Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Κάθε ημέρα που περνάει τον συμπαθώ όλο και περισσότερο τον συγκεκριμένο τύπο. Ένας Ινδός πονάει περισσότερο την Ευρώπη από τους Ευρωπαίους πολιτικούς , καθώς κατάλαβε ότι η παράνομη μετανάστευση μόνο προβλήματα και εγκληματικότητα προκαλεί.



Mη γίνεσαι ρατσιστής. Να σε αγγίξουν θέλουν. Να σε χαϊδέψουν θέλουν.

Πέρα από την πλάκα, οι Ευρωπαϊοι πολιτικοί το παίζουν ανοιχτοχέρηδες και πονοψυχιάρηδες αλλά όποιος νότιος έχει βρεθεί σε μια δυτική χώρα, βλέπει πόσο εύκολα ο ντόπιος πληθυσμός τον εντάσσει ή όχι ως φίλο ας είναι Ευρωπαϊος πολίτης άλλης χώρας (μην πιάσουμε το θέμα για λαούς εκτός Ευρώπης). Η υποκρισία έχει και τα όρια της. Μεγάλο ποσοστό των δυτικο-ευρωπαϊων αντιμετωπίζει άλλους Ευρωπαϊους καθαρά ως φίλους υπό συνθήκη, ότι αφήνουν λεφτά στη χώρα αυτή μέσω του τρόπου ζωής και εργασίας ή ακόμη και τουρισμού. Αυτό όμως δεν ονομάζεται φιλία. Υπάρχει μια κρίση πολιτισμικών αξιών νομίζω, καθώς οι περισσότεροι άνθρωποι μεγαλώνουν με μια κουλτούρα ότι οι φίλοι είναι μόνο όσοι ανήκουν στην ζώνη ασφαλείας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

Πλακώσανε οι αγάπες. Μας αγαπάνε. :wheel:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
ξερει κανενας να μου προτεινει κανενα καλο βιβλιο οσο γινεται αντικειμενικο που να εξηγει την πολιτικη κατασταση στη χωρα μας απο τη μεταπολιτευση και μετα, και ειδικα απο το 2008 και μετα με τα μνημονια, τα χρεη, τις τροικες κλπ?

τα βιβλια του βαρουφακη αξιζουν?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ο Biden χτυπάει ξανά με άλλη μια αποτυχημένη πολιτική, που δεν είναι άλλη από την αύξηση των φόρων σε επιχειρήσεις και σε κατοίκους με υψηλά εισοδήματα.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Στις 16 του μήνα το δημόσιο έχει άδεια ξανά ώστε να ξεκουραστεί.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Στις 16 του μήνα το δημόσιο έχει άδεια ξανά ώστε να ξεκουραστεί.

Ενώ έπρεπε να συνεχίσουν τη ζωή τους κανονικά και να μην πιέζουν τους κακόμοιρους τους πολιτικούς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ενώ έπρεπε να συνεχίσουν τη ζωή τους κανονικά και να μην πιέζουν τους κακόμοιρους τους πολιτικούς.
Γιατί και που κατεβαίνουν κάτω πετυχαίνουν τίποτα εκτός από το να ταλαιπωρούν τους υπόλοιπους πολίτες??
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.
ξερει κανενας να μου προτεινει κανενα καλο βιβλιο οσο γινεται αντικειμενικο που να εξηγει την πολιτικη κατασταση στη χωρα μας απο τη μεταπολιτευση και μετα, και ειδικα απο το 2008 και μετα με τα μνημονια, τα χρεη, τις τροικες κλπ?

τα βιβλια του βαρουφακη αξιζουν?
Έτσι όπως το λες εσύ μάλλον δεν υπάρχουν, γιατί συνήθως αυτοί που τα βίωσαν τα τεκταινόμενα είναι συνήθως και πολιτικοί πρώτης γραμμής συνεπώς δεν υπάρχει αντικειμενικότητα.

Ο Βαρουφάκης σε κανένα βιβλίο του δεν πιάνει το ζήτημα εκκινώντας από τη μεταπολίτευση, αλλά από το 2008. Ωστόσο το πρώτο του καθαρά πολιτικό έργο Παγκόσμιος Μινώταυρος είναι πολύ καλό και εμένα μου άρεσε όταν το διάβασα. Από το 2014 ωστόσο που ξεκίνησε η "πολιτική" του καριέρα, όλα του τα βιβλία έχουν έντονα αντικαπιταλιστική χροιά (προσιδιάζοντας περισσότερο σε κομματική φυλλάδα θα έλεγα, παρά ένα επιστημονικό δοκίμιο) ενώ ταυτόχρονα αυτοπροβάλλεται σαν ηγετική φυσιογνωμία υπεράνω του υπόλοιπου συστήματος. Το βιβλίο του Adults In The Room διαβάζεται καταπληκτικά σαν μυθιστόρημα (για αυτό και το κάνανε ταινία), αλλά πέραν τούτου δεν νομίζω ότι λέει κάτι εντελώς αντικειμενικά (ακόμη και για τον Τσίπρα αφήνει μομφές).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Στις 16 του μήνα το δημόσιο έχει άδεια ξανά ώστε να ξεκουραστεί.

