Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πόσο γελοίοι σεξιστές γίνονται κάποιοι που χύνουν δηλητήριο για τη Γκρέτα επειδή δεν είναι όμορφη. Βάζουν φωτογραφίες και τη συγκρίνουν με τη Ναόμι που προσπάθησαν να προβάλουν σαν αντίπαλη της. Τι να κάνουμε, ως εκεί φτάνουν. Έτσι κι αλλιώς ιδέα δεν έχουν για το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής. Ας μένουν στη φτώχεια του μυαλού τους.

1672410190797.png
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Λευτεριά στον πολιτικό κρατούμενο Andrew Tate
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Πόσο γελοίοι σεξιστές γίνονται κάποιοι που χύνουν δηλητήριο για τη Γκρέτα επειδή δεν είναι όμορφη. Βάζουν φωτογραφίες και τη συγκρίνουν με τη Ναόμι που προσπάθησαν να προβάλουν σαν αντίπαλη της. Τι να κάνουμε, ως εκεί φτάνουν. Έτσι κι αλλιώς ιδέα δεν έχουν για το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής. Ας μένουν στη φτώχεια του μυαλού τους.

Πάλι καλά που η Γκρέτα γνωρίζει το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής και βοηθάει ώστε να λυθεί. Βοηθάει τόσο πολύ όπου η μόνη βοήθεια που έχει προσφέρει είναι να κλαίει και να λέει “How dare you” σε όποιον δεν συμφωνεί με αυτά που λέει.😉😉
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εσυ τι βλεπεις, οτι ο μεσος νεος επεξεργαστηκε τα γεγονοτα των τελευταιων δεκαετιων και εβγαλε καποιο συμπερασμα απο αυτα? Και μιλαω για ουσιωδη συμπερασμα, οχι τη γνωστη κομματικη, ιδεολογικη και ηθικολογικη παπαρολογια. Οσοι εφυγαν, μηπως συνηθως συνεχιζουν να αναπαραγουν ελληνικες καρκινιες?
Για να το θεσω αλλιως, αν ερχοταν καποιος για να κανει τις μεταρρυθμησεις για να ερθει η Ελλαδα πιο κοντα στις χωρες που εχουν φυγει πολλοι, πιστευεις οτι οι νεοι θα τον στηριζαν ή θα εριχναν μολοτωφ στο σπιτι του?
Θα έλεγα ότι τα άτομα που έφυγαν είναι έξω για μεγάλο χρονικό διαστήμα, οι οποίο σύντομα θα είναι "υπολογίσιμη δύναμη", βλέπουν τα πράγματα αρκετά διαφορετικά από αυτούς που έμειναν στη χώρα. Φυσικά υπάρχουν και άλλοι που παραμένουν "ελληνάρες". Αυτά βέβαια είναι βάση του δικού μου κύκλου και εμπειριών, οπότε το στατιστικό δείγμα δεν είναι αξιόπιστο. Τις μολοτωφ δε τις γλυτώνουμε either way, γιατί αρκεί ένα απειροελάχιστο ποστοστό "ιδιαίτερων" ατόμων για να πεταχτούν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Δυστυχώς η Ελλάδα βρίσκεται σε μεγάλη δημογραφική παρακμη τα τελευταία χρόνια, μόνιμος πληθυσμός της έχει μειωθεί από τα 11 εκατομμύρια που ήταν πριν την κρίση σε 10,4 εκατομμύρια ενώ ο νόμιμος πληθυσμός μειώθηκε από τα 10,27 εκατομμύρια σε 9,7 εκατομμύρια τώρα. Η πτώση αυτή αναμένεται να συνεχιστεί τα επόμενα χρόνια δημιουργώντας μεγάλες πιέσεις στην οικονομία και στην άμυνα της χώρας.

