθώς πάντα στην οικονομία έχουμε τους λεγόμενους πολλαπλασιαστές. Δηλαδή το άνοιγμα μιας οικονομικής δραστηριότητας δημιουργεί δίκτυα συνεργασίας , άνοιγμα μικρότερων επιχειρήσεων που λειτουργούν ως προμηθευτές των βασικών επιχειρήσεων καθώς και τα δίκτυα πωλήσεων που δημιουργούνται. Σε κάθε περίπτωση ο ερχομός τέτοιων μεγάλων πολυεθνικών έπρεπε να μας κάνει όλους χαρούμενους καθώς μιλάμε για το ίδιο το μέλλον μας , το μέλλον της Ελλάδας και της ελληνικής οικονομίας. Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα αν την επένδυση δεν την φέρνει το κόμμα που ψηφίζουμε αρχίζουμε την κλάψα και τον μηδενισμό.
Ο Devil μπορεί να είπε αλλά αυτό που με νοιάζει εμένα και τελικά όλους είναι η πραγματική αξία του μισθού.
Αν οι μισθοί είχαν πέσει 15% και το κόστος ζωής 30% ικανοποιημένοι θα ήμασταν όλοι...

Οι 5 χιλιάδες μου φαίνονται υπερβολικά πολλές για datacenters εκτός αν μετράμε και όσους θα εμπλακούν στο χτίσιμο. Σαν μόνιμο προσωπικό μόνο όσοι χρειάζονται για την συντήρηση τους θα είναι, συν όποια άλλη δραστηριότητα κάνουν στην Ελλάδα άσχετη με τα datacenters.
Όπως οι ίδιοι λένε για τα datacenters τους κάθε ένα μέσο όρο 400-500 θέσεις δημιουργεί πχ 470 εδώ για Ολλανδία στο πρώτο datacenter, 130 στο δεύτερο και εδώ 400 για Νότια Καρολίνα, εδώ 900 στην Αιόβα,200 στο Όρεγκον, 500 στη Τζόρτζια, 150 στη Δανία
Αλλά έστω και 5 χιλιάδες να είναι, απέχει πολύ από το 20 το οποίο εξαρτάται και από άλλους παράγοντες πχ το διεθνές οικονομικό περιβάλλον και πόσο θα ευνοεί επενδύσεις.

Κάθε επένδυση καλή είναι, οι υπερβολές και τα πολιτικάντικα-clickbait όχι.
Γιατί το θα δημιουργηθούν άμεσα και έμμεσα από την επένδυση εως 20 χιλιάδες θέσεις εργασίας(μακάρι και παραπάνω) είναι πολύ μα πολύ διαφορετικό από το "η google θα προλάβει 20 χιλιάδες άτομα" ;)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Φωτη ειμαι 36 χρονων πλέον δεν θα γινω οπαδός κανενος. Σου λεω ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ. Για εμένα. Με εμενα μιλάς με σενα μιλάω δεν με ενδιαφέρει τι κανει ο κάθε άλλος.
Επειδή είσαι 36 ετών Devil δεν μπορείς να μου λες ανάπτυξη τα αναδρομικά που σου έδωσε ο Τσιπρας 1 μήνα πριν τις εκλογές για να τον ψηφίσεις. Το ίδιο τώρα κάνει και η ΝΔ για να πάρει ψήφους.

Έχουμε περάσει 12 χρόνια κρίσης και ακόμα λέμε ανάπτυξη τα αναδρομικά του Τσίπρα και τα Pass του Μητσοτακη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Devil μπορεί να είπε αλλά αυτό που με νοιάζει εμένα και τελικά όλους είναι η πραγματική αξία του μισθού.
Αν οι μισθοί είχαν πέσει 15% και το κόστος ζωής 30% ικανοποιημένοι θα ήμασταν όλοι...

