Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Σε φόρουμ είμαστε, συζήτηση κάνουμε. Όλες οι απόψεις σεβαστές, αλλά υπάρχει και ο αντίλογος. Αλλιώς ας κάνει ο καθένας από μας από ένα προσωπικό blog και ας εκθέτει τις ιδέες του εκεί.

Στο θέμα του τσιγάρου, οκ, ένα επικοινωνιακό και ρεβασνιστικό (λόγω του ότι ο Μπισμπίκης τα χώνει συχνά σε Κυβέρνηση) σόου του Πλεύρη είναι. Δουλειά ουσίας δεν έχει να επιδείξει, οπότε ας κάνει μια λαικίστικη μαλακία, που έχει πέραση στο κοινό του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Σε φόρουμ είμαστε, συζήτηση κάνουμε. Όλες οι απόψεις σεβαστές, αλλά υπάρχει και ο αντίλογος. Αλλιώς ας κάνει ο καθένας από μας από ένα προσωπικό blog και ας εκθέτει τις ιδέες του εκεί.

Στο θέμα του τσιγάρου, οκ, ένα επικοινωνιακό και ρεβασνιστικό σόου του Πλεύρη είναι. Δουλειά ουσίας δεν έχει να επιδείξει, οπότε ας κάνει μια λαικίστικη μαλακία, που έχει πέραση στο κοινό του.
Επειδή είμαστε φόρουμ πρέπει να γίνεται σεβαστή η προσωπική άποψη και όχι να κάνουμε επίθεση σε όποιον λέει κάτι που είναι διαφορετικό από τα ΔΙΚΑ μας πιστεύω ( δεν το λέω για εσένα).😉😉
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Επειδή είμαστε φόρουμ πρέπει να γίνεται σεβαστή η προσωπική άποψη και όχι να κάνουμε επίθεση σε όποιον λέει κάτι που είναι διαφορετικό από τα ΔΙΚΑ μας πιστεύω ( δεν το λέω για εσένα).😉😉

Συμφωνώ. Προσπαθώ να είμαι πιο νηφάλιος κι εγώ πλέον και να μην απευθύνω χαρακτηρισμούς σε άτομα. Αν κάποιος από μας θεωρεί πως θίγεται μπορεί να κάνει αναφορά σε σχόλιο και να επιληφθεί του θέματος η ΟΔ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Συμφωνώ. Προσπαθώ να είμαι πιο νηφάλιος κι εγώ πλέον και να μην απευθύνω χαρακτηρισμούς σε άτομα. Αν κάποιος από μας θεωρεί πως θίγεται μπορεί να κάνει αναφορά σε σχόλιο και να επιληφθεί του θέματος η ΟΔ.
Αυτό ακριβώς , το θεωρώ κουραστικό να υπάρχει μια ομάδα που να κάνει επίθεση με ειρωνίες σε όποιον γράφει κάτι που είναι εκτός των δικών της πιστεύω . Εγώ πχ μπορεί να είμαι κατά των vegan , γιατί πρέπει να δεχθώ επίθεση για την άποψη μου από την στιγμή που δεν προσβάλω κάποιον;;