Οι απεργίες γίνονται άνευ αποδοχών. Δεν πληρώνεσαι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Το βιβλίο του Adults In The Room διαβάζεται καταπληκτικά σαν μυθιστόρημα (για αυτό και το κάνανε ταινία), αλλά πέραν τούτου δεν νομίζω ότι λέει κάτι εντελώς αντικειμενικά (ακόμη και για τον Τσίπρα αφήνει μομφές).
σαν βιβλιο ειναι δοκιμιο ετσι; δεν ειναι μυθιστορημα, ειναι κατηγορια non-fiction;
ξερεις αν εχει μεταφραστει στα ελληνικα; φοβαμαι οτι οι αγγλικες οικονομικες ορολογιες θα με δυσκολεψουν
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Στις 16 του μήνα το δημόσιο έχει άδεια ξανά ώστε να ξεκουραστεί.

Ξες οι άνθρωποι χάνουν το ημερομίσθιο τους, δεν απεργούν για να πάρουν «άδεια», δεν ξέρω πως νομίζεις ότι δουλεύει το σύστημα, αλλά κανείς δεν απεργεί έτσι γιατί του ήρθε μια μέρα να ξεκουραστεί χωρίς συνέπειες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ξες οι άνθρωποι χάνουν το ημερομίσθιο τους, δεν απεργούν για να πάρουν «άδεια», δεν ξέρω πως νομίζεις ότι δουλεύει το σύστημα, αλλά κανείς δεν απεργεί έτσι γιατί του ήρθε μια μέρα να ξεκουραστεί χωρίς συνέπειες.

Προφανώς και ξέρω ότι δεν πληρώνεσαι στις απεργίες, το έκαναν γνωστό οι καθηγητές στο σχολείο όπου σε κάθε απεργία κλαιγόταν ότι τους κόβουν το μισθό στις απεργίες. Τώρα εντάξει αν νομίζετε ότι οι απεργίες καταφέρνουν κάποιο στόχο στην Ελλάδα πέρα από το να ταλαιπωρούν τους πολίτες τότε πάω πάσο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
1678718757667.png


...παιδαγωγικές μέθοδοι βαδίσματος για μεγάλα παιδιά


Αυτό που μου αρέσει είναι ότι στην Ελλάδα, έχουμε πάντα ένα κουκλοθέατρο. Συμφωνείτε; Να φέρω ποπ κορν;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.
σαν βιβλιο ειναι δοκιμιο ετσι; δεν ειναι μυθιστορημα, ειναι κατηγορια non-fiction;
ξερεις αν εχει μεταφραστει στα ελληνικα; φοβαμαι οτι οι αγγλικες οικονομικες ορολογιες θα με δυσκολεψουν
Ο Παγκόσμιος Μινώταυρος σίγουρα, νομίζω έτσι είναι ο τίτλος.

Το άλλο έχει μεταφραστεί στα ελληνικά ως Αήττητοι ηττημένοι.

Ένα πολύ καλό του επίσης είναι το τιτλοφορούμενο Η γέννεση της μνημονιακής Ελλάδας από τον καταπληκτικό οίκο Gutenberg αλλά κάθε φορά που το ανοίγω συγκινούμαι κάπως γιατί γράφτηκε πριν σκάσει η φούσκα του τι πραγματικά ήταν το μνημόνιο και πόσο πίσω πήγαμε ως χώρα. Από τον τρόπο που τα γράφει καταλαβαίνεις πόσο πιστεύει και ο ίδιος ότι όντως είναι στα πρόθυρα ενός πραγματικά λειτουργικού πολιτικού σχεδιασμού (στις τελευταίες σελίδες, όπου σκιαγραφεί πιθανές μεθόδους εξόδου από την κρίση), ικανού να ευεργετήσει την Ελλάδα.

Είναι σαν ένα καταπληκτικό ερωτικό ποίημα για μια κοπέλα που ξέρεις ότι ποτέ δεν θα σε κοιτάξει, αλλά δεν έχεις ακόμη καταλάβει πλήρως ότι όντως δεν πρόκειται ποτέ να σε κοιτάξει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Ορίστε το τετραήμερο διακοπών.


Συντροφε να κολλησω και ενα ρεπο τη Παρασκευη ;;; Τεταρτη θα φυγω κατα τις 12 εχω να παω τράπεζα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Ο ιζνογκουντ ξαναχτυπά χαχαχ 😆😆😆
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top