Οι 5 χιλιάδες μου φαίνονται υπερβολικά πολλές για datacenters εκτός αν μετράμε και όσους θα εμπλακούν στο χτίσιμο. Σαν μόνιμο προσωπικό μόνο όσοι χρειάζονται για την συντήρηση τους θα είναι, συν όποια άλλη δραστηριότητα κάνουν στην Ελλάδα άσχετη με τα datacenters.
Όπως οι ίδιοι λένε για τα datacenters τους κάθε ένα μέσο όρο 400-500 θέσεις δημιουργεί πχ 470 εδώ για Ολλανδία στο πρώτο datacenter, 130 στο δεύτερο και εδώ 400 για Νότια Καρολίνα, εδώ 900 στην Αιόβα,200 στο Όρεγκον, 500 στη Τζόρτζια, 150 στη Δανία
Αλλά έστω και 5 χιλιάδες να είναι, απέχει πολύ από το 20 το οποίο εξαρτάται και από άλλους παράγοντες πχ το διεθνές οικονομικό περιβάλλον και πόσο θα ευνοεί επενδύσεις.

Κάθε επένδυση καλή είναι, οι υπερβολές και τα πολιτικάντικα-clickbait όχι.
Γιατί το θα δημιουργηθούν άμεσα και έμμεσα από την επένδυση εως 20 χιλιάδες θέσεις εργασίας(μακάρι και παραπάνω) είναι πολύ μα πολύ διαφορετικό από το "η google θα προλάβει 20 χιλιάδες άτομα" ;)
Σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσα λίγα άτομα που λες γιατί δεν μιλάμε για data Center που θα εξυπηρετεί μόνο την Ελλάδα αλλά όλη την νότια Ευρώπη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Επειδή είσαι 36 ετών Devil δεν μπορείς να μου λες ανάπτυξη τα αναδρομικά που σου έδωσε ο Τσιπρας 1 μήνα πριν τις εκλογές για να τον ψηφίσεις. Το ίδιο τώρα κάνει και η ΝΔ για να πάρει ψήφους.

Έχουμε περάσει 12 χρόνια κρίσης και ακόμα λέμε ανάπτυξη τα αναδρομικά του Τσίπρα και τα Pass του Μητσοτακη.

Καλά ξαναδιάβασε τι έγραψα και θα καταλάβεις.

Ουτε ανάπτυξη για μενα ειναι ο καπιταλας που άνοιξε μια επιχειρηση βγαζει κέρδος φουλ κ πληρώνει 600 ευρω τους μαυρους να δουλευουν 12 ωρα και να κάνουν 2-3 δουλειες ταυτοχρονα ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥ.

Ολα οσα γραφεις ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ και κάποια πληρως θεωρητικά. Εξηγησε μου με απτο τροπο τι ειναι η αναπτυξη για τον μέσο Έλληνα. Και ασε τα click bait που ειπε και ο φιλος πιο πανω. Εγω αυτο θα ελεγα αν ημουν σε εκπομπη με εναν πολιτικαντη απεναντι μου. Εξηγηστε μου κυριε μου ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΔΙΑΤΡΑΝΩΝΕΤΕ.

Το τελευταιο 6μηνο δεν εχω βαλει ΦΡΑΓΚΟ στην ακρη κ ειμαι σε συνεχές έλλειμα.

Ποια αναπτυξη μου λετε με κοροιδευετε ; προφανωσ και για ΜΕΝΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ αυτο που εκανε ο Τσιπρας. Το 1200αρι το εξτρα ηταν ανακουφιση και εβαλα κ στην ακρη πηρα το αμαξι μου.

Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Κ ΜΙΛΑΕΙ ; φωτη δεν μιλας με γκολντεν boys με καθημερινους ανθρωπους μιλάς εδω μέσα.

Στα meetings δεν ξερω τι λενε οι γιαπηδες !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Καλά ξαναδιάβασε τι έγραψα και θα καταλάβεις.

Ουτε ανάπτυξη για μενα ειναι ο καπιταλας που άνοιξε μια επιχειρηση βγαζει κέρδος φουλ κ πληρώνει 600 ευρω τους μαυρους να δουλευουν 12 ωρα και να κάνουν 2-3 δουλειες ταυτοχρονα ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥ.