Όσο αφορά το περιστατικό θεωρώ ότι όντως ο Πλεύρης έδωσε πολύ έκταση για το τίποτα , όχι επειδή είναι τίποτα το να μην σέβεσαι τον νόμο αλλά επειδή καθημερινά γίνονται χιλιάδες παραβιάσεις χωρίς να λέει κανείς τίποτα. Θεωρώ ότι για να τηρηθεί ο αντικαπνιστικός νόμος πρέπει να υπάρχει αρχικά παιδεία στους ίδιους τους πολίτες σχετικά με τον σεβασμό των νόμων αλλά και της υγείας των συμπολιτών του. Όσους νόμους και να ψηφίσουμε αν δεν καταλάβουμε εμείς οι ίδιοι ότι δεν πρέπει να παραβιάζουμε τους νόμους τότε δεν θα υπάρχει κανένα αποτέλεσμα. Προφανώς δεν μιλάω αποκλειστικά για τον αντικαπνιστικό νόμο αλλά γενικά για όλους τους κανόνες
της χώρας , όπως και ότι η τήρηση τους πρέπει να φορά τόσο τους απλούς πολίτες όσο και τα πολιτικά πρόσωπα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Όλο αυτό για λίγη ειρωνεία σε ένα μήνυμα που είχε ως σκοπό να δείξει την οπισθοδρομικότητα; Και κάπου μπλέχτηκε η δημοκρατία και άσχετες κοινωνικές ομάδες και κινήματα (ό,τι να ναι) και ότι δεν γίνονται σεβαστές οι απόψεις ή ότι απαξιώνονται επειδή χαρακτηρίζονται με τον τάδε τρόπο; Όποιος δεν συμφωνεί μπορεί να αντιεπιχειρηματολογήσει ότι η γνώμη του δεν περιέχει τον εκάστοτε χαρακτηρισμό (εφόσον δεν μιλάμε καν για βρισιά).
Και όλα αυτά ενώ τα επόμενα μηνύματα είναι μέσα στην ειρωνεία και τους χαρακτηρισμούς (βγήκαμε ανέντιμοι, ανήθικοι πουθενάδες που κρύβονται πίσω από οθόνες και γεμίσαμε ειρωνικά ιμότζι). Πάμε εξαιρετικά εδώ μέσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ποιοι είναι όλοι αυτοί ; τι έχουν πετυχει στη ζωή τους ; γιατί να τους παρω στα σοβαρά ; 😊 επειδή βρήκαν μια οθόνη και ξεκίνησαν τη μοστρα ;
Αν σου στείλουμε τα βιογραφικά μας και δεις τις σπουδές και τις δουλειές μας, θ' ανέβει η αξία των επιχειρημάτων μας στα μάτια σου;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Όλο αυτό για λίγη ειρωνεία σε ένα μήνυμα που είχε ως σκοπό να δείξει την οπισθοδρομικότητα; Και κάπου μπλέχτηκε η δημοκρατία και άσχετες κοινωνικές ομάδες και κινήματα (ό,τι να ναι) και ότι δεν γίνονται σεβαστές οι απόψεις ή ότι απαξιώνονται επειδή χαρακτηρίζονται με τον τάδε τρόπο; Όποιος δεν συμφωνεί μπορεί να αντιεπιχειρηματολογήσει ότι η γνώμη του δεν περιέχει τον εκάστοτε χαρακτηρισμό (εφόσον δεν μιλάμε καν για βρισιά).
Και όλα αυτά ενώ τα επόμενα μηνύματα είναι μέσα στην ειρωνεία και τους χαρακτηρισμούς (βγήκαμε ανέντιμοι, ανήθικοι πουθενάδες που κρύβονται πίσω από οθόνες και γεμίσαμε ειρωνικά ιμότζι). Πάμε εξαιρετικά εδώ μέσα.

Ρε φίλε σορρυ κιολας αλλα με ξέρεις και από χθες για να με ειρωνευτεις; αν σε μια παρεα ειμασταν άγνωστοι κ ερχόμουν κ έλεγα τη γνώμη μου. Η οποία δεν είναι και κάτι παραλογο καθώς αυτές οι οπισθοδρομικοτητες που λέτε εσείς έχουν κρατήσει οικογένειες και ισχυρους δεσμούς. Θα άρχισες την ειρωνεία ; και για ποιο λόγο να ειρωνευτεις ας πουμε με τη μια ; η δικιά σου άποψη είναι ντε κ καλα ανώτερη από τη δική μου ; και κάτι το ξεχωριστό;

Φίλε σορρυ αλλά δεν είμαι πιτσιρικας. Και όχι την ειρωνεία σου δεν θα τη δεχόμουν.

Για μένα η τυπισσα αυτή κοιτάζει μόνο τη παρτη της. Θα μπορουσε να ζήσει τον έρωτα της εννοείται αλλά με έναν σεβασμό και στην προηγουμενη οικογένεια της.

Φτάσαμε στο σημείο να διαφημιζεται περισσοτερο ο νέος γκομενος παρα μια βόλτα με τα παιδια της.