Οι πολιτικοί αντί να αυξήσουν τους μισθούς και να βελτιώσουν τις συνθήκες διαβίωσης στη χώρα κοιτάνε να δίνουν food pass, Christmas pass, ενώ ο Σύριζα για να λύσει το πρόβλημα θέλει να φέρει 100.000+ λαθρομετανάστες από Αφρική/μέση ανατολή, δηλαδή άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα και η μόνη συνεισφορά τους στην χώρα είναι στην αύξηση της εγκληματικοτητας. Πραγματικά κρίμα για την Ελλάδα.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Οι πολιτικοί αντί να αυξήσουν τους μισθούς και να βελτιώσουν τις συνθήκες διαβίωσης στη χώρα κοιτάνε να δίνουν food pass, Christmas pass, ενώ ο Σύριζα για να λύσει το πρόβλημα θέλει να φέρει 100.000+ λαθρομετανάστες από Αφρική/μέση ανατολή, δηλαδή άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με την Ελλάδα και η μόνη συνεισφορά τους στην χώρα είναι στην αύξηση της εγκληματικοτητας. Πραγματικά κρίμα για την Ελλάδα.
Η επίλυση του δημογραφικού δεν σχετίζεται και με την προσέλκυση ειδικευμένων τεχνιτών από το εξωτερικό;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Η λύση του δημογραφικού δεν σχετίζεται και με την προσέλκυση ειδικευμένων τεχνιτών από το εξωτερικό;
Σωστά , ειδικευμένων που εργάζονται , πληρώνουν φόρους και συνεισφέρουν στην οικονομία της χώρας. Οι μετανάστες που έρχονται εδώ δεν κάνουν τίποτα από αυτά , αυξάνουν την εγκληματικότητα και τους πληρώνει το κράτος.

Η Ελλάδα για να προσελκύσει εξειδικευμένο εργατικό δυναμικό από το εξωτερικό πρέπει αρχικά να έχει επιχειρήσεις που ζητάνε τέτοια άτομα , πραγμα που δεν έχει ακόμα. Πρέπει επίσης , να έχει ένα καλό φορολογικό καθεστώς το οποίο θα συνδυάζεται με την παροχή αξιόπιστων υπηρεσιών. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο μα έρθει τώρα στην Ελλάδα για να εργαστεί ένας Αμερικανός , ένας Ολλανδός κτλ όταν θα πληρώνει 40% φορολογία και θα παίρνει ένα κατεστραμμένο Ε.Σ.Υ, δημόσιες υπηρεσίες με αγενές προσωπικό , μισθούς που είναι στο 1/3 σε σχέση με αυτών των υπολοίπων χωρών και γενικά με ένα επίπεδο ζωής 20 +χρόνια πίσω από την Δύση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,822 μηνύματα.

Ας μην ειμεθα ρατσιστές... Πρόκειται για ρομαικα έθιμα.
1.80 και 1.70, άτομα σύμφωνα με το άρθρο, πήγαν και είπαν τα κάλαντα. Δεν ξέρω από όλο το άρθρο τι είναι πιο γελοίο.

Πάντως έλεος..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.

Ας μην ειμεθα ρατσιστές... Πρόκειται για ρομαικα έθιμα.
Αρχιμηνια και αρχικλεψια , ψηλή μου κλεφτόλιβάνια και αρχή καλός μας χρόνος , εκκλησία και αγια ληστεία.

Αρχή που βγήκε ο κλέφτης
Άγιος και πνευματικός
Στην γη να περπατήσει και να μας ληστέψει

Άγιος ληστής έρχεται, και δεν μας καταδέχεται, από την Ρομανια και ‘σύ αρχόντισσα κυρία.

😜😜😜😜😜😜
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ήμουν από αυτούς που δήλωναν ότι το χρηματιστήριο ενέργειας δεν δουλεύει και ότι συγκεκριμένες εταιρίες κερδοσκοπούν.
Ήμουν από αυτούς που παρεθεταν τα κάτω και άνω όρια των τιμών των παροχων.

Κάποιοι τους έκαναν μάγκες. Ήμουν μάλιστα από εκείνους που κατέδειξαν την απαίτηση των ιδιωτών να μην τιμολόγιο η ΔΕΗ σύμφωνα με τους τύπους CO2.