Ολα οσα γραφεις ειναι ΣΧΕΤΙΚΑ και κάποια πληρως θεωρητικά. Εξηγησε μου με απτο τροπο τι ειναι η αναπτυξη για τον μέσο Έλληνα. Και ασε τα click bait που ειπε και ο φιλος πιο πανω. Εγω αυτο θα ελεγα αν ημουν σε εκπομπη με εναν πολιτικαντη απεναντι μου. Εξηγηστε μου κυριε μου ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΔΙΑΤΡΑΝΩΝΕΤΕ.
Αν δεν είναι ανάπτυξη ο ερχομός ξένων επιχειρήσεων , η μείωση της ανεργίας , η αύξηση των μισθών τότε τι είναι;; Μήπως είναι ανάπτυξη η αύξηση των δημοσίων υπαλλήλων;;

Devil αυτά που γράφεις είναι εκτός πραγματικότητας. Είναι εκτός πραγματικότητας επειδή γράφεις ότι ήταν αύξηση μισθού τα αναδρομικά το Τσίπρα , είναι εκτός πραγματικότητας επειδή μας λες ότι δεν σε ενδιαφέρει η ανάπτυξη , είναι εκτός πραγματικότητας επειδή λες ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι επενδύσεις. Καλός η κακός σε όλες τις χώρες την ανάπτυξη την φέρνουν οι ιδιώτες και όχι ο δημόσιος τομέας ούτε το Λιμενικό σώμα. Χρήσιμος ο δημόσιος τομέας για την κοινωνία όμως στη ανάπτυξη δεν έρχεται από εκεί.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Αν δεν είναι ανάπτυξη ο ερχομός ξένων επιχειρήσεων , η μείωση της ανεργίας , η αύξηση των μισθών τότε τι είναι;; Μήπως είναι ανάπτυξη η αύξηση των δημοσίων υπαλλήλων;;

Θα έρθεις στο Ανατολικο Αιγαιο να ανεβεις πάνω στο σκάφος Φώτη να βγεις να κυνηγησεις τον δουλεμπορο που πνιγει ανθρωπους ; μια κ λές για δημοσιους υπαλληλους. Οι δημοσιοι υπαλληλοι που λες φυλανε θερμοπυλες ομως. Ευτυχως ο Τσιπρας το αναγνωρισε αυτο κ έδωσε τα αναδρομικά προς τιμή του κ δεν μας ταλαιπωρησε άλλο.

Devil αυτά που γράφεις είναι εκτός πραγματικότητας. Είναι εκτός πραγματικότητας επειδή γράφεις ότι ήταν αύξηση μισθού τα αναδρομικά το Τσίπρα , είναι εκτός πραγματικότητας επειδή μας λες ότι δεν σε ενδιαφέρει η ανάπτυξη , είναι εκτός πραγματικότητας επειδή λες ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι επενδύσεις. Καλός η κακός σε όλες τις χώρες την ανάπτυξη την φέρνουν οι ιδιώτες και όχι ο δημόσιος τομέας ούτε το Λιμενικό σώμα. Χρήσιμος ο δημόσιος τομέας για την κοινωνία όμως στη ανάπτυξη δεν έρχεται από εκεί.

Φώτη αλλα σου γραφω άλλα καταλαβαινεις. Παιζεις κάποια κασετα που σου έχουν πει ; δεν εξηγειται αλλιως το οτι σου λεω και συνεχιζεις να τα αγνοεις για να λές τα δικά σου.

Σου ζητησα να μας εξηγησεις που φαινεται η αναπτυξη που λές.

Ποια αυξηση μισθων ρε Φωτη μας δουλευεις ; τελοςπαντων. Καταλαβα.

Συνεχισε να λες τα δικά σου. Εχετε απο ενα αφηγμα και το αναπαράγετε σε ξυλινη γλώσσα.

Καλα μεταξυ μας και σορρυ που θα στο πω δεν εχω και σε καμια υποληψη ορισμένους διευθυντάδες σε επιχειρησεις. Απροσπέλαστοι ειναι και ξεχασανε απο ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ.

Για αυτο σ λεω... μιλα συγκεκριμενα οχι γενικοτητες.

Εχω κ εγω κοσμο που δουλευει στις επιχειρησεις που λές. ΟΥΑΟΥ μιλαμε για ανπτυξη ναι. Το 50% των νεων δεν μπορει να μεινει ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ.
Ας τα λενε στους αφελείς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Θα έρθεις στο Ανατολικο Αιγαιο να ανεβεις πάνω στο σκάφος Φώτη να βγεις να κυνηγησεις τον δουλεμπορο που πνιγει ανθρωπους ; μια κ λές για δημοσιους υπαλληλους. Οι δημοσιοι υπαλληλοι που λες φυλανε θερμοπυλες ομως.