Εν παση περιπτωση αυτή είναι η άποψη μου κ δεν σηκώνω ειρωνείες. Μια χαρά παμε. Εσείς να κοιτάξετε αν πατε καλα που σε μια διαφορετική άποψη αντιδράτε έτσι.

Επίσης η ειρωνεία είναι αρχή του bullying. Εννοείται δεν θα αφηνα κανέναν να ειρωνευεται τον άλλον για τις απόψεις του. Ειδικά όταν δεν ειναι προσβλητικες. Η υπερβολή που έγραψες για το γουλί δεν κολλουσε κάπου τώρα. Ουτε καν την έννοησα έμμεσα.

Καλές γιορτές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Πάντως πως κόλλησε η ερωτική ζωή της Βανδή με το τσιγάρο του Μπισμπίκη είναι άξιο απορίας.

Το πρόβλημα δεν είναι αν δείχνει την ερωτική της ζωή δημόσια η Βανδή, το πρόβλημα είναι όλοι όσοι κάθονται και ασχολούνται με την ερωτική ζωή της Βανδή. Λες και δεν έχουμε άλλα σοβαρά ζητήματα. Πάρε νέες αυξήσεις, τιμές στο Θεό, θέρμανση στο Θεό κλπ, ε ας ασχοληθούμε με τον έρωτα της Βανδή και του Μπισμπίκη. Ε για το όνομα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Πάντως πως κόλλησε η ερωτική ζωή της Βανδή με το τσιγάρο του Μπισμπίκη είναι άξιο απορίας.

Το πρόβλημα δεν είναι αν δείχνει την ερωτική της ζωή δημόσια η Βανδή, το πρόβλημα είναι όλοι όσοι κάθονται και ασχολούνται με την ερωτική ζωή της Βανδή. Λες και δεν έχουμε άλλα σοβαρά ζητήματα. Πάρε νέες αυξήσεις, τιμές στο Θεό, θέρμανση στο Θεό κλπ, ε ας ασχοληθούμε με τον έρωτα της Βανδή και του Μπισμπίκη. Ε για το όνομα.

Γιαννάκη κοίτα εκεί τις δικές σου απόψεις που στο τέλος τα ανακατεύεις τόσο που κάνεις δεν μπορεί να καταλάβει τι πιστευεις τελικά και άσε και εμάς να έχουμε ότι άποψη γουστάρουμε.

Αποφάσισε αν θα είσαι συντηρητικός η νεωτεριστης χωρίς καμία αναστολή.

Θα μπορουσε ο τυπος να είναι πιο διακριτικός. Παλιά μας σταυρώναν εδώ μέσα που λέγαμε ότι στη δουλειά κάποιας θα την προσεγγισουμε.

Αλλά τωρα ειναι οκ να πηγαινει ο άλλος στη δουλειά της κ να δείχνεται ότι είναι ο γκομενος της.

Καλώς η κακώς έφερε όλο το μαγαζί κ αυτήν σε πολυ δυσκολη θεση.

Ο μπισμπικης ο ασυγκράτητος. Ο δε Λιάγκας άλλος παρλαπιπας. Στηρίζεται στο ότι επειδή ο ελληναρας δεν σέβεται το νόμο πρεπει και ο μπισμπικης να απαλλαγεί.

Αλλά όπως έγραψα κ πιο πανω προκειται περι ανθρώπων που είναι αέρας. Δεν πιστευουν σε κάτι συγκεκριμένο μόνο ότι πουλαει κάθε φορά.

Καλά έκανε το έναστρον κ έβγαλε αυτή την ανακοίνωση π διάβασα. Έξυπνη κίνηση. Και θα πληρωσει κιόλας 5.000 ευρώ λόγω του Μπισμπικη. Οκ.

Στη δουλειά της κοπέλας σου είσαι διακριτικός. Εκεί κολλάει το προστιμο με την ερωτική ζωή που δεν καταλαβες γιανακο.

Εγώ στη θέση του αν πηγαινα θα της έλεγα κάθομαι τραπέζι να πιω το ποτο μου όταν τελειώσεις έρχομαι. Και τέλος.

Ουτε φιλιά ουτε τσιγάρα ουτε τιποτα.