Τώρα οι φιλελεύθεροι, οι υποστηρικτές της ελεύθερης οικονομίας ήρθατε να υποστηρίξετε τα επιδόματα!!! Κωλοτουμπες
Εκ των υστέρων προφήτης ξέρω και εγώ να είμαι Lanc. Επί της ουσίας όμως δεν έχεις να πεις κάτι.
Γκρινιάζεις ότι φιλελεύθερη κυβέρνηση έφερε 10% πληθωρισμός, λες και δεν έχει πληθωρισμό η υπόλοιπη Ευρώπη. Δίνεται γενναία επιδότηση σε ρεύμα, αέριο, αγορά super market και γκρινιάζεις που δίνονται λεφτά στο χέρι και δεν μειώνεται ο ΦΠΑ. Θεσμοθετείτε το καλάθι του νοικοκυριού, ώστε τα χαμηλότερα οικονομικά στρώματα να έχουν μια διέξοδο στο σουπερ μάρκετ και τρολλάρεις που μπήκαν τα μακαρόνια Νο6 και όχι τα Νο10. Ό,τι και να γίνει, είναι λάθος και εσύ ξέρεις καλύτερα.

Εγώ σε πάω στοίχημα ότι πέρα από την κασέτα που άκουσες για τα δικαιώματα CO2 και τη ρήτρα αναπροσαρμογής, ούτε πώς υπολογίζεται ξέρεις, ούτε ποιες είναι οι δύο βασικές παθογένειες της Ελληνικής αγοράς ενέργειας.

Αλήθεια, επειδή το έχω περιέργεια, τι διαφορά θα είχε εάν αντί για market pass κοβότανε ο ΦΠΑ; Διότι για την τσέπη του καθενός, είτε παίρνει-ξοδεύει 200 ευρώ, είτε 150 ευρώ, το ίδιο είναι. Πώς η μείωση του ΦΠΑ θα είχε μεγαλύτερο ώφελος για το κοινωνικό σύνολο και μικρότερο κόστος για τον κρατικό προϋπολογισμό;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,882 μηνύματα.
Εκ των υστέρων προφήτης ξέρω και εγώ να είμαι Lanc. Επί της ουσίας όμως δεν έχεις να πεις κάτι.
Γκρινιάζεις ότι φιλελεύθερη κυβέρνηση έφερε 10% πληθωρισμός, λες και δεν έχει πληθωρισμό η υπόλοιπη Ευρώπη. Δίνεται γενναία επιδότηση σε ρεύμα, αέριο, αγορά super market και γκρινιάζεις που δίνονται λεφτά στο χέρι και δεν μειώνεται ο ΦΠΑ. Θεσμοθετείτε το καλάθι του νοικοκυριού, ώστε τα χαμηλότερα οικονομικά στρώματα να έχουν μια διέξοδο στο σουπερ μάρκετ και τρολλάρεις που μπήκαν τα μακαρόνια Νο6 και όχι τα Νο10. Ό,τι και να γίνει, είναι λάθος και εσύ ξέρεις καλύτερα.

Εγώ σε πάω στοίχημα ότι πέρα από την κασέτα που άκουσες για τα δικαιώματα CO2 και τη ρήτρα αναπροσαρμογής, ούτε πώς υπολογίζεται ξέρεις, ούτε ποιες είναι οι δύο βασικές παθογένειες της Ελληνικής αγοράς ενέργειας.

Αλήθεια, επειδή το έχω περιέργεια, τι διαφορά θα είχε εάν αντί για market pass κοβότανε ο ΦΠΑ; Διότι για την τσέπη του καθενός, είτε παίρνει-ξοδεύει 200 ευρώ, είτε 150 ευρώ, το ίδιο είναι. Πώς η μείωση του ΦΠΑ θα είχε μεγαλύτερο ώφελος για το κοινωνικό σύνολο και μικρότερο κόστος για τον κρατικό προϋπολογισμό;
Ναι αλλά μας φτάνουν τα λεφτά για ενοίκιο;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,284 μηνύματα.
Το θέμα φίλε είναι ότι μιλάνε για το μέσο μισθό που είναι 1.100€. Αν όμως ένας νέος παίρνει 900€ καθαρά και το σπίτι κοστίζει 500€ το μήνα μπορεί να μείνει μόνος του;; Δυστυχώς όχι καθώς στα 500€ θα βάλεις τα 200€ της ΔΕΗ, τα 200€ του supermarket και τέλος ο μισθός. Μένουν απέξω το νερό, ασφάλειες , χρήματα για διασκέδαση και φυσικά η αποταμίευση.

Δυστυχώς στην Ελλάδα το να μείνει έκανα νέος μόνος του κάτω από τα 30 είναι άπιαστο όνειρο, πρέπει να αυξηθούν οι μισθοί άμεσα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top