Φώτη αλλα σου γραφω άλλα καταλαβαινεις. Παιζεις κάποια κασετα που σου έχουν πει ;

Σου ζητησα να μας εξηγησεις που φαινεται η αναπτυξη που λές.

Ποια αυξηση μισθων ρε Φωτη μας δουλευεις ; τελοςπαντων. Καταλαβα.

Συνεχισε να λες τα δικά σου. Εχετε απο ενα αφηγμα και το αναπαράγετε σε ξυλινη γλώσσα.

Καλα μεταξυ μας και σορρυ που θα στο πω δεν εχω και σε καμια υποληψη ορισμένους διευθυντάδες σε επιχειρησεις. Απροσπέλαστοι ειναι και ξεχασανε απο ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ. Τωρα κάνουν τους καμπόσους.
Devil το μόνο αφήγημα που βλέπουμε τόση ώρα είναι το αφήγημα του ΣΥΡΙΖΑ που μας αναπαράγεις. Μας παρουσίασες ως αύξηση μισθών τα αναδρομικά του ΣΥΡΙΖΑ , χρήματα που σου λέω ξανά ότι ήταν χρήματα που σου είχε πάρει και απλά σου τα επέστρεψε πίσω.

Όσο αφορά τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα νομίζω ότι έχει αποδειχθεί πολλές φορές στη χώρα μας το ποιος τομέας είναι πιο παραγωγικός , δηλαδή ο ιδιωτικός. Στο δημόσιο δεν υπάρχει καν αξιολόγηση των εργαζομενων. Μπορεί να σε ενοχλούν αυτά που λέω επειδή είσαι και εσυ δημόσιος υπάλληλος όμως η αλήθεια είναι ότι το δημόσιο πάντα ήταν πρόβλημα για την Ελλάδα , όχι επειδή είναι δημόσιο αλλά επειδή δεν λειτουργεί σωστά.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,690 μηνύματα.
1669367180714.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Devil το μόνο αφήγημα που βλέπουμε τόση ώρα είναι το αφήγημα του ΣΥΡΙΖΑ που μας αναπαράγεις. Μας παρουσίασες ως αύξηση μισθών τα αναδρομικά του ΣΥΡΙΖΑ , χρήματα που σου λέω ξανά ότι ήταν χρήματα που σου είχε πάρει και απλά σου τα επέστρεψε πίσω.

Τουλάχιστον αυτος τα επέστρεψε. Αυτο λέμε. Οι δικοι σου δε βλέπω να επιστρέφουν κάτι.
Όσο αφορά τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα νομίζω ότι έχει αποδειχθεί πολλές φορές στη χώρα μας το ποιος τομέας είναι πιο παραγωγικός , δηλαδή ο ιδιωτικός.

Απο ποιά εννοια ρε Φωτη ; τοσες ιδιωτικες επιχειρησεις έχουν φαληρίσει και έχουν κλέψει το κράτος με θαλασοδάνεια που δεν πληρώθηκαν ποτε και δεν πληρωθηκε ουτε το προσωπικό πλάκες μας κανεις τωρα ; ακομη μικρος εισαι εχεις να δεις πολλά. Μη μου γράφεις κλισέ που λέει ο Γεωργιαδης.

Στο δημόσιο δεν υπάρχει καν αξιολόγηση των εργαζομενων. Μπορεί να σε ενοχλούν αυτά που λέω επειδή είσαι και εσυ δημόσιος υπάλληλος όμως η αλήθεια είναι ότι το δημόσιο πάντα ήταν πρόβλημα για την Ελλάδα , όχι επειδή είναι δημόσιο αλλά επειδή δεν λειτουργεί σωστά.

Ναι Φωτη ειστε πιο παραγωγικοι και τον Ιανουαριο του 2022 Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ διέσωσε κοσμο και ανοιξε την Αττικη ΟΔΟ.