Εγώ που είμαι κ εν δυνάμει σεξιστής μη το ξεχνάμε!!! 😆

Α ρε έχουμε γίνει μπλεντερρρρ
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Γιαννάκη κοίτα εκεί τις δικές σου απόψεις που στο τέλος τα ανακατεύεις τόσο που κάνεις δεν μπορεί να καταλάβει τι πιστευεις τελικά και άσε και εμάς να έχουμε ότι άποψη γουστάρουμε.

Αποφάσισε αν θα είσαι συντηρητικός η νεωτεριστης χωρίς καμία αναστολή.

Θα μπορουσε ο τυπος να είναι πιο διακριτικός. Παλιά μας σταυρώναν εδώ μέσα που λέγαμε ότι στη δουλειά κάποιας θα την προσεγγισουμε.

Αλλά τωρα ειναι οκ να πηγαινει ο άλλος στη δουλειά της κ να δείχνεται ότι είναι ο γκομενος της.

Καλώς η κακώς έφερε όλο το μαγαζί κ αυτήν σε πολυ δυσκολη θεση.

Ο μπισμπικης ο ασυγκράτητος. Ο δε Λιάγκας άλλος παρλαπιπας. Στηρίζεται στο ότι επειδή ο ελληναρας δεν σέβεται το νόμο πρεπει και ο μπισμπικης να απαλλαγεί.

Αλλά όπως έγραψα κ πιο πανω προκειται περι ανθρώπων που είναι αέρας. Δεν πιστευουν σε κάτι συγκεκριμένο μόνο ότι πουλαει κάθε φορά.

Καλά έκανε το έναστρον κ έβγαλε αυτή την ανακοίνωση π διάβασα. Έξυπνη κίνηση. Και θα πληρωσει κιόλας 5.000 ευρώ λόγω του Μπισμπικη. Οκ.

Στη δουλειά της κοπέλας σου είσαι διακριτικός. Εκεί κολλάει το προστιμο με την ερωτική ζωή που δεν καταλαβες γιανακο.

Εγώ στη θέση του αν πηγαινα θα της έλεγα κάθομαι τραπέζι να πιω το ποτο μου όταν τελειώσεις έρχομαι. Και τέλος.

Ουτε φιλιά ουτε τσιγάρα ουτε τιποτα.

Εγώ που είμαι κ εν δυνάμει σεξιστής μη το ξεχνάμε!!! 😆

Α ρε έχουμε γίνει μπλεντερρρρ
Ωχου ρε Ντεβιλ που κολλάει πάλι ο συντηρητισμός και η νεωτερικότητα με το ότι δουλειά δεν είχε ο διάολος ασχολούμαστε με την Βανδή και τον Μπισμπίκη;

Τι με νοιάζει τι κάνουν όλοι αυτοί στη ζωή τους;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Ωχου ρε Ντεβιλ που κολλάει πάλι ο συντηρητισμός και η νεωτερικότητα με το ότι δουλειά δεν είχε ο διάολος ασχολούμαστε με την Βανδή και τον Μπισμπίκη;

Τι με νοιάζει τι κάνουν όλοι αυτοί στη ζωή τους;

Σχολιάζουμε κοινωνικά φαινόμενα και εμένα αυτό εδώ ->

Εν ώρα εργασίας από μια γυναίκα που έχει προελθει από έναν γάμο πολλων χρονών δεν μ αρέσει σαν εικόνα.

Είναι προσωπικες στιγμές που τις χρησιμοποιουν για να μιλάει ο τυπος για αυτους.

Οι Λιαγκαδες στα πρωιναδικα. Τα οποία έχω χρόνια να ανοίξω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλώς η κακώς οι επιλογές μας κάνουν διαφορετικούς ανθρώπους δεν είναι 25-30 χρονών ελευθερη η παιδουλα μας.

Ο Ντέμης είναι πιο διακριτικός. Θα μπορουσε να σέβεται λίγο περισσοτερο. Το παρελθον της κ τα παιδια που έχει.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-12-28-12-07-36-081_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-12-28-12-07-36-081_com.android.chrome.jpg
    613.5 KB · Εμφανίσεις: 32

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Σχολιάζουμε κοινωνικά φαινόμενα και εμένα αυτό εδώ ->

Εν ώρα εργασίας από μια γυναίκα που έχει προελθει από έναν γάμο πολλων χρονών δεν μ αρέσει σαν εικόνα.

Είναι προσωπικες στιγμές που τις χρησιμοποιουν για να μιλάει ο τυπος για αυτους.

Οι Λιαγκαδες στα πρωιναδικα. Τα οποία έχω χρόνια να ανοίξω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλώς η κακώς οι επιλογές μας κάνουν διαφορετικούς ανθρώπους δεν είναι 25-30 χρονών ελευθερη η παιδουλα μας.

Ο Ντέμης είναι πιο διακριτικός. Θα μπορουσε να σέβεται λίγο περισσοτερο. Το παρελθον της κ τα παιδια που έχει.
Εμένα περισσότερο με αηδιάζει που υπάρχουν κάμερες να τρέχουν από πίσω και να βγαίνουν τέτοιες ειδήσεις. Χαζομάρες, λες και δεν έχουμε καλλίτερα πράγματα να κάνουμε.

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι ρίχνετε την ευθύνη μόνο στον έναν για όλο αυτό το show off και όχι και στους δύο. Λες και ο Μπισμπίκης είναι κανένα ανήλικο που παρασύρεται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Ωχου ρε Ντεβιλ που κολλάει πάλι ο συντηρητισμός και η νεωτερικότητα με το ότι δουλειά δεν είχε ο διάολος ασχολούμαστε με την Βανδή και τον Μπισμπίκη;

Τι με νοιάζει τι κάνουν όλοι αυτοί στη ζωή τους;
Μας νοιάζει καθώς στο facebook, Google κτλ οποία σελίδα και αν ανοίξω βλέπω ένα ζευγαράκι να φιλιέται και να μας ζαλίζει με το ποσό ερωτευμένοι είναι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Εμένα περισσότερο με αηδιάζει που υπάρχουν κάμερες να τρέχουν από πίσω και να βγαίνουν τέτοιες ειδήσεις. Χαζομάρες, λες και δεν έχουμε καλλίτερα πράγματα να κάνουμε.

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι ρίχνετε την ευθύνη μόνο στον έναν για όλο αυτό το show off και όχι και στους δύο. Λες και ο Μπισμπίκης είναι κανένα ανήλικο που παρασύρεται.


Φίλε αυτό με τις κάμερες το ξέρουν. Έτσι κινείται ο τυπος όχι μόνο με τους διάσημους αλλά ακόμη κ με όσους φοράνε στολή. Η κάμερα τους πιανει πιο ευκολα. Για αυτό θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοι και οι δυο.

Όποτε δεν ρίχνω την ευθυνη μόνο στην μια. Είπα ότι κ αυτός δεν είναι διακριτικός.

Απλά μ κάνει εντυπωση γιατί όταν λέγαμε εμείς για φλερτ στη δουλειά μας λέγανε πεφτουλες σεξιστες ενοχλητικούς κ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο.... Τώρα όμως αυτό πουλαει και όπως είδες είναι πολυ αποδεκτό τόσο αποδεκτό που δεν επιδέχεται κριτικής από εμένα επειδή οι απόψεις μου είναι οπισθοδρομικες. Το συγκεκριμένο σκηνικό διαδραματίζεται στη δουλειά της κ εν ώρα εργασίας.

Όποτε αντιλαμβάνεσαι ότι ο τυπος ξέρει αυτή τη συμπεριφορά των ανθρώπων για αυτό κ αναδεικνύει τέτοια θέματα που πουλανε.

Υπάρχει ειδικό τμήμα που κάνει εξαγωγή συμπερασμάτων από όλους εμάς κ τις αντιδράσεις μας στα σοσιαλ.

Όποτε ναι το ότι κάποια πλεον ζει έναν μεγάλο έρωτα και ποσο δικαίωμα της είναι μια χαρά πουλαει κ θα πουλαει.
Και εμείς που λέμε μα καλά που ειναι η διακριτικότητα, ο σεβασμός και η ταπεινότητα ειδικά όταν προυπηρχε και οικογένεια για πολλα χρονια;

Θα ειμεθα οι οπισθοδρομικοι.