Φωτάρα αλλού τα δεξιοκρατικξά αφηγηματα σου εγω δεν τον κρινω τον αλλον αν ειναι δεξιος καπιτάλας ή αριστερος ξεκοληστε λιγο το μυαλουδάκι σας απο αυτες τις μαλακιες. Τον κρινω με βαση τις ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Τουλάχιστον αυτος τα επέστρεψε. Αυτο λέμε. Οι δικοι σου δε βλέπω να επιστρέφουν κάτι.


Απο ποιά εννοια ρε Φωτη ; τοσες ιδιωτικες επιχειρησεις έχουν φαληρίσει και έχουν κλέψει το κράτος με θαλασοδάνεια που δεν πληρώθηκαν ποτε πλάκες μας κανεις τωρα ; ακομη μικρος εισαι εχεις να δεις πολλά.



Ναι Φωτη ειστε πιο παραγωγικοι και τον Ιανουαριο του 2022 Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ διέσωσε κοσμο και ανοιξε την Αττικη ΟΔΟ.

Φωτάρα αλλού τα δεξιοκρατικξά αφηγηματα σου εγω δεν τον κρινω τον αλλον αν ειναι δεξιος καπιτάλας ή αριστερος ξεκοληστε λιγο το μυαλουδάκι σας απο αυτες τις μαλακιες. Τον κρινω με βαση τις ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Εντάξει Devil το δημόσιο είναι πιο παραγωγικό , μπορεί το ΑΕΠ να δημιουργείται στο 75-80% από τον ιδιωτικό τομέα όμως το δημοσιο είναι καλύτερο.✌️✌️
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εντάξει Devil το δημόσιο είναι πιο παραγωγικό , μπορεί το ΑΕΠ να δημιουργείται στο 75-80% από τον ιδιωτικό τομέα όμως το δημοσιο είναι καλύτερο.✌️✌️

Ιανουαριος 2022 ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ. Εχεις να μας πεις κάτι για αυτο. Ποιος μπηκε μέσα στα χιονια να βγαλει κοσμο ;;; ο στρατος.

Πληρωθηκε έξτρα για αυτο ; OXI. Ασε το Δημοσιο λοιπον. Δεν ειδα τον αριστο να δωσει ένα μπονους παραγωγικοτητας μια και κοπτεστε τοσο για την ανεπαρκεια των δημοσιων υπαλληλων. Κάνω λάθος ;

Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΕΔΩΣΕ ΟΜΩΣ !!!
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,227 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν είναι τόσα λίγα άτομα που λες γιατί δεν μιλάμε για data Center που θα εξυπηρετεί μόνο την Ελλάδα αλλά όλη την νότια Ευρώπη.
Στα datacenters δεν αυξάνεται γραμμικά ο αριθμός των ανθρώπων που χρειάζονται.
Ένας datacenter με 2 εκατομμύρια σέρβερ(τυχαίο νούμερο αλλά δεν απέχει πολύ από πραγματικά μεγέθη) δεν θέλει διπλάσιους εργαζόμενους από datacenter με 1 εκατομμύριο σέρβερ, ίσως να μην θέλει ούτε καν 20% παραπάνω εργαζόμενους.
Αυτή τη στιγμή όλη η Ευρώπη και η Αφρική εξυπηρετούνται από 6 τοποθεσίες στην Ευρώπη που βλέπεις παρακάτω, από εκεί είναι τα λινκ που έβαλα πριν. Για τις 3 από τα 6 Ευρωπαικά έχουν τον αριθμό των μόνιμων εργαζομένων που απασχολούνται και τα έβαλα πιο πάνω.

Βασικά ένα datacenter απασχολεί τους ανθρώπους που χρειάζονται για την συντήρηση του δηλαδή ειδικούς για τα μηχανήματα ψύξης και τα ηλεκτρολογικά, IT για hardware αν χαλάσει κάτι στους σέρβερ, IT network experts για περίπτωση που υπάρξει κάποιο δικτυακό θέμα, τα γύρω γύρω πχ security του χώρου και that's it.
Τα υπόλοιπα γίνονται κεντρικά, δεν έχεις και δεν χρειάζεται να έχεις πχ τους προγραμματιστές στον χώρο του datacenter.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top