Και μην απορούμε αν στο μέλλον δεν υπάρχουν βάσεις για να κρατήσουν οικογένειες.

Είμαστε ότι κάνουμε. Όλοι μας.

Γιατί κάπου έχει χαθεί η μπάλα τελευταία με όλα αυτά γυρω μας.

Γεια μας!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Απλά μ κάνει εντυπωση γιατί όταν λέγαμε εμείς για φλερτ στη δουλειά μας λέγανε πεφτουλες σεξιστες ενοχλητικούς κ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο.... Τώρα όμως αυτό πουλαει και όπως είδες είναι πολυ αποδεκτό τόσο αποδεκτό που δεν επιδέχεται κριτικής από εμένα επειδή οι απόψεις μου είναι οπισθοδρομικες. Το συγκεκριμένο σκηνικό διαδραματίζεται στη δουλειά της κ εν ώρα εργασίας.
Να σου πω επ' αυτού κάτι να γελάσεις: υπάρχουν πολλές "εταιρείες" (κυρίως μικρομεσαίες) που είναι της μόδας να δίνουν στους υπαλλήλους να υπογράφουν ένα συμβόλαιο "μη-πεσίματος" τονίζοντας ότι η σύναψη ερωτικής σχέσης μεταξύ υπαλλήλων της ίδιας εταιρείας καθίσταται απαγορευτική και απειλείται με απόλυση(!!!).

Τώρα, κατά πόσο αυτό είναι νόμιμο και σε τι βαθμό εφαρμόζεται δεν μπορώ να ξέρω. Απλά παρατηρώ μια καλή αντίθεση μεταξύ του τι απαιτείται από εμάς τους "πληβείους" σε σχέση με τους "από πάνω".
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ρε φίλε σορρυ κιολας αλλα με ξέρεις και από χθες για να με ειρωνευτεις; αν σε μια παρεα ειμασταν άγνωστοι κ ερχόμουν κ έλεγα τη γνώμη μου. Η οποία δεν είναι και κάτι παραλογο καθώς αυτές οι οπισθοδρομικοτητες που λέτε εσείς έχουν κρατήσει οικογένειες και ισχυρους δεσμούς. Θα άρχισες την ειρωνεία ; και για ποιο λόγο να ειρωνευτεις ας πουμε με τη μια ; η δικιά σου άποψη είναι ντε κ καλα ανώτερη από τη δική μου ; και κάτι το ξεχωριστό
Για να δεις πόσο άγνωστοι δεν είμαστε μεταξύ μας όσο αναφορά τουλάχιστον κάποιες γενικές απόψεις, με το που απάντησες στον Γιάννη του έκανες κήρυγμα για το αν ταιριάζει το μήνυμα με την ιδεολογία του. Σε μια άγνωστη παρέα εσύ έτσι κάνεις; Ξες από πριν τι πιστεύουν; Ήθελες από πριν να πεις αυτά για τους φεμινιστές κτλ. και βρήκες ευκαιρία. Λες και εσύ δεν ειρωνεύεσαι ποτέ κανέναν εδώ μέσα και αμέσως βγήκες στα άρματα ή αν έλεγα απλά αυτό είναι οπισθοδρομικό δεν θα σε έπιανε το ίδιο ντελίριο.
Για μένα η τυπισσα αυτή κοιτάζει μόνο τη παρτη της. Θα μπορουσε να ζήσει τον έρωτα της εννοείται αλλά με έναν σεβασμό και στην προηγουμενη οικογένεια της.

Φτάσαμε στο σημείο να διαφημιζεται περισσοτερο ο νέος γκομενος παρα μια βόλτα με τα παιδια της.

Τουλάχιστον αποφάσισε αν το πρόβλημα είναι η οικογένεια ή το μαγαζί που δουλεύει. Για την οικογένεια, είναι δικός τους λόγος το αν ενοχλούνται ή όχι τα (μεγάλα) παιδιά τους. Για το μαγαζί, το ίδιο είναι αυτό που τραβάει και πουλάει το φιλί που δεν ανέβασαν καν οι ίδιοι και παίζει να ήταν και 5 δεύτερα σε πρόγραμμα ωρών. Το έχεις αναγάγει σε κοινωνικό πρόβλημα που διαλύει τις οικογένειες, μας έχεις βγάλει ανήθικους (γιατί δεν θεωρείς και καθόλου τη γνώμη σου ανώτερη) και έχουμε γεμίσει 2 σελίδες παραλογισμούς για ένα φιλί λες και ζούμε σε προηγούμενο αιώνα. Και αναρωτιέσαι που κολλάει το οπισθοδρομικός το οποίο δεν είναι απαξίωση της γνώμης σου, αλλά χαρακτηρισμός ενώ ανθρώπου που έχει μείνει πίσω κοινωνικά.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Mιλάμε για δημοσιογραφία, πρόβατά μου, όχι αστεία... :loltooth: :loltooth:
Ανεβαίνει επίπεδο ο Σύριζα. Μετα την Ραλλια Χρηστιδου πάμε σε αυτήν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,800 μηνύματα.
Για να δεις πόσο άγνωστοι δεν είμαστε μεταξύ μας όσο αναφορά τουλάχιστον κάποιες γενικές απόψεις, με το που απάντησες στον Γιάννη του έκανες κήρυγμα για το αν ταιριάζει το μήνυμα με την ιδεολογία του. Σε μια άγνωστη παρέα εσύ έτσι κάνεις; Ξες από πριν τι πιστεύουν; Ήθελες από πριν να πεις αυτά για τους φεμινιστές κτλ. και βρήκες ευκαιρία. Λες και εσύ δεν ειρωνεύεσαι ποτέ κανέναν εδώ μέσα και αμέσως βγήκες στα άρματα ή αν έλεγα απλά αυτό είναι οπισθοδρομικό δεν θα σε έπιανε το ίδιο ντελίριο.


Τουλάχιστον αποφάσισε αν το πρόβλημα είναι η οικογένεια ή το μαγαζί που δουλεύει. Για την οικογένεια, είναι δικός τους λόγος το αν ενοχλούνται ή όχι τα (μεγάλα) παιδιά τους. Για το μαγαζί, το ίδιο είναι αυτό που τραβάει και πουλάει το φιλί που δεν ανέβασαν καν οι ίδιοι και παίζει να ήταν και 5 δεύτερα σε πρόγραμμα ωρών. Το έχεις αναγάγει σε κοινωνικό πρόβλημα που διαλύει τις οικογένειες, μας έχεις βγάλει ανήθικους (γιατί δεν θεωρείς και καθόλου τη γνώμη σου ανώτερη) και έχουμε γεμίσει 2 σελίδες παραλογισμούς για ένα φιλί λες και ζούμε σε προηγούμενο αιώνα. Και αναρωτιέσαι που κολλάει το οπισθοδρομικός το οποίο δεν είναι απαξίωση της γνώμης σου, αλλά χαρακτηρισμός ενώ ανθρώπου που έχει μείνει πίσω κοινωνικά.


Ε ναι δίκιο έχεις φίλε. Ειναι περασμενου αιώνα να μένει μια γυναίκα με έναν άντρα μέχρι τα γεράματα κ να έχουν την οικογένεια τους. Σε αυτό δεν έχεις άδικο.

Σου ειπα κ πριν τα χουμε ξεφτιλίσει όλα.

Κατά τα αλλά δεν έχω μείνει πισω αλλά με ολους αυτους και τους φεμινιστες μαζί εγώ δεν εχω να πω κάτι οπότε δεν θα έκανα κ παρεα.

Γενικά το θεωρώ κουραστικό όλα να ερμηνεύονται με βάση μια συγκεκριμένη στάση ζωής που έχουν οι φεμινιστες. Και δυστυχώς με το τρόπο που απάντησες κ εσυ αρχικά αυτου του είδους την υπερβολή ερμηνείας έδειξες.

Δεν ειπα πουθενα οτι θα πρεπει να τη διαπομπευσουμε γουλί ειπα οτι δεν μ άρεσε το όλο σκηνικό. Και έχω δικαίωμα να μην μ αρέσει. Δημοκρατία έχουμε.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top